DOLAR 8,3179
EURO 9,7714
ALTIN 502,86
BIST 10,8391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma Ödeneği İle Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir mi ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneği İle Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir mi ?

İşçi kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı ay içerisinde istirahat raporu almışsa durumu ne olur ? İşçi hem kısa çalışma ödeneğini hem de rapor parasını aynı anda alabilir mi veya hangisini alabilir ?

İşvereni tarafından İŞKUR’a yapılan kısa çalışma başvurusuna istinaden kısa çalışma ödeneği almaya başlayan işçi, ödenekten yararlandığı ay içerisinde ayrıca istirahat raporu alırsa bu durumda hem kısa çalışma ödeneğini, hem de istirahat süresine ait rapor parasını (geçici iş göremezlik ödeneğini) birlikte alamaz. Çünkü Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmeliğin “Kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi” başlıklı 9 uncu maddesinde; geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneğinin kesileceği belirtilmiştir.

Dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı ay içerisinde istirahat raporu alan işçi, eğer rapor parası alma şartlarını taşıyorsa kendisine rapor süresi için SGK tarafından rapor parası ödenir. Rapor süresi için İŞKUR kısa çalışma ödeneği ödemez yani geçici iş göremezlik ödeneği alınan dönemin kısa çalışma ödeneği ödenen döneme rastlayan kısmı için ödeme yapmaz.

Öte yandan 2016/21 sayılı Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulamaları konulu SGK Genelgenin “10.4.Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar” başlıklı bölümünde; “Ay içerisinde, yalnızca kısa çalışma ödeneği uygulanan günlerde alınan istirahat raporlarına göre geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi imkânı olmadığı gibi kısa vade primine tabi çalışma günlerinde alınan istirahat raporlarından süresi yalnızca kısa çalışma ödeneğine tabi günlere isabet eden kısmında da ödenek verilmesi imkânı bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verilmiştir.

Dolayısıyla kısa çalışma uygulaması kapsamına giren günlere ait istirahat raporları için SGK rapor parası ödemez. Eğer kısa çalışma kapsamında işyerinde çalışmaya tamamen ara verilmişse, işyerinde hiç çalışma yapılmayan o ay veya aylar içerisindeki istirahat raporları için de SGK rapor parası ödemez. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Gülşah Demir dedi ki:

  Merhaba benim benim 3 aylık heyet raporum devam ederken şirket benim içinde KÇÖ ne başvuru yapmış yanlışlıkla, bana 1 aylık KÇÖ yattı çekmedim geri iadesini talep edicek şirket iptali olduktan sonra şirket raporumu onaylayabilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin sizin için kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olmasından daha çok heyet raporunuzun olduğu günler için işyerinde çalışıp çalışmadığınız, işyerinin SGK’ya verdiği aylık prim ve hizmet belgesinde heyet raporunuzun olduğu tarihler için sizin adınıza gün ve kazanç bildirip bildirmediğidir. Eğer işyeri raporlu günleriniz için sizin adınıza sıfır gün ve kazanç bildirdiyse hakkınızda çalışmadı bildirimi de yapabilir. Çalışmadığınız halde raporlu günler için işyeri adınıza SGK’ya gün ve kazanç bildirdiyse yine adınıza çalışmadı bildirimi yapabilir. Bu ikinci durumda işyeriniz çalışmadı bildirimi yaparken, adına gün ve kazanç bildirilen sigortalı istirahatli günlerde işyerinde çalışmadı şeklinde bir açıklama girmesi gerekir. Daha önce işveren sisteminde buna ilişkin açıklama yer alan bir seçenek vardı, şu anda da var mı bilemiyoruz. (Bkz. İstirahatli Olduğu İçin Çalışmadı Bildirimi Yapılan Kişi Adına Prim Ödenebilir mi ?)
   Dolayısıyla burada önemli olan gerçek – fiili durum yani istirahatli olduğunuz dönemde işyerinde çalışıp çalışmadığınızdır.

  2. Gizem BEKDAŞ dedi ki:

   Merhabalar ben kısa çalışma ödeneği alıyorum aynı zamanda şirkette 15 gün çalışıyorum bu ay içerisinde ameliyat olacağım yaklaşık 20 gün rapor almak zorundayım hangi ücretten yararlanabiliyorum bu durumda

   1. Admin dedi ki:

    Kısa çalışma ödeneği aldığınız günler dışında işyeri tarafından SGK’ya bildirilmiş olan prime esas kazançlarınız dikkate alınarak ödenecek rapor parası hesaplanır. (Bkz. Rapor Parsı (Geçici İş Göremezlik Ödeneği) Nasıl Hesaplanır ?)

