DOLAR 8,3206
EURO 9,7715
ALTIN 502,79
BIST 10,8430
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma Ödeneği İle İşsizlik Maaşı Birbirini Etkiler mi ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneği İle İşsizlik Maaşı Birbirini Etkiler mi ?

İşsizlik maaşı gibi kısa çalışma ödeneği de işsizlik sigortasından karşılandığından, kısa çalışma ödeneğine hak kazanmak içinde iş akdinin fesih nedeni dışındaki işsizlik maaşı alma şartlarından olan prim gün sayısı ve sigortalılık süresi esas alındığından, dolayısıyla kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı arasında bir bağlantı söz konusudur.

Yani işsizlik maaşında olduğu gibi, işçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için de kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 prim günü olması ve son 120 gün hizmet akdinin kesintisiz devam etmesi şartı aranmaktadır. Sadece koronavirüs salgınının sebep olduğu olumsuzluklar nedeniyle verilecek kısa çalışma ödenekleri için geçerli olmak üzere prim gün sayısı şartı 450 gün, hizmet akdinin kesintisiz devam etmesi şartı 60 gün olarak uygulanmaktadır.

Öte yandan, işçinin kısa çalışma ödeneği almadan daha önce işsizlik maaşı almış olması kısa çalışma ödeneği almasına engel teşkil etmeyeceği gibi, aynı şekilde işçinin kısa çalışma ödeneği almış olması da daha sonra o işçinin işsizlik maaşı almasına engel teşkil etmez. İşçinin gerek kısa çalışma ödeneği alması gerekse işsizlik maaşı alması için aranan şartların varlığı yeterlidir.

Hatta işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlandıktan sonra işsiz kalmışsa yani işten çıkmış veya çıkarılmışsa ve işten çıktığı – çıkarıldığı tarih itibariyle işsizlik maaşı alma şartlarını taşımıyorsa (son 3 yıl içinde 600 prim günü ve son 120 gün hizmet akdinin kesintisiz devam etmiş olması şartı, işten çıkış kodunun işsizlik maaşı almaya uygun olması şartından herhangi biri veya birkaçını taşımıyorsa), bu işçiye kalan süre kadar işsizlik maaşı ödenir. Örneğin kısa çalışma başladığında işçinin son 3 yıl içinde 600 prim günü var idiyse bu işçi şartları taşıması halinde 180 gün yani 6 ay işsizlik maaşı alabileceğinden, eğer bu işçi 3 ay kısa çalışma ödeneği almış ve daha sonra işsiz kalmışsa kendisine kalan 3 ay için işsizlik maaşı ödenir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Oktay dedi ki:

    Saçmalık kısa çalışma ödeneği benim insiyatifim dışında yarın işsiz kaldığımda ki kalacağım 4 ayı yedin kardeş sen mi diyecekler çalışırken işsizlik maaşından düşüren başka ülke var mı ? Bu ne adaletsizlik böyle