DOLAR 7,3489
EURO 8,8969
ALTIN 414,84
BIST 1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı
İstanbul
9°C
Yağışlı
Sal 9°C
Çar 11°C
Per 10°C
Cum 13°C

İşçi İhbar Süresinde İşe Gitmezse Ne Olur ?

06.11.2019
A+
A-
İşçi İhbar Süresinde İşe Gitmezse Ne Olur ?

İhbar süresi; belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren veya işçi tarafından haklı bir neden olmaksızın feshedilmesi halinde, karşı tarafa önceden haber verilmesini yani fesih kararının karşı tarafa ihbarını gerektiren süredir.

İşveren açısından geçerli olan haklı fesih nedenleri 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinde, işçi açısından geçerli olan haklı fesih nedenleri ise aynı Kanunun 24 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddelerde belirtilen nedenlerle iş akdinin feshi halinde ihbar süresine uyulması gerekmez. Ayrıca bu maddelerde düzenlenmemiş olsa dahi Yargıtay kararlarına göre emeklilik ve askerlik nedeniyle işten ayrılan erkek işçi, emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın işçinin de ihbar süresine uyması gerekmez. (Bkz. Evlilik – Emeklilik veya Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı?)

İhbar öneli veya bildirim süresi olarak da adlandırılan bu konu hakkında ayrıntılı bilgi, İhbarlı Fesih ve İhbar Tazminatı başlıklı yazıda yer almaktadır.

Öte yandan ihbar süresi işlemeye başlamış olsa bile hizmet akdi ihbar süresi dolana kadar aynen devam ettiğinden, işçinin iş görme borcu, işverenin de ücret ödeme borcu aynı şekilde devam edecektir. Çünkü fesih işlemi ihbar süresi dolduğunda gerçekleşmekte ve iş sözleşmesi sona ermektedir. Buradaki tek istisna yeni iş arama iznidir. İş Kanununun 27 nci maddesi uyarınca, bildirim (ihbar) süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. Yeni iş arama izni hakkında ayrıntılı bilgi, İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri, İş Kanununa Göre İşçiye Verilmesi Gereken Ücretli İzinler başlıklı yazılarda yer almaktadır.

Dolayısıyla ihbar süresi boyunca işçinin yeni iş arama izni hariç, her zamanki gibi işine düzenli olarak gitmesi ve işyerinde çalışması gerekmektedir. Peki ihbar süresi içerisinde işçi işe gitmezse ne olur ? Bu sorunun cevabı iş akdinin işveren tarafından feshi için farklı, işçi tarafından feshi için farklıdır.

İş Akdi İşçi Tarafından Feshedildiyse

Haklı bir neden olmaksızın iş akdini işçi feshettiyse, bu durumda ihbar süresi dolana kadar işyerinde çalışmaya devam etmesi gerektiğinden, işçinin ihbar süresi dolmadan işi bırakması, ihbar süresi dolana kadar işe gitmeye devam etmemesi halinde, ihbar süresine uymamış sayılacağından, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

İş Akdi İşveren Tarafından Feshedildiyse

Haklı bir neden olmaksızın iş akdi işveren tarafından feshedildiyse, işverenin işçiye ihbar tazminatı, ayrıca işçi en az bir yıllık çalışma süresini doldurduysa kıdem tazminatı da ödemek zorundadır. Ancak işveren işçiye ihbar süresine ait tazminatı (ihbar tazminatını ödemek yerine ihbar süresi sonuna kadar işçiyi çalıştırmaya karar verdiyse, yani işçiye işten çıkarılacağını bildirip ihbar süresini başlattıysa, işçi de işverene bilgi vermeden ihbar süresi içinde işi bırakırsa, ihbar süresi dolmadığı halde işe gitmeyi bırakırsa, bu durumda işveren iş sözleşmesini işçinin feshettiğini yani bu defa işçinin istifa ettiğini düşünüp, işçiye kıdem tazminatını ödemekten vazgeçebilir. İşçi kendi işi bırakmış olduğu için zaten işverenin ihbar tazminatı ödemesi gerekmez.

Buna karşılık ihbar süresinin sonuna kadar işyerinde çalışmak istemeyen işçi (örneğin işçi ihbar süresi dolmadan yeni iş bulmuş ve hemen yeni işyerinde işe başlaması gerekiyor olabilir), işverene ihbar süresini kullanmak istemediğini bildirip işten ayrılırsa bu durumda işveren işçiye kıdem tazminatını yine ödemek zorundadır, işçiyi istifa etmiş sayıp kıdem tazminatını ödemekten vazgeçemez. Nitekim Yargıtay bir kararında; iş akdinin feshedildiği ve ihbar süresi başlatıldığına ilişkin olarak işveren tarafından işçiye tebliğ edilen ve imzalattırılan yazıya “ihbar süresinin sona erdirilerek çıkış işleminin yapılması” şerhini yazmış olan işçinin bu beyanının işçi tarafından yapılmış fesih olarak değerlendirilemeyeceğini, iş akdinin işveren tarafından feshedilmiş olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini, işverenin bu işçiye kıdem tazminatını ödemesi gerektiğini belirtmiştir. (9. Hukuk Dairesi – 08.04.2013, 2013/1549 E., 2013/11394 K.) Yine Yargıtay bir başka kararında; iş akdinin işveren tarafından feshedilmesi ve ihbar süresi başlatılması üzerine, işçinin ihbar öneli hakkından vazgeçtiğini ve kıdem tazminatını alarak işten ayrılmak istediğini belirten bir dilekçe vermiş olmasından, işçinin iş sözleşmesini kendisinin feshettiği anlamı çıkarılamayacağını, işçinin verdiği bu dilekçenin ihbar önelini kesmeye yönelik bir teklif olduğunu, işverence yapılan feshi ortadan kaldırmayacağını, dolayısıyla işverenin işçiye kıdem tazminatı ödemesi gerektiğini belirtmiştir. (9. Hukuk Dairesi – 30/09/2015 2015/18184 E., 2015/26888 K.)

Benzer Konular

İhbar süresi içerisinde işçinin rapor alması durumu İhbar Süresi İçinde İşçi Rapor Alırsa Ne Olur ? başlıklı yazıda, haklı bir sebep olmaksızın iş akdini fesheden ve ihbar süresini başlatan işçiye ihbar süresinin dolmasını beklemeden işveren tarafından işin bıraktırılması durumu İstifa Eden İşçiye İhbar Süresi Dolmadan İş Bıraktırılabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Erkan gorgun dedi ki:

  Ben 2 yıldır sigortalı calisiyom ihbar surem 6hafta eyer ihbar süre içerisinde iş bulursam iş verenden tazminatımı alabilirmiyim çıkışımız iş veren verdi bu6 hafta içinde tazminatımı alma imkanım varmı iş bulup işverene söylersem haklarımı alabilirmiyim yoksa tüm haklarımı kaybeder miyim

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da belirttiğimiz üzere ihbar süresi dolmadan işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alma hakkınızı da kaybedersiniz. Çünkü bir taraftan işveren ihbar süresine uymak zorundayken, ihbar süresi kadar önceden işçiye işten çıkaracağını haber verip işten çıkarmak için ihbar süresinin dolmasını beklerken, işçinin bu sürenin dolmasını beklemeden işten ayrılma hakkı olduğunu söylemek mümkün değildir, burada ihbar süresine uymak her iki taraf için de zorunludur. Sadece Kanun işverene bir hak tanımıştır, buna göre işveren isterse ihbar süresine ait ücreti peşin ödeyip ihbar süresinin dolmasını beklemeden işçiyi işten çıkarabilir.

 2. Hakan dedi ki:

  5 senedir sigortalı olarak calısıyorum. İşveren tarafından 8 hafta ihbar sürem verildi. 29.12.18 de ihbarım bitiyor.
  İçeride yıllık izinlerim var , ihbar süremde yıllık izine gönderildim.
  Çekindigim nokta yarin birgün işe gelmedi diyip , cıkışımı verebilirmi ? Bununla ilgili nasıl bir önlem almalıyım ?

  1. Admin dedi ki:

   İşinizi garantiye almak için işyerinden / işverenden size ücretli izin verildiğine dair imzalı bir belge isteyebilirsiniz.

 3. Merve Yıldırım dedi ki:

  1.5 yıldır aynı yerde çalışıyorum. İhbar sürem 6 hafta işten ayrılmak istediğimi firmaya söyledim.İnsan kaynakları 6 hafta bekleyeceksin diyor mağaza müdürü istifanı ver çık git diye dayatıyor. Mağaza çalışanları ve mağaza müdürü sürekli baskı uyguluyor. Ve hatta yemek molamdan sonra beni mağazaya almadılar,sana içerde kalan mesain için saatlik izin verdik dediler. Ve bir başka yerde işe başlamam gerekiyor. İstifa verip çıkarsam maaşımı vermiyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   İlginç bir durum, eğer çıkıp gitmenizi istiyorlarsa siz istifa etmeyin, onlar sizi çıkarsınlar, bu durumda ihbar süresini beklemek zorunda kalmazsınız. Ancak kendileri çıkarırlarsa, muhtemelen haklı bir sebepleri olmadığından tazminat ödemek zorunda kalmaktan korkuyorlardır. Eğer siz istifa edecekseniz de en azından mağaza müdüründen ihbar süresini beklemeden işten ayrılmanızda herhangi bir sakınca olmadığına dair yazılı ve imzalı bir belge almanızı öneririz. Öte yandan istifa ederseniz maaşınızı vermeyeceklerini belirtmişsiniz. Bu durumda size uygulanan mobbing ve baskıları gerekçe göstererek haklı sebeple iş akdinizi feshettiğinizi (ihtarnamede kesinlikle istifa kelimesini kullanmayın), tüm işçilik alacakları ve kıdem tazminatınızı talep ettiğiniz belirten bir ihtarnameyi noterden çekip, ardından işten ayrılmanız daha mantıklı olur.

 4. Murat dedi ki:

  4 senedir bir mağazada çalışıyorum, başka bir mağazadan teklif aldım kabul ettim şuan çalıştığım mağazaya işten çıkacağımı haber verdim fakat bana senin ihbar süren 8 hafta, çalışmak zorundasın yoksa gideceğin yere ihbar çekeriz orda zor durumda kalırsın diyorlar benim bekleyecek vaktim yok, ihbar tazminatımı istemiyorum ben bu durumu nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Siz konuyu yanlış anlamışsınız, işten kendiniz çıkacağınız için ihbar tazminatı alma hakkınız yok. Tam aksine eğer İş Kanunun 24 üncü maddesinde belirtilen haklı fesih sebeplerinden biri olmadığı halde işten ayrılıyorsanız, bu durumu işverene bildirdikten sonra ihbar süresi dolana kadar çalışmaya devam etmeniz gerekir, aksi halde siz işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalırsınız.

 5. Melih dedi ki:

  5 yıldır bir bankada çalışmaktayım.Kamu kurumuna geçeceğim için istifa etmek durumundayım .8 haftalık ihbar süremi çalışamayağım için bankaya ne kadar tazminat öderim ?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunun 17 nci maddesinde bildirim şartına uymayan tarafın, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorunda olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla eğer işten ayrılacağınız işyeri talep ederse 8 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemeniz gerekir.

