DOLAR 7,8413
EURO 9,3733
ALTIN 449,93
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

İşten Çıkış Kodlarına Göre İşsizlik Maaşı Alınabilecek Durumlar

04.10.2016
A+
A-

İşten ayrılanlara işsizlik maaşı ödenebilmesi için gerekli diğer şartlar yanında işçinin hangi sebeple işten çıktığına veya çıkarıldığına yani SGK’ya bildirilmiş olan işten çıkış koduna da bakılmaktadır.

İşten çıkan veya çıkarılan işçinin işsizlik ödeneği (maaşı) alabilmesi için gerekli şartların başında; işten ayrılma tarihinden önceki son üç yıl içerisinde en az 600 prim günü olması ve son 120 günü sigortalı çalışarak geçirmiş olması (hizmet akdinde son 120 gün içinde kesinti olmaması) şartlar aranmaktadır. Ayrıca İŞKUR, işsizlik maaşı için başvuran kişinin bu iki şart yanında hangi sebeple işten çıktığına veya çıkarıldığına da bakmaktadır. Bunun tespitini ise işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesindeki işten çıkış bilgilerini esas alarak yapmaktadır. Bu bildirgede de işten çıkış sebebi kod girilerek belirtilmekte olup, bu kodlar Pratik Bilgiler / SGK İşten Çıkış Kodları sayfasında yer almaktadır.

Çalışanların hangi sebeple işten çıktığında (istifa ettiğinde) veya işten çıkarıldığında işsizlik ödeneği alabileceği Hangi Sebeplerle İşten Çıkanlar / Çıkarılanlar İşsizlik Ödeneği Alabilir ? başlıklı yazıda belirtilmiş, ancak bu yazıda kodlara yer verilmemiştir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesindeki “15 – Sigortalının işten ayrılış nedeni (kodu)” bölümüne girilen işten çıkış koduna göre çalışanın işsizlik maaşı alabileceği veya alamayacağı durumlar ise aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Not: Hangi işten çıkış sebebine göre hangi işten çıkış kodunun verileceği SGK İşten Çıkış Kodları sayfasında belirtildiğinden, aşağıdaki tabloda sadece işten çıkış kodlarının İŞKUR sistemindeki karşılığı belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)

Bildirgede Belirtilen İşten Çıkış Kodu İŞKUR Sistemindeki Karşılığı

İşsizlik Ödeneği (Maaşı) Alıp Alamayacağı

01

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

02

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

03

İstifa

Alamaz

04

4447/a

Alır

05

4447/d

Alır

08

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

09

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

10

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

11

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

12

Askerlik

Alır

13

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

14

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

15

4447/a

Alır

16

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

17

4447/e

Alır

18

4447/e

Alır

19

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

20

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

21

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

22

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

23

4447/b

Alır

24

4447/b

Alır

25

4447/b

Alır

26

İşçinin Kusuru

Alamaz

27

4447/c

Alır

28

4447/c

Alır

29

İşçinin Kusuru

Alamaz

30

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

31

4447/g

Alır

32

4447/f

Alır

33

4447/b

Alır

34

4447/e

Alır

35

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

36

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz (İşyerinin KHK ile kapatılması nedeniyle fesih ise hak alır)

37

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

38

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

39

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

40

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz (Kamuya geçiş hakkı olmayanlar alır)

41

Kapsam Dışı Fesih

Alamaz

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Turgay dedi ki:

  19 zun anlamı açılımı nedir detaylı bilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Mevsim bitimi nedeniyle iş akdinin sona ermesidir.

 2. Emre dedi ki:

  Benim çıkışım verilecek yarın şirket tarafından ama 19 09 2018 de 3 günlük raporum var işsizlik ala bilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işten çıkış kodunuzu işsizlik maaşı almanızı engellemeyecek şekilde verilirse ve prim gün sayınız da yeterliyse aldığınız 3 günlük istirahat buna engel olmaz. (Bkz. İşsizlik Sigortasında Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Haller Nelerdir?)

