DOLAR 7,2491
EURO 8,5460
ALTIN 460,84
BIST 9,5130
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Fırsatçı İşverenleri Mutlaka İŞKUR’a Bildirin !

30.04.2020
A+
A-
Fırsatçı İşverenleri Mutlaka İŞKUR’a Bildirin !

İşverenlerin üretim ve istihdamına katkıda bulunmak, zor zamanlarda giderlerini azaltmak için bazı düzenlenmeler yapılmış, bu çerçevede bazı destek ve teşvikler getirilmiştir. Koronavirüs salgınının işyerleri ve çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için alınan tedbirler kapsamında bu desteklerden yararlanma şartları da kolaylaştırılmıştır.

Bu desteklerin başında da kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izne gönderilen işçilere verilecek nakdi ücret desteği gelmektedir. Ancak Devletin sağladığı bu destekleri kötüye kullanan, fırsata çevirmeye çalışan kötü niyetli işverenler olduğu web sitemize gelen şikayet ve yazıların altına yazılan yorum ve sorulardan anlaşılmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanan İşçiyi İşveren Tam Süreli Çalıştıramaz !

Örneğin işçileriyle ilgili olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvuran, bu doğrultuda kısa çalışma ödeneği çıkan işçilerini aynen eskiden olduğu gibi tam süreyle çalıştıran işverenler olduğu anlaşılmaktadır. Mevzuatta kısa çalışma üç ayı geçmemek üzere, belirli sebeplerle işyerinde uygulanan çalışma süresinin, işyerinin tamamında veya bir bölümünde geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın en az dört hafta süreyle faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla işveren, ekonomik, sektörel veya zorlayıcı sebeplerle işyerinde geçici olarak çalışma süresinin azaltılması veya faaliyetin tamamen ya da kısmen durdurulması halinde, belirli bir süre için işçilerine İŞKUR tarafından kısa çalışma adı altında ödeme yapılması için başvurabilir. Tersinden düşünecek olursak, İŞKUR’a kısa çalışma ödeneği için başvurmuş olan işveren, işyerinde çalışma süresini azaltılmış veya faaliyetini tamamen ya da kısmen durdurmuş işveren demektir. Bu nedenle de işçileri için kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olan işveren, bu ödenekten yararlanan işçilerini işyerinde daha önce uygulanan çalışma süresine göre en az üçte bir oranında daha az çalıştırmak zorundadır. İŞKUR da konuya ilişkin açıklamasında, işyerinde çalışma süresinin 1/3 oranında azaltılmasından bahsedebilmek için işyerinde çalışma süresinin haftalık 30 saat veya aşağısında olması gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca kısa çalışma yapan işveren, işçilerin çalışma sürelerine ilişkin kayıtları tutmak ve istenilmesi halinde ibraz etmek zorundadır. Eğer işveren kısa çalışma ödeneği için İŞKUR’a başvurduğu halde, ödenekten yararlanan işçilerini eskiden olduğu gibi tam süreyle çalıştırıyorsa, burada işveren İŞKUR’a hatalı bilgi vermiş sayılır ve bunun tespiti halinde işçilere ödenmiş olan kısa çalışma ödeneği yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.

Konuya ilişkin İŞKUR açıklamasında da işyerinde fiilen kısa çalışma uygulanmamasına (işçilerin tam süreyle yani haftada 30 saatten fazla çalıştırılmasına) rağmen işçilere kısa çalışma ödeneği ödendiğinin tespit edilmesi halinde, işverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan ödemelerin yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edileceği belirtilmiştir.

Ücretsiz İzinli Gösterdiği İşçiyi İşveren İşyerinde Çalıştıramaz !

