DOLAR 7,4166
EURO 9,0543
ALTIN 442,25
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
14°C
Sağanak Yağışlı
Sal 15°C
Çar 6°C
Per 4°C
Cum 11°C

Deniz İş Kanununda Kıdem Tazminatı

17.02.2013
A+
A-

Deniz İş Kanununa tabi gemi adamının hizmet akdinin:

1-İşveren tarafından haklı sebeplerle fesih hali dışında,

2-Gemi adamı tarafından haklı sebeplerle,

3-Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,

4-Gemiadamının bağlı bulunduğu kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı ya da toptan ödeme almak amacıyla,

feshedilmesi veya gemi adamının ölümü ya da hizmet akdinin kendiliğinden bozulması hallerinde, gemi adamının işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince, her geçen tam yıl için işverence gemi adamına 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

Gemi adamlarının kıdemleri hizmet akdinin devam etmiş veya aralıklarla yeniden yapılmış olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik gemilerinde ve hizmetinde çalıştıkları süreler göz önüne alınarak hesaplanır. Geminin devir veya intikali ya da herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere nakli halinde gemiadamının kıdemi, işyeri veya işyerlerindeki hizmet akitleri sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanır. 12.07.1975 tarihinden itibaren geminin devri veya herhangi bir suretle el değiştirmesi halinde işlemiş kıdem tazminatlarından önceki ve sonraki her iki işveren de sorumludur. Ancak işyerini devreden işverenlerin bu sorumlulukları gemiadamını çalıştırdıkları sürelerle ve devir esnasındaki gemiadamının aldığı ücret seviyesiyle sınırlıdır. 12.07.1975 tarihinden evvel işyeri devrolmuş veya herhangi bir suretle el değiştirmişse devir sözleşmesinde aksine bir hüküm yoksa işlemiş kıdem tazminatlarından yeni işveren sorumludur.

Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Sefer, parça başına akord, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur. Son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde tazminata esas ücret, gemi adamının işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır. Kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında normal ücrete ilaveten gemiadamına sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler de gözönünde tutulur.

Toplu sözleşmelerle ve hizmet akitleriyle belirlenen kıdem tazminatlarının yıllık miktarı, Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuruna 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemez.

Gemiadamının ölümü halinde doğan tazminat tutarı kanuni mirasçılarına ödenir.

Kıdem tazminatından doğan sorumluluğu işveren, özel şahıslara veya sigorta şirketlerine sigorta ettiremez.(isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. hasan dedi ki:

  biz denizciler ömür boyu nasıl çalışacağız,ki deniz de mesela ben 7 yıl çalıştım sermayemi kurdum artık denize çıkmak istemiyorum gurbete gitmek istemiyorum ben tazminat alamayacakmıyım şimdi yani bu konuda bilgisi olan varmı

  1. admin dedi ki:

   (hasan) Yukarıda yazıda belirtilen sebeplerden herhangi birine bağlı olarak işten ayrıldıysanız siz de kıdem tazminatı alabilirsiniz.

   1. Hasan dedi ki:

    Şirket küçülmeye gidiyor ve gemiyi satıyor bu durumda sadece kıdem tazminatı mi alabiliriz ihbar tazminatı alınıyor mu

    1. Admin dedi ki:

     Bu durumda eğer ihbar süresi dolana kadar ücretli olarak çalıştırılırsanız ihbar tazminatı alamazsınız, eğer ihbar süresine uymadan işten çıkarılırsanız ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 2. Falah Sabri dedi ki:

  Iyi günler ,dünyaca bilinen Kıdem tazminatı ve yıpranma tazminatı özel sektor uygulama sistemindeki ülkelerde çalışan işçilere iş veren tarafından işçinin bu hususta olan bir günlük hakkı varsada işçinin SGK mundaki hesabına yatırıyorlar ve işçi emeklilik hakkını kazanırsa bu tazminatlar faiziyle birlikte işçiye toplu bir ikramiye şeklinde veriliyor ben kaptanım 2008 senesinde emekli oldum bana bir kuruş ödenmedi bu adaletin sahibi sorumlu olan sizler benim gibi binlerce denizci aynı durumu yaşıyor bize karada yaşıyan insanlardan ayrı muamele uyguluyorsunuz bu bir haksızlıktır ricamız sayın çalışma bakanlığımız bize verilmemiş olan bu hak olan tazminatımızı ilgili mercileri hatırlatıp bize ödenmesini sağlamalarını rica ediyoruz. Saygılarımı sunuyorum

