DOLAR 7,9431
EURO 9,3242
ALTIN 487,81
BIST 10,2629
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Az Bulutlu

İhbar Süresi İçinde Yıllık İzin Kullanılabilir mi ?

29.03.2017
A+
A-

İş Kanununda bildirim öneli olarak geçen, günlük hayatta ise ihbar süresi olarak adlandırılan süre başladığında, işçi veya işveren iş sözleşmesinin feshine karar vermiş demektir.

İhbar süresi konusunda ayrıntılı bilgi İhbar Süresi (Öneli) ve İhbar Tazminatı Nedir ? başlıklı yazıda mevcut olup, işçinin işten ayrılmaya veya işverenin işçiyi işten çıkarmaya karar vermesi üzerine karşı tarafa durumu bildirmesi üzerine başlayan ihbar süresi, işçinin işyerindeki kıdemine göre en az iki hafta ile sekiz hafta arasında değişen bir süre olup (Bkz. İş Akdinin Feshinde Bildirim Önelleri – İhbar Süreleri), işçinin kullanmadığı yıllık ücretli izin hakkı varsa, bu süre içerisinde bu iznini kullanıp kullanamayacağı sorusu akla gelmektedir.

Bu hususla ilgili olarak İş Kanunun “Sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti” başlıklı 59/2. maddesinde; “İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde 17 nci maddede belirtilen bildirim süresiyle, 27 nci madde gereğince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez.” hükmü yer almaktadır.

Not: Bu konu en son Yargıtay kararları çerçevesinde işveren ve işçi tarafından fesih halleri için ayrı ayrı İşçi İhbar Süresinde İzin Kullanabilir mi – İzne Gönderilebilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmış olduğundan, bu sayfadaki yazının devamı silinmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. duygu dedi ki:

    merhaba 4 yılldır çalışmakta olduğum iş yerinden ayrılmak istyorum ihbar sürem 8 hafta 20 gün iznim var ihbar süremden iznimi düşürtebilirmiyim işveren bu duruma izin vermiyor ne yapmalıyım