DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,54
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

İhbar Süresi (Öneli) ve İhbar Tazminatı Nedir ?

29.11.2013
A+
A-

4857 sayılı İş Kanununun 17 nci maddesi uyarınca, belirsiz süreli yani ne zaman sona ereceği önceden belirlenmemiş olan iş sözleşmesinin (hizmet akdinin), işveren veya işçi tarafından tek taraflı olarak sona erdirileceği durumlarda, sözleşmeyi sona erdirecek tarafın maddede belirtilen süre kadar önceden karşı tarafa haber vermesi gerekmektedir. Buna ihbar süresi veya ihbar öneli denir.

Bu süreye uymadan, yani maddede belirtilen süre kadar önceden karşı tarafa haber vermeksizin iş sözleşmesini fesheden işçi veya işverenin karşı tarafa işçinin ihbar süresi kadar ücreti tutarında tazminat ödemesi gerekir ki buna da ihbar tazminatı denir.

4857 sayılı Kanununun; 24 üncü maddesinde belirtilen haklı sebeplerle iş sözleşmesinin işçi tarafından feshedilmesi veya 25 inci maddesinde belirtilen haklı sebeplerle işveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi hallerinde ise ihbar sürelerine uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Söz konusu haklı sebeplerin varlığı halinde işçi veya işveren ihbar süresini beklemeden iş sözleşmesini feshedebilir, karşı tarafa ihbar tazminatı ödemesi gerekmez.

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. murat dedi ki:

  09.10.2016 tarihinde 9 yildir calistigim isyerinden sirketin bir kamu kurulusuna devri yuzunden cikisim yapildi ve bana bu kadar yil calistigimin tazminatinin odenecegi soylendi ihbar soz ile yapildi ancak bizim ikigun icinde tazminatimiz icin imzaya cagirilacagimiz soylendi.Eger bu iki gun icinde beni cagirmazlar ise .3 gun ise gelmedim diye ihbar tazminat halkimi kaybedebilirmiyim acaba bu konuda bir bilgisi olan varmi?

  1. admin dedi ki:

   Bazı kötü niyetli işverenler çalışanları bu şekilde tuzağa düşürüp, daha sonra üç gün gelmedi diye tutanak tutup tazminatsız işten çıkarabiliyorlar. Sizin çalıştığınız işyeri böyle bir şey yapar mı bilemeyiz.

 2. Meral dedi ki:

  Merhabalar evlilik nedeni ile is yerimden ayrilmak istiyorum isyerinde iki yildir calisiyorum noter araciligi ile ihtar yolladim ayrilmak icin ihbar suresini beklemek zorundamiyim 6 hafta once bildirim yapma zorunlulugum varmis.ben bu sureyi beklemeden isten ayrilabilirmiyim isveren benden bu ücreti istiyebilirmi

  1. admin dedi ki:

   (Meral) İş Kanunundan sadece 24 üncü maddede belirtilen haklı sebeplere dayalı olarak işten ayrılan işçilerin ihbar süresine uymak zorunda olmadığı gibi bir sonuç çıkıyor. Evlilik ise 24 üncü madde kapsamına giren haklı bir sebep değil. Ancak Yargıtay’ın evlilik, askerlik gibi nedenlerle işten ayrılan işçinin de ihbar süresine uymak zorunda olmadığı şeklinde kararları var. Konuyla ilgili olarak aşağıda linki yer alan yazıyı okuyabilirsiniz. Yine de İŞKUR’a başvurup daha kesin bilgi almanız faydalı olur.
   Evlilik – Emeklilik veya Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı?

 3. Gülay dedi ki:

  Iyi gunler ben 1subatta ise girdim beni 8 4 vardiyesinde çalışırken yanlarına çağırıp işten çıkarttılar habersiz vede hazirandan beri ihbarım ve kesintilerim yatırmadılar arıyom hep bugün deyip gecisiriyolar bunları almak için nereye başvurmam lazım yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   İyi günler. Önce arabulucuya şikayet etmeniz gerekir. (Bkz. Şikayet-Arabulucu Rehberi) Sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 4. Mert dedi ki:

  Merabalar ben 3.5 yil çalıştığım isyerinde 02.11.2018 ihbar surem başlatıldı ve ocak 2019 da çıkışım verilecek merak ettiğim konu şudur çıkış tarihim 2019 yılına girdi için kidem tazminatım 2019 nun brut maaşına goremi hesaplanır yoksa 2018 mi

  1. Admin dedi ki:

   İhbar sürenizin başlatıldığı yani fesih bildiriminin yapıldığı tarih değil, ihbar sürenizin sona erdiği tarih fesih tarihi olarak kabul edilir ve son aydaki brüt ücretiniz üzerinden kıdem tazminatınız ödenir, yani 2019 Ocak ücreti esas alınır. (Bkz. Kıdem Tazminatının Hesaplaması Nasıl Yapılır ?)

