Dolar 13,7021
Euro 15,4782
Altın 785,26
BİST 1.947
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
17°C
Sağanak Yağışlı
Çar 13°C
Per 14°C
Cum 18°C
Cts 16°C

İşveren Sendikasına Göre Türkiye’de Asgari Ücret 16 Avrupa Ülkesinden Yüksek

09.03.2016
A+
A-
İşveren Sendikasına Göre Türkiye’de Asgari Ücret 16 Avrupa Ülkesinden Yüksek

Türkiye’de çalışanlar için belirlenen asgari ücretin yeterli olup olmadığı öteden beri tartışılmaktadır. Asgari ücrete yapılan yaklaşık yüzde 30 oranındaki zam bu tartışmaları bir nebze azalttı.

Ancak bekar işçi asgari geçim indirimi dahil aylık net bin lira olan asgari ücretin yaklaşık yüzde 30 artışla bin 300 lira olması da net asgari ücretin TÜRKİŞ tarafından açıklanan açlık sınırını geçmesine yetmedi. Çünkü TÜRKİŞ 2015 yılı Şubat ayı için açlık sınırını bin 407,42 TL olarak, bir kişinin geçim maliyetini ise bin 741 TL olarak açıkladı.

Durum böyle olmakla birlikte Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) bugün (9 Mart 2016) tarihli “AB VERİLERİNE GÖRE TÜRKİYE’DEKİ ASGARİ ÜCRET 16 AVRUPA ÜLKESİNİN ÜZERİNDE” başlıklı bir haber bülteni yayımladı.

Bültende; Avrupa Birliği’nin resmi istatistik birimi Eurostat’ın yılda iki kez yaptığı uluslararası asgari ücret kıyaslaması kapsamında, Türkiye dahil 24 Avrupa Ülkesi ve ABD’de yürürlükte olan aylık asgari ücret düzeylerini içeren çalışmasını Ocak 2016 için yenileyerek yayımladığı; Eurostat’ın verilerine göre Ocak 2016’da Türkiye’deki aylık brüt asgari ücret düzeyinin 947 Euro’ya yükselerek 16 Avrupa Ülkesini geçtiği ve ABD’nin 1.028 Euro’luk asgari ücretine yaklaştığı belirtildi. Söz konusu bültene http://tisk.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Bültene göre, Türkiye Eurostat’ın Temmuz 2015 itibariyle yaptığı asgari ücret düzeyi sıralamasında 15’inci iken, İspanya, Yunanistan, Polonya, Portekiz ve Malta’yı geride bırakarak Ocak 2016’da 9’unculuğa yükseldi. Bunda şüphesiz asgari ücretteki yüzde 30’luk artış etkili oldu.

Kambiyo kuru esasına göre kıyaslama yapıldığında ise Türkiye’deki asgari ücret düzeyinin 12 Avrupa Ülkesine göre yüksek olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Asgari ücretin Türkiye’den yüksek olduğu 9 Avrupa Ülkesi ve bu ülkelerdeki aylık asgari ücret düzeyleri aşağıdaki gibi;

Lüksemburg : 1.597

Almanya : 1.451

Belçika : 1.382

Hollanda : 1.373

Fransa : 1.361

İrlanda : 1.265

İngiltere : 1.133

ABD : 1.028

TÜRKİYE : 947

Türkiye’yi sırasıyla; Malta, İspanya, Yunanistan, Polonya, Portekiz, Macaristan, Hırvatistan, Slovakya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk takip ediyor. Yani bültene göre Türkiye’deki asgari ücret bu 16 Avrupa ülkesinden yüksek. Türkiye’den hemen sonra gelen Malta’da aylık asgari ücret 900 Euro. Türkiye’nin komşusu Yunanistan’da aylık asgari ücret 800 Euro. Listede en sonda yer alan Arnavutluk’ta ise aylık asgari ücret 329 Euro.

Yukarıdaki asgari ücret düzeyleri aynı sepet malı esas alarak satın alma gücü paritesine (SGP) göre hesaplanmış.

Bültende ayrıca, yüzde 30’luk asgari ücret artışının; Türkiye’deki işletmelerin işgücü maliyetlerini iç ve dış piyasalarda yabancı firmalarla rekabet edilemez seviyelere çıkarmanın yanı sıra, çalışma barışını ve toplu iş sözleşmesi düzenini de olumsuz etkilediği, aylık brüt bin 647 TL düzeyindeki yasal asgari ücretin işverene aylık maliyetinin, toplu iş sözleşmesi uygulamayan işyerlerinde ayda bin 935 TL iken, toplu iş sözleşmesi uygulayan işyerlerinde işçiye ödenen ikramiye, prim, sosyal yardımlar gibi yan haklar nedeniyle 3 bin 512 TL düzeyinde bulunduğu, dolayısıyla bu işyerlerinde yasal asgari ücretin iki katından fazlasının işverene maliyet olarak ortaya çıktığı, bunun da toplu iş sözleşmesi uygulayan işyerleri aleyhine haksız rekabet oluşturulduğu, bu konuda yasal düzenleme yapılması gerektiği belirtiliyor. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

  1. Yunus dedi ki:

    Türkiyede asgari ücret nasıl 947 Euro?