DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 22°C
Per 25°C

Kısıtlamada İşe Gidecek İşçiler E-Devletten Çalışma İzin Belgesi Alacak

30.04.2021
A+
A-
Kısıtlamada İşe Gidecek İşçiler E-Devletten Çalışma İzin Belgesi Alacak

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun zamandır sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmakla birlikte, kısıtlamalar genelde kısa süreli olduğu için, kısıtlama süresinde işe gidecek olanlar işyerinden aldıkları yazı ve belgelerle, işyerinden verilen kimlik kartlarıyla işlerine gidip gelebiliyorlardı.

Ancak tam kapanma olarak da adlandırılan bu seferki sokağa çıkma kısıtlaması 29 Nisan 2021 Perşembe günü akşam saat 19:00’da başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü sabah saat 05:00’de sona erecek yaklaşık üç haftalık uzun süreli bir kısıtlama olduğundan, öte yandan kısıtlama süresince temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik olan işyerlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması için sokağa çıkma kısıtlaması sırasında bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirildiğinden (daha önceki kısıtlamalarda muaf tutulan işyerleri ve çalışanlarla ilgili bilgiler Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Tutulacak Çalışanlar ve Açık Olacak İşyerleri başlıklı yazıda açıklanmıştı), buna karşılık tanınan bu muafiyet bazı kişiler tarafından kötüye kullanıldığından, bu defa İçişleri Bakanlığı bu konuda daha sıkı tedbirler aldı, kısıtlamadan muaf olarak işe gidecek olan özel sektör çalışanları e-Devlet’ten Görev Belgesi alacak. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı 29 Nisan 2021 tarihinde 81 İl Valiliğine Görev Belgesi Düzenlenmesi Genelgesi gönderdiğini açıkladı.

Söz konusu Genelge uyarınca;

9 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren muafiyetler kapsamında bulunan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler, İçişleri Bakanlığı e-devlet sayfasındaki e-başvuru sistemi üzerinden görev belgesi başvurusunda bulunacak. (E-Başvuru (turkiye.gov.tr) (https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru) Görev belgesi başvurusunda bulunan kişilerin sosyal güvenlik numarasına göre halen çalışmakta olduğu işyeri sicil numarası belirlenecek ve iş yerinin faaliyet alanına göre muafiyet kapsamında kalıp kalmadığı kontrol edilecek. İlgili Bakanlıklarla sağlanan entegrasyonlar sayesinde anlık ve otomatik olarak yapılacak bu sorgulamalar sonucunda bildirim ile aranan şartlar arasında uyumluluğun tespiti halinde sistem üzerinden otomatik olarak görev belgesi düzenlenecek.

E-Devlet sayfasından görev belgesi alana kadar, ilgili işyerleri tarafından düzenlenmiş olan görev belgeleri 2 Mayıs Pazar günü saat 24:00’e kadar geçerli olacak.

• E-Devlet sayfasından başvuruda bulunan çalışana dair kimlik bilgilerinin yanı sıra sokağa çıkma kısıtlaması sırasında hangi amaçla işyerinde olması gerektiği, çalışma süresi/zaman dilimi, işyeri ve ikamet adresi, varsa kullanacağı servis ya da araç plaka bilgisinin de yer alacağı görev belgesinin çıktısı başvuruda bulunan kişi tarafından alınarak işyeri/firma yetkilisine imzalatılacak.

• E-Devlet sayfasında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla İçişleri Bakanlığının internet sayfasında yer alan Ek-1 görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecek.

Düzenlenen görev belgesi, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan personelin yanında bulundurulacak ve yapılacak kontrollerde denetim ekiplerine ibraz edilecek. e-başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri eş zamanlı olarak kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilecek olup, kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetleri sırasında, geçerli görev belgesi olmayan/ibraz edemeyen veya görev belgesinde belirtilen muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile denetim sırasındaki durumu uyumlu olmayan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem (para cezası) uygulanacak.

• Tam kapanma dönemi içerisinde asgari personel ile hizmet sunacak kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında/yerlerinde görev yapacak kamu personeli için de yetkili yönetici tarafından bu durumu ortaya koyan Ek-2 Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi düzenlenecek ve bu kapsamdaki kamu personeli, görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı olacak şekilde muafiyete tabi olacak.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı açıklamalar ve ilgili Genelgeler İşçileri Bakanlığının internet sitesinde yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde bir - iki gün içinde cevaplandırılır. Emeklilikle, özellikle dul-yetim aylığı bağlanmasıyla ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.isvesosyalguvenlik.com

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.