DOLAR 7,9224
EURO 9,2878
ALTIN 484,14
BIST 10,2482
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Çok Bulutlu

Ev Hizmetlerinde Çalışanın Primi SMS Yoluyla Nasıl Ödenir ?

22.09.2019
A+
A-
Ev Hizmetlerinde Çalışanın Primi SMS Yoluyla Nasıl Ödenir ?

5110 sayılı Kanunun Ek-9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde sigortalı olarak çalıştırılanlar ayda 10 gün veya daha fazla çalıştırılanlar ile ayda 10 günden az çalıştırılanlar olarak iki ayrı kategoriye ayrılmıştır.

Ayda 10 gün veya daha fazla süreyle çalıştırılanların işverenleri tarafından tüm sigorta kollarına tabi olarak SGK’ya bildirilmeleri gerekirken, ayda 10 günden az çalıştırılanlarla ilgili olarak ise sadece brüt asgari ücret üzerinden iş kazaları ve meslek hastalıkları primi ödenmesi gerekmekte olup, bu konu Yeni Düzenlemelere Göre Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı başlıklı yazıda ayrıntılı olarak açıklanmış, bunlar için ödenecek prim tutarları ise Ek 9 – Ev Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Ödenecek Prim Tutarları sayfasında belirtilmiştir.

Ayda 10 günden az çalıştırılanlarla ilgili olarak çalıştıran kişi tarafında sadece prime esas günlük kazancının yüzde 2’si tutarında (asgari ücret üzerinden yılsonuna kadar günlük prim 1,71 TL) yani cüzi miktarda prim ödenmesi gerektiğinden, SGK bu konuda SMS yoluyla işlem yapma ve prim ödeme kolaylığı getirmiştir. Bu kolaylık kapsamında yapılacaklar aşağıda belirtilmiştir.

– Çalıştıran kişi işveren kayıt işlemi için bir defaya mahsus olmak üzere kendi TC KİMLİK NUMARASI ile kayıt yapacak, bunun için EHHİZ TCKİMLİKNO AYINGÜNÜ yazıp 5510’a SMS göndermesi yeterli olacak. (Örnek SMS: EVHİZ 11111111111 15) Bu kapsamda çalıştırılanların o ayın sonuna kadar SGK’ya bildiriminin (girişinin) yapılması gerektiğinden, gönderilen SMS’de sadece çalışan o ayın kaçında çalışmaya başladıysa o gün yazılacak, ay yazılmayacak.

– Yukarıda belirtildiği şekilde SMS gönderilip onay SMS’i geldikten sonra artık o çalışana ait aylık iş kazası ve meslek hastalığı sigortası prim ödemesi SMS yoluyla yapılabilir.

– Prim ödeme işlemi için çalışanın TC KİMLİK NO’su ve çalıştırılan gün yazılıp 5510’a SMS gönderilecek. Örneğin kişi ayın 13’ünde çalıştırılmışsa çalıştırılan gün olarak 13 yazılacak. (Örnek SMS: EVHİZ 22222222222 13) Ev hizmetlerinde çalıştırılan kişinin çalıştırıldığı her gün için aynı mesaj gönderilecek. Örneğin kişi o ay ev hizmetlerinde 7 gün çalıştıysa örnekteki SMS yedi defa gönderilecek, sadece gönderilen SMS’deki gün sayısı değişik olacak. Bu şekilde SMS en fazla 9 kez gönderilebilecek. Gönderilecek SMS’de ev hizmetlerinde çalıştırılan kişinin sadece çalıştırılmış olduğu gün belirtildiğinden, kaçıncı ay olduğu belirtilmediğinden, SMS’in mutlaka o ay içerisinde gönderilmesi gerekir.  Bu kapsamda birden fazla çalışan varsa her çalışan için ayrı SMS gönderilecek, çünkü SMS’de çalışanın T.C. Kimlik Numarasının yer alması gerekiyor. Bu şekilde gönderilen her bir SMS ile o çalışana ait bir günlük iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenmiş olacak.

Ayda 10 Günden Az Çalışan İsterse Kalan Primini Kendisi Banka Yoluyla Ödeyecek

Ev hizmetlerinde ayda 9 gün veya daha az süreyle çalışanlar adına işverenleri sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödemek zorunda olup, çalışan isterse her aya ait yüzde 20 uzun vadeli sigorta kolları (emeklilik) primi ile yüzde 12,5 genel sağlık sigortası (GSS) primini takip eden ayın sonuna kadar kendisinin ödemesi gerektiğinden, bu ödemenin banka yoluyla yapılması gerekir, SGK yoluyla bu primin ödemesi yapılamaz.

10 Gün veya Daha Fazla Çalıştırılanların Primi Banka Yoluyla Ödenecek

Yukarıda örnekleriyle açıklanan SMS yoluyla prim ödeme imkanı sadece ev hizmetlerinden ayda 9 gün veya daha az süreyle çalıştırılanlar için geçerli olup, ayda 10 gün veya daha fazla süreyle çalıştırılanlara ait sigorta primlerinin ise işverenleri tarafından banka yoluyla ödenmesi gerekmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Bahar Cangül dedi ki:

  Defalarca denememe rağmen 10 günden az çalışanımın primini ödeyemedim işleminiz şuanda gerçekleştirilemiyor mesajı geliyor sürekli

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nın sisteminde sorun olabilir, birkaç gün sonra tekrar deneyin, eğer halen sorunla karşılaşırsanız ay bitmeden SGK Müdürlüğüne başvurun.

 2. Gülden Öncil dedi ki:

  Bugüne kadar 5510 a kısa mesajla yaptığım ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan pirim ödemesini defalarca denememe rağmen “ işleminiz gerçekleştirilemedi” uyarısı alıyorum.

  1. Admin dedi ki:

   İşlemi eksik yapıyor olabilirsiniz, örneğin işveren kayıt işlemini yapmamış olabilirsiniz veya sistemde sorun olabilir, isterseniz bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne uğrayıp görüşün veya ALO 170’i arayıp bilgi almaya çalışın.

 3. ahmet nuri etit dedi ki:

  internet üzerinden kart ile prim ödeme sisteminden yıllardır 10 günden az ödemesi yapıyorum,şubat ayı için ödeme yapmak için girdiğimde 7 gün için 7×1.96=13.72 yerine 29.72 çıkıyor ödemem gereken… bunun bir nedeni var mıdır

  1. Admin dedi ki:

   Sistemsel bir hata olabilir, yıl sonuna kadar günlük prim tutarı 1,96 TL (Bkz. Ek 9 – Ev Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Ödenecek Prim Tutarları)

 4. Arman Oymakaş dedi ki:

  Bu işlem internetten yapılıyor mu? SMS hep hata veriyor. Yapılıyorsa web adresi nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Bildiğimiz kadarıyla 10 günden az çalışanlar için SMS dışında ödeme imkanı yok, çünkü prim günlük ödeniyor, ancak isterseniz ALO 170’den sorun ödenecek prim SGK tarafından tahakkuk ettiriliyor ve bankaların sistemine düşüyorsa ödemeyi bankaya da yapabilirsiniz.