Dolar 8,6722
Euro 10,1603
Altın 490,36
BİST 1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Sal 26°C
Çar 23°C
Per 19°C
Cum 23°C

İşçilere Aşı Zorunluluğu mu Test Zorunluluğu mu Getirildi ?

05.09.2021
A+
A-
İşçilere Aşı Zorunluluğu mu Test Zorunluluğu mu Getirildi ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2 Eylül 2021 tarihinde 81 ilin valiliğine işyerlerinde alınacak yeni koronavirüs tedbirleriyle ilgili bir genel yazı gönderdi.

Söz konusu genel yazı hakkında yazılı ve görsel basında işçilere PCR testi getirildiği yönünde çok sayıda yazı, haber yer aldı. Peki Bakanlığın söz konusu yazısı işçilere covid 19 aşısı yaptırma zorunluluğu mu yoksa PCR testi yaptırma zorunluğu mu getirdi ?

Bakanlığın Yazısının İçeriği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sitesinde, konuya ilişkin olarak 81 ilin valiliğine gönderilen genel yazı hakkında aynen aşağıdaki açıklamalara yer verildi;

“Çalışma hayatını düzenleyici, işçi – işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır. 

Bu doğrultuda, Bakanlığımızca, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli genel yazı 81 İl Valiliği’ne gönderilmiştir.

Buna göre;

İşverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmakta, işverenlerin COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir.  

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin COVID-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.

COVID-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.”

İşçilere Aşı Zorunluluğu Getirilmedi – Ancak Amaç COVID-19 Aşısı Yaptırmayan İşçilerin Aşı Yaptırmalarını Sağlamak

Devletin vatandaşa COVID-19 aşısı aşı yaptırma zorunluluğu getirmesinin hukuki olup olmayacağı tartışıldığı gibi, işverenlerin de çalışanlarına COVID-19 aşısı yaptırma zorunluluğu getirip getiremeyeceği konusu da tartışılmakta. Bu konudaki kısa açıklamaya İşveren İşçiye Aşı Olma Zorunluluğu Getirebilir mi ? başlıklı yazımızda yer vermiştik.

Bu nedenle Bakanlığın valiliklere gönderdiği yazıda işverenlerin işçilere aşı yaptırma zorunluluğu getirebileceğine dair bir açıklamaya yer verilmedi. Söz konusu yazıda, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren COVID-19 aşısı olmayan işçilerden işverenlerin zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmalarını isteyebilecekleri belirtildi. Ancak burada asıl amaç çalışanların her hafta PCR testi yaptırmaları değil, aşı olmayanların bir an önce aşı olmalarını sağlamak.

Bakanlığın İşyerlerinde Alınacak Covid 19 Tedbirleriyle İlgili Diğer Yazıları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, Sağlık Bakanlığının da görüşlerini alarak belirlediği işyerlerinde alınacak Covid 19 tedbirleri, işçi – işverenin bu konudaki yükümlülükleri hakkındaki diğer yazılara, (Bakanlık Belirledi – İşyerlerinde Bu Koronavirüs Tedbirlerine Uyulacak !, Covid 19 Şüphesi / Tanısı Bulunan Çalışanlarla İlgili Yapılması Gerekenler, Koronavirüs Salgını Sürecinde İşçi ve İşverenin Yükümlülükleri, Yeni Koronavirüs Önlemleri Kapsamında İşyerlerinde Uyulacak Kurallar başlıklı yazılara) Koronavirüs Özel sayfasından ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.