DOLAR 8,5610
EURO 10,1604
ALTIN 499,71
BIST 1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu
İstanbul
34°C
Az Bulutlu
Cum 34°C
Cts 35°C
Paz 35°C
Pts 36°C

Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları Hangi Hallerde Silinir ?

25.11.2018
A+
A-

Sadece genel sağlık sigortasına tabi olanların prim borcu, borcu ödemek dışında, aşağıdaki hallerde de silinir.

1- Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen (kendiliğinden) GSS kapsamına alındığı için adına prim borcu tahakkuk eden kişinin, sonradan re’sen GSS kapsamına alınması gereken kişilerden olmadığının anlaşılması halinde, bu kişinin re’sen GSS tescil işlemi iptal edilir. Dolayısıyla buna bağlı borçlar da silinir.

Örnek-1: Adına prim borcu çıkan kişi öğrenciyse ve bu kapsamda bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı varsa, bu kişinin öğrenci belgesiyle durumunu kanıtlaması halinde, öğrencilik dönemine ait borçlar silinir.

Örnek-2: Adına prim borcu çıkan kız çocuğu, boşanmışsa / bekarsa ve bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı varsa, SGK’ya müracaat etmesi halinde anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olan döneme ait prim borcu silinir.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir.

2- SGK tarafından re’sen GSS kapsamına alınan kişiye, gelir testine başvurması gerektiğine dair yazı (gelir testi bildirimi) gönderilmiş ve söz konusu kişi yazının kendisine veya yakınına tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içinde gelir testine başvurmuşsa, gelir testi sonucunda bu kişinin aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirinin brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkması halinde, bu kişinin re’sen GSS tescil işlemi, primi devlet tarafından ödenecek kişiler (yeşil kartlılar) olarak değiştirilir, dolayısıyla adına çıkarılmış olan prim borçları da silinir. Bu kişi gelir testine yazının tebliğinden itibaren bir ay geçtikten sonra başvurmuşsa bu durumda GSS borcu başından itibaren değil, gelir testine başvurduğu tarihten itibaren silinir.

3- Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in “Re’sen tescil ve gelir tespiti başvurusu” başlıklı 4 üncü maddesi birinci fıkrasında;

“Genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile genel sağlık sigortalılığı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona eren kişiler, SGK tarafından re’sen tescil edilir. Bu kişiler için, gelir testleri sonuçlandırılıncaya kadar 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarı prime esas asgarî kazanç tutarı olarak esas alınarak primleri tahakkuk ettirilir. Ayrıca, gelir tespitini yaptırmak üzere bir ay içinde vakıflara başvurması gerektiği SGK tarafından re’sen tescil edilen kişilere bildirilir.

hükmü yer almaktadır.

Bu hükme rağmen, re’sen GSS kapsamına alınan kişiye söz konusu gelir testi bildiriminin gönderilmediği sistemden tespit edilirse, bu durumda kişinin re’sen GSS tescil tarihi değiştirilir, böylece önceki döneme ait borçlar silinir.

Yukarıda bahsi geçen konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi, Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde bir - iki gün içinde cevaplandırılır. Emeklilikle, özellikle dul-yetim aylığı bağlanmasıyla ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.isvesosyalguvenlik.com
 1. ilker alp dedi ki:

  Selamlar ..
  Genel sağlık sigortası prim borcu yapılandırması için 2018 yılı öncesinde çıkan yasadan yararlanmak için başvuru yapıp borcumu Ödeyebilirim düşüncesiyle yapılandırmıştım, Fakat içinde bulunduğum koşulların getirdiği imkansızlıkdan kaynaklı ödeyemedim,Geçen yıl yani 2018 yılında çıkan yasadan kaynaklı tekrar gittiğimde daha önce yapılandırma yaptığım için borcum olan 3600 liralın yarısını ödeyip yıl sonuna kadar tümünü ödemem gerektiğini söylediler,Ancak çalışmadığım için ödemeyemedim.
  Yıllardır Acil dışında hiç bir şekilde sağlık imkanından faydalanamıyorum ve zaman zaman yaşadığım rahatsızlıklardan dolayı Randevu sistemi ile ilgili alana giderek muayene olamıyorum.
  Geçen yıl Gelir testi yaptırıp prim borcumu sildirmek istediğimde, Yaklaşık 3 yıl önce Babamın vefatıyla bizlere kalan küçük bi arsa olduğu için Mal varlığı göründüğü söylenerek prim borcum silinmedi.
  Şu an Annem ile birlikte yaşamaktayım ve annem 65 yaş maaşı almakta,
  Genel sağlık sigorta sistemi çıkıncaya kadar yeşil kart sahibiydim,Ve şu an sadece hissedarı olarak göründüğüm belki 10 bin lira bile etmeyecek kadar bi hissenin sahibi oluşum prim borcumu sildirmeme engel oluyor,Üstelik banka borcum olduğu için sahip olduğum hisseye Banka tarafından SERH işlemi uygulanmışken..
  Benim bile gözden çıkarttığım ve hiç faydalanamadığım, faydalanamıyacak olduğum mal varlığının Böyle bir uygulama yüzünden Sağlık imkanından faydalanamayışıma sebep olmaktadır..
  Sağlık hizmetinden faydalanabilmek için üzerime olan ve gerekçe gösterilen üstelik banka tarafından serh konulan hisseyi sgk ya Hibe mi etmem gerekiyor,
  Ben sadece sağlık hizmetinden yararlanmak istiyorum ve Bu durumda ne yapmam gerektiği konusunda bir fikre sahip değilim,Prim borcunu gerek ertelenme gerek sildirme yada ödeyebiliceğim şekilde bi planlama yapılması durumu varmıdır ?
  Prim borcunu ödemekden kaçmıyorum,İçinde bulundugum ekonomik durumdan kaynaklı İmkanım dahilinde olanak sağlanabilmesi adına ne yapabilirim ?
  Ve üzerime görünen hiç bir şekilde faydasını görmediğim bi hissenin veya mal varlığının karşıma engel olarak çıkarılmasını doğru bulmuyorum ,Ben sadece sağlık hizmetinden faydalanmak istiyorum
  Bana bu konuyla ilgili bir yol göstermenizi önemle rica ediyorum..

