DOLAR 7,8319
EURO 9,3650
ALTIN 448,78
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir ?

17.07.2019
A+
A-
İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir ?

İşten çıkması veya çıkarılması nedeniyle işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişinin işsizlik maaşının süre bitmeden kesileceği haller ile kesilen maaşın tekrar başlayacağı haller aşağıda belirtilmiştir.

İşsizlik maaşı (ödeneği) konusunda ayrıntılı bilgi İşsizlik Maaşı Rehberi sayfasında yer almaktadır.

Not: İşsizlik maaşı alıyorken gelir getirici bir işte çalıştığı tespit edilenlerin maaşları kesilmekte olup, hangi durumların gelir getirici işte çalışma sayılıp işsizlik maaşının kesileceği, hangi durumların bu kapsamda sayılmayacağı ve işsizlik maaşının kesilmeyeceği İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Aşağıda Belirtilen Hallerde İşsizlik Maaşı Kesilir ve Kesilen Maaş Tekrar Başlatılmaz

• İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bulunan bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin,

• Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişlerce (İş Müfettişleri, SGK Denetmenleri ve Müfettişleri) veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde işsizlik maaşı aldığı dönemde kayıt dışı (sigortasız) olarak çalıştığı tespit edilenlerin,

işsizlik maaşları tekrar başlatılmamak üzere kesilir.

Bu durumda olanlar ileride tekrar işsizlik maaşı almayı hak edecek şekilde işten çıkmaları veya çıkarılmaları halinde, yeni şartlarla işsizlik maaşı alabilirler.

• Aynı şekilde işsizlik maaşı aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık (emeklilik) aylığı almaya başlayanların maaşları “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladıkları tarih itibariyle kesilir.

Aşağıdaki Hallerde de İşsizlik Maaşı Kesilir Ancak Duruma Göre Kesilen Maaş Tekrar Başlatılabilir

• İş-Kur tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden,

• Eğitimi kabul etmesine karşın devam etmeyen,

• Haklı bir nedene dayanmaksızın İş-Kur tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyen,

kişilerin işsizlik maaşları kesilir.

Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda yani İş-Kur tarafından önerilen eğitimin kabul edilmesi ve eğitime başlanması veya İş-Kur tarafından yapılan çağrıların cevaplandırılması halinde, kesilen işsizlik maaşı ödemeleri kaldığı yerden devam eder. Bu şekilde tekrar başlayan ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçemez, yani işsizlik maaşı tekrar başladıktan sonra sadece kalan süre kadar ödenir. Örneğin kişi 8 ay boyunca işsizlik maaşı almaya hak kazanmış, ancak 3 ay maaş ödendikten sonra burada belirtilen nedenlerle maaş kesilmişse, bu durumda tekrar başlatılan maaş, hak devam ettiği sürece 5 ay daha ödenir.

• İşsizlik maaşı almaktayken, maaşın süresi dolmadan sigortalı işe giren kişinin işsizlik maaşı kesilir. Bu kişinin işsizlik maaşı almak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalınması halinde, daha önceden hak edilen işsizlik maaşı süresi dolduruluncaya kadar işsizlik maaşı ödenir. Yani yukarıdaki örnekte olduğu gibi kalan süre ne kadarsa o kadar süre için maaş ödenir. (Bkz. İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ? başlıklı yazı.)

• Muvazzaf (zorunlu) askerlik dışında herhangi bir nedenle silah altına alınanlarla hastalık ve analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) almaya hak kazananların işsizlik maaşlarının ödenmesi de bu durumların devamı süresince durdurulur. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Hasan dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken istee balı sigorta yaparsam maaşım kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalışan ve sigortalı işe giren kişilerin işsizlik maaşı kesilir, isteğe bağlı sigorta bu kapsama girmediğinden kesilmemesi gerekir. İsterseniz ALO 170’den de bilgi alabilirsiniz.

   1. Yalçın dedi ki:

    Merhaba. İşsizlik ödeneği bittikten sonra her hangi bir bildirim yapmamız söz konusumu ? benim işsizlik ödeneğim bitti 2 ay sonra yeni bir işe başlıycam problem olurmu

  2. numan dedi ki:

   Issizlik maasi alirken ayin 1 nde ise baslasam issizlik maasim kesilir mi ?

   1. Admin dedi ki:

    Hangi tarihte işe başlarsanız başlayın fark etmez herhangi bir işe girenin işsizlik maaşı kesilir.

 2. Metin dedi ki:

  Hayat sigortası yapıldığında işsizlik maası kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşının hangi hallerde kesileceği yukarıdaki yazıda belirtilmiş olup, hayat sigortası yaptırmanız işsizlik maaşınızın ödenmesine engel teşkil etmeyeceği gibi kesilmesine de sebep olmaz.

   1. Gülelis dedi ki:

    Eşi olenlere kaymakamliktan yardim parasi aliyorum 2 ayda 550tl işsizlik ödeneği aldiği surede kaymakanliktan alan yardim parasi kesilirmi

    1. Admin dedi ki:

     İşsizlik maaşından bahsettiğinize göre sigortalı çalışıyor olmalısınız, sigortalı çalıştığınız halde yarım parası verildiyse, işsizlik maaşı almanız halinde de kesilmez her halde.

     1. Gülelis dedi ki:

      Ben52 yaşindayim ilk kez işsizlik maaşi alacam,çalişmiyorum,eşi oölenlara kaymakanliktan sosiyal yardim aliyorum 2 ayda ,550 tl işsizlik maaşini alsam yardim parasi kesilirmi?170 aradim bilmiyoruz dedilar

     2. Admin dedi ki:

      Bunu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sormanız gerekir. Çünkü aldığınız yardımın şartı büyük ihtimalle muhtaçlıktır, işsizlik maaşı aldığınız süre için muhtaçlık şartını kaybetmiş sayılırsanız yardım kesilir.

   2. Ömer boz dedi ki:

    Merhaba.ben bi fabrikada 6 yil ssk li olarak calistim ve is akdimi fesh ettiler.ssk li calisirken ayrica kendi isimide surdurdum yanliz bagkurumu baslatmadim.isten ayrilinca bagkurum aktiflesti issizlik odenegini hak ettim bagkur oldugu icin alabilirmiyim

    1. Admin dedi ki:

     Sigorta çıkışınızın yapıldığı günün ertesi gün otomatik olarak BAĞ-KUR sigortalılığınız devreye girmiş olduğu için işsizlik maaşı alamazsınız, siz başvursanız, İŞKUR fark etmeyip maaşı bağlasa bile daha sonra faiziyle birlikte geri ister. Çünkü BAĞ-KUR sigortalılığı gelir getirici bir işte çalışmak olarak kabul edilir. (Bkz. İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar)

  2. Erman kavut dedi ki:

   İşsizlik maaşı alirken ayın ortasinda 1 günlük sigorta yatarsa sonra geri çıkış yapilirsa ve bunu bildirmemiz durumunda sonra o aydan kaç günlük işsizlik ödeneği alırım.15 mı 29 mu?

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba
  Onaylanmış bir işsizlik ödeneği işveren tarafından kestirilebilirmi ? Şu nedenle soruyorum çalıştığım iş yerinden sorunlu şekilde ayrıldım ancak ihbar ve kıdem tazminatlarim verilmedi..işten ayrılırken bazı evraklara imza attım o anki durumdan dolayı okumadım..yasal yollara başvurup ihbar ve kıdem tazminatı davası açmayı düşünüyorum..buna karşılık olarak işyeri işkura dilekçe verip onaylanmış 04 kodlu bir çıkışı değiştirebilirmi.ihbar ve kıdem ödememek icin.şu an ödeme planida görünür vaziyette..

  1. Admin dedi ki:

   Tabii ki bu mümkün olabilir. İşveren sigortalı işten ayrılış bildirgesinde belirttiği işten çıkış kodunu yanlış verdiğini belirtip düzeltmek isteyebilir. Ancak bu başvuruyu İŞKUR’a değil, SGK Müdürlüğüne yapması gerekir. Çünkü İŞKUR işsizlik ödeneği vereceği zaman işten ayrılış bildirgesindeki işten çıkış koduna bakar, ancak bu bildirge İŞKUR’a değil SGK’ya verilir.

  2. Mehmet dedi ki:

   Askerden yeni geldim tekrar almaha devam etmem icin basvurmama gerek var mi

   1. Admin dedi ki:

    Tekrar başvuru gerekiyor olabilir, çünkü İŞKUR sizin askerden dönüp dönmediğiniz takip etmez. İsterseniz önce ALO 170’e bir sorun.

 4. Musa çöküntü coskun dedi ki:

  Merhaba işsizlik maaşı alırken halk eğitimde part olarak çalışınca ödenek kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   İster tam gün çalışın, ister part-time çalışın, isterseniz günde sadece 1 saat çalışın hiç fark etmez, sigortalı olarak çalışmaya başladığınızda işsizlik maaşınız kesilir.

  2. Turgut dedi ki:

   Ben işsizlik maaşı alırken yeni bir işe girdim önümüzdeki Kasım ayının 5 de normalde almam gereken işsizlik maaşıyla ilgili bi sorum olucak Ekim ayının 5 ile 23 arası geçen sürenin parasını alabilirmiyim sigorta girişim ekim 23 aradaki 18 günün parasını alabilirmiyim yoksa tamamen kesilir mi

 5. süleyman turunç dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken İşkur tarafından teklif edilen iş imkanı işsize nasıl bildirilmelidir? posta yolu ile mi yoksa sms ilemi bana sms yolu ile teklif geldi gitmediğim takdirde işsizlik maaşım kesilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin, işsizlik maaşı kesilmektedir. İŞKUR SMS ile bildirim yaptığına göre ayrıca posta yoluyla bildirim yapmayabilir.

   1. Hamza dedi ki:

    Işsizlik ödeneği alıyordum iş kur siteden si başvrusu yaptim beni arayacaklarını beklerken odenemigi kesilmiş iş ikametimden uzak olduğundan kabul etmedim nasıl maaşımı devam edeceğimi tskler.

 6. Yuksel inatlı dedi ki:

  Son bir ay içinde iki işe girdim ilk işimde marmara bölgesinde şöförlük yapıcaksın dediler ama onlar 4 gün sonra izmir bölgesinde çalışma gönderdiler ben de bırakmak. Zorunda kaldım 2ci işimde gemlik konteynı taşımacılık başvurdum ama bir gün bile çalışmadım üçrette anlaşamadık

 7. abdul solak dedi ki:

  selamlar kardeşim 5 ay önce iş yerinin kapanması nedeni ile işsizlik maaaşı almaya başlandı.kardeşimin sadece adına kayıtlı küçük bir bakkalı var burdan bir geliri yok sadece adına kayıtlı, böylede olunca işsizlik ödeneği kesildi işkur bir yazı göndermiş bu konuda ama henüz elimize geçmedi verdikleri parayı faizi ile isterler..15 yıldır işsizlik sigortası kesintisi yapılmasına ragmen sırf adına bir iş yeri var diye maaşı kesilebilirmi itiraz hakkımız varmıdır teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Selamlar, İŞKUR sistemindeki verilere bakar ve işsizlik maaşı alan birinin 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur), 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olduğunu tespit etiğinde maaşını keser, burada kişinin geliri olup olmadığına bakmaz. İtiraz etseniz de sonuç alabileceğinizi zannetmiyoruz, ancak borç tebliğ edildiğinde yine de itiraz edin isterseniz.

 8. Seydi dedi ki:

  İyi günler ben işsizlik maaşı alıyorum lakin bir günlük stadyumda güvenlik olarak çalıştım ve sigorta girişi olmuş bu sebepten dolayı işsizlik maaşım kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Evet sigortalı bir işte çalışanın işsizlik maaşı kesilir, 1 gün sigortalı çalışılmış olsa bile fark etmez.

   1. Melek dedi ki:

    İşsizlik ödeneği alırken eski işyerime ziyarette bulundum orada bulunurken yardım ettim. Ve sgk gelip tutanak tutuldu. İmza attım

 9. umut dedi ki:

  işsizlik maaşı alıyorum. Pazartesi günü şirket kuracağım. İşsizlik maaşım kesilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Şirket kurmanız halinde 4/1-b (BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı olacağınızdan, işsizlik maaşınız kesilir.

