DOLAR 8,3100
EURO 9,7384
ALTIN 500,39
BIST 10,7640
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma Ödeneği Alan İşçiye İşveren Ücret Ödemek Zorunda mı ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneği Alan İşçiye İşveren Ücret Ödemek Zorunda mı ?

İŞKUR’a yaptığı kısa çalışma başvurusu kabul edilen ve işçilerine kısa çalışma ödeneği bağlanan işverenin, kısa çalışma ödeneği aldığı süre için işçiye ücret ödemek zorunda olup olmadığı en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Bu sorunun cevabı işverenin İŞKUR’a yaptığı kısa çalışma başvurusunda belirttiği çalışma süresine bağlıdır. Eğer işveren başvurusunda, kısa çalışma süresince işyerinde çalışmaya tamamen ara verdiğini belirtmişse, dolayısıyla işçiyi bu süre içerisinde işyerinde hiç çalıştırmıyorsa / çalıştırmayacaksa, işçiye kısa çalışma ödeneği aldığı aylar için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir. Buna karşılık işveren İŞKUR’a yaptığı başvuruda, işyerinde çalışma süresini azalttığını belirtmişse (Yönetmelik gereği işyerindeki çalışma süresinin normal çalışma süresine göre en az üçte bir oranında azaltılmış olması gerekir), bu durumda işveren işçiye işyerinde çalıştığı süre kadar ücret ödemek zorundadır. Örneğin işçiyi işyerinde ayda 20 gün çalıştırıyorsa 20 günlük ücret ödemek zorundadır. Kalan 10 güne ait ödemeyi ise İŞKUR kısa çalışma ödeneği olarak yapar. Ayrıca Yönetmelik gereği, kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve İŞKUR tarafından ödenir.

Dolayısıyla burada belirleyici olan işverenin İŞKUR’a yaptığı başvuruda belirttiği çalışma süresine uyup uymadığı ve işçiyi işyerinde çalıştırdığı süredir.

Aynı şekilde SGK’ya bildirim ve sigorta primlerinin ödenmesi yönüyle de işveren, işçiyi çalıştırdığı gün sayısı ve ödediği ücret ölçüsünde sorumludur. Eğer işveren İŞKUR’a yaptığı bildirimde işyerinde tamamen çalışmayı durdurduğunu belirtmiş ve işçiyi kısa çalışma süresince işyerinde hiç çalıştırmıyor / işçiye ücret ödemiyorsa, söz konusu aylar için SGK’ya işçiyi 0 (sıfır) gün ve kazanç üzerinden bildirir. Eğer işyerinde çalışma süresini azalttığını bildirmişse ve örneğin işyerinde ayda 20 gün çalışma yapılıyorsa, o ay için işveren işçiyi 20 gün üzerinden ve işçiye ödediği net ücretin brütü üzerinden SGK’ya bildirir, bu bildirime ait sigorta primlerini de öder. Aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün kodunu da 18 – Kısa çalışma ödeneği olarak gösterir. Eğer işçinin kısa çalışma dışında da o ay eksik çalışma günü varsa o zaman eksik gün sebebinin “27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” olarak gösterilmesi gerekir. İŞKUR da kısa çalışma ödeneği verdiği günlere ait GSS (Genel Sağlık Sigortası) primini SGK’ya öder. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Nevin dedi ki:

  İşçi kısa çalışma ödeneği alırken sigorta primi nin ödenmesi gerekir mi

  1. Admin dedi ki:

   İşyerindeki uygulamaya bağlı, eğer işveren tamamen çalışmaya ara verdi ve İŞKUR’a da bu şekilde bildirim yaptıysa, İŞKUR aylık kısa çalışma ödeneği öder, SGK’ya da sadece GSS primi öder. Ancak işyerinde sadece çalışma süresi azaltıldı ise bu durumda işçi o ay işyerinde kaç gün çalışmışsa, işverenin işçinin çalıştığı süreye ait kazancını SGK’ya bildirmesi, primini de ödemesi gerekir.

 2. Can tan dedi ki:

  Merhaba; kardeşimin işyeri kısa çalışma ödeneğinden 3/1 yararlanıyor lakin haftada 30 saat çalışması gerekirken 45 saat çalışmaya devam ediyorlar bu yasal mı? Maaşı tam yatırsa bile sigorta primini eksik yatırması söz konusu olabilir mi? Böyle bir durumda haklı fesih yapa bilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Bu durum yasal değil, işverenin kısa çalışmadan yararlanabilmesi için işyerindeki normal çalışma süresini en az üçte bir azaltmış olması gerekir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/firsatci-isverenleri-mutlaka-iskura-bildirin/)

 3. Fırat dedi ki:

  Covid nedeniyle işten çıkarıldim aylık 1090 tl para alıyorum aynı zamanda ameliyat olduğum için de rapor aldım rapor parasını da alabilir miyim yani sigortam işyeri tarafından yatırılıyor işkur da 1090 tl para ödüyor

  1. Admin dedi ki:

   Hem işten çıkarıldığını, hem aylık 1090 TL nakdi ücret desteği aldığınızı, hem de sigortanızın yattığını belirtmişsiniz, yazdıklarınız çelişiyor. Eğer sigorta çıkışınız verildiyse rapor parası alamazsınız, işyeri sizi ücretsiz izinli gösteriyor, bu kapsamda nakdi ücret desteği alıyorsanız, ücretsiz izinli işçinin rapor parası alabileceği durumlar https://www.isvesosyalguvenlik.com/ucretsiz-izinli-olan-calismayan-isci-rapor-parasi-alinabilir-mi/ başlıklı yazıda açıklanmıştır.

