DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
ALTIN 441,98
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Rüzgarlı
İstanbul
15°C
Rüzgarlı
Paz 13°C
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 13°C

Ek 6 Kapsamında Şoförlerin Sigortalılığı

21.07.2019
A+
A-
Ek 6 Kapsamında Şoförlerin Sigortalılığı

6111 sayılı Torba Kanunla 1 Mart 2011 tarihinden itibaren ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlara belirli şartlarla 5510 sayılı Kanuna eklenen Ek 6 ncı madde kapsamında sigorta olma imkanı getirilmiş olup, uygulamanın tüm ayrıntıları aşağıda yer almaktadır.

Güzel sanat kollarında çalışanlar ile düşünürler ve yazarlardan Ek-6 kapsamında sigortalı olmak isteyenler / sigortalı olanlar için de aşağıdaki açıklamalar aynen geçerlidir. Sadece bunlar için giriş bildirgesi ve bildirge ekinde verilmesi gereken belgeler farklıdır.

Not: Ek-6 sigortalılarıyla ilgili özellikli bazı durumlar aşağıdaki yazılarda açıklanmıştır.

Ek-6 Sigortalılarının Muhtasar – AGİ ve Ücret Bordrosu Sorunu

Ek-6 Sigortasında Primleri Çalışan mı Araç Sahibi mi Öder ?

Ek-6 Kapsamında Sigortalı Olma Şartları

Ek 6 ncı madde kapsamında sigortalı olabilmek için;

– 4/1-a (SSK) kapsamında tam süreli çalışmamak ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmamak,

– 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olmamak,

– İsteğe bağlı sigortalı olmamak,

– 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamında (bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerde) sigortalı olmamak,

– Kendi sigortalılığından dolayı gelir veya aylık (emeklilik – malullük aylığı, iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri) almamak,

gerekir.

Ek 6 Kapsamında Sigortalı Olabilecek Kişiler

Kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 günden az olan;

– Ticari taksi, dolmuş, minibüs, otobüs ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışan şoförler,

– Minibüs, dolmuş gibi toplu taşım araçlarının geliş ve gidiş saatlerini kaydeden, bekleyen yolcuların sıra düzenini sağlayan ve bu araçlara binme işini organize eden değnekçi, kahya, simsar, çığırtkan v.b. isimlerle adlandırılan yönlendiriciler, (Bunlar ücretlerini günlük ya da haftalık olarak dolmuş hattındaki şoförlerden almakta olsalar da 2014/5 sayılı SGK Genelgesine göre bunlar da Ek-r kapsamında sigortalı olabilirler.)

– Okul öncesi çocukları ve/veya ilköğretim öğrencilerini taşıyan okul servis araçlarında, araç içi düzenini sağlayan, öğrencilerin araca iniş ve binişlerinde yardımcı olan rehber personel (hostes),

– Film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları ile müzik, resim, heykel, dekoratif ve benzeri diğer uğraşları içine alan bütün güzel sanat kollarında çalışanlar ile düşünürler ve yazarlardan Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda çalışanlar,

ek-6 kapsamında sigortalı olabilirler.

Ek 6 Kapsamında Sigortalı Olamayacak Kişiler

– Ticari taksi, dolmuş, minibüs, otobüs gibi toplu taşıma araçları sahiplerinin yanında ücret karşılığında tam süreli çalışanlar ile ayda 10 günden fazla çalışanlar Ek-6 kapsamında sigortalı olamazlar, bu durumda olanları araç sahiplerinin 4/1-a (SSK) kapsamında normal işçi gibi sigortalı yapmaları gerekir.

– Kullandığı ticari taksi, minibüs, otobüs, dolmuş gibi toplu taşım aracı kendisine ait olan yani plaka sahibi olan kişi vergi mükellefi olacağından, bunlar 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılırlar, dolayısıyla bunlar Ek-6 kapsamında sigortalı olamazlar.

– Taksi, dolmuş ve minibüslerde şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini beyan edip ilgili kooperatiflere, meslek odasının bulunmadığı yerlerde ise şoförler odasına üye olanlar, esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğüne kayıt yaptırmak mecburiyetinde olduklarından, bunlar 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılırlar, dolayısıyla bunlar Ek-6 kapsamında sigortalı olamazlar.

– Şehiriçi toplu taşıma işlerinin ihale yoluyla alınması halinde bu araçlarda çalışan şoförler ek 6 kapsamında sigortalı olamazlar, bunları araç sahiplerinin 4/1-a (SSK) kapsamında normal işçi gibi sigortalı yapmaları gerekir.

– 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince hazırlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde araç sahibi dışında başka bir kişinin aracı kendi hesabına ve tehlikesi kendisine ait olmak üzere işlettiği ve araç üzerinde fiili tasarrufu bulunduğu ispat edilenler bu işlerden dolayı vergi mükellefi olacağından, bunlar da 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılırlar, dolayısıyla Ek-6 kapsamında sigortalı olamazlar.

Başvuru – Sigortalılık Giriş İşlemleri

Ek-6 sigortalılığına giriş ve kayıt işlemleri SGK tarafından hazırlanmış olan matbu Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Giriş Bildirgesi ile yapılır. Bu bildirgeye SGK’nın internet sayfasındaki Form ve Dilekçeler bölümünden ulaşılabilir.

Belgenin 14 numaralı bölümünün şoförün çalıştığı ticari araç sahibi veya işleteni tarafından doldurulup onaylanması gerekir.

• Belgenin 15 numaralı bölümünün ise sigortalı olacak kişi;

– Şoför olarak çalışıyorsa belge araç sahibinin üyesi olduğu meslek odası (şoförler odası, minibüsçüler odası, otobüsçüler odası gibi) veya meslek kooperatifi tarafından,

– Yönlendirici (değnekçi v.s.) olarak çalışıyorsa zabıta tarafından,

– Okul servis aracında rehber personel (hostes) olarak çalışıyorsa taşımacı onayı ile taşımacılık özel izin belgesini onaylayan belediye tarafından,

doldurulup onaylanması gerekir.

Yönlendirici (değnekçi v.s.) olarak çalışanların giriş belgesinin ayrıca ücret aldığı araç sürücüsü tarafından da imzalanması gerekir.

