DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
BIST 9,7897
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

İşçi ve İşverenin Önce Arabulucuya Başvurması Zorunlu Olan Konular

21.06.2020
A+
A-
İşçi ve İşverenin Önce Arabulucuya Başvurması Zorunlu Olan Konular

1 Ocak 2018 tarihinde başlayan yeni uygulama ile birlikte çok az istisna hariç, özellikle iş akdinin feshinden sonra ortaya çıkan işçi – işveren arasındaki uyuşmazlıklarda önce arabulucuya başvuru zorunlu hale, dolayısıyla da arabulucuya başvurmuş olma dava şartı haline gelmiştir.

Sigortasız çalıştırılma, düşük ücretten veya ayda 30 günden az sigortalı gösterilme (hizmet tespiti), iş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat ile bunlarla ilgili tespit, itiraz ve rücu konularında arabulucuya başvurulmadan doğrudan dava açılması gerekir, bu konulara arabulucu bakmaz. Bu konuda ayrıntılı bilgi ve açıklama içeren yazılara Şikayet-Arabulucuya Başvuru Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz.

İş mahkemesinde doğrudan dava açılabilecek söz konusu istisnai durumlar dışındaki konularda önce arabulucuya başvurulması zorunlu olup, arabulucuya başvurmadan bu konularda iş mahkemesinde dava açılması halinde bu dava reddedilmektedir. Bu konuları Sosyal Güvenlik Müfettişi Süleyman Civelek LinkedIn sayfasında Arabulucuya Gidilmesi Zorunlu Alacaklar başlığı ile bir liste halinde paylaşmış olup, bunlar aşağıda belirtilmiştir.

İşçi Açısından Önce Arabulucuya Başvurulması Zorunlu Olanlar

– Ücret

– İkramiye

– Prim alacağı

– Fazla çalışma

– Ayrımcılık tazminatı

– Kötü niyet tazminatı

– Sendikal tazminat

– Belirli süreli iş sözleşmesinde bakiye süre ücreti

– Yıllık izin ücreti

– Hafta tatili (haftalık izin) ücreti

– Ulusal bayram ve genel tatil günleri ücreti

– İhbar tazminatı

– Kıdem tazminatı

– İşe iade talebi ve boşta geçen süreye ait ücret

– Sözleşmeden doğan diğer alacaklar (yol, yemek ücreti v.s.)

İşveren Açısından Önce Arabulucuya Başvurulması Zorunlu Olanlar

– İhbar tazminatı

– Ceza şartı

– Avans iadesi

– Eğitim harcaması

– Haksız rekabete bağlı tazminat (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. AYHAN ÖZKILIÇ dedi ki:

  Kolay gelsin iyi çalışmalar. 2 kişi çalışan bir işyerinde bir işçinin başvurusu üzerine arabulucuda işverenle 30-bin tlye anlaşma sağlandı. Ve ödendi
  Arabulucu tutanakları sgk ya bildiriliyormu. Bu tutanaklar üzerine cezalı prim tahakkuku yapılıyormu.
  İyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Bildiğimiz kadarıyla arabulucu tutanaklarının SGK’ya gönderilmesi şeklinde bir uygulama yok, çünkü böyle bir mevzuat hükmü yok. Eğer taraflardan biri tutanağı SGK’ya verirse SGK o zaman tutanaklara istinaden işlem yapar.