DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

İstifa Eden İşçiye İhbar Süresi Dolmadan İş Bıraktırılabilir mi ?

21.06.2019
A+
A-
İstifa Eden İşçiye İhbar Süresi Dolmadan İş Bıraktırılabilir mi ?

Çalışanın kendi kararıyla işten ayrılması, yani iş sözleşmesinin çalışan tarafından feshedilmesi istifa olarak da adlandırılmaktadır. Sözlükte de istifa isteğe bağlı olarak bir görevden ayrılma şeklinde tanımlanmaktadır.

Ancak İş Kanununun İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı başlıklı 24 üncü maddesinde belirtilen haklı fesih nedenleri olmaksızın kendi isteğiyle işten ayrılma istifa olarak değerlendirilmelidir. Çünkü çalışan eğer söz konusu 24 üncü maddedeki haklı sebeplerden bir veya birkaçı nedeniyle işten ayrılmışsa ve bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa kıdem tazminatı alabilir.

Buna karşılık 24 üncü maddedeki haklı sebeplerden herhangi biri olmaksızın işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamayacağı gibi ihbar süresine de uyması gerekir. İşte bu şekilde işten ayrılacak olan işçi iş akdini feshedeceğini işverene bildirdikten sonra ihbar süresi dolana kadar daha çalışması gerekir, ihbar süresi dolduktan sonra iş akdi sona erer. Bu tür durumdaki işçiye işveren ihbar süresinin dolmasını beklemeden işi bıraktırabilir mi, eğer bunu yaparsa işçiye tazminat ödemesi gerekir mi ?

Soruyu cevaplamadan önce belirsiz süreli iş akdinin feshinde uyulması gereken ihbar süresinin amacını bilmek gerekir. İhbar süresi, haklı bir sebep olmaksızın belirsiz süreli iş akdini feshedecek olan işçi veya işverenin birbirlerini mağdur etmelerini önlemek için getirilmiş bir güvencedir. Haklı bir sebep olmaksızın işçiyi işten çıkarmaya karar veren işveren onu hemen kapının önüne koyamaz, iş akdinin feshine karar verip bunu işçiye bildirdiğinde, ihbar süresi dolana kadar işçiyi çalıştırmaya devam edip, ücretini ödemek, hatta bu süre içerisinde işçiye yeni iş arama izni vermek zorundadır. Böylece işçi mağdur olmayacak, ortada kalmayacaktır. Aynı şekilde haklı bir sebep olmaksızın işten ayrılmaya karar veren işçinin de işvereni bundan haberdar edip hemen işten ayrılamaz, yani işvereni ortada bırakamaz. İhbar süresi dolana kadar çalışması gerekir ki bu süre zarfında da işveren yerine yeni eleman bulabilsin, işleri aksamasın. Bu şarta uymayan işçi işverene, işveren ise işçiye ihbar süresine ait ücret tutarında ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

İşveren işçiyi işten çıkarmaya karar verdiğinde, ihbar süresi dolana kadar işçiyi çalıştırmak zorundayken, buna uymayıp işçiyi hemen işten çıkarırsa ihbar tazminatı ödemek zorundayken, buna karşılık işçi kendisi işten ayrılmaya karar vermişse, bu durumda işveren işçiden ihbar süresini beklemeden işi bırakmasını isteyebilir. Aynı şekilde ihbar süresi başladıktan sonra da işveren ihbar süresinin dolmasını beklemeden işçiden işi bırakmasını isteyebilir. Ancak bu durum işçinin hiçbir etki – baskı altında kalmadan, haklı bir sebep olmaksızın kendi özgür iradesiyle işten ayrılmaya karar verdiği hallerde geçerlidir. Bu durumda işverenin işçiye ihbar tazminatı ödemesi gerekmeyeceği gibi ihbar süresine uymadığı gerekçesiyle işçinin de ihbar tazminatı ödemesi gerekmez. Yukarıda da açıklandığı üzere işçinin iş akdini feshetmeye karar verdiğinde ihbar süresi dolana kadar çalışma zorunluluğunun sebebi işverenin mağdur olmasını, zor durumda kalmasını önlemektir. Dolayısıyla işveren istemezse işçinin bu süre dolana kadar çalışması gerekmez, işveren bu hakkından vaz geçmiş sayılır. Öte yandan haklı bir neden olmaksızın işten ayrılmaya işçi kendisi karar vermiş olduğundan, işten ayrılmak kendi tercihi olduğundan, bu durumun yani işverenin işçiye işi erken bıraktırmasının işçiyi mağdur edeceği de söylenemez.

