DOLAR 8,2875
EURO 9,7005
ALTIN 498,03
BIST 10,7437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Koronavirüs Sürecinde İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Şartları

29.03.2020
A+
A-
Koronavirüs Sürecinde İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Şartları

Kısa çalışma ödeneği uygulaması aslında yeni bir uygulama olmayıp, 2003 yılında başlamış bir uygulamadır. Ancak yeni koronavirüs (Covid-19) salgınına bağlı olarak yaşanan süreç ve alınan tedbirler nedeniyle zor durumda kalan ve çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlanan işverenler için kısa çalışma ödeneği şartları kolaylaştırılmıştır.

26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7226 sayılı Torba Kanunla kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları 30 Haziran 2020 tarihine kadar yapılacak başvurular için geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiş yani kolaylaştırılmış olup, bu çerçevede işçilerin kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları aşağıda belirtilmiştir. Cumhurbaşkanı 30 Haziran 2020 tarihine kadar olan süreyi 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatabilecektir.

Yararlanma şartlarını belirtmeden önce kısa çalışma ödeneğinin tanımını yapmak gerekirse, işverenin; genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak önemli ölçüde azaltması veya işyerinde faaliyeti tamamen ya da kısmen geçici olarak durdurması hallerinde, Çalışma ve İş Kurumu tarafından işçilere yapılan bir ödemedir.

İşçinin Taşıması Gereken Şartlar

Kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olma, yani SGK’ya çeşitli sebeplerle çalışma günü ayda 30 günden az bildirilmiş olsa bile sigortalılığın devam etmiş olması, sigorta giriş – çıkışı nedeniyle arada gün boşluğunun olmaması. Yani kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 günde hizmet akdinin devam etmiş olması yeterlidir. SGK’ya eksik gün bildirilmiş olsa bile hizmet akdi bulunması halinde kısa çalışmadan faydalanılabilir.

Kısa çalışma başlama tarihinden önceki son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması. Yani son üç yıl içinde 4/a (SSK) kapsamında işsizlik sigortasını da kapsayacak şekilde en az 450 prim günü olması. İşyerlerindeki normal sigortalılık işsizlik sigortasını da kapsamaktadır. Ancak 5510/5. madde kapsamında kısmi sigortalı olarak çalışanlar (çırak, stajyer, İş-Kur Kursiyeri, iş başı eğitim programı kapsamında çalışanlar), emekli olduğu için sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışanlar işsizlik sigortasına tabi olmadıklarından bunlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanamaz.

• Yukarıda belirtilen 60 gün ve 450 gün koşulunu taşımayanlar ise kısa çalışma süresini geçmemek üzere son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden kalan süre kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya devam edecekler.

İşverenin İşçi Çıkarmaması Gerekiyor

Çalışanlarıyla ilgili olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen işverenin, iş yerinde kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler (ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri) hariç, işçi çıkarmaması gerekiyor. Dolayısıyla bu şartlara uymadan işçi çıkaran işverenin işçileri, hiçbir şekilde kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacak.

Başvuruyu İşveren İŞKUR’a Yapacak – İşçi Kendisi Başvurmayacak

Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılmasını talep eden işveren, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne / birimine, ayrıca varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına yazılı bildirimde bulunacak. Başvuru e-posta yoluyla da yapılabilir.

Kısa Çalışma Talep Formu, Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi, Kısa Çalışma Başvurularında Kullanılacak Elektronik Posta Adresleri ile bu konudaki soru – cevaplara İŞKUR’un internet sitesindeki (https://www.iskur.gov.tr/) Kısa Çalışma Ödeneği sayfasından ulaşılabilir.

İşverenin başvurusunda;

• Zorlayıcı sebeplerin işyerine etkilerini ve zorlayıcı sebebin ne olduğunu belirtmesi,

• İşyerinin unvanını, adresini, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasını, işyeri İŞKUR numarasını ve sosyal güvenlik işyeri sicil numarasını belirtmesi,

• Manyetik ve yazılı ortamda Kurumca belirlenen formatta hazırlanan kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi İŞKUR birimine teslim etmesi,

gerekiyor.

