Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Açık
İstanbul
8°C
Açık
Per 9°C
Cum 3°C
Cts 3°C
Paz 2°C

Çalışanlara Sağlanacak Vergi Muafiyeti Yasalaştı – AGİ Tarih Oldu

Çalışanlara Sağlanacak Vergi Muafiyeti Yasalaştı – AGİ Tarih Oldu
A+
A-
25.12.2021
ABONE OL

Asgari ücrete 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanacak zam açıklanırken, beraberinde asgari ücretten yapılan gelir vergisi ve damga vergisi kesintisinin de kaldırılacağı açıklanmıştı. (Bkz. Yeni Asgari Ücret Açıklandı – Vergi Kesintisi Kaldırılacak)

Ancak daha sonra söz konusu vergi muafiyetinin tüm çalışanları kapsamasına karar verildi. Konuya ilişkin yasal düzenleme de 25 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7349 Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla yapıldı.

ÇALIŞANLARA GETİRİLEN VERGİ MUAFİYETİNİN KAPSAMI VE ŞARTLARI

Gelir Vergisi Muafiyeti

Hizmet erbabının (işçi – memur tüm çalışanlar), ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri gelir vergisinden istisna olacak, yani asgari ücretin tamamından, asgari ücretliler dışındaki çalışanların ise aylık ücretlerinin asgari ücretin neti kadarından gelir vergisi kesintisi yapılmayacak. 2022 yılı için aylık 5.004 lira olan brüt asgari ücretten % 15 sigorta primi işçi hissesi yani 750,60 TL düşüldükten sonra geriye net 4.253,40 TL kalıyor. (Bkz. 2022 Yılı Aylık Net Asgari Ücretin Hesabı) Dolayısıyla 2022 yılı için asgari ücretli çalışanlar dışındaki çalışanların (memurlar da dahil) aylık brüt ücretlerinin 4.253,40 TL’lik kısmından gelir vergisi kesilmeyecek.

Muafiyet Vergi Diliminde Dikkate Alınmayacak

Bilindiği üzere ücretli çalışanların aylık gelirlerinden hangi oranda (yüzde kaç) gelir vergisi kesintisi yapılacağı her yıl belirlenen gelir vergisi dilimine göre tespit edilmekte olup, çalışanın hangi vergi dilimine tabi olacağı ise Ocak ayından itibaren aylık ücretinin vergiye tabi kısmı her ay üst üste toplanarak belirlenmektedir. Örneğin, çalışanların ücret gelirlerinden aylık % 15 gelir vergisi kesilmekte olup, 2022 yılında Ocak ayından başlayarak aylık ücretlerinin toplamı 32.000 TL olan veya bu miktarı aşan çalışan % 20’lik vergi dilimine girecek. (Bkz. Ücretliler İçin Gelir Vergisi Dilimleri) Çalışanlara uygulanacak aylık vergi muafiyet tutarı ise vergi dilimine esas kazanç tutarının hesaplanmasına dahil edilecek. Örneğin vergiye tabi aylık brüt ücreti 10.000 TL olan çalışanın bu ücretinin sadece 10.000 – 4.253,40 = 5.746,60’sı üzerinden vergi kesilecek ancak, bu çalışanın tabi olacağı gelir vergisi dilimi hesaplanırken 10.000 TL’lik aylık ücretinin tamamı hesaplamaya dahil edilecek, dolayısıyla bu çalışanın 4. Ayda matrahı 40.000 TL olacak ve % 20’lik vergi dilimine girecek.

Muafiyet Tutarı Aylık Asgari Ücret Üzerinden Hesaplanması Gereken Vergiyi Aşamayacak

Asgari ücretliler dışındaki çalışanlara uygulanacak aylık gelir vergisi muafiyeti, aylık net asgari ücretin % 15’inden fazla olamayacak. Dolayısıyla bu uygulama kapsamında 2022 yılı için çalışanlara uygulanacak aylık gelir vergisi istisnası 638,01 TL’den fazla olamayacak.

Birden Fazla İşverenden Ücret Alanların Durumu

Birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacak, yani çalışan en yüksek ücreti hangi işyerinden alıyorsa, muafiyet sadece o işyerinden aldığı ücret için uygulanacak, diğer işyerleri muafiyet uygulamayacak.