Ancak işveren bu şekilde ihbar süresi dolmadan işçiye işi bıraktırırken, ihbar süresini kullanmak istemediğini belirterek bunu yapmalıdır. Eğer işçiye çık git, artık işe gelme şeklinde sert ifadeler kullanır ve adeta işçiyi kovarmışçasına bir tavır içerisine girerse (özellikle ihbar süresi içerisinde işçi bir yıllık çalışma süresini dolduracak ve yıllık ücretli izne hak kazanacaksa, işçi istifa etmiş olsa bile işveren işçiye yıllık izin ücreti ödemek zorunda kalacağından, ihbar süresinin dolmasını beklemeden işçiye işi bıraktıran işverenlere rastlanmaktadır), bu durumda iş akdini kendisi feshetmiş gibi bir durum ortaya çıkar ve işçiye tazminat ödemek zorunda kalabilir.

İhbar süresi ve ihbar tazminatı konusunda web sitemizde yer alan diğer yazılara Tazminat Rehberi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - SİTEMİZİN YENİNLENME ÇALIŞMALARI NEDENİYLE BİR SÜRE SORU CEVAPLANDIRILMAYACAKTIR !!!
 1. Hülya erol dedi ki:

  İşci 4aydır pordro imzalamıyor ama maaşını bankadan çekiyor sonra patronunu tehtit edip sizi şikayet edicem bordrom yalnış olmuş diyor ve işyerine müfettiş istiyor 2 gün sonra patrona anlaşalım ben istifa edeyim tazminat ödemezsiniz ama bana tazminatın yarısın verin şikayetimden vazgeçeyim diyor ben şaşırdım ne gibi bir yol izleyecegim kanınsuz hiç birşeyim yok bana göre

  1. Admin dedi ki:

   Siz işçi ile aranızdaki sözleşmeye (anlaşmaya) bağlı olarak net ücretinin tamamını bankaya yatırıyor, bordroyu da buna uygun düzenliyor ve SGK’ya da gerçek ücreti üzerinden bildiriyorsanız sıkıntı yok, anladığımız kadarıyla işçiniz fırsatçılık yapıyor, ne koparırsam kardır düşüncesiyle hareket ediyor. Ancak ücretin bir kısmını bankaya yatırıp, bir kısmını elden veriyor ve SGK’ya da gerçek ücreti üzerinden bildirmiyorsanız o zaman problem yaşayabilirsiniz.

 2. Cansu dedi ki:

  Ben 1 yili askin ozel bir hastanede hemsirelik yapiyorum ihbar suresi calisirken ihbar surem dolmadan artik gelme dediler bu durumda onlar mi cikarmis oluyor

  1. Admin dedi ki:

   İhbar süresi çalışırken’den kastınız nedir, başta siz iş akdini feshetmeye karar verdiniz ve ihbar süresi mı başladı ?

 3. volkan dedi ki:

  ozel sektorde bir çalısanım 2.5 senedir is veren ihbarını yaptı 31.12.2019 cıkısımı vericek ve hergun is aramam için 2 saat izin veriyor ben kendıme ihbar suremin bitmesine 3 hafta kala is buldum ve baslamam lazım bu durumda kendım fes edebiliyormuyum is verene bir odeme yapmama gerek warmı

  1. Admin dedi ki:

   İhbar süresini işveren başlattığına göre, işverene / işyerine ihbar süresinden yararlanmak istemediğinizi belirten bir dilekçe verip işten ayrılabilirsiniz. Bu konu İşçi İhbar Süresinde İşe Gitmezse Ne Olur ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. İşyerine dilekçe verme konusunda ise İşyerine Dilekçe Verme ve Gerektiğinde İspatlama Yolları başlıklı yazıdan yararlanabilirsiniz.