İşverenin talebinin uygun bulunması yani başvurusunun kabul edilmesi halinde, işverenin verdiği listede isimleri yer alan işçilerden yukarıda belirtilen şartları taşıyanlara kısa çalışma ödeneği verilecek. İşlemler başvuru tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde İŞKUR tarafından sonuçlandırılacak.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Miktarı – Süresi ve Ödenmesi

Günlük kısa çalışma ödeneğinin miktarı, işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini (147,15 TL) geçmemek üzere, sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak (işçi adına SGK’ya bildirilen kazanç dikkate alınarak) hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Örneğin asgari ücret üzerinden SGK’ya bildirilen bir işçiye günlük 58,86 TL (58 lira 86 kuruş) kısa çalışma ödeneği verilecek.

Kısa çalışma ödeneği işverenin belirttiği kısa çalışma süresi kadar ödenecek, ancak üç ayı geçemeyecek. Örneğin işveren kısa çalışmanın süresini iki ay belirtmişse iki aylık süre için kısa çalışma ödeneği verilecek, eğer işveren kısa çalışmanın süresini 4 ay belirtmişse bu durumda üç aylık süre için kısa çalışma ödeneği verilecek.

Ödemeler işsizlik maaşında olduğu gibi İŞKUR tarafından işçinin hesabına yatırılacak.

İşten Çıkan veya Çıkarılanların Durumu Ne Olacak ?

Yukarıda kısa çalışma ödeneğine ilişkin olarak yer verilen açıklamalar, işten çıkarılmamış veya çıkmamış yani hizmet akdi devam eden çalışanlar için geçerli olup, işten çıkmış veya çıkarılmış olanlar ise şartları tutuyorsa işsizlik maaşı alma hakkından yararlanabilirler. Bu konudaki bilgi En Basit Şekliyle İşsizlik Maaşı Alma Şartları sayfasında yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. alituncaytoprak dedi ki:

  bilgilerden yararlaniyorum.cok teşekkür ederim.

 2. Özgen dedi ki:

  Merhaba iş yerin iş kura başvurarak kısa çalışma sistemine geçmeyi düşünüyor fakat kronik rahatsızlığı olan çalışanların sağlık raporlarını bildirmesini istedi ve bu konuda kronik rahatsızlığı olanlar için farklı bir uygulama oldugunu işkurdan ödeme alacağımızı söylediler. bu konuda bilgilendirebilir misiniz. Önceden astım tanısı konmuş bir öyküm var fakat bu konuda her han gibi bir ilaç raporum yok kronik hastalıkla ilgili başvuruda bulunabilirim sanırım ama durumla ilgili bilgilendirme yapılmadığı için neyle karşılaşacağımı bilmiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Kronik rahatsızlığı olanların kısa çalışma ödeneği alma hakkından yararlanmasını engelleyecek bir mevzuat yok, dolayısıyla son üç yılda 450 prim günü, son 60 gün hizmet akdinin kesintisiz devam etmiş olması şartını taşıyan işçi kronik rahatsızlığı da olsa kısa çalışma ödeneği alabilir.
   Ancak Yönetmelikte; geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneği kesileceği belirtildiğinden, kronik rahatsızlığı nedeniyle istirahat rapor alan işçiler kısa çalışma ödeneği alma hakkından yararlanamazlar, bunlar son bir yıl içinde 90 prim günleri varsa SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası alabilirler.

 3. Necati dedi ki:

  Merhaba, Isyerimiz gecen hafta kapandi. 1 nisan itibari ile kisa calisma odeneginden yararlanacagimizi soylediler. bu durumda ben hakli nedenlerle sozlesmemi feshedip kidem tazminatimi alabilir miyim? sonrasinda da issizlik sigortasina basvurabilir miyim ?
  Tesekkurler.