  1. Admin dedi ki:

   60/c-1 (yeşil kart) kapsamında ücretsiz olarak sağlık yardımı alabilmeniz için gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirinizin brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkması gerekiyor. Demek ki gelir testi sonucu geliriniz yüksek çıkıyor. Şu an GSS prim borcunuzu ödemek isteseniz, faiziyle birlikte ödemeniz gerekeceğinden borç yüksek çıkar. 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine istinaden borcunuzu taksitlendirmek için SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz, eğer şartlar tutuyorsa borcunuz taksitlendirilir. Her ay bu taksitleri ve aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranındaki GSS primlerinizi düzenli ödediğiniz sürece sağlıktan yararlanabilirsiniz. Yeni bir yapılandırma / af kanunu çıktığında da kalan borcunuzu faizsiz olarak daha cazip şartlarla tekrar yapılandırabilirsiniz.
   Öte yandan belirttiğiniz sorunlar mevzuattan kaynaklanıyor, bu konuyla ilgili olarak Kamu Denetçisine, Türkiye Büyük Millete Meclisine dilekçe yazabilirsiniz, çünkü kanunun değiştirilmesi gerekiyor.

   1. Emrah dedi ki:

    Mrb admin benim GSS borcumdan hiçbir bilgim yoktu tesadüfen gördüm e.devletten gelir testi yaptırdım ve yeşil karta başvurdum onaylandı bu borç silinir mi

    1. Admin dedi ki:

     Gelir testi sonucuna göre hangi durumda, hangi tarihten itibaren borcun silineceği yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.

     1. MUSTAFA dedi ki:

      Benim üniversite bitti yaşım 25 ailem ile kalıyorum iş arıyorum bulamıyorum GSS prim borcu çıkıyor daha önceleri birkaç yıl önce gelir testi yapılmıştı ve en düşükten prim ödeme çıktı o zamandan bu yana prim borcu çıkıyor şuan 1.600 TL GSS borcum görünüyor şimdi tekrar gelir testine başvursam yeşil kartlı olarak işlenmesi durumunda geriye dönük borçların silinirmi yoksa yeşil kartlı işlendikten sonraki borçlar için mi geçerli acaba?

     2. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

      7256 sayılı Kanunla, gelir testi yaptırarak sonucuna göre geriye dönük GSS prim borçlarını sildirme imkanı getirilmiştir, ancak bu daha önce hiç gelir testine başvurmamış olanlar için geçerli. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/yapilandirma-kanunu-cikti-gss-borclari-ne-olacak/) Siz gelir durumunuzda değişiklik olduğu gerekçesiyle gelir testinizin yenilenmesini talep edebilirsiniz ama gelir testine başvurduğunuz tarihten sonrası için geçerli olur, geriye dönük borçlar silinmez.

 2. Ahmet dedi ki:

  Genel saglik sigortasi ciktiktan sonra borcum varmi diye sorgulattim cikmadi bi kac ay sonra tekrar gittim borcum olmadigina dair bilgisayar cikti istedim ne olur ne olmaz diye aldim daha sonra gelir testi zorunlulugu cikinca tekrar sorgulattim yok yine cikmadi daha sonra yuklu miktar borc cikar dusuncesiyle oradaki memurlara sordum ogrenci olup olmadigimi okulumu yasimi falan sordular derken geriye dönük 2000 lira borcu koydular önüme askerden yeni gelmistim askerligi dustuler falan geriye 1800 borc kaldi suan faizi ilave prim borclari falan 2800 lira borcluyum ödeyemiyorum geriye dönük borclandirmaya yapildigi icin itiraz edebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Şu an uygulamada olan herhangi bir yapılandırma kanunu yok, en son yapılandırma 7143 sayılı kanun ile getirilen yapılandırma için başvuru süresi bitti. Yeni bir yapılandırma kanunu çıkmasını beklemeniz lazım.

 3. Sibel dedi ki:

  Adresimden tasindigimi bildirmedigim icin adima cikarilar 363 tl gss borcum var.Gss icin basvuru yaptim yesilkartli olarak görünüyorum suan sistemde.Eski borcumu ödemek zorundamiyim tam anlayamadim

  1. Admin dedi ki:

   SGK bazı durumlarda gelir testi sonucu yeşil kart kapsamına girenlerin borcunu siliyor. Bu konu Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı ? başlıklı yazının 2- Gelir Testi Yaptırmak başlıklı bölümünde açıklanmıştır.

 4. Derya dedi ki:

  Merhaba benim 5 aylık borcum çıktı toplam 641 tl ödeme yaptım. 2019 temmuz ayında babam akbankdan emekli onun üzerinden faydalanmaya başladığım halde ağustos ayında 76 tl tekrar borç çıkmış ben gss priminden faydalanmak isteniyorum bunun iptali için be yapabilirim? Sigorlitalı olmasamda bu iptal olmuyor mu? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim çalışmadığım halde bu yük ağır geliyor.

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nın sitemi otomatik olarak adınıza borç tahakkuk ettirmiş olabilir, bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne başvurup 60/g kapsamındaki GSS tescilinizin ve babanız üzerinden sağlık yardımı almaya başladığınız tarihten sonrası için tahakkuk etmiş borcun iptalini isteyebilirsiniz.