Damga Vergisi Muafiyeti

Damga vergisi muafiyeti de aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısım için uygulanacak, dolayısıyla asgari ücretli çalışanların aylık ücretlerinden artık damga vergisi de kesilmeyecek. Asgari ücretliler dışındaki çalışanların aylık brüt ücretlerinden ise aylık brüt asgari ücret tutarı düşüldükten sonra, kalan tutar üzerinden binde 7,59 damga vergisi kesilecek.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Tarih Oldu

Asgari geçim indirimi (AGİ), çalışanın aylık ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisinden yapılan bir indirim olup, hesaplanan bu indirim tutarı çalışana AGİ olarak ödenmekteydi. Ayrıca en yüksek AGİ tutarı her yıl Ocak ayında aylık asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi tutarını aşamıyordu. Asgari ücretten vergi kesintisi kaldırıldığı gibi, asgari ücretliler dışındaki çalışanların da aylık ücretlerin asgari ücrete kadar kısmı vergiden muaf tutulduğundan, buna bağlı olarak asgari geçim indirimi uygulaması da sona erecek. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun asgari geçim indirimi uygulamasıyla ilgili 32 nci maddesi yürürlükten kaldırıldı. Dolayısıyla 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren AGİ uygulaması tarihe karışacak ve çalışanlara artık asgari geçim indirimi ödemesi yapılmayacak.

Konut Kapıcıları İle Diğer Asgari Ücretli Çalışanlar Eşitlendi

Asgari ücretle çalışan konut kapıcılarının ücretlerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesilmiyordu, bu nedenle bunlara asgari geçim indirimi (AGİ) de ödenmiyordu. Asgari ücretten vergi kesintisinin kaldırılmasıyla birlikte diğer asgari ücretli çalışanlar da aynı duruma gelmiş oldu. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

 1. Şenol dedi ki:

  10.000TL örneğinde yapılan “10.000 – 4.253,40 = 5.746,60” hesaplama aşağıdaki şekilde olması gerekmiyor mu?

  10.000*%15(işçi pirimi + işsizlik)=8.500TL
  8.500-4253,40=4.246,60TL

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Örneğin başında “vergiye tabi aylık brüt ücreti 10.000 TL olan” ifadesi kullanılmıştır. Burada vergiye tabi olandan kasıt, % 15 sigorta primi işçi hissesi düşüldükten sonra kalan kısımdır. Ayrıca örneğin kolay anlaşılması için küsuratsız rakam kullanılmıştır. Yine de ilginiz ve dikkatiniz için teşekkür ederiz.

   1. Şenol dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler. İlgili ibareyi dikkate almamışım 🙂

  2. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Önceki cevabımızda da belirttiğimiz üzere örneğin basit olması ve kolay anlaşılması için vergiye tabi aylık brüt ücret ifadesini kullanmış ve bununla sigorta primi işçi hissesi düşüldükten sonra kalan tutarı kastetmiştik. Yanlış anlaşılmaya yol açmaması için bu konuda parantez içerisinde ayrıca açıklamaya yer verdik.

  3. özkan dedi ki:

   10.000-5004 olması gerekmez mi? Asgari ücretin brüt kalemi üzerinden istisna alınır diye düşündüm ben, yanlış mı düşünüyorum ?

   1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

    Brüt asgari ücret üzerinden damga vergisi, brüt asgari ücretin % 15’i tutarındaki sigorta pirimi işçi hissesi düşüldükten sonra kalan tutardan da gelir vergisi kesilmekteydi. Asgari ücretteki bu vergi kesintileri kaldırıldığından asgari ücretliler dışındaki çalışanlara getirilen vergi muafiyetinde de aynı uygulama geçerli olacak. Dolayısıyla 2022 yılında asgari ücretli çalışanlar dışındaki çalışanların aylık brüt ücretlerinin 5.004 TL’ye kadar olan kısmından damga vergisi, aylık 4.253,40 TL’ye kadar olan kısmından da gelir vergisi kesilmeyecek.

 2. H. Duymaz dedi ki:

  Asgari ücretten fazla brütü olan bir işçi için bu muafiyet diğer filmlerde de gecerli olacak mı? Yani %20lik dilime gecen bir işci içinde asgari ücret tutarında muafiyet söz konusu mu

  1. H. Duymaz dedi ki:

   Yani bu muafiyet 12 ay mı uygulanacak? Benim anladığım kadarıyla pek bir kazanç söz konusu değil. Çünkü vergi uygulanacak kısım için AGİ verilmiyor artık. Fayda aslında çok cüzzi

   1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

    Bu muafiyet 12 ay uygulanacak, 2022 yılından sonra da devam edecek. Vergi dilimine bakılmayacak, sadece % 15’lik değil, % 20 – % 27 – % 35 – % 40 vergi dilimine tabi olanlar için de uygulanacak. Ancak çalışan % 15’lik vergi diliminden daha yüksek vergi dilimine tabi olsa bile, vergi muafiyeti tutarı aylık ücretinin net asgari ücrete kadar tutarına % 15 uygulanarak hesaplanacak.

