DOLAR 7,3733
EURO 8,9838
ALTIN 438,88
BIST 1.555
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
14°C
Sağanak Yağışlı
Sal 15°C
Çar 6°C
Per 4°C
Cum 11°C

Emekli Aylığında Beklenmedik Bir Kesintiyle Karşılaşanlar Ne Yapmalı?

11.04.2013
A+
A-
Emekli Aylığında Beklenmedik Bir Kesintiyle Karşılaşanlar Ne Yapmalı?

Sosyal güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık (emeklilik), malullük, ölüm aylığı ile iş kazası – meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanların aylıklarından zaman zaman Kurum tarafından kesinti yapılmaktadır.

Bu kesintiler daha çok;

– Alınan sağlık yardımları kapsamında, muayene – reçete katılım payları ile ilaç katılım payları nedeniyle yapılan kesintilerden,

– Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarından,

– İcra borcu olanların aylıklarına gelen haciz kapsamında yapılan kesintilerden,

– Emeklinin herhangi bir derneğe üyeliğinden,

kaynaklanmaktadır.

Yukarıda belirtilen kesintiler, genelde aylığı alan kişinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğinden, onun için pek sürpriz oluşturmamaktadır.

Ancak, emekli aylığını almak için bankaya giden kişiler bazen emekli aylıklarının her ay hesaba yatan miktardan çok daha düşük yattığını görebilmekte, hiç beklemedikleri miktarda kesintiyle karşılaşabilmektedirler. Birçok emekli, zaten aylığı yetmediği için zor şartlarda geçimlerini sağlarken, hiç beklemedikleri miktardaki bu ani kesinti onları daha da zora sokmaktadır.

Bu durumdaki kişiler ne yapabilir veya yapmalıdır?

Öncelikle kesintinin sebebini öğrenmesi gerekir. Bunu herhangi bir Kurum ünitesinden (Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezinden) öğrenebileceği gibi, http://www.turkiye.gov.tr/ adresinden e-devlet şifresini girerek Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından öğrenebilir.

Kesintinin sebebini öğrendikten sonra gerekirse kesintinin ayrıntısını öğrenmek üzere herhangi bir Kurum ünitesine başvurması gerekir. Çünkü, e-Devlet’te kesintiyle ilgili kısa bilgilere yer verilir.

İlgili kişinin, kesintinin sebebi ve ayrıntısını öğrenildikten sonra Kuruma dilekçe ile başvurarak kesintiye itiraz etmesi gerekebilir.

Örneğin; kesinti sağlık yardımı (muayene – ilaç katkı payı v.s.) nedeniyle yapıldığı halde, kendisi kesintiye konu sağlık yardımını almamışsa, ilgili kişinin gerekçelerini de belirtmek suretiyle kendisine aylığı bağlayan SGK Müdürlüğüne bir dilekçe ile itiraz etmesi gerekir. Böyle bir başvurudan sonra, başvuruyu alan Kurum ünitesi kişinin durumuna göre belge getirmesini isteyebilir.

İtiraz üzerine Kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda, kesintinin yersiz ve haksız olduğu anlaşılırsa yapılan kesinti iade edilir. Eğer kesintinin yerinde olduğu, yani haklı bir sebebe dayandığı anlaşılırsa bu durumda itiraz reddedilir. Bu şekilde itirazı reddedildiği halde, kesintinin haksız olarak yapıldığını düşünen kişinin, 5510 sayılı Kanunun 101 inci maddesi uyarınca İş Mahkemesinde dava açması gerekir.

Öte yandan, sağlık alanında yapılan suiistimaller nedeniyle, zaman zaman bazı kişilerin T.C. Kimlik Numaraları ele geçirilerek, onlar adına özellikle fiyatı yüksek ilaçlardan ilaç yazdırılmakta ve eczanelerden alınmakta, eğer söz konusu kişi emekli ise muayene ve ilaç katlım-katkı payı o kişinin emekli aylığından kesilmekte, kişilerin bilgisi dışında emekli aylıklarından yapılmış olan muayene ve ilaç katlım-katkı payı kesintileri bu gibi nedenlere dayanabilmektedir.(isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. hanlar dağlar dedi ki:

  2013 den bu güne bizden çaışan emekli diye alınan ve halen eski borç diye alınan nasıl nereye şikayet edebilirmiyim bizden alınan parayı geri isiyebilirmiyim saygılar

  1. admin dedi ki:

   İşyerinizin bulunduğu yerdeki Çalışma ve İş Kurumu müdürlüğüne (İŞKUR) başvurabilir veya doğrudan ALO 170’i arayabilirsiniz.