 5. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar GSS ile alakalı birkaç sorum olacak.
  Öncelikle ben bir işte çalışmıyorum. 25 yaşımdan yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen GSS aktif değildi. Borcum e devlet üzerinde sıfır görünüyordu. Askerliğime 1 buçuk ay kala GSSyi açtırınca ”bana bir bilgilendirme yapılmadan” karşıma 330 tl borç ve aylık 70 tl ödeme çıktı. birinci sorum
  1- GSS iptal edilir mi?
  2- Aylık herkese 70 tl olarak mı çıkıyor?
  3- GSS yerine yıllık bazda daha uygun fiyata geleceği için özel sağlık sigortası yaptırsam GSS iptal olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   1- Sizin GSS iptal edilemez, ettirilemez. (Bkz. GSS İptal Ettirilebilir mi ?)
   2- Herkes için aynı prim borcu çıkar, aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü üzerinden prim hesaplanır.
   3- Özel sağlık sigortası yaptırmak GSS yükümlülüğünü kaldırmaz. (Bkz. Özel Sağlık Sigortası GSS’li Olma Zorunluluğunu Kaldırır mı ?)
   4- GSS hakkında daha fazla bilgi için GSS Rehberi sayfasına bakabilirsiniz.

 6. hakan dedi ki:

  Merhaba ..Emeklilik işlemlerini başlamasında gss borcu engelmidir?Bağlanacak maaştan mahsup edilemez mi?Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Eğer 4/a (SSK) şartlarında emekli olacaksanız GSS borcu emekli olmanız engel teşkil etmez.

   1. hakan dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkürler

 7. Cihan dedi ki:

  Slm askerdeyken bana gss borcu çıkmış bunu sildire biliyor muyum yani devlete askerlik yaptım devlet bana borç çıkarttı ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Askerliğini yapan kişi askere sevk tarihi ile terhis tarihi arasında GSS’li sayılır ve u süreye ait primi Devlet tarafından ödenir, SGK Müdürlüğüne başvurun, eğer çıkan borç askerde olduğunuz döneme aitse silinir.

 8. ferhat özdemir dedi ki:

  merhaba, ben 1990 doğumluyum yaklaşık 10 aydır işsizlik maaşı alıyordum 11 ayın 2019 unda işsizlik maaşım bitti .. e e devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama kısmına baktım geçen ay 53 tl idi bu ay 76 tl daha eklenmiş toplamda 131 tl olmuş .. ben buna nasıl itiraz edebilirim.. bunun iptali söz konusu mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Buna itiraz etme şansınız yok, sigortalı bir işe girmediğiniz sürece adınıza her ay GSS prim borcu tahakkuk eder, eğer ödeyecek durumunuz yoksa gelir testine başvurabilirsiniz, sonucuna göre 60/c-1 kapsamında (yeşil kart) ücretsiz sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde edebilirsiniz ve ondan sonra adınıza borç da çıkmaz.

   1. ferhat özdemir dedi ki:

    teşekkür ederim cevaplarınız için.. yalnız ben uzun bir süre çalışamayacağım ve işim de yok babamda emekli 2000 tl ile geçiniyoruz .. gelir testine nereden nasıl başvuruyoruz .. herkes başvurabiliyor mu ? kabul olma olmama durumu var mı

    1. Admin dedi ki:

     Resmi ikametinizin bulunduğu yerdeki kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilirsiniz. Buna engel bir durum yok.

 9. kemal dedi ki:

  merhaba, yaş 32, e devlet’e 2012 den itibaren 4700 tl borçlu görünüyorum. sgk da yetkili bu borcu doğruladı. borcum olduğuna dair şahsıma hiçbir tebligat gönderilmemiş, yetkili söyledi ve hemen hazırlayıp imzalattı:))). 7 yıldır aynı ikametgah da görülüyorum 7 yıldır sigortalı çalışmıyorum. babam üzerinden( ev) kişi başı gelir 900 tl görünüyor. yeni ikametgah değişikliği yapsam geçmişe ait borcum silinir mi

  1. Admin dedi ki:

   Normalde mevzuat gereği SGK tarafından re’sen 60/g kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilen kişiye 1 ay içinde gelir testine başvurabileceğine dair yazı gönderilir. Bu yazıyı alan kişi 1 ay içinde gelir testine başvurur ve test sonucu aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir aylık brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkarsa geriye dönük borcu silinir. Siz de bu imkandan yararlanmak için yazının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 aylık süre dolmadan gelir testine başvurun.

 10. ferhat özdemir dedi ki:

  Merhaba, yorumlarınız bizim için çok önemli ..
  yaklaşık 10 aydır işsizlik maaşı alıyordum 11 ayın 2019 unda işsizlik maaşım bitti .. e devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama kısmına baktım geçen ay 53 tl idi bu ay 76 tl daha eklenmiş toplamda 131 tl olmuş.. benim şuan sigortam yok dişim ağrısı için hastane gitmem gerekiyor muane olabiliyor muyum ? onun için de ekstra borç çıkar mı yoksa her ay düzenli artış oluyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Sigortasızlığınız devam ettiği sürece yani sigortalı herhangi bir işe girmediğiniz veya herhangi bir sosyal güvenceye kavuşmadığınız sürece her ay adınıza brüt asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında prim borcu tahakkuk eder, hiç sağlık yardımı almasanız bile fark etmez.

   1. ferhat özdemir dedi ki:

    yani alabilir miyim muane olabilir miyim

    1. Admin dedi ki:

     60 günlükten fazla GSS borcunuz yoksa faydalanabilirsiniz. e-Devlet SGK sayfasından müstehaklık sorgulaması yapabilirsiniz, müstehaktır ibaresi çıkarsa yararlanma hakkınız var demektir. Yoksa GSS prim borcunuzu ödemeniz gerekir. Ödeme imkanınız yoksa gelir testine başvurabilirsiniz.

 11. Uğur dedi ki:

  Benim geçen yıl üniversitede öğrenciliğim bitmişti 1 yıl boyunca Genel sağlik yani GSS pirimi ödedim toplam 1000 tl ye yakın ödedim bu sene tekrar öğrenciyim ödemeyi bıraktım. Bu sene tekrar öğrenci olduğum iciin o ödediğim parayi geri alabilir miyim sigortadan?

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef böyle bir imkan yok, GSS için ödenen primler geri alınamaz, isterse kişi hiçbir sağlık yardımı almasın fark etmez. Aynen araç kasko veya trafik sigortası gibi.

