DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Hangi Durumlarda Çalışana Ödenen Asgari Geçim İndirimi Miktarı Değişir ?

12.06.2014
A+
A-

Bilindiği üzere çalışanın ücretine uygulanacak asgari geçim indirimi, daha doğrusu asgari geçim indirimi (AGİ) adı altında çalışana yapılacak ilave ödeme tutarı, çalışanın bekar veya evli olmasına, çocuk sahibi ise çocuk sayısına, evli ise eşinin çalışıp çalışmama durumuna göre belirlenmektedir. Bu nedenle de asgari geçim indiriminden yararlanmaktayken; medeni durumunda, eşinin çalışıp çalışmama durumunda, çocuk sayısında, çocukların yaş ve öğrenim durumunda değişiklik olan kişinin yararlandırıldığı asgari geçim indirimi tutarının da buna göre yeniden hesaplanması gerekmektedir. Bunun için de çalışanların, medeni durumlarında, çocuk sayıları ile çocukların yaş ve öğrenim durumlarında, eşin iş ve gelir durumunda değişiklik olması halinde durumu bir ay içinde ” Aile Durumu Bildirimi” ile işverenlerine / işyerlerine bildirmeleri gerekmektedir. İşverenin / işyerinin de asgari geçim indirimi oranını etkileyecek bu değişiklikleri, çalışan tarafından bildirildiği tarih itibariyle uygulaması, çalışana her ay uygulanan asgari geçim indirimi oran ve tutarını buna göre yeniden hesaplaması gerekmektedir.

Öte yandan çalışanın ücreti ne olursa olsun, asgari geçim indirimi bütün çalışanlar için, her takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücret tutarı esas alınarak hesaplandığından, çalışanın ücretindeki değişiklikler veya yıl içerisinde asgari ücrette meydana gelen artışlar (örneğin; her yıl Temmuz ayında gerçekleşen asgari ücret artışı), asgari geçim indirimi tutarını etkilemez.

Asgari geçim indirimi uygulamasında;

– Mükellefle (çalışanla) birlikte oturan veya çalışan tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış çocuklar ile çalışanla aralarında yasal evlilik bağı bulunan eş dikkate alınır. Onsekiz yaşını doldurmuş çocuklardan öğrenimi sona erenler, öğrenimin sona erdiği ayı takip eden aydan itibaren asgari geçim indirimi hesabında dikkate alınmaz

– Emekli maaşı alan eş çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul edilir.

– Eşlerin her ikisinin de ücretli çalışıyor olması halinde, çocuklar sosyal güvenlik yönünden anne veya babadan hangisine tabi ise ona uygulanan asgari geçim indiriminde dikkate alınır.

– Eşlerin boşanmış ve her ikisinin de çalışıyor olması durumunda, çocuklar için asgari geçim indiriminden boşanan eşlerden nafakaya hükmedilen eş yararlandırılır.

– Çocuklar için nafaka ödenmesine karar verilmesine rağmen boşandığı eşi tarafından bu yükümlülüğün yerine getirilmediğinin belgelendirilmesi durumunda, çalışanın bu çocukları için asgari geçim indiriminden yararlanması mümkündür. Ancak, nafakaya hükmedilen ve bu yükümlülüğünü yerine getiren eşin çalışmaması veya emekli olması durumunda, diğer çalışan eşin çocukları için asgari geçim indiriminden yararlanması söz konusu değildir.(www.isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Hüseyin borucu dedi ki:

    Eşim çalışmaya başladı.ikimiz için ayrı ayrı asgari geçim indirimi ödenecek mi?

    1. Admin dedi ki:

      Siz çalıştığınız yerden artık eşinizden dolayı asgari geçim indirimi alamazsınız, bu konuda işyerinize bilgi vermeniz, hatta aile durum bildirimi doldurarak işyerine vermeniz gerekir, eşiniz ise çalıştığı yerden asgari geçim indirimi alabilir.