DOLAR 7,3999
EURO 8,9553
ALTIN 416,62
BIST 1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı
İstanbul
9°C
Yağışlı
Sal 9°C
Çar 11°C
Per 10°C
Cum 13°C

İşçinin Aldığı Raporu İşyerine Vermesi Gerekir mi ?

16.09.2020
A+
A-
İşçinin Aldığı Raporu İşyerine Vermesi Gerekir mi ?

Doktordan istirahat raporu alan işçiden işveren rapor süresinin bitimini beklemeden raporu işyerine getirmesini isteyebilmektedir. Peki işverenin böyle bir hakkı var mıdır ?

Doktora / hastaneye gitmek üzere işyerinden izin alıp gitmeyen, gerçekte hasta olmadığı halde hasta olduğunu söyleyip işe gitmeyen çalışanlara rastlandığı gibi, gerçekte istirahat raporu almadığı halde raporlu olduğunu söyleyip işe gitmeyen çalışanlara da rastlanmaktadır. Dolayısıyla doktordan istirahat raporu aldığını söyleyip işe gitmeyen işçiden işverenin raporu istemesi gayet normaldir, işverenin en doğal hakkıdır. Ancak işçinin istirahati devam ediyorken yani daha rapor süresi bitmeden işçiden derhal raporu işyerine getirmesini, elden vermesini istemek uygun bir durum değildir. Peki burada olması / yapılması gereken nedir ?

İşyerine / İşverene Haber Verilmesi Gerekir

Öncelikle doktordan rapor alan işçinin, işyerini arayıp sözlü olarak bilgi vermesi, kaç gün raporlu olduğunu bildirmesi gerekir, buna göre işyeri / işveren tedbirini alır ve iş aksamaz. Eğer işçinin sağlık durumu iyi değilse işyerine bir yakını da haber verebilir.

İstirahat raporu hekimler tarafından elektronik ortamda (bilgisayar ortamında) düzenlendiğinden ve SGK’ya da sistemden online olarak gönderildiğinden, bazı durumlarda bilgisayar çıktısı olarak işçiye kağıt ortamında istirahat raporu verilmeyebilmektedir. Ancak eğer işçiye istirahat raporu kağıt ortamında verilmişse, işçi işyerini haberdar ettiğinde işyeri isterse raporun fotoğrafını çekip telefondan gönderebilir. Günümüzde hemen hemen her çalışan buna uygun akıllı telefon kullanmaktadır. Eğer işyeri gerek görmemişse işçi istirahat sonrası işyerine gittiğinde raporu elden de teslim edebilir. İşyerini haberdar etme raporun fotoğrafını çekip akıllı telefondan işyeri yetkilisine göndererek de yapılabilir.

İşçiye Rapor Kağıt Ortamında Verilmemişse

Eğer işçiye kağıt ortamında istirahat raporu verilmemişse bu durumda işveren işçinin tekrar hastaneye / doktora gidip rapor çıktısını alıp getirmesini isteyemez. Çünkü sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen istirahat belgeleri veya sağlık kurulu raporları elektronik ortamda SGK’ya gönderilmekte, elektronik ortamda SGK’ya gönderilen belgeler işverenler tarafından çalışılmadığına dair bildirim ekranında görülebilmektedir.

Aynı zamanda işverenlerin/işveren vekillerinin www.sgk.gov.tr adresinden girerek Kurum internet sayfasında yer alan ve “6.1.1.İstirahat Raporlarında Uygulanacak Usul ve Esaslar” başlıklı bölümünün 13 üncü fıkrasında belirtilen adresten kendilerine ait cep telefon numaralarını ve e-mail adres bilgilerini giriş yapmaları halinde işyerlerinde çalışan sigortalılarına, sağlık hizmet sunucuları tarafından verilen raporlar ve bu raporlara ilişkin çalışılmadığına dair bildirim girişi yapmaları hususunda mesaj gönderilmektedir.

