DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Çocuklardan Dolayı AGİ Alma Şartları

14.06.2020
A+
A-
Çocuklardan Dolayı AGİ Alma Şartları

Asgari geçim indirimi (AGİ) uygulamasında, çalışana ödenecek AGİ tutarının hesabında çalışanın kendisi dışında eğer evli ise çalışmayan eş ve varsa şartları tutan çocuklar da dikkate alınır ve ödenecek AGİ tutarı buna göre belirlenir.

AGİ hesaplamasında çalışmayan eş kapsamına kimlerin girdiği Asgari Geçim İndiriminde Çalışmayan Eş Kimdir ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. Ayrıca AGİ uygulamasıyla ilgili olarak sitemizde yer alan diğer yazılara AGİ-Asgari Geçim İndirimi Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Çocuklardan dolayı AGİ alma şartları ise aşağıda belirtilmiştir. Aşağıda belirtilen şartlar sadece işçiler için değil memurlar için de geçerlidir.

• Çalışanlar kendileriyle birlikte oturan veya kendileri tarafından bakılan (öz çocuk, üvey çocuk, evlat edinilmiş çocuk, nafakası sağlanılan çocuk, ana babasını kaybetmiş torun) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış bekar çocuklardan dolayı asgari geçim indirimi alabilirler. Anne – babasını kaybetmiş torunuyla birlikte oturan çalışan da o torunundan dolayı AGİ alabilir. Dolayısıyla 18 yaşını dolduran bir çocuktan dolayı çalışana AGİ ödenebilmesi için çocuğun öğrenime devam ediyor olması gerekir. Öte yandan 25 yaşını doldurmuş çocuk öğrenime devam ediyor olsa artık çalışana o çocuk için AGİ ödenmez.

• Öğrenime devam etmeyen çocuğun 18 yaşını, öğrenime devam eden çocuğun ise 25 yaşını doldurduğu tarihi takip eden aybaşından geçerli olmak üzere o çocuk için artık çalışana AGİ ödenmez.

• Açık ilköğretim, açık lise,  açık öğretim fakültesinde okuyan, burslu okuyan çocuklar ile öğretim gördükleri okullarda beklemeli durumda olup öğrenci olarak kayıtları devam eden çocuklar da tahsildeki çocuk (öğrenim gören çocuk) olarak kabul edilir ve 25 yaşını doldurana kadar bu çocuklardan dolayı çalışana AGİ ödenir.

• Kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek ya da tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlayan çocuklardan dolayı AGİ alınamaz.

• AGİ alma bakımından kız çocuğu ile erkek çocuğu arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Aynı şekilde çocuğun öz veya üvey

• Yaşı kaç olursa olsun, evli çocuktan dolayı AGİ alınamaz.

• Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere: Asgari ücretin yıllık brüt tutarının ilk iki çocuk için % 7,5’i, üçüncü çocuk için % 10’u, diğer çocuklar için % 5’i tutarında çalışana AGİ ödenir.

• Çalışanın kendisi, eşi ve çocukları için alacağı aylık toplam AGİ tutarı; aylık brüt asgari ücretten kesilmesi gereken % 15’lik gelir vergisi tutarından fazla olamayacağından; eşinden dolayı AGİ alan çalışanlar en fazla 3 çocuk için, eşinden dolayı AGİ alamayanlar ise en fazla 5 çocuk için AGİ alabilir.

• Eşlerin her ikisinin de ücretli olması yani AGİ almayı hak edecek şekilde çalışıyor olması halinde, çocuklar anne veya babanın hangisi üzerinden sağlık yardımı alıyorsa, çocuklardan dolayı o çalışan AGİ alabilir. Dolayısıyla sadece kendisi üzerinden çocukları sağlık yardımı alan anne veya babanın işyerine vereceği Aile Durumu Bildirim Formuna çocukların ismini yazması gerekir. Eşlerden sadece biri çalışıyorsa zaten doğal olarak çalışan eş çocuklardan dolayı AGİ alır. Örneğin; eşlerden biri emekli ve çocuklar onun üzerinden sağlık yardımı alıyorsa, emekli eş çalışmayan eş sayıldığından, bu durumda çocukların emekli olan eş üzerinden sağlık yardımı alıyor olmalarına bakılmaksızın, çalışan diğer eş çocuklarından dolayı AGİ alır.