• Belgenin diğer kısımlarının ise sigortalı olacak kişi tarafından doldurulup imzalanması gerekir. Ayrıca sigortalı olacak kişi aynı zamanda işsizlik sigortasına da tabi olmak istiyorsa belgenin altında yer alan “İşsizlik sigortası primi ödemek istiyorum” kısmını, eğer işsizlik sigortasına tabi olmak istemiyorsa “İşsizlik sigortası primi ödemek istemiyorum” kısmını işaretlemesi gerekir.

Bu şekilde doldurulup tamamlanmış olan giriş belgesi şoförlük mesleğinin yapıldığı yerdeki SGK Müdürlüğüne teslim edilir veya posta yoluyla gönderilir.

Giriş belgesiyle birlikte, sigortalı olacak kişi ile araç sahibi arasında imzalanmış olan kısmi süreli iş sözleşmesinin, yetki belgesi, rüsum, yol güzergahı, toplu taşıma işinde kullanılan aracın plakasına ait bilgi ve belgelerin de SGK’ya verilmesi / gönderilmesi gerekir.

Sigortalılığın Başlangıcı ve Sona Ermesi

• Ek 6 kapsamında sigortalı olanların sigortalılığı, yukarıda belirtilen giriş bildirgesinin eksiksiz bir şeklide doldurulup ilgili yerlere onaylatılıp SGK’ya verildiği tarihte başlar. Giriş bildirgesi posta yoluyla SGK’ya gönderilmişse hangi tarihte SGK’ya verilmiş sayılacağı Postayla Gönderilen Evrak Hangi Tarihte SGK’ya Verilmiş Sayılır ? başlıklı yazıda açıklandığı şekilde belirlenir.

• Ek 6 kapsamında sigortalı olanların sigortalılığı;

– Kişinin 4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur) veya 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında uzun vadeli sigorta kollarına tabi çalışmaya başlaması,

– İsteğe bağlı sigortalı olması,

– Toplu taşıma aracı sahibinin yanında ayda on günden fazla çalışması,

– Çalıştığı işten ayrılması,

– Ölümü,

halinde sona erer.

Ayrıca, ek 6 kapsamında çalışanların sigortalıkları işten ayrıldıklarının kendileri veya bunları çalıştıran kişilerin/işverenlerin bildirimi halinde de sona erdirilir.

4/1-a (SSK) kapsamında çalışmaya başladığı için ek-6 sigortalılığı sona erdirilen kişinin, çalıştığı işyerinden sigorta çıkışının verilmesi yani 4/1-a (SSK) kapsamındaki sigortalılığının sona ermesi halinde, kişinin kendisi veya işvereni tarafından ek-6 sigortalılığının sona erdirilmesine yönelik herhangi bir talep de yoksa, kişinin SGK’daki dosyasına bakılır, eğer araç sahibi ile arasında yaptığı kısmi süreli sözleşmede sözleşme bitiş tarihi yoksa, bu durumdaki kişinin tekrar başvuru yapma şartı aranmadan ek-6 sigortalılığı tekrar başlatılır.

Emekli Olan Şoförlerin Durumu

Emekli olan şoförün taksi, minibüs, otobüs, dolmuş gibi herhangi bir toplu taşıma aracında çalışması halinde, araç sahibi yanında 10 günden az ya da fazla çalışması olup olmadığına veya başka bir işyerinde sigortası olup olmadığına bakılmaksızın, çalıştığı araç sahibi tarafından sosyal güvenlik destek primine tabi olarak SGK’ya bildirilmesi ve araç sahibi tarafından her ay bu şoför adına SGK’ya sosyal güvenlik destek primi ödenmesi gerekir. (Bkz. Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) Tutarları (4/1-a))

Birden Fazla Araçta Çalışanların Durumu

Ay içerisinde birden fazla toplu taşıma aracı sahibinin yanında çalışan veya bir araçta çalışıyorken yeni bir toplu taşıma aracı sahibinin de yanında çalışmaya başlayan şoförün, her bir araç sahibiyle yapmış olduğu kısmi süreli iş sözleşmesini SGK’ya vermesi gerekir. Ancak, bu durumdaki şoför her bir sözleşme için ayrı ayrı prim ödemez, sadece aylık 30 gün karşılığı olan primi öder.

Ticari Araç Sahiplerinin Sorumluluğu

Ticari araç sahipleri tarafından on günden az çalıştırılan şoförlerin ek 6 ncı madde kapsamında sigortalı olması durumunda on günden az çalışılan süre için ticari araç sahibi tarafından SGK’ya başka bir bildirim yapılması gerekmez. Eğer şoför araç sahibinin yanında ayda 10 gün veya daha fazla süreyle çalışıyorsa bu durumda araç sahibinin şoförü normal sigortalı olarak SGK’ya bildirmesi gerekir, artık ek-6 sigortalılığı geçersiz hale gelir.

Aynı şekilde emekli olan şoförü ticari aracında çalıştıran araç sahibinin, şoförü 10 günden az veya fazla çalışmasına bakmaksızın, sosyal güvenlik destek primine tabi olarak SGK’ya bildirmesi gerekir.

Aracında çalışan şoförün Ek-6 kapsamında sigortalılığı başlatılmamışsa, şoför ayda 10 günden az çalışıyor olsa bile, bu şoförün herhangi bir şekilde araçta çalıştığını tespit edilmesi, SGK’ya bildirilmesi, herhangi bir ihbar – şikayet olması halinde o şoför sigortasız çalıştırılan işçi statüsünde değerlendirilir ve araç sahibine SGK tarafından gerekli yaptırım ve cazlar uygulanır. (Bkz. Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Uygulanan Ceza ve Yaptırımlar) Bu tespitten sonra araç sahibi Ek-6 kapsamında şoförün sigortalılığını başlatsa bile, bu sigorta geriye dönük geçerli olmaz, uygulanan cezalar kaldırılmaz.

Geriye Dönük Ek-6 Sigortası Yaptırılabilir mi ?

Ek-6 sigortalılığı giriş bildirgesinin eksiksiz doldurulup, ilgili yerlere onaylatıldıktan sonra eklerindeki belgelerle SGK’ya verildiği tarihte başlatıldığından, geriye dönük Ek-6 sigortalısı olmak, geriye dönük Ek-6 sigorta kaydı yaptırmak mümkün değildir. Hatta giriş bildirgesi eksik doldurulmuşsa, onaylatılması gereken yerlere onaylatılmamışsa, ekinde verilmesi gereken belgeler eksik verilmişse bu durumda verilen bildirge, dolayısıyla yapılan başvuru geçersiz sayılır, sigortalılık başlatılmaz.