 5. Abdullah Demir dedi ki:

  Merhaba bende 1 şirkette çalışıyorum 8ay doldurmaktayım iş sözleşmemde şu tarihte giriş şu tarihte çıkış yazıyor
  Birde altında bir cümle var “işveren ayrıca ihbar Öneli kullanılmayacaktır”bunu bana bi cevap verirmisiniz.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer belirsiz süreli iş akdi ile çalışıyorsanız ve işveren sizi İş Kanunun 25 inci maddesinde sayılan haklı nedenlerden herhangi biri olmaksızın işten çıkarmaya karar verirse bu durumda işten çıkaracağını bildirdikten sonra sizi ihbar süresi kadar daha çalıştırmak veya ihbar süresine ait ücretinizi peşin ödeyerek işten çıkarması gerekir. Kıdem tazminatı hakkını ayrı. Dolayısıyla işverenin ihbar süresine uyma yükümlülüğü açısından sözleşmedeki bu hüküm bir anlam ifade etmez. Sözleşmedeki bu belirttiğiniz hüküm siz kendisiniz işten çıktığınızda uygulanabilir sadece, yani iş akdinizi feshedeceğinizi işverene bildirdikten sonra ihbar süresi dolana kadar çalışmadan işten ayrılabilirsiniz. İş Kanununun 17 nci maddesi bu konuda işçi – işveren arasındaki sözleşme ile sadece ihbar süresini artırma işverene ihbar süresi kadar işçiyi çalıştırmadan ücreti peşin ödeyip işçiyi işten çıkarma yetkisi vermiştir. Bunun dışında sözleşme ile işçinin bu hakkından feragat mümkün değildir, ancak işveren isterse işçi kendisi işten ayrılmak istediğinden ihbar süresi dolana kadar çalıştırmak istemeyebilir, bu hakkından feragat edebilir. Öte yandan işçi güçsüz olan taraftır, eğer İş Kanunun işçi – işverenin arasında yapacağı sözleşme ile karşılıklı ihbar tazminatı hakkından vazgeçme imkanı vermiş olsaydı, bunu kötüye kullanan, işçiyi feragat etmeye zorlayan işverenler çıkabilirdi.

 6. Salman dedi ki:

  Merhabalar ben 2016 dan buyana bir şirkette çalışıyorum ama 2018 in Aralık 28 de 3600 yasasını kullanarak çıkış giriş yaptım kıdem tazminatını aldım ama ihbar hakkını alamadım şu an beni işten çıkarırlarsa ihbar hakı alabirmiyim saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Kendiniz işten ayrılmış olduğunuz için zaten ihbar tazminatı alma hakkınız yoktu. Eğer işveren sizi 25 inci maddedeki haklı nedenlerden herhangi biri olmadan işten çıkarırsa ihbar tazminatı alma hakkınız ancak o zaman olur.

 7. Taner dedi ki:

  Ben Özel güvenlik görevlisiyim ben çalıştığım projede çalışma sistemi değişti bu bana uymuyor yeni sistem eğer ben çıkışımı verirsem şirkete ihbar ücreti vermek zorunda kalıyormuyum

  1. Admin dedi ki:

   İlk başta işyeriyle nasıl anlaştınız, aranızda sözleşme yaptınız mı bilemiyoruz. Eğer yapılan değişiklik çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına giriyorsa işten ayrılmanız halinde ihbar süresine uyma veya ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünüz olmayacağı gibi, eğer bir yıllık çalışma süresini doldurdunuzsa kıdem tazminatı dahi isteyebilirsiniz. (Bkz. Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir)

 8. Ayşe dedi ki:

  Çalıştığım şirkete17 mayıs 2018 de başladım işveren performansımdan memnun olmadığını söyleyerek işten çıkarrı ihbar süremi talep ettim 28 gün ihbar sürem 22 ağustos 2019 da çıkışımda sürem dolacak
  Kıdem tazminatım hangi gün baz alınarak hesaplanması gerekiyor ihbar süresinin bittiği tarihe göre mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Kıdem Tazminatının Hesaplaması Nasıl Yapılır ? başlıklı yazıda da belirtildiği üzere kıdem tazminatında ihbar süresinin bitiş tarihinin esas alınması gerekir.