 3. Murat kılıç dedi ki:

  Ben 29. Maddeden çıkarıldım tazminat alamadım işsizlik maaşı alamadım başka işe girdim 120 günü tamamladım buradan acaba alabilirmiyim 6350 primim var son 3 senede ödendi

  1. Admin dedi ki:

   Şimdiki işyerinizden işsizlik maaşını hak edecek şekilde ayrılırsanız, yani işten çıkış kodunuzu işsizlik maaşı almanıza engel olmayacak bir kod olarak gösterirlerse işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 4. isimsizz dedi ki:

  işyerinde şahit oldugum ahlak dışı nedenlerden durmak istemiyorum fakat olayı uzatma taraftarı da değilim . ama tabiki kıdem ve işsizlik maaşını istiyorum mağdur bırakıldığım için.23 kod la istifa etmem söyleniyor.bunun kıdem ve işsizlik anlamında sorun olmayacagına garanti verilebiliyor mu .almam için yeterli bir çıkış kodu mu 23. ?

 5. sinan dedi ki:

  Merhabalar, Bugün itibariyle sigortamı kontrol ettiğimde 15. maddeden sigortam sonlanmış ve 16. maddeden sigortam başlamış olarak görünüyor. Size sorum geçmiş yıllara ait tazminat haklarım kaybolur mu ?

 6. Ahmet dedi ki:

  İKT/İÖ issizluk maasi basvurusunda bulundum kontrol ettigimde e devletten İĶT/İÖ yaziyor ben maas alabilecekmiyim alaamiycaķmiyim Ben issizlik masii albilecekmiyim teşekkürler

  1. nuri şen dedi ki:

   23 İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih – KIDEM VE İŞSİZLİK ALIRSINIZ
   İHBAR TAZMİNATI ALAMASSINIZ

 7. Çetin dedi ki:

  Slm admin benim bir sorum olacak cevaplarsaniz cok memnun olurum benim 1300 gun bagkurum var bunu uzerine su an sskli olarak calisiyorum 2300 gun ssk pirimi ekleyip taplamda 3600 ze tamamlayip 3600 den yaralanip tazminat alabilirmiyim saygilar iyi aksamlar

  1. Admin dedi ki:

   Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise alabilirsiniz. (Bkz. 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ?)

 8. Bülent bozkurt dedi ki:

  İkt/iö ne demektir açık ve net bilgilendirirseniz sevinirim 2005 işten çıkarıldım iş kur a e devletten girdigim zaman bu çıkıyor.

  1. BARLAS dedi ki:

   İKT: İş Kaybı Tazminatı İÖ : İşsizlik Ödeneği anlamına geliyor

 9. Ebide dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 22maddeye uyarlanarak 7 yıl 10 aydır çalıştığim işten çıkışım verilecek kıdem tazminatımı alacağım işten ayrıldıktan sonra başka yerde işe girdiğim zaman işsizlik maaşı alabilmem icin ne kadar süre çalışmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz 22 nci madde İş Kanununun 22 nci maddesi mi, SGK işten çıkış kodu olan 22’mi yoksa başka bir madde mi belirtmediğiniz için bilmiyoruz ancak işsizlik maaşı alabilmek için diğer şartlar yanında son 120 gün çalışmış olam yani hizmet akdinin devam etmiş olması gerekir.

  2. veysel dedi ki:

   slm biz 4 kişi işten çıkarıldik çıkış kodumuzu 29. maddeden verildi,sonra düzeltme yapıldı 4.maddeden verildi işssizlik maaşımızı alabilirmiyiz ,8 ay oldu

   1. Admin dedi ki:

    9 çıkış kodunda alamazdınız, ancak 04 çıkış kodunda diğer şartları da taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 10. Emrah dedi ki:

  Kod 26 dan işden çıkarıldım 15 yıllık çalışanım ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   26 SGK işten çıkış kodu Disiplin Kurulu kararı ile fesih anlamına geliyor ancak bu durumda İş Kanununun 25/II. maddesinde kapsamında Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri nedeniyle işten çıkarılmış sayılıyorsunuz. Bu durumda kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmuyor. Eğer disiplin kurulu kararının haksız olduğunu düşünüyorsanız, feshin geçersizliği – işe iade için önce arabulucuya başvurmanız, sonuç alamazsanız ardından İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Eğer işe tekrar başlamayı istemiyorsanız / düşünmüyorsanız ihbar ve kıdem tazminatı için de aynı yolları izlemeniz gerekir.

