DOLAR 7,8173
EURO 9,4989
ALTIN 460,54
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

Hafta Tatilinde Çalıştırılan İşçiye Kaç Kat Ücret Ödenir ?

10.11.2020
A+
A-
Hafta Tatilinde Çalıştırılan İşçiye Kaç Kat Ücret Ödenir ?

İş Kanununun 46 ıncı maddesi gereği haftalık 45 saatlik normal çalışma süresini tamamlayan işçiye yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmesi zorunludur.

Yine Kanunun aynı maddesine göre, çalışılmayan hafta tatili günü yani işçinin haftalık iznini kullandığı gün için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretinin işçiye tam olarak ödenmesi gerekir.

Öte yandan İş Kanununda; ulusal bayram ve genel tatil (1 mayıs işçi bayramı, 1 ocak yılbaşı tatili, ramazan ve kurban bayramı tatili) günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağının toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılacağı, sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayının alınması gerektiği, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde işyerinde çalışmayan işçiye, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretlerinin tam olarak, tatil yapmayarak çalışan işçiye ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti yani toplamda günlük ücretinin iki katı ücret ödenmesi gerektiği belirtildiği halde; hafta tatilinde yani haftalık izin gününde işyerinde çalışan işçiye o gün için ne kadar ücret ödeneceği belirtilmemiştir. Bunun sebebi, sözleşmede yer alması veya işçinin kabul etmesi halinde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçi işyerinde çalışabileceği / çalıştırılabileceği halde hafta tatilinde işçinin işyerinde çalıştırılmasının yasak olmasıdır, dolayısıyla İş Kanununa göre işçinin dinlenebilmesi için işçiye haftalık izninin kullandırılması zorunludur.

İşçiye haftalık izin verilmeyip, izin gününde çalıştırılması yasak olmakla birlikte, bu yasağa uymayıp işçiyi çalıştıran işverenin işçiye ödeyeceği ücret ise Yargıtay kararlarında belirtilmiştir. Konuya ilişkin Yargıtay kararlarına göre; hafta tatilinde çalıştırılan işçiye çalıştığı o gün için normal günlük ücretinin yüzde 250’si (normal günlük ücretinin iki buçuk katı) ücret ödenmesi gerekir. Bu ücretin bir katı, işçiye çalışmadığı halde ödenmesi gereken bir günlük hafta tatili ücreti, kalan bir buçuk katı ise işçinin fazla mesai ücretiyle birlikte bir günlük çalışması için ödenmesi gereken günlük ücrettir. Çünkü hafta tatiline hak kazanan işçi 45 saatlik haftalık çalışma süresini doldurmuş olduğundan, o işçinin haftalık izin gününde yaptığı çalışma fazla mesai kapsamına girmektedir. (Yargıtay 9 Hukuk Dairesi – 23.5.1996 – 1995/37960 E, 1996/11745 K. / Yargıtay 22. Hukuk Dairesi – 02.04.2019 – Esas No. 2016/9612, Karar No. 2019/7353 / Yargıtay 9. Hukuk Dairesi – 14.10.2019 – Esas No. 2016/7708, Karar No. 2019/18054)

Buradaki işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasından kastedilen işçinin Cumartesi – Pazar günü çalıştırılması değildir, çünkü İş Kanununda Cumartesi – Pazar günlerinin işçi için tatil olduğuna dair bir hüküm bulunmamaktadır. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 3 üncü maddesine göre de hafta tatili Pazar günü olarak belirlenmiş olmakla birlikte, Yargıtay bir kararında bu genel kuralın mutlak nitelikte olmadığını, hafta tatili izninin Pazar günü dışında da kullandırılmasının mümkün olduğunu belirtmiştir. Dolaysıyla işçi – işveren arasındaki anlaşmaya bağlı olarak işveren işçiye haftalık iznini hafta içi günlerden birinde kullandırıp, işçiyi hafta sonu çalıştırabilir. Eğer işveren işçinin hafta tatili gününü belirlemişse, çalıştırdığı o gün için, hafta tatili gününü belirlememişse çalıştırdığı Pazar günü için iki buçuk kat ücret ödemesi gerekir. Hafta tatili hakkında bilgi ve açıklama içeren diğer yazılara Rapor-İzin-Tatil Rehberi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.