DOLAR 7,3389
EURO 8,6296
ALTIN 476,60
BIST 9,6129
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Kısa Çalışma Ödeneği İle Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir mi ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneği İle Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir mi ?

İşçi kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı ay içerisinde istirahat raporu almışsa durumu ne olur ? İşçi hem kısa çalışma ödeneğini hem de rapor parasını aynı anda alabilir mi veya hangisini alabilir ?

İşvereni tarafından İŞKUR’a yapılan kısa çalışma başvurusuna istinaden kısa çalışma ödeneği almaya başlayan işçi, ödenekten yararlandığı ay içerisinde ayrıca istirahat raporu alırsa bu durumda hem kısa çalışma ödeneğini, hem de istirahat süresine ait rapor parasını (geçici iş göremezlik ödeneğini) birlikte alamaz. Çünkü Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmeliğin “Kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi” başlıklı 9 uncu maddesinde; geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneğinin kesileceği belirtilmiştir.

Dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı ay içerisinde istirahat raporu alan işçi, eğer rapor parası alma şartlarını taşıyorsa kendisine rapor süresi için SGK tarafından rapor parası ödenir. Rapor süresi için İŞKUR kısa çalışma ödeneği ödemez yani geçici iş göremezlik ödeneği alınan dönemin kısa çalışma ödeneği ödenen döneme rastlayan kısmı için ödeme yapmaz.

Öte yandan 2016/21 sayılı Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulamaları konulu SGK Genelgenin “10.4.Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar” başlıklı bölümünde; “Ay içerisinde, yalnızca kısa çalışma ödeneği uygulanan günlerde alınan istirahat raporlarına göre geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi imkânı olmadığı gibi kısa vade primine tabi çalışma günlerinde alınan istirahat raporlarından süresi yalnızca kısa çalışma ödeneğine tabi günlere isabet eden kısmında da ödenek verilmesi imkânı bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verilmiştir.

Dolayısıyla kısa çalışma uygulaması kapsamına giren günlere ait istirahat raporları için SGK rapor parası ödemez. Eğer kısa çalışma kapsamında işyerinde çalışmaya tamamen ara verilmişse, işyerinde hiç çalışma yapılmayan o ay veya aylar içerisindeki istirahat raporları için de SGK rapor parası ödemez. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Gülşah Demir dedi ki:

  Merhaba benim benim 3 aylık heyet raporum devam ederken şirket benim içinde KÇÖ ne başvuru yapmış yanlışlıkla, bana 1 aylık KÇÖ yattı çekmedim geri iadesini talep edicek şirket iptali olduktan sonra şirket raporumu onaylayabilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin sizin için kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olmasından daha çok heyet raporunuzun olduğu günler için işyerinde çalışıp çalışmadığınız, işyerinin SGK’ya verdiği aylık prim ve hizmet belgesinde heyet raporunuzun olduğu tarihler için sizin adınıza gün ve kazanç bildirip bildirmediğidir. Eğer işyeri raporlu günleriniz için sizin adınıza sıfır gün ve kazanç bildirdiyse hakkınızda çalışmadı bildirimi de yapabilir. Çalışmadığınız halde raporlu günler için işyeri adınıza SGK’ya gün ve kazanç bildirdiyse yine adınıza çalışmadı bildirimi yapabilir. Bu ikinci durumda işyeriniz çalışmadı bildirimi yaparken, adına gün ve kazanç bildirilen sigortalı istirahatli günlerde işyerinde çalışmadı şeklinde bir açıklama girmesi gerekir. Daha önce işveren sisteminde buna ilişkin açıklama yer alan bir seçenek vardı, şu anda da var mı bilemiyoruz. (Bkz. İstirahatli Olduğu İçin Çalışmadı Bildirimi Yapılan Kişi Adına Prim Ödenebilir mi ?)
   Dolayısıyla burada önemli olan gerçek – fiili durum yani istirahatli olduğunuz dönemde işyerinde çalışıp çalışmadığınızdır.

  2. Gizem BEKDAŞ dedi ki:

   Merhabalar ben kısa çalışma ödeneği alıyorum aynı zamanda şirkette 15 gün çalışıyorum bu ay içerisinde ameliyat olacağım yaklaşık 20 gün rapor almak zorundayım hangi ücretten yararlanabiliyorum bu durumda

 2. süleyman turunç dedi ki:

  Merhaba kısa çalışma ödeneğinden dolayı sigortam 2 ay a yakın bir süre durduruldu yaklaşık 2 aydır da tekrar aktif olarak kesintisiz olarak sigortam yatıyor sağlık probleminden dolayı rapor aldım bu rapor parası bana ödenir mi

  1. Admin dedi ki:

   Son 1 yıl içinde 90 prim gününüz varsa ödenir.

 3. Tuba dedi ki:

  Merhaba,
  Nisan ,mayıs ve 15 hazirana kadar KÇÖ ği aldım 15 hazirandan sonra doğum iznine ayrıldım .16 haftalık doğum izni paramı alamayacağımı öğrendim Sgk dan KÇÖ den faydalandığım için. Maduriyetim giderelebir mi?

  1. Emine dedi ki:

   Ben de ayni durumdayim lutfen acil cevap.