 11. GÜVENLİK dedi ki:

  İKT/İÖ ne anlama geliyor bilgisi olan varmı

  1. BARLAS dedi ki:

   İKT: İş Kaybı Tazminatı İÖ : İşsizlik Ödeneği anlamına geliyor

 12. Ramazan dedi ki:

  Ben su anda suudi arabistanda çalışıyorum işkur aracılığı ile geliyoruz sadece sağlık sigortamız var burda iş bitiyor çıkış verirlerse ışsizlik alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik sigortanız olmadığı için alamazsınız.

 13. Sami dedi ki:

  18 made is cikisi gerekçe 29madde ise iadem mumkunmu 9 yıldır aynı belediyedeyim sebep izinli gunde ehlitehlitime 6 ay sureyle el konulmasi sonuç ne olur tesekurler

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinde şoför olarak mı çalışıyorsunuz, 18 ve 29 uncu maddeden kastınız nedir, İş Kanunu maddeleri mi yoksa işten çıkış kodu mu ?

 14. Fatih dilbaz dedi ki:

  Ben kendi isimi yapacagim icin belirsiz is sozlesmesini fesh ettim issizlik alabilirmiyim issizlik maasi icin basvurdum cikan ikt/io yaziyor kod olarak ne oluyor acaba

  1. Admin dedi ki:

   İÖ: İşsizlik Ödeneği, İKT: İş Kaybı Tazminatı demek. (Bkz. Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan (İstifa Eden) İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?)

 15. Mehmet dedi ki:

  18.01.2020 tarihinde bedelli askerlik için 17.01.2020 tarihinde iş yerinden askerlik nedeniyle istifa ettim 12.02.2020 tarihinde işsizlik ödeneği için başvuru yaptım ancak 19.02 .2020 tarihinde işsizlik ödeneği reddedildi konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Biz bilemeyiz talebiniz niçin reddedildi, işveren işten çıkış nedenini askerlik olarak göstermemiş olabilir, işsizlik maaşı alabilmeniz için gereken sigortalılık süresi, prim gün sayısı şartını taşımıyor olabilirsiniz. Normalde askerlik nedeniyle işten ayrılan işçinin işsizlik maaşı alma şartları Askerlik Nedeniyle İşten Çıkan İşçinin İşsizlik Maaşı Alma Şartları başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 16. selçuk dedi ki:

  29.madde den iş çıkışı verildi .işsizlik maaşı nasıl alabilirim
  bu konuda bilgi verebilir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunu 29 uncu maddeye göre işten çıkarıldınızsa ve diğer şartlar da tutuyorsa işsizlik maaşı alabilirsiniz. Eğer bahsettiğiniz 29. madde SGK işten çıkış kodu ise alamazsınız. (Bkz. 29. Maddeye Göre İşten Çıkarılan İşçinin Tazminat Hakları)

   1. selçuk dedi ki:

    sgk çıkış belgesinde çıkış kodu 29 yazıyor.
    iş başvurular da engel olur mu ?

    1. Admin dedi ki:

     29 işten çıkış kodu işveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih anlamına geliyor, iş başvurularında bu fark edilirse sorun olabilir.

     1. selçuk dedi ki:

      mrb admin,
      beni çıkartılma sebebi iş verinde açık oluştu diye beni suçladılar suçu kabul k etmedim diye 29.maddeden iş çıkışı vermişler.29, maddeyi okudum(bu maddeden dolayı işçinin kusuru anlam taşıyor)
      dava açma hakkına sahip miyim

     2. Admin dedi ki:

      Tabii ki dava açabilirsiniz, buna engel bir durum yok, ancak haklılığınızı kanıtlayabilir misiniz onu bilemeyiz.

