DOLAR 7,3210
EURO 8,6643
ALTIN 485,26
BIST 9,5943
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Başka Yerde Sigortası Olan İşçiyi Çalıştıran İşverenin Sigortalı Yapması Zorunlu mudur ?

31.03.2014
A+
A-

Hizmet akdine istinaden / hizmet akdi ilişkisi çerçevesinde herhangi bir kişiyi çalıştıran kimse işveren sayılır. İşveren konumundaki bu kişi, çalıştırdığı kişi başka bir yerde / başka bir statüde sigortalı olsa dahi, işverenin o kişiyi kendi işyerinde de sigortalı yapması zorunludur. Çalışan kişi isterse birden fazla yerde sigortalı olsun, isterse diğer işyerlerinden 30 gün üzerinden veya prime esas kazanç üst sınırı üzerinden sigortalı gösteriliyor olsun sonuç değişmez. Çünkü 4/1-a (SSK) kapsamında çalışan kişi, farklı işverenlere ait olarak çalıştığı her işyerinden sigortalı gösterilmek zorundadır. O kişi adına birden fazla işyerinden SGK’ya yapılan sigortalı bildirimlerinden 30 günü aşan kısmı ile aylık prime esas kazanç üst sınırını aşan kısmı dikkate alınmaz. Ancak bu durum yine de sonucu değiştirmez ve o kişiyi çalıştıran her işverenin ayrı ayrı onu sigortalı yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Bunun iki istisnası vardır;

1- Çalışan kişi 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı ise onu çalıştıran işverenin o kişiyi sigortalı yapma mecburiyeti bulunmamaktadır. İstese de yapamaz.

2- Kişi birden fazla işyerinde çalışıyor olsa dahi, eğer o işyerleri aynı şahsa veya aynı şirkete aitse, işverenin o çalışanı tek işyerinden sigortalı göstermesi yeterlidir. Her işyerinden yarı ayrı sigortalı göstermek zorunda değildir. Yalnız bu belirttiğimiz husus “2” mahiyet kodu ile başlayan devamlı işyerleri için geçerli olup, burada çalışan aynı işverene ait inşaat veya ihale konusu geçici işle ilgili 4 mahiyet kodu ile başlayan bir işyerinde sigortalıyken başka bir işyerinde çalışıyorsa, bu durumda sorun olabilir, özellikle iş kazası geçirdiğinde sigortalı bildirimlerinin kaza geçirdiği işyeri dosyasına aktarılması gerekebilir.

Çalışan kişi başka işyerinde / işyerlerinde sigortalı değil de kendi sigortasını ödüyorsa, örneğin; 4/1-b (Bağ-Kur) (Tarım Bağ-Kur dahil), isteğe bağlı sigorta, 2925 veya Ek-5 tarım sigortası (Tarım SSK), Ek-6 (ticari taksi – dolmuş – minibüs şoförleri ile sanatçı – düşünür ve yazar sigortalılığı) kapsamında sigortalı ise bu durumdaki kişiyi çalıştıran işverenin de aynı şekilde sigortalı yapması zorunludur. Bu durumdaki kişilerin hizmet akdine istinaden çalışmaya başladıkları gün zorunlu 4/1-a (SSK) sigortalılıkları başlayacağından, bu tarihten bir gün öncesi itibariyle diğer sigortalılıkları sona erer.

Vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığı nedeniyle 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olan kişiyi çalıştıran işverenlerin ayrıca sigortalı yapma zorunluluğu yoktu. Ancak bunlarla ilgili olarak, 6111 sayılı Kanunla 1 Mart 2011 tarihinde geçerli olmak üzere değişiklik yapılmış olup, 1 Mart 2011 tarihinde geçerli olmak üzere 4/1-a (SSK) sigortalılığına öncelik verildiğinden, 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olan kişi aynı anda 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışmaya başladığında, SSK sigortalılığı devreye girer ve Bağ-Kur sona erer.

Emekli kişiyi çalıştıran işverenin de çalıştırdığı kişiyi duruma göre normal sigortalı veya sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi sigortalı olarak bildirmesi zorunludur.

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Mehmet dedi ki:

  Çalıstıgım sırket hergun Baska bır sırkete kaynak yapmaya gonderıor 2 yıldır bu sekılde geldıgım sırket sıgorta yapmıyor ama ısyerımdekı patronum gosterıor bununla ılgılı ne yapılabılır

  1. Admin dedi ki:

   Sizi kim işe aldıysa, başka yerlere kaynak yaptırmaya kim gönderiyorsa işvereniniz odur, onun sigorta yapması gerekir.

 2. Erhan KARAGÖZ dedi ki:

  Ben iş yerinden ayrıldım istifamı imzalamaya giderken seni mahkemeye verecez deyip yolladır ki mahkeme verecek bi durumları yok sigorta çıkışımı yapmıyorlar başka işe giremiyorum napmaliyim

  1. Admin dedi ki:

   Birincisi önceki işyerinden sigorta çıkışınızın verilmemiş olması başka bir işyerinde işe girmenize ve sigortalı olmanıza engel teşkil etmez, yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere bir kişi farklı işverenlere ait birden fazla işyerinde çalışabilir ve çalıştığı her işyerinden ayrı ayrı sigortasının yapılması gerekir. İkincisi eski işyerinizden sigorta çıkışınızın verilmemesi ile ilgili olarak ALO 170’e veya o işyerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.