 2. özkan dedi ki:

  Merhaba,
  2011 yılında emekli oldum. En son çalıştığım fabrika paravan şirketi üzerinden sigortamı yapmış ve firma sahte diye tescillenmiştir. Bunun üstüne maaşıma haciz gelip icralık oldum. Konu ile alakalı ne yapabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, belirttiğiniz fabrikadan sizin adınıza yapılan sigortalı bildirimleri SGK tarafından sahte sigortalılık sayılıp iptal edilmiş, iptal edilen prim günleriniz düşüldüğünde emeklilik hakkınızı kaybettiğiniz için de SGK emekli maaşınızı iptal etmiş, size şimdiye kadar ödenen maaşları da geriye dönük faiziyle birlikte istemiş. SGK’ya itirazda bulunsanız sonuç çıkmaz. Eğer belirttiğiniz fabrikada gerçekten fiilen çalıştınızsa, dolayısıyla iptal edilen sigortalılıklarınız (prim günleriniz) gerçek çalışmaya dayanıyorsa, SGK’nın yaptığı işlemlerin iptali / geçersiz sayılması ve iptal edilen prim günlerinizin gerçek çalışmaya dayandığının tespiti için İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Bunun başka yolu yok.

 3. ercan dedi ki:

  2017 temmuz ayında emekli oldum
  6645 günle
  2000 önce 806
  2000-2008 arası 2700
  2008 sonrası 3139 gün
  fakat sonradan 1988 yılından bana ait 120 gün primin
  tarafıma yeni işlendiğini farkettim
  maaşa itiraz dilekçesi verdim
  sonuç alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   1988 yılı aylık bağlama oranı en yüksek uygulanan döneme girmektedir, bu yönüyle maaşınızın artmasını sağlar, ancak sadece 120 günlük prim çok belirgin bir artış sağlamayabilir.

 4. Bedia cetin dedi ki:

  Ben eşimden emekli maaşı alıyorum bu aylığından muhasebe ücreti diye 132 tl para kesmisler bunla alakalı bilgi alabilirmiyim acaba

  1. Admin dedi ki:

   Bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne uğrayıp kesintiyle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 5. Ahmet dedi ki:

  Annemin aldığı ölüm maaşından her ay sağlık kesintisi diye brüt maaşından para kesiliyor yaklaşık 3 yıldır ölüm maaş alıyor bu normalmi herkesten kesilirmi bu para şu an 126 tl geçen yıl biraz düşüktü önceki yıl biraz daha düşüktü annemin hacizlık veya bir yerlere borcu yoktur.

  1. Ülkü dedi ki:

   Didimde esnafım kredi çekildi teminat verildi fakat ziraat bankasından yetim maaşı alıyorum covit 19 dolayı zor durumda kaldık şimdi banka durmadan benim maaşımdan kesinti yapıyor ben şu an geçimim o maaşla gideriyorum sürekli uyarmama rağmen maaştan buldumu kesiyor ne yapmam lazım kese bilirlermi veya ben nereye baş vurmam gerekiyor

 6. ÖZCAN MIHÇI dedi ki:

  selamlar; Babam vefat etti. Babam ölmeden önce bankadan kredi çekmiş. Kredi borcu bulunmaktadır.
  1. Annem reddi miras yaparsa babamın ölüm aylığını alabilir mi?
  2. Reddi miras yapmazsa annemin alacağı ölüm maaşına banka haciz koyabilir mi?

 7. Gökhan İpek dedi ki:

  Bundan yaklaşık 14 ay önce Emekliler derneği aracılığıyla nakit ihtiyacımı gidermek amacıyla kömür almışım gibi bir belge düzenlenerek bana 10 bin TL verildi. Emekli maaşımdan taksitle tahsil edileceğine dair bir belge imzalatıldı. Takip eden aydan bu tarihe kadar olan 13 ay boyunca tahsilat yapıldığını maaşımdan beş kuruş alamadığımda anladım. (Maaşımda bur bir nafaka bir de icra dairesinde kendi rızamla muvafakat verdiğim bir borca ilişkin kesinti vardı) fakat bu iki kesinti yapıldıktan sonra elime para kalıyordu. Ancak 13 ay boyunca elime hiç para geçmeyince SGK’dan bilgi almak için gittiğimde., 13 ay boyunca benim emekli maaşımdan 1330 lira kömür taksit tahsilatı yapıldığını ve daha 2 taksit borcum olduğunu öğrendim. En kötüsü de toplamda bana 24 Ton evet doğru okudunuz ( yirmi dört Ton) kömür aldığım ve bunun içinde 22 Bin TL borçlu olduğum bilgisi verildi. Baba imzalatılan belgenin herhangi bir yerinde muvafakat kelimesi geçmediği gibi ., 24 Ton kömür aldığım bunun içinde 22 Bin TL ödeyeceğime ilişkin tek satır yoktu. TÜED ve Tüm İş Emeklileri derneğinin her ikisininde merkez şubeleri ile iletişime geçip durumu anlattım ancak zerre kadar umrsamadılar. Bu durumda ben ne yapabilirim???

  1. Admin dedi ki:

   Cumhurbaşkanlığı CİMER’e şikayette bulunabilirsiniz.

 8. Adnan dedi ki:

  190.88 ₺ şube kesintisi adı altında 6 aydır kesinti yapılıyor. Nedeni belli değil

  1. Admin dedi ki:

   İlgili SGK müdürlüğüne başvurup, kesintinin nedenini, ayrıntısını öğrenebilirsiniz.

