DOLAR 8,3068
EURO 9,7534
ALTIN 501,66
BIST 10,8034
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanır – Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar ?

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanır – Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar ?

İşvereni tarafından İŞKUR’a yapılan kısa çalışma başvurusuna istinaden kısa çalışma ödeneğine hak kazanan işçiye İŞKUR tarafından verilecek kısa çalışma ödeneğinin tutarı, o işçi adına işverenler tarafından SGK’ya bildirilmiş olan son 12 aylık prime esas kazancın günlük ortalaması esas alınarak hesaplanır.

İşçinin bu şekilde hesaplanan günlük prime esas kazanç ortalamasının yüzde 60’ı, işveren tarafından bildirilen kısa çalışma süresiyle çarpılarak işçiye verilecek aylık kısa çalışma ödeneğinin tutarı hesaplanır. Bu hesaplanan tutardan sadece binde 7,59 Damga Vergisi kesilir. İşyerinde tamamen çalışmaya ara verilmiş olması yani İŞKUR’un aylık 30 gün üzerinden kısa çalışma ödeneği vermesi halinde, işçiye verilecek aylık kısa çalışma ödeneği aylık brüt asgari ücretin %150’sini (bir buçuk katını) geçemez. 2020 yılı için bu üst sınır aylık 4.380,99 TL’dir.

Örneğin; son 12 aylık dönemde her ay 30 gün ve 3000 TL prime esas kazanç üzerinden SGK’ya bildirilmiş olan işçinin prime esas kazancının günlük ortalaması 100 TL’dir.  Çünkü 3000 TL’e 30 güne bölündüğünde günlük ortalama 100 TL’ye denk gelmektedir. Eğer işveren İŞKUR’a işyerinde çalışmaya tamamen ara verildiğini bildirmişse, bu durumda işçiye verilecek aylık kısa çalışma ödeneği 3000 TL’nin yüzde 60’ı yani aylık 1.800 TL’dir.  Bu tutardan sadece damga vergisi kesintisi yapılır. Dolayısıyla işçiye 1.786,34 lira ödeme yapılır. Eğer işveren işyerinde ayda sadece 15 gün çalışma yapılacağını bildirmişse (bu durumda işveren işçiyi kısa çalışma yapılan ay için 15 gün üzerinden ve eksik gün kodunu da 18 – Kısa çalışma ödeneği olarak SGK’ya bildirir), İŞKUR işçiye o ay için 15 günlük kısa çalışma ödeneği yani 893,17 TL öder.

Dolayısıyla kısa çalışma başvurusu yapılan işyerinde çalışmaya tamamen ara verilmişse, İŞKUR işçiye aylık 30 gün üzerinden kısa çalışma ödeneği verir. Eğer işyerinde çalışma devam ediyor, ancak sadece çalışma süresi azaltılmışsa, İŞKUR işyerinde çalışma yapılan gün sayısını 30’dan düştükten sonra kalan gün sayısı üzerinden işçiye vereceği kısa çalışma ödeneğini hesaplar yani sadece işçilerin çalışmadıkları günler için kısa çalışma ödeneği verir. Yönetmelikte ayrıca, kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarının, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve İŞKUR tarafından ödeneceği belirtilmiştir.

Yukarıda açıklandığı şekilde İŞKUR tarafından hesaplanan kısa çalışma ödeneği, işçinin kendisine aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılır. İŞKUR’un sisteminde banka hesap (IBAN) numarası kayıtlı olanların kısa çalışma ödenekleri banka hesaplarına yatırılır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir. Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır. Yani en fazla 3 aylık kısa çalışma ödeneği verilir. Cumhurbaşkanı bu süreyi 6 aya kadar uzatmaya yetkilidir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Nihat dedi ki:

  Abi benim Bu ay sadece 5 gün sigorta Yatmış Bu benim alacağım kco parasını etkiler mi

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmeniz için zaten sigortanızın SGK’ya 30 günden az yani eksik yatması gerekir, dolayısıyla SGK’ya 5 gün üzerinden gösterilmiş olmanız kısa çalışma ödeneği almanıza engel teşkil etmeyeceği gibi 0 (sıfır) gün üzerinden gösterilmeniz de engel teşkil etmez.

 2. Onur dedi ki:

  Selamlar agustos 5de is basi yaptim turizm sektorurune otelciyim yani kasim 1 de kapanacak dendildi agustos oncesi bi aogorta gecmisim yok yurtdisinda calistigim icin ne kadar odenek alabiliyorum bu durumda totalde 3 aylik bi calisma suresi olucak 2 kasima kadar
  Tesekurler simdiden

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğini kastediyorsanız, işsizlik ödeneği gibi prim gün sayısına bağlı olarak ödeme süresi belirlenen bir ödenek değildir. Kısa çalışma ödeneğinin süresi normalde 3 aydır, ancak pandemi nedeniyle bu süre birkaç kez uzatıldı. Bu konuda ayrıntılı bilgi için https://www.isvesosyalguvenlik.com/koronavirus-surescinde-iskur-kisa-calisma-odeneginden-yararlanma-sartlari/ başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 3. Ömer dedi ki:

  21 marttan itibaren kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaktayım. 1655.25 TL yatmakta brütüm 2943. 00 TL idi bu tutar doğru mu başka bir sitede 1.752.00 TL gösteriyor. Bana yatan para doğru mu??

  1. Admin dedi ki:

   Siz asgari ücret üzerinden bildirildiğinize göre bu tutarın yüzde 60’ından binde 7,59 tutarındaki damga vergisi kesildikten sonra 1.752,4 TL kalmaktadır. Dolayısıyla size de bu tutar üzerinden kısa çalışma ödeneği ödenmesi gerekir. Ancak işyerinde tam kısa çalışma uygulanıyor ve İŞKUR size aylık 30 gün üzerinden ödeme yapıyorsa bu tutar geçerli.