 10. Fatoş dedi ki:

  Merhaba eşim sigortalı bir işte çalışırsa benim işsizlik maaşım kesilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, eşinizin sigortalı bir işte çalışması sizin işsizlik maaşınızı etkilemez, kendiniz sigortalı bir işte çalışmanız halinde işsizlik maaşınız kesilir.

 11. Tolgahan dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken bir işe girsem maaşım kesilir. Peki 1-2 ay sonra o işten çıkarılacak olsam tekrar işsizlik maaşı alirmıyım. Birde 8 ay işsizlik maaşı hakkım olsa bunun tamamını kullansam tekrar kaç yıl çalışmalıyım işsizlik maaşı almaya hak kazanmak için. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı alırken herhangi bir işe girmeniz halinde maaşınız kesilir, tekrar işsiz kaldığınızda kalan süre boyunca işsizlik maaşı alırsınız. Örneğin 180 gün işsizlik maaşı alma hakkınız varsa, üç ay işsizlik maaşı alıp işe girdinizse, tekrar işsiz kalmanız halinde 3 ay daha işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu hakkınızı kullandıktan sonra tekrar işsizlik maaşı alabilmeniz işçi bir süre yok, işten ayrıldığınızda işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyorsanız yine işsizlik maaşı alabilirsiniz. (Bkz. En Basit Şekliyle İşsizlik Maaşı Alma Şartları)

   1. Tolgahan dedi ki:

    Teşekkürler üstad

 12. Sezer yıldırım dedi ki:

  3 ay önce iş yerinden tazminatlarımı alıp ayrıldım ama 150 bi kesinti yapılmıştı maaşımdan cıkacağım ay kaybolan bi parca icin bunun ödemesini yapmadılar 170 e şikayet ettim. İş y veren işkur maaşımı kestirebilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır işveren İŞ-KUR maaşınızı kestiremez.

 13. Seda dedi ki:

  Merhaba issizlik maasi alirrken bankadan heaap acarsam issizlik maasi kesiliirmi

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşının hangi hallerde kesileceği yukarıdaki yazıda belirtilmiştir. Bankada hesap açtırmanız halinde işsizlik maaşını kesilmez.

   1. İbrahim dedi ki:

    Peki Maaş hesabı olarak açsak bile mi ?

    1. Admin dedi ki:

     Fark etmez, 4/a (SSK) kapsamında çalışacağınız için kesilir. Ancak daha sonra bu işten ayrılmanız / çıkarılmanız halinde kalan süreye ait maaşı alabilirsiniz.

   2. Mesudiye dedi ki:

    benım esım sezonluk calısıyor 6 ay lık issizlik maasi almamız gerekiyordu fakat 5 ay aldık ve sıkıntıdayız 2 cocugumuz var corona yuzunden iş te yok ne sosyal yardımlaşma dan erzak ve 1000 TL yardım aldık onunla ıdare ediyoruz ne yapabılırız

    1. Admin dedi ki:

     Düzenli yardım için yine sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilirsiniz, belediyeye, CİMER’e başvurabilirsiniz, hayır derneklerine başvurabilirsiniz, aklımıza başka öneri gelmiyor, Allah yardımcınız olsun.

 14. emre özkan dedi ki:

  merhaba issizlik maaşı alırken işkur tarafından önerilen işe basvuru yaptım 6 ay deneme süreci olarak iş başı yaptırcaklar işşizliğim kesiliyormu ?

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalı olacağınız için işsizlik maaşı kesilir, zaten İş-Kur işsizlik maaşını kesmek için iş önermektedir.

 15. Damla dedi ki:

  Merhaba Babam 2016 yılında 1 günlük rapor almış ve suan aldıği işsizlik maaşının 2 ayinin kesileceği söylenmiş doğru mu yani 1 günlük izin neden 2 aylık işsizlik maaşının kesilmesine sebeb oluyo

  1. Admin dedi ki:

   Bunun başka bir sebebi vardır, 1 günlük rapor alan işçinin 2 aylık işsizlik maaşının kesileceği yönünde herhangi bir mevzuat hükmü yok bildiğimiz kadarıyla.

 16. Seckin dedi ki:

  Merhaba ben iskurdan ise gonderme formu aldim ise alindim fakat sicak ortam olcaga icin sicaga dayanikli degilim bu nedenle ise baslamama durumunda ne olur iskura bunu bildirsem issizlik maasim kesilir mi firmayi arayip sicak ortamda fazla kalamadigimi belirtip vazgectigi mi soylemelimiyim

 17. Cengiz dedi ki:

  Mrb ben işkur şubesi üzerinden bir işe başvurup tekrar iptal ettim basvurumu işsizlik maasim kesilirmi

 18. Sinan dedi ki:

  Merhaba işkur tarafından mesaj yoluyla gelen işlere başvurmak gerekir doğru ama ya o kisinini interneti yoksa o iş bilgisine bakmıyorsa bu sefer nasıl olacak

 19. Rafet dedi ki:

  Issizlik maaşı alıyorum üniversiteye başladım kyk devlet yurdunda kalıyorum maaşım kesilir mi

 20. Rafet dedi ki:

  Okuyorum kyk yurdunda kalıyorum işsizlik maaşım kesilir mi

 21. Omer dedi ki:

  İyi günler ben. Şuan aktif işsizlik maaşı alıyorum ama geçtiğimiz günlerde iskura gittim bana ise gönderme formu verdiler işveren adres ve bilgileri var bı takım yazılar var peki ben redetsem yada iş görüşmesine gitmesem işsizlik maaşı kesilir mi başka biyerden iş haberi bekliyorum nasıl yapabilirim .şimdiden teşekkür ederim

  1. Erhan dedi ki:

   Kesildi mi gitmediğin için

   1. Omer dedi ki:

    Kesildi

 22. şahin dedi ki:

  işsizlik maasi alirken sigortasiz olarak kendi çabamla birseyler alip satsam al sat gibi bu issizlik maasini almam bana serbestmidir yoksa o maasi kestirmem mi gerekiyor

  1. Necati Kırkpınar dedi ki:

   Letgo da yaparsan biseycik olmaz

 23. Berat kar dedi ki:

  Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum fakat 25 gündür bir işe girdim ve şu an tekrar işsizlik maaşımın yatmış olduğunu görüyorum sizce bu parayı almalımıyım

 24. Soner dedi ki:

  Merhaba .. şu an işsizlik maaşı alıyorum .Köyde Üzerime küçükbaş hayvan kayıt ettirsem 35 tane . Bu durumda hayvanlar ziraate kayıtlı olmuş oluyor. İşsizlik maaşım da kesinti olur mu ? Eniştem bir şey olmaz diyor ama emin olamadım beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim Hayırlı günler

 25. ömer kotan dedi ki:

  İşsizlik maaşı alıyordum son alti ayda toplam sigortam 180 gün değilde 178 gün olarak yattığı için işsizliyim kesildi . bu kanunen doğrumu.

 26. Ramazan Kaya dedi ki:

  Merhaba 3 aydır aldığım işsizlik maaşım henüz 5 ay daha almam gerekirken, işkurun gönderdiği işlere gittim ama cv alıp uygun görülürse arayacağız deyip gönderdiler işe de almadılar. İşkur sitesine girip beni yüzyüze görüştüğüm halde işe almayan işverenlerin iş başvurularını siteden iptal ettim. Bunu gerekçe göstererek işsizlik maaşımı kestiler. İşkurun yaptığı doğrumu yoksa hakkımı aramalımıyım?

 27. meryem dedi ki:

  merhaba 4a sigortalı olarak çalışıyorum kendi üzerime kayıtlı şahız firması var işten çıkarılmam durumunda işsizlik sigortası almaya hak kazanabilliyor muyum,?

  1. Admin dedi ki:

   4/a kapsamındaki sigortalılığınızın sona ermesi yani sigorta çıkışınızın verilmesi halinde ertesi gün adınıza kayıtlı şahıs firmasından dolayı 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılığı devreye gireceğinden işsizlik maaşı alamayabilirsiniz.

 28. Serkan dedi ki:

  işsizlik ödeneği almaya başladım alırken o ay içinde işe girdim ay sonuna doğru 23 Nisan’da fakat işe girdiğimiz belirtmem gerektiğini sonradan öğrendim işkurdan otomatik düşünüyormuş bilmiyordum işkuru aradım gelmem gerektiğini söylediler 23 ünden sonraki günler için borç çıkar dediler ne yaam gerek

  1. Admin dedi ki:

   Artık yapacak bir şey yok, borç çıkarsa ödeyeceksiniz.

   1. Özgen dedi ki:

    Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum üzerime çiftçi işletmesi açılırsa ama sigorta olmucak yinede işsizlik maaşı alabilirimiyim

    1. Admin dedi ki:

     SSK (4/a) kapsamında sigortalı olmasanız bile adınıza ziraat odası kaydı veya vergi kaydı yapılırsa BAĞ-KUR (4/b) kapsamında sigortalı olmanız gerekeceğinden, işsizlik maaşınız yine kesilebilir. Çünkü daha önceki uygulamalara göre İş-Kur BAĞ-KUR sigortalısı olanların da işsizlik maaşını kesiyordu.

     1. Özgen dedi ki:

      13 Mayıs 2019, 01:08
      Üzerime sigorta veya Bağkur kaydı olmicak olan hayvanlara küpe takılması için çiftçi işletmesi açılıcak herhangi bir sigorta olmicak bu işletme olduğu takdirde işsizlik maaşım kesilicekmi Çifçi işletmesi olunca Zi̇raat odası kaydı yada Bağkur kaydımı oluyor ki

 29. Özgen dedi ki:

  Üzerime sigorta veya Bağkur kaydı olmicak olan hayvanlara küpe takılması için çiftçi işletmesi açılıcak herhangi bir sigorta olmicak bu işletme olduğu takdirde işsizlik maaşım kesilicekmi Çifçi işletmesi olunca Zi̇raat odası kaydı yada Bağkur kaydımı oluyor ki

  1. Admin dedi ki:

   4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 52 nci maddesinde işsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilenlerin işsizlik maaşının kesileceği belirtilmiştir. İş-Kur kişilerin gelir getirici bir işte çalıştığını ssk veya bağ-kur sigortasının başlatılmasından anlamaktadır. Yaptığınız işten dolayı sigortalı olmanız gerekmeyecekse işsizlik maaşınız da kesilmez.

 30. Erkan dedi ki:

  Slm işsizlik maaşı alırken 3 gün kadar sigortalı çalıştım maaş kesilirmi kesilirse tekrar başvurup alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Kaç gün çalıştığınız önemli değil. Bir gün bile sigortalı işte çalışmanız halinde işsizlik maaşınız kesilir. İşten ayrılmanız halinde tekrar bağlanması için İş-Kur’a başvurmanız gerekir.

 31. can dedi ki:

  Merhaba işsizlik maaşımı Mayıs 5’te aldım ve 11 nisanda yeni işe başladım. Haizran 5’te aradaki 6 günün parasını alabilir miyim?

 32. Şentürk dedi ki:

  Merhaba isverenle anlasmali olarak isyerinden ayrildim ama son maasimi ve yillik izin ucretimi yatirmamakta israr ediyor sikayatte bulunsam issizlik odeneyimi kestirebilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik ödeneğini hak edip almaya başladınızsa artık işveren bu konuda bir şey yapamaz. Rahatça şikayette bulunabilir yani arabulucuya başvurabilirsiniz.

 33. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben işsizlik maaşı alirken 1 gün çalıştım işsizlik maaşım kesilmiş nasıl tekrar başlatabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazının 3. maddesine göre işsizlik maaşınız kesilmiş. Tekrar başlaması için İŞKUR’a başvurun isterseniz.