 9. Şenol dedi ki:

  Selam’lar..
  30/10/2017’de babamın vefatından dolayı babama ait maaşı dul maaşı olarak devlet bankasından annem almakta. Bu banka 01/10/2018’de anneme kredi kartı gönderdi ve kartı kurye’nin ofisinde teslim aldık ve ayaküstü imzalar attık. Kartı bir süre kullandık ve borçlandık. Bu borcumuzu 12 ay olarak yapılandırdık. Ödemelerimizi maaştan değilde kendimiz elden yatıracağımızı söyledik. Maaşımızdan kesinti şeklinde herhangi bir yazılı talimatımız kesinlikle olmadı. Taksitlerimizin düzenli olarak ödemesini yapıyorken 5 ay sonra ödemede zorlandık(annemin tedavisinden dolayı) ve ödeyemedik. Üçüncü ayın maaş günü geldiğinde üçüncü ödememizi de aksattık. Şehir dışında ve yine annemin tedavisi ile meşgulken maaşımızı almaya gittiğimizde üçüncü ödemeyi de yapmadığımızdan dolayı maaşımıza bloke konulduğu söylendi. Maaşın 1330,00 TL olduğu ve üç aylık borç toplamının 1030,00 TL olup bu borcun tamamının ödenmesi gerektiği söylendi. Bizde mecburen kabul ettik ve maaştan sadece 300,00 TL alabildik. Bu durumda da tedavimizi yarıda kesmek zorunda kaldık. Bankanın bu şekilde bir uygulamaya gitmesi doğru mudur..???
  Bayram ikramiyelerinden de hiç bir şekilde kesinti yapılamayacağı söyleniyor ama yine bu banka geçen yıl 750,00 TL bayram ikramiyesi vermesi gerekirken 630,00 TL ödeme yaptı. Bu yıl ki ramazan bayramında ise bayram ikramiyesi olarak 750,00 TL yerine bize 580,00 TL ödeme yaptı..
  Bu uygulamalar sebebiyle gerçekten çok ama çok mağdur oluyoruz. Yapılan bütün bunlar doğru mudur..???
  Bu konuda bilgi verirseniz çok seviniriz..
  Şimdiden teşekkür eder ve çalışmalarınızda başarılar dilerim…

  1. Admin dedi ki:

   5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesi uyarınca SGK tarafından ödenen emekli – dul ve yetim maaşları SGK’nın kendi alacağı ve nafaka borçları dışında haczedilemez. Haczedilebilmesi için maaşı alan kişinin muvafakat (izin) vermesi gerekir. Aynı şekilde 5510 sayılı Kanunun Ek-18 inci maddesinde emekli (bayram) ikramiyesinden de haczedilemeyeceği, kesinti yapılamayacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla bankanın böyle bir yetkisi yok. Ancak siz kredi başvurusu yaptığınız da banka imzalattığı belgeler arasında annenize maaşına haciz konulmasına izin verdiğine dair bir belge imzalatmış olabilir.
   Bu konuda sizin yapmanız gereken, SGK’ya başvurun şikayette bulunun, banka değişikliği talebinde bulunun. Tabi banka emekli maaşı başvurusu sırasında annenizden kredi taksitleri bitene kadar banka değişikliği yapmayacağına dair belge imzalatmadıysa.
   SGK’ya başvurudan sonuç çıkmazsa bankayı Kaymakamlıkta bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine şikayet edebilirsiniz.

 10. Vural dedi ki:

  Haziran ve Temmuz 2019 tarihlerinde hastaneye gitmediğim muayene olmadığım ve ilaç almadığım halde Temmuz 2019 emekli maaşımdan kesinti yapılmış.Ne yapmalıyım?

  1. Admin dedi ki:

   Geciktirmeden bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne uğrayıp kesintinin sebebini öğrenin. Eğer sizin T.C. Kimlik Numaranız kullanılarak sizin adınıza reçete yazdırılmışsa SGK’nın da haberi olmuş olur, gerekli incelemeler yapılır.

 11. BUKET dedi ki:

  Merhaba kesinti sebebini öğrenebildiniz mi aynı şekilde iki aydır babamın aylığından kesinti yapılıyor ?

 12. kadir dedi ki:

  hocam merhaba anneannem bizde kalıyor ve geçen ay çektiğimiz maaş 1300 tl civarı iken bu ay 1000 tl civarı çekebildik. E devlete girip baktıgımızda kişi borcu 320 tl cıvarı bı meblağ ile karşılaştık. Nedir bu kişi borcu acil bilgilendirirmisiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Admin dedi ki:

   Onu biz bilemeyiz, ilaç – muayene katkı payı, reçete parası gibi nedenlerle kesinti yapılmış olabilir. Sebebini öğrenebilirseniz ALO 170’den öğrenin, öğrenemezseniz SGK Müdürlüğüne sormanız gerekir.