 6. Gizem dedi ki:

  Merhaba, bir şey sormak istiyorum işten ayrılmak istiyorum ve 6 haftalık ihbar sürem var. Ben bu 6 haftalık ihbar süremi iş verenime ödemek istediğimi ve işten ayrılmak söylediğimde kabul etmeme gibi bir durumu olabilir mi? Yani bu durum iş verenin mi kararına bağlı yoksa benim mi?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, İş Kanununun 17 nci maddesinde “İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.” hükmü yer aldığından, normalde bu hak sadece işverene verilmiştir. Ancak aynı maddede “Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.” şeklinde bir hüküm de yer almaktadır. Dolayısıyla sizin ihbar süresine uymadan işten ayrılmanız halinde işveren sizden en fazla ihbar sürenize ait ücretiniz tutarında tazminat isteyebilir, siz de bunun ödersiniz, sonuç aynı kapıya çıkmış olur. Yani işverenin, sizin hemen işten ayrılma talebinizi kabul etmeme hakkı yok, en fazla sizden ihbar tazminatı isteyebilir.

 7. Çağatay dedi ki:

  Merhaba, 14.09.2018 tarihinde bir mağazada işe başladım ve bugün 20.01.2019 tarihinde işten çıkacağımı bildirdim. Mağaza müdürüm 2 haftalık günlük 2 saat ihbar hakkımı vermiyor ve 2 hafta normal mesai saatleri gibi çalışmamı öne sürdü ve böyle bir hakkım olmadığını söyledi ne yapmam gerekiyor, teşekkürler.

 8. Meltem dedi ki:

  Merhaba; İşverenim maddi sebeplerden ötürü beni işten çıkarmak istediğini söyledi. 1.5 yıllık çalışan olduğum için 4 haftalık ihbar sürem var ancak kendisi bana 3 hafta önce bildirim yaptı. Bu durumda ihbar tazminatını kullandırmadığı 1 haftaya göre mi yoksa 4 haftaya göre mi hesaplamalı?

 9. Emrah dedi ki:

  Merhaba

  1.5 yıldır çalışmakta olduğum isyerimden yeni bir iş bulduğum icin istifa ettim. Fakat insan kaynaklari bana 6 hafta ihbar sureci kadar calismam gerektiğini belirtti. Sirketim den yakin zamanda 2 çalışanı istifa etti ve ihbar kullanmadan tum haklarini alip ciktilar. Anladigim kadarıyla bu konu isyerinin insiyatifine bağlı yoksa degilmi. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz Sirketime ihbar suremi kullanmadan cikmak istedigimi belirttim onlarinda bana geri dönüşü icerde alacak oldugum 18 gun calismam ve 15 gun iznimi bana odemeyerek yani maasimdan onayim ve iznim olmadan para keseceklerini belirttiler bu dogrumu bir sirket bu sekilde davranabilirmi sonucta isyerimi madur etmedim zor durumda birakmadim yerime hemen birisi geldi helallesip gitmek istedim bu durumda ne olur buna haklari varmi yoksa ikimizede mahkeme yolumu gözüküyor

 10. Ayşe dedi ki:

  Merhaba bugün işe gitmedim ben yaklaşık 1 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ancak çıkışımı verdiler ve ihbar sürem 18 marta bitiyor bugün normal haftalık izin günümün dışında işe gitmemezlik yaptım hastaneye gittim rapor verilmedi bende çalıştığım firmaya raporluyum dedim bu durumda ne yapabilirim?

 11. Turgay adali dedi ki:

  Patronun sürekli küfürlü argo konuşmasından dolayı isimden istifa ettim istifa dilekçesine özel sebeplerden dolayı yazdım işe gitmedim maaşımdan 28 gunlugumu bildirmeden kesmişler direk bu konuda yapabileceğim bişey varmıdır…

  1. ozge dedi ki:

   merhaba bisi sormak istiyorum bi is yerinde 11 aydir calisiyorum isten ayrilmak istedigimi soledim ihbar suremle beraber 1 yilim dolmus oluyo yillik izin ucretimi hak kazanmis oluyormuyum is yerimin muasebecisi bi hak talep edemedigimi soledi cevp verebilirmisiz

   1. Admin dedi ki:

    İhbar süresinde bir yıllık çalışma süresini doldurmanız halinde yıllık ücretli izne hak kazanacağınızdan, işten ayrılırken size izin ücretinin ödenmesi zorunludur.

 12. Aşık dedi ki:

  Bizim şirket ihaleyi kaybetti ve bize de ihbar kullanmamız için kâğıt imzalattı ama bazı arkadaşlar bu kağıdı imzalamasına rağmen ihbar haklarını kullanmayacakmış bu yasalmı şimdiden teşekkür ediyorum

 13. osman dedi ki:

  merhaba 1.5 yıldır çalışmaktayım kendi isteğimle istifa etmek istiyorum tabi 6 haftalık da ihbar süresi var benim sorum eğer ben 6 hafta değilde 4ncü haftada işi bırakırsam nekadar tazminat öderim? 2 haftalık ihbar tazminatı mı yoksa 6 haftalık mı? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yargıtay kararlarına göre gerek işçi açısından, gerekse işveren açısından ihbar süresi konusunda kısmilik söz konusu değildir. Örneğin 25 inci maddedeki haklı sebepler olmaksızın işveren işçinin hizmet akdini feshetmiş ancak ihbar tazminatı ödemeyerek işçiye ihbar süresi dolana kadar çalışacağını belirtmiş, buna karşılık ihbar süresinin dolmasını beklemeden işçiyi işten çıkarmışsa, bu durumda ihbar süresine hiç uymamış sayılır ve işçiye ihbar tazminatının tamamını ödemesi gerekir. Aynı durum işçi için de geçerli olduğundan, siz 6 haftalık ihbar süresi dolmadan 4 ncü haftada işi bırakırsanız işverene 2 haftalık değil 6 haftalık ihbar tazminatı ödemeniz gerekir, tabii işveren talep ederse. Yoksa ödemek zorunda değilsiniz.

 14. Mustafa dedi ki:

  Merhaba
  ihbar süresini kullanırken işe gidilmezse işveren işten nasıl çıkarabilir?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi ihbar süresi sonuna kadar iş akdi aynen devam etmektedir, yürürlüktedir. Dolayısıyla işçi ihbar süresi sonuna kadar, yeni iş arama izni ve hafta tatili hariç, daha önce olduğu gibi düzenli olarak işine gitmek zorundadır. Aksi halde işveren devamsızlık nedeniyle işçiyi işten çıkarma hakkı elde eder, bu durumda ihbar süresinin de bir anlamı kalmamış olur, çünkü işveren için yeni bir fesih hakkı doğmuş olur.

   1. Dila dedi ki:

    Mrb ben calstgm ozel sektorde hakiszliga ugradm bana haksiz sekilde bagrdi rencide edecek duruma getrdi bende cikip gittim ve 1 yil 2 au calstgm sure var yillik iznimden 14gunum icerde ve mayisin 28 inde isime son verdm ihbar suresini beklemedgm icin parami keseceklerini soyledikler ben kesinlikle kabul etmyorum cunku cikmak zorunda kaldm hakkimi almak istyorum ne yapmalym yardm edermsnz?

    1. Admin dedi ki:

     Baştan hata yapmışsınız, işten çıkar çıkmaz belirttiğiniz sebeplere dayanarak iş akdinizi haklı sebeplerle feshettiğinize ve kıdem tazminatı ile diğer işçilik alacaklarınızın ödenmesi talebinize dair noterden bir ihtarname çekmiş olsaydınız iyi olurdu, çünkü haklı sebeple işten ayrılınca ihbar süresini beklemeniz gerekmiyor. Şu an yapmanız gereken, önce arabulucuya başvurmak, işveren orada da iddialarınızı kabul etmez ve sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmak. Üçüncü bir seçenek yok.

 15. coskun dedi ki:

  işyerinde 2,5 yıl kıdemim var. ihbar öneli tebligatı içeren bir yazı geldi ama bu işletmede imzaya yetkili insanlar imzalamıyor bu belgeleri. tebliğ eden kısmını ya boş bırakacaklar veya iş olsun diye biri imzalıycak. kıdem tazminatı için de taksitli sözleşme teklif ediyorlar ama orda da aynı şey olacak. bu sözleşmeler şirket müdürü imzası olmadan geçerli midir.konkordato komiserine imzalatsam olur mu?
  yarın öbür gün ihtilaf halinde biz imzalamadık kendi kendine hazırlamış imzalamış sözleşmeyi demelerinden ve mahkemede haksız duruma düşmekten çekiniyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Konkordato komiserinin imzası geçerli olmayabilir. İşveren adına yetkili olan birinin imzalaması gerekir. Çünkü o imza işyerinin sana borçlu olduğunun delili sayılır. Bunu zaten siz de belirtmişsiniz, işyeri yetkilisinin imzasını taşımayan alacak belgesini işveren inkar edebilir, belgeye itiraz edebilir. Konkordato komiseri işverenin temsilcisi değildir, sadece konkordato sürecinde gözlemci, denetleyicidir. (Bkz. İflas ve Konkordatoda İşverenden İşçilik Alacaklarının Tahsili )

 16. coskun dedi ki:

  bilgiler için teşekkür ederim. demek ki korkmakta haklıymışım ancak bu işletmede imzaya yetkili müdür, diğer ortaklarla kavgalı ve işe gelmiyor. işleri yetkisiz insanlar, personel uygulamaları dahil aylardır yürütüyorlar. hatta işçiyle arabulucuda anlaşıyorlar filan… nasıl oluyor bilemiyorum.

 17. Dilan dedi ki:

  Merhaba ben çay servis elemanı olarak işe başvurdum bana temizlik yemek gibi şeyler de yapmaması ve çok fazla kişinin gelmediğini söylediler bende ihtiyacım olduğu için kabul ettim. Normalde bir şirketle imza atıp onlar beni çalıştığım yere yönlendirdi 2 hafta başlamam in beklettiler ve oradakiler beni kendi bünyesine aldı onlarla bişey imzalamadım 4 gün çalıştım ama dayanamıyorum çok yoruluyorum. İstifa edersem 2 hafta gitmek zorunda mıyım? Yada hiç gitmeyip onların beni atmasını mı beklemeliyim?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununun 24/II/a maddesinde “İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.” işçinin fesih hakkı doğacağı belirtilmiştir. Sizin anlattıklarınız bu duruma uyuyor. Bu maddeye istinaden iş akdinizi feshedip işten ayrılmanız halinde iki haftalık ihbar süresi dolana kadar çalışmanız gerekmez, doğrudan işten ayrılabilirsiniz. Ancak bu durumda noterden ihtarname çekerek iş akdinizi feshetmeniz daha garanti olur.
   İkinci seçenek deneme süresi kararlaştırdınızsa deneme süresi içerisinde de işçi ihbar süresine uymadan işten ayrılabilir.
   Üçüncü seçenek, eğer sigorta girişinizi yapmadılarsa, sigortasız çalışıyorsanız yine ihbar süresine uymadan işten ayrılabilirsiniz. Bu durumda hiçbir şey iddia edemezler.
   Öbür türlü sadece 4 gün çalışmış olsanız da ihbar süresine uymanız gerekir.

 18. Ali dedi ki:

  Merhaba.ben 11 yıldır özel sektör de çalışıyorum geçen hafta işime son verileceği ni söylediler.8 haftalık ihbar sürem var.ben bu 8 hafta bitmeden yeni bi iş bulup işten ayrılsam tazminat vermeme gibi bı hak doğar mı.veya iş yerine iş bulduğumu söyleyip bı anlaşma imzalamam gerekiyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Tazminattan kastınız kıdem tazminatı herhalde. Belirtiğiniz konuyla ilgili olarak İş Kanunundan herhangi bir hüküm yok, zaten ihbar süresi ve ihbar tazminatı konusunda İş Kanununda fazla hüküm yok, bu konu Yargıtay Kararları ile yön buluyor. İş akdinizi fesheden işveren size ihbar tazminatı ödememek için ihbar süresini başlatmış. Siz bu tazminatı istemeyip, işyerine ihbar süresinin dolmasını beklemeden işten ayrılmak istediğinizi söyleyin, kabul ederler ve bu durumu kıdem tazminatınızı ödememeye gerekçe yapmazlar herhalde.

