Dolar 12,4902
Euro 14,1332
Altın 720,04
BİST 1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
18°C
Sağanak Yağışlı
Pts 20°C
Sal 14°C
Çar 10°C
Per 14°C

Asgari Geçim İndirimini Çalışana Ödemeyen İşverenin Sorumluluğu Nedir ?

25.06.2014
A+
A-
Asgari Geçim İndirimini Çalışana Ödemeyen İşverenin Sorumluluğu Nedir ?

Asgari geçim indirimi, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren vergi iadesi uygulamasının yerini almış bir uygulama olup, bu uygulama ile Devlet çalışanların ücretlerinden kesilmesi gereken gelir vergisinden, asgari geçim indirimi miktarı kadarını almaktan vazgeçmektedir. Yani, işveren tarafından çalışanın ücretinden kesilip Devlete ödenmesi gereken gelir vergisi üzerinden, Devlet asgari geçim indirimi miktarı kadarının düşülmesini ve bu miktarın işveren tarafından çalışana ödenmesini istemektedir.

Eğer işveren veya işyeri, çalışanın ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisini hesaplayıp, asgari geçim indirimini düşüp, kalanını çalışan adına Devlete öderken, Devlete ödenmesi gereken vergiden düştüğü asgari geçim indirimi tutarını ise işçiye / çalışana ödemezse, Devletin vergi kaybına sebep olmuş, dolayısıyla suç işlemiş olur. Çünkü burada devlet, çalışan adına kendisine ödenmesi gereken vergiden yapılan asgari geçim indirimine, bunun çalışana ödenmesi şartıyla razı olmaktadır.

Nitekim, asgari geçim indirimiyle ilgili 265 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde;

“Buna göre, işverenler tarafından hizmet erbabının ücret gelirlerinden kesilen gelir vergisinden mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarının, o ayki ücretiyle birlikte ücretliye nakden ödenmesi gerekir. Aksi takdirde, ücretliye nakden ödenmeyen asgari geçim indirimi, işverenler tarafından haksız yere yapılan bir mahsup işlemi niteliği taşıyacak ve tevkif suretiyle kesilen verginin bu tutar kadar olan kısmı, muhtasar beyanname ile eksik beyan edilmiş olacaktır.

Bu nedenle, yukarıda belirtilen şekilde ücretliye nakden ödenmeyen  asgari geçim indirimi o ayda eksik beyan edilmiş vergi tevkifatı olarak kabul edilerek, bu vergiler için de işverenler hakkında cezalı tarhiyat yapılacaktır.”

açıklamasına yer verilmiştir.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 344 üncü maddesinde ise; “341 inci maddede yazılı hallerde vergi ziyaına sebebiyet verildiği takdirde, mükellef veya sorumlu hakkında ziyaa uğratılan verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir.” hükmüne, 339 uncu maddesinde de “Vergi ziyaına sebebiyet vermekten veya usulsüzlükten dolayı ceza kesilen ve cezası kesinleşenlere, cezanın kesinleştiği tarihi takip eden yılın başından başlamak üzere vergi ziyaında beş, usulsüzlükte iki yıl içinde tekrar ceza kesilmesi durumunda, vergi ziyaı cezası yüzde elli, usulsüzlük cezası yüzde yirmibeş oranında artırılmak suretiyle uygulanır.” hükmüne yer verilmiştir.

Söz konusu Tebliğ ve Kanun hükümleri uyarınca, asgari geçim indirimini çalışana ödemeyen işverenden, söz konusu asgari geçim indirimi tutarları aynen alınacağı gibi, Maliye tarafından bir o kadar da vergi ziyaı cezası uygulanacak, beş yıl içerisinde işverenin aynı durumu tekrarlaması halinde ceza yüzde elli artırılarak uygulanacaktır.

Ayrıca, asgari geçim indirimi ücretin bir parçası sayılacağından, 4857 sayılı İş Kanununun 102/1-a maddesinde işçinin Kanundan veya toplu iş sözleşmesinden ya da iş sözleşmesinden doğan ücret ödemelerini süresi içinde kasden ödemeyen veya eksik ödeyen işverene, her işçi ve her ay için 139 lira idari para cezası uygulanacaktır.

Çalışanlar bu konudaki şikayetlerini vergi mevzuatı açısından Vergi Dairelerine veya 444 0 189 nolu telefona, iş mevzuatı açısından ise Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya Alo 170 nolu telefona bildirebilirler.

Ancak yukarıda belirttiğimiz hususla asgari geçim indiriminden yararlanma hakkı bulunmayanlar için geçerli değildir (Bkz. Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz ?).

YORUMLAR

 1. Osman sunar dedi ki:

  Merhaba benim işveren asgari geçimi indirimi ödenmiyor gelir vergisi kestiğini ödeme yapıyorlar ama benim Engelli var %69 OLARAK ÇALIŞIYORUM Bide 4 çocuğum var ama eşim çalışmıyor agi ödemeleri yapmıyorlar beni

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, engelli oluşunuzdan dolayı vergi indiriminden yararlanıyorsanız yaralandığınız indirim tutarı ve AGİ tutarının işveren tarafından size ödenmesi gerekir, çünkü işveren o tutarı size ödeyeceği gerekçesiyle Devlete ödemiyor, size ödemeyince de her ay o kadar parayı kendi cebine atmış oluyor. 444 0 189 numaralı hattı arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

   1. dilek dedi ki:

    Marana iyi gunler benim esimin ssk so odeniyor ama agiyi allot of ben bunu is yerinde bildirdigim halde esimin bana vermiyorlar erkegin almasi gerektigini soyluyorlar bende onlara acikladim maşa bordrosuyla gittik yanlarina birsey yapamayacaklarini esimin almasi icin is yerine basvuru yapmasi gerektigini soylediler bende esimin maşa almadigini sadece ssk sinin odendegini soyledim ama birsey yapamayacagini soyledi ne yapabilirim bu konu hakkinda

    1. Admin dedi ki:

     Eşiniz maaş almıyor, nasıl sadece sigortası ödeniyor anlayamadık, sigortalı gösterildiği işyerinde fiilen çalışmıyor mu, fiilen çalışıyorsa kendisine niçin ücret ödenmiyor, fiilen çalışmıyorsa o zaman durum daha da vahim, sahte sigortalılık söz konusu demektir ki bu durumda AGİ alma hakkı olmadığı gibi tespiti halinde tüm sigortalılıkları da boşa gider ve SGK bu sigortalılığa bağlı olarak yaptığı tüm tedavi giderlerini faiziyle birlikte ister. (Bkz. Sahte – Gerçek Çalışmaya Dayanmayan Sigortalılık ve Uygulanan Yaptırımlar)

  2. Ahmet doğan dedi ki:

   Merhaba çalışmış olduğum işyeri asgarî geçim indirimini vermiyor. Ayrıca 4bin maaş adigim halde ssk asgari ücretten yatırıyor. Her Ay maaş podrasini imzaliyorum.isyerinden agi alamadığını nasil kanıtlarım .geçmiş dönem agilerimi alabilirmiyim. Iyi günler

   1. Admin dedi ki:

    İşveren siz ödenen maaşın içerisinde AGİ’nin de bulunduğunu iddia edebilir, ücret ödeme bordroları da buna uygun düzenlenmiş olabilir. Size AGİ ödenmediğini, işe girerken işverenle / işyeriyle AGİ hariç net ücretle anlaştınızsa, bu anlaşmayı gerekçe göstererek ispatlayabilirsiniz.

    1. Murat dedi ki:

     Merhaba ben ……… marketinde çalışıyordum 3 ay öncesine kadar agimi 16 ay bekar agisi yatırmışlar tüm evraklarımı verdiğim halde evli ve 2 çocuklu girdim işe bunun farkına 7 ay önce tesadüfen bordromu incelerken vardım üstte evli yazıyor altta bekar agisi yatırmışlar önce hesaplayıp vereceğiz dediler sonra vazgeçip geriye dönük para vermiyoz dediler bende tektaraflı iş aktimi sonlandırdım mahkemeliğim 2 sene bekleyeceğim haklı olduğum halde mart 17 de vergi dairesine dilekçe yazdım evraklarımla ve o döneme ait bordromla beraber eksik agimin iadesi için sizce hemen sonuçlanır mı? Parayı göndermiş olduğum ibana mı yatırırlar yoksa şirket mi benim hesabıma yatırır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

     1. Admin dedi ki:

      Durum nasıl gelişti bilmiyoruz ki, eğer siz zamanında aile durum bildirimini verdiniz ve çalıştığınız işveren sizin maşınızdan kesip sizin adınıza ödemesi gereken gelir vergisinden evli 2 çocuklu AGİ’si düştü size sadece bekar AGİ’si ödediyse bu durumda kalanını cebe atmış demektir, bu durumda size ödemeyi işverenin yapması gerekir, ancak işveren kestiği vergiden sadece bekar AGİ’yi düştü size ödedi, gerisini Maliye’ye ödediyse bu durumda işveren size ödemek istemeyebilir, aradaki farkı Vergi dairesinin ödemesi gerekir normalde, ancak öder mi bilemeyiz.

 2. Osman sunar dedi ki:

  Ama eksik ödüyorlar agi ödemeleri benim 4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor 258.76 lira agi tutarı olacaktır ama onlar napiyo gelir vergisini kestiğini tutarı aynı parayı agi tutarı ödeme yapıyorlar ama 258.76 lira vermiyorlar

  1. Admin dedi ki:

   Kaç çocuğu olursa olsun, çalışanlara ödenecek agi tutarı asgari ücretten kesilecek gelir vergisi tutarından fazla olamaz. Aynı zamanda engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlanan kişiye yapılan vergi indirimi nedeniyle ödenecek tutar ile agi tutarının toplamı da o çalışanın ücretinden kesilecek gelir vergisi tutarından fazla olamaz. Belki de bu nedenle size belirtiğiniz rakamdan düşük agi ödüyorlardır, yani işyerinin uygulaması belki de doğrudur.

