DOLAR 8,3220
EURO 9,7526
ALTIN 499,43
BIST 10,7752
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma Ödeneğinin Durdurulacağı – Kesileceği Haller

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneğinin Durdurulacağı – Kesileceği Haller

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin dolması nedeniyle sona ermesi dışında, aşağıda belirtilen hal ve durumlarda da kısa çalışma ödeneği durdurulur veya kesilir.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Durdurulacağı Haller

• Kısa çalışma ödeneği uygunluk tespiti için iş müfettişi tarafından kısa çalışma uygulaması devam eden işyerlerinde yapılan inceleme sırasında, işverenin ödenek alan işçilerin çalışma süreleri ile ilgili hatalı bilgi ve belge verdiğinin tespit edilmesi ve iş müfettişinin yazılı talebi halinde, hakkında hatalı bilgi verilen işçi sayısı da dikkate alınarak kısa çalışma ödeneği durdurulur. Örneğin; işverenin başvurusunda belirttiği işyerinde çalışma yapılacak süre ile gerçekte çalışma yapılan sürenin mutabık olmaması, mesela kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilmesi için işyerindeki çalışma süresinin en az 3’te 1 oranında azaltılması gerektiği halde, işyerinde tam süreli çalışmaya devam edildiğinin müfettiş tarafından tespit edilmesi, işveren başvurusunda işyerinde tamamen çalışmaya ara verildiğini belirttiği halde işyerinde çalışma yapıldığını tespit edilmesi halinde kısa çalışma ödeneği durdurulur. İşverenin yanlış beyanından dolayı ya da beyan ettiği durum ile gerçek durumun uyuşmaması nedeniyle işçilere yersiz olarak İŞKUR tarafından verilmiş olan kısa çalışma ödenekleri de faiziyle birlikte işverenden tahsil edilir.

• İşveren ilan ettiği, İŞKUR’a bildirdiği kısa çalışma süresi dolmadan normal faaliyetine başlamaya karar verirse, işyerinde tam çalışmaya geçerse bu durumu altı iş günü önce işçilere ve varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına bildirmesi gerekir. Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma sona erer ve o tarihten sonrası için işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmez.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Kesileceği Haller

Kısa çalışma ödeneği alan işçinin,

• Bir başka işyerinde işe girmesi, çalışmaya başlaması,

• Yaşlılık aylığı almaya başlaması yani emekli olması,

• Herhangi bir sebeple silâhaltına alınması,

• Herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle o işyerindeki işinden ayrılması,

hallerinde kısa çalışma ödeneği kesilir.

• Ayrıca işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı ay içerisinde, geçici iş göremezlik ödeneğinin (rapor parasının) başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneği kesilir yani rapor parası alınan süre için kısa çalışma ödeneği verilmez, rapor gün sayısı kısa çalışma ödeneği verilen gün sayısından düşülür. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Ali gözdaş dedi ki:

  Kolay gelsin ben Ali Gözdaş 9 yıl çalıştıgım iş yeri beni istifa etmem için sözlü baskı yaptı kabul etmedim üçretsiz izine ayırdı ve benim izin sürecini sgk ya bildirmiyor nakli destek parasını alamıyorum 1.170 lira almam lazım işveren beni zora sokmak için bildirmiyor sgk ya benim ne yapmam lazım tlf.

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e şikayette bulunabilir veya İŞKUR’a şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

  2. Cumhur dedi ki:

   Kisa calisma ödeneği alındığı durumda işyerinin personeli ise çağırması durumunda personelin gitmemesi sonucu neler yaşanır.kisa calisma ödeneği kesilir mi. Veya işveren işten çıkarma yetkisi doğamı.

   1. Admin dedi ki:

    İşyeri istediği veya gerekli gördüğü zaman kısa çalışmayı sona erdirip işçiyi işe çağırabilir ya da işyerinde tam kısa çalışma uygulanıyor yani işyerinde çalışma tamamen durdurulmuşsa işyeri kısmen çalışmaya geçebilir ve bu durumda da işçiyi işe çağırabilir. İşyerinin bu durum değişikliğini İŞKUR’a bildirmesi gerekir, İŞKUR’da bu değişikliğe bağlı olarak kısa çalışma ödeneğini tamamen keser veya miktarını azaltır. İşverenin de işçinin işyerinde çalıştığı süreye ait ücretini ödemesi ve SGK’ya bildirimini yapması yani primini ödemesi gerekir.

 2. şakir saka dedi ki:

  Kolay gelsin iyi günler iş yeri kovid 19 dahil ayda oratlama 22 gün çalışma günümüz 8 gün aylık tatil günümüz olacak şekilde çalıştık ancak 4 aydır kısa çalışma ödeneği alıyoruz. Eksik olanı iş yeri tamamlıyor. Kısa çalışma ödeneğine gerek duymamamıza rağmen iş yeri kısa çalışma ödeneğinden faydalandırıyor bu konuda ne yapabiliriz. normalde maaşın tamamını iş yeri vermesi gerekirken 2300 ü kısa çalışmadan kalanı da güne göre bankaya kalanıda elden veriliyor.

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğine başvurmak işverenin keyfi karar vereceği bir durum değildir, işveren genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak önemli ölçüde (en az üçte bir) azaltması veya işyerinde faaliyeti tamamen ya da kısmen geçici olarak durdurması halinde kısa çalışmaya başvurabilir. İşyerinizde çalışma ve üretim aynen devam ediyorsa, şu anki pandemi sürecinden etkilenmediyse bu durumda işyeri kısa çalışma ödeneğinden yararlanamaz. Bu konuda İŞKUR’a veya ALO 170’e bildirimde bulunabilirsiniz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/firsatci-isverenleri-mutlaka-iskura-bildirin/)

 3. ALİ Akdağ dedi ki:

  Ben belden amaleyat oldum şuanda raporum bitti raporluyken bana kısa çalışma ödeneği yattı ben rapor parası alabilirmiyim kısa çalışma ödeneği den yararlana bilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Raporlu günler için kısa çalışma ödeneği ödenmez, rapor parası ödenir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kisa-calisma-odenegi-ile-rapor-parasi-ayni-anda-alinabilir-mi/)

   1. Barkin dedi ki:

    Merhaba kisa calisma odenegi aliyorum is yerinden ayrilmicam ama kendime sahis firmasi kurucam
    O zaman kisa calisma odenegi kesilir mi devam eder mi yatmaya

    1. Admin dedi ki:

     Şahıs firması kurmanız, dolayısıyla vergi mükellefi olmanız halinde normalde zorunlu 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı sayılırsınız, ancak 4/a (SSK) devam ettiği sürece 4/b (Bağ-Kur) devreye girmeyeceği için kısa çalışma ödeneğiniz kesilmez normalde. Ancak İŞKUR vergi mükellefiyet kaydını tespit ettiği kişilerin işsizlik maaşını kesmektedir, gerçi işsizlik maaşı alan kişi sigorta çıkışı verilmiş kişi olduğu için vergi mükellefi olması halinde Bağ-Kur sigortalılığı da başladığından İŞKUR bu nedenle mi işsizlik maaşını kesmektedir, vergi mükellefiyeti tespit edilen kişinin kısa çalışma ödeneğini de kesiyor mu bilmiyoruz. İsterseniz İŞKUR’a sorabilirsiniz.