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz durum iş akdini fesih için haklı neden sayılmaz. Eğer kısa çalışma ödeneğinden yararlanamamış olsaydınız ve işyerinde çalışmaya ara verilmiş olsaydı bu durumda 4857 sayılı İş Kanunu 24/III. maddeye istinaden zorlayıcı sebeplerle iş akdinizi feshedebilirdiniz.

 4. müslüm dedi ki:

  2 kizim hasta calişyom işimyok yardima muhtacm neolur

 5. Özgen dedi ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim açıklamanız üzre bu konuda sormak istediğim 2 sorum olucak

  1. Kısa çalışma ödeneğim başladıktan sonra 1 hafta içerisinde kalarak
  5 günü aşmamak kaydı ile geçici iş görmezlik raporu almam
  gerektiğinde kısa çalışma ödeneğim rapor parası aldığım süre
  boyunca mı kesilir. Rapor süresi ve rapor parası sona erdiğinde
  kısa çalışma ödeneğim devam eder mi ?
  Yoksa tamamen kısa çalışma ödeneği hakkımı kayıp etmiş
  olurum?

  2. Bir diğer sorumda yine 1 hafta içerisinde kalarak 2 gün şeklinde
  5 günü aşmayan geçici iş görmezlik raporu almam gerektiğinde
  normal koşullarda SGK dan rapor parası almayacağım için bu
  durum kısa çalışma ödeneği hakkıma engel teşkil eder mi ?

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR’un bu konudaki açıklaması aynen aşağıdaki gibidir;
   “Kısa çalışma ödeneği alındığı dönemde geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda geçici
   iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibarıyla kısa çalışma ödeneği
   durdurulur. Durdurulan dönem için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. İşverenlerin bu durumu
   İŞKUR’a bildirmesi gerekmektedir.”

 6. NURAY dedi ki:

  merhaba

  iş yerim 06.04.2020-1.06.2020 tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu bildirdi.ben ilerideki zamanlarda işten çıktığımda yada çıkarıldığımda bu süreç benim işsizlik maaşımı etkiler mi.

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta çıkışınız yapılırsa kısa çalışma ödeneği alamazsınız, şartlarınız tutuyorsa işsizlik maaşı alabilirsiniz.

   1. nuray dedi ki:

    öncelikle geri dönüşünüz için teşekkürler.ben yanlış ifade ettim aslında sormak istediğimi.şimdi kısa çalışma ödeneğinde aldığımız ücretin işten çıkarılıp issizlik maaşı hak ettiğimiz durumunda işsizlik maaşında toplam hak edişimizden kesileceği gibi bir şeyler okumuştum.(mesela şimdi ben 2 ay toplam 4000 tl kısa çalışma ödeneği aldım.işsizlik maaşı toplam 8 ay 10.000 hakettim. bundan 4000 tl düşülüp benim 6000 işsizlik maaşı alabileceğim gibi)

    1. Admin dedi ki:

     Yönetmelikte aynen; “Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçi, işsizlik sigortasından yararlanmak için 4447 sayılı Kanunda öngörülen koşullar gerçekleşmeden işsiz kalırsa, kısa çalışma ödeneği aldığı süre düşüldükten sonra, daha önce hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar işsizlik ödeneğinden yararlanır.” hükmü yer almaktadır.
     Dolayısıyla kısa çalışma ödeneği olarak alınan miktara bakılmaz, ödenek alınan süre işsizlik maaşı ödenecek süreden düşülür.

     1. NURAY dedi ki:

      çok teşekkürler…

 7. Ahmet GÜLER dedi ki:

  Merhaba,
  Ben işyerimde puantaj kod 7 ye göre ayda 21 gün çalışıyorum .İşletmemizin faaliyeti durdu ve kısa çalışma ödeneğine başvuruldu. Son 3 yılda 391 günüm ve son 4 ayda 70 günüm var.Bu şartlarda kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek miyim? Ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Son 3 yıl içinde 450 gün olmadığı için kısa çalışma ödeneğinden faydalanamazsınız.