   2. Duygu dedi ki:

    Merhaba
    Ben Nisan Mayıs Haziran aylarında iş durdurulduğu için kçö aldım ve prim günlerim 0 olarak görünüyor Sadece nisan ayında başlayan KÇÖde 7 günlük ödenek farkını şirketimiz ödedi ve bu da normal brüt ücretimin yarısı kadar Temmuz ayında da Kçö devam etti eksik çalışma yaptık ve maaşımızın 20gününü şirket 10 gününü kçö hesaplaması ile devletten aldım Hamile olduğum için 30Temmuz2020 tarihinde 36. haftamda doğum iznine ayrıldım şirket raporumu parçalı olarak onaylıyor ve bu nedenle bu ay rapor ücretim hesaplandı
    Ancak hesaplamayı rapordan önceki son 3aya bakarak kçö nedeniyle çalışmadığım aylara göre hesaplamışlar Yani Haziran 0+Mayıs 0+Nisan 7 günlük olarak kçö tutarına göre normal brüt ücretimin çok altında hesaplanmış Bu doğru mu yoksa dilekçe vermeli miyim? Kçö alınan aylar rapor hesaplanmasına dahil edilmeli mi?

    1. Admin dedi ki:

     Rapor parası hesaplanırken istirahat başlangıç tarihinden önceki işçi adına SGK’ya işveren tarafından kazanç bildirilmiş son üç ay dikkate alınır, 0 gün bildirilen aylar dikkate alınmaz. Ancak isterseniz yine de SGK ile görüşüp, gerekirse dilekçe verebilirsiniz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/rapor-parsi-gecici-is-goremezlik-odenegi-nasil-hesaplanir/)

   3. Pınar dedi ki:

    Merhabalar ben dogum iznine cıktım temmuz ayında… Calıstıgım sirkette kısa calısma ödenegini kasıma kadar uzatmıs. Dogum iznimde kasımda bitiyor. Ben Kçö leri harcadım ama aklıma su soru takıldı. Simdi ben dogum raporu parasını alabilecek miyim peki???

 2. süleyman turunç dedi ki:

  Merhaba kısa çalışma ödeneğinden dolayı sigortam 2 ay a yakın bir süre durduruldu yaklaşık 2 aydır da tekrar aktif olarak kesintisiz olarak sigortam yatıyor sağlık probleminden dolayı rapor aldım bu rapor parası bana ödenir mi

  1. Admin dedi ki:

   Son 1 yıl içinde 90 prim gününüz varsa ödenir.

 3. Tuba dedi ki:

  Merhaba,
  Nisan ,mayıs ve 15 hazirana kadar KÇÖ ği aldım 15 hazirandan sonra doğum iznine ayrıldım .16 haftalık doğum izni paramı alamayacağımı öğrendim Sgk dan KÇÖ den faydalandığım için. Maduriyetim giderelebir mi?

  1. Emine dedi ki:

   Ben de ayni durumdayim lutfen acil cevap.

   1. Admin dedi ki:

    SGK geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parasıyla ilgili olarak 2016/21 sayılı Genelgesinde; kısa çalışma ödeneği uygulanan günlerde alınan istirahat raporlarına göre geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeyeceğini, eğer ayın tamamı kısa çalışma olarak İŞKUR’a bildirilmişse o ay içerisinde alınan rapor için rapor parası ödenmeyeceğini belirtmiştir. Dolayısıyla gebeliğin 32. haftasında itibaren başlayan doğuma bağlı istirahatte (raporda); kısa çalışma ödeneği kapsamına giren günler için, eğer ayın tamamı kısa çalışma olarak bildirilmiş yani işyerinde ay boyunca hiç çalışma yapılmayacak şekilde işverence İŞKUR’a bildirim yapılmış o zaman o ayın tamamı için SGK rapor parası ödemez. Bunun dışında, son 90 gün sigortalılık şartı tutuyorsa, istirahat raporu süresinde alınmışsa yani, işçinin sigorta çıkışı da verilmemişse kısa çalışma ödeneği süresi dışında kalan süre için kadın işçiye doğuma bağlı rapor parası ödenmesi gerekir. (Bkz. Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları)
    Öte yandan, genel olarak doğuma bağlı istirahat süresi 16 hafta olsa da hekimden bir defalığına istirahat raporu alındığından, istirahat raporunun alındığı / başladığı tarihte sigortalının kısa çalışma kapsamında olması nedeniyle SGK o istirahat raporuna ait 16 haftalık süre için geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) ödenmeyeceği yönünde konuyu değerlendirdiyse onu bilemeyiz.