 3. Hasan Aydoğdu dedi ki:

  Denizde kıdem tazminatı haricinde ihbar tazminatı alınıyor mu teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   854 sayılı Deniz İş Kanununun 16 maddesinde ihbar süreleri ve ihbar tazminatı düzenlenmiştir. Yani Deniz İş Kanununa tabi olanlar için de ihbar tazminatı hakkı vardır.

 4. Mikail dedi ki:

  Benim şirketim bana iş vermiyor,işten de çıkarmıyor.Şu an izindeyim ve 4.haftam bitti,sigortam da açık.Bana firmam bekle diyor,benim bekleme sürem kontrat izininene göre(4/1) yani 4 hafta.Benim şuan için yasal haklarıım nelerdir? kıdem ve ihbar tazminatını nasıl alabilirim?işsizlik parasından nasıl faydalanabilirim?

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz durumlar sizin için İş Kanunun 24/II. maddesinde yer alan haklı fesih sebeplerini oluşturmaktadır. Bu maddeye istinaden noter kanalıyla işyerine ihtarname çekip, haklı nedenlerle iş akdinizi feshettiğinizi belirtip kıdem tazminatı ve diğer işçilik ücretlerinizin ödenmesini talep edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra ödenmezse arabulucuya başvurmanız, yine ödenmezse İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Kendiniz işten ayrıldığınız için ihbar tazminatı alamazsınız. Haklı sebeple işten çıktığınız için işsizlik maaşı alabilirsiniz, ancak işyerinin sigortalı işten ayrılış bildirgesine fesih sebebinize uygun işten çıkış kodunu yazması gerekir.

 5. Serdar dedi ki:

  İyi gunler benimnsiyle.bir sorum olucak makina muhendisiyim ve sefere basladikdan sonrnsbel agrilarimm basladi buna istinaden saglik sorunlari sebebiyle izne ayrilmak siteidigmi belirttim sirketten istiifa ederek ancak inebilirisn gibi bir mesaj geldi. Uzakda oldugumuznicin masraflarin ve tazminatimin bana yansitilmasindan oturu suan ne yapicahimi karar veremiyorum bununla ilgili ne yapmam gerekir bana bilgi verirseniz sevinirim.

 6. Ozgur dedi ki:

  Denizcilik meslegini biraktim. Onceki yillara ait tazminatimi sirketten alabilir miyim ? Bu surenin 5 yil oldugunu okudum. Dogru mu ? Nasil bir yol izlemeliyim. Tesekkurler

 7. ali dedi ki:

  kardeşim 5 yıldır 6+1 kontratlarla aynı şirkette zaman zaman bekleme süreleri ( sigortasız ve akitsiz) olmasına rağmen çalışıyor emekli olduğunda kıdem tazminatı alabilir mi? Araya başka şirket girerse tazminat hakkı kaybolur mu? teşekkürler

 8. İbrahim dedi ki:

  Merhabalar benim sözleşmem bitmediği halde istifamı vermişler ve SGK primlerim eksik yatıyor. SGK prim eksikliğinden dolayı sözleşmemi fes edip kıdem tazminatımı istedim. Deniz iş kanunana göre yine en yuksek memur maaşından mı verilir kıdem tazminatını yoksa son aldığım ücret üzerinden mi?