   1. Admin dedi ki:

    SGK geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parasıyla ilgili olarak 2016/21 sayılı Genelgesinde; kısa çalışma ödeneği uygulanan günlerde alınan istirahat raporlarına göre geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeyeceğini, eğer ayın tamamı kısa çalışma olarak İŞKUR’a bildirilmişse o ay içerisinde alınan rapor için rapor parası ödenmeyeceğini belirtmiştir. Dolayısıyla gebeliğin 32. haftasında itibaren başlayan doğuma bağlı istirahatte (raporda); kısa çalışma ödeneği kapsamına giren günler için, eğer ayın tamamı kısa çalışma olarak bildirilmiş yani işyerinde ay boyunca hiç çalışma yapılmayacak şekilde işverence İŞKUR’a bildirim yapılmış o zaman o ayın tamamı için SGK rapor parası ödemez. Bunun dışında, son 90 gün sigortalılık şartı tutuyorsa, istirahat raporu süresinde alınmışsa yani, işçinin sigorta çıkışı da verilmemişse kısa çalışma ödeneği süresi dışında kalan süre için kadın işçiye doğuma bağlı rapor parası ödenmesi gerekir. (Bkz. Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları)
    Öte yandan, genel olarak doğuma bağlı istirahat süresi 16 hafta olsa da hekimden bir defalığına istirahat raporu alındığından, istirahat raporunun alındığı / başladığı tarihte sigortalının kısa çalışma kapsamında olması nedeniyle SGK o istirahat raporuna ait 16 haftalık süre için geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) ödenmeyeceği yönünde konuyu değerlendirdiyse onu bilemeyiz.

    1. Tuba dedi ki:

     32. Haftada çalışır raporu alıp 15 hazirana(37.hafta) kadar çalıştım. Haziranın 15 ine kadar kısa çalışma yaptığım bildirilecek Sgk ya. İş yerim henüz Sgk ya bildirim yapmadı haziran için. Bildirim yaptığı takdirde yine etkileniyor muyum bu süreçten?
     16 hafta Ekimide kapsıyor akıl mantık almıyor ne enteresan bir uygulama.

     1. Tuba dedi ki:

      Son 3 ayda (mart nisan mayıs 30,21,16 toplam 76 gün) oluyor 90 gün şartını sağlamıyor sanırım kısa çalışmadan dolayı. Anladığım 15 hazirana kadar bildirim yapılsa bile günden kaybediyorum bu rapor parasını.

     2. Admin dedi ki:

      Doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün şartı aranır. Bu konudaki ayrıntılı bilgi ve açıklamaya Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

     3. Admin dedi ki:

      Hekimin onayı ile kadın işçi doğum 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir, bu durumda 32 nci haftadan istirahatin başladığı tarihe kadar geçen süreler doğum sonrası rapor parası ödenecek sürelere eklenir.

 4. Ali dedi ki:

  Ocak ayında amaliyat oldum raporum doldu ve mayıs haziran ayında ksa calışma ödenegi aldim fakat lemmuz 1 de heyete girdim ve baba % 44 engelli raporu verdi temmusun 1 işbası yapactım ama sendromlarim devam ettigi için 10 gün rapor verdi doktor temmuz 10 nunda raporum bitdi hala çalışmıyorum ve rapordan sonra ksacalışma odenegim devam edermi patrona engelli raporun vardiler diye işten çıkaracak bu pandemi yasaklarının bitmesini bekliyi cevapla aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 aydı, 1 ay daha uzatıldı. Eğer yeni bir uzatma olmazsa artık kısa çalışma ödeneği alamazsınız. Prim gününüzü belirtmemişsiniz, ancak sigorta başlangıcınızdan itibaren 20 yıl dolduysa ve 4400 veya daha fazla prim gününüz varsa, vergi indiriminden yararlanma hakkı elde edip, buna istinaden SGK’ya başvurup emekli olabilirsiniz, yaş şartı aranmaz.

   1. Emre shbz dedi ki:

    Iyi günler ben kısa calışma odeneginden yararlanıyorum is yerim 3 aydır kapalı ve ben gectigimiz hafta rahatsizligimdan dolayi hastaneye gittim doktorum bana 10 gun rapor verdi kisa calisma odenegimde 20 gunluk yatacak 10 gunde rapor parasi alacagim ama sorum da bu rapor para son 3 ayda brut maasim cok dusuk yattigi icin ucretimi etkiliycek bununla ilgili bir bilginiz varmı

    1. Admin dedi ki:

     Rapor parası hesaplanırken, rapor başlangıç tarihinden geriye dönük 1 yıl içinde SGK’ya kazanç bildirilmiş son 3 ay dikkate alınır. 3 aydır işyeriniz kapalı ise o 3 aydan önce 3 ay esas alınır. (Bkz. Rapor Parsı (Geçici İş Göremezlik Ödeneği) Nasıl Hesaplanır ?)

 5. Emre dedi ki:

  Merabalar ben nisanın 10 undan mayıs in 15 ine kadar raporluydum ama bana mayıs ayından 15 gün kçö ödeneği yattı artı olarak rapor parası yattı şimdi ben bu yüzden herhangi bir ceza alırmıyım yada ne yapmam lazım raporlu olduğum sürelerde çalışmadım is yerim 1 mayıstan itibaren kapalıydı