   1. Neriman kabal dedi ki:

    Merhaba ben şuan işsizlik ödeneği alıyorum işkur tarafından şu saatte şu yerde toplu iş görüşmesi vardır diye mesaj atıyor gitmediğim durumda maaşımı keserler mi?
    Şimdiden teşekkür ederim

    1. Admin dedi ki:

     Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere kesilebilir, hatta haklı bir nedene dayanmaksızın Türkiye İş Kurumu tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan kişinin bile işsizlik maaşı kesilir. Bu nedenle görüşme yerine gitmeniz menfaatinize olur.

 34. Mesut dedi ki:

  Merhaba,
  Şuan işsizlik maaşı alıyorum. 21 gün bedeli askerlik hizmeti yapacağım. bu süre zarfında işsizlik maaşım kesilir mi? Kesilse bile bedelli askerlik bittikten sonra kalan haklarımı almaya devam edebilir miyim? Teşekkür Ederim

 35. Sena dedi ki:

  Merhaba sadece 3 gun sigortalı çalıştık işsizlik maaşı yinede kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Kanunda süre ayrımı yapılmamış, dolayısıyla 1 gün bile sigortalı çalışılmış olması halinde işsizlik maaşı kesilir.

   1. Abdullah OKUMUŞ dedi ki:

    Son 10 ay asgari ücretle çalıştım. Şimdi İŞKUR maaş bağladı diyelim 6 ay işsizlik maaşı alacağımızı düşünelim. İşsizlik maaşı alırken 2-3 günlük işler olsa. İşe girince işsizlik kesilirse. Tekrar İŞKUR maaş ödemeye devam eder mi?

    1. Admin dedi ki:

     Bağlanmış işsizlik maaşı işe girme nedeniyle kesildiğinde, yukarıdaki yazıda belirtilen şartlarla tekrar bağlanır.

 36. H. Ozkan dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken yurtdışına çalışmaya veya gezmeye giden birinin maaşı kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   4447 sayılı Kanunun 52/a maddesinde; işsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen kişilerin işsizlik maaşının kesileceği belirtilmiştir. Dolayısıyla yurtdışına çıkmanız sorun oluşturmaz, yurtdışında gelir getirici bir işte çalıştığınız da İŞKUR tarafından tespit edilmediği sürece sorun olmaz.

 37. M.s dedi ki:

  Sigortalı işe girdim bilditmem gerekli mi yoksa otomatikman kesilirmi issizlik maaşi

  1. Admin dedi ki:

   Normalde İŞKUR’un sistemi SGK’nın sistemi ile entegre, dolayısıyla sigortalı işe giren birinin durumunu fark edip maaşını kesebilir. Ancak İŞKUR yine de çalışmaya başlayan kişinin durumu 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya Alo170’e bildirmesini istiyor.

 38. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 5 temmuzda işten çıkarıldım. 16 sında staja başladım işsizlik maaşımin daha almadan kesildiği mesajı geldi. İtiraz etsem dönüş alabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Kanunda, “Sigortalı, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu Kanunun öngördüğü şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırsa, daha önce hakettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder.” hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla sigorta çıkışınızın verilmesi halinde kalan süreye ait işsizlik maaşını alabilirsiniz.

 39. Murat Aydın dedi ki:

  İşsizlik ödeneği alıyordum ama ödeneğim kesildi üç yıl bir şirkette çalışmıştım o şirketin şaibeli olduğunu söyledi iş kur orada çalışan başka arkadaşlarda vardı şimdi İŞ kur ödediği maaşı geri talep ediyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim bunda bizim suçumuz ne

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı almanıza esas son 3 yıl içinde sigortalı gösterildiğiniz işyerlerinden biri demek ki sahte sigortalı bildirimi yapan işyeri çıkmış, sizin bu işyerinden bildirilen sigortalılıklarınız da SGK tarafından iptal edilmiş. Bunun İŞKUR’la bir ilgisi yok, görüşmeniz / başvurmanız gereken yer iptal edilen sigortalılıklarınıza ait işyeri hangi SGK Müdürlüğü ise orası. Eğer iptal edilen sigortalılıklarınız gerçek (fiili) çalışmaya dayanıyor idiyse SGK Müdürlüğüne itiraz dilekçesi verin, durumun tekrar değerlendirilmesini isteyin. Eğer müdürlük itirazınızı yerinde bulur ve iptal edilen sigortalılıklarınızı tekrar geçerli sayarsa aldığını işsizlik maaşını İş-Kur’a geri ödemekten kurtulursunuz.

 40. Fatih dedi ki:

  Merhaba, işsizlik maaşı alacağım. Dısarıdan ekstra iş yapsam(sigortasız) fakat yaptıgım işin vergisini ödesem gider pusulası ile işsizlik maaşım kesilir mi? Saygılar

  1. Admin dedi ki:

   İş-Kur tespit edemezse kesilmez, İş-Kur genelde SGK kayıtlarına bakıyor, 4/a (SSK), 4/b (BAĞ-KUR), 4/c (Emekli Sandığı) sigortalılığı başlayanların maaşını kesiyor.

 41. ali dedi ki:

  Merhaba, işsizlik maaşı alacağım. üniversiteye gidersem maaşım kesilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Üniversiteye kaydolmakla işsizlik maaşı kesilmez.

   1. Efe dedi ki:

    Merhabalar yorumun tam olarak nereden yazıldığını bulamadım. Oyuzden buradan yazıyorum. Askerlik koduyla askerlik için işten cikarildim bedelli askerlik ve askerlik bittince işsizlik maaşına başvurdum. Kabul edildi 6 ay boyunca edevlette ödenekler çıkıyordu. Daha hiç bir maaş almadan habersiz bir şekilde kesildiğini gördüm. Herhangi bir işte çalışmıyorum mağdur kaldım. Sebep ne olabilir sizce.

    1. Admin dedi ki:

     Normalde askerlik nedeniyle işten ayrılan kişi, diğer şartlar da tutuyorsa işsizlik maaş alabilir. Sizin işsizlik maaşınız niçin ödenmedi bunu biz bilemeyiz, bunu ancak İş-Kur müdürlüğünden veya ALO 170’den öğrenebilirsiniz.

 42. mustafa dedi ki:

  işsizlik maaşı alan öğrenc ünversitei kaydı yaptırır ve okumaya başlar ise işsizlik aylığı kesilirmi.

  1. Admin dedi ki:

   Hayır, öğrenci kaydı yaptıranın işsizlik maaşı kesilmez.

   1. doğukan dedi ki:

    peki işsizlik maaşı alırken üniversiteye başlayıp.burs veya krediden faydalanırsam maaş kesilir mi ?

    1. Admin dedi ki:

     Yine kesilmez.

 43. ercan endican dedi ki:

  selamlar eşim 2 aydır işsizlik maaşı alıyor. toplamda 6 ay maaş alacak. lakin işkur dan bize …….. isimli işyeri ……. nolu ilana istinaden sizinle görüşmek istiyor. en kısa zamanda işkur birimlerine müracaat ediniz diye bir mesaj geldi. biz bu mesaja icabet etmez veya görüşmeyi yapıp çalışma şartlarını beğenmezsek maaş kesilirmi teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İş-Kur bildirimlerine mazeretsiz cevap vermemek ve kendisine uygun iş teklifini mazeretsiz kabul etmemek işsizlik maaşının kesilme sebeplerindendir. Bu nedenle eşinizin İş-Kur’la görüşmesinde fayda var.

 44. Ferhat dedi ki:

  Merhaba,bir yüksek lisans öğrencisi olarak erasmus programından faydalanarak bir dönemlik yurtdışında eğitim alacağım, bu süre zarfında işsizlik maaşı almam da herhangi bir sakınca var mı? Yurtdışına çıkacağımı işkura bildirmem gerekiyor mu? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer diğer şartlar da tutuyorsa bu durum işsizlik maaşı almanıza engel teşkil etmez. Ancak İş-Kur maaş aldığınız sürede size iş bulur ve işe başlamanızı isterse durum ne olur bilmiyoruz. Bu nedenle başvuru dilekçenize isterseniz belirtiğiniz durumu not olarak yazın.

 45. orçun adana dedi ki:

  ıyı gunler benım ıkı sorum olacak benım 10 ay ıssızlık maası almam gerekır yanı 2020 subat ayına kadar fakat e develetten gırdıgımde sadece bu yılın tablosu gorunuyor acaba ıse gıremedıgm taktırde dıyer 2 ay yıl dondumu gosterılecektır. 2.sorum ıse ıskurun sıtesınden basvuru yaptım çagrı mesajı gelırse ve gıdersem ancak onlar benı almaz herhangı bır kesıntı olma durumu söz konusumudur teşekkur ederım

  1. Admin dedi ki:

   Prim ödeme gün sayınıza göre işsizlik maaşı hak kazandığınız üre boyunca ödenir, maaşınızın kesilmesini gerektiren bir durum olmadığı sürece. 2. sorunuzu ise anlamadık.

 46. Müjde dedi ki:

  Merhaba. İşsizlik ödeneği alıyorum. Önümüzdeki hafta evleneceğim. Soy ismim değişeceği için . Ödeneğimde herhangi bir kesinti olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Soyadınızdaki değişiklik normalde ödeneğinizin kesilmesine yol açmaz, ancak işsizlik maaşınızı almaya gittiğinizde belki sorun yaşayabilirsiniz, bu nedenle evlilik nedeniyle soyadınız değiştiğinde isterseniz İŞ-KUR’a başvurup yeni soyadınız üzerinden maaşın yatmasını isteyebilirsiniz.

 47. Eren dedi ki:

  23 Ağustos 2019 da iş kur belirlediği 2 adres e gittim ve görüşme yapmadan form doldurtup geri gönderdiler bu durumda işsizlik maaşı kesilir mi

 48. Çilem dedi ki:

  Iyı günler kolay gelsın ben ıssızlık maaşı alıyorum suan ama dün ıskura gıdıp başvuruda bulundum ıs arıyorum diye oda ıkı tane ıs buldu ama benım daha önce çalıştığım ısler le ılgılı degıl ben aramadım bu ıkı ısı ama ıssızlık maaşı alıyor sanız dıkkat ıs gorusmesıne gıtmezsenız maaş kesılır dıyor ben aramasam görüşmeye gıtmessm ıssızlık maaşım kesılır mı

  1. Admin dedi ki:

   Evet kesilebilir, iş görüşmesine gittiğinizde o işlerin sizin mesleğinizle veya daha önce yaptığınız işlerle ilgili olmadığını o işyerlerine iletirseniz veya onlar bu durumu fark ederlerse zaten sizi işe almazlar, bu durumda da İş-Kur’un çağrısına icabet etmiş olduğunuz için maaşını kesilmez. İş görüşmesine gitmeniz işi kabul ettiğiniz anlamına gelmez.

 49. ERSİN AKSU dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken sıgortalı bir ise gırersek,ve o işten birkaç ay sonra anlaşamadığım için kendı rızamla ışı bıraktığımda ışsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edebılırmıyim.iyi günler

  1. Admin dedi ki:

   Evet, bu durumda kalan süreye ait maaşınızı alabilirsiniz.

 50. DİLAN A dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken yurtdışına çıksam maaşım kesilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıda sayılan haller dışında ödenmekte olan işsiz maaşı süresi bitmeden kesilmez.

 51. Hakan dedi ki:

  Ayın 5 inde maaş alıyorum ayın 9 da işe başlarsam aradaki farkı alırmıyım

  1. Levent dedi ki:

   Cevap alabildinmi bende ayni durumdayim

   1. Admin dedi ki:

    Ayın 5’inde ödenen işsizlik maaşı önceki aya ait maaştır. Dolayısıyla ayın 1’inden işe başlama tarihine kadar geçen süre için kısmi işsizlik maaş ödenir herhalde.

 52. Cansu dedi ki:

  Merhaba, Günlük olarak yatırılan sivorta dolayısıyla işsizlik maaşı kesilir mi ? Bunun bir sınırı var mı?