Şehir İçi Toplu Taşımaya Ait Ticari Araçlar Dışında Çalışan Şoförlerin Durumu – Özel Şoförlerin Durumu

Ek-6 kapsamındaki sigortalılık sadece taksi, dolmuş, minibüs, otobüs gibi ticari toplu taşıma araçlarında çalışanlar için geçerli olup, kendi şahsi aracında veya işyerine ait araçta şoför çalıştıran kişinin bu şoförü normal işçi gibi SGK’ya sigortalı olarak bildirmesi gerekir.

Ticari taksi, dolmuş, minibüs, otobüs ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçları dışında kalan ve ticari araç olarak nitelendirilen panelvan, kamyonet, kamyon, tır, otobüs gibi araçlarda çalışan şoförler de Ek-6 kapsamında sigortalı olamaz. Bu araçlarda çalıştırılan kişilerin de araç sahipleri / işleticileri tarafından normal işçi gibi sigortalarının yapılması gerekir.

Aynı şeklide nakliye araçlarında, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüs gibi araçlarda, şirket – vakıf – dernek – kooperatif gibi tüzel kişiliklere ait araçlarda, personel veya öğrenci taşımacılığı yapılan araçlarda çalıştırılan şoförlerin de işverenleri tarafından sigortalı olarak SGK’ya bildirilmeleri gerekir. Bu durumdaki şoförler de ek-6 kapsamında sigortalı olamazlar.

Prim Ödeme Yükümlüsü ve Ödenecek Prim Tutarları

Ek-6 kapsamında sigortalı olanlar isteğe bağlı sigortalılar gibi sigorta primlerini kendileri ödemekle yükümlüdürler. Bunları çalıştıran araç sahiplerinin primlerin ödenmesiyle ilgili hiçbir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Primleri araç sahibinin ödüyor olması bu durumu değiştirmez.

Her aya ait sigorta priminin takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekir. Yasal süresi içinde ödenmeyen primlere 5110 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi gereğince ödenme tarihine kadar gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanır.

Ek-6 kapsamındaki sigortalılardan, kendi belirleyecekleri prime esas kazançları üzerinden yüzde 20 malullük – yaşlılık – ölüm sigortası primi, yüzde 12,5 genel sağlık sigortası primi alınır.  Ayrıca giriş belgesinin altında yer alan “İşsizlik sigortası primi ödemek istiyorum” kısmını işaretlemiş olanlardan yüzde 3 işsizlik sigortası primi alınır. Sigortalı ayrıca kendisi bir tercihte bulunup SGK’ya farklı bir prime esas kazanç bildirmemişe, bunların primi aylık brüt asgari ücret üzerinden tahakkuk eder. Asgari ücret alt sınırdır.

Bu kapsamdakilerden 2019 yılı sonuna kadar her ay için 26 gün üzerinden prim alınacak olup, bu ödeme aylık 30 gün üzerinden değerlendirilmektedir. Bunlardan; 2020 yılında aylık 27 gün üzerinden, 2021 yılında aylık 28 gün üzerinden, 2022 yılında aylık 29 gün üzerinden, 2023 yılında ise aylık 30 gün üzerinden prim alınacak ve herhangi bir yasal değişiklik olmazsa bu 30 olarak sabitlenecektir. Bu tarihten sonra Ek-6 kapsamında sigortalı olanlar her ay 30 gün üzerinden prim ödeyeceklerdir.

Ek-6 kapsamında sigortalı olanların ödeyeceği güncel prim tutarları  Ek-6 Taksi-Dolmuş Şoförleri ve Sanatçıların Ödeyeceği Prim Tutarları sayfasında yer almaktadır.

Sağlık Yardımlarından Yararlanma Durumu

Ek-6 kapsamında sigortalı olanlardan her ay genel sağlık sigortası primi de alındığından, daha doğrusu her ay ödenen primin bir kısmı genel sağlık sigortasına ait olduğundan, bu kapsamda sigortalı olanlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık yardımlarından yararlanırlar.

Ancak bunların ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, genel sağlık sigortasından yararlanabilmesi için;

– Sağlık hizmeti sunucusuna başvurulan tarihten önceki son bir yıl içinde sigortalının en az 30 gün sigortalılığı (30 prim günü) olması,

– Sağlık hizmeti sunucusuna başvurulan tarihte Kanunlara göre tecil ve taksitlendirerek tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç sigortalının 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması gerekir.

Sigortalı ve hak sahiplerinin sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için 30 gün şartı ile borcu olmaması şartı aranmayan sağlık hizmetleri ve GSS hakkındaki diğer bilgiler için GSS Rehberi sayfasına bakılabilir.

Ek-6 Kapsamındaki Sigortalıların Statüsü ve Emeklilik Şartları

Ek-6 kapsamında sigortalı olanlar 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı sayılırlar, bunlar işyerlerinde çalışan sigortalı işçilerle aynı statüye, dolayısıyla bunlar da sigortalı işçilerle aynı emeklilik şartlarına tabidirler. Emeklilik konusunda ayrıntılı bilgi Emeklilik-Malullük Rehberi sayfasında yer almaktadır.

İş Kazası ve Rapor Parası Alma Haklarından Yararlanamazlar

Ek-6 kapsamında sigortalı olanlar her ne kadar sigortalı işçilerle birlikte aynen 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı sayılsalar da bunlardan kısa vadeli sigorta (iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası) kollarına ait prim alınmadığından, bunlar iş kazası ve meslek hastalığı haklarından yararlanamazlar, hastanede yattıkları veya rapor aldıkları günler için geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) alamazlar.

İşsizlik Maaşı Alabilirler

Ek-6 kapsamında aynı zamanda işsizlik sigortası primi de ödeyenlerden işten ayrılanlar, şartları taşımaları halinde işsizlik maaşı alabilirler. (Bkz. İşsizlik Maaşı Rehberi) Ancak, İşsizlik sigortasına tabi olmayı isteyenlerin, sigortalı ve işveren hissesi oranındaki işsizlik sigortası primini ait olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar ödememeleri halinde, o aya ait işsizlik sigortası primini ödeme hakları düşer. (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ *

————

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Uğur Kazancı dedi ki:

  Merhaba, basit usul vergi mükellefiyim. Aracımda iki tane emekli şöför çalıştırabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Normalde aracınızda iki değil, üç – beş tane bile emekli şoför çalıştırabilirsiniz, buna engel bir durum yok, ancak yukarıdaki yazının Emekli Olan Şoförlerin Durumu başlıklı bölümünde de belirtildiği üzere emekli şoförün Ek-6 kapsamında sigortalı olması mümkün olmadığından, adınıza işveren olarak SGK müdürlüğünde dosya açtırıp şoförlerinizi o dosyadan SGDP’li olarak bildirip, adlarına her ay prim belgesi vermeniz ve primlerini de sizin ödemeniz gerekir.

