DOLAR 7,3247
EURO 8,6489
ALTIN 478,99
BIST 9,5822
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartları

23.04.2020
A+
A-
Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartları

Ücretsiz izne gönderilen, kısa çalışma ödeneğinden veya işsizlik maaşından yararlanamayanlar için 7244 sayılı Torba Kanun ile günlük 39 lira, aylık net bin 168 lira nakdi ödemeden yararlanma imkanı getirilmiş ve konuya Günlük 39 Liralık Ödemeden Yararlanacak İşçiler ve Şartları başlıklı yazımızda yer vermiştik.

Bu ödemelerle ilgili başvurular 22 Nisan 2020 tarihinde başladı. Ayrıca konuyla ilgili olarak hazırlanan 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Geçici 24 üncü Maddesi Kapsamında Yapılacak Nakdi Ücret Desteği Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Ücretsiz İzne Ayrılan İşçiler İçin Yapılacak Başvurular – Başvuruyu İşveren Yapacak

İşverenin ücretsiz izne gönderdiği işçilerinin söz konusu nakdi ücret desteğinden yararlanılabilmeleri için, ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin aylık bildirimler yani başvurular, “https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi” internet adresinden ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işverenlerce yapılacak. Bu şekilde bildirimi yapılan işçiler için ilgili aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeni, “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak seçilecek.

5510 sayılı Kanunun Ek-9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde ay içerisinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar ise bu durum değişikliğini, ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar aynı eksik gün koduyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine bildirecekler.

4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında verilen ücretsiz izin bilgilerine ilişkin işverenler tarafından yapılan başvuru ve güncelleme işlemleri, ücretsiz iznin uygulandığı ayı takip eden ayın sonuna kadar SGK’ya bildirilecek. Ancak bu şekilde uygulamanın yürürlükte olduğu sürenin tamamlanmasından sonra izleyen ay sonuna kadar yapılan ve hak doğurucu nitelikteki başvurular en fazla bir önceki ay için yapılabilecek.

Öte yandan; Nakdi Ücret Desteğinin uygulama süresi kapsamında, ilgili ayda işçinin ücretsiz izne ayrıldığı gün sayısını, işçinin TC Kimlik Numarasını, işçinin IBAN numarasını ve cep telefonu bilgilerini işveren SGK başvuru ekranı üzerinden bildirecek.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanamayanlar İçin Yapılacak Başvurular – Başvuruyu İşveren Yapacak

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma başvurusu yaptığı halde, prim günü veya sigortalılık süresi yeterli olmadığı için kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçisi bulunan işverenlerin, bu işçilerinin söz konusu nakdi ücret desteğinden yararlanabilmeleri için ücretsiz izin başvurusu yapmaları gerekiyor.

Dolayısıyla bu işverenlerin; Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde bildirilmiş olan “18-Kısa Çalışma Ödeneği” gerekçesinin ikinci fıkrasındaki süreler içerisinde “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak güncelleme yapmaları ve yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde ücretsiz izin başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Ayrıca 17 Nisan 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne ayrılmasına rağmen, Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde “28-Pandemi Ücretsiz İzin” eksik gün nedeni yerine yanlışlıkla başka bir koddan bildirim yapanların, eksik gün kodunun değiştirilmesi için SGK’nın ilgili il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazanamayanların Durumu

İşçinin Başvuru Yapması Gereken İstisnai Durum

15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen yani işten çıkarılan, ancak İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusu yapmasına rağmen bu maaşa hak kazanamayan işsizlerin söz konusu nakdi ücret desteğinden yararlanabilmeleri için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yok. Bu durumdaki işçilerin söz konusu günlük 39 liralık nakdi ücret desteği ödemeleri İŞKUR tarafından re’sen yapılacak.