 8. mertcan dedi ki:

  merhaba, mevccutta aynı anda iki işyerinde sigortalı çalışıyorum. çalıştığım şirketlerden biri kısa çalışma ödeneğine başvuracak, başka bir işte çalışıyor olmam sorun yaratır mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olabilir, çünkü Yönetmelikte kısa çalışma ödeneği alan işçinin başka işe girmesi halinde ödeneğinin kesileceği belirtiliyor, buradan da başka işyerinde sigortalı olan işçinin kısa çalışma ödeneği alamayacağı gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

 9. Burcu dedi ki:

  Merhaba,
  Özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım.İşyeri kısa çalışma ödeneğine başvurdu ama ben prim yetersizliğinden dolayı faydalanamıyorum,(belitrttiğimde sorun olmaz dendi)aynı sebepden dolayı işsizlk ödeneğinden de yararlanamıyorum.Bu ay maaşım hala yatmadı ve başvurudan sonra bir aydır çalışıyorum.Ödeneğe başvuran işveren benim maaşımı kendi karşılayabilir mi,ben sözleşmeyi feshedebilir miyim.bu durumda nasıl davranmalıyım?
  Yradımcı olursanız sevinirim,iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz durumu yani size ücret ödenmesini veya okulda çalışmanın durmuş olmasını 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesi kapsamında haklı fesih sebebi sayıp, bu nedenle iş akdinizi feshedebilir ve en az 1 yıldır o okulda çalışıyorsanız kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz. Ancak bu gün Meclis’e verilen Torba Kanun teklifi uyarınca kısa çalışma ödeneği veya işsizlik maaşı alma hakkından yararlanamayanlara günlük 39,24 TL (aylık net bin 168 lira) nakdi ücret desteği verilecek. Bu konudaki Kanun çok yakında çıkar ve bundan yararlanabilirsiniz.

 10. Ayşe gür dedi ki:

  Merhaba iş yeri kısmi çalışmaya geçip işçiyi tam çalıştırırsa ve aynı zamanda bunun için ek ödeme yapmazsa işçinin burda ne yapması gerekir ? İş yeri böyle bişey yapabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   İşveren işçiyi tam çalıştırırsa kısmi çalışmaya geçmiş sayılmaz ki, işçiyi tam çalıştıran işveren de ücretini tam ödemek zorundadır. Eğer kısa çalışma ödeneğinden bahsediyorsanız kısa çalışmaya başvuran işverenin de işçiyi normal çalışma süresine göre en az 3’te 1 daha az çalıştırması gerekir.

 11. Şener dedi ki:

  Merhaba 3 ay kısa çalışma ödeneği sonunda hemen işten çıkarıldığında geriye dönük 120 günde 90 gün eksik oluyor bu durumda işsizlik maaşı için sıkıntı olurmu acaba

  1. Admin dedi ki:

   Sıkıntı olmaz, ancak işsizlik maaşı alma sürenizden o 3 ay düşülür.

 12. Kemal dedi ki:

  Son 4 ayın ortalaması işsizlik maaşını belirliyor,peki kısa çalışma ödeneğinden hemen sonra işten çıkarıldığında geriye dönük 120 günde sadece 30 gün olacak bu durumda işsizlik maaşı nasıl hesaplanıyor

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik ödeneği, içinde prim gün sayısı ve prime esas kazanç miktarı bulunan geriye dönük son dört aylık veri esas alınarak hesaplanır, yani bu durumda doğrudan işçinin hizmet akdinin sona erdiği (işten çıktığı veya çıkarıldığı) tarihten önceki 120 güne bakılmaz.