• Anne – babanın boşanmış ve ikisinin de çalışıyor olması halinde, Aile Durum Bildirimi ile işverene bildirilmek kaydıyla öncelikle nafakaya hükmedilen eş çocuklardan dolayı AGİ alabilir. Eğer nafaka ödemesine karar verilen eş bu yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa o zaman çalışan diğer eş çocuklardan dolayı AGİ alabilir. Örneğin eşler boşanmış ve mahkeme erkeğin nafaka vermesine hükmetmişse, bu durumda erkek çalışan yani baba çocuklardan dolayı AGİ alabilir. Eğer baba nafaka ödeme yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa bu durumda çalışan anne çocuklardan dolayı AGİ alabilir. Öte yandan, nafakaya hükmedilen ve bu yükümlülüğünü yerine getiren eşin çalışmaması veya emekli olması durumunda, diğer çalışan eş çocukları için asgari geçim indirimi alamaz. Örneğimizde olduğu gibi baba nafakayı ödüyor ancak çalışmıyorsa, çalışmadığı için çocuklardan dolayı AGİ alamayacağı gibi anne çalışıyor olsa dahi o da çocuklardan dolayı AGİ alamaz. Bir başka örnek; mahkeme tarafından herhangi bir nafakaya hükmedilmemişse yani eşlerin birbirine nafaka ödemesi gerekmiyorsa, çocuğun velayeti babaya verilmiş ve çocuk babası üzerinden sağlık yardımı alıyorsa, bu durumda anne o çocuktan dolayı AGİ alamaz.

• Resmi olmayan (resmi nikahsız) evlilikten doğan ve baba üzerinden kimlik kaydı bulunan çocuktan dolayı baba AGİ alır. Ancak çocuk anne ile kalıyor ve çocuğa anne bakıyorsa, babasının o çocuktan dolayı AGİ’den yararlanmıyor olması şartıyla, çocuğun o anneye ait olduğu ve  birlikte oturduklarının veya çocuğa anne tarafından bakıldığının ispatlanması halinde anne resmi evlilikten olmayan o çocuktan dolayı AGİ’den yararlanır.

• Bazı mutat giderleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanan ve koruyucu aile olarak çalışanla birlikte oturan çocuk, AGİ uygulamasındaki çocuk kapsamında değerlendirilmediğinden, “Koruyucu Aile Sözleşmesi” kapsamında korunan çocuktan dolayı çalışana AGİ alamaz.

• Çalışanların medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşlerinin iş ve gelir durumu hakkında Tebliğ ekinde yer alan  “Aile Durumu Bildirimi” (EK:1) ile işverenlerine bildirimde bulunmaları, durumlarında herhangi bir değişiklik olması halinde de (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) bu değişiklikleri işverene bir ay içerisinde bildirmeleri gerekmekte olup, asgari geçim indirimi oranını etkileyen değişiklikler, söz konusu değişikliğin işverene bildirildiği tarihten itibaren uygulandığından; çalışanlar çocuklarını da kapsayan Aile Durumu Bildirim Formunu işyerine verdikleri veya değişikliği işyerine bildirdikleri tarihten itibaren çocuklarından dolayı alacakları AGİ’den yararlanabilirler. Örneğin, çocuğu doğan bir çalışan çocuğunun doğumunu işyerine bildirdiği tarihten itibaren o çocuktan dolayı AGİ’den yararlanabilir. Aile Durumu Bildirim Formuna aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)

AGİ Aile Durumu Bildirim Formu – PDF

AGİ Aile Durumu Bildirim Formu – Word

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.