 17. Dilara dedi ki:

  Ben bir yakinim için soruyorum malum gündemimizdeki saglik sebebinden oturu çalistigi isyeei kapatildi uzun bir sure bir geliri olmayacak ev kredisi var ve dort çocugu var basvuruda bulunsa yararlana bilirmi bu kurumdan acaba

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalılık süresi, prim gün sayısı, işverenin SGK’ya bildirdiği işten çıkış kodunu bilemeyeceğimiz için size bir cevap vermemiz mümkün değil, bahsettiğiniz kişi İŞ-KUR’un internet sayfasından başvuruda bulunsun, şartları taşıyorsa işsizlik maaşı bağlanır.

 18. Sakir dedi ki:

  Merhabalar, işten çıkış kodları ile
  iş kanunu maddeleri birbirine karıştırılıyor.
  Kodlar maddelere atıfta bulunuyor die
  Biliyorum bu dogrumudur.
  Sorum ise işten çıkış belgesinde ayrılış nedeni 25 yazarken
  Sgk uzun vade dökümünde işten ayrılış nedeni kısmında 29 yazıyor
  Bu hata nereden kaynaklanmış olabilir.
  Tskler admin…

  1. Admin dedi ki:

   Ayrılış nedeni olarak belirtilen 25 işverene işçiyi çıkarma hakkı veren İş Kanunun 25 inci maddesi, hizmet dökümündeki 29 ise SGK’ya bildirilen işten çıkış kodu.

 19. Ramazan dedi ki:

  Selam admin ben 7 11 2015 de işten cıkartıldım ikt iö yazıyor ne. Tazminat nede işsizlik ması alamıyorum 2015 den byana boşum gecinim yok ne yapmalıyım tşklr ederim

  1. Admin dedi ki:

   Nerede yazıyor belirtmemişsiniz ama İKT İş Kaybı Tazminatı demek, İÖ ise İşsizlik Ödeneği demek. İmkanınız varsa sigortalı işe girebilirsiniz, tabi şu an bu belki zor. Bunun dışında Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına hem destek için, hem de gelir testi sonucuna bağlı olarak ücretsiz sağlık yardımı almak için başvurabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR’un sitesinden iş arayan olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 20. Erhan dedi ki:

  Merhabalar 14.04.2019 tarihinde 4 nolu maddeden isten cikarildim. Tum yasal hakklarimi almıştım. Ayrıca 6 ay suresincede issislik maasi almaya hak kazanmıştım. 6 mayıs 2019 tarihinde 15 günlük işsizlik maaşımı alıp 7 mayis 2019 tarihinde yeni ise başlamıştım. Hemen gün içerisinde iskur u arayıp işsizlik maaşımı dondurmuştum. 3 nisan 2020 tarihi itibariyle calistigim işten istifa ederk ayrılıyorum. Geriye kalan 5 aylık dondurmus olduğum işsizlik maaşımı alabilmeye devam edebiliyor muyum?

 21. Seda dedi ki:

  Merhaba,

  İşsizlik ödeneği alabilmek için işçinin zorunlu ve haklı istifa sebepleri nelerdir?

  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanununun 24/I. maddesinde sayılan sağlık sebepleri, II. maddesinde sayılan işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan halleri ve benzerleri, III. maddesinde sayılan zorlayıcı sebepler nedeniyle haklı olarak iş akdini fesheden işçi, diğer şartları da tutuyorsa işsizlik maaşı alabilir. (Bkz. Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan (İstifa Eden) İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?)

 22. Süleyman dedi ki:

  Ben şuanda çalışıyorum e devleti kontrol ederken eski 2010 ve2011 işyerim,den çıkışlara bakıyordum ikt.iö yazıyor şu anda alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Alamazsınız, hizmet dökümünde yer alan ikt. iö ibareleri o tarihlerde yararlandıklarınızla ilgilidir.