   1. Osman sunar dedi ki:

    Ama işte yani agi ödemeleri düşük yatiriyorlar gelir vergisini kestiğini aynisinda agiye iade yaptılar agi.de ama benim 4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor 258.76 lira agi tutarı olacaktır ama onlar napiyo gelir vergisini kestiğini aynisinda agiye iade yaptılar öyle bir mahsup varmı eksik olmasın agi.de ama işveren eklemiyor üzerine

 3. Osman sunar dedi ki:

  Ama benim 4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor gelir vergisi kestiğini 227.14 geri iade yaptılar agi.de 227.14 gösteriyor ama yanlış yapıyorlar benim 4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor gelir 258.76 agi göre vermiyorlar

  1. Admin dedi ki:

   En doğrusu ücret bordronuz veya ücret hesap pusulanızla birlikte işyerinizin bağlı olduğu vergi dairesine gidip görüşün, işyerinizin yanlış hesaplama ve eksik ödeme yapıp yapmadığını onlar kontrol ettirin. Gerekirse dilekçe verip, işyerinize uyarı yazısı göndermelerini isteyin.

 4. Osman Sunar dedi ki:

  Merhaba ben ne kadar maaş alabilirim benim Engelli %69 OLARAK ÇALIŞIYORUM 2 derece oluyor ama eşim çalışmıyor 4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor ne kadar maaş alabilirim hesaplaya bilir misin

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, öğrenmek istediğiniz çalıştığınız işyerinin size ödemesi gereken maaş mı ? Eğer buysa 1- engellilikten dolayı vergi indiriminden yararlanıyor musunuz ? 2- Çocuklarınız 18 yaşından büyük mü büyükse yaşları kaç ve eğitime devam ediyorlar mı yani okuyorlar mı ? 3- İşyerinde normal ücretiniz nedir, asgari ücretle mi çalışıyorsunuz ? Size cevap verebilmemiz için bunları bilmemiz lazım.

 5. Osman Sunar dedi ki:

  Benim çocuklarımız 12 yaş 10 yaş ikizlerim var 5 yaş işte bunlar maliye den vergi indirimi faydalanma için kayıt verdiler işyerinde yazı vermidiler işten çıkarttılar beni özürlü kadrosunu almadılar kovdular beni 45 gün çalıştım

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzu tam anlayamadık, eğer alamadığınız işçilik haklarınızı kastediyorsanız bunun için arabulucuya başvurmanız gerekir. İşsiz kalmanız konusuna gelince, engelli istihdamı imkanlarından ve haklarından yararlanmak için bulunduğunuz yerdeki Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne başvurup kaydınızı yaptırın, size uygun iş çıktığında haber verirler tekrar işe girersiniz.

 6. Hasan dedi ki:

  Slm arkadaşlar ben bir işyerinde çalışmakta olup asgari ücret almaktayim Kendi zamimla ,1800 TL maaş alıyorum agi vermiyor neyapmaliyim

  1. Admin dedi ki:

   Slm. AGİ hariç aylık net asgari ücret 1450 TL’dir. Asgari ücretle çalıştığınıza ve size net 1800 TL ödendiğine göre AGİ’de ödeniyor demektir.

   1. Osman Sunar dedi ki:

    Hayır 1800 ytl vermiyorlar benim 4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor 1787 ytl almam gerekli ama onlar 1709 ytl ödüyorlar ama maliye de kayıt verdiler işyerinde yazı istediler onlarda verdiler işyerinde sistemi girmediler benim Engelli olduğun için özürlü kadrosunu yapmadılar 2 derece göre benim vergi indirimi faydalanma için yapmadılar işveren mahsup etmiyorlar ama benden vergi kesmeyecek 80 lira mahsup edilecek beni ama onlar yapmıyorlar işte benim agi ye 4 çocuk parası eksik ödüyorlar 80 lira aklımı iyilermi bunu ne yapmam lazım hocam

    1. Admin dedi ki:

     Bulunduğunuz yerdeki Çalışma ve İş Kurumu’na durumu belirtir bir şikayet dilekçesi verebilirsiniz, durumunuz İş Müfettişleri tarafından incelenir, herhangi bir yanlış veya hatalı hesaplama varsa işverene düzelttirilir. Bu arada dilekçeyi vermeden önce Vergi İndiriminden Yararlanan İşçinin AGİ’si Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz. Yazıdaki örneklere bakarak size eksik ödeme yapılıp yapılmadığını anlayabilirsiniz.

    2. Tuğba dedi ki:

     Merhaba 2 yıl 7 aydır bir eğitim firmasında çalışıyorum. Asgari ücret artı yemek (345tl) dahil 1950 TL maaş alıyordum. 2019’da Asgari ücrete gelen zamla yemek param kesildi ve sadece asgari ücret almaya başladım bu arada 2 yıllık çalışan olduğum için maaşıma yıllık zam yapılarak 2200 TL ye yükseldi bu durumda hiçbir zaman ağı ücreti adı altında para ödemesi almadım ve yemek paramda kesilmiş oldu bu durumda iş yerinde sahip olduğum haklar neler iş verenim bu haklarımı ödemediği için ne gibi haklara sahip oluyorum evli eşi çalışan 12 yaş bir çocuğu olan çalısanım

     1. Admin dedi ki:

      Eğer siz işe girerken belirlediğiniz ücrette yemek parası da var idiyse, yani işverenin size yemek parası da ödemesi konusunda anlaşmış idiyseniz, ayrıca işveren İş Kanunun 39 uncu maddesi uyarınca size asgari ücretten (ailevi durumunuz dikkate alınarak ödenecek AGİ dahil asgari ücret) daha düşük bir ücret ödeyemeyeceğinden, asgari ücret ne kadar artarsa artsın size ödediği yemek parasını kesemezdi. Yani şu an size en az Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasında belirtilen tutar + 345 TL ücret ödemesi gerekirdi. Dolayısıyla işveren size anlaştığınızdan düşük ücret ödüyorsa bu durum size İş Kanununun 24/II-e maddesine göre iş sözleşmesini fesih hakkı verir. Bu nedenle iş sözleşmesini feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 7. Osman Sunar dedi ki:

  Senin kaç çocuğu var sende eşin calisiyor mu

 8. Nedim dedi ki:

  Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır bir isyerinde çalışmaktayım her ay elime geçen ücret bir bekar işçiyle aynı 1603lira 3 çocuğum var ve eşim çalışmıyor ne yapmam gerekiyor bana yapılan bu soygunu engellemek için şimdiden teşekkür ederim…

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’i arayıp şikayette bulunabilirsiniz, ayrıca işvereni işyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine de şikayet edebilirsiniz, çünkü verdiğiniz rakamlara göre size sadece sizin için AGİ ödüyorlar, eş ve çocuklarınız için AGİ ödemiyorlar. (Bkz. Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları)

   1. Nedim dedi ki:

    Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için yalnız şikayet etmem isyerinden atılmama sebep olmazmi geriye dönük ödenmeyen haklarımı alabilirmiyim teşekkürler

 9. Suleyman dedi ki:

  Slm ben bir işyerinde calisiyorum aldığım asgareucret 1.679 tl olup esim calismiyor ve 2 cocugu var aldigim ageri ucret dogrumudur

  1. Admin dedi ki:

   Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları Size ödenen tutar doğru. Linkteki sayfadan da kontrol edebilirsiniz.

 10. Ahmed dedi ki:

  İs yerinde çalışıyorum evliyim eşim calismiyor 1 çocuğum var aldigim maaş 1543lira 60 tl ye yakın bireysel emeklilik için kesinti oluyor agi bu maaşa dahilmi yoksa agi odenmiyormu

  1. Admin dedi ki:

   Size ödenmesi gereken ücreti Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasındaki tablodan bakabilirsiniz. Tabloda belirtilen ücretten 60 TL’lik BES kesintisini düşmeniz gerekir.

 11. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben calistigim is yerinde yaklasik 19 aydir calisiyorum.
  Son 4 ay once agi icin muhasebeye baavuruda bulundum. Aile bildirim formuyla.
  4 ay geçmesine ragmen henuz bana agi odemesi yapilmamistir.
  Muhasebeciyle konustugumda aralik ayinda bildirimde bulunuyoruz dedi. 4 aydir bildirmemisler.
  Simdi bunun icin ne yapmam gerekir.
  Simdiden tesekkurler.

  1. Admin dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla taşeron işçisi olarak çalışıyorken kadroya geçmişsiniz. Ancak 6552 sayılı Torba Kanun ile 2014 yılından itibaren taşeron işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesini Devlet üstlenmişti. Dolayısıyla kadroya geçen taşeron işçilerine kadroya geçiş nedeniyle eski çalışmalarına ait kıdem tazminatı alma hakkı verilmedi.

  2. Admin dedi ki:

   Öyle bir düzenleme yok, çalışanın AGİ’sinin ilk maaşla birlikte ödenmeye başlanması gerekir. İşyerinin bağlı olduğu Vergi Dairesine veya ALO 170’e şikayette bulunun.

 12. Ferdi dedi ki:

  Slm esimin calistigi is yerinde herkes ayni maasi aliyor agi yi sorduğumuz zaman maasin icinde diyorlar fakat çocuğu olmayanda 1 tane çocuğu olanda 2 tane çocugu olanda ayni maasi aliyor agi cocuk sayisina gore degisiyorsa herkes nasil oluyorda ayni maasi aliyor

  1. Admin dedi ki:

   Çalışanların ailevi durumlarına göre net ücretlerine ilaveten ödenmesi gereken aylık AGİ tutarları Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasında yer almaktadır.

 13. OSMAN dedi ki:

  merhaba ben ÇALIŞIYORUM eşim çalışmıyor benim Engelli var %69 İşitme cihazı kullanıyorum 2 derece gösteriyor benim 4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor gelir vergisi kestiğini iade agi.ye ödüyorlar ama agi.de eksiklik var bende muhasebe sordum o diyor ki istendin yere sorabilirsin diyorlar beni ne yapmam lazım bunu

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin bağlı olduğu vergi dairesine sorabilirsiniz.