  1. Admin dedi ki:

   Sigortanın günlük yatırılmasından neyi kastettiniz anlayamadık, ancak çalışan işçi ister SGK’ya 1 gün, isterse 30 gün üzerinden bildirilsin fark etmez, prime esas kazancının yüzde 3’ü oranında işsizlik sigortası primi ödenir, bunun yüzde 1’i işçi hissesidir, yani işçinin maaşından kesilir, yüzde 2’si ise işveren hissesidir, yani işveren kendi cebinden öder.

 53. ahmet yıldırım dedi ki:

  iyi günler işsizlik maaşı alırken işkurda danışmanımla görüştüm 7 tane iş ilanı verdi başvuru butonuna tıklayıp o ilanları sadece arasam uygun olmayanlara gitmesem işsizlik maaşım kesilir mi teşekkürler iyi çalışmalar

 54. Hakan dedi ki:

  Issizlik maasi alıyorum ve iskur sitesinden basvuru yapacağım ama korkuyorum açıkçası basvuru yapıp kabul edilmezsem kesilir mi veya yukarida arkadaşın yazdığı gibi ikamet yüzünden kabul edilmemis işsizlik ödeneği kesilmiş

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR sitesinden neye başvuracağınızı belirtmemişsiniz.

 55. Aysem dedi ki:

  Işsizlik maasi alırken formasyon öğretmenlik uygulaması dersinde stajyer öğretmen olarak haftada bir gün okulda görev yapmamız gerekiyor. Hiçbir ücret verilmeyecek. Muhtemelen yapilacak olan sigorta is sagligi icin olur.Işsizlik maaşım kesilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta girişinizin verilmesi halinde işsizlik maaşınız kesilebilir, haftada sadece 1 gün çalışmanız bunu değiştirmez.

   1. Aysem dedi ki:

    Yalnız stajyer olarak iş kazası için yapılacak yalnızca. Takıldığım konu gün değil.

 56. müslüm dedi ki:

  s.a issizlik maaşı alıyorum gecici süre iskazası sigortası yaptırdıgımda işsizlik maaşım kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   (a.s.) İş kazası sigortasından kastınız nedir, herhangi bir işyerinde çalışacaksanız sadece iş kazası sigortası yaptırmak mümkün değil.

 57. Ayse dedi ki:

  Merhaba işsizlik maaşı alıyorum anladığım kadarıyla günlük sigorta bile maaşın kesilmesine sebep peki tekrar hemn basvursam devam edermi işsizlik maaşım ?

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalı işe girmeniz nedeniyle kesilen işsizlik maaşı, eğer işsizlik maaşı almayı hak etmeyecek şekilde işten ayrılırsanız, tekrar başvurmanız halinde devam eder, yani kalan süreye ait işsizlik maaşı ödenir. Ancak sigortalı işe girmeniz halinde İş-Kur’un bunu tespit edip maaşı kesmesini beklemeden 15 gün için İş-Kur’a başvurmanız gerekir. Aksi halde İş-Kur çalışırken almış olduğunuz maaşı faiziyle geri ister.

 58. ŞUAYİP dedi ki:

  işsizlik maaşı alıyordum daha sonra işe başladım işsizlik ödemesi yattı yınede ama ben çekmedım parayı ama alındı gorunuyor sebebı nedır?

  1. Admin dedi ki:

   Yeterince ayrıntılı anlatmamışsınız, işe girdikten sonra çekmediğiniz işsizlik maaşınız nerede alındı görünüyor ?

 59. Issiz dedi ki:

  Meraba issizlik odenegi alirken mesaj geliyor firmalara basvurabilirsiniz diye 2 kez ust uste geldi ilkine gitmedim ikinciye gitmem gerekir mi gitsem bile iskura da ayrica gidip is gorusmesi yaptigimi bildirmem gerekir mi kesinti olur mu bu durumda

  1. Admin dedi ki:

   İş görüşmesine gitmezseniz işsizlik maaşınız kesilebilir.

 60. Yurtdısına iş dedi ki:

  Merhabalar. İş kurdan maaş alıyorum. Fakat çalışmak için yurtdısına gideceğim. Yurtdısında sigortalı bir işte çalışırsam işsizlik ödeneğim kesilir mi? Bu durumu bildirmek gerekiyor mu?

 61. Fatih dedi ki:

  Merhaba. Işsizlik odenegi almaktayken sozlesmeli er oldum. Fakat ödenek bu ay yatti. Parayı almamda herhangi bir sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Aldığınız işsizlik ödeneği sözleşmeli er olduğunuz tarihten sonrasını kapsıyorsa sorun olabilir, isterseniz İŞKUR ile görüşün.

 62. Mürsel dedi ki:

  Merhaba. Ben bir kaç aydır işsizlik maaşı alıyordum. Fakat bu ay alamadım. Hiç bir işe girmedim ve hiç bir sigorta vs yaptırmadım. Acaba kesilmişmidir

  1. Admin dedi ki:

   İş-Kur’un çağrılarına cevap vermediğiniz için kesilmiş olabilir, başka bir nedenle kesilmiş olabilir, bunu biz nereden bilelim, ALO 170’den bilgi alabilirsiniz.

 63. Ersin Sarıca dedi ki:

  İşszilik maaşı 50 tl yatmış. Anlamadım? Neden olabilir?

 64. Derya dedi ki:

  Merhaba 5senelik calısanim işyerim kapanfı işsizlige yazıldımm 2ay maaş aldım daha önce çifti bağkurumm vardı siğortalı işe girince dondurup sskya gectımm ve sorum şu benım daha önce bağkurlu oldugum için otomatık kendı acılıuyomuş bagkur bu durumda işsizlik alamzmısumm ayrıyetten aldıgımı ödemem gerekıyomuş böyle bişey nadıl olur ben somuçta calışıp hakettmışşım napabılırıöm

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere işsizlik maaşı alırken gelir getirici bir işte çalıştığı tespit edilenlerin maaşları kesiliyor, ödenmiş maaşlar da geriye dönük olarak İş-Kur tarafından isteniyor. Sizin Tarım BAĞ-KUR da muhtemelen ziraat odası üye kaydınıza dayandığı için zorunlu sigortalılık kapsamına giriyor ve zorunlu sigorta da aynı şekilde işsizlik maaşının kesilme nedeni. Dolayısıyla yapacak bir şey yok, mevzuat ve uygulama bu şekilde. Ziraat odası üye kaydınız olmasaydı SGK’ya itiraz edip Tarım Bağ-Kur’u kapattırabilirdiniz, sorun da ortadan kalkardı.

 65. Derya dedi ki:

  Merhaba ziraat odası üye kaydımı sildirsem bağkuru kapatursam. Taamen ilerde en klılıge sayılmazmmı aynı. Zamanda bağkuru kapatsam. Dahi çiftçi ğörünüyom. Sonuçta çks belgem falan var. Birde bu işsizliği ssk ya bildirmelimiyimm bağkurlu olduğumu yani sorun bağkurlu olmammmı peki ziraat odası kaydı olup bağkur olmasaydı alırmıydı m işsizliğii

  1. Admin dedi ki:

   Ziraat odası kaydınız olduğu sürece mecburen tarım Bağ-Kur’da olur, zorunludur. Çıkışınızı yaptırabilirseniz kalan süreye ait işsizlik maaşı ödenir herhalde.

 66. yasin gümüş dedi ki:

  merhaba,
  27.08.2019 tarihinde iş akdim fesih oldu. 28.08.2019 tarihi itibari ile işsizlik ödeneği için başvuru yaptım ve onaylandı. 26 günlük ücret bile aldım.
  23.09.2019 tarihinde iş başı yaptım ve 29.09.2019 tarihinde işten ayrıldım, işsizlik maaşım kesildi. tekrar aktif olması için 30.09.2019 tarihinde başvuru yaptım. ancak işkur sisteminden baktım ve 170’i de aradığımda “nihai red” kararı ile onaylanmadığını beyan ettiler. 10 ay alacağım işsizlik maaşının sadece 26 günlüğünü aldım. geri kalan ile ilgili hak kaybı mı olacak ? bilgisi olan varmı ?

  1. Admin dedi ki:

   Aslında kalan 10 aylık işsizlik maaşınızı alabilmeniz gerekir, niçin reddedildiğini İş-Kur’a uğrayıp öğrenebilirsiniz. (Bkz. İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ?)

 67. Akif dedi ki:

  Merhaba .
  İşyerinden dün itibariyle iş çikisim için ihbar sürem verildi . Şu an çalışmaktayım . 31 Ekim 2019 işten cikartiliyorum. Ama 13 ekimde çifti kayıt sistemine basvurumu yaptım . Çiftçi kaydi olanlar bağkur sigortali oluyormuş ve işsizlik maaşını alamiyirlarmis. Çifti kaydimi Ekim ayı içersinde iptal ettirsem işsizlik maaşı albilir mıyım. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Tabii ki alabilirsiniz eğer maaş almayı hak etmiş olursanız.

 68. bülent dedi ki:

  Merhaba Sayın ilgili,
  En son 2012 yılında 5 aylık işsizlik maaş alıp başka işe başladım.Şu an kendi isteğimle ayrılacağım ,zaman aşımı varmıdır. Kalan 5 aylık maaşımı alabilirmiyim?alırsamda o zamanki 300 tl denmi verilir.
  Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Normalde alabilmeniz gerekir ancak uzun süre geçmiş, yine de İŞKUR ile görüşün isterseniz. (Bkz. İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ?)

 69. Erdal karademir dedi ki:

  Işsizlik maaşını hak kazandıktan bir kaç ay sonra tarim bagkurum bağlandı.bu sure zarfı içerisinde iskurdan sms bilgisi gelmedi odenegim kesilmedi.butun ödeneği aldıktan sonra icra ya verildiğimi öğrendim.paranin talebi için ödeme emri geldi.taksirli bilinçli bir şekilde olmaksızın tamamiyle bilgisizliğim neticesinde bu duruma düştüm.iskur sonradan faiziyle icra yoluyla alacağı parayı önceden kesmesi gerekmiyormuydu.neden bütün ödeneği aldıktan sonra icraya verildim.bu durumda ne yapabilirim.

  1. Admin dedi ki:

   İş-Kur bu yükümlülüğü işsizlik maaşı alana yüklüyor ve işsizlik maaşı alırken herhangi bir işe giren veya sigortalı olan kişinin 15 gün içinde durumu bildirmesini istiyor, işsizlik maaşına başvururken imzaladığınız, kabul ettiğiniz belgede de bu uyarı yer alıyordur. Bu durumda artık tek yapabileceğiniz mahkemeye gitmek, ancak sonucu ne olur bilemeyiz.

 70. Eran dedi ki:

  Merhabalar, hemen hemen herkese cevap vermissiniz, bende buradan bir soru sormak istiyorum, issizlik maasi aliyorum ise basladigim tarihten 10 gun sonra issizlik maasi yatiyor bunu ceksek sıkıntı olurmu, calisanin kendini 15gun icinde bildirmesi gerekiyor, ozaman bu issizlik maasini almak problem olurmu tesekkurler

  1. Eran dedi ki:

   Daha bildirmeden ise basladigim gun kestiler cok hizlilar

   1. Admin dedi ki:

    İş-Kur’un sistemi SGK’nın sistemi ile entegre, işe girdiğiniz gün sistemden bunu fark edip kesmişlerdir.

  2. Admin dedi ki:

   Siz işe başlar başlamaz işe başlama tarihinizi İŞKUR’a bildirirseniz iyi olur, İŞKUR işe başladığınız tarihe kadarki maaşı yatırır, daha sonra sorun yaşayıp çalıştığınız döneme ait olarak aldığınız işsizlik maaşını ödemek zorunda kalmazsınız.

 71. Gülcan turan dedi ki:

  Merhaba Ben şuan işsizlik maaşı alıyorum ama bikac gün sonra işe başlıycam 5 inden bugüne kadar olan 17 günlük işsizlik maaşım içerde kalıyor şuan çalışmaya başlarsam gelecek ayın 5 inde içerde kalan 17 günlük işsizlik maaşım yatar mı alabilir miyim onu?

 72. kenan kaya dedi ki:

  merhaba işsizlik maşını 7 aydır alıyordum.son ay 957 tl yatması gerekirken 570 tl yattı ve kesildi neden maaş düser ve kesilir teşekkurler.