    1. Tuba dedi ki:

     32. Haftada çalışır raporu alıp 15 hazirana(37.hafta) kadar çalıştım. Haziranın 15 ine kadar kısa çalışma yaptığım bildirilecek Sgk ya. İş yerim henüz Sgk ya bildirim yapmadı haziran için. Bildirim yaptığı takdirde yine etkileniyor muyum bu süreçten?
     16 hafta Ekimide kapsıyor akıl mantık almıyor ne enteresan bir uygulama.

     1. Tuba dedi ki:

      Son 3 ayda (mart nisan mayıs 30,21,16 toplam 76 gün) oluyor 90 gün şartını sağlamıyor sanırım kısa çalışmadan dolayı. Anladığım 15 hazirana kadar bildirim yapılsa bile günden kaybediyorum bu rapor parasını.

     2. Admin dedi ki:

      Doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün şartı aranır. Bu konudaki ayrıntılı bilgi ve açıklamaya Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

     3. Admin dedi ki:

      Hekimin onayı ile kadın işçi doğum 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir, bu durumda 32 nci haftadan istirahatin başladığı tarihe kadar geçen süreler doğum sonrası rapor parası ödenecek sürelere eklenir.

 4. Ali dedi ki:

  Ocak ayında amaliyat oldum raporum doldu ve mayıs haziran ayında ksa calışma ödenegi aldim fakat lemmuz 1 de heyete girdim ve baba % 44 engelli raporu verdi temmusun 1 işbası yapactım ama sendromlarim devam ettigi için 10 gün rapor verdi doktor temmuz 10 nunda raporum bitdi hala çalışmıyorum ve rapordan sonra ksacalışma odenegim devam edermi patrona engelli raporun vardiler diye işten çıkaracak bu pandemi yasaklarının bitmesini bekliyi cevapla aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 aydı, 1 ay daha uzatıldı. Eğer yeni bir uzatma olmazsa artık kısa çalışma ödeneği alamazsınız. Prim gününüzü belirtmemişsiniz, ancak sigorta başlangıcınızdan itibaren 20 yıl dolduysa ve 4400 veya daha fazla prim gününüz varsa, vergi indiriminden yararlanma hakkı elde edip, buna istinaden SGK’ya başvurup emekli olabilirsiniz, yaş şartı aranmaz.

   1. Emre shbz dedi ki:

    Iyi günler ben kısa calışma odeneginden yararlanıyorum is yerim 3 aydır kapalı ve ben gectigimiz hafta rahatsizligimdan dolayi hastaneye gittim doktorum bana 10 gun rapor verdi kisa calisma odenegimde 20 gunluk yatacak 10 gunde rapor parasi alacagim ama sorum da bu rapor para son 3 ayda brut maasim cok dusuk yattigi icin ucretimi etkiliycek bununla ilgili bir bilginiz varmı

    1. Admin dedi ki:

     Rapor parası hesaplanırken, rapor başlangıç tarihinden geriye dönük 1 yıl içinde SGK’ya kazanç bildirilmiş son 3 ay dikkate alınır. 3 aydır işyeriniz kapalı ise o 3 aydan önce 3 ay esas alınır. (Bkz. Rapor Parsı (Geçici İş Göremezlik Ödeneği) Nasıl Hesaplanır ?)

 5. Emre dedi ki:

  Merabalar ben nisanın 10 undan mayıs in 15 ine kadar raporluydum ama bana mayıs ayından 15 gün kçö ödeneği yattı artı olarak rapor parası yattı şimdi ben bu yüzden herhangi bir ceza alırmıyım yada ne yapmam lazım raporlu olduğum sürelerde çalışmadım is yerim 1 mayıstan itibaren kapalıydı

  1. Admin dedi ki:

   İstirahatiniz Mayıs’ın 15’inde bittiğine göre, hesabınıza yatırılan kısa çalışma ödeneği Mayıs’ın 15’inden sonrasına aitse problem olmaz. Zaten işveren aylık prim ve hizmet belgesinde bunu göstermiştir ve muhtemelen İŞKUR’da buna bakarak parayı yatırmıştır. Ancak yine de ALO 170’den sorun isterseniz.