 3. Ergun dedi ki:

  Asgari ücretliler dışındaki çalışanlara uygulanacak aylık gelir vergisi muafiyeti, aylık net asgari ücretin % 15’inden fazla olamayacak. Dolayısıyla bu uygulama kapsamında 2022 yılı için çalışanlara uygulanacak aylık gelir vergisi istisnası 638,01 TL’den fazla OLAMAYACAK. BU MADDEYİ BİRAZ AÇABİLİR MİSİNİZ? BENİM ANLADIĞIM HANGİ VERGİ DİLİMDE OLURSAK OLALIM %15 İ KADAR YARARLANACAĞIZ. ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİ MUAFİYETİ BUNA DAHİL DEĞİLDİR UMARIM. TEŞEKKÜRLER.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Anladığınız doğru, söz konusu muafiyet kapsamında çalışanların aylık ücretlerinden kesilecek gelir vergisinden yapılacak indirimin miktarı, aylık net asgari ücretin % 15’ini geçemeyecek. Ancak bu sınırlama engelli vergi indirimini etkilemeyecek, engelli vergi indirimi aynen devam edecek. Asgari ücretten vergi tamamen kaldırıldığından sadece asgari ücretliler için engelli vergi indirimi artık uygulanmayacak.

 4. Emre Güneş dedi ki:

  Merhabalar , iş sözleşmem net ücret üzerinden ,2021 yılında asgari ücretin üzerinde net maaş alıyordum ancak işverenimiz 2022 yılı için gelir vergisi muafiyetini net ücret üzerinden anlaşma yaptığımız için işçiye yansıtmak istemiyor sadece yıllık enflasyon oranı kadar zam yapılacağını açıklıyor ve agi den de malumunuz mahrum kalıyoruz , böyle bir uygulamaya gidebilir mi ? Konunun yasal bir zemini var mı ? Şimdiden çok teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   AGİ’den de mahrum kalacağınızı belirtmişsiniz, sizin aylık net ücretiniz AGİ hariç mi yoksa dahil mi belirlenmişti ? AGİ ayrı belirlendi, ancak AGİ kaldırıldığı için işveren size artık AGİ ödemeyeceğini mi söyledi ?

   1. Emre Güneş dedi ki:

    Agi hariç net ücret üzerinden anlaştık agi ile ilgili bir ibare bulunmuyor sözleşmemde ancak bu ücreti zaten alacağımı düşünerek bunu o süre içinde sorun olarak görmedim ancak şimdi aginin kaldırılması maaşımı otomatik olarak sadece net maaş üzerinden almama sebebiyet verecek ve işverenim istisnadan doğan ücreti vermek zorunda olmadığını belirtiyor

 5. Sampiyon dedi ki:

  Damga vergisi kac lira

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Çalışana ödenecek aylık brüt ücretten aylık brüt asgari ücret tutarı (2022 yılı için 5.004 TL) düşüldükten sonra kalan brüt tutarın binde 7,59’u üzerinden hesaplanacak tutarda damga vergisi alınacak. Asgari ücretten damga vergisi alınmayacak.

 6. Metin Sarıaslan dedi ki:

  Hakemlerin (yargı) Tahkim Komisyonundan aldığı ücretler, hizmet erbabı kapsamında alınan ücret sayılabilir mi? Başka deyişle bu indirimden faydalanabilir? hakemlerin SGK primi ve işsizlik primi kesintisi söz konusu değil, gelir vergisi kesintisi var.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından söz konusu vergi istisnası / muafiyeti ile ilgili olarak hazırlanmış olan Tebliğ taslağında (konuya ilişkin Tebliğ henüz yayımlanmamıştır) aynen; “193 sayılı Kanunun 61 inci maddesinde ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler olarak tanımlanmış ve ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunmasının onun mahiyetini değiştirmeyeceği belirtilmiştir. Dolayısıyla, hizmet erbabına ödenen aylık ücret, mesai, prim, ikramiye, gider karşılığı ve sair adlarla yapılan tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler de ücret kapsamında değerlendirilmektedir.” açıklamasına yer verilmiştir.