 2. Uğur Kazancı dedi ki:

  Eksik oldu sorum. Ticari Taksimde iki tane emekli şöför çalıştırabilirmiyim?

 3. ŞENGÜL dedi ki:

  Merhaba

  ticari araçta 10 günden az çalışan ek 6 kapsamındaki işçinin işvereni gelir vergisi mükellefi ise, işçinin stopajı muhtasar beyannamede hangi bölümde ve neye göre gösterilecek. örneğin firmanın sigorta aylık hizmet listesinde 4a lı olarak 2 çalışanı var. muhtasar da ek 6 lı kişi ile 3 kişi olacak tutarsızlığı gerektiğinde nasıl izah edebiliriz. ek 6 lı sigortalı için agi hesaplanırmı. maaş bordrosunda çalışma günü gösterilir mi? teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Taksi – minibüs – dolmuş – otobüs gibi şehir içi toplu taşıma araçlarında Ek-6 kapsamında sigortalı olarak çalışan kişilerin statülerinin diğer hizmet akdiyle çalışanlardan hiçbir farkı olmayıp, söz konusu Ek-6. madde ile sadece bunların sigortalılık durumlarına istisna getirilmiştir. Dolayısıyla bu sigortalıların başta Gelir Vergisi Kanunu olmak üzere mali mevzuat yönünden diğer çalışanlardan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bunlar Ek-9 kapsamında ev hizmetlerinde çalışanlar gibi gelir vergisinden muaf da tutulmamışlardır.
   Nitekim GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI TRABZON VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü bu konuyla ilgili 18/03/2016 tarihli ve 26468226-120[ÖZG-3-2015]-27 sayılı Özelgesinde aynen; “gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin yanında ücretli olarak çalışan kişiler için Vergi Usul Kanununun 238 inci maddesine göre ücret bordrosu düzenlenmesi ve bu kişilere yapılan ödemelerin, Gelir Vergisi Kanununun 61, 94, 96, 98, 103 ve 104 üncü maddeleri uyarınca vergilendirilmesi gerekmektedir.” açıklamasına yer vermiştir.
   Dolayısıyla bunlara asgari geçim indiriminin de ödenmesi gerekir.

 4. Cemal dedi ki:

  Merhaba ticari takside ek-6 şeklinde sadece pazar günleri çalışacağım ama daha önceki işyerimden işsizlik maaşı alıyorum. Bu işsizlik maaşı ek-6 şeklinde çalışıyor gösterildiğimde kesilir mi ? Şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşınız kesilir, haftada sadece bir gün çalışmanız bunu değiştirmez.

 5. selman dedi ki:

  İyi günler. Ek-6 kapsamında 2016 Temmuz’unda sigorta yaptırdım araç sahibinin yönlendirmesi ile. Ancak orada 20 gün kadar çalışıp çıktım. Ancak bana şuan sigorta prim borcu gönderdiler 27.000 TL. Bu borcu sildirme imkanı var mıdır geriye dönük olarak?

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta çıkışınızı vermeyi unutmuşsunuz, her ay prim borcu işlemeye devam etmiş. 5510 sayılı Kanunun Ek-6 ncı maddesi be 2013/11 sayılı SGK genelgesinde Ek-6 sigortalılarının bu kapsamdaki çalıştığı işten ayrılması halinde sigortalılığının sona ereceği belirtilmiştir. Siz SGK’ya bir dikekçe vererek bu işten ayrıldığınız tarihi belirtin ve sigorta çıkışınızın yapılmasını talep edin. SGK geriye dönük çıkış yapar mı bilmiyoruz. İsteğe bağlı sigorta ile Ek-5 tarım sigortasında sigortalının sigortadan çıkış talep etmesi halinde primi ödenmiş son günden itibaren sigorta çıkışı yapılacağı Kanunda belirtilmiş, ancak Ek-6 sigortası için Kanunda böyle bir hüküm yok. Dolayısıyla SGK geriye dönük borçlarınızı siler mi bilmiyoruz.

 6. Çiğdem dedi ki:

  Merhabalar ben servis hostesi olarak işe başlamak istiyorum ama sigorta yapılması gerektiği söylendi. Ben babamın sigortasından faydalanıyorum ve maaşın küçük kısmını ben diğer kısmını annem alıyor. Bu öncelikle kesilecektir benim öğrenmek istediğim ben olmadı oradan ayrılırsam tekrar başvurabiliyor muyum ve ben almadığım zaman zarfında annem tekrar başvurup alabilir mi? Ve servis hosteslerinin sigortasının ilkini işveren ödeyip gerisini kendimiz mi ödüyoruz nasıl oluyor? Ve ben 30 günden daha az gün olarak çalışıyor sağlık yardımı olmayacak mı?

  1. Admin dedi ki:

   Burada sigortanın ilki – sonrası diye bir ayrım yok, ayda 10 günden az çalışırsanız Ek-6 kapsamında sigortalı olabilirsiniz ve primleri kendiniz ödemeniz gerekir, ayda 10 gün veya daha fazla çalışırsanız araç sahibinin sizi sigortalı yapması ve primlerinizi onun ödemesi gerekir. Eğer Ek-6 kapsamında sigortalı olursanız zaten her ay 30 gün üzerinden sigortalı sayılacağınızdan sağlık yardımını da primlerinizi düzenli ödediğiniz sürece kendi sigortanızdan alabilirsiniz. İşveren sigortalı yapar ve 30 günden az sigortalı gösterirse, artık yetim aylığı alamayacağınız ve babanız üzerinden sağlıktan yararlanamayacağınız için her ay GSS primini 30 güne tamamlamak için aradaki farkı ödemeniz gerekir.