 19. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben beş aydır bir fabrikada çalışıyorum ve sürekli aşağılayıcı konuşmaları ve hakaret içeren cümlelerinden dolayı istifamı verdim bana iki hafta ihbar süresi ve toplu kullamak istediğim için 1.5 gün iş arama izni verdiler fakat ben haftanın 5 günü 9 saat çalışıyorum bu izin süresi doğru bir hesaplama midır ve bu arada rahatsızlığım dan dolayı raporum var rapor ihbarı durduryor mu?

  1. Admin dedi ki:

   Sizin çalışma süreniz 3 yıldan fazla sürdüğü için ihbar süreniz 8 haftadır ve günlük iş arama izni de ihbar süresi boyunca her gün için en az 2 saattir. Bu nedenle hesaplama eksik yapılmıştır. İsterseniz arabulucuya başvurabilirsiniz.

 20. Nihat dedi ki:

  İşten çıkarıldım 8 hafta ihbar süresi var ve bu ihbar süresinde yıllık izinlerimin tamamını kullanarak 8 hafta boyunca işe gitmiyorum. 8 hafta içerisinde yeni işe başlasam sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Siz şu an ihbar süresi içerisinde de olsa yıllık ücretli izin kullanıyorsunuz, İş Kanununa göre de yıllık ücretli izin süresi içerisinde işçinin bir başka işte / işyerinde çalışması yasak. (Bkz. İşçi Yıllık İzindeyken Bir Başka İşte Çalışabilir mi?) Bu yüzden izin bitmeden bir başka işyerinde çalışmaya başlamanız sıkıntı olabilir.

 21. Erhan dedi ki:

  Merhaba,
  Tutuklanmam ve ihbar süresince tutukluluğum nedeniyle iş yerim ihbar süresini de bekleyerek bu sürenin sonunda işten ayrılışımı gerçekleştirmiş. Dolayısıyla ihbar süresini bekledikleri için ihbar tazminatına hak kazanamayacağımı iddia ediyorlar. Direk olarak kanunda bunu bulamadım ama doğru mu yoksa her halükarda ihbar tazminatını hak ediyor muyum?
  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanununun 25/IV. maddesine göre; işçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini yani ihbar süresini aşması halinde işverenin işçiyi işten çıkarma yani iş akdini feshetme hakkı elde eder. Bu durumda işveren işçiye ihbar tazminatı ödemek zorunda değildir, ancak işçi işyerinde en az bir yıl çalışmışsa işçinin kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

 22. Kevser dedi ki:

  8 aydır özel sektörde bir firmada çalışıyorum.Ancak haftalık 45 saat olan çalışma saati bizde 70 saati buluyor.İhbar süresi kullanmadan işi bırakabilir miyim? İmza evrakının görüntüsünü alarak fazla çalışmayı ispatlayabilirim.Herhangi bir sözleşmem yok ve fazla çalışma saatleri için mesai ücreti almıyorum.

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanununun 24/II/e maddesindeki “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,” hükmüne istinaden Noterden işverene yazılı ihtarname çekip iş akdinizi feshedebilirsiniz. (Bkz. Yargıtay Kararlarına Göre Haklı Fesih Nedenleri) Bu durumda ihbar süresine uymak zorunda olmayacağınız gibi, bir yıl veya daha uzun süredir o işyerinde çalışıyorsanız kıdem tazminatınızı da isteyebilirsiniz.
   Aranızda yazılı iş sözleşmesi olmaması buna engel değil.

   1. Kevser dedi ki:

    Teşekkür ederim yardımlarınız için insanları aydınlatmanız gerçekten çok güzel. Normalde işe başlarken salt maaş olarak konuştuk iş verenle ancak firma mali müşaviri 45 saat sonrasını bordroda 25 saat fazla mesai olarak göstermiş. 1 yılım dolduktan sonra işi bırakınca kıdem tazminatımı alabiliyorum ,peki fazla mesailer için herhangi bir hak talep edebilir miyim?

    1. Admin dedi ki:

     Bu konuda ayrıntılı bilgi Aylık Ücret Fazla Mesai Ücretini de Kapsayacak Şekilde Belirlenebilir mi ? balıklı yazıda yer almaktadır. Öncelikle aylık maaşınız 25 saat fazla mesai olarak belirlenmişse aylık 25 saatten fazla fazla mesai yaptırılmamış olması ve ayrıca size ödenen aylık ücretin asgari ücret + 25 saatlik fazla mesai ücreti toplamından düşük olmaması gerekir. Bu konuda daha ayrıntılı açıklama için linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.

 23. Akın Dönmez dedi ki:

  İşe başlayalı 1:30 ay oldu işten çıkarsam tazminat ödemek zorunda mıyım

  1. Admin dedi ki:

   Eğer deneme süresi belirlemedinizse ihbar süresine uymadan işi bırakmanız halinde, işveren talep ederse iki haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemek zorunda kalırsınız.

 24. Semanur dedi ki:

  İhbar süremin bitmesine 3 gün var ama bir tam gün ise gelmemem lazım hastane işlerinden dolayı bu durumda izin verilmemesi gibi birsey olabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Normalde Yargıtay kararlarına göre ihbar süresi bölünemez, yazınız da iş akdini sizin mi yoksa işverenin mi feshettiğini belirtmemişsiniz, eğer siz feshettinizse daha dikkatli olmanız gerekir, işyerinden izin talep edin verirlerse problem yok, vermezlerse hastaneye gitmişken o gün için rapor almanız iyi olur.

 25. Mert dedi ki:

  Sigortam başlayalı 1 ay bile olmadı. İşten çıkmak için 2 hafta ihbar sürem var mı?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işverenle aranızda deneme süresi belirlemedinizse var. (Bkz. İş Akdinin Feshinde Bildirim Önelleri – İhbar Süreleri)

 26. Duru dedi ki:

  Merhaba. 1. Yıl 4 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum. İş yerinde psikolojik baskıya maruz kalıyordum ve bir çalışanla tartıştım. Mağazı müdürü müdahale etmedi ve ben işi terk ettim. O gün istifamı yazıp çıktım. Aradan 2 ay geçti. İhbarname için imza istediler. İçeride yıllık iznim var ama kurumsal olmasına rağmen ödeyeceklerini sanmıyorum.
  1- ihbarname yi imzalamazsam ne olur?
  2- 4 hafta işe gitmediğim için tazminat ödemek zorunda mıyım?
  3- yıllık izin paramı alabilir miyim ya da ihbar süresine sayabilirler mi?
  Bu durum beni çok rahatsız ediyor ve ne yapacağımı bilmiyorum. Çok sıkıştım ve yardımcı bir görüşe ihtiyacım var. Cevap verirseniz şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Haklıyken haksız duruma düşmüşsünüz, haklı bir neden olmadığı halde ihbar süresine uymadan iş akdini feshetmiş bir işçi haline gelmişsiniz. İstifa etmek yerin işyerinizde yaşadığınız olumsuzlukları ve maruz kaldığınız baskı ve mobbingi gerekçe göstererek noterden ihtarname çekip, İş Kanunu 24/II. maddeye istinaden iş akdinizi feshetmiş olsaydınız, ihbar süresine uymanız gerekmeyeceği gibi kıdem tazminatı da talep edebilirdiniz. Ama artık olan olmuş, bundan sonrası işverenin insafına kalmış. İbranameyi imzalayabilirsiniz, ancak imzalamadan önce kullanmadığınız yıllık izninize ait ücreti talep edin, ödemezlerse şerh düşüp imzalayabileceğiniz gibi, hiç imzalamayabilirsiniz de. Bu arada işveren isterse sizin de belirttiğiniz gibi izin ücretinizi ihbar tazminatı karşılığı ödemeyebilir, ancak alacağınız 4 haftalık ücretinizden fazlaysa bu durumda artan kısmı ödemesi gerekir.

 27. Murat dedi ki:

  Ben murat yeni işe girişim yapıldı bir lojistik şirketinde sözleşme imzaladım ama işe başlamadım işe gitmezsen herhangi bir sorun olur mu ceza para ödemek zorunda kalır mıyım bu sözleşme neleri kapsıyor işveren hakkımda dava tazminat hak talep edebilir mi lütfen bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ACİL…!

  1. Admin dedi ki:

   Sözleşmenin neleri kapsadığını biz bilemeyiz, çünkü imzaladığınız sözleşmede neler yazıyor onu biz bilemeyiz. Ancak sözleşmeye deneme süresi konulmuş ise işe başlamamanız bir sorun oluşturmaz, ancak bunun için sizin karar vermeniz, eğer o işyerinde işe başlamayı düşünmüyorsanız iş sözleşmesini feshettiğinizi işyerine bildirmeniz gerekir.

 28. Aytaç dedi ki:

  Merhabalar 2 sene 8 aydir bir fabrikada çalışmaktayım işten çıkmak istediğimi söyledim yalnız bana 42 gün ihbar çalışmak gerektiğini söylediler bende sağlık sebeplerimden dolayı çalışamıyorum artık tazminatta istemiyorum istem nasıl çıkabilirim olmadi 3 gün işe gitmezsem beni cikartirlarmi…

  1. Admin dedi ki:

   Normalde herhangi bir mazereti olmadığı ve işverenden izin almadığı halde işçinin bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi işverene tazminatsız fesih hakkı verir ama işveren bu nedenle iş akdinizi fesheder mi biz bilemeyiz. Madem sağlık probleminiz var doktordan rapor alıp sağlık nedeniyle iş akdinizi feshedin, bu şekilde kıdem tazminatı da isteyebilirsiniz. Diğer seçenek, eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise ve en az 3600 prim gününüz varsa SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp işyerine verip işten ayrılın. Bu şekilde ayrılırsanız kıdem tazminatı da isteyebilirsiniz.

 29. salih küçükosman dedi ki:

  Merhaba;
  Bulunduğum işyerinde 1 sene 6 aydır çalışmaktayım.,i sözleşmem yok.son zamanlarda işe sürekli geç gelip geç çıkıyorum 12:00 giriş 21:30 çıkış yapıyorum.Hafta içi izin kullanıp hafta sonlarında da çalışıyorum haftalık çalışma saatim 55 saati buluyor sigorta var ; fakat sürekli 21:30 da işten çıkış yapmak istemiyorum bu beni çok yoruyor işverene bu durumu izah ettim yapacak bir şey yok diyor.tazminatımı alıp çıkabilir miyim. tazminatımı almasam işi anında bırakabilir miyim. işe gitmesem kanunen bana karşı haklılığı var mıdır.iş yeri 09:00 da açılıp 21:30 da kapanıyor ve ben hep 21:30 da çıkıyorum bu mobbing değil midir . iş sözleşmesi yapmadık teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunun 24 üncü madde kapsamında haklı bir sebep yokken işi hemen bırakırsanız işveren sizden ihbar tazminatı isteyebilir, bu tutarı işçilik alacaklarınızdan kesebilir, bu duruma düşmemek için ihbar süresi kadar önceden (Bkz. İş Akdinin Feshinde Bildirim Önelleri – İhbar Süreleri) işverene işi bırakacağınızı bildirip, bu süre dolana kadar çalışmanız gerekir, eğer işveren istemezse o zaman sürenin dolmasını beklemeden işi bırakabilirsiniz. Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesiyse ve en az 3600 prim gününüz varsa, SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp bun istinaden iş akdiniz feshedebilirsiniz, bu durumda kıdem tazminatı isteyebileceğiniz gibi ihbar süresine uymanız da gerekir. Öte yandan çalışma saatlerinizin son zamanlarda değiştiğini belirtmişsiniz, bu çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına gire ve sizin onayınız olmadan işveren bu değişikliği yaptıysa bu size haklı fesih imkanı verir, yani iş sözleşmenizi feshedip işverenden kıdem tazminatı isteyebilirsiniz, ihbar süresine uymanız da gerekmez. Ancak yazılı iş sözleşmeniz olmadığı için bu durumu nasıl ispatlayabilirsiniz onu bilemeyiz.

