DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

İşverenler İşçinin İşten Çıkış Kodunu Seçerken İyi Düşünün !

06.05.2020
A+
A-
İşverenler İşçinin İşten Çıkış Kodunu Seçerken İyi Düşünün !

İş akdi işveren veya kendisi tarafından feshedilen, dolayısıyla işyerinde fiili çalışması sona eren işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde sigorta çıkışının yapılması gerekmekte, sigorta çıkışı ise SGK’ya verilen sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile yapılmaktadır.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesi düzenlenirken de 15 numaralı kutucuğa sigortalının işten ayrılış nedeninin (kodunun) girilmesi gerekmektedir. İşten çıkış kodları SGK tarafından belirlenmiştir. (Bkz. SGK İşten Çıkış Kodları) Bildirge elektronik ortamda (internet üzerinden) düzenlenirken bu işveren veya muhasebeci için çok kolay bir işlemdir. İşten çıkış kodunun açılır listeden seçilmesi yeterlidir. Ancak işveren veya muhasebeci için çok kolay ve basit gibi görünen bu seçim işçi açısından son derece önemli, hayati bir konudur. Çünkü özellikle işten çıkan veya çıkarılan işçi İŞKUR’a işsizlik maaşı almak için başvurduğunda İŞKUR ilk önce bu işten çıkış koduna bakmakta, işveren tarafından SGK’ya bildirilen işten çıkış kodu işsizlik maaşı almasına uygun değilse, başka hiçbir şarta bakmadan hemen işçinin başvurusunu reddetmekte, dolayısıyla bu durumdaki işçi işsizlik maaşı alamamaktadır. (Bkz. İşten Çıkış Kodlarına Göre İşsizlik Maaşı Alınabilecek Durumlar) Benzer şekilde işçinin işten çıkış kodunun 29 (İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih) olarak bildirilmiş olması işçi üzerinde bir yafta, leke olarak kalmaktadır. Çünkü bu kod içerisinde işçinin devamsızlık nedeniyle işten çıkarılmış olması yanında ahlaksızlık, hırsızlık nedeniyle işten çıkarılma sebepleri de yer almaktadır.

Son olarak koronavirüs salgınının sebep olduğu olumsuzluklar nedeniyle işini kaybeden, prim günü ve/veya sigortalılık süresi yeterli olmadığı için işsizlik maaşı alamayan işçilere, üç ay boyunca günlük 39 lira nakdi ücret desteğinden yararlanma hakkı getirilmiştir. Ancak bu ücret desteğinden yararlanabilmesi için de işçinin işten çıkış kodunun işsizlik maaşı almaya uygun olması gerekmektedir.

Dolayısıyla yukarıda yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, sigorta çıkışı yapılan işçi için SGK’ya bildirilen işten çıkış kodu işçi açısından çok önemli ve hayati bir konu olduğu gibi, sigortalının çıkış işlemini yapan işveren / muhasebeci için de büyük sorumluluk gerektiren, büyük vebal doğuracak bir durumdur. Bu nedenle, 7244 Torba Kanun ile istisnai durumlar hariç 3 ay süreyle işten çıkışlar yasaklanmış olsa da (Bkz. İşten Çıkarma Yasağının Ayrıntıları Belli Oldu) bu her zaman için önemini koruyan bir konu olduğundan, sigortalı işe giriş bildirgesinin düzenlenmesi sırasında sırf işçiye ihbar ve/veya kıdem tazminatı ödemekten kurtulmak gibi bencil hesaplarla işçiyi istifa etmiş veya ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile işten çıkmış gibi göstermek yerine,  işçinin gerçek işten çıkış veya çıkarılış nedenine uygun işten çıkış kodunun girilmesi en doğrusudur. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - SİTEMİZİN YENİNLENME ÇALIŞMALARI NEDENİYLE BİR SÜRE SORU CEVAPLANDIRILMAYACAKTIR !!!
 1. Ümit dedi ki:

  Merhaba,
  Apartmanımızda çalışan kapıcı ile 28.11.2019 tarihinde imzalanmış ve 30.06.2020 tarihinde sona erecek belirli süreli iş sözleşmemiz var. Kendisi SSK emeklisi, SGK’dan emekli maaşı alıyor ve apartmanımızda SGDP primi ödenerek çalışıyor. Ayrıca sözleşme yapıldığı tarih itibari ile tazminatı ödenmiş durumda. 7244 sayılı kanun ile işten çıkarmalar yasaklandı. Bu şartlarda sözleşme bitim tarihinde “05” işten ayrılma kodu ile çıkışını yapabilir miyiz yoksa yasak bu durumu da kapsıyor mu? Kapsıyor ise ne yapmamız gerekiyor.
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu İşten Çıkarma Yasağının Ayrıntıları Belli Oldu başlıklı yazıda açıklanmış olup, Kanunda maalesef belirli süreli iş sözleşmeleri istisna tutulmamıştır. Bu yasağa uymayıp işçi çıkaranlara da idari para cezası uygulanacaktır. Siz bu durumda yasağın bitmesini bekleyip, ancak işçiyi SGK’ya çıkışını vereceğiniz zamana kadar işçiyi SGK’ya 0 gün üzerinden bildirebilirsiniz. Eğer kolay işverenlik kapsamındaysanız, bu durumda işveren sisteminden çalışma gün sayısı beyan-değişiklik işlemini yapmanız gerekir. (Bkz. Kolay İşverenlik Uygulama Rehberi / Kılavuzu)

 2. Yılmaz dedi ki:

  Isveren kodu yanlis verdigi icin issizlik maasini alamadim hakli fesihten arabulucu antlasmasiyla iskura tekrar basvurdum isverene yazi gonderdiler cevap bekliyorlarmis isveren cevap vermezse ne yapabilirim ve isverene cezasi varmi tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   İşten çıkış koduyla ilgili düzeltme için İŞKUR işverene ceza uygulamaz.

 3. Murat şahin dedi ki:

  Merhabalar benim 10 gunluk iş kaza raporum var ama bunun ücretini ne zaman alabilirim

 4. Selvi dedi ki:

  Korona virüs yüzünden kızımı habersizce işten çıkarttılar bir süre evde kalıcaz deyip kızıma kağıt imzalattılar aradan 10 gün sonra kızımı arayıp işten çıkartıldıpını bunu kendi rızası ile yaptığını söylediler iş yeri üzerinde hak sahibi olma şansımız varmı hiç bir şeyden faydalanamadı kandırıldığıyla kaldı kızım

 5. Arzu dedi ki:

  Merhaba saçma bi şekilde 27.05.2020 tarıhınde işten çıkarıldım ne yapmam gerekıyor yardımcı olabılırmısınız.