Normalde işçi kabul etmediği sürece işveren tek taraflı olarak işçiyi ücretsiz izne gönderemeyeceği halde, Koronavirüs salgınının neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle işverenlerin tek taraflı olarak işçileri ücretli izne göndermeleri üzerine, ücretsiz izindeki işçilere günlük 39 lira nakdi ücret desteği sağlanması yönünde düzenleme yapıldı. Bu miktar yeterlidir, değildir, o ayrı bir tartışma konusu. Ancak yapılan bu düzenleme ile işverenin eli güçlendirildi. Çünkü Koronavirüs Sürecinde Ücretsiz İzin Uygulaması – İşçinin Hakları başlıklı yazıda da belirttiğimiz üzere işverenin işçiye sormadan, onun onayını almadan işçiyi ücretsiz izne göndermesi işçi açısından haklı fesih sebebi sayılacağı, dolayısıyla bu durumdaki işçi işten ayrılıp işverenden kıdem tazminatı talep edebileceği halde, yapılan bu düzenleme ile içinde bulunduğumuz süreçte işverenin işçiyi ücretsiz izne göndermesinin işçi için haklı fesih sebebi sayılamayacağı belirtildi. Ancak bu durumu kötüye kullanabilecek işverenler için de yaptırım getirildi. 7244 sayılı Torba Kanun ile yapılan bu düzenlemeye göre, işçisini ücretsiz izne ayrılmış gibi gösterip, işçiye günlük 39 lira nakdi ödeme yapılmasını sağlayan, ancak bu işçisini işyerinde çalıştırdığı tespit edilen işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere 2 bin 943 lira tutarında idari para cezası uygulanacak. Ayrıca bu işçiler için ödenen nakdi ücret desteği ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecek.

İş Başı Eğitim Programından Yararlanan İşçi Haftada 45 Saatten Fazla Çalıştırılamaz !

İşverenlere İŞKUR tarafından sağlanan desteklerden biri de iş başı eğitim programları. Bu program kapsamında işverenlerin çalıştırdığı işçilerin ücretlerini ve SGK primlerini İŞKUR ödemektedir. Ancak mevzuata göre işbaşı eğitim programı kapsamında çalışan işçi günlük en az beş en fazla sekiz saat olmak üzere, haftalık kırk beş saatten ve haftada altı günden fazla çalıştırılamaz. Ancak maalesef bu konuyu da istismar eden, bu kapsamdaki işçisi için cebinden beş kuruş ödemediği halde burada belirtilen sürelerden daha fazla süreyle çalıştıran işverenlere rastlanmaktadır.

Yukarıda Belirtilen Kurallara Uymayan İşverenleri İŞKUR’a Mutlaka Bildirin !

• Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçisini işyerinde saha önce uygulanan normal çalışma süresinin en az üçte ikisinden daha az çalıştırması gerektiği halde tam süreyle çalıştıran veya işyerinde çalışmaya ara verildiğini belirttiği halde işyerinde çalışma yapan,

• Günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlandırmak için ücretsiz izne gönderilmiş gibi gösterdiği işçini işyerinde çalıştıran,

• İşbaşı eğitim programı kapsamında İŞKUR vasıtasıyla işe aldığı ve ücreti – primi İŞKUR tarafından ödenen işçisini sekiz saatten, haftalık kırk beş saatten ve haftada altı günden fazla çalıştıran,

işverenleri mutlaka işyerinin bulunduğu yerdeki İŞKUR Müdürlüğüne veya ALO 170’e bildiri veya ihbar edin. Bu konudaki bildirimi işyerinde çalışanlar yapabileceği gibi, işyerinde çalışmasa bile böyle bir durumla karşılaşan kişi de ihbar edebilir.  Çünkü bu ödemeler hepimizden toplanan primler ve vergilerden karşılanmaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. DEMET dedi ki:

    Merhaba, 30.04.2020 tarihine işveren eşimin içinde bulunuğu kısa çalışma ödeneğini onaylatmış olduğu halde aynı gün telefon ile arayıp mayıs ayından itibaren 3 ay eşimi ücretsiz izne çıkaracağını ve sonrasında da işten çıkaracağını beyan etti. Bu uygulamada bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Yardımınız ricasıyla.

    1. Admin dedi ki:

      Maalesef 7244 sayılı Torba Kanun ile işverenlere tanınan imkan bazıları tarafından kötüye kullanılmaya başlandı. Eşiniz yukarıda belirtilen durumu içerir bir dilekçe ile işyerini / işvereni İŞKUR müdürlüğüne şikayet edebilir veya ALO 170’e şikayette bulunabilir.