  1. Admin dedi ki:

   Hakkettiğiniz süreye bağlı olarak kalan maaşınız o kadar olabilir veya herhangi bir nedenle ay bitmeden İŞKUR işsizlik maaşınızı kesmiş sadece kesildiği tarihe kadarki maaşı ödemiş olabilir, sebebini ALO 170’den öğrenebilirsiniz.

 73. Serkan dedi ki:

  Slm işsizlik maaşı alırken ışe girdim 5 gün sigorta girişim oldu anlaşamadım işten çıktım işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim Maaşımım kesildiğine dair mesaj aldım Nasıl devam edebilirim maaş almaya

 74. Samet dedi ki:

  Işsizlik maaşı alirken iskurdan kursiyer olarak 6 ay anlaşmalı ise baslattilar 6 ay daha olan issizlik maaşım bana maaş olarak veriyorlarmış 6 ay sonra işten çıkarsalar hiç bi issizlik hakkimiz kalmıyormuş bilgi verirmisiniz boulylemi

  1. Admin dedi ki:

   Bu bilgiyi nereden aldınız bilmiyoruz, İŞKUR kursiyeri olmanız nedeniyle işsizlik maaşınız kesilmez, kurs bittikten sonra da eğer sigortalı bir işe başlamamışsanız, süresi dolana kadar işsizlik maaşı almaya devam edersiniz.

 75. Ridvan dedi ki:

  Mrblar ben 4 sene bi iş yerinde çalıştım sonra istifamı verdim çıktım. Sonrasında bunlar sgk ya 4 nolu koddan( yani beni kendileri çıkardı göstermişler yanlışlıkla) bende rastgele işsizliğe başvurdum ve onaylandı sonra bunlar farkedip düzeltme yaptılar benim bugune kadar aldigim işsizlik maasina ne olacak geri mi iade edilecek tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR hak etmediğiniz halde işsizlik maaşı aldığınızı tespit ederse ödediği maşı geri ister.

 76. Admin dedi ki:

  Merhabalar. İşsizlik maaşı alıyorum. Geçen ayın 10nda sigorta girişim yapıldı ama bu ayın 5nde işsizlik maaşım tam yatmış. Ne yapmam gerekiyor bu bir sorun mu?

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR’a sigortalı işe girdiğinizi bildirin.

 77. Ömer dedi ki:

  Merhaba… Birkaç yıl önce, emeklilik için gereken prim günümü doldurduğumu beyan ederek (SGK’dan bununla ilgili yazı aldım) işyerimden kendi isteğimle ayrıldım. Kıdem tazminatımı aldım. Emeklilik için yaşı bekliyordum. Ancak 6 ay geçtikten sonra bir başka işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başladım. İşten çıkarılma ihtimalim var. Ben işsizlik maaşı alabilir miyim? (Daha önce emeklilik için yaşı beklemek üzere kıdem tazminatı alarak başka bir işten ayrılmış olmam, işsizlik maaşı almama engel olur mu?)
  Teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Önceki işten çıkışınız işsizlik maaşına engel teşkil etmez, o dikkate alınmaz. Şu anki işyerinden çıkışınıza göre işsizlik maaşı alma şartlarınız değerlendirilir.

   1. Ömer dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Hem kısa sürede yanıt verdiğiniz, hem de böyle bir siteyle insanlara yardımcı olduğunuz için. Kolay gelsin

 78. murat dedi ki:

  Merhaba,
  İşsizlik maaşı almakta olduğum süre içerisinde bedelli askerlik görevim için askere gittim. Askerde olduğum içiin işkur tarafından işsizlik maaşı ödemem kesildi. Normal şartlarda 2020 şubat ayına kadar ödeme almam gerekiyordu. Ödeme almaya tekrar devam edebilecek miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Herhangi bir hak kaybınız olmaz, askerlik dönüşü İŞKUR’a başvurmanız halinde işsizlik maaşınız kaldığı yerden devam ettirilir.

 79. Yoruk dedi ki:

  2004 ‘den sigorta girişim var 3600 günü doldurdum kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta girişi 8 Eylül 1999 öncesi olanlar bu imkandan yararlanabilir, sizin 25 yıl sigortalılık süresi – en az 4500 prim gününüz olması gerekir.

 80. Gültekin dedi ki:

  İşsizlik maaşı alıyorum aynı zamanda üniversite okuyorum kykdan kredi alırsam işsizlik maaşım kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Alabilirsiniz, işsizlik maaşınız kesilmez.

 81. Caner dedi ki:

  işsizlik maaşı alıyorum kykdan kredi çıktı alırsam işsizlik maaşı kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Kesilmez.

 82. Cansu dedi ki:

  Işten cikarildim işsizlik maaşına başvurdum ancak bu süreç icerisinde düğünüm olucak soyadı değişikliği falan işsizlik maaşını etkiler mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Etkilemez İŞKUR eski soyadınız üzerinden parayı PTT’ye gönderir, eğer PTT bankamatik kartınız yoksa ve maaşınızı gişeden alacaksanız, kimlik kartınızda da yeni soyadınız olursa belki postane memuru ödemede zorluk çıkarabilir, bu durum için yanınızda evlenmeye bağlı soyadı değişikliğinizi gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği bulundurmanız iyi olur, orada eski soyadınız görünür. Nüfus kayıt örneğini e-Devlet’ten de alabilirsiniz.

 83. yalcin kilic dedi ki:

  merhaba
  28.02.2019 tarihin de isten cikartirdim is yerinden ayrirdiktan sonra
  iskur a basvurdum ve
  5.04.2019 tarihin de issizlik maasi almaya basladim
  11.10.2019 tarihin de yeni ise giris neseni ile odenek kesildi diye bir msj geldi işe giris tarihi de 01.03.2019 gorunuyordu
  1 ay sonra da odenek geri odeme talebinde bulundu iskur
  arastirma yaptim nedeni tarım sigortasi otomatik devreye girmis bu konu hakkinda madul edildim ne yapmam gerekiyor acaba

  1. Admin dedi ki:

   Tarım BAĞ-KUR mu, 2925 SSK Tarım mı, Ek-5 SSK Tarım mı ?

 84. Murat dedi ki:

  Merhaba,
  İşkurun düzenlediği ve mail ve sms yoluyla tüm başburu yapmış kişileri davet ettiği firmalar iş buluşma seminerine katılamadım.İşsizlik maaşım kesilir mi ne kadar kesilir ?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere İş-Kur tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden kişinin işsizlik maaşı kesilir. İsterseniz İş-Kur ile görüşün, gerekirse katılamayış mazeretinizi bildiren bir dilekçe verin. İsterseniz önce ALO 170’ile de görüşebilirsiniz.

 85. Serkan dedi ki:

  Benim iskurda makam şöförlü kaydım var işsizlik maaşı alıyorum iş varmi diye iskura başvurdum iskurda bana 4 tane ise yolladı benim bacagimda protez var sadece şöförluk yapabilirim ayakta durduğum zaman ayağım ağrı yapıyor ve gönderdiği işlerin hepsi yük indirme bindirme işi ben bunları yapamiycami söyledim o iş yerlerine gitmezsem işsizlik maaşım kesilecek dendi fakat ben makam şöförlügu yaptığım için o işler bana olmaz ayriyeten bel fitigimda var işsizlik maaşım kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Önerilen işleri kabul etmeme sebebini daha doğrusu mazeretinizi İŞKUR’a bildirişeniz işsizlik maaşınız kesilmeyebilir, ayrıca İŞKUR’daki iş arayan kaydınız devam eder ve yeni iş bulma imkanınız olur.

 86. Murat dedi ki:

  İşsizlik maaşı alıyorken, bir mühendis şantiye şefliği imzası atarsa işsizlik maaşının kesilme durumu olur mu? Şantiye şefliği için sigorta girişi olmuyor, inşaat ruhsatına imza atılıyor.

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalı gösterilmediği sürece sorun olmaz, çünkü İş-Kur sigorta girişi olup olmadığına bakar.

 87. Ahmett dedi ki:

  Şuan işsizlik maaşı alıyorum ve üniversite öğrencisiyim staj için okul sigorta yapıyor. Staj için yapılan sigorta işsizlik maaşını etkiler mi?

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlarİşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlarİşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 88. Alkan dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken asker e gidersem maaşım kesilir mi? Kesilirse askerden döndüğümde geri kalan haklarımı alabilir miyim? Ya da para ödemem gerekir mi?

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı askerlik süresince durdurulur, siz askerden döndükten sonra tekrar başlatılır ve kalan süreye ait maaşı alabilirsiniz.

 89. Hasan dedi ki:

  İşsizlik maaşı alıyorum 21.11.2019 tarihinde işkurdan fabrikaya başvurvurdum cagrılmadım sms de gelmedi başvurularıma bakarken başvurıyu reddettim ödenegim kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   İş-Kur tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin ödenekleri işi reddettikleri tarih itibariyle kesilir.

 90. App dedi ki:

  İşsizlik maaşı almaya hak kazandıktan sonra üniversite ye gidersem işsizlik maaşım kesilir mi ve bir soru daha hem burs hem de işsizlik maaşı alır mıyım ?

  1. Admin dedi ki:

   1- Üniversiteye gitmeniz işsizlik maaşının kesilmesini gerektirmez. Sadece intörn öğrencilerin işsizlik maaşı kesilmektedir. Öte yandan siz üniversitede okurken İş-Kur size iş bulursa, İş-Kur’a başvurup öğrenci olduğunuzu belirtmeniz gerekir, aksi taktirde İş-Kur’un bulduğu işi reddetmiş sayılırsınız ve maaşınız kesilir.
   2- İşsizlik maaşı almanız burs almanıza engel teşkil etmez (eğer yükseköğrenim kredi ve yurtlar kurumu bursunu kastediyorsanız), aynı şekilde burs almanız da işsizlik maaşınızın kesilmesini gerektirmez. (Bkz. KYK Öğrenim Kredisi Alanların İşsizlik Maaşı Kesilir mi ?, Üniversite Kaydı Yaptıranın İşsizlik Maaşı Kesilir mi ?)

 91. Ali dedi ki:

  Merhaba işsizlik maaşına alırken o dönem içinde evlensem maaş kesilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır kesilmez, işsizlik maaşının hangi hallerde kesileceği yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.

 92. hasan şahan dedi ki:

  6 aydır işzilik maaşı almaktayıdım.geçen ay başka bir işe başladım.4 günlük alacağım vardı.ptt ye gittiğimde bana tam ay maaş yatmış e devletten yeni iş yerimde sigorta başlangıcım gözüküyor.neden tam maaş yatmış olabilir.tekrar isterlermi verdikleri parayı

  1. Admin dedi ki:

   Siz her ayın 5’inde yatan işsizlik maaşı bir önceki aya ait maaştır, o nedenle tam maaş yatmış olabilir.

 93. Hilmi dedi ki:

  Ben 5.5 senedir bir firmada calısıordum İşten çıkarıldım İşsizlik maaşına başvurdum onaylandı şimdi işe geri dönüş mahkemesi için başvuruda bulundum avukatım arabulucuyla göŕüşmüş arabulucuda diger karşı tarafın avukatıyla görüsmüş mahkeme acılmasın diye karşı taraf bana bi miktar para teklifi yaptı Ben şimdi bunu onaylasam benim işsizlik maaşım kesilirmi kesilirse kaç ay kesinti olur bana cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işe başlamayacaksanız kesilmez.

 94. D. ÜÇKAN dedi ki:

  Merhabalar; işsizlik maaşı alıyordum.
  İş bulup çalışmaya başladım. Haklı sebepten dolayı işimden bir hafta sonra ayrılmak zorunda kaldım. 22 Ekimde ssk çıkışım oldu.28 Ekimde işkura gidip bildirdim.
  Kayıt tazelendi. Fakat bu güne kadar geçen süreye rağmen hala sisteme geçmemiş. E devlette aralık ayı olarak sonlandırılmış. Oysa; 2020 şubat ayına kadardı.Bu ödeneğim tekrar devam edermi gelecek aylara uzatılırmı.
  Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konudaki açıklama İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. Eğer son işyerinde 120 günü doldurdunuzsa haklı sebeple de işten ayrılmış olduğunuz için size yeni şartlarla işsizlik maaşı bağlanır, eski maaşın devamı ödenmez yani.

