DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
ALTIN 412,55
BIST 1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı
İstanbul
9°C
Yağışlı
Pts 9°C
Sal 9°C
Çar 11°C
Per 10°C

Borçlu Bağ-Kur ve 60/g Sigortalılarına Sağlıktan Yararlanma Hakkı Tekrar Tanındı

23.01.2021
A+
A-
Borçlu Bağ-Kur ve 60/g Sigortalılarına Sağlıktan Yararlanma Hakkı Tekrar Tanındı

Herhangi bir işverene bağlı olarak çalışmayıp, sigorta primleri kendileri tarafından ödenenlerin SGK’nın sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için bu sigortalılıklarına ait primlerini SGK’ya düzenli olarak ödüyor olmaları, yani herhangi bir borçlarının olmaması gerekmektedir.

Bu kapsama girenler Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ? başlıklı yazıda açıklanmış olup, bunlardan 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar ile hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için 60/g kapsamında sadece genel sağlık sigortalısı olanlara zaman zaman, borçları olsa dahi sağlık yardımlarından yararlanma hakkı tanınmaktadır. Bu kapsamdaki sigortalılara en son tanınan hakkın süresi 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermişti.

Ancak bu kapsamdakilere 23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3432 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile tekrar sağlıktan yararlanma hakkı tanındı.

Söz konusu karar uyarınca; 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları ile 60/g kapsamında sadece genel sağlık sigortalısı olanlar,  SGK’ya prim borçları olsa bile Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2021 tarihine yani yılsonuna kadar yararlanabilecekler. Bu imkandan hak sahipleri de yararlanabilecek. Bu kapsamdakiler özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinden ise ücretini kendileri ödeyerek yararlanabilecekler, aynı şekilde eczanelerden ücretini kendileri ödeyerek ilaçlarını alabilecekler. (Konuya ilişkin düzenleme, 28/1/2002 tarihli ve 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Karara eklenen Geçici 77. maddede yer almaktadır.)

Öte yandan bu düzenleme 60/g kapsamındaki sigortalıların GSS prim borçlarının silindiği anlamına gelmiyor, düzenleme borçların silinmesini kapsamıyor. Bunlar GSS prim borçlarıyla ilgili olarak 7256 sayılı Kanunla tanınan haktan yararlanabilirler. (Bkz. Yapılandırma Kanunu Çıktı – GSS Borçları Ne Olacak – Silinecek mi ? başlıklı yazı.) 60/g kapsamına kimlerin girdiği GSS Uygulamasında 60/c-1 ve 60/g Ne Demektir ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı kararı ile tanınan bu hak sadece 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları ve 60/g sigortalılarını kapsadığından; 2925 SSK tarım, Ek-5 Tarım ve Ek-6 sigortalıları ile isteğe bağlı sigortalılardan SGK’ya prim borcu olanlar ise borçlarını yapılandırmış olmaları, yapılandırma kapsamına girmeyen borçlarını ise düzenli ödemeleri şartıyla sağlık yardımı alabilecekler. Bu şartlar Borcu Olanların Sağlıktan Yararlanma Şartlarında Son Durum başlıklı yazıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.