 4. ELİF dedi ki:

  İşyerinde tam zamanlı çalışıyoruz devlet desteği 1589 TL alıyoruz geri kalan maaşımızı elden teslim alıyoruz ve sigortalarımızda yatmıyor bu yasal mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Yasal değil, çünkü Devlet desteği yani kısa çalışma ödeneği alınabilmesi için işyerinde normal çalışma süresinin en az üçte biri kadar işçinin çalışmaması, işçinin çalıştığı süre için de SGK’ya sigorta bildiriminin işveren tarafından yapılması ve sigorta priminin ödenmesi gerekir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/firsatci-isverenleri-mutlaka-iskura-bildirin/ başlıklı yazı)

   1. sima dedi ki:

    lütfen bana da yardımcı olabilir misiniz? 🙏

 5. Ahmet dedi ki:

  İşveren bizi tamamen izine çıkarttı ve arada bir mesela bu ay 4 günlük çağırdı gittim işleri bitirdim çağırdıkca gidiyorum bana ekstra maaş vermiyor ve çalıştığım günün ssk yatırmiyor. Sadece devletten %60 alıyorum ve ssk primim 0 hiç yatmıyor. Ne yemek parası ne yol parası hiç vermiyor. Ben noterden ihtar çektirip tazminatımi isteyebilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   İşveren isterse sizi ayda 1 gün çalıştırsın fark etmez, çalıştırdığı güne ait ücreti ödemek ve SGK’ya da çalıştığınız süreye ait gün ve kazanç bildirimini yapmak zorundadır. Bu durum size İş Kanunu 25/II. madde kapsamında fesih hakkı vermektedir. Noterden ihtarname çekerek iş akdinizi feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 6. Fatma Aydın dedi ki:

  İş yeri kapandı ,6 aydır tam gün evden çalışıyorum. Fakat sigorta pirimi 0 görünüyor. Kısa dönem çalışma ödeneğinden 1.540 TL alıyorum. Üstünü işveren tamamlıyor. Ama şimdi ödemek istemiyor. Geçmiş dönem sigorta için ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   SGK’ya dilekçe verebilirsiniz, ancak işveren size ücreti elden verdiyse yani kısa çalışma süresince işverenden de ücret aldığınızı ve 6 ay tam çalıştığınızı ispatlayamazsanız dilekçeden sonuç çıkmaz, iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 7. sima dedi ki:

  4 ortaklı bi kuaförde tek çalışan eleman benim. YASAK KALKTI TAM zamanlı çalışmaya başladım. Kısa ödeneği işyerim maaşımdan kesiyor. e devlette primim 18 gün eksik görünüyor. Maaşımı elden alıyorum. Haklı fesih hakkım varmı tazminat hakkımı kaybetmek istemiyorum. onlar 4 ben 1 kişiyim çalışmıyor deseler nasıl ispat edebilirimki yan esnaflar onları tutar

  1. Admin dedi ki:

   Normalde belirttiğiniz durum size fesih hakkı veren bir durumdur. Çünkü tam çalışmaya geçtiğinize göre işverenin sizi her ay SGK’ya 30 gün üzerinden bildirmesi gerekir. Her ay 12 gün sigorta kaybınıza yol açması size fesih hakkı verir ve noterden ihtarname çekerek iş akdinizi feshedip en az bir yıldır çalışıyorsanız kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz. Kısa çalışma ödeneğine gelince de işyerinde tam çalışma yaptığınız için işveren kısa çalışmadan da yararlanamaz, dolayısıyla burada Devleti zarara uğratıyor. Ancak iş akdinizi feshetmeniz halinde belirttiğiniz gibi tam gün çalıştığınız kanıtlayamazsanız, işveren inkar ederse (ki inkar edebilir, çünkü aksi halde İŞKURE tam çalışma yapılan süre için ödediği kısa çalışma ödeneğini faiziyle birlikte işverenden alır) o zaman ne yaparsınız bilemeyiz.

   1. sima dedi ki:

    cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki işyerinde hergün olduğumu ben nası kanıtlayabilirim efendim bi yolu yordamı var mı?

    1. sima dedi ki:

     işverenimle durumu fark eder etmez konuştum şimdi mesajlaşıp yazılı da veyan edersem ona yeterli olurmu efendim

     1. Admin dedi ki:

      Bu tür durumlar genelde belgeyle ispat edilir, ancak elinizde belge yoksa geriye şahitle ispatlamak kalıyor.

 8. Nazife aksöz dedi ki:

  Aynı iş yerinde devam etmekteyim isyeri beni agustos 30 çıkış temmuz 1 giriş yaparak nakil etmiş bu yüzden kçö den yararlanmıyorum ne yapmam gerekir

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yok, işçiye verilen kısa çalışma ödeneği işverenin İŞKUR’a yaptığı başvuruya istinaden yapılan bir ödemedir. Ayrıca bu ödeme eski işyeriniz için geçerli olduğundan yeni işyerinizde eğer tam çalışıyorsanız işverenin size ücretinizi tam ödemesi gerekir. Dolayısıyla bu işverenin çözebileceği bir sorun.