 12. Arif dedi ki:

  Merhabalar, Yurtdışında yaşıyorum ve adıma Gss borcu çıkıyor!
  Hiç bir şekilde bilgim yok ve bu sistemden faydalanmadım. Bunu nasıl iptal ettirebilirim ve borcu sildirebilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Türkiye’de ikamet ediyor görünüyorsunuzdur, nüfus kayıtlarındaki ikamet adresinizi yurt dışı olarak değiştirmeniz gerekir. (Bkz. Yurtdışına Taşınanların Genel Sağlık Sigortalılığı ve Prim Borçları) Hiçbir sağlık yardımı almamış olmanızın önemi yok.

   1. Arif dedi ki:

    Nufüs kaydım da yurtdışında ama cevap için teşekürler, verdiğiniz linkte detaylı anlatım olmuş. Telefonla bile hallediliyor, yardım için teşekkürler.

 13. Uğur yılmaz dedi ki:

  Yeşil kart kullanıyorum fakat geçmişten kalan 2 bin tl gss borcum var çalışamıyorum ve hastayım bunu ödemezsem ne türlü sıkıntı yaşarım teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Her ay üzerine faiz eklendiğinden borç artmaya devam eder, SGK isterse icra ve haciz yoluna başvurabilir, ödeme imkanınız yoksa yeni bir af – yapılandırma kanunu çıkmasını bekleyebilirsiniz.

   1. Uğur dedi ki:

    Ödeme durumum yok o yüzden yeşil kart kullanıyorum eczaneye bu borç yansır mı ilaç alırken?

    1. Admin dedi ki:

     Hastanede sorun olmadığı sürece eczane aşamasında da sorun olmaz, sizden sadece katkı payları alınır.

 14. Fatih dedi ki:

  22 yasinda mezun oldun 23 yasinda atandim 1400 tl borc gldi nasil silinir

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda ayrıntılı bilgi ve duruma göre izlenebilecek yollar Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı – GSS Borcu Nasıl Sildirilir ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 15. ercan dedi ki:

  sahsıma ek 5 ve genel saglık sıgortası borcu cıkmıs ek 5 borcu 4200 tl gss ıse 2300 tl bunların dısında duzenlı olarakta 4 b bagkur odemesı yapıyorum , sonuc olarak bu bırıken borcların tamamını dun odemıs bulunmaktayım . sorum su .. bu borcların tamamını odemıs olmama ragmen bana tekrar ek 5 ve gss borc cıkarmı? artık cıkmaması ıcın de hangı yolu ızlemelıyım sayın admın?

  1. Admin dedi ki:

   Ek-5 borcu nasıl çıkıyor, Ek 5 kapsamında tarım sigortalısı olarak SGK’ya başvuru mu yaptınız, eğer böyleyse yani Ek-5 kapsamında sigortalı iseniz o zaman ayrıca GSS borcu çıkmaması lazım, düzenli olarak BAĞ-KUR primi ödüyorsanız Ek-5 borcu nasıl çıkıyor, bu mümkün değil. Yazdıklarınız maalesef çok çelişkili.

 16. Asiye dedi ki:

  Ben 10 yıldır işsizim şuanda gss borcum 8000 tl çıkıyor her hangi bir işlem yaptırmadım bugüne kadar, yeşil kart çıkarttırılsa borcum silinirmi? Bunu ödeyecek durumunuz yok gelirimizi evde iş yaparak karşılıyoruz 1500, 2000 tl civarı kadar kazanıyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu yukarıdaki yazının 2. maddesinde açıklanmıştır.

 17. Nurten dedi ki:

  Merhaba 3200 gss sigorta borcum çıkıyor eğer sigortalı bir işe girersem borcum silinirmi yoksa borcu ödemek zorunda mıyım

  1. Admin dedi ki:

   İşe girmenizle GSS borcu silinmez, ancak sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz.

 18. Ayşesin dedi ki:

  Yeni evlendim eşim emekli onun üzerinden faydalanmak istiyorum acaba gss borcum ödenmediği taktirde devamlılığı devam edermi yoksa borç faiziyle beraber yükselirmi?

  1. Admin dedi ki:

   Geçmişe dönük GSS borcunuz her ay üzerine gecikme zammı (faiz) eklendiği için artmaya devam eder, ancak evlendiğiniz tarihten itibaren artık adınıza yer borç tahakkuk etmez, ayrıca geçmişe dönük GSS borcunuz olsa bile eşiniz üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz.

 19. BARAN SEMERCİOĞLU dedi ki:

  GSS taksitlendirilmesi için ben yerine annem gidebilir mi ve iş yerinden dolayı şişli ye bağlıyım yada ikamet neresi ise orası mı

  1. Admin dedi ki:

   SGK annenizin başvurusunu kabul etmeyebilir, ayrıca şu an herhangi bir borç yapılandırma / taksitlendirme kanunu yürürlükte değil, borcunuzu sadece 6183/48. madde kapsamında taksitlendirebilirsiniz, ancak onun da şartları var. SGK kabul ederse taksitlendirebilirsiniz.

   1. BARAN SEMERCİOĞLU dedi ki:

    sağolun

 20. Metin Eroğlu dedi ki:

  Merhaba Ben 2012 yılının 5 .ayından itibaren devamlı her ay GSS sigortası borcumu düzenli ödemekteyim. 2020 ocak ayının borcunu ödemeye gittiğin zaman bana 2600 liralık borç çıkarıldığını gördüm . 7 yıldır duzenli
  ödediğim primlerden nasıl olabiliyorda borç çıkarılıyor. Nasıl itiraz edebilirim? Iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Sistemsel bir hata olabilir, GSS 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren herkes için zorunlu olduğundan bu borç ilk 5 aya ait faiziyle birlikte katlanmış bir borç olabilir. Bunun için SGK ile görüşüp sebebini öğrenmeniz yerinde olur. Belki itiraza bile gerek kalmadan borç silinir.