  1. Admin dedi ki:

   Deniz İş Kanununun 20 nci maddesinde aynen; “Ancak, toplu sözleşmelerle ve hizmet akitleriyle belirlenen kıdem tazminatlarının yıllık miktarı, Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuruna 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemez.” hükmüne,
   51 inci maddede de; “Birinci fıkradaki fiiller yurt dışında işlendiği takdirde verilecek cezalar iki kat olarak uygulanır. 20 nci madde hükümlerine aykırı harekette bulunarak kıdem tazminatının öngörülen esaslar dışında veya saptanan miktar veya tavan aşılarak ödenmesi için emir veya talimat veren veya bu yolda hareket eden özel veya kamu kurumu veya kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri, genel müdür, müessese müdürü, muhasebe müdürü gibi yetkili sorumluları hakkında, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç teşkil etmediği takdirde altı aydan iki seneye kadar hapis ve adlî para cezasına hükmolunur. Kanuna aykırı olarak fazla ödenen miktarın da ayrıca Hazine lehine re’sen tahsiline karar verilir.”hükmüne,
   yer verilmiştir. Yani İş Kanunundaki sınırlama burada da konulmuştur.

 9. Hakan dedi ki:

  Merhabalar bizler özel romorkör şirketinde çalışıyoruz şirketimiz görev yaptığı izmir ilinden iskenderun iline tahini çıkdı artık iskenderun körfezinde çalışıcak bu aşamada il değişikliğinden dolayı kıdem tazminatı alma hakkımız varmıdır teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken yaptığınız iş sözleşmesine bağlı, eğer sözleşmeye göre işverenin böyle bir hakkı varsa tazminat alamazsınız. Sözleşmede böyle bir hüküm yoksa, İskenderun’a da gidip çalışmak istemiyorsanız işten ayrılıp tazminatınızı isteyebilirsiniz.

 10. Furkan dedi ki:

  Merhabalar 15 yıldan fazla bir süredir bir şirkette gemi adamı olarak çalışmaktayım. Yaklaşık 6 aydan fazla bir süredir de vardiya amiri olarak karada çalışıyorum. Sormak istediğim şu, bir gemi adamı olarak 3.600 gün 15 yıldan yararlanma imkanım bulunmakta mıdır? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz imkan sadece 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışanlar için geçerlidir. Siz 854 sayılı Deniz İş Kanuna tabisiniz. Bu Kanuna göre kıdem tazminatı alma şartları ise yukarıdaki yazıda belirtilmiştir.
   Konuyla ilgili olarak 854 sayılı Kanunun 20 nci maddesinde; “Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı, yahut toptan ödeme almak amacıyla,” işten ayrılan gemi adamanının kıdem tazmitı alabileceği, bunun için de aylık veya toptan ödemeye hak kazanmış bulunduğunu ve kendisine aylık bağlanması veya toptan ödeme yapılması için yaşlılık sigortası bakımından bağlı bulunduğu kuruma veya sandığa müracaat etmiş olduğunu belgelemesi şart olduğu belirtilmiştir. Ancak 15 yıl – 3600 gün şartından gemiadamının da yararlanabileceği yönünde Yargıtay kararı var mıdır bilemiyoruz.

 11. Ali atmaca dedi ki:

  Denizde 11 ay dan fazla çalısilabiliyormu bir kontratta benim gemi baska sirkete devretti gemi ismi degisti yeni konturat yapildi ve bu kontratla beraber 11’inci ayda cekiyotlar boyle bir haklati var mi bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim arastirdim baktim hic bir bilgi yok

  1. Admin dedi ki:

   Deniz İş Kanununda böyle bir sınırlama yok, isterseniz 5 yıl, 10 yıl yani yıllarca çalışabilirsiniz, 11 ay sınırlandırması o şirketin kendi uygulamasıdır.

 12. Sami dedi ki:

  İyi günler,
  Ben x firmasının hem Türk hemde yabancı bayraklı gemilerinde hizmet verdim. Yabancı bayrağa ait sürelerim için de tazminat haketmiş oluyor muyım

  1. Admin dedi ki:

   Yabancı bayraklı gemi T. C. kanunlarına tabi olmadığı için T. C. kanunlarına dayanarak o sürelere ait tazminat hak edemezsiniz.