 95. büşra dedi ki:

  Merhaba,
  6 aylık işsizlik maaşı hakkı kazandım, master için yurtdışına gidiyorum, dolayısıyla iş-kur’dan gelen teklifleri kabul edemeyeceğim. Kesilme ihtimali var mı yoksa okulum ya da ülke dışında olmam geçerli sebep mi ?
  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Normalde yurtdışına gitmek işsizlik maaşının kesilmesini gerektirmez, gelir getirici bir işte çalışmadığınız sürece. Ancak İş-Kur işsizlik maaşı alırken yurtdışına çıkan kişinin bildirim yapmasını istemektedir. Belki de iş teklifinde bulunmamak içindir.

 96. Kadri top dedi ki:

  Merhaba ben 3 aydır işsizlik maaşı alıyorum Aralık ayı emekli maaşı almaya başladım maaşım kesilirmi iş kura bildirim yapmam gerekirmi

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik Maaşı Alıyorken İş-Kur’a Bilgi Verilmesi Gereken Durumlar başlıklı yazıda da açıklandığı üzere İş-Kur’a bildirmeniz gerekir.

   1. ms dedi ki:

    Burada maaşı fiilen alıdığımız tarih mi yoksa almaya hak kazandığımız tarih mi baz alınıyor acaba.

    1. Admin dedi ki:

     Bildiğimiz kadarıyla İş-Kur ilk maaşın ödeme dönemini esas alıyor.

 97. Abdullah özkaya dedi ki:

  Merhaba işsizlik ödeneği alırken staj yapmaya başlasam.issizlik ödeneğim.kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazıda da açıklandığı üzere staj yapan yani staj nedeniyle sigortalı olan kişinin işsizlik maaşı kesilmez.

 98. Esra dedi ki:

  Merhaba hesaplamalarıma göre 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmıştım ama 8 ay aldım ve kesildi maaşım bu gibi durumlar neden olur ne yapmam gerekir neden kesildi acaba ?’

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda işsizlik maaşının hangi hallerde kesileceği açıklanmıştır, ya bu sebeplerden biri meydana geldi veya prim gün sayınıza göre 10 aylık değil 8 aylık işsizlik maaşına hak kazandınız, bunu biz bilemeyiz, ALO 170 veya İŞKUR’a sorabilirsiniz.

 99. Tuncay dedi ki:

  İszizlik alıyorum ise basliyacakdm olmadı ama sigortami yapmışlar o gün iptal etmişler sıkıntı cikarmi

  1. Admin dedi ki:

   Bir gün bile sigortalı gösterilmiş / çalışmış olmanız işsizlik maaşının kesilmesini gerektirir. Ancak daha sonra kalan süreye ait maaşınızı alabilirsiniz. Bu konuda İŞ-KUR’a bilgi vermeniz menfaatinize olur. (Bkz. İşsizlik Maaşı Alıyorken İş-Kur’a Bilgi Verilmesi Gereken Durumlar)

 100. Volkan dedi ki:

  Merhabalar,
  1997 tılından beri sigortalı olarak çalışıyorum. Yaklaşık ödenmiş 7500 prim gün sayım var. 25 yıl çalışma süremin dolmasına 2 yıl kaldı. 2020 Temmuz ayı içerisinde işten ayrılarak köye yerleşmeyi ve hayvancılıkla uğraşmayı düşünüyorum. Bunun için çiftçi kayıt sistemine ve ziraat odasına kayıt oldum. Şu anda sigortalı çalıştığım için çiftçi bağkur başlatılmadı. Bunların ışığında;
  1-) Temmuz ayında sigortalı işimden ayrıldığım zaman çiftçi bağkur otomatik olarak başlar mı? İşten ayrıldığımı SGK ya bildirmem gerekiyor mu?
  2-) Benim ssk prim günüm dolalı çok uzun zaman oluyor. Çiftçi Bağkurlu olmak istemiyorum. Bağkurun başlamasını istememe gibi bir hakkım var mı?
  3-) Şu anda çalıştığım iş yerinde kesintisiz 7 yıldır çalışmaktayım. 3600 gün yasasından dolayı işten ayrılınca işsizlik ücreti alabilir miyim. ?
  4-) Eşim devlet memuru, Herhangi bir işim ve sağlık güvencem kalmayacağı için kendimi onun üzerine kaydettirerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?
  5-) Eğer çiftçi bağkur zorunlu ise SSK’dan Bağkur’a geçmek ileride emeklilik açısından bir dez avantaj sağlar mı? Bu durumda son prim çiftçi bağkur’dan yatacağı için Bağkur ‘dan mı emekli olurum.
  Çok soru sordum, kusura bakmayın ama bu konularda bilgiye ihtiyacım var. İlgilenirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşten ayrılmanız halinde 3600 günle kıdem tazminatı alabilirsiniz, ancak işsizlik maaşı alamazsınız. Ziraat Odası kaydınız olduğu için Ziraat Odası’nın sizi SGK’ya bildirmiş olması gerekir, bu nedenle de sigorta çıkış tarihinizin ertesi gün Tarım BAĞ-KUR devreye girer. Ziraat Odası kaydınız olduğu sürece Tarım BAĞ-KUR sigortalılığı zorunludur. Eğer şartlarınız tutuyorsa muafiyet belgesi alıp bu zorunluluktan kurtulabilirsiniz. Tarım BAĞ-KUR prim gün sayınız 1260 günün altında olduğu sürece SSK şartlarında emekli olabilirsiniz, 1260 gün olduğunda veya 1260 günü geçtiğinde BAĞ-KUR emeklilik şartlarına tabi hale gelirsiniz.

 101. Abdullah dedi ki:

  Merhaba benim 2017 den 6 ay işsizlik ödeneği aldım son ay 450 yatacagina tam yatmıştı bende PTT den aldigim için anlamadım şuan avukata düşmüş icra yoluyla alacaklar benim nereye itiraz etmem lazım birde işten cikarilirsam bu halde işsizlik alabilirmiyim hani iskurdan icralık olduğum halde …

  1. Admin dedi ki:

   Normalde avukata düşmeden, icra yoluna başvurulmadan önce size ödeme emri gönderilmiştir ama haberiniz olmamıştır muhtemelen. Bulunduğunuz yerdeki İş-Kur’a başvurun. Öte yandan işsizlik maaşı almayı hak edecek şekilde işten çıkmanız veya çıkarılmanız halinde size işsizlik maaşı yine bağlanır, ancak İş-Kur ödeyeceği maaştan borcunuza karşılık kesinti yapabilir.

 102. Cengiz subaşı dedi ki:

  3 yıl calıştığım isyerinden çıkarıldım işsizlik maası almaya başladım 1,5 ay sonra tekrar aynı işyerine çağrıldım ve işbaşı yaptım işsizlik maaşım kesilmeden yatmaya devam etti ve bende aldım. 1 yıl sonra sigortamın yapılmadığını öğrendim şimdi sigortasız calıştırıldığım için dava açtım bu durum da işkur bana bir yaptırımda bulunurmu

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işsizlik maaşı aldığınız ayları kapsayacak şekilde hizmet tespit davasını kazanırsanız ve o aylara ilişkin sigortalılığınız sağlanırsa, İş-Kur bunu fark etmesi halinde o aylara ait aldığınız işsizlik maaşını faiziyle birlikte geri alır.

 103. Volkan ceyhan dedi ki:

  Merhaba 1260 gün primim var ancak 8 ayda isiszlk maaşım kesildi ..bu durum neden kaynaklı olmuş olabilir

  1. Admin dedi ki:

   İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru üç yıllık süre içinde 900 prim günü olana 240 gün yani 8 ay işsizlik maaşı ödenir, bundan dolayı kesilmiş olabilir. Sebep bu değilse ALO 170’e sorabilirsiniz.

 104. Alper dedi ki:

  İşsizlik alırken tarım bağkuru yaptırdım işsizlik maaşım kesilir mi.

  1. Admin dedi ki:

   Kesilir. İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 105. Nüsret dedi ki:

  Merhaba ben işsizlik ödeneği alırlık eskiden çalıştığım yerde 2 ay sıgorta girişi yapılmış ve benim haberim olmadan yapılmiştır. İşkur dan aranıp ödenen paranın geri alınacağını söylediler bu durumda ne yapmam gerekiyor. Şikayet hakkım varmıdır?
  Bide sigorta yatırılırken maaşın kesilmesi lazımdı ama herhangi bir kesilme olmadı.

  1. Admin dedi ki:

   Çalışmadığınız halde sigortalı gösterildiğiniz işyerinden önce adınıza yapılmış olan o iki aylık sigortalı bildiirmin iptali için aylık prim ve hizmet belgesi vermelerini isteyin, vermezlerse işyerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğüne konuyla ilgili şikayet dilekçesi vermeniz gerekir.

 106. Serkan karadağ dedi ki:

  Ben issizlik maasi aliyorum yanliz askerlik yasim geldi muane oldum yerim beeli olana kadar issizlik maaasim kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Resmi olarak askerlik sürenizin işlemeye başladığı tarihten geçerli olmak üzere kesilir, ancak hak kaybınız olmaz, askerlik dönüşü kalan süreye ait işsizlik maaşını alabilirsiniz.

 107. ALİ ALICI dedi ki:

  merhaba işsizlik maaşı alırken iş başvurusunda bulunduğum firmaların 3 ünden davet mektubu gelmiş 2 sinin günü geçmiş diğer firmayı aradım görüşmek istedim gelmenize gerek yok dedi bende randevuyu iptal ettim . işsizlik maaşım kesildi
  işkur subede dilekçe doldurdum.açılır dediler fakat maaşımı kesen şube dilekçeyle açılmaz diyo .ne yapmalıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazının “Aşağıda Belirtilen Hallerde İşsizlik Maaşı Kesilir ve Kesilen Maaş Tekrar Başlatılmaz” başlıklı bölümünde, iş davetiyesinin geçerli bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik maaşının bir daha başlatılmamak üzere kesileceği belirtilmiştir. Yazıda yer alan açıklamalar, İş-Kur uygulamaları doğrultusunda yazılmıştır.

 108. Alamettin kral dedi ki:

  Merhabalar.
  6 ay Issizlik maaşı baglanilan bir kişi, 1 ay maaş aldıktan sonra, sigortalı bir işe başladığında, işsizlik maaşının kesilmesi gerekmiyor mu?

  Sigortası başladıktan sonra, işsizlik maaşı kendisine verilmeye devam eden bir kişi, ne gibi bir işleme tabi tutulur?

  1. Admin dedi ki:

   Normalde kesilmesi gerekiyor, ancak İŞKUR durumu fark etmediyse maaşı ödemeye devam eder, daha sonra ise çalışılan süre için ödenmiş işsizlik maaşını faiziyle birlikte geri ister. Burada işsizlik maaşı alan kişide sorumluluk, İş-Kur’a 15 gün içinde bildirimde bulunması gerekirdi. (Bkz. İşsizlik Maaşı Alıyorken İş-Kur’a Bilgi Verilmesi Gereken Durumlar)

 109. Soner dedi ki:

  Merhaba
  İşsizlik maaşı alıyordum 8 ay hakkım vardı bunun 5 ayını kullandım 02.01.2020 tarihinde yeni işe girdim aynı gün bırakmak zorunda kaldım işsizlik maaşım sigorta girişi olduğu için kesildi diğer çalıştığım yerden kalan 3 aylık işsizlik maaşımı almaya devam edebilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ?İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 110. erhan dedi ki:

  3 ay önce işten çıkartıldım işsizlik maaşı almaya hak kazandım yakın zamanda babam vefaat etti babama ait(doğrudan gelir desteği ) çks dosyasını üzerime yaptırdıktan sonra işsizlik ödeneğimin kesildiği mesajı geldi ve otomatik çifçi sigortasına dahil edilmişim .hiç kimse de uyarmadı işsizlik maaşın kesileceğini.tekrar işsizlik maaşımı nasıl alabilirim .yardımcı olabilir

  1. Admin dedi ki:

   Önce ziraat odası kaydınızı sildirmeniz, ardından SGK’ya başvurup Tarım BAĞ-KUR sigortalılığınızı sona erdirmeniz gerekir. Ancak bunları yapmadan önce İŞ-KUR ile görüşüp Tarım BAĞ-KUR sigortasından çıkışınızın yapılması halinde işsizlik maaşınızın tekrar başlatılıp başlatılmayacağını öğrenin, çünkü bazı durumlarda kesilen işsizlik maaşı tekrar başlatılmaz.

