Dolar 8,6722
Euro 10,1603
Altın 490,36
BİST 1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Sal 26°C
Çar 23°C
Per 19°C
Cum 23°C

Emekli Maaşı Yattıktan Sonra Ölen Kişinin Çekilen veya Kalan Maaşının Durumu Ne Olur ?

11.08.2021
A+
A-
Emekli Maaşı Yattıktan Sonra Ölen Kişinin Çekilen veya Kalan Maaşının Durumu Ne Olur ?

SGK tarafından sigortalıların kendilerine veya ölümleri halinde hak sahiplerine bağlanan gelir ve aylıklar, yine SGK tarafından belirlenen ödeme dönem ve tarihlerinde her ay peşin olarak ödenmekte, yani ilgili kişi adına banka veya PTT’ye yatırılmaktadır.

Kişinin emekli maaşı SGK tarafından bankaya yatırıldıktan sonra kişi vefat etmişse, bu konuda iki soru akla gelmektedir.

1- Eğer bankaya yatan maaşın bir kısmı veya tamamı bankadan çekilmişse, bankadan çekilmiş olan emekli aylığının SGK’ya iadesi gerekip gerekmeyeceği, SGK’nın bankadan çekilen parayı geri isteyip istemeyeceği.

2- Kişi vefat ettiğinde emekli maaşından bankada kalan para varsa, bu paranın ne olacağı.

SGK bu konulara, 2018/38 sayılı Emeklilik İşlemleri Genelgesinde açıklık getirmiştir.

Çekilen Paranın İadesinin Gerekip Gerekmeyeceği

Emekli aylıkları her ne kadar her ay peşin olarak kişilerin banka hesaplarına yatırılsa da SGK tarafından belirlenen ödeme tarihinde emekli aylığı bankaya yatırılan kişinin ölümü halinde, bankadan çekmiş olduğu emekli aylığı geri alınmaz, yani ölenin hak sahiplerinden, mirasçılarından geri istenmez. SGK söz konusu Genelge de konuya ilişkin olarak aşağıdaki örneği vermiştir.

Örnek : 4/1-(a) emeklisi A’nın emeklilik numarasının son rakamı “9” olup, aylıklarını her ayın 17’sinde almaktadır. Emekli A, 2009/Mart dönemi aylığını 17/3/2009 tarihinde almış ve 23/3/2009 tarihinde vefat etmiştir. Hak sahiplerine ölüm tarihini takip eden ay başından yani 1/4/2009 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanacaktır. Emekli A’ya 17/3/2009 tarihinde ödenen aylık 2009/Mart aylığı olup, süre olarak 17/3/2009-16/4/2009 süresini kapsamaktadır. Bu durumda 1/4/2009-16/4/2009 süresinde yapılan ödeme hak sahiplerinden geri alınmayacaktır.

Emekli Maaşı Bankaya Yattıktan Sonra Ölen Kişinin Bankada Kalan Parasının Durumu

Emekli maaşı SGK tarafından bankaya yatırıldıktan sonra ölen kişinin bankada kalan parasına ise dokunulmaması gerekir. Örneğin, emekli kişinin ölümü halinde banka kartı elinde bulunan hak sahipleri veya mirasçıları artık bu parayı bankadan çekemezler, çekmemeleri gerekir. Kişinin ölümü halinde bankada kalan para banka tarafından SGK’ya iade edilir.

Gelir/aylık almakta olan sigortalıların veya hak sahiplerinin ölümü halinde hak edip de alamadıkları tutarların SGK’ya iadesini müteakip söz konusu tutarlar, talep etmeleri halinde SGK tarafından varislere ödenir.

Bu parayı SGK’dan geri almak isteyen varislerinin;

• Yetkili mahkemelerden alınmış veraset ilamı ya da noterliklerce düzenlenmiş mirasçılık belgesinin aslı ya da onaylı sureti,

• Vefat eden sigortalının veya hak sahiplerinin 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu gereğince vergiden muaf olduğuna, vergisinin ödenmiş bulunduğuna dair ilgili vergi dairesinden temin edilecek onaylı belge,

• Varislerden biri tarafından verilmiş imzalı dilekçe,

ile SGK’ya başvurması gerekir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.