DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
ALTIN 441,98
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Rüzgarlı
İstanbul
15°C
Rüzgarlı
Paz 13°C
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 13°C

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanır – Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanır – Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar ?

İşvereni tarafından İŞKUR’a yapılan kısa çalışma başvurusuna istinaden kısa çalışma ödeneğine hak kazanan işçiye İŞKUR tarafından verilecek kısa çalışma ödeneğinin tutarı, o işçi adına işverenler tarafından SGK’ya bildirilmiş olan son 12 aylık prime esas kazancın günlük ortalaması esas alınarak hesaplanır.

İşçinin bu şekilde hesaplanan günlük prime esas kazanç ortalamasının yüzde 60’ı, işveren tarafından bildirilen kısa çalışma süresiyle çarpılarak işçiye verilecek aylık kısa çalışma ödeneğinin tutarı hesaplanır. Bu hesaplanan tutardan sadece binde 7,59 Damga Vergisi kesilir. İşyerinde tamamen çalışmaya ara verilmiş olması yani İŞKUR’un aylık 30 gün üzerinden kısa çalışma ödeneği vermesi halinde, işçiye verilecek aylık kısa çalışma ödeneği aylık brüt asgari ücretin %150’sini (bir buçuk katını) geçemez. 2020 yılı için bu üst sınır aylık 4.380,99 TL’dir.

Örneğin; son 12 aylık dönemde her ay 30 gün ve 3000 TL prime esas kazanç üzerinden SGK’ya bildirilmiş olan işçinin prime esas kazancının günlük ortalaması 100 TL’dir.  Çünkü 3000 TL’e 30 güne bölündüğünde günlük ortalama 100 TL’ye denk gelmektedir. Eğer işveren İŞKUR’a işyerinde çalışmaya tamamen ara verildiğini bildirmişse, bu durumda işçiye verilecek aylık kısa çalışma ödeneği 3000 TL’nin yüzde 60’ı yani aylık 1.800 TL’dir.  Bu tutardan sadece damga vergisi kesintisi yapılır. Dolayısıyla işçiye 1.786,34 lira ödeme yapılır. Eğer işveren işyerinde ayda sadece 15 gün çalışma yapılacağını bildirmişse (bu durumda işveren işçiyi kısa çalışma yapılan ay için 15 gün üzerinden ve eksik gün kodunu da 18 – Kısa çalışma ödeneği olarak SGK’ya bildirir), İŞKUR işçiye o ay için 15 günlük kısa çalışma ödeneği yani 893,17 TL öder.

Dolayısıyla kısa çalışma başvurusu yapılan işyerinde çalışmaya tamamen ara verilmişse, İŞKUR işçiye aylık 30 gün üzerinden kısa çalışma ödeneği verir. Eğer işyerinde çalışma devam ediyor, ancak sadece çalışma süresi azaltılmışsa, İŞKUR işyerinde çalışma yapılan gün sayısını 30’dan düştükten sonra kalan gün sayısı üzerinden işçiye vereceği kısa çalışma ödeneğini hesaplar yani sadece işçilerin çalışmadıkları günler için kısa çalışma ödeneği verir. Yönetmelikte ayrıca, kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarının, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve İŞKUR tarafından ödeneceği belirtilmiştir.

Yukarıda açıklandığı şekilde İŞKUR tarafından hesaplanan kısa çalışma ödeneği, işçinin kendisine aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılır. İŞKUR’un sisteminde banka hesap (IBAN) numarası kayıtlı olanların kısa çalışma ödenekleri banka hesaplarına yatırılır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir. Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır. Yani en fazla 3 aylık kısa çalışma ödeneği verilir. Cumhurbaşkanı bu süreyi 6 aya kadar uzatmaya yetkilidir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Nihat dedi ki:

  Abi benim Bu ay sadece 5 gün sigorta Yatmış Bu benim alacağım kco parasını etkiler mi

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmeniz için zaten sigortanızın SGK’ya 30 günden az yani eksik yatması gerekir, dolayısıyla SGK’ya 5 gün üzerinden gösterilmiş olmanız kısa çalışma ödeneği almanıza engel teşkil etmeyeceği gibi 0 (sıfır) gün üzerinden gösterilmeniz de engel teşkil etmez.