Dolayısıyla aslında işçiye elektronik ortamda verilen istirahat raporları, işverenlerin veya muhasebecilerin SGK ile ilgili bildirim ve işlemleri yaptıkları ekranlardan görülebildiğinden, işçinin gerçekten rapor alıp almadığını işveren / işyeri sistemden öğrenebilir, telefon bilgilerini SGK sistemine girdiyse kendisine mesaj dahi gelir. Dolayısıyla işverenin / işyerinin işçiden istirahat raporunu kağıt ortamında işyerine getirip vermeye zorlanması iyiniyetli bir tavır sayılmaz.

Rapor Elektronik Ortamda Verilmemişse

Sistem arızası veya başka nedenle istirahat raporu doktor tarafından elektronik ortamda düzenlenmemiş ve online olarak SGK’ya gönderilmemişse, yani manuel olarak kağıt ortamında düzenlenmişse bu durumda zaten raporun bir nüshası doktor tarafından işçiye verilir, işçinin bu raporu işyerine vermesi gerekir. Bu sadece işyerini inandırmak için değil, istirahat raporu alan işçinin rapor süresinde işyerinde çalışıp çalışmadığı konusunda işveren tarafından SGK’ya bildirim yapılması gerektiğinden, bu nedenle de manuel olarak kağıt ortamında istirahat raporu almış olan işçinin bunu işyerine vermesi gerekir.

Kaza veya Ağır Hastalık Hallerinde Durum Değişir

Eğer işçi ağır bir kaza veya rahatsızlık geçirdiyse, hastanede yatıyorsa, böyle bir durumda işçinin işyerini arayıp haber vermesi mümkün olmayacağı gibi bu telaşe, endişe, üzüntü içerisinde yakınlarından da işyerine haber vermesi beklenemez, bu insani bir durum da olmaz. Zaten işçi işyerine gitmediğinde mesai arkadaşı veya bir işyeri yetkilisi işçiyi telefonla arar, işçiye ulaşamazsa bir yakınını arar ve durumdan haberdar olur. Bu nedenle çalışanların işyerine / işverene kendi telefon numaraları dışında bir yakınının telefon numarasını da vermelerinde fayda var. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Sefer ARSLANTÜRK dedi ki:

  09.11.2020 ile 18.11.2020 – 19.11.2020 ile 28.11.2020 tarihleri arasında raporlu olarak fizik tedavi görüyordum. İş yeri ben raporlu iken 18.11.2020 tarihinde sgk ya sigorta kesim bildirimi yapmış. Rapor varken sgk sigortayı durdurma bilir mi?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Kesim bildiriminden kastettiğiniz, eğer raporlu günleri işveren SGK’ya bildirdiği çalışma gün sayısından düştüyse bu normaldir. Çünkü işçi – işveren arasındaki iş sözleşmesinde veya varsa toplu iş sözleşmesinde aksine hüküm yoksa işveren raporlu olduğu süre için işçiye ücret ödemek zorunda olmadığı gibi ödemediği ücretin primini de SGK’ya ödemek zorunda değildir.

 2. Aaaa dedi ki:

  Merhabalar
  27.01.2020 de dogum yaptim. Doğum yaptigim hastane analik raporumu onaylamamis. Is yerim bana bunu 06.01.2021 tarihinde bildirdi. Bildirdikten sonra hastaneden hemen onaylattim fakat gec bildirim dolayisiyla idari para cezasi gelecegi soylendi. Dogum yaptigim hastane ben talepte bulunmasam dahi bildirmek zorunda mi analigimi sgk ya fiilen calistiginizi bilemem dediler. Yada is yerimin bunu takip etme zorunluluğu var mi 45 a kadrosundayim. Yardimci olursaniz sevinirim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşyeriniz, hastanenin raporu geç onayladığı için istirahatli işçinin çalışmadığına dair bildirimi geç yaptıkları gerekçesiyle gelen idari para cezasına karşı SGK’ya itirazda bulunabilir. Hastane tarafından onaylanmamış rapor işveren ekranına düşmez ve bu durumda da işveren çalışmadı bildirimi yapamaz ki zaten. SGK kayıtlarında bunu görebilir herhalde, hastaneden raporun geç onaylandığına dair bir yazı alınabilir ve itiraz dilekçesine eklenirse daha garantili olur.