 14. osman dedi ki:

  ama sordum bana diyor ki oraya işyerine gönderdim diyor ama vergi indirimi faydalanabiliyor diyo ama işvereni muhasebeci sistemi girmediler ben özürlü kadrosunu olarak işe aldılar mı yoksa almışlardır belki özürlü kadrosunu olsaydı agi.yi tamamı öderdi deme benim eşim çalışmıyor 4 tane çocuğum var agi.ye ödemeleri yapmıyorlar beni ama eksik olmasın doğru mu mu

 15. Osman dedi ki:

  vergi daireye gittim orda bilgi vermiyorlar beni onlar diyor ki gönderdim diyor işyerine bende sordum onlara cevap vermiyorlar onlar napiyo gelir vergisini kestiğini aynı parayı agi tutarı ödeme yapıyorlar benim agi mi odemiyorlar ihbar olarak istiyorlar hakim 28 03 2019 mahkeme var ordan bilgi verecekler bize

 16. Selcuk dedi ki:

  Merhaba,bekar olarak çalışmaya başladığım iş yerinde 2.5 yıldır evli ve çalışıyorum ama eşimde çalışmıyor.Dun maaş bordrosu aldığımda ağı nin eksik yattığını farkettim ve geriye dönük 2.5 senedir eksik yatmış bu konuyla ilgili evlendiğimde bana herhangi bir formda doldurmadilar bilgide vermediler. Bu konuyla ilgili geride kalan alicagimi alabilirim yada ne yapmalıyım. Tesekkurler

 17. ilhan dedi ki:

  merhaba çalıştığımız işyerinde ki insan kaynakları personeli 2.ci çocuğun doğumunu agi formuna işlemeyi unutmuşlar bu sebepten 10 aylık bir dönemde agi ödemesinde eksik ödeme yapıldı . Bu durumla alakalı olarak geriye dönük yapılabilecek birşey varmı , teşekkür ediyorum .

 18. cumaali dedi ki:

  bu agi devletin belirlediği asgari mağaş haricinde mi veriliyor
  yani asgari ücret artı agi doğrumudur ve verilmeyen agi ler
  geriye dönük alına biliyormu

 19. Emrah dedi ki:

  Merhaba o kadar yazıyorsunuz ciziyorsunuz eyvallah TM devlet agi’yi iş veren üzerinden işçiye gönderiyor bu şerefsiz isverenler neden vermiyor adamlar kağıt üzerinde resmi belgelerde veriyorum diye gösteriyor ama maaşların yarisi bankaya yarısı elden verildiği için kaçırıyorlar 187 i arıyorsun böyle böyle durum var diyerek gidiyorlar denetlemeye işçinin agi’si verilmiyor vergi kaciyorsunuz diye adamlar size belge gösteriyor bu sefer haklı olan işçi haksız çıkıyor gidin inşaat sektörüne sorun işverenlerin %80 i agi vermiyor ne olacak bu durum ?

 20. Bekes dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin agi 2.020 nin icindemidir yoksa ayricami almak lazim..?

  1. Admin dedi ki:

   2019 yılı sonuna kadar AGİ hariç aylık net asgari ücret 1.829,03 liradır. 2.020 lira 191,88 lira bekar işçi AGİ dahil olan ücrettir. Çalışanların ailevi durumuna göre AGİ dahil aylık net asgari ücret tutarları Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasında yer almaktadır.

 21. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar Admin,
  Sormak istediğim hepimizin karşılaştığı bir sorun aslında.Iş yerimde Agi anlaşma yaptığım maaşın icin de veriliyor.Maaş bordrosunu inceledigimde bunu gördüm.Iş veren belgede agi ödendiğini belirtiyor.Hukukçular eminim bu sorunlarla çok fazla karşılaşıyorlar.Ben yetkililere agi min kağıt üstünde gösterilip artı bir ödeme yapılmadığını nasıl ispat edebilirim.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu sizin işverenle yaptığınız anlaşmaya, aranızda yaptığınız iş sözleşmesine bağlı. İşveren AGİ dahil size ödeyeceği net ücreti söyledi, siz de kabul ettinizse bir sorun yok. Buradaki tek sınırlama, AGİ hariç işverenin ödediği aylık net ücret AGİ net asgari ücretin (2019 yılı sonuna kadar 1.829,03 TL’nin) altında olamaz. AGİ dahil dilince de çalışanın medeni / ailevi durumuna göre Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasındaki tabloda yer alan ücret tutarının altında olamaz.

 22. Mumine dedi ki:

  Ben 3 cocuklu bir anneyim esim 5 yildir ayni yerde calismaktadir aldigi maas 1800 hem bekci hemde kazan yakiyo kısin tek aylik aliyo 13 saat calisiyo daha once agiden patronuna bahsetti ama yok oyle bisey dedi maas podrasinda ise 2558.40 gozukuyo bu nasil oluyo elimize gecen rakam 1800 yol gosterin ne yapmaliyiz

  1. Admin dedi ki:

   Maaş bordrosunda görünen 2558.40 TL aylık brüt asgari ücret tutarı. Eşinize AGİ hariç asgari ücret ödeniyor demek ki, çünkü AGİ hariç aylık net asgari ücret 1.829,03 TL. Verdiğiniz bilgilere göre eşinize asgari ücret üzerinden AGİ dahil aylık net 2.155,22 TL ücret ödenmesi gerekir. Ayrıca belirttiğimiz bu tutar haftada 45 saate kadar çalışanlar için geçerli, eşinizin çalışması 45 saati geçtiği için aşan her bir saatlik çalışma karşılığı saat başına düşen ücretin bir buçuk katı fazla mesai ödenmesi gerekir. Öte yandan sadece konut kapıcıları AGİ alamıyor, çünkü onların maaşından zaten vergi kesilmiyor. Eğer eşiniz kapıcı gibi değerlendiriliyor ve AGİ ödenmiyorsa, belirttiğimiz gibi kapıcı maaşlarından gelir ve damga vergisi kesilmediğinden bunlara da asgari ücret üzerinden AGİ’siz aylık net 2.174,64 TL maaş ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla her iki şekilde de eşinize ücreti düşük ödendiği gibi, fazla mesaisi de ödenmiyor. Konuyla ilgili olarak ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 23. faris dedi ki:

  17 senedir çalışmak tayım senelik izin hakkım nekadar dır

  1. Admin dedi ki:

   İşyerindeki kıdemi yani çalışma süresi 15 yıl veya daha fazla olanlara en az 26 gün yıllık izin verilmesi gerekir. Yer altı işlerinde çalışıyorsanız da en az 30 gün izin verilmesi gerekir.

 24. FATİH dedi ki:

  Merhaba,
  15 aydır çalıştığım işyerinde işe girerken 3750 tl net maaş ile anlaştım. ilk aydan itibaren aynı ücret yatıyor.Ek olarak AGİ yatırılmıyor ve SGK pirimim 2790 tl üzerinden ödeniyor. Buradan hareketle;

  1- Şikayetimden sonra hakkım olan AGİ ücreti bana ödenecek mi? Yoksa sadece işyerine ceza kesilerek mi halledilecek?
  2-Sgk pirimlerindeki eksik ödemeler geriye dönük tamamlanabilir mi?
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   1- Eğer işe girerken anlaştığınız 3750 tl net maaş AGİ dahil maaş ise size ayrıca AGİ ödenmez veya siz AGİ isteseniz işveren ödenen maaş içinde AGİ olduğunu iddia edebilir, bu nedenle aranızdaki anlaşma nasıldır bilemiyoruz.
   2- Eğer 3750 tl net maaş bankaya yatıyorsa, SGK’ya başvurmanız halinde geriye dönük eksik ödemeler bu tutarın brütü üzrinden işverenden alınır.

   1. FATİH dedi ki:

    İlginize teşşekür ediyorum.
    3750 tl maaş ile anlaşırken AGİ içinde diye bir şerh koyulmadı. Agi’yi maaşa dahil etse 2019 yılında maaşımın artması gerekmez mi?
    Yani;
    2018 yılı;
    maaş+agi = 3750 (agi 150 tl)
    2019 yılı;
    maaş+agi=3750 (agi 190 tl)
    şu durumda benim maaşım agi’nin artışına paralel artması gerekirken her sene azalıyor demektir.
    diğer bir soru; Agi’yi maaşa dahil etse bile bunu maaş bordrosunda belirtmesi gerekir mi? Benim bordromda Agi diye ekstra bir ödeme kalemi yok, onun için soruyorum

    Teşekkür ederim. iyi çalışmalar

    1. Admin dedi ki:

     Ücret bordrosunda işçinin brüt maaşından kesilen sigorta primi işçi hissesi, gelir ve damga vergisi tutarlarının belirtilmesi gerekir. Zaten yapılan bu kesintiler düşüldükten sonra işçiye ödenecek net maaş ortaya çıkar. AGİ ise işçinin maaşından yapılması gereken gelir vergisinden düşülen tutardır. Dolayısıyla gelir vergisi kesintisinden AGİ tutarı düşülmüşse siz AGİ ödeniyor demektir. Çünkü gelir kesintisinden düşülen bu tutar net maaşınıza eklenir doğal olarak.

 25. Suat dedi ki:

  Merhabalar ben bir sirkette 4 yıldır çalışıyorum ilk ise giriste net 1400 tl anlaşarak girdim ise sigortam 39 gün sonra başlatıldı ilk ise girişte bende 1 foto ve kimlik fotokopisi ile başladık agi yokmu dediğimde Muhasebeciye ilk 15 gunlukken içinde içinde karıştırma dediler hiçbir belge istemediler ssk bile 39 ğun sonra başladı ne yapmalıyım yardimci olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Şu an AGİ alıyor musunuz ?