 7. 26 taksi dedi ki:

  Ticari taksi de Ek-6 lı olarak çalışmaktayken Taksi sahibinin vefatı sonrası Taksi işletmesi varisler tarafından işletilmeye devam etmektedir. Ek-6 lı olarak çalışmamda işveren değişikliğini SGK ya bildirmem gerekir mi? Plaka değişmedi. Gerekiyorsa bu nasıl olacaktır ve süresi var mıdır?

  1. Admin dedi ki:

   Çalışmaya devam ettiğinize göre SGK’ya herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yok, Ek-6 sigortalılığıyla ilgili ayrıntılı düzenleme içeren 2013-11 sayılı Genelgede bahsettiğiniz durumlar için herhangi bir bildirimden bahsedilmemiştir.

 8. gül dedi ki:

  merhaba,
  şuanda halihazırda sgklı olarak eşimde bende çalışıyoruz. bir minübüs hattı almak istiyoruz.Bir kaç sene sonra eşim işinden ayrılıp minübüste kendimiz için çalışmak istiyor. ikimizde başka yerlerde çalışırken eşimin ya da benim üzerime bir hat almamız sözkonusu olabilir mi? ya da nasıl bir yol izlenebilir? konuyla alakalı hiç bir bilgim olmadığı için anlamsız gelen sorularım olabilir. affınıza sığınırım.

  1. Admin dedi ki:

   Buna engel bir durum yok, eşiniz üzerine minibüs hattı aldığında vergi mükellefi olacağından buna bağlı olarak 4/b (BAĞ-KUR) sigortalısı da olması gerekir. Ancak herhangi bir işyerinde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olursa bu durumda Bağ-Kur’lu olması gerekmez, hatta SSK sigortalılığı devam ettiği sürece istese de Bağ-Kur’lu olamaz. Dolayısıyla eşinizin minibüs hattı alması başka bir işte sigortalı çalışmasına veya başka bir işteki sigortalılığına engel teşkil etmez.

   1. gül dedi ki:

    zaten üzerinde servis işi yapan bir minübüs var başkası çalıştırıyor. 2. bir alım yani minübüs hattı aldığında durum nasıl olur ?

    1. Admin dedi ki:

     Kaç tane minibüs alırsa alsın fark etmez, çünkü burada önemli olan vergi mükellefi olmaktır.

  2. Nazmi dedi ki:

   Sgk’lı biri tahditli M veya T plakalı taksi dolmuş minibüs alamaz

 9. Mehmet öz dedi ki:

  Servis munubüsü kullanan yanimda emeli sofor vardi yanimda bir ay calisip hastalandi bana onun ismine sekiz ay ceza geldi ama bu bir ay calisip ayrildi ne yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   İşçinin çalışmadığı günler için prim belgesinde eksik gün sebebini mi bildirmediniz, raporlu olduğu günler için çalışmadı bildirimi mi yapmadınız, sigortalı işten çıkışını mı vaktinde vermediniz, bize cezanın sebebini bilmeden size ne cevabı verebiliriz ki, siz kendiniz ilgili SGK Müdürlüğü ile görüşüp cezanın sebebini öğrenin, ona göre SGK’ya itiraz dilekçesi verin, itiraz kabul edilmezse idari para cezaları için idare mahkemesinde, prim borcu için de iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 10. suat keptığ dedi ki:

  Merhabalar. Bu M plaka münübüste günlük calışanların sigorta işlemi nasıl yapılacak acaba.Çünkü cıkacak şöför bir kaç gün önceden belli olmuyor acil hasta olursun vs. bunlar gibi.Bide başka yerde sigortalı calışan işçi izin gününde sigortalı calışabilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzu tersten cevaplayacak olursak, bir başka işyerinde ayda 30 gün sigortalı olarak çalışan Ek-6 kapsamında sigortalı olamaz, bunun dışında Ek-6 kapsamında sigortalılık işlemlerinin nasıl yapılacağı yukarıda ayrıntılı açıklanmıştır. Normalde şoför minibüste çalışmaya başlamadan önce sigortasının yapılması gerekir. Sigortasız çalışırken bir kazaya maruz kalırsa araç sahibi sorun yaşayabilir.

 11. erhan yeşilli dedi ki:

  142 üye ve dolmuştan oluşan şehiriçi toplu taşıma kooperatifiyiz 15 kadar şöför hafta sonları gelip çalışıyor degişik araçlarda nasıl bir yol izlemeliyiz yada ne yapmalıyız.

  1. Admin dedi ki:

   Vakıf-Dernek-Kooperatif Üye ve Çalışanlarının Sigortalılığı başlıklı yazıda da açıklandığı üzere kendi aracında çalışan kooperatif üyelerinin sigortalı olması gerekmez, ancak başkasına ait araçta çalışan kooperatif üyelerinin sigortalı olması gerekir. Öte yandan kendisine ait araç bulunan üyeleriniz büyük ihtimalle vergi mükellefidir ve bu nedenle de 4/b (Bağ-Kur) sigortalısıdır. Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere Bağ-Kur sigortalısı olanlar Ek-6 kapsamında sigortalı olamazlar, bunları normal sigortalı göstermeniz gerekir.

 12. Mihrali can dedi ki:

  Ticari kaMyonumu bir arkadaşım kullanırken polis çevirmesine taKılmış ve Takograf a kendi sürücü kartı takmadığından ceza yemiş 598 TL ayriyeten 598 TL de ruhsat sahibine gitmiş ssk dan da ceza gelirimi acaba sigortasız araç kullandırıyorsun diys

  1. Admin dedi ki:

   Eğer Emniyet kayıtları SGK’ya gönderirse ceza gelir.

 13. Birol dedi ki:

  Slm.1996 yılnda M plaka dolmusa basladm yirmi yıl sürekli ful calştm sskmı 2011 de ek6 yaptı 2016 yılnda isten çıkarldm tazminat davamı kazandm ssk için ne yapmalyım?tesekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Sigortasız çalıştırılıdığınız sürelerle ilgili geriye dönük sigortanızın minibüs sahibi tarafından yapılabilmesi için SGK’ya bir dilekçe verip dilekçenize mahkeme kararını ekleyin. Eğer SGK taraf olmadığı için mahkeme kararını işleme almazsa ayrı bir dava açmanız gerekir.