 23. Oğuzhan dedi ki:

  işsizlik maaşına başvuru yaptım 4 gün olmuş gözüküor ikt .iö yazıyor ödeme planı sayfası çıkıyor ama tarihler yok acaba hak kazandım mı kazandıysam ne zaman almaya başlarım

  1. Admin dedi ki:

   İÖ işsizlik ödeneği anlamına geliyor, hak kazanmamış olsanız bu belirtilirdi.

 24. Serap dedi ki:

  Merhaba
  03.04.2020 de salgın dolasıyla işten çıktım.16.04.2020 de işsizlik ödeneğine başvuru yaptım 17.04.2020 de onaylanmadığına dair mesaj geldi.
  Bugün sorgulama ekranına baktığımda tazminat türü ikt/iö yazıyor detaya baktığımda tarihler görünmüyor kayıt bulunamadı diyor.İşsizlik maaşı almaya hak kazanmış mıyım ?

  1. Admin dedi ki:

   Hak kazanmış olsanız onaylanmadığına dair mesaj gelmezdi, yine de ALO 170’den sorun. Eğer işsizlik maaşına, işten çıkış kodu dışındaki şartlarınız (prim gün sayısı, sigortalılık süresi) tutmadığı için hak kazanamadınızsa günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanabilirsiniz. Bkz. (Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartları)

 25. EŞREF dedi ki:

  Merhaba efendim ben bel ve boyun fıtığından dolayı hastaneye giitim ve rapor aldım ve işveren bu raporu kabul etmedi daha sonraki günlerde ise eylül ayında beni 29 nolu kodla beni işten çıkarmışlar bende avukat yoluna başvurarak mahkemeye verdim çıkanlardan kimse şahit de olmadı işsiz maaşımdan da faydalanamadım. bu kod düzelir mi acaba benim için sıkıntı olur mu ne yapacağımı anlayamadım. nisan ayındaki mahkememde eylül ayına ertendi.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işveren işten çıkış kodunuzu değiştirmeyi kabul etmiyorsa, mahkeme aşamasında işverenin İş Kanunu 25/II. madde kapsamında haklı bir sebep olmaksızın sizi işten çıkardığını kanıtlayabilirseniz, bu yönde bir mahkeme kararı olursa buna istinaden işten çıkış kodunuzun değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

 26. Murat sarı dedi ki:

  Meraba 14986604 böyle bi kod var ve yanında da ikt/iö yazıyo ne anlama geliyor lütfen cevaplarmısınız

  1. Admin dedi ki:

   BU kod nerede, hangi ekranda yazıyor ?

 27. Sami dedi ki:

  18 madde geregi is cikisim yapildi gerekce olarakda 29 madde ye dayaniyor uc gun ise gelmedi diye cikis yapiliyo 6 ay sureyle ehliyetimi aldirdim izinli gunumde kendi aracimla yakalandim cikis yapildi iskur issizlik odenegi yapmadi 29 madde den dolayi ise iade davasi actim sonuc nasil olur bir bilgi verirseniz sevinirim tesekkue ederim ve ben gorevime gittim is verilmedi sahitlerim var

  1. Admin dedi ki:

   Bunu biz bilemeyiz, haklı ve geçerli bir neden olmaksızın iş akdinizin feshedildiğini kanıtlayabilmenize ve mahkemenin takdirine bağlı bir durum.

 28. Sami dedi ki:

  bu tarihten itibaren mahkemeler de erteleme soz konusu olurmu vurusten dolayi bide is mahkemesi takriben kac mahkemede biter

  1. Admin dedi ki:

   Mahkemelerle ilgili işlemler en son 16 Haziran 2020 tarihine ertelendi, bundan sonra erteleme olup olmayacağı veya bu erteleme tarihinin öne çekilip mahkemelerin daha önce açılıp açılmayacağı salgının seyrine bağlı bir durum.

 29. Didem dedi ki:

  İyi akşamlar 24 maddeden işten cıktım saglık sorunumda dolayı iş kurdan işsizlik maaşı alabiliyor muyum rapor filan gerekiyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Alabilirsiniz, bunun için rapora gerek yok. İŞKUR işten çıkış kodunuza ve prim gün sayısı ile sigortalılık süreniz bakar.