 13. Hülya dedi ki:

  Merhaba
  kayınvalidem eşinin vefatıyla birlikte bağkurdan emekli aylığı almaya başladı. 3 yıl önce de bir işyeri açtı. Bu ay bankaya gittiğinde emekli maaşının kesildiğini farketti. Banka sgk ya gidip öğrenin dedi. Sgk’ya gittik ve sgk dedi ki iş yeri sahibi olduğu için maaşını %50’ye düşürdüklerini, daha önce %75 oranda aldığı için üç yıl geriye dönük fazla ödemenin de maaşından kesildiğini 36 ay boyunca da kesileceğini belirttiler. Bu konuda öncesinde hiçbir bilgilendirme yapılmadı kuruma gittiğimizde bu konuda bize hiçbir belge de veremeyeceklerini belirttiler. Bu kesinti haklı bir kesinti midir. Bu konuda bir hakkımız var mıdır. Teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   Haklı bir kesinti, çünkü 5510 sayılı Kanunun 34 üncü maddesinde ölenin dul eşine % 50; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75 oranında aylık bağlanacağı belirtilmiştir. Kayın valideniz de işyeri sahibi olması nedeniyle 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışıyor sayıldığından dul aylığı yüzde 75 değil, yüzde 50 üzerinden ödenir.

 14. Filiz dedi ki:

  Merhabalar ağustos 2018 yılından itibaren babamdan ölüm yetim aylığı alıyorum üzerime işyeri vardı 2018 6. ayda kapanışı yapıldı 2 3 tane icralık dosyam ve vergi borcum var fakat ağustos 2019 tarihinde maaşıma vergi dairesi ve icra dosyalarım tarafından haciz konulmuş ben 1600 civarı maaş alıyorum ama hesabıma baktığımda da -2800 olarak görünüyor bununla ilgili bankaya sorduğumda normalde ölüm aylığı olduğu için haciz konulamaz dediler fakat tekrar geriye dönüş yapılmadı ölüm yetim aylığı alan kişilerin hesaplarına haciz blokesi gelir mi acaba konuyla ilgili bilgi almak istiyorum? Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Admin dedi ki:

   Normal emekli aylığı veya dul – yetim aylığı fark etmez, nafaka borçları ile kişinin SGK’ya olan prim borçları dışında kişinin kendi muvafakati (onayı) olmadıkça emekli – dul – yetim aylığına haciz konulamaz. Sizin yetim aylığınıza daha önce faaliyette bulunan işyerinizin SGK’ya olan borçlarından dolayı haciz konulmuş olabilir. Bu durumda borcu tamamen ödemedikçe SGK maaşınızdaki haczi kaldırmaz. Ancak geçinemediğiniz, maddi durumunuzun iyi olmadığı yönünde SGK Müdürlüğüne dilekçe verirseniz belki maaşınızdan aylık yapılan haciz kesinti miktarı azaltabilir.

 15. Ahmetcan gundogdu dedi ki:

  10 yıldır emekliyim.yeni girdigim şirket beni yeni sigorta yapmış ve emekli maaşım ve bayram primlerim kesilmiştir.sirketim i aradım ve durumu bizim tarafımızdan duzeltik senin emekli olduğunu bilmiyorduk dediler.benim ne yapmam gerekebilir.istanbulda oturuyorum.ankara dan vermiştim emekliligimi. Tşk ederim bilgilendirirseniz sevinirim.kolay gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Sizin yapmanız gereken bir şey yok, çalıştığınız işyeri önce sizin tüm sigorta kollarına tabi olarak sigorta girişinizi yapmış, ancak daha sonra sosyal güvenlik destek primine tabi olarak sigorta girişinizi yapmış, yani hatayı düzeltmiş. Bu durumda emekli maaşınızın devam etmesi gerekir.

 16. SEDA dedi ki:

  Bankadan kredi alan bir yakınına kefil olan babamın emekli maaşı kesiliyor. babama imzalatılan bir muvafakatnamenin olup olmadığını nasıl öğrenmeliyim? babam böyle bir belge imzalayıp imzalamadığını ayırt edememiş. kredi çekilen bankaya mı dilekçe vermeliyiz, maaş bankasına mı? nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesi uyarınca nafaka borçları ile SGK’nın prim alacakları dışında emekli maaşlarına haciz konulamaz. Babanız buna istinaden SGK müdürlüğüne emekli maaşından yapılan kesintinin durdurulması ve kesilen tutarların iadesi için dilekçe versin. Eğer babanız bankada kefil olurken maaşına haciz konulması için muvafakat verdiyse zaten SGK buna istinaden babanızın başvurusunu reddeder, siz de bunu öğrenmiş olursunuz. Yani sizin muhatabınız banka değil, maaştan kesinti yapan SGK.

 17. Gizem dedi ki:

  Kişi borcuyla alakalı nereye itiraz edebilirim

  1. Admin dedi ki:

   Kişi borcundan kastınız nedir anlayamadık, eğer emekli maaşından yapılan kesintiyi kastediyorsanız aylığı bağlayan SGK müdürlüğüne itirazda bulunabilirsiniz.