 9. Hakan dedi ki:

  Merhabalar babam bi fabrikada 11.09.2014 tarihinden bugüne kadar işçi olarak çalışıyordu iş veren sebepsiz yere tek taraflı sözleşmeyi fesh etti ve ihbar iznine çıkardı fakat ihbar izni başlamadan birgün önce 23.06.2019 tarihinde babam bi kaza geçirdi tedavi süreci bittikten sonra12. 07.2019 tarihinde hastaneden taburcu oldu ve 13.07.2019 tarihinden itibaren bugüne kadar(02.01.2020) rapor aldık tedavisi ve kontrolleri devam ettigi icin icin iş veren ihbar tazminati hakkının olmadığını söylüyor ve vermek istemiyor sizce ihbar tazminat hakkımızı alabilirmiyiz

  1. Admin dedi ki:

   Yazınızda hatalı veya çelişkili açıklama var. Çünkü işverenin ihbar iznine çıkarması diye bir uygulama yok. İşveren sadece haklı bir sebep olmadığı halde işten çıkarmaya karar verdiği işçiyi ya ihbar tazminatını ödeyip hemen işten çıkarır veya ihbar süresini başlatır, ihbar süresi dolana kadar işçiyi çalıştırmaya devam eder. İş Kanununa göre olması gereken budur. Ve yine İş Kanununa göre ihbar süresini işveren başlatmışsa işçiyi artık izne gönderemez. (Bkz. İşçi İhbar Süresinde İzin Kullanabilir mi – İzne Gönderilebilir mi ?)
   Diğer taraftan anladığımız kadarıyla ihbar süresi devam ediyorken babanız kaza nedeniyle rapor almak zorunda kalmış. Bu durumda ihbar süresi rapor başladığında kesilmiş olur, rapor bittiğinde ihbar süresi kaldığı yerden devam eder. (Bkz. İhbar Süresi İçinde İşçi Rapor Alırsa Ne Olur ?) Dolayısıyla babanızın işvereninin rapor bittikten sonra ya kalan ihbar süresini babanıza kullandırması, yani ihbar süresi dolana kadar babanızı çalıştırmaya devam etmesi ya da tüm ihbar süresine ait olmak üzere ihbar tazminatı ödemesi gerekir. Eğer işveren bunları yapmıyorsa Adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna şikayet dilekçesi verebilirsiniz. (Bkz. Arabulucuya Başvuru ve Örnek Dilekçe)

 10. Şenol dedi ki:

  Merhabalar 4aydır çalışmış olduğum işyerinden nisanın 15inde işten çıkarılacağım ve 2 haftalık ihbar süresini çalıştırılarak nisan 30unda işine son verilecektir,ihbar süresinde işten çıkarma yasağı yasallaşırsa işten çıkarma iptal olurmu yoksa daha önce bildirildiği için geçerli olurmu

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanununun 17 inci maddesinde, ihbarlı fesihlerde ihbar süresi dolunca iş akdinin feshedileceği belirtilmiş, ancak işten çıkarma yasağıyla ilgili Kanun metnini görmeden sorunuzu cevaplamak zor, Kanun teklifi henüz Meclis’e bile sunulmadı.

   1. Şenol dedi ki:

    Merhaba dün itibariyle 16 nisan tarihli ihbarlı fesih tebligatını imzaladım ve nisanın 30una kadar iki hafta ihbar süresini kullanarak nisan 30da işten çıkışım verilecektir,bu durum yeni yasaya uygunmu,ne yapabilirim

    1. Admin dedi ki:

     İşsizlik maaşı alma hakkınız varsa İŞKUR’a başvurun, eğer işsizlik maaşı almak için prim gününüz ve / veya sigortalılık süreniz yetmiyorsa, günlük 39 liralık ödenekten yani yeni yasadan yararlanabilirsiniz, bunun için de yine İŞKUR’a başvurmanız gerekir. (Bkz. Günlük 39 Liralık Ödemeden Yararlanacak İşçiler ve Şartları)

 11. Murat dedi ki:

  7 yıldır bir şirkette çalışıyorum Nisan ayında 4gün üst üste işe gidemedim. Fakat vardiya amirine bildirdiğim halde izinsiz göstermiş. İhtar yedim iş feshi olur diyorlar. İşveren bu yüzden iş feshi yapabilirmi bilgilendirirseniz memnun olurum. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Admin dedi ki:

   İşveren devamsızlık nedeniyle tazminatsız olarak iş akdinizi feshedebilir. (Bkz. İşten Çıkarma Gerekçesi Olarak İşçinin Devamsızlığı Nasıl Hesaplanır ?) Eğer böyle bir durum söz konusu olursa arabulucuya başvurabilirsiniz, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Ancak özellikle dava aşamasında işe gitmediğiniz günler için vardiya amirinden izin aldığınızı ispatlamanız gerekir.