 30. cagatay dedi ki:

  9 yıldır sigortalı xxx şirketinde çalışıyorum.. işten 1 ay sonra ayrılmak istediğimi belirttim ortada iki taraf olarak imzaladığımız iş sözleşmesi yok… bu durumda başıma ne gelebilir ? iyi günler

  1. Admin dedi ki:

   İş sözleşmesi imzalamamış olsanız dahi (çünkü süresi belirsiz iş sözleşmesinin yazılı yapılması zorunlu değildi) İş Kanunu 24 üncü maddede belirtilen haklı sebeplerden biri olmadığı halde işten ayrılıyorsanız, işveren sizden ihbar tazminatı isteyebilir, işçilik alacaklarınız varsa ondan kesebilir. Çünkü işverene işten ayrılacağınızı bildirdikten sonra 8 hafta daha çalışmanız yani bu ihbar süresine uymanız gerekir.

 31. Mustafa dedi ki:

  Merhaba bugun işten cıkarıldım dediler yarın ihbar suresi başlayacak ve ben işimi bugun den buldum ihbar tazımanat gün sayım 42 gundur ihbar tazmınatımı alabılırmıyım

  1. Admin dedi ki:

   İşveren size ihbar süresi verdiği için ihbar tazminatı alamazsınız, çünkü işveren ihbar süresi dolana kadar sizi çalıştırmaya devam etme kararı almış. Hatta dikkat etmezseniz, varsa kıdem tazminatı hakkınızı bile kaybedebilirsiniz, yani işverene hiçbir şey söylemeden işi bırakırsanız bu durumda işveren sizin iş akdini haklı bir neden olmadan feshettiğinizi kabul edip kıdem tazminatınızı ödemekten vazgeçebilir. Bu nedenle işyerine ihbar süresini kullanmak istemediğinize dair bir dilekçe verip işten ayrılmanız daha sağlam olur. Bu konu yukarıdaki yazıda Yargıtay kararları çerçevesinde açıklanmıştır.

 32. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Bugün işten çıkışımı aldım. Fakat tüm haklarımı aldığıma dair bir kağıt imzaladım. Bu kağıdı imzalamazsam çıkış işlemlerimin gerçekleşemeyeceğini söyledi insan kaynakları. 6 haftalık ihbar süremin günlük 2 saatten 12 gün izin hakkım var. Ben bunu toplu olarak kullanmak istedim. İznimi kullandıktan sonra yani 23 aralıkta iş yerime tekrar gidip tüm tazminatlarımın hesaplanacağını söylrdiler. Ben tazminatlarımın gerçek tutarından daha düşük verirlerse kanuni olarak hakkımı arayabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Size imzalattıkları belge ibraname, normalde işçinin işten çıkış tarihinden itibaren 1 ay geçmeden imzalatılamaz, ancak ileri bir tarih atmış olabilirler. Ancak problem değil, ibranamede size ödendiği belirtilen işçilik alacaklarınızın banka yoluyla ödenmiş olması gerekir ki imzanızın bir geçerliği olsun, eğer size eksik ödeme yaparlarsa tabii ki kanuni haklarınızı kullanabilirsiniz, yani önce arabulucuya başvurabilir, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. (Bkz. İbranamenin Geçerlilik Şartları Nelerdir ?)

 33. Mehmet dedi ki:

  Çok teşekkür ederim şu bir haftadır içime su döktünüz sağolun

 34. Bensu dedi ki:

  *acil
  Merhaba. 9 aydır bir firmada çalışıyorum. Pazartesi günü istifa vereceğim ve 4 hafta ihbar sürem var.
  Ben başka bir iş buldum ve 1 hafta sonra başlamam gerekiyor. Diğer firmanın beni 4 hafta beklemesi mümkün degil
  Yeni işe başladıgım durumda ihbar süreci son bulur mu? Böyle bir hakkım var mı ? Suan ki isverenim ihbar sürecimde ben 1 hafta sonra yeni ise başlıyorum diyerek çıkarsam benden ne talep edenilir?

  1. Admin dedi ki:

   Haklı bir sebep olmaksızın iş akdinizi kendiniz feshettiğinizden eğer işveren isterse, işten ayrılacağınızı bildirdiğiniz tarihten itibaren ihbar süreniz dolana kadar çalışmanız gerekir, aksi halde işveren sizden ihbar tazminatı isteyebilir, varsa işçilik alacaklarınızdan kesebilir, başka işe başlamanız şimdiki işyerinizde ihbar süreniz dolana kadar çalışma yükümlülüğünüzü ortadan kaldırmaz. Yani tamamen işverenin inisiyatifine bağlı bir durum.

 35. SERPİL dedi ki:

  merhaba , bir inşaat firmasında işveren tarafından personel çıkışı yapılacak ihbar tazminatı ödenmeyecek ay içinde bu personel 1 gün çalışmış diğer günler için puantaj uygulanacak ihbar süresi önelide bu tarihler içinde olduğundan puantaj uygulanabilirmi gerçekte çalışmadığı halde ihbar süresi içinde olduğundan çalışmış gibimi gösterilmeli yardımlarınızı rica ediyorum…

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununun 17 nci maddesinde ihbar süresinin, işçinin kıdemine bağlı olarak fesih bildiriminin karşı tarafa yapılmasından itibaren ……………… hafta sonra sona ermiş sayılacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla sadece iş gününden bahsedilmemiş veya çalışılmayan sürelerin düşülmeyeceği belirtilmemiştir. Ancak diğer taraftan işveren tarafından haklı bir sebebe dayanmadan yapılan fesihte işçiyi ihbar süresi kadar çalıştırma zorunluluğunun bir nedeni de işçinin mağdur olmasını engellemektir. Puantaj uygulanacak’tan kastınız nedir, eğer ihbar süresi içerisinde işçi her gün çalıştırılmayacak, sadece birkaç gün çalıştırılacak ve kendisine çalıştırıldığı gün kadar ücret ödenecekse bu durumda işçi mağdur olacak demektir. O zaman işçiye ihbar süresi vermenin bir anlamı kalmaz ki.

 36. garip öksüz dedi ki:

  Merhaba 9 ay dır bir iş yerinde çalışıyorum istifa ettim ama bana 4 hafta ihbar süresi verdiler ve ben çalışmak istemiyorum maaşımıda aldım bırakıp gitsem herhangi bir durum sorun teşkil edermi acaba yardım lütfen

  1. Admin dedi ki:

   Bu durum yukarıdaki yazıda açıklanmıştır, işyerine ihbar süresini kullanmak istemiyorum şeklinde bir dilekçe verip ihbar süresinin dolmasını beklemeden işten ayrılabilirsiniz.

 37. Serap dedi ki:

  Merhaba, 2 . 12. 2019 da kamuya atandım .
  İhbar süresi ve ihbar tazminatı hakkında hiçbir
  bilgim yoktu. Sorumlu müdürün söylemesi üzerine
  6 aralık da ihbar süremi başlattım. Bu süreçte çalıştımm
  Hiç 2 saatlik izinler kullanmadım. 16 arslık günü istifa ettim
  İhbar tazminatı talep etmiyoruz dediler. Bende tekrar tekrar
  Sordum ama alınmayacağı için istifa edip gittim .
  Şimdi çalıştığım kuruma yazı yazarak ihbar tazminatıı
  İstiyorlar. Birincisi istifadan sonra ihbar tazminatı
  İsteyebilirler mi , ikincisi 9 haftamı yoksa 8 haftamı
  (11 yıldır çalışıyorum) bana 9 hafta diye ısrar ettiler
  Üçüncüsü 30 gün yıllık iznim kalmıştı , ihbar sürenden düşer mi
  Ve bi hesaplama yapabilir misiniz . Şimdiden
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işçi – işveren aralarında farklı bir süre belirlememişse ihbar süresi en fazla 8 haftadır. (Bkz. İş Akdinin Feshinde Bildirim Önelleri – İhbar Süreleri)
   İhbar süresi kadar çalışmadığınız için ihbar tazminatı isteyebilirler. Ancak nasıl ki işveren ihbar tazminatını ödemediğinde işçi arabulucuya başvurmak zorunda, işçi ödemediğinde de aynı şekilde işveren arabulucuya başvurmak zorundadır. Çünkü 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 3 üncü maddesinde aynen; “Kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır.” hükmü yer almaktadır. Bu nedenle size ihbar tazminatı talep etmediklerini söylediklerine göre isterseniz ödemeyebilirsiniz, ancak konu mahkemeye kadar giderse mahkemede bunu ispatlayabilir misiniz onu bilemeyiz.

 38. Naci OTOMOTİV dedi ki:

  3,5 yıldır özel bir firmada çalışıyorum. Başka bir firmadan iş teklifi aldım. İstifa etmek mi doğrusu yoksa noterden ihtarname mi çekmeliyim? Daha önce ayrılan /istifa edenler zorla çalıştırıldılar.(yasal süre gerekçesi ile ) yeni firmada ki şartlar mevcut firmadan yaklaşık 2 kat daha iyi. Dolayısıyla bu gerekçeyle sözleşmemi fesih edebilirmiyim? Acil dönüşlerinizi rica eder , faydalı paylaşımlar İçin ayrıca teşekkür ederim.
  Rumuz – Otomotiv 34

  1. Admin dedi ki:

   Yeni firmadaki çalışma şartlarının mevcut firmadakinden daha iyi olması fesih hakkı vermez. İş Kanunu 24 üncü maddedeki hâkli fesih sebeplerinden en azından birinin olması gerekir. Aslında eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise ve en az 3600 prim gününüz varsa SGK’dan alacağınız kıdem tazminatı yazısına istinaden iş akdinizi feshedebilirsiniz. Ancak burada da 15 Yıl Çalışıp Kıdem Tazminatı Alacaklara Yargıtay’dan Farklı Karar başlıklı yazıda belirtilen husus sizin için problem olabilir.

   1. Otomotiv 34 dedi ki:

    Teşekkür ederim. İstifayı verdim ve kabul edildi. Normalde yasal ihbar süresi 40 gün iken 15 gün uygulama inceliğini gösterdiler. Ama yaklaşık 40 bin liralık kıdem yandı maalesef. İş kanunu 24 demişsiniz işim dışında başka işler yaptırdılar çalışma sürem içerisinde sanırım bu haklı sebep sayılabilir diye düşünüyorum. 2. Sorum ise şudur: işten istifa ettim ve istifam kabul edildi ve yasal ihbar süresi uygulanmadı ancak ben işten çıkışım sonrasında yinede bunun için iş mahkemesine başvurup dava açabilir miyim?

    1. Admin dedi ki:

     Buna engel bir durum yok, eğer istifa sırasında iradeniz fesada uğratıldıysa veya istifa etmek zorunda kaldınızsa. Ancak kıdem tazminatı için dava açmadan önce arabulucuya başvurmanız gerekir.