 13. mustafa dedi ki:

  700 gunden fazla sıgortalı gunum var muhasebe tarafından ıskura basvuruldu pekı devletın verdıgı odenegı maas kartımızamı yatıracaklar nezaman ve neyapmamız gerkıyo

  1. Admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz kısa çalışma ödeneği ise İŞKUR işlemleri tamamlayınca, şartlarınız da tutuyorsa sizin adınıza PTT’ye her ay maaşı yatıracak. Banka hesabınız varsa İŞKUR Ödemelerini PTT Yerine Bankadan Alma İmkanı başlıklı yazıda belirtilen bildirimi yapıp, ödeneğin banka hesabınıza yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

 14. Mesut dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben bir turizm çalışanıym. Geçen sezon 04.03.2019 tarihinde işkur üzeri kursiyer olarak bir otelde işe başladm. Ilk 3 ay sadece genel saglik sigortam yatti. 25.11.2019 tarihinde sezon sonu nedeni ile sezon bası tekrar iş bası yapabileceğim söylenerek askıya alındım. Fakat malum covid19 nedeni ile sezon başlamadı. Kısa calişma ödeneği şartlarını karşılamiyorum. Askı sürem belirsiz sanirım. 6 ay süre zarfinda otel benim girişimi yapmak zorunda mi veya herhangi bir hakkım var mi. Bilgi verirmisniz teşekkür ederm

  1. Admin dedi ki:

   Eğer otel sigorta çıkışınızı yapmadıysa, sizi ücretsiz izinli gösterip, günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanmanızı sağlayabilir. (Bkz. Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartları)

 15. kadir dedi ki:

  iş yeri bizi oyalıyor ve kısa çalışma ödeneğine başvurmadığını düşünüyorum bu konuda ne yapabiliriz herkesin maaşı belli olmuş 5 mayısta yatacak tutar ama bizde başvuru bile görünmüyor askı personeli bu konuda ne yapabilir

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinde çalışma aynen devam ediyorsa zaten kısa çalışma ödeneği için başvuramazlar. Eğer işyerinde çalışma süresi en az 3’te bir azaltıldı veya çalışmaya ara verildiyse bu durumda işveren kısa çalışmaya başvurabilir. Eğer başvurmazsa işçinin ücretini aynen ödemeye devam etmelidir, aksi halde işçi için haklı fesih sebebi doğar. İşvereninizin kısa çalışma ödeneği için başvurup başvurmadığınız ALO 170’den öğrenebilirsiniz, bilgi vermezlerse işyerinin bağlı olduğu İŞKUR Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Öte yandan bu durumdaki işverenin başvurmaması için de hiçbir sebep yok, çünkü bu başvuruyu yapmış olması işverene herhangi bir maliyet, yük getirmeyecek. Ödemeler daha önce ödediği primlerden karşılanacak.

 16. Mertali dedi ki:

  merhaba, mevccutta aynı anda iki işyerinde sigortalı çalışıyordum.
  Çalıştığım şirketlerden biri kısa çalışma ödeneğine başvurdu.Bu arada diger işten de bu sebeple 10 gün öncesinden ayrıldım. Kısa çalışma ödeneği çıkar mı?

  1. Admin dedi ki:

   İkinci işyerinde çalışmaya devam ediyor olsaydınız ödenek çıkmazdı, ancak o işyerinden ayrıldığınıza göre prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartları da tutuyorsa ödenek çıkar herhalde.

 17. Mertali dedi ki:

  İs yeri başvurusu 20 Nisan diğerinden çıkış 10 nisan sıkıntı olur mu?

 18. Kerem dedi ki:

  Öncellikle merhabalar 22 mart tarihinde işten cikarildim işsizlik maaşına basvurdum çıkmadı kısa çalışma ödeneğinden yararlanmam icin ne yapmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Siz kısa çalışma ödeneğinden değil, eğer işten çıkış kodunuz işsizlik maaşı almaya engel değil de aylık bin 168 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanabilirsiniz. İşsizlik maaşına başvurduğunuza göre bu ödemeyi tekrar başvurmanıza gerek kalmadan İŞKUR’un yapması lazım, eğer ödemeyi başlatmazsa İŞKUR ile veya ALO 170 ile görüşün.