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben 2 yıldır çalışıyorum iş yerimiz kapanacak 6 haftalık ihbar süremiz doldu. Ben şimdi tüm haklarımı alıp ayılabilirmiyim yoksa işverenin çıkarmasını mı bekleyeceğim. Teşekkürler 🙂

  1. Admin dedi ki:

   İhbar süresi doldu mu hizmet akdi fiilen sona ermiş demektir, çünkü İş Kanununun 17 nci maddesinde; ihbarlı fesihlerde belirsiz süreli iş sözleşmesinin ihbar süresinin bitiminde feshedilmiş sayılacağı belirtilmiştir. Bu nedenle o işyerinden artık haklarınızı alıp ayrılabilirsiniz, eğer çalışmaya devam ederseniz artık yeni bir iş sözleşmesi doğmuş olur.

   1. Mehmet dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum izninizle. Ben şimdi tüm haklarımı (kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işsizlik maaşı gibi) haklarımı alabilirmiyim. Eğer alamazsam kanuni olarak alabilirmiyim?

    1. Admin dedi ki:

     İhbar tazminatı alamazsınız, çünkü zaten işveren sizi ihbar süresi kadar çalışmış. Kıdem tazminatınızı ve işten çıkış kodunuz uygunsa, ayrıca sigortalılık süresi – prim gün sayısı gibi şartlar da tutuyorsa işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşveren kıdem tazminatınızı ödemezse önce arabulucuya başvurmanız gerekir, eğer sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 5. zeynephava dedi ki:

  Merhaba, 11.02.2013 tarihinde işe başladım ve eğer 17.12.2019 tarihinde yazılı olarak istifa dilekçemi verirsem ihbar süremin son günü olan 11.02.2020 tarihinde gelecek olan yıllık izin ücretimi alabiliyorum hakedişten dolayı. İşveren bana bu süreyi kullanmana gerek yok bugün yarın ayrılabilirsin diyebilir mi? Bu durumda bana 8 hafta için ücret ödemesi gerekir mi? Yazılı vermedim dilekçe, sözlü olarak sordum ihbar süremi kullanmam gerekli mi diye iş yoğunluğu yok gerek olmayacaktır denildi sohbet ortamında ama resmi bir yazışma yok.

  1. Admin dedi ki:

   İş akdini siz feshettiğiniz için ihbar süresini siz başlatmış olduğunuzdan, yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere işveren ihbar süresini doldurmana gerek yok der ve işi bırakmanızı isterse bu durumda size ihbar tazminatı ödemesi gerekmez, çünkü burada işveren feshi söz konusu değil, işveren kendi hakkından feragat ediyor.

 6. Merdan dedi ki:

  Merhaba,
  2008 yılından beridir çalıştığım iş yerinden, yurt dışında iş teklifi aldığımdan kendi isteğimle ayrılmak istiyorum.
  * İstifa gerekçemde, bu nedeni yazabilir miyim?
  * 15 yıl 3600 gün (sigorta başlangıcım 2003) esasına göre kıdem tazminatı talep edebilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Yurt dışında iş teklifi aldığınızı hiç karıştırmadan SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp buna istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Ancak bu konuda Yargıtay’ın farklı kararı vardır, işyeri fark ederse tazminatı geri isteyebilir. (Bkz. 15 Yıl Çalışıp Kıdem Tazminatı Alacaklara Yargıtay’dan Farklı Karar) başlıklı yazı.

 7. Seda dedi ki:

  Ben özel bi okulda yıllık sözleşme ile çalışıyorum. Her yıl Eylül ayında 12 aylık sözleşme imzalıyoruz. Sözleşme tarihim dolmadan işten ayrılmam gerekiyor. Süreli sözleşme ile çalışanların ihbar sürelerini doldurmalarına gerek olmadığını çıkmak istiyorum deyip çıkabildiklerini duydum doğru mudur?Haklarım nelerdir? Ne yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 8. İsa dedi ki:

  Merhaba ben özel bir iş yerinde 2 yıl 8 ayçalıştım beni başka bir şantiyeye nakilolarak gönderseydiler orda bir ay çalıştım gittiğimde şartlar çok kötüydü eleman istedim almadılar her işe ben koşturdum sabah 6 da kalkıyor gece1 e kadar çalışıyordum proje müdürü üzerime yürüdü küfür etti peşime adam taktı beni 6 kişilik odada yatırdı nakil giderken maaşimin artacaği söylendi ama artmadı bende dayanamadım hiçbir şeye imza atmadan işi bıraktım geldim devamsızlıktan işten çıkarmişlar tazminat ihbar almak için ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Hata etmişsiniz, en azından ihtarname çekip İş Kanunu 24/II. madde kapsamında haklı sebeple iş akdinizi feshettiğinizi bildirmeniz gerekirdi. Öte yandan siz işten çıktığınız için hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamazsınız, kıdem tazminatı içinse önce adliyede bulunan arabulucuya başvurmanız gerekir.

