DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
İstanbul
6°C
Kar Yağışlı
Paz 3°C
Pts 1°C
Sal 3°C
Çar 4°C

Borçlu Bağkur’luların Borçları ve Hizmetleri Yine Silinecek

26.11.2020
A+
A-
Borçlu Bağkur’luların Borçları ve Hizmetleri Yine Silinecek

Daha önce birkaç kez çıkarılan kanunlarla Bağ-Kur prim borcu olanların borçları ve bu borçların ait olduğu aylara ait sigortalı hizmetleri silindi. Aynı düzenleme bu defa 17 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7256 sayılı Torba Kanunun 34 üncü maddesi ile yapıldı.

Düzenlemeye Göre Silinecek Borçlar ve Bağ-Kur Hizmetleri

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen Geçici 83 üncü maddeye göre; kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan yani şirket ortaklığı, vergi mükellefiyeti, meslek odası kaydı gibi nedenlerle normal Bağ-Kur sigortalısı veya tarımsal faaliyetlerinden dolayı Tarım Bağ-Kur sigortalısı olup, 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla bu sigortalılığından dolayı prim borcu bulunanların, bu tarihten önceki sürelere ilişkin prim borçlarını 2021 yılı Ocak ayı sonuna kadar (31 Ocak Pazar gününe denk geldiğinden 1 Şubat 2021 Pazartesi günü sonuna kadar) ödememeleri veya yapılandırmamaları / taksitlendirmemeleri halinde, prim borçları ve bu borçların ait olduğu aylara ait Bağ-Kur hizmetleri silinecek. Bunların sigortalılıkları 1 Kasım 2020 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden başlatılacak.

Silinen Hizmetler Daha Sonra İhya Edilebilecek

Yukarıda belirtildiği şekilde primleri ödenmediği için silinen Bağ-Kur sigortalılık süreleri, sigortalının kendisi veya ölümü halinde hak sahipleri tarafından o sürelere ait primler ödenerek ihya edilebilecek / canlandırılabilecek. Ödenecek prim ihya başvuru tarihinde geçerli prim tutarı esas alınarak hesaplanacak ve üç ay içerisinde borcun tamamının ödenmesi gerekecek.

Uygulamanın Olumlu Yönü

• Diğer prim borçlarında olduğu gibi, süresi geçtiği halde ödenmemiş olan Bağ-Kur prim borçları için de SGK’nın icra takibi başlatma ve haciz uygulama hakkı ve yetkisi olduğundan, borcu silinen Bağ-Kur sigortalıları bu riskten kurtulacak.

• 60 günlükten fazla borcu olan Bağ-Kur sigortalıları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmeti alamadığından, 31 Ekim 2020 tarihinden sonraki prim borçlarını düzenli ödeyen Bağ-Kur sigortalıları sağlık yardımlarından faydalanabilecekler.

• Diğer sigortalılık statüleri (SSK – Emekli Sandığı) kapsamında da sigortalı çalışması olan ve emeklilik için diğer sigortalılık statüleri kapsamındaki çalışma süreleri yeterli olanlar, aynı şekilde primi ödenmiş Bağ-Kur sigortalılık süreleri yeterli olanlar, eğer Bağ-Kur prim borcu varsa ödemeden emekli olamıyordu. Bu durumdakiler, Bağ-Kur borcu silineceği için kolay emekli olabilecek. Benzer şekilde son 7 yıl içerisinde Bağ-Kur sigortalılık süresi fazla olduğu için Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi olan kişilerden, borcundan dolayı silinen Bağ-Kur hizmetleri son 7 yıl içerisinde yer alanlar, SSK veya Emekli Sandığı emeklilik şartlarına tabi hale gelecek.

Uygulamanın Olumsuz Yönü

Eğer ileride herhangi bir yasal değişiklik yapılmazsa, silinen Bağ-Kur sigortalılık sürelerini primlerini ödeyerek ihya etmek isteyen kişi, silinen tüm Bağ-Kur hizmet sürelerine ait primin tamamını ödemek zorunda kalacak. Çünkü mevcut ihya uygulamasına göre kişinin sadece emeklilik için ihtiyacı olan gün sayısı kadar silinen Bağ-Kur hizmet süresini ihya etme şansı yani seçme hakkı yok. Bu nedenle imkanı olan Bağ-Kur sigortalılarının en azından Bağ-Kur borçlarının bir kısmını hizmetleri silinmeden ödemelerinde fayda var. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.