DOLAR 7,4642
EURO 9,0621
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı
İstanbul
3°C
Kar Yağışlı
Sal 5°C
Çar 7°C
Per 10°C
Cum 12°C

GSS Primini 30 Güne Tamamlama Şartları Yine Değişti

09.07.2020
A+
A-
GSS Primini 30 Güne Tamamlama Şartları Yine Değişti

4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışanların GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyordu. Daha sonra 2016 yılında yapılan değişiklikle bu konuda esneklik getirilmiş, 30 günden az çalışan bazı sigortalılar için bu zorunluluk kaldırılmış, diğer sigortalılardan da sadece ayda 20 gün veya daha az çalışanlar zorunluluk kapsamında kalmıştı.

Ancak bu defa 7226 sayılı Torba Kanunla 1 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğunda tekrar değişiklik yapıldı;

Yeni Düzenlemeye Göre GSS Primini 30 Güne Tamamlaması Gerekenler

• 4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışanlardan bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eş-çocuk-ana-babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olanların aylık GSS primini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

• Böyle bir imkanı olmayanlardan da sadece;

– 4857 sayılı Kanunun 13 üncü ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlardan (eksik gün sebebi 06- Kısmi istihdam gösterilenlerden) ay içerisinde sekiz gün ve daha az çalışanlar,

– Ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan (eksik gün sebebi 7- Puantaj gösterilenlerden) ay içerisinde sekiz gün ve daha az çalışanlar,

GSS primlerini aylık 30 güne tamamlamak zorunda. Eğer bu kapsamdakiler ayda 8 günden fazla çalışıyorsa yani SGK’ya bildirilen aylık çalışma gün sayısı 8 günden fazlaysa o zaman bunların da GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

• Yukarıda belirtilenler dışında ayda 30 gün çalışanların ise GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

GSS Primlerini 30 Güne Tamamlamak Zorunda Olmayan Diğer Kişiler

Aşağıda belirtilen kişilerin de GSS primini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

 • Ay içinde birden fazla işyerinde çalışıp toplam çalışma süresini 30 güne tamamlayanlar.
 • SGK’dan gelir veya aylık alırken 30 günden az süreli çalışıp gelir veya aylıkları kesilmemiş olanlar.
 • Ay içinde 30 günden eksik günlerini isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlayanlar.
 • Haklarında 4857 sayılı Kanun hükümleri uygulanmayanlar, yani İş Kanunu kapsamına girmeyenler.
 • 5510/5 inci maddesi kapsamındaki sigortalı olanlar yani çıraklık, stajyerlik, kursiyerlik gibi nedenlerle kısmi sigortalı olanlar.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) ve (C) bentlerine tabi olanlar,
 • 506 sayılı Kanunun geçici 20 inci maddesi kapsamında çalışması olanlar (Banka, ticaret ve sanayi odası gibi kurum/kuruluşlarda çalışmaları nedeniyle özel sandıklara tabi olanlar)

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Durumu

Ek 9 kapsamında ev hizmetlerinde ayda 10 gün veya daha fazla çalışanlardan yani yanında çalıştıkları işveren tarafından aylık çalışma gün sayısı SGK’ya 10 gün veya daha fazla bildirilenler ayda 8 günden fazla çalıştırılmış olduklarından, GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

Ek 9 kapsamında ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlarla ilgili olarak ise işverenleri sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yaptığından, bu çalışanlar uzun vadeli sigorta kolları ile GSS primlerini isterlerse zaten her ay kendileri SGK’ya ödüyor.

GSS Primlerinin Miktarı ve Ödeme Şekli

Ayda 8 günden az çalıştığı için eksik günlerine ait GSS primlerini SGK’ya ödemek zorunda olanlar günlük brüt asgari ücretin yüzde 3’ü üzerinden eksik gün primini ödemeleri gerekir. 2020 yılı sonuna kadar aylık (30 gün için) ödenmesi gereken GSS primi 88,29 TL olduğuna göre, bu tutar üzerinden eksik gün için ödenmesi gereken aylık GSS prim tutarı hesaplanabilir. (Bkz. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları)

Maddi durumu iyi olmayanlar ise gelir testine başvurabilirler. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların eksik günlere ait GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu ortadan kalkar.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi

GSS uygulaması hakkında daha ayrıntılı bilgi içeren yazılara GSS-Genel Sağlık Sigortası Rehberi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Murat dedi ki:

  İşçi ise ücretsiz izinde gösterilip tehdit ile çalıştırılıyor alo 170 gerekeni yapmıyor işveren hem devletten hem işçiden çalıyor ist.eyüp pierloti tarih kahvesi işçileri ve devleti iş yok altında sömürüyor işçiler pandemi bitince beni çalıştırmaz deyor onun için susuyor ya denetmen 1 görünse devletde işçide böyle patronlara boyun bükmez

  1. Admin dedi ki:

   CİMER’e şikayette bulunun.