 9. melike dedi ki:

  merhabalar ben iş yerimden ayrılacağıma dair yazılı bir ihbar verdim lakin iş yerim işe gelmeme gerek kalmadığını söyledi ama gelmeme gerek kalmadığına dair yazılı bir kağıt vermediler daha sonrasında benim için bir sorun teşkil eder mi

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işyerinden herhangi bir işçilik alacağınız kalmadıysa, bu durumda işverenin fikir değiştirip ihbar süresine uymadan istifa ettiğiniz için sizden ihbar tazminatı istemesi halinde siz ödemezseniz önce arabulucuya, sonra da mahkemeye gitmesi gerekir. Eğer bunu yaparsa o zaman sorun olabilir.

 10. Ceren dedi ki:

  Merhaba , 1yıl 5 aydır calıstıgım kurumdan ailemden birinin ameliyatı içim ayrılmam gerekiyor ve ihbar sürem 28 gün . Çalıştıgım kurum ihbar süremin 17 ocakta baslayıp 13 subatta son bulacagını iletti . Fakat benim 26 ocaktan sonra işe gidemeyeceğim . İhbar süremde erken cıkma saatlerini ihbar süremden düşürmelerini istedim ve 5 güne denk geliyormus . 10 gün ihbar süresine uyabilirim üzerinde 5 günü eklersek 15 oluyor . Aldıgım ücret asgari . Sizce ihbar ücreti ne kadar öderim . Teşekkür ederim şimdiden 🙂

  1. Admin dedi ki:

   Ücretiniz asgari ücret olduğuna göre ihbar tazminatını asgari ücret üzerinden ödersiniz.

 11. Feyza dedi ki:

  Merhaba. Is yerinin fazla calisma saatleri ve haksiz is planlamasi sebebiyle istifa etmek istiyorum. Ancak ihbar surem 1 ay. Maasi aldiktan sonra istifa edersem ve ihbar suresinde ise gitmezsem is veren bana dava edebilir mi? Ne gibi gerekceyle cikarsam hakli olarak cikmis olurum?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işyeri istemediğiniz halde size fazla mesai yaptırıyorsa, fazla mesai ücretini ödemiyorsa, günde 11 saatten fazla çalıştırıyorsa, yılda 270 saatten fazla mesai yaptırıyorsa bunlar İş Kanunun 24/II. madde kapsamına giren haklı fesih sebepleridir, istifa etmek yerine Noterden ihtarname çekip haklı sebepler iş akdinizi feshedebilir, hatta 1 yılı doldurdunuzsa kıdem tazminatı da isteyebilirsiniz. Bunun yerine haklı bir sebep göstermeden ve ihbar süresine uymadan istifa ederseniz işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Bunun için arabulucuya başvurması, siz kabul etmezseniz İş Mahkemesinde dava açması gerekir.

 12. Mecit koç dedi ki:

  Sağlık sorunlarım çalışmama engel olduğundan istifa dilekçesi yazarak işten ayrılacağımı bildirdim. İhbar süresini çalışırken sağlık sorunlarım dayanılmaz hale geldi ve tedavi süreci başladı fizik tedavi, ameliyat derken süreç iki ay kadar uzadı daha raporum bitmemiş tedavim devam ederken işyerimden ilişkimin kesildiği bilgisini aldım bu konuda hak kaybına uğramış oluyor muyum neler yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   İstifa dilekçesi verdiğinize göre işyerinizden ilişkinizin kesilmiş olması normal. Ancak sağlık sebepleriyle işten ayrıldığınızı yani hizmet akdinizi feshettiğinizi işyerine bildirmiş olsaydınız kıdem tazminatı talep edebilirdiniz. Yine de işyerine sağlık sebepleriyle işten ayrıldığınızı ve kıdem tazminatı talebinizi belirten bir dilekçe verin, ödemezlerse arabulucuya başvurmanız, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