 13. Yasin kalayci dedi ki:

  Merhaba 2015 yılında özel bir şirkette işe başladım yat kaptanı olarak patronum beni ssk da büro memuru olarak gösterdi ama ben faal bir durumda yatta kaptan olarak çalışıyorum c.tesi pazar günleride çalışıyorum bayramlarda 1 gün izin diğer günler çalışıyorum yıllık izin bir defa kullandım diğer senelerde izin yok izin parası yok ben normalde fabrika çalışanı olarak görünüyorum ama yattayım fabrikadakiler c.tesi pazar izin yaparken ben çalışıyorum patronum yatı satacanı söyledi bana iş teklif etti spor tesisinde çaycı ve paspascı veya fabrika da çalışmamı söylediler ben kabul etmedim ben yata kaptan olarak geldiğimi söyledim işe girmeden önce bunları konuştum ve teklif ettikleri işlerden ben anlamıyorum ben denizciyim denizden anlarım dedim insan kaynaklarına gittiğimde bana patronun talimatı var bu işlerde çalışacaksınız bende istifa etmek zorunda kaldım tazminatımı ve izin para mı alabilirmiyim SSK fabrikada büro memuru olarak gösterdi ama ben fabrikada değil yatta kaptan olarak çalışıyordum teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Yat sahibinin yatı satması işyerini kapatması gibi bir şey, eğer işveren aynı şartlarla başka bir iş önermiş olsa o zaman tazminat hakkınız olmazdı, bu durumda tabii iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı ve kullanmadığınız izinlere ait ücretinizi isteyebilirsiniz.

 14. Alpay dedi ki:

  5 yıl 7 ay çalışma sürem var gemide çalışma günüm 1453 gun.raporlu iken işten cikarildim.son aldığım maaş herşey dahil 1875 USD..bana 25200 TL tazminat yatirdilar..bu rakam doğru mu yardımcı olur musunuz.

  1. Admin dedi ki:

   Kıdem tazminatı hesaplamasının nasıl yapılacağı yukarıdaki yazıda açıklanmıştır. Ancak her bir yıllık çalışma için ödenecek kıdem tazminatı üst sınırı (tavanı) aşamaz. (Bkz. Kıdem Tazminatı Tavanı) Bu çerçevede size ödenen tazminat doğru mu değil mi siz hesaplayabilirsiniz.

 15. Erdal Görmüş dedi ki:

  Denizde (gemide)15 yil calismis birisi ev alma sebebiyle veye herhangi bir ihtiyaçtan dolaylı çalıştığı şirketten kıdem tazminatını alabilir mi acaba bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Deniz İş Kanununa tabi çalışan gemi adamının hangi hallerde kıdem tazminatı alabileceği yukarıda açıklanmıştır. Bunlar arasında belirttiğiniz husus yer almamaktadır, yani belirttiğiniz sebeplerle işten ayrılsanız da kıdem tazminatı isteyemezsiniz.

 16. Hali ibrahim özdemir dedi ki:

  Merhabalar 10 yıldır çalıştığım şirketimden 1.5 ay önce izine ayrıldım gemideiken gemi 2nci kaptanıyla anlaşamadığımız olaylar oldu bunu sözlü olarak şirkete bildirmişler ama ben kontratım biterek ayrıldım izinde naaşım sigortam malum kesildi şirkete gemiye çıkmak için hazır olduğumu söyledim ama şirket gemideki sorunları gerekçe göstererek seni bekleteceğiz yakın zaman iş veremeyeceklerini söylüyorlar ama deport veya işime son verildiğinide söylemiyorlar bu hadiseyle bebde şrketten ayrılmak istiyorum tazminatimi nasil alabilirim bu konuda ben ne yapabilirim saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Önce şirkete ihtarname çekerek iş akdinizi haklı sebeple feshettiğinizi (fesih sebeplerini belirtmeniz gerekir) ve kıdem tazminatınızın ödenmesini talep ettiğinizi (bunun için de ihtarnamede süre belirtmeniz gerekir, örneği 7 gün, 1 hafta gibi) bildirmeniz gerekir. İhtarınıza rağmen tazminatınız ödenmezse arabulucuya başvurabilirsiniz, yine sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 17. Alp dedi ki:

  Balık çiftliğinde çalışıyorum kıyıdan 5 km uzaktayiz.Aldığımız açık deniz tazminatini kestiler.Bunu şirket kendi insiyatifindemi veriyor yoksa karadan belli mesafe uzaklaşıncami hak kazaniyorsun? Teşekkurler

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunda böyle bir hak düzenlenmemiş, tamamen işe girerken işyeriyle / işverenle yaptığınız anlaşmaya / sözleşmeye bağlı. Eğer işe girerken size bu tazminatın ödeneceği belirtildiyse işveren sonradan bunu kesemez.

 18. Niyazi dedi ki:

  Merhaba
  Ben 15 yil bir firmada, 6 aylik kontratlarla ve kontrat bitiminde 3 dort ay izin yaparak calistim. 3 yil oncesi firma ile bir daha kontrat yapmadim ve baska bir firmada calismaktayim. Onceki firmamdan kidem tazminati alabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   854 sayılı Deniz İş Kanununun 20 nci maddesinde; “…………. Feshedilmesi veya gemi adamının ölümü veya 14 üncü maddenin 4 üncü bendi sebebiyle son bulması hallerinde gemi adamının işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence gemi adamına 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.” hükmüne yer verilmiştir.
   Fesih sebebi bir tarafa, Kanunda tam yıl ifadesi geçtiği için alamazsınız gibi görünüyor. Ancak isterseniz yine de talepte bulunun.

 19. MUSTAFA dedi ki:

  Merhabalar. Benim bir denizcilik firmasindan 60 ayda 50 ay hizmetim var ve hala calismaktayim.
  askere gidersem tazminat alabilir miyim?
  Alabilirsem kac maas ikramiye hakediyorum nasıl hesaplanır acaba ?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu yukarıdaki yazıda gayet ayrıntılı açıklanmıştır. Askerlik nedeniyle iş akdinizi feshederseniz kıdem tazminatı alabilirsiniz.

   1. Mustafa dedi ki:

    evet onu anladim ama arada izinler var sigorta girişi çıkışi gozukmesi sorun teskil edermi acaba? ve hesaplamasi 12 ay deniz hizmeti uzerinden 1 maas tazminat mi olarak hesaplanıyor ?

 20. MUSTAFA dedi ki:

  Gemı TC bayraktan yabancı bayraga donerse tazmınat olarak kontratımın kalan aylarını ve kac sene calıstıysam o kadar tazmınatımı alabılır mıyım .?

  1. Admin dedi ki:

   Daha önceki çalışmalarınıza ait tazminatınızı isteyebilirsiniz. Çünkü yabancı bayraklı gemi bizim mevzuatımıza tabi olmadığından haklarınızın bu yeni işveren geçmiş sayılması mümkün değil.

 21. Mustafa dedi ki:

  Bir denizcilik firmasinda 60 ayda 50 ay deniz hizmetim var . Askere giderken tazminat almak istiyorum arada sigorta giris çıkışları var iki ay uc ay ama sadece aynı firmada calistim. tazminatta sorun teskil edermi acaba ve 12 aya bir maas mi ikramiye alabiliyorum tazminat olarak ?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda “Gemi adamlarının kıdemleri hizmet akdinin devam etmiş veya aralıklarla yeniden yapılmış olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik gemilerinde ve hizmetinde çalıştıkları süreler göz önüne alınarak hesaplanır.” açıklamasına yer verilmiş, ayrıca askerlik nedeniyle işten ayrılan gemi adamının kıdem tazminatı alabileceği belirtilmiştir.

 22. MUSTAFA dedi ki:

  Denizcilerin kıdem tazminatı tavan ucreti devletin belirledigi rakama tabii midir yoksa aldığı son maas uzerinden mi hesaplanir ?