 18. Feride dedi ki:

  Merhaba babamdan yetim aylığı alıyorum. Mirastan kalan bir dairemiz var ve satılması için bir kardeşim onay vermiyor. Bu evin aidat borçlarından dolayı icra davası açılmış bana, 3çocuğum var ve ikisini okutuyorum ödeyecek durumum yok evim kira. Bu borçtan dolayı maaşıma haciz koyabilirlermi? Koyulursa ne yapmalıyım?

  1. Admin dedi ki:

   Emekli-Dul-Yetim Aylığına Haciz Konulabilir mi ? başlıklı yazıda da belirtildiği üzere sadece SGK’ya olan borçlar için yetim aylığına haciz konulabilir. Bunun dışında haciz için sizin onayınız gerekir. Buna rağmen haciz konulursa SGK’ya itirazda bulunun.

   1. Ebru dedi ki:

    Hocam böyle söylüyorsunuz ama benimde aynı durum başıma geldi, sgknin verdiği yanıt; “izin alınmasına gerek olmadan kesinti yapılabilir” oldu üstelik 2008den beri çıkmış bu yasa. Napıcaz şimdi, zaten aylık tutarı ne kadar ki 4/1inide borca verip ölelim daha iyi.

 19. Berke dedi ki:

  Benim annemin babadan maasi var ablam eşinden ayrıldıgı için maaşı kesilmiş ama 2015 de geri evlenmiş ama maaşi hala eksik bu maaş geri baglanırmı ve 2015 buzamana kadar kesintiyi geri öderlermi.

  1. Admin dedi ki:

   Yazdıklarınız çelişiyor, normalde evlenen kişinin dul – yetim aylığı kesilir, eşinden ayrılan kişiye aylık bağlanır, siz tam tersini yazmışsınız.

 20. Alı cetintav dedi ki:

  Merhaba dedem vefat edeli 20 sene oldu annemin kardeşi Esin’den boşandı durumu bozuk diye biz aylıktan birsey talep etmedik kocası ile sonradan barıştı ve ayni evde yaşamaya devam etti SSK bunu tespit edip ödediği paraları faizi ile geri aldı birdahaki aylık alamaz arttı koydu biz annem aylık bağlanması icin boşta olan maaşını istedik SSK aylığı bağladi şimdide geriye dönük beş sene yaşadı ve teyzem e ödenip geri istenen paranin tarafımıza ödenmesi hususunda bilgi aldık böyle bir hakkımız varımı geriye dönük herhangi bir talepte bulunabilirsiniz teşekkür ederim

 21. Berke dedi ki:

  Annemin emekli maası var babamdan kalma ama bu annemin maası ablam esinden ayrıldıgı için kesintiye ugramış ablama bi kısmı baglanmış.ancak ablam 2005 de geri evlenmiş ama bu zamana kadar anneme ablama kesilen para geri baglanmamıs.ben şimdi size soruyorum bu kesinti geri baglanırmı ve 2005 den buyana yatmayan parayı geri alabilirmi.

  1. Admin dedi ki:

   Annenizin aylığı başvurması halinde tekrar yüzde 75 olarak ödenmeye başlanır, ancak geriye dönük toplu ödeme yapılmayabilir.

 22. Mustafa İ dedi ki:

  2017 Temmuz ayında emekli olup maaş almaya başladım Muvakkat name vermediğim maaşımdan 1/4 oranında Kanuni Takip kesintisi yapılıyor.Her ay İade talebinde bulunuyorum.Banka ile imzalamış oldugum sözleşme gereği kesinti uygulandığı olumsuz mesaj ve email gönderselerde 2 ay 6 ay gecikmeyle kesinti tutarlarını 2019 Ekim ve Kasım ayları hariçinde iade aldım.Banka avukatıyla yaptığım görüşmeler de taraflarından İcra Mahkemesince kesinti uygulanmadığı bilgiside verildi.Emekli maaşım önceki Mevduat hesabına yatırılıyor itirazlarıma ramen emekli maaşıda açmıyorlar.

  1. Admin dedi ki:

   SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne şikayet dilekçesi gönderebilirsiniz, talebiniz kabul edilmezse iş mahkemesinde dava açabilirsiniz,

 23. Ayla Özpolat dedi ki:

  Merhaba 2003 yılında eşimin vefatından sonra dul ve yetim aylığı alıyoruz kasım 2019 maaşımızdan kızım ve benden maaşımızın 1/4 i kesiliyor toplamda ikimizden 5000 liraya yakın kişi borcu diye bir borç çıktı bunun yanlış hesaplamadan fazla ödeme yapılmış olduğunu ifade ettiler. Ayrıca 2014ten beri kendim de emekliyim Aralık 2019 da bu maaşımdan da 1/4 kesinti olacağını e devlette gördüm. Nasıl bir yol izlemeli yim bir dilekçe örneği varmı. Ne yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Önce ilgili SGK müdürlüğü ile görüşüp yanlış hesaplamanın sebebini öğrenmeniz gerekir, eğer size dul – yetim aylığı bağlanırken hatalı hesaplama yapıldıysa, bu tür durumlarda Kurum kendi hatasından kaynaklansa dahi fazladan yaptığı ödemeyi geri alma hakkına sahip, ancak bu durumda faiz almıyor, tek fark bu. Sebebini öğrendikten sonra isterseniz iş mahkemesinde emekli maaşınızdan yapılan kesintinin kaldırılması için dava açabilirsiniz.