15 Mart 2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ancak prim gün sayısı veya sigortalılık süresi şartları tutmadığı için işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmayan işsizlerin ise söz konusu nakdi ücret desteği ödemelerinden yararlanabilmeleri için https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresinden veya e-Devletten işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmaları gerekiyor. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. özgür emre dedi ki:

  İyigünler,
  Deneme sürecinde işten çıkarılan kişiler (15 mart sonrası) yeni çıkan yasadan faydalanabilirlermi? (çıkış kağıdında No:1 olarak yazmakta)

 2. Merhaba, yaklaşık 5 senedir çalıştığım iş yerimden 10 Nisan 2020 tarihinde 22 işten ayrılış kodu ile işime son verildi. İşsizlik maaşı için başvurdum. Onaylanmadığına dair mesaj geldi. İşsizlik maaşı alamıyorum. Peki bu durumda günlük 39 TL olan ödenekten yararlanabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   22 işten çıkış kodu işsizlik maaşı almaya engel teşkil eden bir kod, bu nedenle günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden de yararlanamazsınız. Eğer koronavirüs salgınına bağlı işyerinde işin durması nedeniyle işten çıkarıldınızsa işverenden bu çıkış kodunu değiştirmesini talep edebilirsiniz, çünkü bu durumda sizin hakkınızı gasp etmiş oluyor. (Bkz. İşten Çıkış Kodlarına Göre İşsizlik Maaşı Alınabilecek Durumlar)

   1. Burak Soner Ayyıldız dedi ki:

    Anladım. Teşekkür ederim

   2. Burak Soner Ayyıldız dedi ki:

    Corona virüs sebebiyle değil. Bana sözlü olarak Sosyal medyadan kurumu eleştirdiğim öne sürülerek fesih yapıldığı söylendi. Fakat savunma falan alınmadı benden. Fesih evrakında gerekçede yazılmıyor. Direkt derhal fesih gibi tek taraflı feshetmişler. Şekil, şart, usullere uymuyor yaptıkları işlem ama değiştirmiyorlarda. Zaten değiştirmeleri için gereken 10 günlük süre de geçmiş durumda.

 3. Kerem dedi ki:

  Merhaba.
  26 Mart 2020 tarihinde işten 4857 sayılı kanunun 25/2 maddesince haksız olarak işten 29 kodu ile çıkarıldım. Yasal süreç devam ediyor fakat şu anda işsizlik maaşı da alamıyorum. Başvuru yaptım reddedildi. Bu kapsamda 39,24 liralık yardımdan yararlanabiliyor muyum

  1. Admin dedi ki:

   29 kodu ile işten çıkarılanlar söz konusu 39,24 liralık nakdi ücret desteğinden de yararlanamaz.

 4. Ümit dedi ki:

  23.03.2020 de bildirim yapilmadan iş feshim 22 kodu ile SGK ya bildirilmiş işverenim kodu degiştiririz nakdi ücretten yararlanırsın demişlerdi ama değişiklik yaptırmamişlar …belki deneme süreli çalışıyordum bilmiyorum ama zaten fesih kodu hatalı bildirilmiş …ben geriye dönük haklarımı alabilirmiyim yada bu süreçte arabuluculuk yada başka bir kanalla hakkımı alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   22 işten çıkış kodu diğer nedenlerle fesih anlamına geliyor. Bu kodla işten çıkışı verilen işçi işsizlik maaşı alamayacağı için nakdi ücret desteği de alamaz. Ancak siz işverenin haklı bir nedene dayanmadan ve bildirimsiz olarak iş akdinizi feshettiği gerekçesiyle ihbar ve kıdem tazminatı (bir yılı doldurduysanız) talebi için adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna dilekçe verebilirsiniz, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Bu aşamalardan birinde işveren talebinizi kabul eder ve size tazminatlarınızı öderse bu ödeme belgesiyle birlikte eğer prim gün sayısı ve son 120 gün sigortalılık şartını da taşıyorsanız İŞKUR’a başvurup işsizlik maaşı bağlanmasını da talep edebilirsiniz.