   1. Mecit koç dedi ki:

    İşyerim çalışamaz raporu istemişti o raporu almam da mümkün olmadı o yüzden istifa etmek zorunda kaldım ilginiz için teşekkür ederim

 13. Muhammed dedi ki:

  Merhaba. Ben kurumsal bir sirkette calisiyorum 3yil 4 ay kadar ihbar
  Suresi 56 gun cikardilar bu konuyu avukatlara sordum bana soyledikleri
  42 gun dediler bana fazla gun cikardilar ne yapmam lazim
  Isden ayrilma sebebimde iş yeri acacagim icin ihbar suresi beklemeden
  Haklarimi alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer iş sözleşmesi ile daha uzun süre belirlemedinizse İş Kanununun 17 nci maddesine göre çalışma süresi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için ihbar süresi 8 haftadır. Eğer sigorta girişiniz 8 Eylül 1999 öncesiyse ve en az 3600 prim gününüz varsa, SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp, buna istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı da isteyebilirsiniz.

 14. Bekir Pehlivanoğlu dedi ki:

  Merhabalar. Yaklaşık 8 aydan beri çalıştığın isyerinden ayrılmak istiyorum. Ayrilma sebebim mesai konusunda baskı yapılıyor. Mesai olarak günde yaklaşık 16 saat çalışmamızı istiyorlar. Beni de bu konular rahatsız ediyor. Ben kendi istedigimle ayrılırsam ihbar tazminatı ve işsizlik ödeneği mı alabilir miyim? İssizlik ödeneğini almak için sartlarim uygun. Bunlarla ilgili olarak ne yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Kendiniz ayrıldığınızda, hangi sebeple ayrılmış olursanız olun ihbar tazminatı alamazsınız. İş Kanunu 24/II. maddeye istinaden haklı sebeple iş akdinizi feshederseniz ve işveren de buna uygun işten çıkış kodu bildirirse, diğer şartların da tutması halinde işsizlik maaşı alabilirsiniz.
   Bu arada İş Kanunun 63 üncü maddesinde işçinin günde 11 saatten fazla çalıştırılamayacağı belirtildiğinden, 16 saat çalıştırılmanız sizin için haklı fesih sebebi sayılır.

 15. Halime dedi ki:

  Özel bir Hastanede 4aydır çalışıyorum. Çıkmak istiyorum. Çalışma saatleri çok uzun. Ben de ihbar çalışırmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Haklı bir sebebe dayanmaksızın iş akdinizi feshederseniz, işyerinin talep etmesi halinde işten ayrılacağınızı bildirdikten yani fesih bildirimi yaptıktan sonra 4 aylık çalışmanıza göre 2 hafta daha çalışmanız yani ihbar süresine uymanız gerekir. Ancak İş Kanununa göre işçilerin günlük veya haftalık en fazla ne kadar çalıştırılabileceği İşçilerin Mesai Saatleri Nasıl Belirlenir ? başlıklı yazıda açıklanmış olup, işyeri eğer bu şartlara uymuyorsa İş Kanununun 24/II/f bendine istinaden iş akdinizi haklı nedenle feshedebilirsiniz ve ihbar süresine uymanız gerekmez.

 16. UVERCİNKA dedi ki:

  merhabalar,

  İşten çıkışı bir ay öncesinden bildiriiğim halde ihbar süremin dolmasına 3 hafta kala işyerinde ofisden uygunsuz bi şekilde çıkmamı istediler bu durumda ben mi istifa etmiş olurum; bir de bir aylık bildirim süremi kullandırdıkları takdirde 2 haftalık yılık iznim dolmuş olacaktı fakat erken çıkardıkları halde yinede yıllık izin hakkım dolar mı?

  1. Admin dedi ki:

   BU konu değerlendirmeye açık bir konu olup, eğer işveren ihbar süresi dolana kadar çalışmana gerek yok, işi bırakabilirsin şeklinde söylediyse bu durumda sizin yaptığınız fesih geçerlidir. Eğer sert bir şekilde artık işe gelme, çık git şeklinde bir tavır sergilediyse bu durumda işveren iş sözleşmesini feshedebilir. Bu konu yukarıdaki yazının son kısmında açıklanmıştır. Özellikle ihbar süresi içerisinde tam bir yıllık süreyi doldurup yıllık ücretli izne dolayısıyla da izin ücreti almaya hak kazanacakken, bunun engellemek için sizin bir hatanız olmadığı halde işveren size işi bıraktırdıysa bu durumda da işveren iş sözleşmesini feshetmiş sayılabilir.