 24. özlem dedi ki:

  Merhaba, 1988 yılında yaptığım stajda bana 60 günlük ücret yatmış ve ben bu sayede 2 yıl önce emekli oldum. Aniden maaşım kesildi öğrendimki bu 60 gün iptal edilmiş ve emekliliğide 2018 yılından itibaren başlayacakmış. Dolayısı ile 2 yılı faiziyle benden kesecekler. 1. sorum maaştan en fazla ne kadar kesilebilir. 2. sorum burda benim suçum olmadığı halde faizi ödemem doğrumu . Bilgi almak isteri.m. Saygılarımla.

  1. Admin dedi ki:

   Sizden geri alınacak 2 yıllık maaş yersiz ödeme kapsamına girmektedir.
   5510 sayılı Kanunun 96 ncı maddesinde; yersiz ödeme “Kurumun hatalı işlemlerinden kaynaklanmışsa, hatalı işlemin tespit tarihinden geriye doğru en fazla beş yıllık sürede yapılan ödemeler toplamı, ilgiliye tebliğ edildiği tarihten itibaren yirmidört ay içinde yapılacak ödemelerde faizsiz, yirmidört aylık sürenin dolduğu tarihten sonra yapılacak ödemelerde ise bu süre sonundan,(1) itibaren hesaplanacak olan kanunî faizi ile birlikte, ilgililerin Kurumdan alacağı varsa bu alacaklarından mahsup edilir, alacakları yoksa genel hükümlere göre geri alınır.” hükmü yer almaktadır.
   Dolayısıyla bu işlem SGK’nın hatasından kaynaklandıysa 24 ay içinde geri ödemeyi yapmanız halinde faiz işletilmez, 24 aylık sürede ödemeyi tamamlayamaz iseniz kalan borca o tarihten sonra faiz işlemeye başlar.

 25. Berke dedi ki:

  Benim kocamdan masşım var.Ama kızim kocasından boşandıgı için %25 kesildi.ama kızim 2015 geri evlenmiş.ben kızimla görüşmediğim için haberim olmadı.ben 3 ay önce ögrendim ve dilekçe yazdim ilgili kuruma %25 kesintinin ve 2015 bu güne olan haksız kesintinin ödenmesi için %25 kesinti baglındı ve 2015 bugüne olan kesintinde denetmen raporu geldiginden ödenecegi bildirdiler ama ödenmedi ne yapmaliyim saygilar.

  1. Admin dedi ki:

   Konuyu biraz karışık açıklamışsınız, konuyla ilgili olarak SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne şikayet yazısı yazabilirsiniz, SGK yine geriye dönük ödeme yapmazsa o zaman iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 26. Filiz dedi ki:

  Ölmüş dedemin (annemin babası) bagkura olan borcunu babamdan aldığım yetim maaşımdan SGK kesinti yaparak benden ve kardeşimden tahsil ediyor buna nasıl itiraz edebiliriz.

  1. Admin dedi ki:

   Normalde dedenizin prim borcundan SGK sizi sorumlu tutamaz, ancak veraset ilamında dedenizin mirasçısı olarak görünüyorsanız bundan dolayı SGK sizin yetim maaşınızdan kesinti yapıyordur. Bundan kurtulmak için reddi miras talebinde bulunabilirsiniz tabi süre geçmediyse, geçtiyse SGK’ya itiraz etmeniz, sonuç çıkmazsa yetim aylığınızdan yapılan kesintilerin kalkması için İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 27. Gulay dedi ki:

  Merhabalar.. Annem vefat eden esinden kalan maasi aliyor. Bu ay ilk kez cok dusuk yatti maasi . E devlete baktik. muayene ve ilac borclari disinda ” Son donem borcu” adi altinda 550 tl gibi bir kesinti olmus. Alo 170 borcun ayrintisini/icerigini goremediklerini soylediler. Nereyi arayabiliriz dedik. Bağımsız ve hizmet aktiyle çalışan emeklilik daire başkanlığını arayın dediler. Bu kouda sizin bir bilginiz var mi? Ne yapabiliriz acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Annenize ölüm (dul) aylığını hangi SGK Müdürlüğü bağladıysa o müdürlüğe gidip görüşebilirsiniz, daha doğrusu gidip yüz yüze görüşmeniz daha doğru olur, görüşme sonucuna göre gerekirse yapılan kesintinin iadesi için dilekçe verirsiniz.

