DOLAR 7,3096
EURO 8,6644
ALTIN 484,03
BIST 9,5951
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

GSS Primini 30 Güne Tamamlama Şartları Yine Değişti

09.07.2020
A+
A-
GSS Primini 30 Güne Tamamlama Şartları Yine Değişti

4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışanların GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyordu. Daha sonra 2016 yılında yapılan değişiklikle bu konuda esneklik getirilmiş, 30 günden az çalışan bazı sigortalılar için bu zorunluluk kaldırılmış, diğer sigortalılardan da sadece ayda 20 gün veya daha az çalışanlar zorunluluk kapsamında kalmıştı.

Ancak bu defa 7226 sayılı Torba Kanunla 1 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğunda tekrar değişiklik yapıldı;

Yeni Düzenlemeye Göre GSS Primini 30 Güne Tamamlaması Gerekenler

• 4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışanlardan bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eş-çocuk-ana-babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olanların aylık GSS primini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

• Böyle bir imkanı olmayanlardan da sadece;

– 4857 sayılı Kanunun 13 üncü ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlardan (eksik gün sebebi 06- Kısmi istihdam gösterilenlerden) ay içerisinde sekiz gün ve daha az çalışanlar,

– Ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan (eksik gün sebebi 7- Puantaj gösterilenlerden) ay içerisinde sekiz gün ve daha az çalışanlar,

GSS primlerini aylık 30 güne tamamlamak zorunda. Eğer bu kapsamdakiler ayda 8 günden fazla çalışıyorsa yani SGK’ya bildirilen aylık çalışma gün sayısı 8 günden fazlaysa o zaman bunların da GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

• Yukarıda belirtilenler dışında ayda 30 gün çalışanların ise GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Durumu

Ek 9 kapsamında ev hizmetlerinde ayda 10 gün veya daha fazla çalışanlardan yani yanında çalıştıkları işveren tarafından aylık çalışma gün sayısı SGK’ya 10 gün veya daha fazla bildirilenler ayda 8 günden fazla çalıştırılmış olduklarından, GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

Ek 9 kapsamında ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlarla ilgili olarak ise işverenleri sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yaptığından, bu çalışanlar uzun vadeli sigorta kolları ile GSS primlerini isterlerse zaten her ay kendileri SGK’ya ödüyor.

GSS Primlerinin Miktarı ve Ödeme Şekli

Ayda 8 günden az çalıştığı için eksik günlerine ait GSS primlerini SGK’ya ödemek zorunda olanlar günlük brüt asgari ücretin yüzde 3’ü üzerinden eksik gün primini ödemeleri gerekir. 2020 yılı sonuna kadar aylık (30 gün için) ödenmesi gereken GSS primi 88,29 TL olduğuna göre, bu tutar üzerinden eksik gün için ödenmesi gereken aylık GSS prim tutarı hesaplanabilir. (Bkz. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları)

Maddi durumu iyi olmayanlar ise gelir testine başvurabilirler. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların eksik günlere ait GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu ortadan kalkar.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi

GSS uygulaması hakkında daha ayrıntılı bilgi içeren yazılara GSS-Genel Sağlık Sigortası Rehberi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.