 21. Metin dedi ki:

  2017 yılının 06 ayından itibaren yatırılmasına rağmen borç görünüyor, o tarihlerden itibaren ziraat bankası bankamatikten yatiriliyordu, Acaba banka dan mı geçmedi sgk hesabına? Iyi çalışmalar.

  1. Admin dedi ki:

   Olabilir, yaptığınız ödemeler sizin adınıza işlenmemiş, emanet hesapta bekliyor olabilir. Ödeme makbuzlarınızla birlikte SGK Müdürlüğüne başvurup görüşün,

 22. Hasan dedi ki:

  Merhaba benim gss borcum vardı 370 tl küsür ben bunun hepsini ödedim e devletteki borç sifirlandi makbuzda var ama e devlette 228 tl tahsil edildi cikiyor ayrıca odedikten sonra gelir testi yaptirip yesil kartim cikti bugün ama yeniden 367 küsürlerde yeni borç cıkıyor e devletten lütfen cevaplarmisiniz sorumu yeşil kartım olmasına rağmen

  1. Admin dedi ki:

   Sistemden kaynaklanan bir hata olabilir, ödeme makbuzunuzla birlikte isterseniz SGK’ya başvurun.

   1. Hasan dedi ki:

    Makbuzu sgkya gösterdiğim zaman silinirmi peki tamamen borç yeşil kartım bugün çıktı ayrıca gelir testi1 g0, gelir testi2 g1 gözüküyor e devletten baktığımda

 23. Selman dedi ki:

  Buna da şükür nefes almaya vergi vermiyoruz maazallah içinden çıkamayız

 24. Bekir dedi ki:

  Selam bir miktar gss borcum vardı hepsini ödedim sonra gelir testi yaptırıp yeşil kart aldım tekrar borç çıkarmı acaba

 25. mahmut dedi ki:

  Merhabalar,
  30 Nisan 2018’de gecikme zamlarını siliyoruz dedikleri için GSS Borcumun tamanını Sgk ‘nin online üzerinden ödeyebilirsiniz demesine istinaden. Online olarak ödemesine yaptım. 2 yıldırde E-devlet üzerinden kontrol ettiğimde herhangi bir borç gözükmüyordu. Geçen hafta baktığımda 74 tl bir borç gözüküyordu. Bir kaç gün sonra baktığımda 800 tl lik bir borç gözüküyordu.
  Bana tebliğ edelin borç rakamını ödememe rağmen bu miktar ne dir diye Sgk müdürlüğünü gittim. Onlarda dilekçe yazın incelesin dedi. Hizmeti almadığım Sağlık konusu için 1200 tl para veriyorum üstüne 800 tl daha isteniyor. Bu neyin nesidir Allah aşkına

 26. leyla kara dedi ki:

  ben 2017 şubat ayında emekli oldum.gss na 540 tl borcum olduğundan yeni habrim oldu.emeklilik işlemleri yapılırken bu borç niye bildirilmedi bana ve borcum varken ben nasıl emekli oldum.bunun ıçın itiraz hakkım varmı.doğum borçlanması yaparken 340 tl gss borcumu ozaman öderdim.itiraz edebiliyotmuyum.

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nı sistemi sonradan geriye dönük GSS borcu tespit edebiliyor ya da SGK geriye dönük tarama yaptığında borç çıkabiliyor. Şu an belirttiğiniz gerekçelerle itiraz etseniz de dikkate alınmayabilir. Bu konuda Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı – GSS Borcu Nasıl Sildirilir ? başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

   1. mahmut dedi ki:

    merhaba.işveren sskmı tam ödemiyor.bazen ayda 5 -20 gün falan ssklı olarak gösteriliyorum.aile içi ek gelir asgari ücretin 1/3 ünden fazla.bana ve eşime gss prim borcu çıkarmı?

    1. Admin dedi ki:

     İşveren eksik gün nedeni olarak hangi kodu prim belgesine giriyor bilemiyoruz, eğer GSS primini 30 güne tamamlamanız gerekiyorsa bundan dolayı borç çıkabilir. (Bkz. Ayda 30 Günden Az Çalışanlardan GSS Primlerini 30’a Tamamlaması Gereken ve Gerekmeyenler) Ancak işyerinde aylık tam çalışıyorsanız işveren her ay 30 gün üzerinden bildirmek zorunda, bununla ilgili SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 27. Şaban dedi ki:

  Selam ben 88 doğumluyum yeni yeşil karta geçtim ve gss borcum yaklasik 2000lira bu borcu sildirme şansım varmı varsa nereye gidip ne yapmam gerek

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu yukarıdaki yazının 2. ve 3. maddelerinde açıklanmıştır. Gelir testi yaptırdığınıza göre bu aşamadan sonra SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

 28. süleyman dedi ki:

  18.09.1994 doğumluyum yeşil kartlı değilim 25 yaşını geçtiğmden dolayı babamın üzerinden çıkmışım bana Genel Sağlık Sigortası borcu çıkmış 800 tl 2018 den bu yana bunu sildirmenin bi yolu varmı yeşil kart çıkartırsam bu borç silinirmi yardımcı olursanız sevinirim

 29. Zahide dedi ki:

  Ben 37 yaşındayım 2018 yılına kadar babamın sgg dan yararlanıyordum 2018 de evlendim bugün edevlete bakarken süt prim borcu olduğunu gördüm ben şimdiye kadar hiçbir yerde çalışmadım

  1. Admin dedi ki:

   süt prim borcundan neyi kastettiğinizi anlayamadık, ALO 170’i arayıp bilgi alabilirsiniz.

 30. Leo dedi ki:

  “Bu hükme rağmen, re’sen GSS kapsamına alınan kişiye söz konusu gelir testi bildiriminin gönderilmediği sistemden tespit edilirse, bu durumda kişinin re’sen GSS tescil tarihi değiştirilir, böylece önceki döneme ait borçlar silinir.”