 14. Murat dedi ki:

  Ben a 6 yıldır hatlı münübüste çalışıyorum sigortalı olarak birtek ben varım bende ayda 26 gün çalışıyorum benim mal sahibim beni ek6 olarak gösteriyor ben bunu dava edebilirmiyim nereye şikayet etmem gerekiyor

 15. Murat dedi ki:

  Nasıl bir yol izlemem lazım bunun dönüşümü olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Ek-6 ayda 10 günden az çalışanlar için geçerli, mal sahibinin sizi normal sigortalı gibi SGK’ya bildirmesi gerekir, ayrıca Ek-6’da prim ödeme sorumluluğu mal sahibine değil size ait. Bunun için SGK müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

 16. İSMET dedi ki:

  Merhabs. Basit usulde ticari taksi işletiyorum. Ek 6 ile şoför çalistiriyorum. Yazınizdan Ssk ile ilgili baska bir işlem yapmam gerekmediğini anladim. Basit usule göre ek 6 çalışan şoförümle ilgili ticari taksi sahibi olarak Vergi dairesinde yapmak gereken işlemler nelerdir? Stopaj işlemleri yapılacak mı? Şimdiden Teşekkür ederim.

 17. DENİZ dedi ki:

  İstege baglı sigortalıyım ticari takside 4 gun çalışacağım
  Genede ek 6 yaptırmam gerekir mi
  TEŞEKKÜRLER

  1. Admin dedi ki:

   Yatırmanız gerekmez, zaten isteğe bağlı sigortalıyken Ek-6 kapsamında sigortalı olamazsınız yani isteseniz de yatıramazsınız.

 18. mehmet dedi ki:

  Merhaba 23.03.2011 tarihinde tarım bağkuru yaptırıp 14.10.2011 tarihinde ticari dolmuş sahibinin yanında şöför olarak normal sigorta yapıldı.normal sigorta yapılınca tarım bağkuru otomatik olarak durdu ben ziraat odasından herhangi bir terk işlemi yaptırmadım 16.11.2011 tarihinde çıkışım verilerek 25.11.2011 tarihinde ek6 sigortası yapıldı 3600 günden emeklilik şartlarını taşıyorum ama ssk nın bana dediği tarım bağkurunu kapatmadığın için ek-6 ya yatırdığın sürelerin hepsi bağkura aktarılacak çünkü bağkur dolmuş sigortasından üstün deniyor doğrumu böyle olunca da 3600 emekli olamıyorum ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere Ek-6 kapsamında sigortalı olabilmenin şartlarından biri de 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı olmamak. Siz Ek-6 kapsamında sigortanızı başlatmadan önce Tarım BAĞ-KUR sigortalılığına esas ziraat odası kaydınızı kapatmış olsaydınız bu sorunla karşılaşmazdınız. Bu nedenle SGK’nın yaptığı mevzuata uygun. Bu duruma İş Mahkemesinde dava açmaktan başka seçeneğiniz yok. Çünkü size Ek-6 için başvuru yaptığınızda SGK sistemden sizin Tarım BAĞ-KUR sigortalısı olduğunuzu görüp Ek-6 sigortanızı başlatmayabilirdi, ancak bunu yapmamış, başvurunuzu kabul edip yıllarca sizden priminizi de almış, şimdi kabul etmiyor. Bu gerekçeleri ile sürerek dava açabilirsiniz.

 19. Tuğba dedi ki:

  Merhaba ek-6 dahilinde sigortalı olan babamın gelir durumunu gösteren belgeye nereden ulaşabilirim?

  1. Admin dedi ki:

   Gelir durumu belgesi 4/a (SSK) veya 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan yani primleri işveren tarafından ödenen kişiler için geçerlidir, Ek-6 kapsamındaki sigortalı primini kendisi ödediğinden bunun için gelir durumu belgesi olmaz, ancak isterseniz babanızın şifresi ile e-Devlet SGK sayfasına girerek hizmet dökümü alabilirsiniz.

 20. osman dedi ki:

  ek 6 şöför sigortası nı bildirim yükümlülüğü kime aittir. Kısmı sözleşme yapılıp ek6 doldurulup onaylandıktan sonra şöför sigortaya vermezse ne olur.

 21. aynur dedi ki:

  Bir tane minibüs işleten basit usul mükellefimiz var. Ayda 1 kaç gün acil durum sağlık veya toplantı türü işi oluyor. Bu esnada oğlu kullanıyor minibüsü. ve oğlu işletme sahibi babasına yardım amaçlı ayda 1 kaç kez iş yerini kapatıp kullanıyor. oğlu bağ-kurlu. Polis çevirmesi veya kaza anında sigortalı olup olmadığını sordukları zaman sigortalı değilse sgk ya bildirim yapılıyor ve sgk ceza kesiyor. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Cemal dedi ki:

   Esimin ticari aracinda ücretsiz calosiyirum sigortam yok haliyle bu benim için sorun olurmu

   1. Admin dedi ki:

    Eşine ait işyerinde ücretsiz olarak çalışan kişi yani işverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmadığından, sizin de sigortalı olmanız gerekmez.

 22. Mehmet dedi ki:

  Ek 6 sigorta yaptiricam yanlız bankaya borcum var icra gelirmi

  1. Admin dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla plakalı takside soför olarak çalışıyorsunuz ve Ek 6 kapsamında sigortalı olmak istiyorsunuz, bu durumda eğer banka durumu fark ederse çalıştığınız taksi plaka sahibinden saldığını ücrete istihkak haczi koydurabilir.

 23. mehmet köseoğlu dedi ki:

  ticari kamyonda şöför olarak çalışıyorum emekliyim sgorta yaptırmam şartmı

  1. Admin dedi ki:

   Ticari taksi, dolmuş, minibüs, otobüs gibi toplu taşıma araçlarında çalışanları kapsıyor Ek 6 sigortalılığı, sizi kapsamıyor, araç sahibinin SGDP kapasında sigorta yaptırması zorunlu, trafik – jandarma denetimlerinde çalıştığınız tespit edilirse araç sahibine SGK’dan yüklü bir ceza gelir.

 24. selçuk güler dedi ki:

  mrb.ek6 dan dolayı s.g.k.35.000t borcum var an itibari ile.bu meblağı yatırırsam emekliyim.ancak sicilim bozul bankalardan kredi alamıyorum.s.g.k.da ek 6 ile ilgili bankalarlan anlaşmamız yok diyor.(geçen sene itibari ile) ne yapmam gerekir s.g.k.acaba kanun değiştimi.bana yazı versrler bankalar kredi vetecek.