 26. Gül dedi ki:

  Ben 7 yıldır bi is yerinde calisiyorum agi maas bodromda gözüküyor ama bana ayrica verilen bi para yok simdiye kadar hic olmadi bunu nerden ogrenebilirim yada almadığım agi yi daha sonra alabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   AGİ maaş bordronuzda görünüyorsa almadığınızı nereden anladınız ? Eğer işveren gerçekten AGİ’yi size ödemiyorsa bu durumda vergi suçu işliyor demektir, Vergi Dairesine şikayet edebilirsiniz. Bu konu yukarıdaki yazıda açıkça anlatılmıştır.

 27. anka dedi ki:

  asgari ücretle çalşışıyorum eylül-2019 maaşım 120 tl eksik yattı, bekar asgari ücretliler için AGİ de düzenleme yapılmamış mıydı gelir vergisinde yüzdelik dilime girdiği aylar için, asgari ücretin altında ödeme yapmaları yasal mı

  1. Admin dedi ki:

   Haklısınız düzenleme yapılmıştı, bekar işçinin vergi diliminden etkilenmemesi ve aylık net ücretinin 2.020 TL’nin altına düşmemesi gerekiyor. Düzenleme sadece evli çalışanları kapsamıyor, onlar yüzde 20’lik vergi dilimine giriyor.

 28. Ravda dedi ki:

  Merhaba, özel bir okulda Ağustos ayının 27 sinden beri çalışmaktayım. İlk maaşımı Ekim ayında aldım ve işverenle anlaştığım maaştan fazla olduğunu farkettim. Agi nin ödendiğini anladım. Fakat bugün işveren anlaştığımız maaştan fazlası yatırıldığı için agiyi, elden nakit olarak geri istedi. Bu arada eşim şu anda işsiz ve iki çocuğum var. Böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   İşverenle ücret konusunda anlaşırken işveren size ödeyeceği ücrete AGİ’nin de dahil olduğunu söyledi mi ? Çünkü size AGİ ödenmesi gayet normal, işveren bunu niçin geri istiyor ki ?

 29. Ravda dedi ki:

  Bu konuyu konuştuğumuzu hatırlamıyorum. Bu paranın geri alınma sebebi anlaştığımız maaştan fazla olması olarak gösterildi. Ben parayı elden vermek yerine bir hesap numarasına yatırmak istedim ve reddedildi. Nakit olarak elden vermem istendi.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer anlaştığınız para AGİ dahil idiyse işverenin fazladan yaptığı ödemeyi geri istemesi normal, ancak geri istemek yerine bir sonraki ay ödeyeceği maaştan mahsup edebilir.

 30. Tarık tumgan dedi ki:

  Iyi gunler ben sabah 7.30 akşam 7.00 suları çalışıyorum 2700 tl maaş veriliyor hersey içinde deniyor başka hiçbir ödeme yok yemek veya yol hiçbir ödeme yok .şudur budur bi açıklama yok hersey içinde deniyor .bilginizden faydalanmak istiyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar eklemek istediğim sadece ayın iki pazarı mecbur ücretsiz çalışılacak diye konuştuk 20 aydır böyle çalışıyorum

  1. Admin dedi ki:

   Ailevi durumunuz nedir, eşiniz çalışıyor mu, kaç çocuğunuz var ?

 31. Havin dedi ki:

  Merhaba ben özel bi okulda ücretli çalışanım.
  Girdiğim ders saati toplamda 1635 lira yapıyor +tuttuğum nöbet veriliyor birde Agi verilmiyor asgari ücretin altında çalışıyorum sonuçta bunun verilmemesi normal mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Ücretli olarak çalışıp ücreti gelir vergisi kesintisine tabi olan her çalışana AGİ ödenmesi zorunludur. Kimlere asgari geçim indirimi ödenmeyeceği Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. İsterseniz vergi dairesinden de görüş alabilirsiniz.

 32. Kadir dedi ki:

  Asgari ücretle çalışan biri olarak çalıştığım firmada kimse henüz almış değil 3.5 sene boyunca benim 5 ay oldu 2 ayda 3 ayda 1 verileceği söyleniyordu sanırım gerçektende insanları bu şekilde kandırmaya devam edecekler..

 33. Ahmet tosun dedi ki:

  Merhaba.2005 ten beri çalıştığım iş yerinde soon zamanlarda enteresan şeyler oluyor.hemde kurumsal bi şirket.2018 temmuz ayinda 3. Çocugum dünyaya geldi fakat defalarca bildirmeme rağmen bana hala 2 çocuklu agisi yatiyor.ayni şekilde gecen sene evlenen fakat hala bekar gozuken de var 2 ay once evlenip bekar gozuken soyadi degismeyen bayan arkadasimiz bile var.bu durumda ben nereye kimi sikayet etmeliyim.sirketimi yoksa insan kaynaklari calisaninimi.ve bunun bana getirisi ne olur.teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Çalıştığınız şirketi şikayet etmeniz gerekir, vergi dairesine de şikayet edebilirsiniz, ALO 170’e de şikayet edebilirsiniz.

 34. Hakan dedi ki:

  Iyi günler. Bir iş yerinde 9 senedir çalışıyorum. Senelik izin verilmedi 9 senedir
  1.sorum:işten çıkarılirsam geçmiş yıllık izinlerinin parasını alabilirmiyim
  2:sorum:9 sene boyunca hiç agi almadım.sadece maaş aldım asgari ücret
  Geçmiş agi alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Her ikisini de alabilirsiniz, daha doğrusu özellikle izin ücretini işveren ödemek zorunda, hatta 9 yıldır izin kullandırılmamış olması size fesih hakkı veren bir durumdur, bu nedenle iş akdini feshetmeniz halinde işverenden kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz.

 35. Ümit dedi ki:

  19.01.2017 tarihinde işe başladım eşim hiçbiryerde çalışmadı eşi çalışan bir çocuklu agi parası göstermişler 26.07.18 dede 2 inci çocuqum oldu ve şimdiye kadar bugüne kadar 220.66 kuruş agi indirimi göstermişler ne yapmam gerekiyor vergi dairesine agi dilekçesini çıkarttım nüfus kayıt örneği ve sigorta dökümümü de cıkarttım ne yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim…

  1. Admin dedi ki:

   Vergi Dairesiyle görüşüp oradan bilgi almanız daha doğru olur, çünkü işveren her ay size eksik ödediği AGİ tutarını maaşınızdan gelir vergisi olarak kesip vergi dairesine yatırmış olabilir. Ayrıca işveren sizden aile durum bildirimi aldı ve siz hatalı veya eksik bilgi verdinizse bu konuda işverenin herhangi bir kusuru olmayabilir.

 36. Süleyman dedi ki:

  Merhabalar. Ödenmeyen agiler için vergi dairesine bildirim sonucu (2016 yılında 13+30+30, 2017 yılında 3.ay 18 4.ay 16 gün, diğer aylar tam, 2018 yılı ilk dört ay tam ssk yattı) önce 994 tl, itiraz sonrası 359 tl daha ödeme yapıldı. Buna göre ödeme tutarı doğru mu, zamanında ödenmeyen agilerde gecikme faizi yansır mı? Aile durumum evli, eşim çalışmıyor 3 cocuğum var.Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Gün içerisinde çok sayıda soruyu cevaplamak zorunda kaldığımızdan maalesef o kadar vaktimiz yok, internetten önceki yıllara ait AGİ tutarlarına bakıp siz hesaplayabilirsiniz, 2018 ve 2019 yıllarına ait AGİ tutarları Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları

   1. Süleyman dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Geç ödenen agi, gecikme faizi uygulanırmı? Bu konuda araştırmamda herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

    1. Admin dedi ki:

     İş Kanununda geç ödenen işçilik ücretlerine faiz uygulanacağı yönünde hüküm var, Yargıtay kararlarında da geç ödenen kıdem tazminatına faiz ödeneceği yönünde hükümler var, ancak AGİ konusunda mevzuatta böyle bir hüküm yok, bu konuda Yargıtay kararı var mıdır onu bilmiyoruz. Yargıtay’ın web sitesindeki Karar Arama bölümünden bakabilirsiniz.

     1. Süleyman dedi ki:

      Teşekkürler.

 37. Türker dedi ki:

  Merhaba,
  Son 5 yıla baktığımda eşim çalışıyor gözüktüğü için eksik AGİ yatırılmış.İnsan kaynakları ile görüştüğümde dosyama bakıldı ve bildirmediğim ortaya çıktı.Son 5 sene için hesapladığımda 1300 tl gibi bir eksik ödeme çıkıyor.
  bu parayı Vergi dairesinden alabilir miyim? Vergi dairesine gittiğimde bu parayı alamayacağımı söylediler ama yukardaki yorumlarda alındığını okuyorum.Gitiğim vergi dairesi sadece bilgi verdi. Şirketim Büyük mükellefler vergi dairesi ile çalışıyor.

  1. Admin dedi ki:

   Burada durum farklı, hata işverenden değil sizden kaynaklanmış, işveren eşinizin işe girdiğini, işten ayrıldığını bilemez, bunu sizin beyan etmeniz gerekirdi. Vergi dairesinden bu nedenle alamayacağınızı söylemiş olabilirler. İsterseniz yine de yazılı olarak talepte bulunun.

 38. türker dedi ki:

  Teşekkürler,
  Dediğiniz gibi yazılı olarak başvurayım.Sonucu bildireceğim. İyi çalışmalar.

 39. Hazel dedi ki:

  Merhaba 2019 mart ayından beri calistigim is yerinde hic agi almadim hep 2020 tl aldim 23 nisan 19 mayis gibi gunlerde yatan fazla mesai yok de hep geri alıyor bu konuda ne yapabilirim sikayet etsem isimden olcam

  1. Admin dedi ki:

   Asgari ücretle çalışanlara 2019 yılı boyunca her ay ödenen 2020 TL’nin içinde işçinin kendisi için ödenen AGİ’de yer alıyordu, çünkü 2019 yılında AGİ hariç aylık net asgari ücret 1.829 TL idi. Eğer bekarsanız ve asgari ücretle çalışıyorsanız aylık 2020 lira almış olmanız normal. Fazla mesai konusunda ise tek çözüm yolu şikayet, ancak işinizden olmaktan korkuyorsanız yapacak bir şey yok, normalde işveren şikayette bulunduğu için işçiyi işten çıkaramaz, ancak buna uymayan işverenler var.

