DOLAR 7,8283
EURO 9,3715
ALTIN 449,58
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

En Basit Şekliyle İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları

31.10.2016
A+
A-

İş güvenliği (İSG) uzmanlığı bu gün revaçta olan bir meslek haline gelmiştir. Özellikle bitirdiği üniversite veya bölüm yönüyle fazla iş bulma imkanı olmayanlar için yeni bir iş kapısı olmuştur.

Özellikle 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan özel sektör işyerlerinde, herhangi bir erteleme daha olmaması halinde 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı çalıştırma / görevlendirme zorunlu hale geleceğinden, iş güvenliği uzmanlarına olan ihtiyaç bu tarihten itibaren daha da artacak, meslek daha da önem kazanacaktır. Ancak bu mesleği icra edebilmek için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi alınması gerekmektedir.

Mesleğin öneminden dolayı iş güvenliği uzmanı olma ve belge alma şartları bütün yönleri ve aşamalarıyla ayrıntılı olarak Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Bu yazıda ise iş güvenliği uzmanlığı belgesinin nasıl alınabileceği kısa ve özet olarak anlatılmıştır.

İş güvenliği uzmanı olabilmek için üç önemli aşama vardır.

1- Kanun ve Yönetmelikte belirtilen alanlardan birinde yükseköğrenim görmüş olmak. (Kimler – Hangi Bölüm Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.)

2- İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden ruhsat almış herhangi bir eğitim kurumuna giderek eğitim görüp sertifika almak.

3- Sertifika alıp sınava girme hakkı elde ettikten sonra iş güvenliği uzmanlığı sınavına katılmak ve en az 70 almak.

Ancak bazı istisnai durumlarda olanlar için doğrudan iş güvenliği uzmanlığı belgesi alma veya eğitime katılmadan doğrudan sınava girip iş güvenliği uzmanlığı belgesi alma hakkı tanınmış olup, bu istisna kapsamına girenler olarak Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır ? başlıklı yazının I- Eğitime ve Sınava Girmeden İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi Alabilecek Olanlar, II- Eğitime Katılmadan Doğrudan Sınava Girerek İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi Alabilecek Olanlar başlıklı bölümlerinde belirtilmiştir.

İstisnalar Dışında Kalanların İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi Alma Süreçleri

Yukarıda belirtilen istisnalar dışında kalıp, uygun alanda yükseköğrenim görmüş olanların iş güvenliği uzmanı olabilmeleri için önce kursa gidip eğitim almaları, ardından sınava girip başarılı olmaları gerekmektedir. Bunların İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne herhangi bir başvuru yapmalarına gerek olmayıp, başvurularını ve ilk aşamadan belge alma sürecine kadar olan işlemlerinin eğitim aldıkları kurumlar aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. Bu aşamaları geçip iş güvenliği uzmanlığı belgesi alma hakkı elde edenler, ilk başta C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı için belge alabilirler. Bunların bir üst sınıf (B sınıfı ve A sınıfı)  iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için, Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır ? başlıklı yazıda belirtildiği şekilde belirli bir süre fiilen iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmaları, kursa gitmeleri ve sınava girip başarılı olmaları gerekmektedir.

İş güvenliği uzmanlığı belgesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından verilmekte olup, işlemler İSG Katip sistemi üzerinden yapılmaktadır. Belge alma sürecine kadar olan bütün işlemleri sürücü belgesi alma uygulamasında olduğu gibi iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren kurslar (eğitim kurumları) yapmaktadır. Aynı şekilde iş güvenliği uzmanlığı belgesi alma hakkı elde edenler ve belge sınıfları da İSG sistemine tanıtılmakta, görevlendirme yapacak işverenler görevlendirmeyi bu sistem üzerinden (İSG Katipten İşyeri Hekimi – İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirmesi Nasıl Yapılır ?) yapmakta, iş güvenliği uzmanı çalıştıracak ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB) işlemlerini bu sistem üzerinden yapmaktadırlar.

Konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgi Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır ? başlıklı yazıda ve İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte yer almaktadır.(isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Essin dedi ki:

  Kolay gelsin net bir bilgi alamıyorum bu konu hakkında lütfen yardım edin. 4 yıllık iş Sağlığı ve güvenliği lisans bölümü okumak ile 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği önlisans okumak arasında fark nedir.

