DOLAR 7,1982
EURO 8,4691
ALTIN 470,26
BIST 9,3730
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Ek-6 Sigortalılarının Muhtasar – AGİ ve Ücret Bordrosu Sorunu

16.11.2019
A+
A-
Ek-6 Sigortalılarının Muhtasar – AGİ ve Ücret Bordrosu Sorunu

5510 sayılı Kanunun Ek-6 ıncı maddesi kapsamında sigortalı olarak çalıştırılan şoförlerle ilgili ücret ödeme bordrosu düzenlenip düzenlenmeyeceği, muhtasar beyanname verilip verilmeyeceği, bunlara asgari geçim indirimi (AGİ) ödenip ödenmeyeceği konusunda sorular gelmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki 5510 sayılı Kanunun Ek-6 ıncı maddesi kapsamında sigortalı olarak çalıştırılan şoförler gerek iş mevzuatı, gerekse mali mevzuat yönünden diğer işçilerle aynı haklara ve konuma sahip olup, bunlar için herhangi bir farklılık veya ayrım söz konusu değildir. Söz konusu Ek-6 ncı madde ile sadece bunların sigortalılığı ve SGK’ya bildirimi konusunda istisna getirilmiştir.

Ancak bu kapsamda çalışanlarla ilgili olarak SGK’ya aylık prim ve hizmet belgesi verilmediğinden, prim ödeme yükümlüsü de işverenleri olmayıp sigorta primlerini şoförler kendileri ödediğinden (Bkz. Ek-6 Sigortasında Primleri Çalışan mı Araç Sahibi mi Öder ? başlıklı yazı), bu konularda tereddüte düşülmesi biraz da bundan kaynaklanmaktadır.

Burada belirleyici olan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesidir. Bu maddede ücret geliri elde eden kişilerden gelir vergisinden istisna olanlar sayılmıştır. Örneğin madde uyarınca ev hizmetlerinde çalıştırılanlar ile konut kapıcıları gelir vergisinden istisna tutulmuştur. (Bkz. Ev Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Muhtasar Beyanname Verilecek mi ?) başlıklı yazı. Ancak söz konusu Ek-6 kapsamında sigortalı olarak çalıştırılan taksi – dolmuş – otobüs – minibüs şoförleri maddede sayılan istisnalar arasında yer almamaktadır, yani bunlar gelir vergisinden istisna tutulmamıştır.

Nitekim Gelir İdaresi Başkanlığı Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü, 18/03/2016 tarihli, B.07.1.GİB.4.61.15.01-120[ÖZG-3-2015]-27 sayılı ve “5510 Sayılı Kanun Ek 6. Madde İşverenin Gerçek Usulde Mükellef Olması Halinde Gelir Vergisi Tevkifatı” konulu özelgesinin sonunda; “Gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin yanında ücretli olarak çalışan kişiler için Vergi Usul Kanununun 238 inci maddesine göre ücret bordrosu düzenlenmesi ve bu kişilere yapılan ödemelerin, Gelir Vergisi Kanununun 61, 94, 96, 98, 103 ve 104 üncü maddeleri uyarınca vergilendirilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, yapılan ücret ödemelerinin kıst dönem olması verginin hesaplanma ve beyan şeklini değiştirmemektedir.” açıklamalarına yer vermiştir.

Dolayısıyla gerçek usule tabi gelir vergisi mükellefi işverene ait şehir içi toplu taşıma yapan çalıştırılan taksi – dolmuş – otobüs – minibüs gibi ticari araçlarda ek-6 kapsamında sigortalı olarak çalıştırılan şoförlerle ilgili olarak;

– Ücret ödeme bordrosu düzenlenmesi,

– Muhtasar beyanname verilmesi,

– Ayrıca bunlara asgari geçim indirimi (AGİ) ödenmesi,

gerekmektedir.

Eğer aynı işverene bağlı olarak çalışan, ancak ayda 10 gün veya daha fazla çalıştığı için normal sigortalı olarak bildirilen ve primi işveren tarafından ödenen şoför veya şoförler de varsa ek-6 kapsamında çalıştırılan şoförler için ayrı ücret bordrosu düzenlenebilir. Bunların muhtasar beyanname de de 12 – Diğer Ücretli olarak belirtilmesi gerekir. Bunlar ayda 30 günden az çalıştığı için de asgari geçim indirimleri (AGİ) 30 Günden Az Çalışanların Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıda açıklandığı şekilde hesaplanabilir.

Ek 6 sigortalılığı konusunda diğer bilgi ve açıklamalar Ek 6 Kapsamında Şoförlerin Sigortalılığı başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Nurcan dedi ki:

  işsizlik maaşı alıyorum kyk kredisi çıktı alırsam işsizlik maaşım kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşının kesileceği durumlar İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazıda açıklanmış olup, yazıdan da anlaşılacağı üzere KYK öğrenim kredisi almanız işsizlik maaşınızın kesilmesine sebep olmaz.

 2. Sefa dedi ki:

  Ek altı sigortalıyım taksi dolmuş şöförüyüm kredi kullanmak istiyorum banka maaş bordrosu istiyor
  Maaş bordrosu alma hakkım varmı var tşk ederim

  1. Admin dedi ki:

   Çalıştığınız taksi plakanın sahibinden ücret bordrosu isteyebilirsiniz, gerçek usulde vergi mükellefi ise zaten ücret ödeme bordrosu düzenlemesi gerekir.