 40. Bülent dedi ki:

  Çalıştığım firmada 4400 tl maaş alıyorum sigorta pirimimiz ise asgari ücretten gösteriliyor işverenimizle aldığımız maaş üzerinden yatırmasını ve emekli olduğumuzda daha yüksek maaş alabileceğimizi söyledik oda bize sizden çok para kesileceğini ve emekli maaşının artmayacağını söylüyor beni aydınlatırsanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   4400 TL net maaş aldığınıza göre işverenin sizi bu tutarın brütü üzerinden SGK’ya bildirmesi gerekir, bu düşük bir tutar değil, uzun süre bu yüksek kazanç üzerinden bildirilmeniz halinde bağlanacak emekli maaşınız tabii ki bir miktar yüksek olur. (Bkz. Sigortalıların SGK’ya Bildirilmesinde Aylık Prime Esas Kazancın Önemi) Öte yandan asgari ücret üzerinden SGK’ya bildirilen bir işçiden kesilecek sigorta primi ve işsizlik sigortası primi tutarı Aylık Net Asgari Ücretin Hesabı sayfasında yer almaktadır. Size ödenen maaşın brütü üzerinden yüzde 15 oranında sigorta primi işçi hissesi kesileceği için, işverenin sizi gerçek ücretinizden SGK’ya bildirmesi halinde bu çerçevede maaşınızdan yapılacak kesinti bir miktar daha artabilir.

 41. Şeyhmus dedi ki:

  Yaklaşık 2.5 senedir çalıştığım işyerinden agi almadim fakat maas odemesinde maas+agi ödemesi seklinde yansitiliyor bu konu ile alakali oluaacak herhangi bir hukuki surecte haklilik payim yuzde kac?

  1. Admin dedi ki:

   İşverenle anlaştığınız net ücret AGİ dahil ücret ise ve ailevi durumunuza göre size ödenen net ücret AGİ dahil asgari ücretin altında kalmıyorsa haklılık payınız olmaz.

 42. alp yılmaz dedi ki:

  2007 1800 tl maaş alıyordum artı vergi iadesi bundan önce her sene standart yapılan 150 tl zam ile maaşı 1950 oldu agi bodro da yer almaya başladığı için + bir agi ödemesi yapılmadı maaşın bir kısmı bankaya bir kısmı elden veriliyor agi bodro ya girdiği için bankaya yatan artıyor elden verilen düşüyor işveren şimdi böyle bir konuşma olmamasına rağmen o zaman zammın içinde yapmıştım diyerek geçiştiriyor 2008 64 tl olan şimdi 331 tl bunun doğruluk payı var mı

  1. Admin dedi ki:

   Çalışanın medeni durumuna ve çocuk sayısına göre alacağı AGİ tutarı Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasında yer almaktadır.

 43. Hülya dedi ki:

  Merhabalar ben 9 aydır askeri ücretten az bir maaşla çalışıyorum(1800) bekarım o halde bekar olduğum için agi parasının tamamını mı alacağım (220 TL nin)bide almadığım ayların agi ücretlerini alabiliyor muyum

  1. Admin dedi ki:

   Asgari ücretle çalışan bekar ve çocuksuz işçiye AGİ dahil ödenmesi gereken aylık en düşük ücret Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasında yer almaktadır.

 44. Recep dedi ki:

  Mrb ben 2011 den beri özel bi sektörde çalıştım
  Tabı ozamanlar yaşım küçük 14 15 hatırlıyorum
  Ondan sonra 2014 evlendim 18 yaşım dayken ssk 6 ay geç yattı
  2015 te bi çocuğum oldu ondan sonra hep asgarî ücret altında
  Çalıştırdılar sonra 2016 zorunlu askere gittim ama askerlik tazminatımı
  Almadım 2017 de tezkere aldiğimda 3 gün sonrası iş başı yaptım
  Sonra tabı asgarî ücret altında çalışıyorum ozaman asgarî ücret
  1600 tl ama bana bir çocuğum olduğu halde 1500 tl ödeme yapıyorlardı sonra resmi tatillerde bile çalışıyorduk 2018 de ikinci çocuğum oldu ve ben hala asgarî ücret altında çalışıyorum 2019 da
  Asgarî ücret 2020 tl ken ben 2 çocuğumun olmasına rağmen
  1900 tl maaş alıyordum ve şimdi 2020 de asgarî ücret 2324 tl
  Ben 2400 tl alıyorum acaba bu normal mi 2 çocuklu ve eşi çalışmayan
  Ben burda hakkım varmı işveren hep hakimiz yiyor yemek saatimi
  Bile 45 dk gün içinde çay molası yok sabah 07 -45 iş başı akşam 17-00 paydoz organize sanayide çalışıyorum bana yardımcı olun lütfen
  Belki cok sey yazdım ama kendim için tek yazmadım 40 tane işçi
  Çalışıyor hepsinin hakkı yiyiliyor

  1. Admin dedi ki:

   AGİ dahil size ödenmesi gereken aylık asgari ücret Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasındaki tabloda yer almaktadır. Belirttiğiniz konularla ilgili olarak da ALO 170’i arayabilir veya işyerinin bağlı olduğu İş-Kur müdürlüğüne 40 kişi adına isimsiz bir dilekçe gönderebilirsiniz.

 45. Başar buyukterzi dedi ki:

  Merhabalar ben özel sektörde 10 yıldan beri çalışıyorum son 5 yıldır Gİ alamıyorum ay asgari ücret üstünden maaş alıyorum maaşın 3000 TL ama benim sigortam asgari ücret üzerinden 2300 den yatıyor ve bana söylenen Gİ maaşın içinde benim bankaya yatan toplam param 2435 TL ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   İşçinin kendisi için aldığı AGİ dahil aylık net asgari ücret 2.324, dolayısıyla siz asgari ücretten fazla alıyorsunuz, işe girerken anlaştığınız ücret neydi bilmiyoruz aldığınız tutarın içinde AGİ’de var.

 46. Zeynep dedi ki:

  2020subat ayı asgari üçret 2300tl sigortalı çalışıyorum şimdiye kadar agi almadım bınfan öncede 2000idi. Yarsımcı olurmısınız asgari ücretin i. İndemi agi ben anlayamadım wşim emwkli iki

  çocuk annesiyim

  1. Admin dedi ki:

   2020 Ocak ayından geçerli olmak üzere AGİ hariç aylık net asgari ücret 2.103,98 TL’dir, işçinin kendisi için ödenmesi gereken AGİ ile birlikte net asgari ücret 2.324 TL’dir. Emekli eş çalışmayan eş sayılmaktadır ve size eşinizden dolayı da AGİ ödenmesi gerekmektedir. Çocuklar ve eşiniz için ödenmesi gereken AGİ dahil size ödenmesi gereken aylık net asgari ücreti Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasından öğrenebilirsiniz.

 47. Mert dedi ki:

  Mrb 4. Sene yerel gazete sigortasız çalıştırıldım.şikayet edeceğim için beni işten çıkardılar..elimde çalıştıgıma dair resmi belgeler var bunlarla beraber geriye dönük sigortamı ödettirirebiliyorum.gazete resmi ilandan para kazanır.ama bunun şartları vardır 5 kişiyi sigortalı göstermek zorundasın ki ilan parası alma hakkına sahip olman için….benim yerime başka gazetede çalışan sigortasız işçinin sigortasını ödüyor asgari ücret alıyor gösteriliyor halbuki para almıyor sadece sigorta pirimi ödeniyor asgari ücret üzerinden gazete çalışAn diğer işçilerde asgari ücret almıyor asgari ücretin alrında ücret alıyorlar onlarda resmi evrakta asgari ücret alıyor gösteriliyor işçiler işsiz kalmamak için bu durumu kabul edıyorlar…ben sgk durumu izah ettim onlarda dilekçe yazman gerekiyor dediler..dilekçe konusunda bana yardımcı olurmusunuz…örnek yazıp bana gönderebilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Örnek dilekçelere Sigortasız Çalışanlar İçin Şikayet Dilekçesi Örnekleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

 48. Metin dedi ki:

  2 yil bir işyerinde çalıştım 4 çocuğum var fakat bekar agisi verildi..yani enson 2020 tl … hâlbuki 2170 gibi 2200 gibi bir rakam ödenmesi gerekmiyormuydu . aile bildirimi yaptığım halde odenmedi..geriye dönük alacakları mahkemeye gitmeden nasıl alabilirim…2 yillik agiyi resmen cebe attılar..

  1. Admin dedi ki:

   Vergi Dairesine bir başvurun, alamazsanız da belki size yol gösterirler.

 49. Mert dedi ki:

  6 yıla yakın çalıştığım işyerinden ayrıldım aldığım maas yüksek primim asgari ücretten yatıyordu.anlastigim maas dışında da agi almadım prim eksik yatırıldığı için ve agi alamadığım için fesih hakkım varmı?

  1. Admin dedi ki:

   Normalde belirttiğiniz durumlar işçi açısından haklı fesih sebepleri, ancak zaten işten ayrılmışsınız yani iş sözleşmesini feshetmişsiniz, artık niye fesih hakkını soruyorsunuz ki ?

 50. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benim 3 cocugum var esim calismiyor bordroda 220.73 tl yatirilmis gozukuyor link incelediginde 375. Tl almam gerekmiyormu bununla ilgili nereye sikayet edebilirim

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e ya da işyerinin bağlı olduğu vergi dairesine şikayette bulunabilirsiniz.