 19. Mikail dedi ki:

  Merhaba özel bir şirkette çalışıyorum vardiya müdürüyken operasyon uzmanı alanına geçiş yaptım aynı şirketin diğer kuruluşuna sigortam geçiş yaptırılmış fakat arada gün olarak hiç boşluk yok şirketim değişti diye kısa çalışma ödeneği başvurum da problem olur mu teşekkürler.İyi çalışmalar…

  1. Admin dedi ki:

   Son 60 günde kesinti yoksa problem olmaz, çünkü kısa çalışma ödeneği için işçinin başvuru yapılan işyerinde belirli bir süre çalışmış olması şartı yok, genel olarak prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartı var. İŞKUR bunu son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması şartı olarak açıklamıştır. Yani aynı işyeri şartına yer vermemiştir, Kanunda da böyle bir ayrım yok.

 20. Erdal Aslan dedi ki:

  Mrh . Kısa çalışma ödeneğim E-devlet ve işkur internet sitesinde 28.04.2020 tarihli başvuru olarak sistemde gözüküyor. Ama detay görüntülemeye tıkladığımda sistem beni 2019 da aldığım kısa çalışma ödeneği para tablosuna atıyor. Acaba 2019 yılında kısa çalışma ödeneği alan biri 2020 yılında bu haktan yararlanamazmi. Saygılarımla

  1. Admin dedi ki:

   Yönetmeliğe göre daha önce kısa çalışma ödeneği almış olmak tekrar ödenek almaya engel değil, işverenin talebi kabul edilirse ve prim günü – sigortalılık süresi yönünden de şartlarınız tutuyorsa tekrar alabilirsiniz.

 21. Demet dedi ki:

  Merhaba, nisan ayı itibariyle kısa çalışmaya geçtik, kısa çalışma ödeneği dışında kalan maaş farkını şirketimiz ödeyecek. ve başlangıçtaki 7 günü şirket tam ödeyecek şeklinde başvuru yaptık.
  Kısa çalışma günü 18 ise;
  Sgk bildirimi yaparken nasıl kayıt oluşturmamız gerekiyor,
  teşekkürler

 22. Engin dedi ki:

  Merhaba.esim özel bir okulda çocuk gelişimi öğretmeni.gecen ay kısa çalışma ödeneği ne başvuru yaptı iş yeri.fakat halen bir geri dönüş olmadı.mart ayı sigortasında 22 gün yatmış görünüyor ve eksik gün nedeni kısa çalışma ödeneği olarak görünüyor Türkiye iş kurumu sitesinden e devletten bakıyoruz kayıt görünmüyor diyor ve açıklamalara göre yarin kısa calisma ödeneği yatacak deniyor.esim alabilecek mi acaba.henuz hicbiryerden haber gelmedi.simdiden teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer eşinizin son 3 yılda 450 gün sigortalılığı varsa ve son 60 gün sigortalılığında herhangi bir kesinti yoksa, işveren İŞKUR’a bildirdiği listede eşinizin ismine de yer verdiyse, eşinize de kısa çalışma ödeneği ödenir. Mart ayında 22 gün gösterilmiş olması problem değil.