  Bana herhangi bir tebligat gelmedi, 2000 lira borç çıkardılar. Gelir testi yaptım G0 çıktım. Daha önce 2012’nin şubat ayında babam üzerinden gelir testi yapılmış gözüküyor sadece. Eski borçlarımı sildirmem mümkün müdür? Tebligat gelmediği anlaşılır mı? Nasıl sorgularım bunu? Bağlı bulunduğum SGK’ya dilekçe göndersem sorunumla ilgilenen olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Tebligat gönderilip gönderilmediği, gönderildiyse tebliğ edilip edilmediğini SGK sistemden, kayıtlardan görebilir.

   1. Leo dedi ki:

    Tebligat gönderilmedi, dilekçe yazarak SGK’ya başvurmam durumunda bu durup incelenip borcumun silinme ihtimali var mıdır?

    1. Admin dedi ki:

     SGK’nın eski uygulamasına göre eğer size gelir testine başvurmanız için tebligat gönderilmediği tespit edilirse geriye dönük borcunuz silinebilir, tabii SGK sonradan uygulama değişikliğine gitmediyse.

     1. Leo dedi ki:

      Bunu kontrol edebileceğimiz bir alan var mıdır? Tek şansımız dilekçe ile başvurup şansımızı denemek mi?

     2. Admin dedi ki:

      Başvuru üzerine SGK’nın yapacağı değerlendirme sonucu yapılacak bir işlem olduğu için sizin kontrol etme imkanınız yok, SGK kontrolü sisteminden kendisi yapar. Ancak başvuru için SGK’ya gitmeniz şart değil, daha önce tarafınıza gelir testi yaptırmanız gerektiğine dair hiçbir yazı gönderilmediği, bu nedenle gelir testi sonucuna bağlı olarak geriye dönük tüm GSS prim borçlarınızın silinmesi talebiyle ilgili bir dilekçe yazıp taahhütlü posta ile bulunudğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne gönderebilirsiniz.

 31. Mura dedi ki:

  Selamun aleykum ben 2014 isten cikarildim o gunden beri sigortali ise giremedim calisamadim son ikisenede sigortasiz dai is bulamadim evdeyim evde annem ve babamla kaliyorum annem ev hanimi babam emekli onun maaasiyla geciniyoz ssk prim borcum 6,500 olmus bunu nasil sildiririm yada bana nasil yardimci kim olur akil verirseniz sevinirim

 32. Musa SANCAR dedi ki:

  Merhabalar 16.03.2017 ile 21.06.2020 tarihleri arasında yurt dışında çalışmış bulunmaktayım ve bu arada gss pirim borcum gözüküyor bütün evraklarımı sundum.burada çocuklarım 550 ₺ yurt dışındayken ödeme yapmışlar bende paranın iadesini ve borcumun silinmesini dilekçe yazdım tarıfıma bugün itibariyle 18 yaş altı çocuğumun üniversite hastanesine gittiği için bu tarihler arasında 780 ₺ borcum olduğumu ödenmiş 550₺ düştüğünde 278 ₺ yine borçlu çıkartıldığını beyan ettiler benim bunun için nasıl bir yol çizmem gerektiğini izah eder misiniz dilekçe yazabilirmiyim teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Yurt dışında bulunduğunuz sürede işleyen GSS sigortalılığınızdan dolayı çocuğunuz Türkiye’de sağlık yardımı aldıysa, GSS’nizin iptali halinde çocuğunuzun aldığı tedavi giderlerini doğal olarak SGK sizden ister. Yurt dışında bulunulan sürede işleyen GSS borcunun silinmesi konusundaki açıklama Yurtdışına Taşınanların Genel Sağlık Sigortalılığı ve Prim Borçları başlıklı yazıda yer almaktadır.

   1. Erdaluçak dedi ki:

    1999 dogumlu %94 engeli oglum var benim sgk dan faydalan mıyor sgkpirimi ödemek zorundayım bu nun için ne yapmalıyım teşekürler

    1. Admin dedi ki:

     Sigortalının malûl olduğu tespit edilen ve evli olmayan çocukları yaşlarına bakılmaksızın bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabilir, bunun için ayrı prim ödemesine gerek yok. Siz SGK’ya başvurun, ancak SGK gerekli görüşe belki çocuğunuzu tekrar sağlık kuruluna gönderir.

 33. Cihat Çetinbaş dedi ki:

  Merhaba, liseden mezun olduktan sonra açık üniversite kaydımı yaptırdım. Adıma toplamda 2000 TL gss borcu birikmiş. Bunu sildirmek için gittiğimde, öğrencisiniz fakat babanız üzerinden sigortalı gözükmüyorsunuz, adınıza kart çıkarttırıp tekrar gelin dediler. Tekrardan gidip kart çıkartsam babamın sigortasından yararlansam önceki borçlar siliniyor sanırım öyle dediler doğru mu acaba? Babam vefat etti bu arada.

  1. Admin dedi ki:

   Karttan kastınız nedir bilmiyoruz, ancak yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere adınıza GSS prim borcu tahakkuk etmiş olan aylarda babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız var idiyse geriye dönük borçlar silinir.

   1. Cihat Çetinbaş dedi ki:

    Karttan kastım babamın ölüm aylığı. 18 yaşından küçük olduğum zamanda devlet bana maaş bağlıyordu kendime ait kartım vardı. 18 yaşından sonra anneme bağladım kartı iptal ettik. Babamın sigortasından düşmüşüm onu yaptığım için. Liseden sonra anneme bağlattığım için sağlık hakkım düşmüş. Öğrenci olmama rağmen yararlanamıyordum ama yararlanma hakkım vardı. Gidip tekrardan haklarından yararlanmak istediğimi söyledim. Hallettim. Umarım silinir.