 28. gönül dedi ki:

  yetim aylığımdan muhasebe kesintisi yaptılar ayrıcabana hiçbir tetbilak gelmediği halde icra koymuşlar napabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Kesintinin kaldırılması ve yapılan kesintinin iadesi için SGK’ya itiraz edin, sizin onayınız olmadığı sürece SGK’ya olan borçlarınız dışında yetim aylığınıza haciz konulamaz. İtirazınız reddedilirse iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 29. Hasan aslan dedi ki:

  Emekliyim 4 aydır doktora gitmedim ama benden her ay muayene ve ilaç parası kesiliyor ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Gecikmeden SGK’ya şikayette bulunun, önemli bir konu, birileri sizin T.C. Kimlik Numaranızı ele geçirmiş ve sizin adınıza ilaç yazdırıyor olabilir.

 30. Ekrem UYGUN dedi ki:

  Merhaba, Eşim 2012 ve 2013 yılları arasında fiili olarak çalıştığı iş yerinde belli aralıklarla yaklaşık bir yıl olarak paravan şirket üzerinden sigorta yapılmış. 2014 yılında emekliliği geldi düşüncesiyle dilekçe verdik, bu durum o zaman ortaya çıktı ve eşimi ifadeye çağırdılar, eşim fiili olarak çalışmış olmasına rağmen yaklaşık bir yılın günleri silindi. Sonrasında silinen günlerin tamamlanması amaçlı eksik kalan yaklaşık bir yıl yine çalışmaya başladı ve 2015 yılında dilekçe vererek emekli oldu. Beş yıldır maaşını düzenli almakta, şubat ayı maaşından 307 lira kesinti yapılmış ve sgk ya gittiğimizde sahte işyeri nedeni ile yapılmış deniyor. şikayet veya itirazımızı nereye yapabiliriz. veya ne yapmamız gerekiyor. Teşekkürler.

 31. Ekrem UYGUN dedi ki:

  Ayrıca ek olarak; bu kesinti edevlet üzerinde emekli maaşı bilgileri bölümünde kesinti olarak görünüyor, fakat emekli aylığı kesintileri bölümünde şubat ayı için kesinti bulunamadı bilgisi veriyor.

  1. Admin dedi ki:

   Kesinti bir defaya mahsus olmak üzere yapıldığına göre, eşinizin sahte sigortalılık sayılıp iptal edilen sigortalı hizmetleri nedeniyle almış olduğu sağlık hizmetleriyle ilgili olabilir bu kesinti. SGK o sigortalılığa istinaden eşiniz için yaptığı tedavi giderlerini emekli maaşından kesmiş olabilir. Eğer sahte sigortalılık nedeniyle yine sigortalı hizmetleri iptal edilmiş olsaydı emekli maaşı tümden kesilebilir, emekliliği iptal edilebilirdi çünkü.

   1. Ekrem UYGUN dedi ki:

    Bilgilendirme ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

 32. Ebru zümrüt dedi ki:

  Merhaba, kişi borcu adı altında dul ve yetim maaşından 4/1 kesinti yapıldığını gördüğümde icra borcu olduğunu anlayarak sgknin çağrı merkezini aradım. Bildiğim ve sizinde verdiğiniz yanıtlardan takip ettiğim kadarıyla sgk yada nafaka borcu dışında ve iznim olmadan haciz yapılamıyor ancak verilen yanıt karşısında şok oldum. Sizinde söylediğinizin aksine 2008de çıkan kanuna göre izin alınmasına gerek olmadan kesintinin yasal olarak yapılabileceğini söylüyorlar, hocam ne yapmalıyım nolur yardım edin. Zaten aldığımız para ne ki bide burdan borç ödeyelim ;(

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu Emekli-Dul-Yetim Aylığına Haciz Konulabilir mi ? başlıklı yazıda daha ayrıntılı açıklanmıştır ve yazıda dayanak olarak da 2008’de çıktığını belirtikleri 5510 sayılı Kanunun ilgili maddesi yer almaktadır.

 33. 4C Emekli maaşımdan 511 tl aylık borc adında kesinti yapılmış. Nedenini bir türlü öğrenemedim. Yaptığım sorgulamada hiçbir kuruma veya şahsa borcum yok. Bu kesintinin nedenini nasıl öğrenebilir ve nasıl itiraz edebilirim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

 34. Elif dedi ki:

  Vakıfbanktan babamdan yetim aylığı alıyorum.vakifbanka olan borcumdan dolayı banka maaşımin 1/4 üne Takipli müşteri tahsilatı adi altında kesinti yapıyor.borrcumu daha önce banka zaten icraya vermişti ama kesintiyi kendi yapıyor.ben yinede borcumun olduğu icra dairesine gittim yetim aylığı aldığımı bankanın maaşımdan kesinti yaptığını söyledim icra hemen bankaya yazı yazdı yetim aylığı üzerindeki icranin kaldırılmasına dair ama banka maaşımin üstünde icra haciz olmadığını Takipli müşteri tahsilatı yaptıklarını ve yetim ayligida olsa Takipli müşteri tahsilatının yapıla bildiğini yasal olduğunu söylüyor bu dogrumudur bu durumda ne yapabilirim..

