DOLAR 7,3681
EURO 8,6949
ALTIN 460,43
BIST 9,6231
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Kısa Çalışma Ödeneğinin Durdurulacağı – Kesileceği Haller

17.05.2020
A+
A-
Kısa Çalışma Ödeneğinin Durdurulacağı – Kesileceği Haller

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin dolması nedeniyle sona ermesi dışında, aşağıda belirtilen hal ve durumlarda da kısa çalışma ödeneği durdurulur veya kesilir.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Durdurulacağı Haller

• Kısa çalışma ödeneği uygunluk tespiti için iş müfettişi tarafından kısa çalışma uygulaması devam eden işyerlerinde yapılan inceleme sırasında, işverenin ödenek alan işçilerin çalışma süreleri ile ilgili hatalı bilgi ve belge verdiğinin tespit edilmesi ve iş müfettişinin yazılı talebi halinde, hakkında hatalı bilgi verilen işçi sayısı da dikkate alınarak kısa çalışma ödeneği durdurulur. Örneğin; işverenin başvurusunda belirttiği işyerinde çalışma yapılacak süre ile gerçekte çalışma yapılan sürenin mutabık olmaması, mesela kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilmesi için işyerindeki çalışma süresinin en az 3’te 1 oranında azaltılması gerektiği halde, işyerinde tam süreli çalışmaya devam edildiğinin müfettiş tarafından tespit edilmesi, işveren başvurusunda işyerinde tamamen çalışmaya ara verildiğini belirttiği halde işyerinde çalışma yapıldığını tespit edilmesi halinde kısa çalışma ödeneği durdurulur. İşverenin yanlış beyanından dolayı ya da beyan ettiği durum ile gerçek durumun uyuşmaması nedeniyle işçilere yersiz olarak İŞKUR tarafından verilmiş olan kısa çalışma ödenekleri de faiziyle birlikte işverenden tahsil edilir.

• İşveren ilan ettiği, İŞKUR’a bildirdiği kısa çalışma süresi dolmadan normal faaliyetine başlamaya karar verirse, işyerinde tam çalışmaya geçerse bu durumu altı iş günü önce işçilere ve varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına bildirmesi gerekir. Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma sona erer ve o tarihten sonrası için işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmez.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Kesileceği Haller

Kısa çalışma ödeneği alan işçinin,

• Bir başka işyerinde işe girmesi, çalışmaya başlaması,

• Yaşlılık aylığı almaya başlaması yani emekli olması,

• Herhangi bir sebeple silâhaltına alınması,

• Herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle o işyerindeki işinden ayrılması,

hallerinde kısa çalışma ödeneği kesilir.

• Ayrıca işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı ay içerisinde, geçici iş göremezlik ödeneğinin (rapor parasının) başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneği kesilir yani rapor parası alınan süre için kısa çalışma ödeneği verilmez, rapor gün sayısı kısa çalışma ödeneği verilen gün sayısından düşülür. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.