 34. Elif dedi ki:

  Merhaba, ben babam üzerinden yetim aylığı alıyordum. Sigortalı ise girince aylığı anneme devrettim. İşten ayrılınca babam üzerinden dustugum için bana 600 lira prim borcu çıkarılmış. Şimdi tekrar yetim aylığı için başvurursam önceki aylarda çıkan prim borcu silinir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Daha önce yetim aylığı bağlanıp kesildiği için, şimdi tekrar yetim aylığına başvurmanız halinde başvuru tarihini takip eden aybaşından geçerli olmak üzere yetim aylığı bağlanacağından, yani işten ayrıldığınız tarihle başvuru tarihini takip eden aybaşı arasındaki dönem için yetim aylığı ödenmeyeceğinden, söz konusu geriye dönük GSS borcunuz da silinmeyebilir. Ancak tekrar işe girmeyecekseniz en azından bundan sonrasına GSS borcu çıkmaması için yetim aylığını tekrar başlatmanız gerekir. Tabi bu durumda annenizin bir miktar düşer.

 35. Songül dedi ki:

  Mesela gss primini bekarken ödeyip evlenen ve 2 çocuktan sonra tek geliri devletten çocuğuna engelli bakıcı maaş alan boşanmış hanede yalnızca 3 kişilik yaşayan bir anne kişi başına askeri üc retin 3/1 i yada 1/3 ü ne demekse nasıl oluyur bu işler anlayamadım

  1. Songül dedi ki:

   Ben yeşil kartlı 2 çocuk sadece bakıcı maaşı la geçim sağlayan ve Borçlarımız dan dolayı karnımızı doyurmakta çok zorlanan anne olarak genel sağlık sigortası tescil primi borçları gibi şeyleri nasıl ne gibi bir durumum var bunun ödeme durumum yoksa ne yapılabilir kişi başına düşün bölü işlerini çok kafam almadı gidti. Ben şimdi borçlu uyum çok mu birikiyor borcum bakıcı anneye devlet yardımı filan denilmiş onuda çok çözemedim

   1. Admin dedi ki:

    Anladığımız kadarıyla engelli çocuğunuza baktığınız için bakım parası alıyorsunuz, aynı zamanda yeşilkartlısınız. Yeşil kartlı olduğunuz için adınıza GSS prim borcu işlemez. Konuyla ilgili olarak SGK ile veya ALO 170 ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Eğer geçmişe dönük GSS prim borcunuz varsa bile, hiç gelir testi yaptırmadıysanız gelir testine başvurarak borcunuzu sildirme imkanı var. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/yapilandirma-kanunu-cikti-gss-borclari-ne-olacak/) Sorduğunuz asgari ücretin 3/1’ide yeşilkartla ilgili. Yani gelir tetsi sonucuna göre aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı asgari ücretin üçte birinden az çıkanlar ücretsiz sağlık yardımından (yeşilkarttan) yararlanabilir ve adlarına prim borcu işlemez.

 36. Yasin dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşındayım. Öğrenci değilim. Benim babamın ve annemin sigortası yok. Bana ve babama Gss işliyor. Ben gelir testi yaptırırsam Gss den çıkarılır mıyım? Gss den çıkmak istiyorum ağlık ihtiyaçlarını özel olarak karşılıyor gerek duymuyorum. Başka bir yöntem varmı.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   https://www.isvesosyalguvenlik.com/gss-iptal-edilebilir-mi/ başlıklı yazıda da belirtildiği üzere GSS’den çıkma imkanı yok ve yine https://www.isvesosyalguvenlik.com/ozel-saglik-sigortasi-gssli-olma-zorunlulugunu-kaldirir-mi/ başlıklı yazıda belirtildiği üzere kişinin özel sağlık sigortası olması bile onun GSS’li olma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla şu an yürürlükte olan mevzuata göre hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiyi SGK 60/g kapsamında GSS sigortalısı yapar ve SGK’dan hiçbir sağlık yardımı almasa bile adına her ay aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında GSS primi tahakkuk ettirir, takip eden ayın sonuna kadar ödenmemesi halinde de her ay faiz işler. Tek istisnası, gelir testine başvurup sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkan kişi GSS primi ödemekten kurtulur, hatta ücretsiz (yeşil kart) kapsamında sağlık yardımı alma hakkı elde eder.

 37. Hasan dedi ki:

  2012 yilinda Babam çalışırken gelir testi yaptirdik. Belli bir sure gss primi ödedikten sonra babam 2015 yilinda emekli oldugundan gelir dustu. 2021 yilina kadar gelir testi yaptırmadık. Gelir testi yaptırdıktan sonra 2015 yilindan 2021 yılına kadar bu 6 senelik odedigim gss primini geri alabilir miyim? Geri ödeme yaparlar mı bu yıllar arasındaki odedigim parayı?… lütfen acil cevap verirseniz sevinirim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   GSS primi hiçbir şekilde geri ödenmez, isterseniz hiç sağlık yardımı almamış olun fark etmez. Ancak bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – babanız – eşiniz – çocuğunuz üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız olduğu halde hatalı olarak 60/g kapsamında GSS’li olarak tescil edilmiş olursanız belki o zaman ödediğiniz GSS primini geri alabilirsiniz.

   1. Hasan dedi ki:

    Teşekkürler.

 38. KAYA ALI dedi ki:

  Merhaba, yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. Birikmiş gss primlerim ve yapılandırma borcum var. E-devlet üzerinden SPAS Müstehaklık Sorgulama yaptığımda “Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” ibaresi ile karşılaşıyorum. Geçmiş dönem borçlarını ödediğimde yeniden hizmet almaya başlayabilecek miyim? Zira hastaneden geri çevriliyorum. Ödeme yaptıktan ne kadar zaman sonra provizyon alabilirim?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Hangi kapsamda sigortalısınız ?

   1. KAYA ALI dedi ki:

    Son 1 senedir sigortalı değilim.

 39. Selamettin dedi ki:

  Merhaba 2012 ve2013 te ek5 tarım sigortası. Yaptırdım.burdan çıkan borcu yapılandirma da ödedim.2013te sonra2017 ye kadar sigortalı işte çalıştım . şuanda calismyrum .bu yapılandırmayı ödedikten sonra EK 5 tarım i aktif hale getirdim bu defa hem Ek5 hemde GSS borcu görünüyor. .GSS borcuna itiraz edebilir miyim????