 23. Mustafa as dedi ki:

  Merhaba 4 yıldır bir firmada çalışmaktayım önceden en fazla 2 ay içersinde gemiye çıkıyordum şimdi 7 ay oldu çıkamadım firma bekle diyor daha sonra senin evragın süresi bitiyor yenile diyor yeniliyorum tekrar bekletiyor geçen ay arabulucu ya başvurdum fakat 4 yıllık emegimi vermiyorlar hiç bir sebebi yok şimdi ben ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Hizmet akdinizi süresiz mi yaptınız yoksa sefer başı veya süreli mi yani hangi şartlarla yaptınız bilmiyoruz, ancak eğer 7 aydır size herhangi bir ücrette ödemiyorlarsa 854 sayılı Deniz İş Kanununun 14/II maddesine istinaden iş akdinizi ihbar süresine uymadan feshedebilir, ayrıca kıdem tazminatı da isteyebilirsiniz.

 24. faruk dedi ki:

  limanda römorkörde çalışan gemi adamı fazla mesai sınırı nedir 1.gün içeri bir gün dışarı yada 5 gün içeri 5 gün dışarı çalıştırabilirmi kara kanu nundaki gibi aylık yada yıllık fazla mesai sınırı yokmu

  1. Admin dedi ki:

   854 sayılı Deniz İş Kanununun;
   – 26 ncı maddesinde; genel bakımdan iş süresinin, günde sekiz ve haftada kırksekiz saat olduğu, gemiadamının işbaşında çalıştığı veya vardiya tuttuğu sürelerin iş süresinde sayılacağı,
   – 28 inci maddesinde; bu kanuna göre tespit edilmiş bulunan iş sürelerinin aşılması suretiyle yapılan çalışmaların, fazla saatlerde çalışma sayılacağı, yapılacak fazla çalışmanın her saatine ödenecek ücretin normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarı % 25 oranında artırılmak suretiyle bulunacak miktardan az olamayacağı,
   – 41 inci maddesinde de; liman hizmeti ve şehir hattı gemilerinde gemiadamının haftada altı günden fazla çalıştırılmasının yasak olduğu, bunlardan hafta tatili günü çalıştırılanlara, haftanın diğer bir gününde nöbetleşe izin verileceği,
   belirtilmiştir.

 25. faruk dedi ki:

  liman da römorkörde çalışmaktayım çalışma düzenimizi 1.gün içeri 1.gün dışarı olarakdeyiştirecekler deniz iş kanununda fazla mesai sınırlaması varmı karada çalışanlar gibi bunu engellemek için ne yapabiliriz

 26. faruk dedi ki:

  5.gün içeri 5.gün dışarı yada 15.gün içeri 15.gün dışarı olarak çalıştırılan birsürü denizci var fazla mesai yi maaşın içinde gösteriyorlar kalan kısmı da istirahat olarak gösteriyorlar çalışanlar ançak işten ayrılınca mahkemelerde ugraşarak jurnal kayıtlarından ıspatlarsalar mahkemeyi kazanıyorlar bu da uzun yıllar sürüyor ve bu çalışanların birçogü deniz iş sendikasına üyeler bu şekilde çalışmak zorunda kalıyorlar devlet bu konuda çalışma yapmasını bekliyorlarya sözleşmeyi imzalıyacaklar yada işi bırakıp mahkemelerde hak arayacaklar

 27. faruk dedi ki:

  deniz iş kanunun da günde 8 saat hafta da 48 saat ve haftada bir gün izin var fakat kara daki kanunda fazla mesai yılda 270 saatten fazla olamaz diye ayrıntı var deniz iş kanununda böyle bir ayrıntı varmi

  1. Admin dedi ki:

   Deniz İş Kanununda bu konuda herhangi bir sınırlamaya yer verilmediği gibi bazı konularda İş Kanununda yer alan hükümlerin uygulanacağı belirtilmiş olmakla birlikte fazla çalışma konusunda İş Kanunundaki sınırlamanın geçerli olacağı yönünde bir hüküm de bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak Aile-Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının internet sayfasından bilgi edinme hakkı kapsamında bilgi talep edebilirsiniz. Bahsettiğiniz diğer sorunlarla ilgili olarak da Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) dilekçe yazabilirsiniz.