 30. Didem dedi ki:

  Virüsten dolayı iş yerinden ücretsiz izne cıkmıştım devletten ayın 5 de işsizlik parası alıyordum 12 mayısta 24 maddeden cıktım haziranın 5inde 5 günlük devletten işsizlik parası alacagım gözüküyor işkura başvuru yapmıştım baglanmıyor diye msj geldi haziranda parayı aldıktan sonra mı başvuru yapmam gerekiyo

  1. Admin dedi ki:

   Prim gün sayınız ve son 120 gün hizmet akdinin kesintisiz devam etmesi şartınız da tutuyorsa 24 işten çıkış kodu ile işten çıkanlar işsizlik maaşı alabilir. Eğer diğer şartlar tutmuyorsa o zaman günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanmanız gerekir. Bu konuda ALO 170’den bilgi alabilirsiniz.

 31. Murat ince dedi ki:

  Merhaba admin 2014 beri çalışamadım ve 19 09 2019 işe başladım ve 07 04 2020 de şirketten çıkarıldim inşaat sektoru olduğu için işimiz bitti ve kisa dönem işsizlik maaşına bas vurdum benim e devlette söyle yazıyor IKT/İÖ Yazıyor anlamı nedir tşk ederim

 32. Nezahat demir dedi ki:

  Ben istifa etmedim.bana istifa göstermiş. Ikt/IO görünüyor. Hiç bir haktan yararlanamıyoruz.dilekceyi değiştiriyorlar.ne yapmalmiyiz.

  1. Admin dedi ki:

   Şu an işten çıkarma yasağı olduğu için işveren sizi istifa etmiş gibi göstermiş. Dilekceyi değiştiriyorlar ifadesinden neyi kastettiğinizi anlayamadık.

 33. Serkan TURAN dedi ki:

  Merhaba admin, 2014 son ay ve 2015 in 8. ayına kadar olan ikt.iö hak kazanmışım bana bildirilmedi bu konu veya haklarım, parada iade edilmiş ptt’den işkura tam olarak ne yapmalı ne kadar beklemeli

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR ile görüşün, zamanaşımına uğramamışsa parayı tekrar hesabınıza yatırırlar.

   1. Serkan dedi ki:

    Teşekkürler

   2. Erkan dedi ki:

    Mrb benimde 2017 kendi isteğimle işten çıkmak istedim bırakmadılar sonrasında beni işten çıkardılar işsizlik maaşı için iş kura gittim herşey tamam fakat vermediler işyerinle görüş dediler e devletten baktığımda ikt ve iö yazıyor bu durumda napabilirim

    1. Admin dedi ki:

     İKT: İş kaybı tazminatı, İÖ ise işsizlik ödeneği demek. İŞKUR’dan size niçin işyerinizle görüşmenizi söylediler onu biz bilemeyiz. İşten çıkış kodunu mu işyeri yanlış girmiş yoksa başka sorun mu var onu İŞKUR’a sorabilirsiniz.

 34. Alper dedi ki:

  09.07.2020 tarihinde isyeri benimle anlaşmalı olarak ve bütün haklarımı vererek kıdem ihbar tazminatlarımı bütün haklarımı alarak ayrilmami istedi bende istek doğrultusunda isyerimden ayrıldım bundan sebep işsizlik maaşı alabilirmiyim ayrıca 11 yıllık calismisligim var bu işyerinde

  1. Admin dedi ki:

   İşyeri SGK’ya işten çıkış kodu olarak hangi kodu bildirdi bilmiyoruz ancak, bahsettiğiniz fesih (işten ayrılma) şekli ikale sözleşmesine benziyor. Bu nedenle işsizlik maaşı alamazsınız. SGK’ya bildirilen işten çıkış koduna göre işsizlik maaşı alınabilecek ve alınamayacak durumlar İşten Çıkış Kodlarına Göre İşsizlik Maaşı Alınabilecek Durumlar sayfasındaki tabloda belirtilmiştir.