 2. Onur dedi ki:

  Selamlar agustos 5de is basi yaptim turizm sektorurune otelciyim yani kasim 1 de kapanacak dendildi agustos oncesi bi aogorta gecmisim yok yurtdisinda calistigim icin ne kadar odenek alabiliyorum bu durumda totalde 3 aylik bi calisma suresi olucak 2 kasima kadar
  Tesekurler simdiden

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğini kastediyorsanız, işsizlik ödeneği gibi prim gün sayısına bağlı olarak ödeme süresi belirlenen bir ödenek değildir. Kısa çalışma ödeneğinin süresi normalde 3 aydır, ancak pandemi nedeniyle bu süre birkaç kez uzatıldı. Bu konuda ayrıntılı bilgi için https://www.isvesosyalguvenlik.com/koronavirus-surescinde-iskur-kisa-calisma-odeneginden-yararlanma-sartlari/ başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 3. Ömer dedi ki:

  21 marttan itibaren kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaktayım. 1655.25 TL yatmakta brütüm 2943. 00 TL idi bu tutar doğru mu başka bir sitede 1.752.00 TL gösteriyor. Bana yatan para doğru mu??

  1. Admin dedi ki:

   Siz asgari ücret üzerinden bildirildiğinize göre bu tutarın yüzde 60’ından binde 7,59 tutarındaki damga vergisi kesildikten sonra 1.752,4 TL kalmaktadır. Dolayısıyla size de bu tutar üzerinden kısa çalışma ödeneği ödenmesi gerekir. Ancak işyerinde tam kısa çalışma uygulanıyor ve İŞKUR size aylık 30 gün üzerinden ödeme yapıyorsa bu tutar geçerli.

 4. Gülşah dedi ki:

  Merhabalar dün işverenimin beni ücretsiz izne çıkardığını e devletten öğrendim 31 ağustos ta çalışma ya başladık ama eylül ve ekim ayı içinde pandemi nedeni ile ücretsiz izin yazıyo sayfamda işverenim beni bu şekilde çalıştırması mümkünmü

  1. Admin dedi ki:

   İş mevzuatına göre normalde işveren işçinin onayını almadan tek taraflı bir kararla işçiyi ücretsiz izne gönderemez. Ancak pandemi nedeniyle işverene işçiyi ücretsiz izne gönderme yetkisi verildi, dolayısıyla şu an normal mevzuat geçerli değil. Ancak size de ücretsiz izin boyunca İŞKUR tarafından günlük 39 liralık nakdi ücret desteği ödenmesi gerekir.

 5. Emel dedi ki:

  İyi günler haftada iki gün çalışıyorum işyerim 2 kasımda başvuru yaptı işkura 11 kasımda 895 tl ödenek aldım bürütüm 2950.00 tl yüzde altmıştan hesaplandığı zaman eksik olmuyormu sizce doğrumu

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin İŞKUR’a bildirdiği kısa çalışma gün sayısı üzerinden İŞKUR hesaplama yapar, faaliyetine tamamen ara veren işyerlerinde çalışanlar için İŞKUR 30 günlük (aylık) ücretin yüzde 60’ı üzerinden hesaplama yapar, örneğin kısa çalışma kapsamında işyerinde çalışılmayan gün sayısı 15 günse o zaman İŞKUR’un ödeyeceği kısa çalışma ödeneği yarıya düşer.

 6. Murat dedi ki:

  Selamlar
  3600 gün emekliliğim dolduğu için bu hakkımdan faydalanarak sgk dan yazımı alıp işyerimden ayrılmak istiyorum.16.11. 2020 tarihinde 30,11,2020 tarihinden geçerli olmak üzere işyerime istifa dilekçemi verdim.
  Bu arada işverenim 12.11.2020 tarihinde 3gün çalışıp 3 gün izin olmak üzere kısa çalışmaua çıkarttı.
  Bu durumda 3600 gün emeklilik son çalışılan ayın brüt ortalaması alınarak hesabşandığı için benim zararım olur mu?
  Yardımlarınızı rica ediyorum.
  Saygılarımla.