 6. Seda dedi ki:

  Merhaba,ben 4martta dogum iznine ayrildim ve sonrasinda pandemi surecine girildi,ve dogum parasi aldim,fakat calistigim kurum kisa calisma odenegi icin verdikleri listede benim de adimi vermis ve bana 3ay kisa calisma odenegi yatti ne yapmam gerekir?

  1. Admin dedi ki:

   Doğum parasından kastınız doğuma bağlı rapor parası ise kısa çalışma ödeneği ile rapor parası birlikte alınamaz. Sadece rapor parası ödenir. Eğer size kısa çalışma ödeneği ödenen aylar için aynı zamanda kısa çalışma ödeneği de aldınızsa bu konuda İŞKUR ile görüşüp iade edin.

 7. Ela Toptaş dedi ki:

  Merhaba ben 33 haftalik hamileyim ve bu haftadan itibaren iş göremezlik raporu aldim. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaya devam edebilecek miyim? Kısa çalışma ödeneği kesilirse rapor parasını ne zaman alabileceğim?

  1. Admin dedi ki:

   İstirahatiniz başladığına göre işverene / işyerinden sizi kısa çalışma kapsamında göstermemesini, istirahatli göstermesini isteyebilirsiniz, çünkü kısa çalışma ödeneği ile rapor parası aynı anda ödenmez.

 8. Eda Nur Çırak dedi ki:

  Merhaba şirketimiz ayda 10 gün bizi kçö ye çıkartıyor fakat bi anda değil kısım kısım total de 10 gün izin kullanıyoruz. Ben de bu ay 5 gün rapor aldim devlet kçö yü 5 gün yatırmış kesmiş fakat şirkette kesmiş bu nasıl oluyor. Bilgi verir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere raporlu günler için kısa çalışma ödeneği ödenmez, son bir yıl içinde prim 90 gününüz varsa SGK 3 günlük rapor parası öder.

 9. Altınay dedi ki:

  Merhabalar 3 ay kısa çalışma ödeneği aldım fakat geçen ayın 20 sinde 10 günlük hastanede yattığım için rapor aldım,
  Ne SSK dan para alabildim nede kısa çalışma ödeneği alabildim, bir fikriniz var mı acaba yatar mı ücret?

  1. Admin dedi ki:

   Raporlu olduğunuz günler için işyeriniz sizi istirahatli ve çalışmadı olarak mı bildirdi yoksa kısa çalışma kapsamında mı bildirdi bilmiyoruz, ancak yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere istirahatin başladığı tarih itibariyle kısa çalışma durur, SGK rapor parası öder.

 10. Burcu dedi ki:

  Merhaba, Nisan ve mayıs ayında kısa çalışma ödeneği aldım. Mayıs 22 de acil olarak doğum gerçekleşti iş yerime durumu bildirdim raporum başladı sonrasında mayıs ayında fazla yatan 8 günlük kısa çalışma ödeneğini iş yerine iade ettim.rapor parası alır mıyım?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işyeri istirahatinizin (raporunuzun) başladığını tarihten sonrası için sizin adınıza kısa çalışma bildirimi yapmadıysa alabilirsiniz.

 11. Nida dedi ki:

  Merhaba ben özel şirkette çalışıyorum. Pandemiden dolayı primlerimiz eksik yatıyor. Doğum paramı etkiler mi acaba. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Primleriniz gün miktar olarak değil de gün olarak eksik yatıyorsa, ödenecek rapor parasının miktarını etkilemez. Eğer doğumdan önceki bir yıl içinde 90 prim günü şartı yerine gelmiş olursa bu açıdan da sorun olmaz, dolayısıyla doğum paranızı etkilemez.