  4 yıllık lisans bitiren C belgesi için sınava girmeyecek mi direk uzman mı oluyor. 2 yıllık C belgesi için sınava giriyor.

  Lisansın avantajı tam olarak nedir!!!!!!! ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️

  1. Admin dedi ki:

   İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik uyarınca teknik elemanlar da iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Yönetmelikte teknik eleman ise teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans veya ön lisans programı mezunları şeklinde tanımlanmıştır. Yönetmeliğin 8/1-c maddesi uyarınca da iş sağlığı ve güvenliği alanında gerek 2 yıllık ön lisans, gerekse 4 yıllık lisans eğitimi görenlerin, C sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmeleri için sınava girmeleri gerekmektedir. 4 yıllık lisans okuyanların sınava girmeden uzman olacağı yönünde bir düzenleme yok. Tek fark eğitim konusunda. İki yıllık ön lisans mezunlarının sınava girmeden önce iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılmaları gerekiyor, 4 yıllık lisans mezunları ise eğitime katılmadan doğrudan sınava girebiliyorlar.

   1. Essin dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler kolay gelsin

 2. Ayhan dedi ki:

  Bende bu soruya cevap arıyordum.Bir soru da benim olacaktı.İki yıl ön lisans okuyup iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılmak mı mantıklı yoksa dört yıl lisans okuyup eğitime katılmadan sınava girmek mi?
  İlerde lisans mezunlarına ekstra ayrıcalık tanınır mı?Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   İlerde lisans mezunlarına ayrıcalık tanınır mı bilemiyoruz, ancak şu anki yönetmeliğe göre dört yıl okumaktansa iki yıl okuyup iş güvenliği uzmanlığı eğitimine girip ardından sınava girmek daha az maliyetli ve daha mantıklı olur.

   1. Ayhan dedi ki:

    Çok teşekkür ediyorum.Eğer sakıncası yoksa ne kadar saatlik bir eğitim alınması gerekiyor ve ücreti yaklaşık ne kadar tutar?

    1. Admin dedi ki:

     Yönetmeliğin 25 inci maddesinde eğitim programının süresinin, teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olamayacağı belirtilmiştir. Ücret konusu ise sürücü kurslarında olduğu gibi kurstan kursa, şehirden şehire farklılık göstermektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün internet sayfasında İSG Katip kısmında iş güvenliği uzmanlığı eğitimi verme yetkisi olan eğitim kurumlarının isim ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Oradan alacağınız bilgilerle kurslarla görüşüp ücretleri öğrenebilirsiniz.

   2. Ayten dedi ki:

    Merhaba 2 yillik sosyal hizmetler mezunuyum bu belgeyi almak icin ne yaomam gerekiyor

    1. Admin dedi ki:

     Merhaba. Kimler – Hangi Bölüm Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ? başlıklı yazıdan da anlaşılacağı üzere sosyal hizmetler mezunu olanlar iş güvenliği uzmanı olamıyor.

 3. Nur dedi ki:

  Merhaba. Önlisans bilgisayar programcılığı mezunuyum. Is guvenligi uzmanı kursuna girip sınava girdikten sonra iş güvenliği uzmanı olabilirmiyim. Yoksa önlisans iş güvenliği bölümünü okumak mı gerekiyor. Teşekkürler

 4. Ezgi dedi ki:

  Merhaba, Mayıs 2013 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı eğitimi almıştım. O sene sınava girdim ancak kazanamadım. Daha sonra da alanımda Yüksek Lisans eğitimi, iş hayatı ve evlilik sebebiyle sınavlara katılamadım. Sınava girme hakkım var değil mi?

  1. Admin dedi ki:

   Daha önce Yönetmeliğin “Yenileme eğitimleri” başlıklı 26 ncı maddesi gereğince eğitimlerin belirli aralıklarla yenilenmesi gerekiyordu. Ancak bu madde 30/4/2015 tarihinde kaldırıldı. Bildiğimiz kadarıyla 2013 yılında aldığınız eğitimle sınava girebilirsiniz, yönetmelikte aksi yönde bir düzenleme yok.