 17. kaan dedi ki:

  Merhaba. Yaklaşık olarak 1 senedir çalışmakta olduğum firmadan şehir ve firma değişikliği için kendi isteğim ile istifa ediyorum. Bu konuda şuan ki işveren hemen gönderir mi ? Yoksa belirli bir süre daha çalışmak zorunda mıyım ?

  1. Admin dedi ki:

   İş akdinizi İş Kanunun 24 üncü madde de belirtilen hak sebeplerden herhangi birine dayanmaksızın feshettiğiniz için işveren ihbar süresini doldurana kadar çalışmanızı isteyebilir, işverenin takdirine bağlı bir durum.

 18. Sibel dedi ki:

  merhaba; 5 yıl 8 aydır çalışmakta oldugum işyerinden pek çok haklı sebeple artık ayrılmak istiyorum. Maaş günü belirsiz elden ödeme yapılıyor en çok canımı sıkan ise mobing uygulanıyor. çıkmak istediğimi ancak işsizlik almak konusunda yardımcı olmalarını istedim. 1-2 Haftaya çözeriz dediler. Sorum şu ben hangi hallerde hakettiğim tazminatı alırım? Nasıl bir yol izlemem lazım?

  1. Firat dedi ki:

   Otelden işten cikarildim veihbar süresi verdiler kağıtları imzaladim çıkışımı 2hafta sonrasi olacak şekilde ayarladirlar.sonra baktığımda iptal etmişler benden habersiz ve devletin işyerlerine böyle bir yetki verdiğini söylediler sonra aradığımda böyle birşeyin olmadığını öğrendim ne yapmam lazim

   1. Admin dedi ki:

    Neyi iptal etmişler anlamadık ki, Devlet 3 ay işten çıkarma yasağı getiriyor, ayrıca işçiyi ücretsiz izne gönderme hakkı getiriyor, bunun dışında Devletin verdiği bir yetki yok.

    1. Fırat dedi ki:

     Benim iş yerinden çıkışım 22.03.2020 çıkardılar ihbar süresi de aldım fakat 2 gün önce aradım benim ihbar süremi iptal ettmisler . Dediler devlet böyle bir yetki verdi işyerlerine sonra dedim böyle birşey yok devlett öyle birşey vermedi sonra bana şirket genel merkez iptal etmemi istedi dedi

     1. Admin dedi ki:

      Yani siz şu an çalışmaya devam mı ediyorsunuz, yoksa ihbar süresi beklenmeden işten mi çıkarıldınız ?

     2. Fırat dedi ki:

      İhbar süreni verdik dediler çıkışımı da ona göre 14 gün eklediler bende 06.04.2020 çıkışlı kağıdı imzaladim ihbar süresi ise almış oldum fakatsonra aradığımda benim ih ar süremi iptal etmişler

     3. Admin dedi ki:

      Eğer koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere bağlı olarak, işçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması yani İş Kanunu 25/II. madde kapsamında zorlayıcı sebeplerle işveren sizi işten çıkardıysa bu durumda size ihbar süresi vermesi, ihbar süresi kadar çalıştırması ya da size ihbar tazminatı ödemesi gerekmez. İşyerinde 1 yılı doldurdunuzsa sadece kıdem tazminatı ödemesi gerekir. Ancak bu işverenlere tanınan yeni bir hak veya Devletin yeni verdiği bir yetki değil, bu hak çok eskiden beri İş Kanununda zaten var.

 19. Fırat dedi ki:

  İhbar süremi vermişlerdi sonra benim o ihbar süremi ben gittikten 2 gün sonra iptal etmişler şuan çalışmıyorum

 20. Hasan dedi ki:

  2018 aralıkta başladığım iş yerimden 15 ay sonra 2020 mart ayında istifa ettim. Yıllık iznim kura sonucu 2020 temmuz ayına çıktı. Mecburi hallerden dolayı 28 günlük ihbar süresini bekleyemeyeceğimi 1 hafta içinde ayrılmam gerektiğini bildirdim. Bildirdikten 4 gün sonrasına işten ayrılabileciğimi söylediler. Bu durumda işverenin kanunen yıllık izin ücretimi yatırmama gibi bir hakkı var mıdır? ( İhbar süresini doldurmadığım için yatıramayız dediler)