  1. Admin dedi ki:

   Vakıfbanktan babamdan yetim aylığı alıyorum ifadesini kullanmışsınız ancak herhalde SGK’dan yetim aylığı alıyorsunuz. Bu durumda da SGK mevzuatında yer alan düzenlemeler geçerlidir ve bu konu Emekli-Dul-Yetim Aylığına Haciz Konulabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.
   Öte yandan bankadan kredi çekerken yetim aylığınızdan kesinti yapılması konusunda bankaya yetki verdinizse, banka kesintiyi buna dayanarak yapıyor olabilir, bankanın kastettiği belki budur. Bu konuda isterseniz Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) başvurabilirsiniz.

   1. Elif dedi ki:

    SGK dan değil babam Vakıfbank tan emekliydi yani bankanın kendi sandığından maaş alıyordu o vefat edince bana oradan yetim aylığı baglandi. Daha önce BDDK ya başvurdum ama bankadan gelen cevap şu oldu “Bankamız takipli müşterilerinin, hesaplarında mevcut olan ve ileride adlarına ve/veya hesaplarına gelecek paraların, borçlular ile imzalanan sözleşmeler ve/veya var ise, mevduat rehin sözleşmeleri hükümlerine istinaden hesapların Bankamıza rehinli veya bloke olması ve gerek sözleşmeler gerekse yasal mevzuat uyarınca Bankamızın takas, mahsup, hapis haklarının bulunması sebebiyle Bankamız alacaklarının re’sen mahsup edilmesi mümkündür.

    Takip hesaplarında izlenen söz konusu riskleriniz nedeniyle Bankamız ile imzalamış olduğunuz Bireysel Ürün ve Hizmet Paketi Sözleşmesi’nin “Banka’nın Rehin, Takas ve Mahsup Hakkı” başlığı altında yer alan maddesinin verdiği yetkiye istinaden hesabinizdan kesinti yapılıyor” diye cevap geldi.Banka kredi çekerken sözleşme deki maddeyi öne sürüyor hakki olduğunu ve yasal olduğunu soyluyor. Bende yetim aylığı aldigim için aldığım yasal olmadığını düşünerek maasimindaki kesintinin kaldırılıp yapilan kesintilerin iadesini istiyorum bunun için ne yapmam gerek??

    1. Admin dedi ki:

     Bu aşamadan sonra tek seçenek kalmış, o da dava açmak. Ancak burada sonucu belirleyecek olan banka sandığının mevzuatıdır. Örneğin SGK mevzuatına göre SGK’dan emekli maaşı alan birinin maaşına nafaka borçları dışında haciz konulamaz, ancak SGK’nın alacakları bu sınırlamaya tabi değildir, eğer aylık alan kişinin SGK’ya borcu varsa SGK o kişinin maaşına haciz koyabilir.

 35. Yasar dedi ki:

  Emekli maasım 2200 temmuz zammı 86 tl bu oran yalnış degilmi yalnışsa ne yapabilirim tesekkur ederim

  1. Admin dedi ki:

   2020/Temmuz emekli maaş zammı % 5.75. Eksik yattığını düşünüyorsanız ALO 170 ile görüşebilirsiniz.

 36. Ülkü öz dedi ki:

  Emekli maaş ödememden muhasebe kesintisi olarak 250,00 TL kesilmiş bu ne demektir

  1. Admin dedi ki:

   Bunu ancak SGK’dan öğrenebilirsiniz, kesintinin sebebini biz bilemeyiz.

 37. Ali dedi ki:

  Merhaba babam şubat 21 de vefat etti emekli maaş günü ayın 22 sindeydi haftasonu na geldiği için 21 de yattı bizde maaşını 21 nde sabah çektik öğleden sonra vefat etti 10 ay sonra annemin maaşı eksik yattı sorduğumuzda maaşı erken çekildiği için faiziyle geri kesileceğini söylediler saygılar..

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   2018/38 sayılı SGK Genelgesinin “2.4. Peşin Ödenen Gelir/Aylıkların Geri Alınmaması” başlıklı kısmında aynen;
   “Sigortalıya ve hak sahiplerine bağlanan gelir ve aylıklar, Kurumca belirlenen dönem ve tarihlerde her ay peşin olarak ödenmektedir. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 69 uncu maddesinde peşin ödenen gelir ve aylıkların hangi durumlarda geri alınmayacağı belirtilmiştir.
   Söz konusu maddenin dördüncü fıkrasında, ödeme günü öne alınanlar ile durum değişikliği veya ölüm halinde sigortalı ve hak sahiplerine durum değişikliği veya ölüm tarihine ait Kanunda belirtilen ödeme döneminde peşin ödenen gelir ve aylıkların geri alınmayacağı öngörülmüştür.”
   açıklamasına ve bazı örneklere yer verilmiştir.
   Yine aynı Genelgede kişinin emekli aylığını hak ettikten sonra aylığı almadan ölmesi halinde aylığın varislerine ödeneceği belirtilmiştir.
   İsterseniz konuya ilişkin olarak SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazıp bilgi talep edebilirsiniz. Sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

   1. Ali dedi ki:

    Teşekkür ederim