DOLAR 7,8105
EURO 9,3695
ALTIN 444,74
BIST 1.284
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Yağışlı

Gelir Testinde Yalan Beyanda Bulunmanın Sonuçları

23.07.2020
A+
A-
Gelir Testinde Yalan Beyanda Bulunmanın Sonuçları

Gelir testi uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortasının (GSS) çok az istisna hariç herkes için zorunlu haline gelmesiyle birlikte hayatımıza girmiş bir uygulamadır.

Gelir testi yaptırılması daha önceleri hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlar için zorunluydu. Ancak 1 Nisan 2017 tarihinde başlayan yeni uygulamayla birlikte artık sadece GSS primi ödemek istemeyen veya ödeyecek imkanı olmayanlar için gelir testine başvurmak zorunlu.

Dolayısıyla gelir testi sonucuna göre kişinin GSS primi ödemeden yani yeşil kart kapsamında ücretsiz sağlık yardımı almaya müstehak olup olmadığı tespit edildiğinden, bu yönüyle gelir testine başvuran kişinin gelir ve gider durumuyla ilgili olarak yanlış beyanda bulunması, başvuru formuna gerçeğe aykırı bilgiler yazması, kişinin sorumluluğunu doğurabilecek sonuçlara yol açabilir.

Nitekim Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in “Devlet tarafından ödenen primlerin geri alınması ve cezai kovuşturma” başlıklı 20 nci maddesinde aynen;

“Bildirim yükümlülüğüne uyulmadığı ve/veya SGK’ya ve vakfa ibraz edilen belgelerin ve beyan edilen bilgilerin gerçeği yansıtmadığının tespiti hâlinde, ilgili kamu idareleri tarafından ödenmiş olan genel sağlık sigortası primleri SGK tarafından ilgili kamu idarelerine iade edilir. Yenilenen gelir tespiti sonucunda kişilerin ödemesi gereken genel sağlık sigortası primleri, kişilerden geçmişe yönelik olarak yasal faizi ile birlikte tahsil edilerek yeni durumlarına göre genel sağlık sigortası tescili yapılır.

Gerçeğe uygun olmayan belgeleri düzenleyen ve kullananlar hakkında SGK tarafından Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu belgeleri düzenleyenlerin kamu görevlisi olması durumunda, haklarında ayrıca idarî ve cezaî soruşturma yoluna gidilir.”

hükmüne yer verilmiştir.

Dolayısıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi için başvuran kişi özellikle gelir ve gider durumuyla ilgili yanlış beyanda bulunmuş (örneğin; gelirini düşük, giderini yüksek göstermiş, adına kayıtlı malvarlığını veya bankadaki parasını gizlemiş), gelir testi sonucunda ücretsiz sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde etmişse, daha sonra bu durumun bir şekilde tespit edilmesi ve kişinin ücretsiz sağlık yardımlarından yararlanmaya müstehak olmadığını anlaşılması halinde, geriye dönük tüm aylara ait GSS primi kendisinden faiziyle birlikte tahsil edilir.

Genel sağlık sigortası, gelir testi, yeşil kart gibi konularda ayrıntılı bilgi ve açıklama içeren diğer yazılara GSS-Genel Sağlık Sigortası Rehberi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.