  1. Admin dedi ki:

   Aldığınız ücret çalıştığınız gün sayısına bölüneceği için zararınız olmaz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kidem-tazminatinin-hesaplamasi-nasil-yapilir/)

 7. Suat türkmen dedi ki:

  Merhaba kçö de son 12 ayın bütünün %60 na göre hesaplanıyor bunu biliyorum peki bu son 12 ayda 3 ay kçö almıştım dolasıyla o 3 ay s boşluğu oldu son 2 aydır da çalışıyorum primlerin ödendi. Yani kısacası nasıl bir hesaplama olacak prim ödenmeyen aylar da hesapla ak mı tşkler

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinin hesabında SGK’ya bildirilmiş olan prime esas kazançlar dikkate alınır, kısa çalışma ödeneğinden yararlanılan günler / aylar için işçi adına SGK’ya prime esas kazanç bildirilmediğinden, dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinin hesabında daha önce kısa çalışma ödeneği alınmış süreler dikkate alınmaz.

   1. Pınarçi dedi ki:

    Nasi yani 3 ay yapmadgi icin 0 mı kabul edip bölecegiz 12 ye. 9 aylik primimi 12 aya bolecegiz?

    1. Admin dedi ki:

     SGK’ya bildirilen prime esas kazanç, yine SGK’ya bildirilen çalışma gün sayısına bölünür, eksik çalışma günleri için SGK’ya kazanç bildirilmediğinden aynı şekilde eksik günler hesaplamada da dikkate alınmaz, yani 9 aylık ücretin 12’ye bölünmesi şeklinde bir uygulama yok.

     1. Pınarçi dedi ki:

      Ama 12 aylik primin 12 ye bölünüp yüzde 60 i aliniyor diye biliyordum

     2. Şerife dedi ki:

      Günlerdir aradığım cevap için teşekkürler

    2. Şerife dedi ki:

     Bende aynı durumdayım 12 ayda 3 ay ücretsizdeydim .. kısa çalışma ödeneği hesaplama yapılırken anladığım kadarıyla .. son 12 aylık toplam prime kazancını son 12 aydaki toplam prim gününe bölerek hesaplama yapılacak ….

 8. Ömer dedi ki:

  Selam.Haziran ayından beri sigortalıyım.kısa çalışma ödeneğimi nasıl hesaplayabilirim.kasım 20 de çıktık izne.1 aralık işveren başvuru yaptı

 9. Optisyen dedi ki:

  Merhabalar. Ben kısa çalısma Ödeneği almaktayım. 10 gün üzerinden 525 TL alıyorum yalnız aynı şekilde farklı bir şahıs 10 günlük kısa çalışmaya 1000 alıyor. İkimiz de maaş brütü 2943 TL olmasına rağmen neden farklı oluyor.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bahsettiğiniz kişinin daha önceki sigorta prime esas kazançları yüksek olabilir, biz nereden bilelim, hesaplayan biz değiliz.

 10. Emrah dedi ki:

  Merabalar benim kisa calisma odenegi almaya sartlarim uymuyordu 8 ay issizlik maasim vardi kullanmadigim o devreye girdi ve kisa calisma olarak aliyorum fakat benim issizlik maasi alma hakkim 8 aydi ben 10 aydir kisa calisma aliyorum bana fazla odememi yapiliyor yoksa daha onceki hak ettigim issizlik maasim duruyormu anlayamadim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Pandemi nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayla ilgili bazı şartlar esnetildi, ancak isterseniz yine de İŞKUR’la görüşüp bilgi alabilirsiniz.

 11. Sinan dedi ki:

  Merhaba,
  Temmuz dan buyana nakdi ücret alıyorum , şimdi kısa çalışmaya başvuru yapılsa , kazanç görünen aydan geriye doğru 12 ay gidilip mi alacağım kısa çalışma ödeneği ücreti belli olur?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Temmuzdan öncesi için SGK’ya bildirilmiş olan ücretler esas alınır.

 12. salih dedi ki:

  merhaba,ben nisan 2020 den beri 20 gün çalışma 10 gün kçö olarak görünüyorum,ülkemizin malumu sgk pirimlerimiz aldığımız maaşın altında 2300 tl üzerinden yatıyor,haliyle 1450 tl işveren,680 tl işkur yatırıyor.
  normal maaşım 3750 tl. bu hesaba göre ne kadar kçö almam gerekiyor

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   3750 TL’nin yüzde 60’ının 3’te biri üzerinden İŞKUR size ödeme yapardı, bu tutardan sadece 7,59 Damga Vergisi kesilirdi.