 39. Fatma dedi ki:

  Çalıştığım yerden işyerinin adres değişikliği sebebiyle işten ayrılmak istediğimi söyledim 5 aylık çalışan olduğum için 14 günlük ihbar süresi başlatıldı yeni iş yeri evime uzak olduğu için haklı sebepten dolayı istifamı istedim herhangi bi hak talep edebilir miyim? Birde sözleşmede yer almamasına rağmen ayda toplam 3 gün (kaç dakika olduğu farketmeksizin 2,5,7 dakika vs.) geç kalındığı zaman bir tam günüm kesintiye uğruyor. Böyle bir hakları varmıdır sözleşmede yer almamasına rağmen? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinde 1 yılı doldurmadığınız için kıdem tazminatı alma hakkınız doğmamış, öte yandan işveren iş akdinizi ihbarlı olarak feshetmiş yani size ihbar süresi dolana kadar çalışma imkanı tanımış, ancak siz işten ayrılmak istemişsiniz, bu durumda herhangi bir tazminat hakkınız olmaz. Öte yandan sözleşmede olmadığı halde işe 5 – 10 dakika geç kalındı diye 1 günlük ücret kesintisi yapılması haklı bir durum değil, işverenin böyle bir hakkı yok.

 40. Evren dedi ki:

  Merhaba, eşim 3 aydır bir yerde çalışıyordu 2 gün önce işten ayrıldı. İhbar süresini doldurmadan da işten çıktı. İşverenin ihbar tazminatıyla ilgili bir talebi olmadı. (İşten ayrılma durumuda dilekçeyi yazıp bir sorumluya teslim ediyor ben gelmiyorum diyor ik ile veya muhasebeyle görüşmüyor) Suan alacağı bir maaş var bunu da yatıracaklar fakat ileride bize dava açma durumları olurmu veya davadan önce bize ihtarname çekmek zorundalar mı ileride bir mahkeme tebligatıyla karşılaşırmıyız yanıtlarsanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin eşinizden ihbar tazminatı alma niyeti varsa zaten bunu içerde kalan son maaşından keser alır, eğer son maaşını tam öderse böyle bir talebi yok demektir. Daha sonra böyle bir talebi olursa da önce arabulucuya başvurması gerekir işyerinin, bu durumda eşinizin de haberi olur zaten.

 41. ferhat sevgi dedi ki:

  Merhabalar;

  11 ay 21 gün çalıştığım iş yerindeki muhasebe beni arayarak çıkışımı vereceğini bildirdi. ihbar tazminatının verileceğini belirttiler ben kabul etmedim. ihbar süremin olduğunu kullanmak istediğimi kendilerine söyledim. kıdem tazminatımın 9 gün kalmasına çıkış yapabilirlermi.

  1. Admin dedi ki:

   İhbar tazminatı vermeyi kabul ettiklerine göre haklı bir sebep olmadan sizi işten çıkardıkları anlaşılıyor, haklı bir sebep olmadığı için de 1 yıl dolduktan sonra sizi işten çıkarmaları halinde size ayrıca kıdem tazminatı ödemeleri gerekeceğinden, büyük ihtimalle şimdiden işten çıkarmak istiyorlar. İş Kanununun 17 nci maddesine göre işveren isterse ihbar süresine ait tazminatı ödeyip işçiyi işten çıkarabiliyor. Ancak işveren ihbar tazminatını peşin ödemek yerine sizi ihbar süresi dolana kadar çalıştırsa, ihbar süresi içerisinde 1 yılın dolması halinde yine kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacağından tazminatı ödeyip işten çıkarmayı düşünüyor olabilir. Sizin burada yapmanız gereken, işyerine ihbar sürenizin olduğunu kullanmak istediğimi söylemişsiniz ancak bunu sözlü söylemişseniz ilerde ispatlamanız zor olur. Bu nedenle 1 yıllık süre dolana kadar çalışmak istediğinizi işyerine yazılı olarak bildirin. (Bkz. İşyerine Dilekçe Verme ve Gerektiğinde İspatlama Yolları) Buna rağmen işten çıkarılırsanız, işyerinde çalışan sayısı 30 veya daha fazla ise işe iade talebinde bulunabilirsiniz, çalışan sayısı 30’dan az ise kötüniyet tazminatı talep edebilirsiniz. Bunlar için arabulucuya başvurmanız gerekir.

 42. Şule dedi ki:

  11 aydır çalışıyorum. İstifa verip ihbar süremi kullanmak istemiyorum. Gerekçem iş yerimde sağlıklı bi ortamda çalışmıyorum ve çok hasta oluyorum. İhbar süremi kullanmadan çıkabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   1- Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesiyse ve en az 3600 prim gününüz varsa SGK müdürlüğünden alacağınız kıdem tazminatı yazısını işyerine verip buna istinaden iş akdinizi feshedip, kıdem tazminatı da isteyebilirsiniz.
   2- Böyle bir imkan yoksa, işyerindeki çalışma şartlarınızın sağlığınızı bozduğunu, sık sık hastalandığınızı, işyerinde sağlık bir çalışma ortamı oluşturulmadığını gerekçe gösteren, kıdem tazminatınızın ödenmesini talep eden bir ihtarnameyi noter vasıtasıyla işyerine gönderip iş akdinizi feshedebilirsiniz.

 43. Nurullah dedi ki:

  Selam hocam 07.01 2020 de iş sozlememi bazı sebeblerden dolayi tek tarafli fesh ettim ve tazminatima istinaden noter aracılığıyla ihtarname çektim bugün tarihli iş yerine ihtarnamem ulaşmış.
  Iş yerine ait sigorta cikisim b7gun olurmu acaba

  1. Admin dedi ki:

   “cikisim b7gun olurmu acaba” ifadesinden ne demek istediğinizi anlayamadık, b7 diye bir çıkış yok.

 44. Nurullah dedi ki:

  Yani ihtarim iş yerine 10.01.2020 de ulaşmış yeni bir işe baslicam eski şirketinden sigorta çıkışı ni alda gel dediler onu sormak isyedim ihtarim ulastiginda sigorta cikisimj yaparlarmi acaba

 45. Nurullah dedi ki:

  Yani ihtarim iş yerine 10.01.2020 de ulaşmış yeni bir işe baslicam eski şirketinden sigorta çıkışı ni alda gel dediler onu sormak isyedim ihtarim ulastiginda sigorta cikisimj yaparlarmi acaba
  Tesekkurler

 46. Kubra. dedi ki:

  Merhaba, 14.03.2019 tarihinde çalıştıgım işyerinde 27.12.2019 tarihinde yöneticime iş bakıyorum işten çıkacağımı iş aradığımı sözlü olarak belirttim ve bunu şirketin insan kaynaklarıyla paylaşıldı. benim iş aradığımı ve işten çıkacağımı biliyorlardı ve 08.01.2020 tarihinde yazılı olarak istifamı verdim ama yöneticim pazar günü istifanı verirmisin dedi ve bende ogün süresi içindede çalıştım.İstifa tarihimi, bugün istifa etigim için yöneticim bugünün tarihini yazmamı söyledi. 12.01.2020 tarihinde istifamı verdim ihbar süremi istifamda belirtmedim ve benim 75 saat alacağım var, ben işten ayrılacağımı kesin olarak ilettiğimde kasiyerlik olarak 08.01.2020 tarihinde iş ilanı acılmıştı,yerime birisinide yönlendirdim. Ve onu işe aldılar hiç bir şekilde mağdur etmedim Şirket bana bir ihtar name göndermiş imzalamam için ve ben buna çok güvenmediğimden dolayı imzalamadım bana göndelem yazı ‘’ 14.03.2019 tarihinde başlamış olduğum kadiyerlik görevinden 12.08.2020 tarihinde kendi istegimle istifa ediyorum. ihbar süresi vermediğinden dolayı, 4 haftalık maaşımın menfaatlerim tutarında olan iş verene ödemem gereken ihbar tazminatının (brüt tutar karşılığı 3,672)şirketin bana olan 75 saat fazla mesai borcundan ( brüt tutar karşılığı 1.471,50) ve prim hak edişimden mahsup edilmesine muvafakat ediyorum. Herhangi bir yıllık izin be fazla mesai alacağım kalmamıştır.’ Bunu imzalamamı söylediler ve ben bunu kabul etmedim . Ben alacak saatlerimide yok sayıyorum buna istinaden benim bir yılım dolmadan bana herhangibibir işlem yapılabilir mi. Ve bana sözlü olarak söylenen 27.12.2019 tarihindeki sözlü olarak söyledigim süreyi saymıyorlar konu hakkında yardımınızı rica ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla siz 27.12.2019 tarihinde işyerine iş akdinizi feshedeceğinizi (istifa edeceğiniz) bildirmiş ve ihbar süresini başlatmış, 12.08.2020 tarihinde de fiilen işten ayrılmışsınız. Bu durumda işyeriyle aksini kararlaştırmadınızsa sizin ihbar süreniz 4 hafta olduğundan, 27.12.2019 tarihinden itibaren 4 hafta çalışıp öyle ayrılmanız gerekirdi ki ihbar süresine uymuş olasınız. Ancak işyeri 27.12.2019 tarihli ihbarınızı zaten kabul etmediğine göre artık yapacak bir şey yok. Siz bu aşamadan sonra size gönderilen belgeyi imzalamayıp, muvafakat vermeyebilirsiniz. Bu durumda işyeri içeride kalan alacaklarınızı ödemezse arabulucuya başvurmanız gerekir, sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Siz muvafakat vermeden işyeri sizden ihbar tazminatı alamaz normalde, o zaman işyerinin arabulucuya başvurması ve ardından mahkemeye gitmesi gerekir. Ancak içeride alacaklarınız olduğu için işyeri belirttiğimiz gibi doğrudan alacaklarınızdan da kesme yoluna gidebilir.

 47. Kadir Çakıcı dedi ki:

  Isyerim taşınıyor ihbar ve kıdem tazminatı alabiliyormuyum ışyeri bana ihbar çekecekmiş bir hafta sonra taşınıyor bana yazılı bi taşınıyoruz demediler benim haklarim nelerdi

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda işyerinin taşınması normalde işçiye işten ayrılma ve kıdem tazminatı isteme hakkı vermemiştir. Ancak işyeri uzak bir yere taşınıyorsa ve size gidebilecek durumda değilseniz, bu durumda işten ayrılıp kıdem tazminatı isteyebilirsiniz.

 48. Korkuk dedi ki:

  İşten ayrılmak istiyorum ama sigorta girişime göre 67 günlük çalıştigim gözüküyor sözleşmeye göre ise 57 günlük bir çalışma gözüküyor yani sigortamdan 10 gün sonra işveren ile sözleşme yaptık bu durumda ihbar süresi doğuyormu sigortaya göre mi sözleşmeye göre mi ihbar süresi baz alınıyor

  1. Admin dedi ki:

   Sigortanızın başladığı tarih esas alınır, eğer işe başlarken aranızda deneme süresi kararlaştırmadınızsa 57 gün çalışmış olsanız dahi ihbar süresi doğar.

   1. Korkuk dedi ki:

    Deneme süresi kararlaştırdık 2 ay olarak

    1. Admin dedi ki:

     Deneme süresi dolmadan işten ayrılmanız halinde ihbar süresi doğmaz.