 111. Necdet dedi ki:

  merhaba işten çıkarıldığım son üç yıl içerisinde 2 gün raporlu olmam sebebiyle işvren sigortamı 2 gun eksik yatırmış bu durumdan dolayı 8 ay maaş alabildim mevzuat bu konuda tam olarak nasıldır,teşekkürler şimdiden

  1. Admin dedi ki:

   İşçi – işveren arasında aksine bir anlaşma yoksa, normalde işveren istirahatli (raporlu) olduğu günler için işçiye ücret ödemek zorunda değil, dolayısıyla istirahatli günler için SGK’ya çalışma bildirmek ve prim ödemek zorunda da değil.

 112. Hasan dedi ki:

  Merhaba issizlik maas alırken yurt dışına çıkarsam maaşım kesilirmi kesilmemesi için ne yapmaliyim

  1. Admin dedi ki:

   Normalde yurtdışına çıkma işsizlik maaşının kesilmesini gerektiren bir sebepler arasında yer almıyor, eğer yurtdışında gelir getirici bir işte çalışmayacaksanız. Ancak İŞKUR sizi iş bulup davetiye gönderirse yurtdışında olduğunuzdan bu davete icabet edemeyeceğiniz için maaşınız kesilir. Öte yandan işsizlik maaşı alıyorken ikamet adresi değişen kişinin 15 gün içinde İş-Kur’a bildirmesi gerekir. (Bkz. İşsizlik Maaşı Alıyorken İş-Kur’a Bilgi Verilmesi Gereken Durumlar)

 113. Yasin dedi ki:

  Merhaba 8 aylik işsizlik ödeneği hak ettim yalnız belirli aralıklarla 15 er günlük sigortalı işler var yıllık izin dinlendirici gibi bu giriş çikîşlarim işsizlik ödeneğini çalıştığım sürece kesildiğini biliyorum yalnız tekrar işsizlik ödenegim başlarmi yoksa işkur sen 15arti 15arti çalıştın ödeneğini keseriz dermi.?

 114. mert dedi ki:

  sadace 4 gün için gidilecek yurtdışı tatil seyahatini de bildirmek zorunda mıyız? belirtmezsek ne olur?

  dğer sorum ise; işkur un bize bulduğu her işin mülakatına gitmek zorunda mıyız? belki uzak, belki teklif eden firma hoşuma gitmedi, vs…benden bir açıklama mı istenecek neden görüşmeye gitmediniz diye?

 115. Emine dedi ki:

  Mrb işkur üzerinden kendi sayfamdan ise başvuru yaptım firma gormeden veya davet göndermeden geri cekersem başvuruyu iptal et yaparsam bişey olur mu işsizlik ödeneği alıyorum

  1. Admin dedi ki:

   Sizin iş başvurunuzu geri çekmeniz işsizlik maaşınızın kesilmesini gerektirmez, İŞKUR size iş bulur – önerir, siz o öneriyi dikkate almaz, gerekçesiz reddederseniz o zaman işsizlik maaşınız kesilir.

 116. Emre dedi ki:

  İşsizlik maaşı alıyorum son 3 ayım kaldı maaşı çekme hakkım olarak ve ben polis okulunu kazandım.Okulda bizi sigorta kapsamına alacaklar tabiki bu sigorta gelir getirici bir nedenden değil okul eğitimi nedeni ile olacak.Kalan işsizlik maaşım bu sebepten kesilebilir mı?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu Bu konu İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazıda ayrıntılı açıklanmıştır.

 117. mert dedi ki:

  merhaba. sadace 4 gün için gidilecek yurtdışı tatil seyahatini de bildirmek zorunda mıyız? belirtmezsek ne olur, sistem otomatik bizi bulur mu?
  dğer sorum ise; işkur un bize bulduğu her işin mülakatına gitmek zorunda mıyız? belki uzak, belki teklif eden firma hoşuma gitmedi, vs…benden bir açıklama mı istenecek neden görüşmeye gitmediniz diye?

  1. Admin dedi ki:

   İş-Kur yurtdışına çıkışın, iş teklif edeceği veya başka bir nedenle ulaşabilmek açısından bildirilmesini istiyordur herhalde, İş-Kur açıklamasında yurtdışına çıkışın bildirilmesiyle ilgili bir süre sınırı belirtmemiş. Öte yandan teklif edilen her iş için görüşmeye gidilmesi gerekir, ama şartlar tutmuyorsa teklifi kabul etmek zorunlu değil, mazeretsiz teklif edilen iş için görüşmeye gidilmezse işsizlik maaşı kesilebilir.

 118. Yasin dedi ki:

  Merhaba. 18.01.2019 işe başladım 31.12.2019 da 18 kodla çıkış verildi. İşsizliğe başvuru yapmadım. 17.01.2020 işe girdim. anlaşamadım çıktım 29.01.2020 işsizliğe başvuru yaptım onaylandı. 31.12.2020 çıkış gösterildi. İşverenin geç bildirmesi den kaynaklı SSK giriş işlemi 10.02.2020 işleme alınmış. İşsizliğin devam eder mi yoksa kesilir mi.

  1. Yasim dedi ki:

   31.01.2020 de çıkış gösterildi

  2. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşına maaşına yaptığınız başvuru onaylandığına göre başvuru tarihinden önce işveren sigorta çıkışınızı vermiş demektir, aksi halde sigortanız devam ediyor göründüğünden onaylanmazdı.

 119. Sevda dedi ki:

  Merhaba benim son çalıştığım yerden toplam 1194 gün lük sigortam yattı benim 1080 günden fazla çalışmama dan dolayı 10 ay işsizlik ödeneği hakkım varken neden 8. Ayda kesildi tekrar bağlanma durumu olur mu
  Yardımcı olabilir misiniz bi fikri veya bilgisi olanlar olanlar

  1. Admin dedi ki:

   Sebebini sadece İŞKUR bilir, ALO 170’den sorabilirsiniz.

 120. Ümit ÇİÇEK dedi ki:

  Kolay gelsin ben işsizlik maaşı alırken kaza gecirdim maaşimı kestiler şu an 2 ay raporluyum devamında gelecek. İşsizlik maaşı alamıyorum rapor parasında alamıyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Admin dedi ki:

   İş-Kur ile görüşmenizde fayda var, kaza geçirmiş olmanız işsizlik maaşınızın kesilmesini gerektirecek bir durum değil. Normalde istirahat raporu, dolaysıyla da rapor parası alan kişinin bu süre içerisinde işsizlik maaşı kesilir, ancak siz işten ayrılmış olduğunuza göre rapor parası almanız da söz konusu olmadığından, maaşın kesilmesinin başka bir sebebi olabilir.

 121. MUSTAFA AK dedi ki:

  Merhaba. Son 3 yıla ait 750 gün prim günüm bulunmaktadır. 18 Ocak 2020 tarihinde çalıştığım iş yerinden kendi isteğimle ayrıldım. 1 ay 4 gün sonrada yani 22 Şubat 2020 tarihinde yeni bir işyerinde işe başladım. 23 sün sonra yani 15 Mart 2020 tarihinde ise iş verenim beni işten çıkardı. Şuan işsizim. Kısacası en sondan bir önceki iş yerinden kendi isteğimle ayrıldım ve 1 ay 4 gün sonra iş buldum ve oradanda 15 gün çalıştıktan sonra işten çıkardılar. En son işe başlamadan 1 ay 4 günlük bir boşluğum var. Ben bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim? İşsizlik maaşı alma koşullarında “Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak” yazmaktadır. Buna göre ben işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Son 120 gün içerisinde işten çıkış-işe giriş nedeniyle hizmet akdinde boşluk varsa 120 gün şartı yerine getirilmemiş sayılır, nedenle işsizlik maaşı alamazsınız, ancak isterseniz İş-Kur’un internet sitesinden yine da başvurun.

 122. Erhan dedi ki:

  Selam SGK li bir işte çalışıyordum işten çıktım ziraat odasına kayıtlı yim fakat Tarla az olduğu için bagkurdan muaf oldum. Bu durumda işsizlik maaşı alabilrmiyim.saygilar…

  1. Admin dedi ki:

   Tarım BAĞ-KUR sigortalısı sayılmadığınız için, diğer şartları da taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 123. Altuğ dedi ki:

  İyi günler. 2018 yılı Kasım ayında işten çıkarıldım. 8 ay boyunca işsizlik maaşı aldıktan sonra Temmuz 2019′ da yeni bir iş yerinde çalışmaya başladım. Mart 2020 ‘de tekrar işten çıkarıldım . Kalan işsizlik maaşı hakkım 1 ay. Bu ödemeyi aldıktan sonra tekrardan son çalıştığım yer üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapabilme hakkım var mı acaba? Bu konuda bilgilendirme yapabilirseniz çok makbule geçer.

  Saygılarımla,

  1. Admin dedi ki:

   Siz işsizlik maaşı için tekrar başvurun, eğer son çalıştığınız işyerinden ayrılmanız nedeniyle işsizlik maaşı almayı hak etmişseniz zaten size yeni bir işsizlik maaşı bağlanır, her hak etmemişseniz, önceki hakkınızdan kalan 1 aylık maaş ödenir. (Bkz. İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ?)

 124. ZÜLFİKAR dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam 31 mart 2019 tarihinde isten cikarildim issizlik e başvuru yaptım onaylandi 3 gün sonra baska işe girdim issizliginiz kesildi diye mesaj geldi daha hiç işsizlik maaş almadım simdiki calistigim yerde nisan 2020 1 ay boyunca kapalı olcak kisa calisma ödeneğine başvuru yapcaklar benim sorum hocam kisa calisma ödeneği alabiliyormuyum
  Alirsamda 2019 daki issizlik tutarinimi yoksa en düşük 1752 kisa calisma odengindeki gibimi alıyorum hocam saygilarimla

  1. Admin dedi ki:

   Aleykum Selam, aynı konuda İşsizlik Sigortası – Kapsama Girenler – İşsizlik Maaşı Alma Şartları – Ödeneğin Süresi ve Miktarı başlıklı yazının altına yazmış olduğunuz sorunuz cevaplanmıştır.

 125. Doğanay Artıran dedi ki:

  Merhaba çalıştığım fabrika corona hastalık nedeniyle 3 ay kapandı bende servis şoförlüğü işi buldum ancak ayda 8 günlük sigorta yapılması gerekiyormuş sigorta yapılırsa devletin vericeği kısa çalışma ödeneği kesilirmi servis firması beni parttime olarak göstericek şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Yönetmelikte kısa çalışma ödeneği alanların işe girmesi halinde ödeneklerinin kesileceği belirtilmiştir.

 126. Mahmut YILDIZ dedi ki:

  Merhaba 2018 yılı işsizlik maaşı haziran ayında son buluyor.5 ay yaralanmış olacağım .2015 yılı işsizlik maaşına hak kazanmistim 1 aydan az yararlandım.is bulduğundan haziran ayı işsizlik maaşım bitince 2015 yılı işsizlik maaşı nasıl yararlanırim hiç bir işyerine giremedim .3140gunum var

  1. Admin dedi ki:

   2015 yılından kalan süreye ait işsizlik maaşını almanız mümkün değil, bu konudaki açıklama İşe Girdiği İçin İşsizlik Maaşı Kesilen Kişi Tekrar İşsiz Kalırsa Yine Maaş Alabilir mi ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

 127. erkan dedi ki:

  merhaba 5 aydır işsizlik maaşı almaktayım üzerime kayıtlı yurt dışındaki ablama ait kira geliriolan bir daire var bunun kira vergisi beyanını maliyeye yaparsam işsizlik maaşım kesilirmi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır kesilmez, kira geliri vergi beyannamesi vermeniz maaşınızın kesilmesini gerektiren bir durum değildir.