 13. ece dedi ki:

  merhabalar, biz 15 günlük kçö uyguluyoruz ve bununla ilgili detaylı bir açıklama bulamıyorum. KÇÖ’m 15 günse hafta tatilleri dışında çalışmadığım 15 gün olması mı gerekir? Bu ay çalışmayacağım 12 günü belirlememi istediler kçö için ancak nedenini çok anlayamadım. Sizce doğrusu nedir?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İşçiye işyerinde çalışmamış olduğu günle için kısa çalışma ödeneği ödenir ve yine kısa çalışma ödeneğinin ödenebilmesi için işçinin işyerinde ayda 20 günden az çalışmış olması gerekir. İşyerinin tamamen çalışmaya ara vermesi yani işçinin işyerinde hiç çalışmaması halinde de kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilir. Dolayısıyla ay içerisinde işyerinizde kaç gün çalıştınızsa işverenin o gün sayısı üzerinden ücretinizi ödemesi ve SGK’ya bildirmesi, çalışmadığınız günleri de eksik gün olarak göstermesi gerekir. Ayrıca haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurduğunuz haftalarda işveren sizi Cumartesi ve/veya Pazar günü çalıştırmamış olsa bile bu çalışılmayan günlerin hafta tatili olarak dikkate alınması, o günler için de ücret ödenmesi ve SGK’ya bildirilen çalışma gün sayısına dahil edilmesi yani o hafta işçinin 7 gün çalışmış gibi kabul edilmesi gerekir.

 14. Ayse dedi ki:

  Merhaba,2019 haziran ayinda 73 gun issizlik maasimi 3400 tl brut ucretim uzerinden aldim ve eylul ayinda 4200 tl brut ile ise girdim.16 mart_haziran arasi kçö aldim. 1 temmuzdan itibaren ise 8 aylik issizlik maasimdan kalan sureyi 17 Aralikta doldurdum.bu durumda 1)17 aralik sonrasi icin 18 araliktan itibaren isveren benim icin nasil bir basvuru yapmali,yada yapmazsa isci ve isverene ne olur?(birkez basvurduk bir daha gerek yok diyor,iskur isverene durumu mail ile bildirmeli mi?)2) Yasak bittiginde isten cikarilirsam pandemide issizlik maasimin kalanida baglandigi icin magdur mu edilecegim?(ki bu yillarca issizlik sigortasi fonuna issiz kalacagimda kazandigim bir hakti ve bu hakkim bittiyse hic adil değil…)3) martta baglanan 3 aylik kçö,1 temmuzda baglanan issizlik maasi tutarim 2000.88tl. tutarlar neden ayni ve nasil hesaplaniyor.Alo 170 ve iskur bu konuda beni maalesef aydinlatamadi.Bilgilendirmenizi rica eder,iyi calismalar dilerim.Saygilarimla.Ayse

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   1- Pandemi nedeniyle kısa çalışma ödeneği alınan süreler daha sonra alınacak işsizlik maaşı sürelerinden düşülmez, ancak daha önce işsizlik maaşı alınmış süreler kısa çalışma ödeneği alınacak sürelerden düşülür. Kısa çalışma ödeneği en fazla işsizlik maaşı süresi kadar alınabileceğinden, işsizlik maaşı aldığınız süreler düşüldüğünde artık kısa çalışma ödeneği alacağınız süre kalmamaktadır. İşveren sizinle ilgili olarak İŞKUR’a kısa çalışma başvurusu yapabilir ancak İŞKUR reddebilir. Eğer işyerinde tam çalışıyorsanız zaten kısa çalışma başvurusu yapılamaz.
   2- Kısa çalışma ödeneğinin nasıl hesaplandığı yukarıdaki yazıda, işsizlik maaşının nasıl hesaplanacağı https://www.isvesosyalguvenlik.com/issizlik-odenegi-nasil-hesaplanir/ başlıklı yazıda açıklanmıştır.
   3- İleride tekrar işsiz kalmanız halinde durumunuz sıfırdan değerlendirilir, işsizlik maaşı almak için gerekli şartları taşıyorsanız maaş bağlanır.

 15. Berkan dedi ki:

  Selam benim sigortam 11 gün yatıyor kısa çalışma ödeneği gösterildi lakin ben 30 gün çalışıyorum devletim verdiği kısa çalışma ödeneğini işverenim üstüne ekleyip asgari ücret veriyor lakin sigortama bu olumsuz yansıyor ne yapmalıyım ?