 25. selçuk güler dedi ki:

  s.g.k.borcumu nasıl kapayabilirim.geçen seneden beri emekliliğim borcuma takılıyor.

  1. Admin dedi ki:

   Şu anki Kanuna göre borcu tamamen ödemeniz gerekir, yapılandırma veya taksitlendirme bu konuda geçerli değildir, bu kanunun değişeceğini de zannetmiyoruz. Kredi alabilmeniz için SGK’nın yazı vermesi konusunda ise bir şey diyemeyiz, SGK ile görüşün, emekliliğe hak kazandığınıza ancak ……….. TL prim borcunuz bulunduğu için emekli olamadığınıza dair bir yazı talep edip bununla bankadan kredi çekmeye çalışın.

 26. selçuk güler dedi ki:

  benim emekli şartım 50 yaş.25 sigorta yılı,5375 gün.ben 50 yaşını tamamladım.25 yılı bitirdim.(2/01/1987 girişim.).günüm eksik.fakat ek6 dan sigortamda var.ek6 ise borcum var.parayı yatır emekli ol diyorlar .an itibari ile35.000t.(dün bunu size yazmıştım.s.g.k.gittim.bana yazı verin bankadan kredi alim dedim .anlaşmamızyok dediler.)dolayısı ile ben bu parayı ödeyemiyorum.acaba 4A ya bugüne kadar yatan primlerimin parasın ıiade alabirmiyim.verirlermi.emekliliğimden vazgeçetsem.3881 günün parasını verirlerse bu ne kadar tutar.tşk.

  1. Admin dedi ki:

   60 yaşını doldurduğunuzda toptan ödeme olarak alabilirsiniz. Öte yandan biz cevabımızda SGK’dan kredi alabilmek için yazı isteyenin demedik. Siz en iyisi SGK’ya emeklilik için yazılı dilekçe verin, SGK mecburen size borcunuz olduğu için borcu ödemeden emekli olamayacağınıza dair cevap yazacak, bununla bankaya gidip kredi çekmeyi deneyin.

 27. ramazan 1919 dedi ki:

  merhaba ek 6 kapsamında minibüste çalışmaktayım ama ayda 26 gün çalışıyorum 21.000 tl borç çıkıyor şu anda 2.5 yıl çalıştım aynı kişiye 1.5 yıl başka 1 yıl başka araçında çalıştım şu anda sigortaya olan borcumu ödemiyorum diyor ödeyecegim dedigi halde ne yapmam lazım.

 28. fatma aydemir dedi ki:

  ticari aracımda ek 6 10 günden az çalışan şöförüm var
  sgk girişini yapmıştık. fakat bizden habersiz girişini ipal ettirmiş gss ödemeye başlamış fakat çalışmaya devam ediyor. ve aracımda kayıtlı . sgk açısından durumum ne olur bu durumda ne yapmalıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Şoförün ticari aracınızda çalıştığının herhangi bir şekilde SGK tarafından tespit edilmesi veya trafik cezası uygulanması, çevirmeye takılması gibi sebeplerle SGK’ya intikal etmesi halinde SGK sizin hakkınızda sigortasız işçi çalıştırmaktan işlem yapar. Bu nedenle şoförünüz ticari aracınızda gerçekten 10 günden az süreyle çalışıyorsa tekrar Ek-6 kapsamındaki sigortalılığını başlatmasını sağlamanız, ayda 10 gün veya daha fazla çalışıyorsa normal işçi gibi sizin sigorta girişini yapmanız gerekir.

 29. Abdullah durmuş dedi ki:

  1990 ssk girişim var emekli olmam için 4885 günüm var ne kadar ödemem lazım 06061968 dogumluyum

  1. Admin dedi ki:

   SSK şartlarında 52 yaş – 5.525 prim gününü doldurmanız şartıyla emekli olabilirsiniz.

 30. Abdullah durmuş dedi ki:

  07 10 2019 taksi kiraladım tam gün çalıştım 10.11.12 .aylar aylık 6 gün ssk li gösterdi 1.2.3.aylar tam gün gösterdi 2019 ayıp olan ayları eksik odediginden şikayetçi olabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer siz plaka sahibinin ticari aracında günlük hasılatın paylaşımı şeklinde ve ayda 10 günden fazla çalıştınızsa bu durumda plaka sahibin sizi SGK’ya her ay 30 gün üzerinden bildirmesi gerekirdi. Ancak günlük hasılatı paylaşma şeklinde değil de plaka sahibi ile aylık sabit bir ücret karşılığında anlaştınızsa, plaka sahibi hiçbir şeye karışmadı, siz sadece aylık kira tutarını plaka sahibine ödedinizse bu durumda hizmet akdi doğmamış olacağından, şikayetinizden sonuç çıkmayabilir.

   1. Birol bayar dedi ki:

    Bende taksi plakasını kiraladım 10 yıl çalıştırdım ilk 2 yıl işveren uzerinden sgk başladı sonra ek 6 ile 2kardeş ayda 30 gun ful çalıştık ek6 primizi ödeyemedik ek6dan çıktık başka işde sigortalı gözüktük ama KİRALADIĞIMIZ takside hergün çalıştık şimdi ağır şartlar teklif eden plaka sahibine plakayı geri verdik. 10 yıl içinde iki 3 kere sözleşme yaptık ek6 primi kendimiz öderiz diye.ŞİMDİ GERİYE DÖNÜK HİZMET TESPİT DAVASI AÇSAK 2 KARDEŞ ek6 şartları dışında kaldiğımızı ispatlarsak SİGORTALI GÜNLERİMİZİ TESCİL ETTİREBİLİRMİYİZ DAVA AÇSAK.

    1. Admin dedi ki:

     Taksi plakasını kiralayıp çalıştınız, kazandığınız günlük hasılat tutarı tamamen size kaldı, çalışma saatlerini ve şeklini tamamen siz belirlediniz, her ay plaka sahibine sadece kira parasını ödediniz, dolayısıyla plaka sahibi hiçbir şeye karışmadıysa, bu durumda plaka sahibi ile sizin aranızda hizmet akdi doğmamış olacağı için plaka sahibinin sizi sigortalı yapma zorunluluğu yoktur. Bu durumda hizmet tespit davası açsanız bile sonuç ne olur bilemeyiz.