 35. Alican dedi ki:

  Merhaba admin şuan son 3 yılda 650 sigortalı günüm var son 120 de sigortalı fakat 4 cu ayda ücretsiz izin yazıldı bana 9 günlük sigorta yattı işsizlik maaşı almama engelmi acaba

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı almanıza engel olmaz, ücretsiz izin son 120 günde kesinti sayılmaz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/issizlik-sigortasinda-son-120-gunde-kesinti-sayilmayan-haller-nelerdir/)

 36. Zeynep dedi ki:

  Kanser hastası bi yakınım var 12.11.2019 tarihinden beri kemoterapi aliyor arada pet çekimleri oluyor. Rahatsızlığı cabuk tekrarlıyor çalışıyor ama 3 ay çalıştı 2. Hastalığı cikti.2. Bitti 4 ay çalıştı 10 ay sonra tekrarladi hastalığı. Geçen gün işyerinden aramışlar raporun biteceği gun işyerinde askıya alınacağını söylemişler.Yakinim demis ki 10 .08.2020 de tedavisinin başlayacağını 09.08.2010de raporunun yenileceğini söylemiş tamam demis işyeri su an raporlu 3 ay daha aralık ayına kadar kemoterapi alacak .tedavisi bitse bile kemoterapinin etkisi geçmeden çalışamaz. Ayrıca pandemi var riskli grupta napmamuz gerek ..Admin işsizlik parası alamaz sigorta gun sayısı 365 gun sadece

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinden sigorta çıkışı verilmediği ve hastanede yattığı süre ile raporlu olduğu günler düşüldükten sonra geriye kalan bir yıllık süre içerisinde en az 90 prim günü olduğu sürece hastanede yattığı süreler ile raporlu olduğu süreler için SGK’dan rapor parası almaya devam edebilir. Ayrıca bildiğimiz kadarıyla bazı hastalıklarda SGK kişiyi geçici süre (birkaç yıl) malulen emekli sayıp aylık bağlayabiliyor, hastanın yakınları SGK ile görüşüp bilgi alabilirler.

 37. Fatih YURTSEVER dedi ki:

  İş yerim Kasım sonunda kapanacak. Son üc yıl 600 gün prim ve 120 gün iş akdine sahibim. İş yerim kapaninca işsizliğe basvurabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işyeri işten çıkış kodunuzu “17 – İşyerinin kapanması” olarak SGK’ya bildirirse işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 38. Taylan dedi ki:

  Ben 3 yıl çalıştığım iş yerinden haksız kod 29 cıkış yapıldı mahkeme yoluna gittim bu arada isşizlik alamazsınız dendi bende yinede baş vurdum msj geldi ikt/iö onayladı diye e devlet girdim 5 aylık ikt/iö gördüm sanırım İsşizlik ödeneği değil isşizlik kıdem tazminatı ola bilirmi isşizlik ödeneği olsa 10 ay olurdu

  1. Admin dedi ki:

   İşkur kıdem tazminatı ödemesi yapmaz, işsizlik maaşı ödemesi yapar. Belki işyeri işten çıkış kodunuzu değiştirmiştir.

 39. Merve dedi ki:

  Merhaba
  3 yıldır çalıştığım iş yerinden evlilik sebebiyle istifa ettim. Evlilik tazmıntı aldım. İstifadan sonra 10. gün işsizlik maaşına başvurdum.
  Şimdi e-devlette işsizlik ödeneği sorgu ekranında tazminat türü kısmında ikt/iö yazıyor.
  Statü kısmı boş.
  Sonucuna dair Bi msj gelmedi ama acaba işsizlik maaşı alabilir miyim?

 40. Esra dedi ki:

  İşten çıkış kodum 18 ve 21.10.2020 çıkış Tarihim.Edevlette işsizlik maaş tutarlarım görünüyor. 5 Kasım tarihinde ödeme görünüyor.Fakat Ptt ye gittim hesaba yatırılan bir tutar görünmediği söylendi.Neden olabilir?Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR’da kayıtlı banka hesap numaranız varsa işsizlik maaşı banka hesabınıza yatırılmış olabilir. ALO 170 ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.