 49. cem dedi ki:

  Merhaba,
  çalıştığım firma iş akdimi 17. maddeye göre fesih etti ve bana 8 haftalık ihbar(56 gün) süresi verdi. fakat iş yeri 7 hafta sonra kapanacak,bu bir hafta’nın ücretini mi almalıyım yoksa ihbar öneli bölünmezliği ilkesi burada devreye girer mi ?

 50. Ali dedi ki:

  Ihbar sürecinde iş arama süresi talebinde bulunan işçi iş veren tarafından reddedilir mi yani iş verenin insafiyetine mi kalmış yoksa verme mecburiyeti var mı ihbar sürecinde iş arama süresini

  1. Admin dedi ki:

   İhbar süresi içerisinde yeni iş arama izni verip vermemek işverenin inisiyatifinde olan bir durum değil, ister işveren iş akdini feshetmiş olsun, isterse çalışanın kendisi feshetmiş olsun fark etmez, işveren yeni işe arama izni vermek zorunda.

 51. Veli dedi ki:

  Ozel sebeplerden dolayi Şubat 3 de çıkacağımı bildirdim insan kaynaklarina 5 gün önceden. Dilekçe yazdirdilar kendi isteğimle ayrilmak istediğimé dail ayin 3. De çıkışım verilecek ihbar süresi falan istemediler sonradan dava açma hakkı varma işverenin

  1. Admin dedi ki:

   Sonradan ihbar süresine uymadan istifa ettiğiniz gerekçesiyle işveren ihbar tazminatı isteyebilir, bu nedenle bu konuda yazılı bir belge alırsanız iyi olur.

   1. Veli dedi ki:

    Nasıl bir belge Örnek verebilir misiniz

    1. Admin dedi ki:

     Sizden ihbar süresi istemediklerine dair kendilerinden imzalı bir yazı talep edin.

 52. cem dedi ki:

  Merhaba,
  çalıştığım firma iş akdimi 17. maddeye göre fesih etti ve bana 8 haftalık ihbar(56 gün) süresi verdi. fakat iş yeri 7 hafta sonra kapanacak,bu bir hafta’nın ücretini mi almalıyım yoksa ihbar öneli bölünmezliği ilkesi burada devreye girer mi ?

  Cevapla

  1. Admin dedi ki:

   Normalde işveren ihbar süresini bir gün bile eksik kullandırsa Yargıtay’a göre tüm ihbar süresine ait ihbar tazminatını ödemesi gerekir. Ancak burada mücbir sebep söz konusu, işverenin kalan süreye ait ücreti vermesi yeterli olur gibi geliyor, çünkü işveren istese de kalan bir hafta için sizi çalıştıramayacak, öte yandan 7 hafta çalıştırmış ve ücretinizi ödemiş, tüm ihbar süresine tazminatı ödemesini beklemek hakkaniyete uygun olmaz.

 53. Mehmet dedi ki:

  İşten kendi isteğimle ayrıldım çıkışı mı verdiler ihbar süresine uymadim gerekçesiyle dava acma durumunda tedbir almak icin ikale sözleşmesi istedim gerek olmadığını söylediler çıkışın verildiği için hak talebinde bulunamazmış işveren söylenenler doğrumu?

  1. Admin dedi ki:

   Söylenen doğru değil, haklı bir sebep olmadığı halde iş akdini sizin feshettiğinize veya istifa ettiğinize dair işten çıkış kodu girildiyse, işveren isterse sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Ödemezseniz önce arabulucuya başvurması gerekir, dava açacaksa da bu başvurudan sonuç alamaması halinde dava açabilir.

 54. Halit dedi ki:

  İyi günler 8 aydı çalıştığım işyerimden çıkış almak istiyorum uzman erbaşlık sınavını kazandım ve şirket ihbar süresi veriyor benim hemen birliğime teslim olmam gerekiyor sigorta çıkış olmuyor bu durumda ne yapmam gerekli ve benden ihbar tazminatı alma şansları var mı bilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Yargıtay’ın memurluğa geçişin İş Kanunu açısından haklı fesih sayılamayacağı, dolayısıyla işçinin kıdem tazminatına hak kazanamayacağı yönünde kararları var. (Bkz. Memuriyete Geçmek İçin İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi ?) Yargıtay’ın ihbar süresiyle ilgili farklı bir kararı var mıdır bilmiyoruz, ancak uzman erbaşlık sınavını kazanmış olmanız sizin için haklı fesih sebebi sayılamayacağından ihbar süresine uymanız gerekir. Öte taraftan sınavı kazandığınız için de size verilen süre içinde yeni işinize başlamanız gerekir, ortada bir zorunluluk var. İşyeriyle anlaşmaya çalışın.

 55. Mert Şahin dedi ki:

  Şuan bir gıda şirketinde 11 ay 5 gündür çalışmaktayım iş konumunun uzak olmasından dolayı işten çıkacağım.İhbar süresi hakkında fazla bilgim yok ama şöyle sormak istiyorum 4 haftalık ihbar sürem nasıl başlıyor ? benim işyerine vermiş olduğum ‘ben işi bırakacağım ‘dememle mi yoksa bir dilekçe vermem mi gerekiyor.Bunun yanı sıra şimdi ben yarın bunu söyledikten sonra önümüzdeki ay 12.03.2020 tarihinde işten çıkmış olacağım 06.03.2020 tarihinde ise yılım doluyor ve yıllık izin hakkım oluyor bunun ücretini ihbar sürem bittikten sonra ihbar süresinde ki maaşımla beraber mi parasını alacağım.Birde son olarak iş yeri sözleşmesi nasıl olursa olsun benim hergün 2 saat iş arama iznim var değil mi ? bu soruları cevaplarsanız acilinden çok sevinirim benim için çok önemli iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   İş akdinizi feshedeceğini işyerine bildirdiğiniz günü takip eden gün ihbar süresi işlemeye başlar, fesih bildirimini yazılı yani dilekçe ile yapmanızda fayda var. (Bkz. İşyerine Dilekçe Verme ve Gerektiğinde İspatlama Yolları) İş akdini siz feshediyor olsanız dahi işveren size yeni iş arama izni vermek zorunda, iş sözleşmesi buna engel teşkil etmez. (Bkz. Kendisi İşten Ayrılan İşçiye de Yeni İş Arama İzni Verilir mi ? ) İhbar süresi içerisinde 1 yıllık süreyi doldurduğunuzda yıllık ücretli izin hakkınız doğar ve isterseniz bu izni kullanabilirsiniz, değilse işten ayrıldığınızda diğer işçilik alacaklarınızla birlikte işverenin izin süresine ait ücretinizi ödemesi gerekir. (Bkz. İhbar Süresi İçinde Yıllık İzin Kullanılabilir mi ?)

 56. Uğur Kolcu dedi ki:

  Merhaba,

  Ihbar tazminatı ve süresi ile ilgili olan sayfanız üzerinden yazıyorum.
  Bir şirkette 5 yıldır çalışıyorum, yani 8 haftalık bir ihbar süresine tabiiyim. İstifa yolu ile ayrılmayı planlıyorum. 30 gün senelik iznim mevcut. Haftada 5 gün toplam 45 saat kağıt üzerinde çalışıyorum.

  İstifamı yazarken ihbar süresinin sonundan düşmek üzere iş arama iznimi ve haftalık izinlerimi kullanabilir miyim? Şubat ayının sonuna kadar çalışıp, bu süreyi ihbar süremden düşmeyi, kalan kısımları haftalık izin ve iş arama izni ile kapatıp, kalacak olan günlerimin yıllık izin ücretimden kesilip kalanının bana yatırılması talebim var.

  İşe girişimi 1 Ocak 2015, istifa yazma tarihimi 19.02.2020 olarak alırsak bana istifa yazma konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkür ederim…

  1. Admin dedi ki:

   Yıllık izin konusunda sorun yok, çünkü ihbar süresi başladıktan sonra işçi istemezse işveren işçiyi izne gönderemez, İşçi İhbar Süresinde İzin Kullanabilir mi – İzne Gönderilebilir mi ? Yeni iş arama izni ile ilgili olarak de İş Kanununun 27 nci maddesinde işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabileceği belirtilmiştir, dolayısıyla bunda da sorun çıkmayabilir. Ancak hafta tatilini kullanmayıp ihbar süresinin sonuna saklama şeklinde İş Kanununda bir hüküm yok, çünkü işveren hafta tatilini her hafta kullandırmak yani işçiye her hafta haftalık izin vermek zorundadır. Dolayısıyla bu konuda sorun çıkabilir. Dilekçeye gelince, haklı sebeple işten ayrılmadığınıza göre dilekçenin çok önemi yok.

 57. Burcu dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 27.08.2018 den beri bir şirkette çalışıyorum.3 Şubat 2020 de işten çıkarıldım ve ihbar sürem 4 hafta olarak başladı. 3 mart 2020 de işten ayrılacağım.kıdem tazminatım hesaplanırken 3 mart mı esas alınacak yoksa ihbarımın başladığı 3 şubat mı?Yardımcı olabilir misiniz?
  Tesekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   İhbar süresi içindeki çalışma kıdem tazminatına ve yıllık izne hak kazanma için gerekli olan 1 yıllık süreye dahil edildiğinden, yani normal çalışma süresi olarak kabul edildiğinden, kıdem tazminatının da en son giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanması gerekir. En son ücretin ihbar süresine denk gelmesi bunu değiştirmez. (Bkz. Kıdem Tazminatının Hesaplaması Nasıl Yapılır ?)

   1. Burcu dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim.

 58. İbrahim Halil özkent dedi ki:

  Merhabalar ben bir iş yerinde 5 aydır güvenlik olarak çalışıyorum ve başka bir iş bulduğumdan işten ayrılmak istiyorum. Bu sürede 15 günlük ihbar süremi kullanmak istemiyorum hemen işe başlamam gerekiyor. Benden her hangi bir kesinti Yapabilirlermi şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşveren eğer ihbar süresi kadar çalışmanızı isterse, ihbar süresine uymadan işten ayrılmanız halinde içerde kalan işçilik alacaklarınızdan kesinti yapabilir.

 59. EDİP BOZ dedi ki:

  5 yildir şalişmkata oldugum şirket iş azligi nedeniyle iş aktimin fesine karar verip ihbarname gönderdi bu ihbarnamde 56 günkül bir ihbar sürüsei bulunmkata bu ihbar sonrası iş arayışına girdim ve bir işyerinde olumlu cevap alıdım ama 56 günlük ihbar sürem dolmadı bu durumda kıdem tazmınatım kayboluyormu yoksa ala bılıyormuyum

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzun cevabı yukarıdaki yazının İş Akdi İşveren Tarafından Feshedildiyse başlıklı bölümünde açıklanmıştır.

 60. NNursel uysal dedi ki:

  Merhabalar ben ihbar suremi çalışmadan evlilik sebebiyle isverene haber vermeden işten ayrildim ihbar tazminatimi isverene odemelimiyim görüşmek için çağırdılar ihbarı kesip hesaplamışlar bende hiçbirşeye imza atmadan araştırmak istiyorum diyerek oradan ayrıldım yardımcı olursanız sevinirm .

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin böyle bir hakkı yok, çünkü Yargıtay’a göre evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar süresine uymak zorunda değil. Eğer içerde kalan alacaklarınızdan ihbar tazminatı keserlerse arabulucuya şikayet edebilirsiniz, sonuç alamazsanız iş mahkemesine dava açabilirsiniz. (Bkz. Evlilik – Emeklilik veya Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı?)