 5. Orhan dedi ki:

  merhaba İnşaat mühendisliği bölümü mezunuyum nasıl iş sağlığı ve güvenliği belgesini alabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Önce C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kursuna gitmeniz, kursu tamamlayıp sertifika aldıktan sonra belirli aralıklarla açılan sınavları takip edip, sınava girip sınavı kazanmanız gerekir. Zaten kursa gittiğinizde kurs sizi bilgilendirir, süreç sürücü belgesi almadaki sürece benziyor.

 6. Ayşe dedi ki:

  2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği önü açık mı? Cevaplarsaniz sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Kimler – Hangi Bölüm Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ? başlıklı yazıda da belirtildiği üzere üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans (fakülte – dört yıllık okul) veya ön lisans (iki yıllık okul – yüksek okul) programı mezunları iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Çünkü bunlar Yönetmeliğe göre “Teknik eleman” sınıfından sayılıyor.

 7. ahmet emin yılmaz dedi ki:

  merhaba işletme sahibiyim kendi çalıştırdığım personellere iş sağlığı güvenliği verebilmek için bazı üniversitelerden sertifika yada onun gibi birşey net bir bilgim yok işletme sahiplerine iş sağlığı ve güvenliği belgesi yada sertifikası verıyorlarmı önlisans mezunuyum ayrıca..

  1. Admin dedi ki:

   6331 sayılı Kanunun 6 ıncı maddesine 6552 sayılı Torba Kanun ile “Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.” hükmü eklenerek bu imkan tanınmıştır. Hatta bu düzenleme yapıldıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılan protokoller çerçevesinde Açıköğretim Fakültesi sertifika eğitimleri başlatmıştır, ancak az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde işyeri hekimi – iş güvenliği uzmanı çalıştırma – görevlendirme zorunluluğu ertelendiği için bu eğitimler devam ediyor mudur bilmiyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün internet sitesine bakabilirsiniz.

 8. Yakup önder dedi ki:

  29 yıllık elektrik mühendisiyim 18 yıl kamu ve özel sektörde yöneticilik yaptım ve işyeri isg kurul başkanlığı da yaptım hangi sınıftan ve hangi şartlarla uzman olabilirim

  1. Admin dedi ki:

   (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olmanız şartıyla (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilirsiniz. BU konuda iş güvenliği uzmanı olark görev yapılan süreler geçerlidir sadece. Bu konuda ayrıntılı bilgi ve açıklama için İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları – Nasıl Belge Alınır? başlıklı yazının “6- İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi Alma Şartları” başlıklı kısmına bakabilirsiniz.

 9. ünal anasoy dedi ki:

  İktisat fakültesi mezunu SMMM yim. AÖF İş Sağlığı Güvenliği Ön lisans ölümünü Haziran 2020 de bitireceğim.İSG uzmanlığı sınavına doğrudan katılma hakkım var mı? Eğitime katılacakmıyım?

  1. Admin dedi ki:

   Önce eğitime katılmanız gerekir.

 10. Naci dedi ki:

  Merhabalar hocam iş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık bölümü okuyorum ve bu sene 1. sınıf bitiyor. Süreci hızlandırmak amacıyla okul bitmeden kursa katılabiliyormuyum, katılabilirsem bir faydası olur mu?
  Ayrıca inşaat teknolojisi mezunuyum bunun bir faydası olur mu bilmiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Okuldan mezun olmadan kursa katılamazsınız, çünkü gideceğiniz kurs sizden diploma ister. İsterseniz eğitim veren kurslarla görüşebilirsiniz.İnşaat teknolojisi bölümünün bir faydası olmaz. (Bkz. Kimler – Hangi Bölüm Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ?)

 11. ceren dedi ki:

  Merhaba, İş sağlığı ve güvenliği ön lisans mezunuyum. Mezun olduktan sonra başka herhangi bir eğitim almama gerek var mı yoksa direkt sınava girip C belgemi mi alacağım?

  1. Admin dedi ki:

   Yönetmeliğe göre siz Teknik Eleman sınıfına girdiğinizden, önce eğitim alıp ardından sınava girmeniz gerekir.

 12. Remzi dedi ki:

  Merhabalar. Şimdi ben iki yıllık ön lisans mezunuyum. Muhasebe ve vergi uygulamaları ve iş güvenliği uzmanı için başvuruda bulunacağım. Olma ihtimalim var mı ve ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz lütfen.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer iş sağlığı ve güvenliği ön lisans mezunu iseniz eğitim alıp sınava girerek C sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.