 12. SERCAN KARACA dedi ki:

  Merhabalar,
  Temmuz ayından itibaren 1460 tl şsizlik maasi almaktayım. 08.09.2020 tarihi ile ameliyat oldum ve 10.09.2020 itibari ile de 15 gün rapor aldim.
  Ilk sorum aldığım raporu nereye ve nasil bildiriden?
  2. Sorum ise rapor parasi mi daha avantajli yoksa issizlik maaşımın devam etmesi mi?
  Anladığım kadarı ile 2 sinide aynı anda alamıyormuşuz.
  S8mfidgn teşekkür ederim. Iyi çalışmalar diloyorum

  1. Admin dedi ki:

   Yazdıklarınız çelişiyor, işsizlik maaşını sigorta çıkışı verilenler alabilir, sigorta çıkışı verilmiş olanlar ise artık rapor alamaz. Kastettiğiniz kısa çalışma ödeneği ise bu konudaki bilgi de yukarıdaki yazıda yer alıyor, raporu da sizin normalde bir yere bildirmeniz gerekmiyor, eğer doktor online (internet) üzerinden rapor verdiyse bu rapor işverenin de SGK’nın da ekranına düşer. Ancak rapor aldığınızı yine de işyerinize bildirirseniz iyi olur.

 13. Sercan karaca dedi ki:

  Araştırmalarıma göre sigorta çıkışı verilen ve işsizlik maasi alan birisi bu süre zarfında rapor alırsa issizlik maasi dondurulur aldığı rapor süresi iszilik maasi suresine ilave edilir diye biliyorum. Yani son maaşım şubat 10unda doluyodu 10 günlük maas almam gerekirken bu ara aldığım süre oraya eklenip 25 günlük alabilirmişim

  1. Admin dedi ki:

   SGK’nın daha önceki uygulamalarına göre işten çıktıktan sonra da belirli şartlarla çalışanlar rapor parası alabiliyordu. Ancak daha sonra mevzuat ve uygulama değişti, sigorta çıkışı verilenler bazı hallerde çıkış tarihinden sonrası için rapor parası alamıyor, bazı durumlarda da sadece 10’uncu güne kadar rapor parası alabiliyor. Dolayısıyla sizin bahsettiğiniz durum eski uygulama döneminde geçerliydi. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/raporluyken-isten-cikarilan-isci-rapor-parasini-alabilir-mi/)

 14. Cüneyt kofalak dedi ki:

  Merhaba ben mart ayında kisa çalışma ödeneğine ayrıldım ağustos ayında tekrar isyerim ise çağırdı gittim ve 24 gün çalıştım işyeri de covid li birisi çıktı karantinaya aldılar bizi 14 gün rapor verdiler simdi geri kısa odenege döndüm ama bu ay rapor aldığım için isyerim 24 gün prim yatırdığı için aldığım kısa ödenek 1823 TL fen 1458 TL düşmüş normami acaba birde bir dahaki ayda aynimi Alcam

  1. Admin dedi ki:

   Raporlu süre için kısa çalışma ödeneği ödenmez, dolayısıyla İŞKUR istirahat raporu süresine ait kısa çalışma ödeneğini düşmüş. Eğer bir yıl içerisinde en az 90 prim gününüz varsa SGK size 12 günlük rapor parası öder (ilk 2 gün için ödemez).

 15. Betül Baki dedi ki:

  Merhabalar kısa calisma ödeneğinden ve iskurdan ayri ayrı ödeme geldi sebebi nedir nereye basvurmam gerekir

  1. Betül Baki dedi ki:

   Heyet raporluyum ve heyet raporu aldigim tarih 26 agustos-24 Eylül .5 ekimde hem sigortadan isgoremezlik ödemesi hem de kisa calisma odenegi yatti

   1. Admin dedi ki:

    Aynı tarih aralığı için hem kısa çalışma ödeneği hem de geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) ödenmez, sadece rapor parası ödenir. İŞKUR ile görüşün isterseniz, sonuca göre kısa çalışma ödeneğini iade edersiniz veya sonraki ay yatacak ödenekten mahsup edilir. İŞKUR durumu daha sonra fark ederse faiziyle birlikte geri ister.

 16. Apti Gündoğdu dedi ki:

  İş yerim kısa calisma ödeneğinden faydalanıyor. 10 günlük olan kısmından ,ben bu süre icinde bir operasyon geçirip 10 günlük rapor aldım. Ay başında geçici işsizlik maaşım tam yattı. Bu günde SGK dan rapor paramın yattığı mesajı geldi. Bu durumda ne yapmalıyım.

  1. Admin dedi ki:

   İstirahatli (raporlu) olduğunuz günler için rapor parası yanında kısa çalışma ödeneği de ödendiyse kısa çalışma ödeneğini İŞKUR’a iade etmeniz gerekir. Ancak kısa çalışma kapsamına giren tarih aralığı ile rapor tarih aralığı içi içe girmiyorsa sorun yok.