 51. Hasan dedi ki:

  Merhana ben bi özel sektörde geçen yıl yani eylül 2019 da işe başladım 2800 maaş artı agi 3000 tl ye anlaştım, bu iş yeri 2020 de agi ye gelen zammı maaşıma yansıtmadı, bu 30 liralık farkı vermek zorunda mı bana ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Eğer maaş AGİ dahil 3000 TL olarak anlaştınızsa AGİ’de meydana gelen artışı işyeri maaşınıza yansıtmak zorunda değil, 2800 + AGİ şeklinde anlaştınızsa bu durumda artışı yansıtmak zorunda.

 52. Hasan dedi ki:

  Ve Maaş bodromda 220 göstermiş agiyi maaşıma yansımamış benim maaş otomatik olarak 2770 e düşmüş oluyor

 53. idris IŞIKLI dedi ki:

  mrblar benimde 3 cocugum var ve esim calismiyor bana verilen ucret 155 tl dir muasebeye sordugumda vergi kesiliyor diyorlar bu dogrumudur yardimci olabilirmisniz

  1. Admin dedi ki:

   Size ödenmesi gereken asgari geçim indirimi tutarını Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasından bakabilirsiniz. AGİ’den vergi kesintisi olmaz, zaten AGİ adı işçiden yapılması gereken gelir vergisi kesintisinden yapılan bir indirim olup, bu indirimin işçiye ödenmesi gerekmektedir.

 54. Seda dedi ki:

  Merhaba, ben özel bir üniversitede ders saati ücretli yani yarı zamanlı bir öğretim görevlisiyim. Daha önce başka bir özel üniversitedr kadrolu öğretim görevlisiydim Eylül ayında bu kurumda yarı zamanlı çalışmaya başladım. Bugün bordromu alınca fark ettim ki bana başladığımdan beri agi ödemesi yapılmamış. Sebebinin de agi formu vermemiş olmam olduğunu söylediler fakat böyle bir talep ya da bilgilendirme yapılmamıştı ben işe başladığımda veya sözleşme imzaladığımda. Daha önceki kurumumda bu agi ödemesi otomatik yatıyordu hesabıma, burada yapılan açıklama “kadrolu hocalarımıza otomatik yatırıyoruz veya belgeyi hatırlatıyoruz ama yarı zamanlı hocalarımızın bu agi formunu kendilerinin gelip teslim etmesi gerekiyor, siz de getirmemişsiniz ” dediler. Bugün formu doldurdum ve bundan sonra bu ödeme yapılacak dendi.

  Fakat geriye dönük ödeme talep ettiğim zaman bana “bunu devlet size ödüyor bizden almıyorsunuz” açıklamadı yapıldı. Ben de o an tabiri caizse oyun yapıp “daha önce çalıştığım kurumda almıştım, bu işverenin sorumluluğu ve ödediği bir para” dediğimde “kadrolu çalışanlara ödeniyor o zaman, ama yarı zamanlılara geçmişe dönük ödeme yapılmaz” dendi bu defa da. Bu bilgi doğru mu? İşin başından beri bana yalan söyleyen kurumuma inanmıyorum çünkü. Ve eğer geri ödeme olarak alabiliyorsam bu parayı, bunun iş kanunundaki maddesi ya da yasal dayanağı ile ilgili bana detaylı bilgi verebilir misiniz rica etsem? Çünkü ne söylersek söyleyelim bir şekilde üste çıkmaya çalışıyorlar ve ben elimde sağlam bir delille karşılarına çıkmak istiyorum artık. Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  1. Admin dedi ki:

   Kısaca AGİ’nin mantığınız açıklayacak olursak, normalde çalışanın maaşından tabi olduğu vergi dilimine göre işveren tarafından belirli bir oranda (en az yüzde 15) gelir vergisi kesintisi yapılıp Devlete ödenmektedir. AGİ yani asgari geçim indirimi ise çalışanın maaşından yapılan gelir vergisi kesintisine uygulanan bir indirim olup, bu indirim tutarını işveren çalışana ödemektedir, yani Devlet AGİ tutarı kadar vergiden vazgeçmektedir. Eğer size AGİ ödenmeyen aylarla ilgili olarak aylık ücretinizden gelir vergisi kesintisinin tamamı yapıldı ve Maliye’ye ödendiyse bu durumda işveren geriye dönük size ödeme yapmaktan kaçınabilir. Buna karşılık işveren sizin aylık ücretinizden kesilip Maliye’ye ödenmesi gereken gelir vergisinden AGİ tutarını düşüp kalanını size ödediyse, bu durumda sizin ödenmeyen AGİ’leriniz işverenin cebine kalmış demektir, bunu işverenden isteyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak Vergi Dairesiyle görüşüp oradan da bilgi alabilirsiniz.

 55. ibrahim dedi ki:

  ben 11 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum ve 2015 ağustos ayında evlendim.asgari ücret almıyorum asgari ücretten 400 tl fazla almaktayım ve bana yıllardır agi mi vermiyorlar agi maaşın içinde deyip kandırıyorlar şikayetimi nereye bildirmem gerekiyor

 56. ibrahim dedi ki:

  bu arada 1 çocuğum var ve eşim çalışmıyor

 57. Hasan dedi ki:

  Merhaba iş yeri benden 2019 kasım ayında bes kesintisi yaptı 3 ayı geçmesine rağmen bu ödemeyi ne bana nede sigorta şirketine yapmadı sorduğumda yatacak falan deyip geçiştrdiler ben bu iş ywrinden mart 17. 2020 de ayrıldım hala yatmadı. Martın 18 de şubatın maaşını ödediler, martın 3 de istfa verdim ihbar süremide yatırmadılar ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna başvurmanız gerekiyor. Eğer işyeri yaptığı BES kesintisini sizin adınıza sigorta şirketinin hesabına yatırmadıysa bu kesintileri de size geri ödemek zorundadır.

 58. Sevda dedi ki:

  Merhaba ben otelde asgarî ücretle çalışıyorum her yıl 3 kez 15 gün ücretsiz izine ayırıyo
  orlar ve maaşı elden ödüyorlar çocuk parası ödemesi yapmıyo ne yapmam gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 59. eyüp dedi ki:

  merhaba ben bi işyerinde 2600 tl ye işe başladım ilk ay 24 gün çalıştım 2080 Tl yattı hesabıma agide bunun içindemi cevaplarsanız sevinirm

  1. Admin dedi ki:

   Eğer AGİ dahil mi değil mi biz bilemeyiz, ancak 24 günlük ücretiniz 2080 TL yapıyor.

 60. yasar dedi ki:

  iy günler ozel sektorde calısıyorum 3 cocuhum var almam gereken agi 375,23 TL bıldıhım kadarıyla ama işyerı bana eksık verıyor bu konu yu soyledıhımdeyse fazla kurcalama sen zararlı cıkarsın dıyorlar BU konu hakkında ne yabmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin bağlı olduğu vergi dairesi ile görüşün.

 61. Ismail dedi ki:

  Merhabalar hocam, bi özel hastanede 7 yıldır çalışıyorum. İlk işe girdiğimde (2013) 1.400 ₺ maaş alıyordum. Asgari ücretteki hızlı yükseliş ile benim maaşım 2017 den sonra asgari ücrete döndü. Şimdi bu yıl (2020) için bana asgari ücret +100 ₺ yani 2434 ₺ maaş ödeniyor. (100 ₺ bu yıllık zamımız) 2 çocuğum var ve eşim çalışmıyor. Bu şartlarda bana ödenmesi gereken AGİ ödenmiş oluyor mu? İşveren AGİ maaşın içinde diyor. Eğer AGİ ödenmemiş ise geriye dönük ödemeyi alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   AGİ dahil belirttiğiniz 100 lira hariç size ödenmesi gereken aylık net asgari ücreti Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasındaki tablodan öğrenebilirsiniz.

 62. Ozgur dedi ki:

  Selam admin çalıştığım yerde askeri ücret alıyorum 2 çocugum var
  ama agi odemiyorlar. Ne yapmam lazim tsk

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin bağlı olduğu vergi dairesine şikayette bulunabilirsiniz.

 63. Züleyha dedi ki:

  Merhaba özel bir kres te çalışıyorum eşim memur sigortam yattığı için aile yardımı esimin maasindan kesildi virüs nedeniyle okullara ara verilince maaş alamiyoruz çıkış ve ücretsiz izin içinde bir işlem yapılmadı sigortam ve maasim bu süre de odenmeyecegi için aile yardımı eşimin maaşına yansır mi yansırsa bunun için ne yapmam gerekir

  1. Admin dedi ki:

   Aile yardımının eşinizin maaşına yansıması için eşinizin çalıştığı işyerine Aile Durum Bildirim Formu vermesi ve formda sizi çalışmıyor olarak bildirmesi gerekir. Ancak sigorta çıkışınız verilmediği için bu problem olabilir.

 64. Hakan dedi ki:

  Selam ben normalde her ay çalıştığım yerde agi mi alıyordum ama mart ayı maaşıma yansıtılmadı nedeni nedir acaba???

  1. Admin dedi ki:

   Bunu işyerine sorun, biz nereden bilelim, mevzuatta AGİ ile ilgili bir değişiklik olmadı.

 65. Neslihan dedi ki:

  Özel bir hastanede çalışıyorum. Asgari ücret alıyorum. Ama çalıştığım kurum agi ödemedi. Ama o ayki bordroda ödenmiş gibi gözüküyor. Bu durumda ne yapmam gerekir.

  1. Admin dedi ki:

   Bordroda ödenmiş gibi gösterilmişse hastane size ödemesi gereken parayı cebe atmış demektir, vergi dairesine şikayette bulunabilirsiniz.

 66. Erhan dedi ki:

  İyi günler
  Eşim çalışmıyor 2 yasında oğlum var agi dahil toplam aylık 2355 lira alıyorum 2401 lira almam gerekirken aile durum bilgisini 2 sefer güncelletirdim yine eksik yatıyor 1 senedir eksik yatıyor ben bu 1 sene eksik yatan agiyi nasıl geri alabilirim nereye ve hangi belgelerle başvurmam gerekir

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e şikayette bulunun İş Müfettişi incelemesi talep edin.