 61. Merve dedi ki:

  Merhaba
  2 sorum var
  1. 20 nisanda ihbarım başlayacak henüz ortada bisey yok 20 nisana kadar aldığım izin yada rapor ihbarımi etkiler mi.? Bildiğim kadarıyla ihbar süresi içindeyken etkiler ama öncesinde alakası yok.
  2. Olarak bir ayda 4 gün ücretsiz izin 10 gün rapor aldım bu işveren feshine sebep olur mu

  1. Admin dedi ki:

   1. Sizin de belirttiğiniz gibi normalde ihbar süresi başlamadan isin ya da rapor almanız ihbarınızı etkilemez, ancak yıllık ücretli izin süresi ile çalışma süresi olarak dikkat alınacak istirahat raporu süresi de dahil edildiğinde belki ihbar süreniz bir üst kademeye geçebilir. Çünkü ihbar süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre belirlenir. Ayrıca rapor 20 Nisan’dan sonra da devam ederse ihbar süresi rapor süresi sona erdikten sonra işlemeye başlar.
   2. Belirtiğiniz durumlar işveren feshine sebep olmaz.

 62. Yilmaz dedi ki:

  Merhaba, ihbar suresi kullanmak istemiyorum. Izin almadan ise gitmeyi birakmis olsam. Bu durumda firma ne yapabilir? Ben, izinsiz ise gelmedigim icin beni isten cikartirlar. Kendileri cikarttiklari icin de ihbar suresi kullandiramazlar diye dusunuyorum. Yapabilecekleri farkli bir hamle var midir?

  1. Admin dedi ki:

   Kendileri devamsızlık nedeniyle iş akdinizi feshederlerse söylediğiniz doğru, ancak haklı bir sebep olmaksızın ve ihbar süresine uymaksızın sizin iş akdinizi feshettiğinize karar verirlerse, varsa içeride bulunan alacağınızdan ihbar tazminatı kesebilirler. Alacağınız yoksa arabuluculuk bürosuna başvurup ihbar tazminatı talep etmeleri gerekir.

 63. Waz dedi ki:

  Merhaba ben korona sebebi ile işten ihbar süresi kullanmadan ayrılmak istiyorum çalıştığım ortam nedeni ile haftada 60 saat insanlarla müşterilerle iç içe çalışmak zorunda kalıyorum.böyle bir hakkım var mı böyle birşey yaparsam iş verenin herhangi bir yaptırımı olabilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanununun İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı başlıklı 24/I. maddesinde aşağıda belirtilen sağlık sebepleri işçi açısından haklı fesih sebebi sayılmıştır;
   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
   b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
   Eğer durumunuz bunlardan birinin kapsamına giriyorsa buna istinaden ihbar süresin beklemeden iş akdinizi feshedebilir, işyerinde 1 yılı doldurdunuzsa kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz.
   Ayrıca 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Çalışmaktan kaçınma hakkı başlıklı 13 üncü maddesinde, ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan çalışanların maddede belirtilen yolları izleyerek çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabileceği belirtilmiştir. (Bkz. Çalışmaktan Kaçınma Hakkı Nedir – Nasıl Kullanılır ?)

 64. Kaan dedi ki:

  Merhaba, 13.03.2017 tarihinden beri özel bir firmada çalışmaktayım. Yönetici olarak getirilen bir kişi patron istiyor diyerek personel hakkında bilgilerimi yazılı olarak istedi. Bende yazılı olarak verdim bir süre sonra o yönetici olarak tanıdığımız kişi ortadan kayboldu, geçen gün patron beni odasına çağırdı ve orada haklarında olumsuz cümleler yazdığım kişileride yanına alarak yazdığım kağıdı bu ne diye yüzüme attı ve o kişilere alın bakın ne yazmış sizin hakkınızda diye gösterdi. Ben durumu anlattım fakat dinlememekte ısrar ederek 3 ay boyunca maaşımın 2 bin tl sini elden geri iade edeceksin dedi. Bende tamam dedim. Daha sonra ben tazminatımı almak istemediğimi beni işten çıkarmalarını işssizlikten yararlanmak istediğimi söyledim onuda kabul etmediler. Kaçmak yok çalışacaksın diyor. Elimde mobbing yapıldığına dair şu şekilde bir kanıt var, whatsapp grubundan çıktılar yalnız kaldım, yaka kartımın kapı açma özelliklerini kaldırdılar çay içme alanına dahi giremiyorum. Ben burada denetleme hakkına sahip bir sorumluyum ama çay içmeye dahi çıkamıyorum bununla alakalı da elimde video var açmadağına dair. Noterden ihtar çekip gitmesem işe ve haklarımı talep etsem alma şansım nedir ? Çünkü avukat olan arkadaşıma sorduğumda elimde ki delillerin yeterli olmadığını söyledi bu durumda daha ne yapabilirim ?

  1. Admin dedi ki:

   Birincisi, 3 ay boyunca maaşınızın 2 bin TL’sinin geri alınması hukuki değil, yaptığınız hata olsa bile işverenin bu sebeple maaşınızdan kesinti yapma hakkı yok. (Bkz. İşveren İşçinin Ücretinden Kesinti Yapabilir mi ?) Aslında sırf bu durum bile haklı fesih sebebi sayılır.
   İkincisi, belirttiğiniz durumlar mobbinge giriyor ancak, ispatlamanız gerekir, bunun için de elinizdeki deliller yeterli olmayabilir ve işyerinden şahit göstermeniz gerekebilir. İşyerindekiler de sizin lehinize şahitlik yaparlar mı bilemeyiz. Yani arabuluculuk, mahkeme süreci derken baya uğraşmanız gerekebilir.
   Üçüncüsü, eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesiyse ve 3600 prim gününü doldurdunuzsa SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp buna istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ancak bu şekilde işten çıkmanız halinde işsizlik maaşı alamazsınız.

   1. Kaan dedi ki:

    Cevabınız içim teşekkür ederim peki ben benden 3 ay boyunca istenen bu parayı bana bu paranın neden istendiğini belirten bir yazı karşılığında imza olacak şekilde istesem üstünde parayı veren benim imzam alan kimse onun imzası olsa daha sonra ben bu kağıt ile tek taraflı fesih yapıp tazminatımı alabilirmiyim tabi bu kağıdı kabul ederlerse ki zannetmiyorum..

 65. Emrah dedi ki:

  Merhaba 03.03.2020 tarihinde kafe sektorunde ise basladim ozel sektor 12.03.2020 tarihinde sigortami baslattilar ve 20.03.2020 tarihinde pandemi dolayisiyla kapattik ve ucretsiz izne ayrildik 23.05.2020 tarihinde isten ayrilmak istedigimi soyledim baska bi is buldugum icin ve 01.06.2020 tarihinde faaliyete baslayacak tekrar kafe bende bu tarihte yeni buldugum ise baslamam gerekiyor isveren ihbar suresi olarak 14 gun calistirmak istiyor bende calismak istemiyorum ihbar tazminati oder miyim? Hem sigortami gec baslattilar hemde toplasan 2-3 hafta calistim boyle bir zorunlulugum var midir? Diger isi kaybetmek istemiyorum gelecegim acisindan cok onemli bir is benim icin yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler.

  1. Emrah dedi ki:

   Birde 2 ay deneme suresi var demisti ise baslarken ben sadece 17 gun calistim sigortali olarak ise 8 gune tekabul ediyor calistigim.

   1. Gökhan dedi ki:

    Merhabalar. 5 senedir çalıştığım firmadan çıkmak istiyorum. Ihbar surem 8 hafta bunu biliyorum. Sizlere sormak istediğim soru günlük hakkım olan 2 saat lik iş arama iznimin toplamini 8 haftadan toplu olarak düşürebilirmiyim.

 66. Sado dedi ki:

  Çalıştığım iş yerinde usta başı görevin den 2015 yılında çalıştığım montaj bölümüne geri çek diler şimdi de maaş imi düşürmek istiyorlar kıdem tazminatı alabilir mi yim mahkeme yoluyla veya farklı bir yolu varmı cevabınız için şimdi den teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz durumlar çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girmektedir ve siz kabul etmedikçe işveren bu değişiklikleri yapamaz. Eğer yaparsa bu durum sizin için haklı fesih sebebi oluşturur ve buna istinaden iş akdinizi feshedip (noterden ihtarname çekerek feshetmeniz daha doğru olur) kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. İşveren ödemezse önce arabulucuya başvurmanız, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir. (Bkz. Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir)

 67. Seyran (İstanbul() dedi ki:

  7 aydır özel şirkette sigortalı çalışıyorum. Yüksek Lisans tezi için üniversiteye çağrıldım. tez için okula Devam mecburiyetim var. 1 temmuzda istifamı verdim. 15 ine kadar şehir dışı görevdeyim. döndüğümde hiç işe gitmez isem bana yaptırımı ne olur. döndüğümde işyerine ihtarname çekersem işe gitmek zorundamıyım. Eğitim hayatım herşeyin önünde.

  1. Admin dedi ki:

   Aksine Yargıtay kararı var mıdır bilmiyoruz ancak belirtiğiniz konu 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesindeki işçiye ihbar süresine uymadan / ihbar süresini beklemeden iş akdini feshetme hakkı veren hal ve durumlar arasında yer almamaktadır. Dolayısıyla siz dönüşte işe hiç gitmezseniz işveren iş akdinizi tazminatsız feshedebileceği gibi sizden ihbar tazminatı dahi talep edebilir. Yani işverenin insafına kalmış bir durum. Eğer işe girerken bu konuda işverenle anlaşmadınızsa, iş sözleşmesinde bu konuya yer vermedinizse tabi.

   1. Seyran (İstanbul() dedi ki:

    İhbar tazminatı ödemeye razıyım. İhbar tazminatı bir aylık maaş bedeli midir ?? ( 7 aylık çalışmam mevcut) bunun dışında bir yaptırımı olurmu.. 28 temmuzda bitecek olan ihbar süremi beklemeden, 15 inden itibaren şehir dışı görevimden döner dönmez, hiç bir şekilde işyerine gitmemek niyetindeyim. sözleşmede bununla ilgili bir konuya yer verilmemiş durumda. İşveren bana ilişik kesme ile ilgili belgeyi nasıl ve ne şekilde verecek.

    1. Admin dedi ki:

     İşverenle aranızda başka bir anlaşma yoksa (iş sözleşmesinde cezai şart falan yoksa) sizden sadece 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep edebilir.

 68. Begüm dedi ki:

  Merhaba kurumumdan mobing sebebiyle istifa etmek istiyorum, 1 yıl 10 aydır calısıyorum. Gidecegim yer ihbar süremi bekler mi? Çünkü iş buldum ve suan bi kurumda calıstıgımı biliyorlar. Ayrıca 2 haftalık yıllık iznim var ihbar suremde 1 haftasını kullanıp izne cıkabilir miyim? İcerde kalan diğer iznimi yapmam gereken ihbar suresinden dusebilirler mi cevaplarsanız sevinirim tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Madem mobbing nedeniyle işten ayrılmak istiyorsunuz, istifa etmeye gerek kalmadan ihtarname çekip haklı nedenle iş akdinizi feshedebilirsiniz, bu durumda ihbar süresine uymanız gerekmez. Yıllık iznin ihbar süresinden düşülmesi şekilden bir mevzuat yok, normalde işten ayrıldığınızda işverenin izin süresine ait ücreti ödemesi gerekir, ancak işveren kabul ederse olur. İhbar süresi içinde izin kullanabilirsiniz, ancak izin süresince ihbar süresi işlemez, durur.