  1. Admin dedi ki:

   Söyledikleri doğru, İş Kanunu 24. madde kapsamında haklı bir sebep olmaksızın iş akdinizi siz feshettiğinizden, bu durumda işten ayrılacağınızı işveren bildirdikten yani fesih bildirimini yaptıktan sonra ihbar süresi dolana kadar daha çalışmanız gerekirdi. Eğer işveren size ihbar süresini beklemeden ayrılabilirsiniz deseydi o zaman süre dolmadan ayrılabilirdiniz. Bu durumda işveren ihbar süresine ait ücretiniz kadarını ihbar tazminatı olarak kullanmadığınız yıllık izin ücretinden isterse kesebilir.

   1. Hasan dedi ki:

    Bende böyle düşünmüştüm. Teşekkürler.

 21. Pelin guzel dedi ki:

  30ekim 2019 da sigortam baslayarak ise girdim 06 mayis 2020de istifa ettim bana 28 gun calismak zorunda oldugum soyleniyor bana yerine birini bulmadan cikamazsin dendi.eger ben cikip gidersem ne gibi bir sorunla karsilasirim brn ise girerken hic bir kagida imza atarak baslamadim ve suan istifa dilekceside yazdirmiyor sozlu olarak 6 maysta isten cikmak istedigimi soyledim

  1. Admin dedi ki:

   İşe girerken hiçbir kağıda imza atmamış olsanız da İş Kanununa göre belirsiz süreli iş akdini haklı bir neden olmadan sona erdiren yani istifa eden işçinin, işverene işten ayrılacağını bildirdiği tarihten itibaren ihbar süresi kadar işyerinde çalışması gerekir. İşverenin belirttiği çalışma zorunluluğu bundan kaynaklanıyor. Eğer bu süre dolmadan işten ayrılırsanız, eğer varsa işveren içerde kalan alacaklarınızdan ihbar sürenize ait ücretiniz tutarında ihbar tazminatı kesintisi yapabilir. İçerde alacağınız yoksa sizden ihbar tazminatı ödemenizi isteyebilir, ödemezseniz arabulucuya başvurması gerekir.

 22. Atife Atıcı dedi ki:

  Merhaba, 2 aydır çalıştığım işyerimden istifa ederek ayrılmak istediğimi bildirdim. 2 Hafta olan yasal ihbar süremi çalıştırmayıp alacaklarımdan kesmek istiyorlar. Ben bu sürede çalışmak istiyorum. Beni çalıştırmayıp bunu alacaklarımdan kesmeleri yasal mıdır? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Bu yasal değildir, işverenin böyle bir hakkı yok. Eğer işçi haklı bir neden olmaksızın iş akdini fesheder yani istifa eder, buna karşılık ihbar süresini doldurana kadar çalışmazsa yani ihbar süresine uymazsa, işveren o zaman ihbar tazminatı olarak işçinin ihbar süresine ait ücreti tutarındaki kesintiyi işçinin içerde kalan alacaklarından kesebilir, işçinin içeride kalan alacağı yoksa işçiden ihbar tazminatı talep edebilir. Bunun dışında yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere işveren istifa eden işçiye, ihbar süresine uymak zorunda olmadığını, işi bırakabileceğini söyleyebilir, ancak bu durumda işçinin alacaklarından herhangi bir kesinti yapamaz. Eğer sizin durumunuzda olduğu gibi işçi çalışmak istediği halde işveren ihbar süresinin dolmasını beklemeden işçiye işi bıraktırır ve alacaklarından kesinti yaparsa, bu durumda işveren iş akdini haksız olarak feshetmiş yani karşı fesih yapmış sayılır. Bunun sonucu olarak da işçiye ihbar tazminatı ödemesi gerekeceği gibi, işçi bir yıllık çalışma süresini doldurmuşsa kıdem tazminatı da ödemesi gerekir.

