DOLAR 7,3389
EURO 8,6296
ALTIN 476,60
BIST 9,6129
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Kısa Çalışma Ödeneği Alan İşçiye İşveren Ücret Ödemek Zorunda mı ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneği Alan İşçiye İşveren Ücret Ödemek Zorunda mı ?

İŞKUR’a yaptığı kısa çalışma başvurusu kabul edilen ve işçilerine kısa çalışma ödeneği bağlanan işverenin, kısa çalışma ödeneği aldığı süre için işçiye ücret ödemek zorunda olup olmadığı en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Bu sorunun cevabı işverenin İŞKUR’a yaptığı kısa çalışma başvurusunda belirttiği çalışma süresine bağlıdır. Eğer işveren başvurusunda, kısa çalışma süresince işyerinde çalışmaya tamamen ara verdiğini belirtmişse, dolayısıyla işçiyi bu süre içerisinde işyerinde hiç çalıştırmıyorsa / çalıştırmayacaksa, işçiye kısa çalışma ödeneği aldığı aylar için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir. Buna karşılık işveren İŞKUR’a yaptığı başvuruda, işyerinde çalışma süresini azalttığını belirtmişse (Yönetmelik gereği işyerindeki çalışma süresinin normal çalışma süresine göre en az üçte bir oranında azaltılmış olması gerekir), bu durumda işveren işçiye işyerinde çalıştığı süre kadar ücret ödemek zorundadır. Örneğin işçiyi işyerinde ayda 20 gün çalıştırıyorsa 20 günlük ücret ödemek zorundadır. Kalan 10 güne ait ödemeyi ise İŞKUR kısa çalışma ödeneği olarak yapar. Ayrıca Yönetmelik gereği, kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve İŞKUR tarafından ödenir.

Dolayısıyla burada belirleyici olan işverenin İŞKUR’a yaptığı başvuruda belirttiği çalışma süresine uyup uymadığı ve işçiyi işyerinde çalıştırdığı süredir.

Aynı şekilde SGK’ya bildirim ve sigorta primlerinin ödenmesi yönüyle de işveren, işçiyi çalıştırdığı gün sayısı ve ödediği ücret ölçüsünde sorumludur. Eğer işveren İŞKUR’a yaptığı bildirimde işyerinde tamamen çalışmayı durdurduğunu belirtmiş ve işçiyi kısa çalışma süresince işyerinde hiç çalıştırmıyor / işçiye ücret ödemiyorsa, söz konusu aylar için SGK’ya işçiyi 0 (sıfır) gün ve kazanç üzerinden bildirir. Eğer işyerinde çalışma süresini azalttığını bildirmişse ve örneğin işyerinde ayda 20 gün çalışma yapılıyorsa, o ay için işveren işçiyi 20 gün üzerinden ve işçiye ödediği net ücretin brütü üzerinden SGK’ya bildirir, bu bildirime ait sigorta primlerini de öder. Aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün kodunu da 18 – Kısa çalışma ödeneği olarak gösterir. Eğer işçinin kısa çalışma dışında da o ay eksik çalışma günü varsa o zaman eksik gün sebebinin “27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” olarak gösterilmesi gerekir. İŞKUR da kısa çalışma ödeneği verdiği günlere ait GSS (Genel Sağlık Sigortası) primini SGK’ya öder. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.