 67. kadir dedi ki:

  5 yıldır çalıştığım işyerinden şimdiye kadar hiç agi almadım şikayet edersem alabilirmiyim

 68. Satiye aksu dedi ki:

  Merhaba ben 7 yıldır özel hastanede çalışıyorum eşimde 4 yıldır çalışmıyor 3 yaşında bir kızım var ben işyerine. Eşimin ve kızımın agisi için bilgisini belge şekilde verdim ama bana. 4yıldır eş ve çocuk agisi verilmiyor sordugumda maaşın içinde diyorlar benim hesabına göre 2020 yıl agisiyle ben şu an 2313 tl her maaş veriyorlarbenim anlamadıgım asgari su an 2324 tl bana her ay 2313 tl. Yatıyor hesabıma normaldr 2324 artı es ve 1cocuk agisi 297 tl tutuyor yanı bana 2611 tl yatması gerekmiyormu.. Teşekkürler…

  1. Admin dedi ki:

   Asgari ücretle çalışıyorsanız size AGİ dahil aylık ödenmesi gereken maaş tutarına Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasından bakabilirsiniz.

 69. Dogan dedi ki:

  Merhaba ben doğan uyganer ben 2500 tl maaşla çalışıyorum 3 tane çocuğum var iş yerim bana agi vermiyor normal mi.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız, bu tutarın içinde AGİ var demektir. İşe girerken ücret konusunda nasıl anlaştınız, AGİ dahil mi yoksa hariç mi ücreti belirlediniz bilmiyoruz, ancak size AGİ ödenmesi gerekir. Normalde size ödenmesi gereken AGİ tutarına Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasından bakabilirsiniz.

 70. Durmus dedi ki:

  Merhaba esim 2014 haziran ayindan beri calismiyor bunu aile bildirim formuyla sirkete bildirdigim halde hala esimi calisiyomus gibi gosterip agi odemesini bu sekilde yapiyorlar bu konu hakkinda ne yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin bağlı olduğu vergi dairesine şikayet edin.

 71. ENGİN dedi ki:

  Benim çalıştığım iş yeri de asgari ücret alıyorum evliyim iki çocuğum var ama agi vermiyor girerken agi vermem dedi bana bende bişey demedim vergi dairesi ne şikayet te bulunursam ceza alirmi ve benim agilerimi odermi acaba normalde 2cocuklu eşi çalışmayan bir işçinin agisi 331 lira ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Asgari ücretle çalıştığınıza göre size Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasındaki tabloda belirtilen miktarda aylık ödenmesi zorunludur. Ayrıca işverenin AGİ vermem demek gibi bir hakkı, seçeneği yok. Çünkü bu işverenin cebinden çıkan bir para değil. AGİ Ödemesi İşverenin Cebinden Değil Devletin Kasasından Çıkıyor
   Size AGİ ödemeyen işveren, AGİ tutarını düştükten sonra size ait gelir vergisini Devlete ödüyorsa, açıkça sizin AGİ’nizi cebine atıyor ve vergi kaçırıyor demektir. Bu nedenle işyerinin bağlı olduğu vergi dairesine şikayette bulunabilirsiniz.

 72. İsmail dedi ki:

  Merhaba işyerinde tek çalışanım ve 5 yıldır çalışıyorum şu anda 4000tl aylık alıyorum ama hep asgari ücret gösterildim ve şimdiye kadar hiç maaş bordurası imzalamadım kendim işten çıkarsam agilerimi ihbar ve kıdem tazminatımı ve geriye dönük sigortalarımı ödetebilirmiyim ve maaş yazısı alsam kanunen geçerli olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Sadece sigortanızın gerçek ücret yerine asgari ücretten yatması bile sizin için haklı fesih sebebi sayılır ve bu nedenle iş akdinizi feshedip kıdem tazminatı isteyebilirsiniz. (Bkz. Sigortası Düşük Ücretten veya Eksik Yatırılan İşçi İşten Ayrılıp Tazminat Alabilir) AGİ alabilmeniz ve geriye dönük sigortalarınızı ödetebilmeniz, dava açıp size AGİ ödenmediğini ve gerçek ücretinizi kanıtlayabilmenize bağlı. Maaş yazısından kastınız işverenin vereceği yazı ise sizi asgari ücretten SGK’ya bildiren işverenin aylık net maaşınızın 4000 TL olduğu yönünde bir yazıyı size vereceğini zannetmiyoruz.

 73. İsmail dedi ki:

  Peki ihbar tazminatımı alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   İş sözleşmesini kendisi fesheden (işten ayrılan) işçi hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamaz, isterse haklı sebeple iş akdini feshetmiş olsun fark etmez.

   1. İsmail dedi ki:

    Merhaba işveren beni günüm yettiği halde kısa çalışma ödeneği yerine ücretsiz izin olarak işkura kayıt etti üç ayın sonunda beni işten çıkarırsa işkur bana ne kadar aylık bağlar bu arada asgari ücret gösteriyor aylığımı ve bu üç aylık süreç temmuz 17 de mi bitiyor

 74. Mustafa dedi ki:

  Ben asgari ücretle çalışan biriyim fakat işyerinde 1 kişi ben calisiyom öyle bi aylık maasim yok haftalık 600 tl alıyorum elden aliyorum agi almiyorum bunu nasıl coxeriz

  1. Admin dedi ki:

   Asgari ücretle çalıştığınıza göre size AGİ’de ödeniyor olabilir, çünkü haftalık 600 lira 4 haftada 2400 lira yapıyor, dolayısıyla aylık ücretiniz 2500 lirayı buluyor. (Bkz. Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları) Eğer AGİ ödenmiyorsa da işyerini bağlı olduğu vergi dairesine şikayet edebilirsiniz.

 75. Ayhan_ dedi ki:

  Merhaba sayın admin
  Benim agi yüzünden çalıştığım işyerinden ayrıldım ilk ay maaşımı aldığımda agi ‘yi eksik aldığımı fark ettim vr işveren ime konuyu bizzat söyledim “benim 2 çocuk bar ve agi vermiyorsunuz” dediğimde işverenimin bana verdiği cevabı “-çocuk parası çok fazla tutuyor ben onu ödeyecek durumum yok agi veremem” demek oldu. Hiç-bir ay maaş bordrosu imzalatmadılar ve bağlı olduğu smmm gidip bordromu kontrol ettiğimde 2 çocuğum olduğuna dair agi aldığım gözüküyor ve bankaya maaşıma sadece net 2324 lira yatıyor. Elden de hiç ücret almadım. Bu konuda yapabileceğim bişey var mı .? Alamadığım ücretleri hakkım olanı geri alabilmem mümkün mü? hatta çalıştığım o işyerindeki hiç-bir işçi ayrıca agi almıyor.!

  1. Admin dedi ki:

   İşvereni bağlı olduğu vergi dairesine şikayet edebilirsiniz. Eğer işveren sizin maaşınızdan kestiği gelir vergisinden iki çocuğunuzu da dikkate alarak AGİ’yi düştükten sonra kalan miktarı Maliye’ye yatırdıysa, o AGİ tutarını size de ödemediğini belirtmişsiniz, bu durumda parayı cebe atmış yani vergi ziyaına yol açmış demektir.

 76. Aynan dedi ki:

  Devletin verdiği ağı parasını neden işveren veriyor anlamadık bı türlü onlarda zaten vermiyolar zehir zıkkım olsun

  1. Admin dedi ki:

   AGİ parasını normalde işveren vermiyor, Devletin işçiye bıraktığı bir para. Bu konu AGİ Ödemesi İşverenin Cebinden Değil Devletin Kasasından Çıkıyor başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 77. Rabia TOPRAK dedi ki:

  Merhaba hala sorulara cvp veriyor musunuz

  1. Admin dedi ki:

   Emeklilikle ilgili sorular dışındaki sorulara imkanlar ölçüsünde cevap veriyoruz.

 78. Adem dedi ki:

  İşveren bizim ağı ücretini ödemiyor ne yapmalıyız kime şikayet etmeliyiz

  1. Adem dedi ki:

   3 yıldan beri belli aralıklarla bu firmada çalışıyoruz agi tutarını adomiyor kime şikayet etmeliyiz

   1. Admin dedi ki:

    İşyerinin bağlı olduğu vergi dairesine şikayet edebilirsiniz.

 79. İsmail koçak dedi ki:

  Asgari geçim indirimi Agari ücretin içindemi hesaplanır eşim çalışmıyor 1 çocuk babasıyım bununla ilgili bilgi almak istiyorum 9 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum net asgari ücret alıyorum artı yol yemek çocuk parası ile agi aynı şeymi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   AGİ yani asgari geçim indirimi, işçi asgari ücretle çalışsın, yüksek ücretle çalışsın fark etmez, ücretin içinde ayrı bir rakam olarak belirlenmesi ve ücret ödeme bordrosunda ayrı gösterilmesi gerekir. Ailevi durumunuza göre size AGİ dahil ödenmesi gereken net asgari ücret tutarlarına https://www.isvesosyalguvenlik.com/asgari-gecim-indirimi-dahil-aylik-net-asgari-ucret-tutarlari/ sayfasından, AGİ hariç net asgari ücret tutarına https://www.isvesosyalguvenlik.com/aylik-net-asgari-ucretin-hesabi/ sayfasından bakabilirsiniz.