   1. Süleyman Aydın dedi ki:

    Merhaba vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim . Ben 3 yıldır özel bir firmada çalışıyorum 2 yılında bana tazminat vermemek için istifa dilekçesi imzalattılar sigorta çıkışımı yaptılar tekrar yaptığım iş değilde farklı bir meslek dalı üzerinden sigorta girişi yaptılar yine çalışmaya devam ettim yani imzalamasam işsiz kalacakmışım gibi bir baskı uyguladılar işsiz kalmamak için imzalamak zorunda kaldım mesai ve o güne kadar işlemiş olan maaşımı ve sigorta girişimi geç yapmışlar aradaki farkı bana verdiler ama tazminatımı vermediler 3 yılda iş yerinde işlenmemiş işyeriyle alakalı olmayan bir suçtan dolayı gözaltı ve tutuklandım 5 ay tutuklu kaldım işveren tutuklanmamdan 5 gün sonra sigorta çıkışımı yapmış eve tebligat gelmiş sigorta çıkışımı ahlak kuralları diye işe devamsızlıktan diye çıkış yapmış tazminat vermemek için bundan dolayı işsizlik maaşıda alamıyorum ne yapmam lazım yasal olarak bir hakkım varmı

    1. Admin dedi ki:

     Yasal olarak haklarınız var tabii ki ancak bunu ispatlayabilmeniz önemli. Örneğin tutuklu kaldığınız süre içinde işverenin 25/II-Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri (devamsızlık) nedeniyle değil 25/IV- İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması. maddesine istinaden çıkışınızı vermesi gerekirdi. Haklarınızı aramak için de önce adliyede bulu8nan arabuluculuk bürosuna dilekçe vermeniz, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir. Sigortasız çalıştırıldığınız süreyi de belge ile kanıtlayabilecek durumda değilseniz iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

     1. Süleyman Aydın dedi ki:

      Merhaba vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim şimdiden bir önceki sorumun sizin verdiğiniz cevaba istinaden arabuluculuğa gittim durumu anlattım bana hangi haklarınızı istiyorsunuz dediler bende kıdem tazminatı, içeride olan yıllık izin ücreti, mesai ücretlerini ve art niyet tazminatı ve iş sözleşmesinin fesih sebebinin düzeltilmesini istiyorum dedim arabuluculuk taki memur dilekçe yazmadı bunları isteyemezsin diye ne yapmam lazım ve ne gibi yasal hakkım var kafam karıştı cevabınız için teşekkür ederim

     2. Admin dedi ki:

      Kafanızın karışmasına gerek yok, arabuluculuk bürosuna vereceğiniz dilekçede yer alabilecek konular İşçi ve İşverenin Önce Arabulucuya Başvurması Zorunlu Olan Konular başlıklı yazıda açıklanmıştır. Sadece fesih sebebinin yani işveren tarafından SGK’ya bildirilmiş olan işten çıkış kodunun düzeltilmesi bu konular arasında yer almıyor, memurun olmaz dediği büyük ihtimalle fesih sebebi konusudur.

 69. Gürkan_tokat dedi ki:

  Merhaba. 1 yıllık işçiyim. istifa ettim. üniversiteye devam edeceğim. 28 günlük ihbar sürem bitmek üzere. merak ettiğim şu.. kovid salgın nedeniyle 2 ay işe gitmedik. siortamız ve maaşımız düzenli yattı. haziran başında tekrar tam zamanlı işe başladık. temmuz başında istifami verdim. sonunda süre bitiyor. beni 28 günden bir gün fazla çalıştırma gibi bir talepleri olurmu.. covid nedeniyle gelmediğiniz günler için çalıştırırız.. ya da fesih sürenizi uzatırız deme gibi bir yasal dayanakları var mı.

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanununun ihbar süreleriyle ilgili 17 inci maddesi uyarınca işçi veya işveren karşı tarafa fesih bildirimi yaptıktan sonra ihbar süresi işlemeye başlar. Mevzuatta kısa çalışma nedeniyle işyerinde çalışılmayan sürelerin ihbar süresine dahil edilmeyeceğine dair bir hüküm yok.

 70. Ela dedi ki:

  Merhabalar 2 senedir çalıştığım klinikten farklı bir iş için ayrılmak istiyorum , fakat yeni işe başlayacağım yer hemen başlamamı istiyor kariyerim açısından yeni işim daha olumlu olacak ama ihbar sürem bana engel oluyor nasıl bir yol izlenebilir. İhbar süremi doldurmadan yeni işime başlayabilir miyim?

  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Yeni işyerinizde işe başlayabilmeniz için doğal olarak şu anki işyerinizdeki işinizden ayrılacaksınız yani iş sözleşmesini feshedeceksiniz. Ancak İş Kanunun 24 üncü maddesindeki haklı fesih sebeplerinden biri söz konusu olmadığı için ihbar süresine uymanız yani işten ayrılmadan ihbar süresi kadar önceden işyerine haber vermeniz gerekirdi. Şimdi işten ayrıldığınızda şu anki işyeri sizden ihbar süresine uymanızı istemezse sorun yok, isterlerse ve siz de hemen işten ayrılırsanız sizden ihbar tazminatı talep edebilirler.

 71. Fatih bey dedi ki:

  Markette calisiyorum 9 aydir.ihbar surem 28 gun 15 gunu doldurdum.ise gitmesem ne gibi sorunlar yada cezasi varmi

  1. Admin dedi ki:

   İhbar süresinde kısmi uygulama yok, kalan 13 günü doldurmadan işten ayrılmanız halinde ihbar süresine hiç uymamış sayılırsınız ve işveren isterse sizden ihbar tazminatı talep edebilir, içerde kalan alacaklarınız varsa ihbar tazminatı kesintisi yapabilir.

 72. erhan özbey dedi ki:

  ben 01.04.2013 sigorta girişliyim ve mart 13 2020 de kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorum.bu süre içinde içerde maaşlarımdan birikmiş 12 bin param var.her ay eksik eksik yatırıp bu kadar birikti.iş yeri muhasebe bilgisayarından hangi ay ne kadar alacağımda yazılı.istifa etsem tazminat alabilirmiyim bi yol gösterrmsnz

  1. Admin dedi ki:

   İşverenin mücbir sebep olmaksızın işçinin maaşını ödeme süresini 20 günden fazla geciktirmesi veya ödemeleri eksik yapması işçi açısından İş Kanunu 24/II/e maddesine göre haklı fesih sebebi sayılır ve bu nedenle iş akdini fesheden işçi ihbar süresine uymak zorunda olmadığı gibi en az bir yıllık çalışma süresini doldurmuşsa kıdem tazminatı da talep edebilir.

 73. Erdemir çelik dedi ki:

  3 yıldır özel bir firmada çalışıyordum sabah geldiğimde işten ciarildigimi öğrendim daha sonra 20 gün geçti alacaklarımı hesaplamak için gittiğimde ihbar tazminatının vermeyi kabul etmediler bunun yerine 56daha işyerine gidip gelmemi söylediler böyle bir şey olabilir mi eğer olursa aradaki kayıp 20 gün ne olacak birde işten çıkarıldigima dair yazılı bir şey yok zaten pandemi günlerindeyiz ne yapmam gerekiyor gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununun 25 inci maddesinde belirtilen haklı fesih sebeplerinden herhangi biri olmadığı halde işçisini işten çıkarmak isteyen işveren ihbar süresine uymak zorundadır, yani işçiye fesih bildirimini yaptıktan (işçiyi işten çıkaracağını) bildirdikten sonra ihbar süresi dolana kadar işçiyi çalıştırmaya devam etmek zorundadır, eğer işçiyi hemen işten çıkaracaksa o zaman ihbar süresine ait ücretini ödemek zorundadır. Burada işvereniniz ihbar tazminatı ödemek yerine ihbar süresi dolana kadar sizi çalıştırmayı tercih etmiş. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/ihbarli-fesih-ve-ihbar-tazminati/) İşveren size ayrıca kıdem tazminatınızı da ödemek zorundadır.

 74. gülsüm dedi ki:

  merhabalar; 19 aydır çalıştığım işyerinde 09.10.2020 tarihinde istifa ettim. 6 hafta ihtar sürem vardı. Fakat bu sürenin 4 hafta olduğunu söyleyip 30.10.2020 cuma tarihinde işten ayrılmamı söylediler.Gerekçe olarak da sen istifa ettin istediğimiz zaman seni gönderebiliriz dediler. Bende bunu kabul etmedim. 02.11.2020-03.11.2020 tarihlerinde raporlu olduğum için işe gelmedim.04.11.2020 tarihinde ise işe gittiğimde çıkış evraklarını getirdiler. Fakat imzalamadım.30.10.2020 tarihinde haberim olmadan sgk çıkışımı gerçekleştirmişler. Fesihi işveren bozduğu için bu durumda haklı mıyım ona göre yasal haklarımı kullanmak istiyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Bir başka yazının altına yazmış olduğunuz aynı konuya ilişkin sorunuzu da gördük, ancak bu konuda Yargıtay kararı olup olmadığını araştırdığımız için hemen cevap veremedik, henüz bu konuda bir Yargıtay kararı da bulamadık, eğer bulabilirsek buradan da yazarız, e-postanıza da bildiririz.
   İş Kanununda sorunuza cevap vermeye yarayacak bir hüküm yok, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da belirleyici olan Yargıtay kararları. Sayfa başındaki yazıda işveren feshiyle ilgili olarak yer verdiğimiz Yargıtay kararlarından da göreceğiniz üzere, iş akdi işveren tarafından fesih bildirimi yapılan ve ihbar süresi başlatılan işçinin ihbar süresini kullanmadan işten ayrılabileceği sonucu çıkıyor. Aynı durumu işçi tarafından yapılan fesih için değerlendirdiğimizde de işçinin fesih bildirimini yapıp ihbar süresini başlatması halinde işverenin ihbar süresinin dolmasını beklemeden işçiden işi bırakmasını isteyebileceği gibi bir sonuç çıkıyor. Ancak Yargıtay kararlarında işçi lehine yorum ilkesi uygulandığı için, olayın farklılığına göre Yargıtay tarafından verilmiş farklı kararlar da olabilir. Yargıtay’ın internet sayfasındaki Karar Arama bölümünden 7, 9, 10, 20, 21, 22. Hukuk Dairelerini seçip arama kısmına “bildirim öneli” yazarak siz de Yargıtay kararı araştırması yapabilirsiniz.

 75. Serhat dedi ki:

  Merhaba ben Temmuz 2019 da bir şirkette çalışmaya başladım. Pandemi nedeniyle 2020 Nisan ayında ücretsiz izne çıkarıldım ve hâlâ ücretsiz izin süreci devam ediyor. Bu şekilde devam etmek istemediğimi belirtip iş arayacağımı söyledim ve iş buldum. Şimdi istifa etmem gerekiyor. Ücretsiz izinde olmama rağmen ihbar süresine uymamı talep edebilirler mi ? İhbar süresine uymamı istemediklerini belirten bir yazı almam yeterli olur mu ?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İhbar süresi işçinin aniden işi bırakıp gitmesi nedeniyle işverenin zor durumda kalmaması, yerine işçi ayarlaması için gereken bir süredir. Ancak şu an zaten çalışmıyorsunuz, böyle bir durum söz konusu değil. Ancak yine de işyerinden belirtiğiniz şekilde imzalı bir yazı almanız menfaatinize olur.

 76. Ekurt dedi ki:

  Merhaba benim 2 senem dolmasina az kaldi yeni bir is buldum pazartesi başlamam gerekiyor ihbar süresini tutmadan cikabilirmiyim?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yeni bir iş bulmuş olmanız ihbar süresini beklemeden işten ayrılma hakkı vermez, ancak işyeri sorun çıkarmazsa sorun yok demektir.