 128. mert dedi ki:

  yorumlama neden yapılmadı yazdığım

  1. Admin dedi ki:

   Sayın ziyaretçimi hangi yazdığınızı kastediyorsunuz bilmiyoruz, ancak imkanlara ölçüsünde soru içeren yorumlara bir – iki gün içerisinde cevap yazıyoruz.

 129. mehmet bozaslan dedi ki:

  merhaba ben işsizim ve şuan işsizlik maaşı almaktayım.sorum iş kurun girişimcilik programına katılsam işsizlik maaşım kesilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazıda da belirtildiği üzere İŞKUR kursiyeri olanların işsizlik maaşı kesilmiyor, kesilip kesilmeyeceğini kurs için İŞKUR’a başvururken yine de sorun.

 130. Bayram dedi ki:

  İlk sigortali ise girişim salgın yüzünden fabrika kapandı ve işsizlik maasi alamadım maaş almak için ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzu biraz daha anlaşılır yazarsanız cevaplamaya çalışırız.

 131. Ercan dedi ki:

  Iki yil once işsizlik maasi aliyodum ise girince kesildi simdi tekrardan basvurdum ve eskiden yarim kaldigi icin tekrar almaya basladim ams aldigim maas 750 civari bu kadar az olmasi neden ceva verilirse cok sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzu biraz daha anlaşılır yazabilirseniz cevaplamaya çalışırız. Örneğin “ams aldigim” ifadesinden neyi kastettiğinizi anlayamadık.

 132. Ali dedi ki:

  Merhaba üzerime dükkan var işten çıkaracaklar işsizlik maaşı alabilir miyim yardımcı olur musunuz

  1. Ali dedi ki:

   Merhaba üzerime dükkan var ayriyeten fabrika da çalışıyorum çalıştığım fabrikadan çıkaracaklar işsizlik maaşı alabilir miyim

   1. Admin dedi ki:

    Üzerinize dükkan olduğuna göre vergi mükellefiyetiniz vardır, dolayısıyla çalıştığınız işyerinden çıkışınızın verildiği günün ertesi gün BAĞ-KUR sigortalılığınız devreye girer ve işsizlik maaşı alamazsınız, bu nedenle İŞKUR’a başvurmayın bile. İŞKUR belki durumu fark etmeyip işsizlik maaşı bağlar, ancak daha sonra faiziyle birlikte geri alır.

 133. Hamdullah dedi ki:

  İyi günler nisan ayında kısa çalışma ödeneği almaya başladım ama başka bi işyeri tarafından çalışmadığım halde nisan ayında full Sigorta girişim görünüyo aradım yanlışlık olduğunu söyleyip iptal ettiler ama kısa çalışma ödeneğim kesildi ne yapmam lazım ?

  1. Admin dedi ki:

   Tekrar İŞKUR’a başvurun.

 134. Yahya dedi ki:

  İşsizlik maaşı aldıgım donemler geriye dönük olarak toplu sigorta ödemesi kabul ederim sgk

 135. Candan dedi ki:

  Merhabalar, işsizlik maaşı alırken şahıs şirketi açılırsa işsizlik maaşı ödemesi sona erer mi?

  1. Admin dedi ki:

   Şahıs şirketinden kastınız nedir bilmiyoruz ancak yönetim kurulu üyesi olmayan anonim şirket ortakları hariç şirket ortakları zorunlu 4/b (BAĞ-KUR) sigortalısı sayıldığından, işsizlik maaşı kesilir, İŞKUR fark edip kesmese bile daha sonra şirket ortaklığının başladığı tarihten sonrası için ödemiş olduğu işsizlik maaşını İŞKUR faiziyle birlikte geri ister.

 136. Kerim duygucu dedi ki:

  İşsizlik maaşı alırken sigortalı bir işe girdim fakat dedikleri kriterleri yerine getirmediler ve 4. Gün sonunda işten ayrıldım ve 6 ay daha işsizlik maaşım vardı bu maaşı geri nasıl alıcaz

  1. Admin dedi ki:

   Tekrar İŞKUR’a başvurmanız halinde kalan 6 aya ait işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 137. Ramazan dedi ki:

  Anadolu Hayat sigortası yaptırdım maaşım kesildi geri alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Hayat sigortası yaptırmış olmak işsizlik maaşının kesilmesini gerektiren durumlar arasında yer almıyor. İŞKUR ile görüşün. (Bkz. İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar)

 138. muhammed alnamla dedi ki:

  işsizlik maaşı alıyordum, ve hala işsizim ama maaşım kesildi ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Eğer süresi bittiyse yapacak bir şey yok, bulabilirseniz yeni bir işe girmeniz gerekir. Süre bitmeden kesildiyse de İŞKUR veya ALO 170’den sebebini sorabilirsiniz.

 139. Pervin dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 4 ay işsizlik maaşı aldım daha sonra doğum borçlanması yaparak emekli oldum. Fakat işsizlik maaşım yine yatırılmış. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum .

  1. Admin dedi ki:

   Para banka hesabınıza değil de T.C. Kimlik Numaranız adına PTT şubesine yattıysa parayı çekmeyin, ayrıca İŞKUR’a bildiri. Çünkü İŞKUR daha sonra sizden emeklilik başlangıç tarihinizden sonrası için yaptığı işsizlik maaşı ödemelerini faiziyle geri ister.

   1. Pervin dedi ki:

    Malesef banka hesabıma yatmış. Bildirmem gerekmez diye düşümüştüm. Teşekkür ederim

 140. Muhammed dedi ki:

  Merhaba.
  Askerlik sebebiyle işten ayrılmıştım. Çalışma sürem yaklaşık 50 ay idi. Buraya kadar herşey normal işsizlik maaşında bağlandı. Ancak e-devlet üzerinden baktığımda toplam 9 ay hakedişimin olduğu görünüyor. 50 ay boyunca 1 gün bile devamsızlığın olmamıştır. 10 ay boyunca almam gerekmiyor mu bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler, sağlıcakla.

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı 6 ay, 8 ay veya 10 ay süreyle ödenir. 9 ay işsizlik maaşı ödenmesi şeklinde bir uygulama yok normalde. Ancak siz 1 aylık süre geçtikten sonra başvurdunuzsa, gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşüldüğünden, sizin hak ediş süreniz 10 yerine 9 ay olarak belirtilmiş olabilir.

 141. Selahattin dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ayın 1’inde iş başı yapcam. Maaşım 1 ile 4 arası yatiyo son maaşımı alabilirmim. bide SGK bildirmem gerekiyo mu issizligime 2 ay var daha

  1. Admin dedi ki:

   Kastettiğiniz işsizlik maaşı ise ayın 1’i ile 4’ü arasında yatan maaş bir önceki aya ait maaş olduğu için alabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR’a bilgi vermeniz gerekir.
   https://www.isvesosyalguvenlik.com/issizlik-maasi-aliyorken-is-kura-bilgi-verilmesi-gereken-durumlar/

 142. Uğur dedi ki:

  Beş aydır kısa çalışma ödeneği aldım Ağustos ayının ödemesini ne zaman alicaz sistemde tarih de yok . Bide ödemesi kesilmiş yazıyor ama şirket biz başvuruyu daha önce yaptık diyor işkur sadece sisteme girmemiş diyor sisteme bakıyorum sistemde bişey gözükmüyor

 143. Orhan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben vekaletname aldim birisinden vekaletname alirken işsizlik maaşı kesilirmi araba devri için vekaletname aldım
  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Vekaletname almakla veya birine vekalet vermekle işsizlik maaşı kesilmez.

 144. Orkun dedi ki:

  Merhabalar, İşsizlik ödeneğini 2 ay aldım Ağustos ve Eylül’ün 5’inde daha sonra 29 ekim de yeni bir işe başladım fakat sigortamı 3 eylül tarihinden başlatmış.Bu durumda işkura haber veremedim 15 günlük süresi geçmiş durumda ve eylül ayında 2 günlük bir kayıp söz konusu. İşkur sadece 2 gün içinmi faizi ile geri talep edecek yoksa ekim ayınıda dahilmi edecek.2 Ekim de tekrar çıkışımı yaptılar. Ayrıca işsizlik maaşımın geri kalanı kesilecekmi almaya devam edebilecekmiyim.Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR’un her ayın 5’inde ödediği işsizlik maaşı bir önceki aya ait maaştır, dolayısıyla 5 Ekim’de hesabınıza yatan maaş Eylül ayı maaşı olduğundan eylül ayına ait iki günlük maaşı İŞKUR geri alır herhalde. Yalnız işçinin sigortasını işe başladığı tarihten sonra başlatmak nasıl mevzuata aykırı ise önce başlatmak da mevzuata aykırı, bu nedenle işyeriniz iptal prim belgesi vererek bu durumu düzeltebilir.

 145. İlyas yılmaz dedi ki:

  Tazminat almayan bir kadın evlense b işsizlik maaşı alabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Tazminattan kastınız kıdem tazminatı ise evlenme nedeniyle işten ayrılan kadın işçi kıdem tazminatı alabilir. Ancak işsizlik maaşının tazminatla bir ilgisi bulunmayıp, kıdem tazminatı alsın – almasın fark etmez, evlenme nedeniyle işten ayrılan işçi işsizlik maaşı alamaz.

 146. RG dedi ki:

  Iyi günler ben bir firmada yaklaşık 6 yıldır sigortali calisiyorum birde 2 yil önce actigim şahıs firmam var yanliz firmamdan henüz bir gelir elde etmedim eger isten cikarilirsam issizlik maaşı alabilirmiyim yada isten cikarilmadan ne kadar önce firmayı kapatırsan issizlik maaşı alabilirim yorumlarsaniz cok sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Şahıs firmanız olduğuna göre vergi mükellefisinizdir. Bu nedenle sigorta çıkış tarihinizin ertesi gün 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığınız devreye girer, dolayısıyla işsizlik maaşı alamazsınız. İşten çıkıştan önce vergi mükellefiyetinizi sona erdirmiş olursanız sorun çıkmaz.

 147. Serkan dedi ki:

  Vefat eden kisinin işsizlik masi kesiliyor biliyoruz da peki mesajla 18 de vefat etti diyelim bu 18 ne kadar olan kısım aynı hesaba yatiyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Genelde her ayın işsizlik maaşı takip eden ayın 5’inde kişinin hesabına yatırılır. Dolayısıyla işsizlik maaşı peşin ödenmediğinden, kişi eğer ayın 18’nde vefat etmişse o tarihe kadar olan işsizlik maaşı ödenir herhalde. Öte yandan ölen sigortalı işsizlere yapılan fazla ödemeler tahsil edilmez. Sadece, kişinin emanet hesabında ve PTT’de çekilmeyen tutarlar varsa, bu tutarlar fazla ödeme tutarından mahsup edilir.

 148. Yahya dedi ki:

  Emekli oldum işsizlik odenegimden nasıl dusurebilirim

  1. Admin dedi ki:

   Gecikmeden İŞKUR’a dilekçe vermenizde fayda var. İsterseniz İŞKUR’a gitmeden önce ALO 170 ile görüşün veya İŞKUR’un https://esube.iskur.gov.tr/ internet sayfasına bakın, belki işleminizi oradan yapabilirsiniz.

 149. Meltem. dedi ki:

  Ücretli ögretmenlikte issizlik maasi kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalı olarak SGK’ya bildirileceğiniz için kesilir.

 150. Neslihan dedi ki:

  İşkura iş başvurusunda bulunduğumuz zaman işsizlik ödeneğim kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   İş başvurusunda bulunduğunuz zaman işsizlik maaşınız kesilmez, işe girerseniz işsizlik maaşınız kesilir.