DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,55
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

Beklenen Borç Yapılandırma Kanunu Çıktı – İşte Şartları

17.11.2020
A+
A-
Beklenen Borç Yapılandırma Kanunu Çıktı – İşte Şartları

Başta vergi ve prim borçları olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların yapılandırılmasına, taksitlendirilmesine ilişkin 7256 sayılı Torba Kanun 17 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu Kanuna göre Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim ve idari para cezaları aşağıdaki şartlarla yapılandırılacak, taksitlendirilecek.

Yapılandırma Kapsamına Giren ve Girmeyen SGK Alacakları

• 4/a (SSK) kapsamında sigortalı çalıştıran işyerlerinin, 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının, kamu kurumlarına ait işyerlerinin 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

• 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin isteğe bağlı sigorta primleri, 2925 SSK Tarım, Ek 5 ve Ek 6 sigorta primleri, topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

• 31 Ağustos 2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin asgari işçilik uygulaması kapsamında yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

• 31 Ağustos 2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) yapılan tespitlere ilişkin olup ilgili kanunları uyarınca uygulanan idari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

• İlgili kanunları gereğince SGK tarafından takip edilen 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları,

yapılandırma kapsamına giriyor.

Dolayısıyla yapılandırma 2020/Ağustos ayı ve öncesi aylara ait borçları kapsıyor, sonrasına ait borçlar yapılandırma kapsamına girmiyor. Aynı şekilde pandemi (koronavirüs salgını) kapsamında mücbir sebep hâli ilan edilmesi nedeniyle ödeme süresi ertelenen primlerden ödeme süresinin son günü 2020 yılının Ekim, Kasım veya Aralık ayına tekabül eden prim borçları da yapılandırma kapsamına girmiyor.

Borcun Hesaplanma Şekli ve Yapılacak İndirimler

• Yapılandırma kapsamına giren prim, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçlarının anaparaları silinmeyecek, anaparadan herhangi bir indirim yapılmayacak, ancak yapılandırılan / taksitlendirilen borçlara ait gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamı silinecek, faiz yerine Yİ-ÜFE aylık değişim (enflasyon) oranları esas alınarak borç yeniden hesaplanacak, böylece borç bir miktar azalmış olacak. Hesaplanan borcun tamamının 28 Şubat 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödenmesi yani peşin ödeme halinde de faiz yerine enflasyon oranında hesaplanacak tutarın sadece yüzde 10’u tahsil edilecek, yüzde 90’ı ise silinecek, iki taksit halinde ödenmesi halinde ise yüzde 50’si silinecek.

• 31 Ağustos 2020 tarihinden önce (bu tarih dâhil) yapılan tespitlere ilişkin olup 17 Kasım 2020 tarihinden önce kesinleştiği hâlde ödenmemiş olan ve Kurumca takip edilen idari para cezası asıllarının ise % 50’si yani yarısı silinecek, kalan yarısı ise idari para cezasının ödeme süresinin bittiği tarihten 17 Kasım 2020 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim (enflasyon) oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak, bu şekilde hesaplanacak tutar tahsil edilecek.

Taksit Sayısı

Borçlarını yapılandıranlar isterlerse 18 taksite kadar taksitlendirme yaptırabilecek. Ancak taksitler iki ayda bir ödeneceği için borcunu 18 taksitlendirenler aslında 36 ay taksitlendirme yaptırmış olacak.

Borçların taksitlendirilmesi halinde, yapılandırma kapsamında hesaplanacak borç;

– Altı eşit taksit için (1,045),

– Dokuz eşit taksit için (1,083),

– On iki eşit taksit için (1,105),

– On sekiz eşit taksit için (1,15),

katsayısı ile çarpılacak ve bulunan tutar, taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler hâlinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacak. Yani taksitlendirme yapılması halinde bir nevi vade farkı uygulanacak.

Yapılandırma Başvuru Tarihi

Söz konusu yapılandırma hak ve imkanlarından yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) SGK Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Cumhurbaşkanı isterse bu süreyi bir aya kadar uzatabilecek.

