DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,54
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ?

15.10.2019
A+
A-
İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ?

4447 sayılı Kanunun 52/1-b maddesi uyarınca işsizlik maaşı aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı dolayısıyla sigortalı bir işe girdiği tespit edilen kişinin işsizlik maaşı kesilir.

Hatta bu durumu İş-Kur’un tespit etmesine gerek kalmadan işsizlik maaşı alıyorken sigortalı bir işe giren kişinin 15 gün içerisinde durumu İş-Kur’a bildirmesi gerekmektedir. Eğer İş-Kur durumu sonradan fark ederse, çalışılan süre için ödediği işsizlik maaşını faiziyle birlikte geri ister.

Öte yandan işsizlik maaşı alıyorken işe girdiği için işsizlik maaşı kesilen işçi, işsizlik maaşı almaya hak kazanmadan tekrar işten çıkar veya çıkarılırsa kalan süreye ait işsizlik maaşını alabilir. Örneğin işçi 8 ay süreyle işsizlik maaşı almaya hak kazanmış, ancak 5 ay işsizlik maaşı aldıktan sonra işsizlik maaşı almayı hak etmeyecek şekilde işten çıkmış veya işten çıkarılmışsa (işten çıkış veya çıkarılış sebebi işsizlik maaşı alma hakkı vermemektedir, prim günü veya son 120 gün kesintisiz çalışmış olma şartı tutmuyordur), bu durumda işçi kalan 3 aylık süreye ait işsizlik maaşını alabilir, tabii bu üç aylık süre boyunca tekrar işe girmezse.

İşe başladığı için işsizlik maaşı kesilen işçinin işsizlik maaşı almayı hak edecek şekilde tekrar işten çıkması veya çıkarılması halinde ise artık önceki işsizlik maaşıyla bir ilgisi kalmaz, o işçi için yeni bir hak sahipliği doğmuş olur, yeni işsizlik maaşını kaç ay süreyle almaya hak kazanmışsa hakkı devam ettiği sürece o kadar süreyle maaşını alır. İşsizlik maaşı konusunda ayrıntılı bilgi ve açıklamalara İşsizlik Maaşı Rehberi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Nejdet Özgür dedi ki:

  2007 yılında iki ay işsizlik maaşı aldım iş geri çağrıldım işsizlik maaşım kesildi 3600 günden işten ayrılsam kalan süre günlerimi işsizlikten alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Normalde alamazsınız. (Bkz. 15 Yıl veya Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?) Ancak daha önce işsizlik maaşı alıyorken işe girmeniz nedeniyle maaşınız kesilmiş olduğundan, işten ayrıldıktan sonra kalan süreye ait maaşınızı alabilirsiniz, 3600 günden dolayı işten ayrılsanız bile farketmez.

 2. Yunus dedi ki:

  30 mart 2020 de işten çıkarıldım ışsizlik maaşına başvurdum kabul oldu almaya hak kazandım başka bir işe giriş yaptım şimdi eyer burda bir iki ay içinde ayrılırsam yada çıkarılirsam alma hakkım olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Kalan süreye ait işsizlik maaşını alabilirsiniz, bu konu yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.

 3. Nazım Aykut dedi ki:

  İşsizlik maaşı Hakk verildi ancak 5 gün oldu yeni SGK girisi yapıldı.1 işsizlik maaşı hiç verilmez mi.2. Bu işten ayrılsam işsizliğin devam edermi. Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Normalde her ayın 5’inde ödenen işsizlik maaşı bir önceki ayı maaşıdır, dolayısıyla işe başladığınız tarihten öncesine ait işsizlik maaşı ödenir, ancak işe başladığınızı İŞKUR’a bildirmenizde fayda var. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/issizlik-maasi-aliyorken-is-kura-bilgi-verilmesi-gereken-durumlar/)
   Tekrar işten ayrılmanız halinde yukarıdaki yazıda açıklandığı üzere duruma göre ya kalan süreye ait işsizlik maaşını alabilirsiniz ya da yeni şartlarla işsizlik maaşı bağlanır.