 31. Bülent ŞAHİN dedi ki:

  Merhaba Ek-6 ya tabi ve İşsizlik Sigortası primi ödeyen bir kişi için Kısa Çalışma Ödeneğine başvuru yapılabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneği işsizlik sigortasına tabi olan ve hizmet akdiyle çalışan sigortalılar için geçerli olup, aslında Ek-6 kapsamında çalışanların kısa çalışma ödeneği alamayacağına dair bir hüküm yok. Ancak İŞKUR tarafından hazırlanan kılavuzda sadece Ek-6 sigortalılarının işsizlik maaşı alma konusuna yer verildiği halde kısa çalışma ödeneği konusuna yer verilmemiştir. Ayrıca işsizlik maaşı için işçi kendisi İŞKUR’a başvururken, kısa çalışma ödeneği için işçinin başvurması şeklinde bir uygulama yok. İşverenin İŞKUR’a kısa çalışma başvurusunda bulunması gerekir. İsterseniz bu konuda ALO 170 den veya İŞKUR’dan bilgi isteyebilirsiniz. Alacağınız cevabı da burada paylaşabilirsiniz.

 32. Bülent ŞAHİN dedi ki:

  Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmasının önündeki engel SGK’ nın EK-6 ya tabi çalışanlar için 18-Kısa Çalışma Ödeneği olarak eksik gün bildirimine izin vermemesi. SGK ya çıkış yapacaksınız ya da sigortanızı tam yatıracaksınız diyor. Tam yattığında da İşkur ödeme yapamıyor. Bu durumun çözülmesinin ardından konu netliğe kavuşacaktır.

 33. HALİL dedi ki:

  merhaba ek 6 sigortam var ama suan normal 4a sgk olucam ek 6 nasıl iptal edebilirim hangi evrakları sgk ya götürmem nasıl bir dilekçe yazmam gerek

 34. Sonay Bedir dedi ki:

  Kredi kartı borcu dan dolayı icralık olmuşum. Borcumu ödemem içşn çalışmam gerek. İcra dosyam varken plakaya giriş kaydı yapılmadı şirket tarafından. Ek 6 yaptırsam giriş yapılır mı

 35. İbrahim dedi ki:

  Emekli sandığına tâbi emekliyim kendime ait ticari taksim var aracımın şöförlüğünü kendim yapmaktayım aynı adreste ikamet ettiğim oğlum benim işim olduğunda birkaç saatliğine aracımı bana yardım mahiyetinde kullanacak olursa sigorta yaptırmama gerek varmı çünkü ücretli çalışmıyor .

  Beni bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.

  1. Admin dedi ki:

   Çocuğunuzu ücretsiz çalışması durumu değiştirmiyor, işveren sadece ücretsiz çalışan eşini sigortalı yapmak zorunda değil, çocuğunu ise normalde sigortalı yapmak zorunda. Eğer herhangi bir çevirme veya polis – jandarma kontrolünde oğlunuzun adı kayıtlara geçer ve SGK’ya intikal ederse SGK sigortasız işçi çalıştırmaktan işlem yapabilir. Eğer bu durum süreklilik arz ediyorsa oğlunuzun Ek-6 kapsamında sigortalı olmasında fayda var. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak https://www.isvesosyalguvenlik.com/isveren-yaninda-calisan-esini-ve-cocugunu-sigorta-yaptirmak-zorunda-midir/ başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 36. Necati dedi ki:

  merhabalar minibüs durağı almayı düşünüyoruz
  annemin üzerine alacağız babam çalışacak babam sigortalımı çalışacak yoksa gerek yokmu babamın günü doldu yaşını bekliyor
  genel sağlık sigortası var sağlıktan yararlanmak için..cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşveren ücretsiz çalışan eşini sigortalı yapmak zorunda değildir. Dolayısıyla babanız ücretsiz çalıştığı sürece annenizin o sigortalı yapması gerekmez.

 37. Gürbüz dedi ki:

  Ben emekliyim hacizlerim var ek 6 da maaşa haciz gelmiyor, yedek şoför olarak çalışacağım nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Ek 6’da maaş haczi gelmez, ancak alacaklı isterse istihkak haczi yaptırıp, plaka sahibinden aldığınız ücrete haciz koydurabilir. Nasıl bir yol izleyeceğim derken nasıl Ek 6 sigortalısı olacağınızı soruyorsanız bu konu yukarıdaki yazının Başvuru – Sigortalılık Giriş İşlemleri başlıklı bölümünde açıklanmıştır.

 38. Naim Bulduk dedi ki:

  Merhaba. Biz milliegetim ihalesi alıp kendi aracı olan kişilere taşırıyoruz, bu kildiler ya emekli yada bagkur lu. Bunlar için tekrar prim ödemek gerekirmi

 39. Tolga dedi ki:

  Ek6 sigortalı taksicinin kıdem tazminatı hakkı var mıdır?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununun 2 nci maddesinin tarifine uygun üç kişinin çalıştığı işyerlerinde çalışanlar İş Kanunu kapsamına girmediğinden Ek-6 sigortalısı taksici kıdem tazminatı alamaz.

 40. Ali dedi ki:

  Dolmuşta çalışan tam sigortalının ve 0051 vergi kodu ile vergi veren şoförün tazminat hakkı varmıdır. Çalışan 3 kişiden az

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   3 kişiden az olduğu için (hatta 3 kişi de olsa durum değişmez) dolmuşta çalışan şoför İş Kanunu kapsamında işçi sayılmaz, Borçlar Kanununa tabidir. Borçlar Kanununda da kıdem tazminatı yoktur.

   1. Ugur dedi ki:

    Merhaba bisey sormak istiyorum pandemi ucretsiz izindeyken ticari arac ta servis veya taksi kullanirken trafik cezasi yersek sgk tarafindan ceza gelirmi

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Eğer SGK’ya sigortalı olarak bildirildiğiniz ve ücretsiz izinli gösterildiğiniz işyeri / işverene ait araçta çalışıyorken ceza yerseniz sorun olmaz, çünkü ücretsiz izinde de olsanız sigortalısınız. Ancak bu durumda o işyerinin en azından tespitin yapıldığı gün için SGK’ya kazanç bildirmesi gerekir. Buna karşılık araç başka işverene / işyerine aitse SGK sigortasız işçi çalıştırmaktan dolayı o işyeri / işveren hakkında işlem yapar. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/sigortasiz-isci-calistiran-isverenlere-uygulanan-ceza-ve-yaptirimlar/)