 80. Mehmet Ali dedi ki:

  Merhaba 2020 nisan 21 de işe başladım ve hayla çalışmaktayım şuanda 8 ay oldu işten çıktığımda bu agimi nasıl alabilirim nereye başvurmalıyım şirket ise agi sana maaşta veriyoruz diyor diğer yetkili ise agi yok vermiyoruz diyor işe girdiğimde bu ahiden hiçhaberşm yoktu sonradan öğrendim ahinin ne olduğunu sosyal hakkımın olduğunu !
  Şantiyede mutfak personeli olarak çalışmaktayım aşçı yardımcısı olarak ve hesabıma 2324.73 TL yatmaktadır diğer parayı elden vermekte şirket afi ise hiç bahsedilmesi iş çıkışımda ne yapmalıyım ? Ve üniversite öğrencisiyim okuyorumbit sorun teşkil ederim agi alımımda ?!

 81. Melisa kara dedi ki:

  Merhaba özel sektörde çalışıyorum. Asgari ücret olarak başladığım iş yerinde beyaz yakalı olarak 3000 tl maaş almaya başladım. Agi 3000 tl içinde diye anlaşmadık ama işveren dahil olarak hesaplıyor. Bu etik midir?
  Bir diğeri bankaya asgari ücret yatırıp geri kalanını elden veriyorlar bu yasal bir durummudur?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sondan başlayacak olursak, 5 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakının banka yoluyla ödenmesi zorunludur. Dolayısıyla bu yapılan yasal değildir, büyük ihtimalle işyeri sizi gerçek ücretiniz yerine düşük ücretten SGK’ya bildirdiği için bu şekilde hareket ediyordur. Diğer sorunuzun cevabı https://www.isvesosyalguvenlik.com/ise-giriste-iscinin-net-ucreti-agi-dahil-belirlenebilir-mi/ başlıklı yazıda yer almaktadır.

 82. Derya dedi ki:

  Hiç kusura bakmayın ama ben eczanede calısıyorum 8 yıldır agıyı bırakın asgari ucretı yeni vermeye basladılar bosuna yasa olarak yayınlamayın bari 8 yıldır bir kere bile denetime gelinmedi bence geri alın yasayı insanlar yanıltmasın nasılsa cogu ıs veren vermiyor

 83. fatma dedi ki:

  merhaba haftalık şeklinde çalışıyorum bir senedir agi vs veren olmadı işe girerken agi dahil diye de konusmadık agi almaya hakkım var mı

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Tabii ki var, çalışanın ücretinin günlük, haftalık veya aylık belirlenmiş olması / ödenmesi AGİ almasına engel değildir. Siz de ücretli olarak çalışıyorsunuz ve aldığınız ücret gelir vergisine tabi.

 84. Nur dedi ki:

  Merhabalar… Markete çalışmaktayım 2324 TL maaş almaktayım evli eşi çalışmayan bir Çocuklu kadınım bunlara rağmen net ne kadar agi almam gerekiyor.?ayrıca sigortam hangi tutarda yatırılıyordur? Yöneticiler Soru dahi sorulmuyorsunuz o derece de alakasızlar ilgilenmiyorlar hehe diyip geçiriyorlar🤷‍♀️

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Gerek şu anki asgari ücrete göre, gerekse 2021 yılı asgari ücretine göre size AGİ dahil ödenmesi gereken net asgari ücret tutarına https://www.isvesosyalguvenlik.com/asgari-gecim-indirimi-dahil-aylik-net-asgari-ucret-tutarlari/ sayfasından bakabilirsiniz. Ayrıca size her ay aldığınız ücrete ve yapılan kesintilere ait bilgiler içeren ücret ödeme bordrosu veriliyor olması gerekir.

 85. Turgut dedi ki:

  İş yerim maaşımı asgari sini bankaya gerisini elden veriyor
  Bu nedenle de agi yi vermiş gibi gösteriyor nasıl bir yol izleyebilirim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Normalde işyerinin size her ay ücret ödeme bordrosu vermesi ve o bordroda size ödenen ücret içerisindeki AGİ tutarının gösterilmesi gerekir. Size AGİ ödenmediğini düşünüyorsanız vergi dairesine başvurabilirsiniz.

 86. Yusuf dedi ki:

  3 yıldır çalışmış olduğum taşeron firmada asgari geçim indirimim hatalı ödeniyor
  İş sözleşmemiz yaparken net asgari ücret üzerinden anlaşıp işbaşı yaptık.
  AGİ ödeneğini talep ettigimizde maaşınız’ın içinde ödeniyor dendi.
  Ben de bu agi ödeneğinin maaşin icende değil maaşın dışında ilave edilerek ödenmesini talep ettiysemde netice alamadım.
  Güncel maaş bodromuzda eşi çalışmayan 2 çocuklu AGİ’m 331.09 TL olarak belirtilerek ödenmiş gösteriliyor yanlız sadece 111 TL si veriliyor geriye kalanı ödenmiyor banka ya yatan mesai,maaş ve agi hesaplandığında eksik olduğu açık bir şekilde belirgin.
  Durumla alakalı alo 170 aradım onlarda bana maaşın içinde diye bilgi verdi
  İskura gittim tersini söylediler.
  Vergi dairesine dilekçe ihbar ettim bende
  Avukatım dava acicak diğer tazminat alacaklarına beraber.
  Avukat bana şirketin sana agiyi 331 TL olarak odendigini ispat niteliğinde bodroyu sunabilirler dedi bende zaten bodroda ödenen agi tutarı 331 TL görünüyor dedim bu bir ispat sayılmaz bankaya yatan param maaş bodrosunda gösterilen tutarla uyuşmuyor cunki
  Konuyla alakalı nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Maalesef bu konu bazen bilinçli olarak kötü niyetli bir şekilde kullanılmakta, bazen de bilgisizlikten işverenler bu yola başvurabilmekte ve her iki durumda da sonuç işçinin kaybına / mağduriyetine yol açmaktadır. https://www.isvesosyalguvenlik.com/ise-giriste-iscinin-net-ucreti-agi-dahil-belirlenebilir-mi/ başlıklı yazıda konu ayrıntılı açıklanmış, işçiye ödenen net ücretin niçin AGİ dahil belirlenemeyeceği, AGİ dahil belirlense bile hangi şartlarla ve ne kadarlık süre için geçerli olacağı yazıda gerekçeleriyle belirtilmiştir.

 87. Hasret dedi ki:

  Merhaba ben işe başlayalı 1 yil olacak ama evli ve eşi çalışmayan biriyim is veren beni evli eşi çalışan olarak göstermiş ve maşım eksik yatıyor yani cocuk parası almıyorum ben işe girerken belirtmiştim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşveren sizi nasıl bu şekilde gösterebilir ki, siz işyerine AGİ hesaplamasında dikkate alınmak üzere Aile Durum Bildirim Formu vermediniz mi, işveren neye göre bu işlemi yapmış ?

 88. Meryem dedi ki:

  Ben asgari ücretle çalışan 3cocugu olan biriyim kocamda çalışıyor buna göre 2021 yılı için almam gereke ağı nekadardir acaba çocukların afişini kocam alıyor

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Eşiniz çalıştığına ve çocuklarınızın AGİ’sini de eşiniz aldığına göre siz sadece kendi AGİ’nizi alabilirsiniz, 2021 yılı için onun aylık tutarı da 268,31 TL. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/aylik-asgari-gecim-indirimi-tutarlari/)

 89. selami dedi ki:

  Ben işyerine çocuğumun raporunu verdim ama para alamıyorum

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Rapordan kastettiğiniz nedir, alamadığınız para nedir, konuyu biraz ayrıntılı yazarsanız sorunuzu cevaplamaya çalışırız.

 90. Emin bilgün dedi ki:

  Eşim calısyor hagisini ödemiyorlar ney yapmamızlazım

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Eşiniz işyerinin bağlı olduğu vergi dairesine veya ALO 189 VİMER’e (Vergi İletişim Merkezi) şikayette bulunabilir.

 91. Erhan özkartal dedi ki:

  Merhaba ben çalışıyorum asgari ücretle ama 10 kişide agi parışını almıyor

 92. Mehmet agridagi dedi ki:

  Agi mı odemediler bende bu yüzden bu şartlarla sizinle çalışmak dedim.birde kalkıp ağı yoktur diyorlar.subatin sonunda işi braktim AGİ Yİ VERMEDİKLERİNDEN dolayı ama SGK halen gözüküyor.gecwn aradım çıkışını niye vermiyorsunuz onlarda bana kendim istifa ediyorum Niyazi yazıp imzalayıp gondermemi istediler bu durumda ne yapmam gerekiyor

 93. Emre dedi ki:

  Merhaba Yaklaşık 7 ay çalıştığım eski işyerim bana bu süre zarfında bekar olarak asgari geçim indirimi yatırmış , İşten ayrıldıktan sonra bordrolarımı talep ettim göndermediler en son hukuki süreç başlatacağımı söyledim zorla mail attılar hepsi bekar olarak yatırılmış , İşten ayrılırken ibraname ve son bordromu üsulen verdiler yanlışlığı orada farkettim fakat benim eşim çalışmıyor ve iki küçük çocuğum var işe giriş esnasında bununla ilgili bildirimi form ile ıslak imzalı olarak beyan ettim aradaki AGİ hak kaybı farkı toplam 710 TL iki kez mail atıp bu farkın ödenmesini talep ettim ama dönüş yapılmadı bu farkı alabilirmiyim şayet alabiliyorsam ama karşı taraf ödeme yapmıyorsa nasıl bir yol izleyebilirim konu ile ilgili nereye başvurabilirim ,
  Not : 30.03.2021 itibariyle bu işyerinden ayrıldım,
  Teşekkürler.

 94. Velid dedi ki:

  Pozisyonum hamurker sigortam satış elemanı olarak yatıyor yani meslek kodu ayrı ne gibi kaybım var ne yapmaliyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bu konu https://www.isvesosyalguvenlik.com/sgkya-gercek-meslek-kodunun-bildirilmemesi-calisanin-hak-kaybina-yol-acar-mi/ başlıklı yazıda ayrıntılı açıklanmıştır.

 95. Zehra dedi ki:

  Merhaba ben part-time çalışıyorum agi dahil ne kadar ücret almam gerekiyor?