DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Pts 23°C
Sal 22°C
Çar 22°C
Per 26°C

GSS’li Olma Şartı Aranmaksızın Ücretsiz Verilen Sağlık Hizmetleri Nelerdir ?

16.03.2014
A+
A-

Kişinin genel sağlık sigortası olmasa, genel sağlık sigortası olmakla beraber prim günü yetersiz olsa veya prim borcu bulunsa, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – baba – çocuk veya eş üzerinden sağlık yardımı alma imkanı olmasa, dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunmasa dahi, aşağıda belirtilen hal ve durumlarla ilgili olarak sağlık kurum ve kuruluşuna başvuran kişinin tedavisi ilgili sağlık kurum ve kuruluşu tarafından yapılır, tedavi gideri SGK tarafından ilgili sağlık kurum ve kuruluşuna ödenir.

5510 sayılı Kanunun 67 inci maddesine göre bu istisnai hal ve durumlar şunlardır;

1) Acil hal (*),

2) İş kazası ile meslek hastalığı hali,

3) Trafik kazası,

4) Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalık,

5) Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmeti,

6) Analık hali (**),

7) Afet ve savaş ile grev ve lokavt hali,

8) 18 yaş altı çocuklar,

9) Tıbben başkasının bakımına muhtaç kişiler (***),

10) Koronavirüs (COVİD 19)

(*) Acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.

(**) Analık hali; gebeliğin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık süre 5510 sayılı Kanun bakımından analık hali olarak kabul edilir.

(***) Tıbben başkasının bakımına muhtaç kişi; “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında, yetkilendirilmiş özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca, ağır özürlü olduğu “Özürlü Sağlık Kurulu Raporu” ile belgelendirilen kişiler, tıbben başkasının bakımına muhtaç kişiler olarak kabul edilir. Bu kişiler için düzenlenen faturaya “Özürlü Sağlık Kurulu Raporu” eklenecektir.

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde bir - iki gün içinde cevaplandırılır. Emeklilikle, özellikle dul-yetim aylığı bağlanmasıyla ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.isvesosyalguvenlik.com
 1. mehmet kızmaz dedi ki:

  analık halinden faydalanmak için sgk ya falan başvurmak gerekir mi

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalının kendisi analık yardımlarından yararlanacaksa (yani doğum öncesi ve sonrası süreler için istirahat parası alacaksa), kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gittiğinde, eğer raporlu sayılacağı süre gelmişse doktor sistemden raporu girer, sigortalı kadın bu şekilde rapor paralarını alır. Zaten kendi sigortalılığından dolayı tedavi – muayene ve kontrol yardımlarından yararlanır. Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin analık halinden faydalanmasını kastediyorsanız, muayene, kontrol ve doğum süresinde kadın kocasının genel sağlık sigortasından yararlanır. Bunun için SGK’ya ayrıca başvuruya gerek yok, kocası üzerinden sağlık aktivasyonunun yapılmış olması yeterli.

   1. mehmet kızmaz dedi ki:

    her ikisinin de hiç bir sağlık güvencesi yok yani bir yere başvurmadan hamile kadın gidip devlet hastaneleri ve fakülte hastanesinde muayene ve doğumunu yapabilir

    1. Admin dedi ki:

     Hiç bir sağlık güvencesi olmayan kadın analık halinde Devlet Hastanelerinden ücretsiz yararlanabilir. Fakülte hastaneleri ile özel hastaneler için ise kesin bilgi veremeyiz. Bu konuda sağlık uygulama Tebliğine bakmak gerekir. Ancak SGK’nın götürü bedel anlaşma yaptığı dolayısıyla yeşil kartlıların gidebildiği fakülte hastanelerine gidebilir herhalde.

 2. Mehmet kızmaz dedi ki:

  Peki gelir testine başvurmuşlar ve sonuç g0 yaziyo bu durumda ne olur

  1. Admin dedi ki:

   Gelir testi sonucunda hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanlar g0 olarak adlandırılır. SGK sisteminde bu 60/1-c kapsamında genel sağlık sigortası olurlar ve prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanırlar, bunlar bir nevi yeşil kartlı sayılır.

 3. Melik dedi ki:

  Analık istisnai halden yararlanmak için herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna müracat etmemiz gerekiyor mu hiç bir sosyal güvencem yok

  1. Admin dedi ki:

   Hayır, bunun için SGK’ya başvurmanıza gerek yok. Doğrudan Devlet Hastanelerine gidebilirsiniz.

 4. Meral dedi ki:

  Babamın bağ kur borcu var sağlık güvencemiz kapali gözüküyor muayene olabilirmiyiz istisnai hal kapsamından

  1. Admin dedi ki:

   2019 yılı sonuna kadar borcu olsa dahi BAĞ-KUR sigortalıları ve bunların bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk ve anne – babalarının sağlık yardımlarından yararlanmalarına imkan tanınmıştır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren de bu hak devam ettirilmezse ve babanızın BAĞ-KUR borcu devam ediyor olursa gelir testine başvurup anneniz ve siz, varsa kardeşleriniz prim ödemeden ücretsiz olarak veya aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü üzerinden her ay GSS primi ödeyerek (sadece annenizin prim ödemesi yeterli olur) sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz. (Bkz. Borcu Olan Bağ-Kur’lunun (4/1-b) Eş ve Çocuğu Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

 5. Tuba dedi ki:

  Merhaba ben yeni bosandim oyuzden sigortam iptal oldu babam sağ değil direk annemin sigortasından yararlanabiliyomuyum yoksa başvuru yapmanız lazim nasil olucak acaba bilgi almak istiyorum bu konuda

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Annenizin sosyal güvencesi varsa ve yararlanabilirsiniz. Babanız üzerinden yetim aylığı alma imkanınız varsa bu kapsamda da sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz.

 6. Elif köse dedi ki:

  Merhaba çalışmıyorum işsizim geçim durumum yok yesilkartli muayene olmak istiyorum nasıl yapabilirim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bunun için önce Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusu yapmanız gerekir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/ucretsiz-saglik-yardimlarindan-yararlanma-yesil-kart-sartlari/)