 2. Meray dedi ki:

  Pandemiden yaralanan pierloti tarıh kahvesi işçisine haram yediriyor işçi pandemiden aldıgı ücretin üstünü tamamlıyorlar İstanbul’da Eyüp pierloti yari kafesi işçileri ve devleti sömürüyor

 3. Onur dedi ki:

  Selamlar.Bu yasa şu an yürürlükte ve halihazırda işleyen son düzenlenen yasa mı?
  Eger Sayet böyleyse sorun şu;Benim eksik gün nedenim kısmi istihdam koduyla bildiriliyor.Haftada 2 gün calışmaya gidiyorum fakat “artık haftalar’ diye tabir ettigimiz haftalar neticesinde bazen ayda toplam 8 bazen 10 bazen 9 gün gitmiş oluyorum.Bu yasaya göre ben örnek temmuz ayında 8 gün ve daha altı toplam çalışmışsam eğer primimi otuz güne tamamlamak zorunda kalıyorum.Ama bir sonraki ay 10 gün çalışmışsam eğer borç çıkmıyor.Doğru mudur?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıda belirttiğimiz düzenleme bu konudaki en son yasal düzenleme ve halen geçerli. Ayrıca Kanunda “…………… eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin otuz güne tamamlanması
   zorunludur. ” ifadesi yer aldığından, SGK’ya çalışma gün sayınızın 8 gün veya daha az bildirildiği aylara ait GSS primlerini 30 güne tamamlamanız gerekir. Öte yandan sigortalı bir işte çalışmasaydınız, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – baba – eş veya çocuğunuz üzerinden sağlık yardımı alabilecek idiyseniz, o zaman 8 gün veya daha az süreli çalıştığınız ayların GSS primlerini de 30 güne tamamlamanız gerekmez.

 4. faik dedi ki:

  Kısmi Süreli ÇalışIYORUM bu gün baktıgımda 1513.13 TL borcum gözüküyor,ancak sağlık hizmeti alma noktasında bir sıkıntım. 2018 yılında bu yana kısmı süreli çalışıyorum daha öncesi gss yararlanıyordum e devletten baktıgımda borcum oldugunu gördüm ve şaşırdım çalıştıgım işyeri gss ödüyor zannettim .su anda ne yapmam gerekir borcu yapılandırır sam taksitle ödeyebilirmişim . gelir testi için müracat etmelimiyim.teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Çıkan borç GSS primini 30 güne tamamlamanız gereken aylarla ilgili de olabilir, boşta geçen sürelerle ilgili de olabilir. Şu an yapılandırma uygulaması devam ediyor, vakit geçirmeden SGK ile görüşmenizde fayda var. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/yapilandirma-kanunu-cikti-gss-borclari-ne-olacak/)

 5. Kadir dedi ki:

  Yeşil kart sahibiyim. GSS ye geçtiğim anda sağlık hizmeti alabilirmiyim? Daha önce 2016 yılında 4/c statüsünde isim. O tarihten sonra herhangi bir sigorta kaydim götür.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yeşil kart kapsamında zaten sağlık hizmeti alma hakkınız olduğundan, GSS’ye geçmeniz yani 60/g kapsamında GSS sigortalısı olmanız halinde 30 günü beklemeden, yine sağlık yardımı alabilirsiniz, ancak 60/g’ye geçtikten sonra 60 günden ( 2 aylıktan) fazla ödenmemiş GSS priminiz olursa sağlık yardımı alamazsınız. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/sagliktan-yararlanmada-30-gun-sarti-aranan-ve-aranmayan-kisiler/, https://www.isvesosyalguvenlik.com/saglik-yardimlarindan-yararlanabilmesi-icin-borcu-olmamasi-gerekenler-kimlerdir/)