DOLAR 7,8426
EURO 9,4148
ALTIN 450,58
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Yağışlı

Günlük 39 Liralık Nakdi Ücret Desteğinin Kesileceği Haller

23.10.2020
A+
A-
Günlük 39 Liralık Nakdi Ücret Desteğinin Kesileceği Haller

Koronavirüs salgınının çalışma hayatı, işverenler ve çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için kısa çalışma ödeneğinin şartları kolaylaştırılmış, daha sonra ayrıca nakdi ücret desteği uygulaması getirilmişti.

17 Nisan 2020 tarihinde başlayan ve halen devam eden nakdi ücret desteği, işveren tarafından ücretsiz izne gönderilen veya 15 Mart 2020 tarihinden sonra işsizlik maaşı almayı hak edecek şekilde iş akdi feshedildiği halde prim günü veya sigortalılık süresi yetmediği için işsizlik maaşı almayı hak edemeyenler için günlük 39,24 Türk Lirası, aylık 1.177,20 TL tutarında yapılan bir ödemedir

Nakdi ücret desteğinin süresi en son Cumhurbaşkanı tarafından 17 Kasım 2020 tarihine kadar uzatılmıştı, ancak bir süre daha uzatılacak gibi görünüyor, çünkü 16 Ekim 2020 tarihinde Meclise sunulan kanun teklifinde yer alan bazı düzenlemelerde işçilere nakdi ücret desteği ödenmesi öngörülüyor.

Nakdi ücret desteğinden yararlanma şartları ve kimlerin yararlanabileceği Günlük 39 Liralık Ödemeden Yararlanacak İşçiler ve Şartları, Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartları başlıklı yazılarda açıklanmıştır.

Nakdi ücret desteği ödemesinin hangi hallerde kesileceği / sona ereceği ise aşağıdaki açıklanmıştır.

• Bu uygulama geçici bir süre için getirilmiş olup, Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak en son uzatma süresinin bitiminde,

• Ücretsiz izindeki işçinin izin süresi sona erip işyerinde çalışmaya başladığında veya işveren tarafından sigorta çıkışı verildiğinde,

• İşçinin bir başka işyerinde sigortalı çalışmaya başlaması, sigortasız çalışsa bile çalıştığının tespit edilmesi halinde,

• İşçinin SGK’dan emekli aylığı almaya başlaması halinde,

nakdi ücret desteği ödemesi sona erer.

Benzer ödemeler olan işsizlik maaşının ve kısa çalışma ödeneğinin hangi hallerde kesileceği ise İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir ?, Kısa Çalışma Ödeneğinin Durdurulacağı – Kesileceği Haller başlıklı yazılarda açıklanmıştır.

İşverene Uygulanacak Yaptırımlar

İşveren tarafından ücretsiz izinde gösterilen işçinin işyerinde fiilen çalıştığının tespiti halinde nakdi ücret desteği ödemesi kesilir, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere işverene aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır, ayrıca işçiye çalıştırıldığı süre için yapılmış olan ödemeler faiziyle birlikte işverenden tahsil edilir. Dolayısıyla işçinin ücretsiz izinde gösterilip, İŞKUR’dan nakdi ücret desteği almasının sağlanması, ancak bu işçinin işyerinde çalıştırılması Kanuna aykırıdır. (Bkz. Fırsatçı İşverenleri Mutlaka İŞKUR’a Bildirin !)

İşçiye Uygulanacak Yaptırımlar

İşveren tarafından ücretsiz izne gönderildiği için nakdi ücret desteği alan işçinin bir başka işyerinde çalıştığının tespit edilmesi veya hizmet akdi işsizlik maaşı almayı hak edecek şekilde sona erdirildiği halde prim gün sayısı veya sigortalılık süresi yeterli olmadığı için nakdi ücret desteği alan işçinin herhangi bir işyerinde çalıştığının tespit edilmesi halinde nakdi ücret desteği kesileceği gibi, bu işçiye çalıştığı süre için ödenmiş nakdi ücret desteği de İŞKUR tarafından işçiden geri alınır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. İrfan dedi ki:

  Ben 27 mart 2020 tarihi ile çalıştığım işten çıkartıldım işsizlik maaşı hak edemediğim için pandem nedeni ile hükümetin açıkladığı ve sağladığı aylık 1177 TL olan nakti ücret desteğinden yararlanıyordum 2 nisan 2020 başvurduğum nakti ücret desteğini nisan ayından dan 13 günlük, mayıs ayından 30 ginlük ve haziran ayından 30 günlük aldım, bir defa
  1 aylık hükümet tarafından, iki defada sn cumhurbaşkanı tarafından 2 şer ay uzatılmasına rağmen haziran 10 dan sonra bu destekten bir daha yararlanamadım araştırmalarıma rağmen hiç bir kurum bana net bir cevap vermedi sadece gecikmelide olsa yatar dediler ancak aradan geçen zamana rağmen bu ücret adıma hesabıma yatırılmadı, not üç yıldır vergi beyanında fiilen bulunamadığım ve adıma bağkur görünmekte ve 4b borcu işlemekte ancak ben hiç bağkur yatırmadım bu güne kadar, sadece gün işlemekte ve borç her ay işleyerek devam etmekte.. Lütfen bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.. İyi günler tşkler.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer vergi mükellefiyseniz 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığınız devreye girmiş, bu nedenle nakdi ücret desteği kesilmiş olabilir. Üç yıldır vergi beyanında bulunmamış olmanız, Bağ-Kur primi yatırmamış olmanız durumu değiştirmez. İŞKUR müdürlüğüne uğrayıp bilgi alabilirsiniz.

 2. Mehmet dedi ki:

  10 Agustosdan beri ücretsiz izindeyim. Ve buzamana kadar hiç bir nakdi destek ücretsiz izin yardîmı almadım. Bakanlığı aradığım da iş yeriniz bildirmemiş diyor. iş yeride daha önce kısa calısmadan yararlanmıssınîz daha sonra ücretsiz izine gitmişsiniz kısa çalışmadan faydalandığınız için bakanlığa bildirsekte ücretsiz izin çıkmaz diyor. Bende diyorum ki kısa çalışma bitmiş bir ay aldık. şimdi ücretsiz izin ödeneği almam lazım. Evet soru bu ödeneği nasıl alacam neden alamıyorum ve is yerini şikayet gibi bir durumda yaptırım var mı?

  1. Admin dedi ki:

   Normalde iş mevzuatına göre işveren işçiye sormadan, işçinin onayını almadan işçiyi ücretsiz izne gönderemez. Eğer gönderirse bu durum işçi için haklı fesih sebebi sayılı ve işçi iş akdini feshedip kıdem tazminatı isteyebilir. Ancak pandemi nedeniyle işçinin onayına gerek duymadan işçiyi ücretsiz izne gönderme konusunda işverene yetki verildi. Buna karşılık işçinin de mağdur olmaması için günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanma hakkı verildi. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/koronavirus-surecinde-ucretsiz-izin-uygulamasi/) Bu konuda ALO 170 veya CİMER’e şikayette bulunabilirsiniz.