   1. Aaa dedi ki:

    Sgk nin 2013/35 sayili analik istirahat genelgesi var hala yururluktemi. Birde ben talep etmedigim icin sgkya bildirim yapmadiklarin8 soyledi dogum yaptigim hastane

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Hayır yürürlükte değil, onun yerine 2016/21 sayılı kısa vadeli sigorta kolları Genelgesi uygulanıyor şu an.

 3. Faruk Demirel dedi ki:

  İyi Günler, 2019 aralık ayında 6 günlük istirahat raporum var. SGK barkodlu sisteme girilmiş bir rapor. maaşım tam yattı. sgkdan para yatmadı. Ancak geçen gün kurum beni arayarak sgkya bildirim yapılmadığını 1500 tl ceza geldiğini cezayı benim ödemem gerektiğini söylediler. gerekçe olarak da raporun balşamasından itibaren 5 gün içinde kuruma bildirme zorunluluğum olduğunu söylediler. Böyle bir zorunluluk var mıdır. bu bildirimlerle ilgili yönetmelik hangisidir.? teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Çalışanın böyle bir zorunluluğu yok, işverenin istirahat alan işçiyle ilgili olarak SGK’ya çalışmadı bildirimi yapma zorunluluğu var. Eğer doktor raporunuzu internet ortamında verdiyse, rapor bilgisi işveren ekranına düşmüştür, o zaman görüp çalışmadı bildirimi yapabilirlerdi. Öte yandan siz raporlu olduğunuz 6 gün için işe gitmedinizse işyeri bunu bilmiyor muydu ?

   1. Faruk Demirel dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler, rapor döneminde iş yerinde değil bağlı olduğu müdürlükte bir çalışma yürütüyordum. Bu sebeple rapor bitiminde 3. gün müdürlüğün evrak kayıtına raporumu teslim ettim. Haliyle evrak işyerime ulaştı diye tahmin ettim ve ekstradan bildirmedim. Ancak raporum sistemde 3 ay gibi bir süre kalmış yanlış sevk silsilesiyle. haliyle iş yerinin haberi olmamış. Ama dediğiniz gibi rapor internet ortamında girildi. İş yerimdeki ilgili personel sistemi sorgulasa ekranlarına düşecekti anladığım kadarıyla. Bu durumda benim sorumluluğum raporu bildirmek (cevabınıza göre öyle bir zorunluluk da söz konusu değil) ama ben bu sorumluluğu evrak kayıta evrakımı teslim ederek gerçekleştirdim. Cezayı kabul etmemeyi düşünüyorum.

 4. Abdullah dedi ki:

  Esnaflikta yeni oldugnuz için raporlu çalışanimizi muhasebeye bildirme zorunlulugmuz oldugnu bilmiyorduk ve pandemi döneminde 4 elemanımız da covit nedeiyle 10 15 gün evde yattı ama biz bunu bildirmedik ve sigortasini normal yatırdık ( part time ) . Ne yapmaliyim . 1500 tl ceza gelince haberim oldu diyerleride gelicek sanırim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İstirahatli sigortalının işyerinde çalışmadığına dair bildirim konusunda ayrıntılı bilgi https://www.isvesosyalguvenlik.com/en-son-haliyle-calismadigina-dair-bildirim-islemleri/ başlıklı yazıda yer almaktadır. Diğer sigortalılarla ilgili çalışmadı bildirimini yapma süresini kaçırmış olsanız bile, geç de olsa bu bildirimi yaparsanız uygulanacak idari para cezası daha düşük olur. Çünkü 5510/102-i maddesinde, bu bildirimin hiç yapılmaması halinde sigortalı başına brüt asgari ücretin yarısı tutarında, süresi geçtikten sonra bildirim yapılması halinde ise sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir. Bu nedenle SGK durumu fark edip, idari para cezası tahakkuk ettirmeden bildirimleri yapmanızda fayda var.