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İtiraz edebilirsiniz tabii ki ancak GSS prim borcunun ait olduğu dönemler önemli, eğer sigortalı işte çalıştığınız veya Ek-5 tarım sigortalısı olduğunuz dönemler için çıkmış GSS prim borcu varsa silinir. Ancak sigortasız kaldığınız boşluk dönemlerine ait GSS borçları itiraz etseniz de silinmez.

 40. Meryem dedi ki:

  Merhaba yanımda çalışan temizlikcimi SGK li yaptırdım ama yeşil kartlı yeşil Kart SGK başlayınca düşer mi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Herhangi bir işlem veya başvuru yapılmasına gerek yok, sizin sigorta girişini verdiğiniz gün itibaren çalışanınızın yeşil kartı yani 60/c-1 kapsamındaki genel sağlık sigortalılığı devreden çıkmış, 60/a-1 kapsamındaki genel sağlık sigortalılığı devreye girmiştir.

 41. Emrah dedi ki:

  Neredeyse 5 senedir annemin hastaligi nedeniyle calisamiyorum ve gss prim borcum 4900 tl civari olmus. Suan pandemi yuzunden is olanaklari yok denecek kadar az hatta hic yok . Evde 3 kisiyiz eve giren tek maas babamin emekli maasi . Bu borcun tamamini sildirebilmemin bie yolu varmirdir.

 42. Erol dedi ki:

  GSS borcum 830tl çıkıyor gelir testi yaptırdım 14/4/2021 tarihinde 30/04/2021 tarihinde sonuçlandı yeşil kart ım onaylandı GSS borcum silinir mi Bildiri ayın 13 de elime ulaştı bende 14 de başvuru yaptım yardımcı olur musunuz teşekkürler 🙏

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Gelir testine 1 Nisan 2021 tarihinden önce başvurmuş olsaydınız, ilk gelir testi ise 7256 sayılı Kanunla sağlanan imkan çerçevesinde tüm borcunuz silinirdi. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/gelir-testi-ile-gss-borcunu-sildirmek-isteyenler-icin-31-mart-son-gun/)
   Ancak siz başvuruyu Mart ayından sonra yaptığınızdan, https://www.isvesosyalguvenlik.com/genel-saglik-sigortasi-prim-borcu-cikarilanlar-ne-yapmali/ başlıklı yazının “2- Gelir Testi Yaptırarak Borcu Sildirmek” başlıklı bölümünde belirtilen şartlar mevcutsa geriye dönük borcunuz silinir, aksi halde silinmez.

 43. Bade dedi ki:

  Merhaba admin ben yeni üniversiteye başladım geçen ay gelen tebliğkatla 750 tl civarı borcumun olduğunu öğrendim kaymakamlığa gelir testi için başvurdum ama gelirim asgari ücretin1/3 üzerinde çıkmış borcum silinmemiş . babam ile annem yeşil kartlı ve ben kyk bursu alıyorum ben galiba formu yanlış doldurdum ne yapmalıyım tekrar gelir testi yapabilirmiyim yada öğrenci olduğum için borcumu sildirebilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İkamet adresiniz anne – babanızla aynıysa, onlar yeşil kartlı olduğuna göre sizin gelirinizin de 1/3’in altında çıkması gerekirdi. Banka hesabınıza yatan KYK bursu gelir olarak kabul edilmiş, bu nedenle geliriniz yüksek çıkmış olabilir. Yeniden gelir testi yaptıramazsınız, ancak gelir testi sonucuna itiraz edebilir, banka hesabınıza yatan paranın da KYK bursu olduğunu itiraz dilekçenizde belirtebilirsiniz.
   Eğer ilk gelir testiyle ve gelir testine Nisan ayından önce başvurdunuzsa gelirinizin de 1/3’in altında çıkması halinde geriye dönük GSS borcunuz silinir. Bunun dışında gelir testi sonucuna göre GSS borcunun silineceği sayfa başındaki yazının 2. maddesinde açıklanmıştır.

 44. admin dedi ki:

  Merhaba kendim genel sağlık sigortasından yararlanıyorum. Eşim emekli olunca otomatik olarak onun üstüne geçer miyim?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Evet, 5510 sayılı Kanunun 60/f maddesine göre SGK’dan gelir veya aylık alan kişiler ayrıca prim ödemelerine gerek kalmadan otomatik olarak genel sağlık sigortalısı sayıldığından, bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk ve ana – babaları bu kişi üzerinden sağlık yardımı alabilmektedir.

   1. HAKAN EREN dedi ki:

    yüzde 92 engelli raporu olan kardeşim var.Babam 1 temmuz 2018 yılında hayatını kaybetti.Kardeşime bu ay yetim aylığı bağlandı.GSS primlerini 3 yıl süresince ödedik .Ödemiş olduğumuz GSS primlerini geçmişe dönük olarak talep edip alabilirmiyiz.Şimdidn teşekkürler.

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Kardeşinizin engelli rapor tarihinden öncesine ait ödenmiş primleri SGK iade etmez, rapor tarihinden sonra ödenmiş primler varsa belki onları iade eder.

 45. Mehmet dedi ki:

  Kardesim insan calismiyor issiz siz gelir saglik sigortasi cikartiyorsunuz hangi ulkede yasiyoruz anlamadim gitti

 46. Furkan dedi ki:

  Merhaba admin… Öncelikle yaşım 20 , 2 ay önce SGK’dan tebligat geldi ve 500 küsur TL prim borcum olduğunu öğrendim.1 ay geçmeden gelir testi yaptırdım şuan kabul oldu ama edevletten baktığımda hala eski 500 TL borç duruyor silinmesi gerekmez mi ? Cevaplarsanız sevinirim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Vakıf gelir testi sonucunu henüz SGK’ya göndermemiş veya SGK henüz işlem yapmamıştır, gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliriniz brüt asgari ücretin üçte birinden az çıktıysa GSS borcunuz silinir.