 23. Ulaş dedi ki:

  Merhaba işveren 30 Haziran’da süresi bitecek olan sözleşmemi yenilemeyeceğini sözlü olarak beyan etti. Sözlü beyan ihbar kabul edilebilir mi? İhbar için yazılı beyanda bulunması gerekir mi?.
  1999 öncesi 15 yıl 3600 şartlarına uyuyorum. Ben ihbar süresini beklemeden ” Kısmi Emeklilik Nedeniyle Kıdem ve İhbar Tazminatlarımı ” talep edebilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla belirli süreli iş sözleşmesine tabisiniz, işverenin sözlü beyanı yeterlidir, iŞ Kanununda sadece belirli süreli iş sözleşmesinin yazılı olarak yapılması gerektiği belirtilmiş olup yazılı fesih bildirimi şartı yer almamaktadır. Öte yandan kıdem tazminatı konusuyla ilgili olarak Belirli Süreli İş Sözleşmesinde Kıdem ve İhbar Tazminatı başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 24. Mutlu80 dedi ki:

  2010 yılı temmuz ayının 19 unda işe başladım yaklaşık 1.5 yıldır sigortasız çalıştım 28.03.2012 yılında ise sigortam yapıldı bu zamana kadar çalışıyorum iş verenin bazı hal ve hareketlerinden dolayı işi bırakacağım hiç bir zaman yıllık izin kullanmadım maaş ise elden haftalık olarak veriyor ayrıcada bazı nedenlerle kendisinin işinden dolayı hep il dışına gidip geldik bazı zamanlarda otelde kaldık bazı zamanlarda ise gidip işimizi bitip geri geldik fazla mesai olarak almadım bekar olduğum için Agi de vermedi anahtarını bugün teslim edeceğim tazminat alma hakkim varmi

  1. Admin dedi ki:

   Belirtiğiniz durumlar size İş Kanunu 24/II. madde kapsamında fesih hakkı veren durumlar. Noterden ihtarname çekip iş akdinizi feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 25. ecem kartopu dedi ki:

  merhablar 3 aydır bir şirkette çalışmakdayım ancak covid 19 nedeni ile iş yerimiz mart ayında kapatıldı mayıs 10 açıldı 11 pazartesi günü sözlü olarak kovuldum hiç bir hatam olmadan o gün işe devam etmemi söylediler bununüzerine işe devam ettim salı günü izin kullanmamı söylediler. 13 mayıs çarşamba günü işe gittim tekrar kovuldum daha sonrasında gelmemmi soylediler. ssk aradım ve istifa nedeni ile 10 mayas pazar günü çıkartmışlar beni ve ben yazılı olarak istifa vermedim onlar beni çıkarttı. ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz teşekkürler 🙂

  1. Admin dedi ki:

   17 Nisan’dan itibaren 3 ay süreyle işverenlere işten çıkarma yasağı getirildiğinden, işyeri sorumluluk almamak için siz işten ayrılmışsınız gibi göstermiş. İşyerinde sadece 3 ay çalışmış olduğunuz için zaten kıdem tazminatı alamazdınız, haklı bir neden olmaksızın işten çıkarıldığınız (iş akdiniz feshedildiği) gerekçesiyle sadece ihbar tazminatı talep edebilirsiniz, ayrıca işverenden kötü niyet tazminatı talep edebilirsiniz. Bunun için de önce adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna dilekçe vermeniz gerekir.

 26. Nur dedi ki:

  Merhaba, 3 yıl 1 aydır aynı şirkette çalışıyorum. Asgari + yol + yemek veriliyor. yol ve yemek geçen senenin ücretlerinden devam ediyor hala. İstifa etmek istiyorum. Geçen yıldan kalan 1 haftalık ve bu yıl yeni hak ettiğim 2 haftalık yıllık iznim var. Yeni bir iş ayarlamaya çalışıyorum fakat ihbar süremin 8 hafta olmasından dolayı karşı taraf pek sıcak bakmıyor. İhbar süresinde, günlük 2 saatlik izinlerimi toplayıp son 12 gün işe gitmemeyi planlıyordum. Yıllık iznimi de bu süreye dahil edebilir miyim? İşverenin bu durumu kabul etmesi mi gerekir? Yıllık izni saydırdığımda da günlük 2 saat hakkımı kazanmış oluyor muyum? Şimdiden teşekkür ederim, sağlıklı günler.

  1. Nur dedi ki:

   Belirtmeyi unutmuşum; yol ve fazla mesai gibi ücretler elden veriliyor. Yemek ücreti ise yemek kartına yatırılıyor. Az kişi çalışıyoruz, elden ücret vermesi yasal mı?