Taksit Ödemelerinin Başlayacağı Tarih

SGK alacaklarıyla ilgili yapılandırma başvurusu ne zaman yapılmış olursa olsun fark etmez, ilk taksit (28 Şubat 2021 tarihi Pazar gününe denk geldiğinden) 1 Mart 2021 Pazartesi günü sonuna kadar ödenecek, takip eden taksitler de birer ay atlanarak yani ikişer ay arayla ödenecek. SGK taksit ödemelerinin olmadığı aylarda da vergi ve diğer borçlara ait taksit ödemeleri yapılacak. Örneğin vergi borcunu yapılandıranlar ilk taksitini 31 Ocak 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödeyecek. Dolayısıyla aynı aya iki taksit ödemesi birden denk gelmemesi için taksitlendirme aylık olarak değil, ikişer aylık olarak yapılacak. Cumhurbaşkanı isterse söz konusu ilk taksit ödeme sürelerini bir aya kadar uzatabilecek.

Cumhurbaşkanı Süreleri Uzatabilecek

31 Aralık 2020 olan son başvuru tarihini ve 28 Şubat 2021 olan ilk taksitin son ödeme tarihini Cumhurbaşkanı isterse birer ay uzatabilecek.

Yapılandırmadan Yararlanabilmek İçin Dava Açmama Şartı

Yukarıda belirtilen yapılandırma hak ve imkanlarından yararlanmak isteyenlerin, dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekiyor.

Borçlarını Daha Önce Yapılandırmış Olanların Durumu

• Borçlarını daha önce 6736 sayılı Kanun ve 7020 sayılı Kanuna göre yapılandırmış olup, taksit ödemeleri devam edenler bu yeni yapılandırma Kanunundan yararlanamayacak. Ancak borçlarını söz konusu kanunlar kapsamında yapılandırmış olmakla birlikte yapılandırması bozulmuş olanlar bu yeni yapılandırmadan yararlanabilecek yani kalan borçlarını tekrar yapılandırabilecekler.

• Borçlarını 6183 sayılı Kanun veya 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmış olup, taksit ödemeleri devam edenler, isterlerse kalan borçlar için bu yeni yapılandırmadan yararlanabilecekler. Yapılandırması bozulmuş olanlar da aynı şekilde kalan borçlar için bu yeni yapılandırmadan yararlanabilecekler. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Aise dedi ki:

    Merhaba, 30 nisan 2021 vadeli GSS borcum görünüyor; bunun daha fazlasını geçmişte bir yapılandırmada ödemiştim. 1 Ekim 2008 tarihinden önce doğmuş bir kız çocuğu olarak, 1 Temmuz 1999’dan itibaren aralıklı şekilde tam gün ve yarım gün-part-time işlerde çalıştım; suanda çalışmıyorum. Sorum şu: yazılarınızda “bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sağlık yardımlarından yararlanma hakkı olan” ifadesine dayanarak, bu GSS borcunu ödemekten kaçınma şansım var mı? Eğer bunu ödemeyebiliyorsam, geçmişte ödediğim kısım için de iade alabilir miyim? Yapabiliyorsam bunun için ne yapmam gerekir?

    1. Admin dedi ki:

      Doğru, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız olan dönemlere ait çıkarılmış GSS borcu varsa onları sildirebilirsiniz, aynı şekilde ödediğiniz primlerden bu kapsama giren varsa onları da iade alabilirsiniz, gerçi SGK iade etmez, borçlarınıza mahsup eder. Ancak ayda 30 günden az sigortalı çalığınız aylara ait 30 günden esik kalan günler için çıkan borçlar açısından durum biraz karışık. 7 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6745 sayılı Torba Kanunun 63 üncü maddesiyle, ayda 30 günden az sigortalı çalışanlardan aynı zamanda anne – baba veya eşleri üzerinden sağlık yardımı alma hakkı bulunanlar için aylık GSS primini 30 güne tamamlama şartı kaldırıldı. Eğer bu tarihten sonrası için 30 günden az çalıştığınız aylarla ilgili çıkarılmış GSS borcu varsa onlar da silinir, bu tarihten öncesine ait 30 günden az çalıştığınız aylara ait borçlar ise silinmeyebilir.