   1. Ufuk dedi ki:

    Merhaba yeni bir iş yerine başlıycam çıkarmam gereken belgeleri aldım ancak kısa çalışma ödeneği konusunda ne yapıcaz acaba iş başı yapmamda sıkıntı olurmu

    1. Admin dedi ki:

     Tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadık, çünkü kısa çalışma ödeneği ile iş başvurusu / işbaşı yapma / herhangi bir işyerinde işe başlama arasında normalde bir ilişki yok. Ancak;
     1- Eğer önceki işyerinden dolayı kısa çalışma ödeneği alıyorsanız, yeni bir işyerinde işe başlamanız halinde kısa çalışma ödeneğiniz kesilir.
     2- İşe gireceğiniz yeni işyeri İŞKUR’a kısa çalışma başvurusunda bulunmuş ve bu başvuruda işyerinde tamamen çalışmaya ara verdiğini belirtmişse, kısa çalışma süresi sona ermeden bu işyerinin yeni işçi alması sorun olabileceğinden, sizin böyle bir işyerinde işe başlamanız da o işyeri için sorun olabilir.

  2. mehmet dedi ki:

   ödeme gerçekleşti mi acaba ben de aynı durumdayım ?

 23. EBRU dedi ki:

  Merhabalar.

  Son 3 yılda toplam çalışma süresi 478 gün olarak tutmakta. En son çalıştığım yere 29 Ocak 2020 tarihinde giriş yaptım. 31 Mart tarihinde ücretsiz izine çıkartıldım. Fakat Nisan sonunda SGK hizmet dökümüne baktığımda 15 gün yazmaktadır. Maaşımı tam almama rağmen sgk günüm eksik yatırılmıştır. Böylelikle korona sebebi ile kçö den son 60 günlük çalışmam tamamlanmamış gözüküyor. Son çalışma gün sayım 49 gündür. Bununla ilgili ne yapabilirim, konu hakkında aradan çok zaman geçmeden gerekli mercilere danışmak istiyorum.
  Şimdiden desteğiniz için teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  1. Admin dedi ki:

   Sigortalılığınızın devam etmiş olması yeterli, 15 gün eksik bildirilmiş olmanız 60 gün açısından sorun oluşturmaz, her ay 30 gün üzerinden bildirilmiş olmak şart değil.

 24. ceren dedi ki:

  Merhaba
  Benim sigorta başlangıcım 2şubat 2020 bu aydan 20gün yatmış görünüyor mart ayı 30 gün toplam 50 gün görünüyor işyeri kapalı olduğundan dolayı gidemiyoruz ama sgk devam ediyor bu durumda kısa çalışma ödeneği alabiliyormuyum. cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Sigortanızın 50 gün üzerinden bildirilmiş olması sorun değil, eğer son 60 gün sigortalılığınız kesintisiz devam ettiyse, sorun olmaz.

 25. Gökhan yılmaz dedi ki:

  Ben belediye temizlik biriminde şoför olarak görev yapmaktayım korona virüs dolayısıyla idari izne çıkarıldik ve bizi kısa çalışma ödeneği bağladılar ilk başta işkur ödeme plan vardi şimdi bakıyorum yok iptal olmuş nasıl bir yok takip etmeliyim

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinin sizin adınıza PTT şubesine veya banka hesabına yatırılıp yatırılmadığınız takip edin, yatırılmazsa işyeriyle görüşün.

 26. ilyas dedi ki:

  gebelikten önce son 3 ay kısmi çalışma ödeneği alan işçi gebelik ücretli izni ne şartlarda hak kazanabilir. yani gebelikte son 3 aya bakıldığından son 3 ay kısmi çalışma ödeneği alan işçinin durumu ne olur?

 27. seren dedi ki:

  merhabalar ..1 mayıs tarihinde çalıştığım iş yeri kısa çalışma ödeneğine başvurdu ve 7 günde sonuçlandı benim ve bi kaç arkadaşım ne yazıkki sonuclanmadi e devlette gözükmüyor bile kime göre neye göre yapılıyor bu anlamadım sizce bunun nedeni ne olabilir diğer arkadaslarımla aynı departmanda çalışıyoruz sonuçta…

  1. Admin dedi ki:

   Birincisi İŞKUR işverenin verdiği listeye bakıyor. İkincisi listede ismi yer alan işçinin prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarının tutup tutmadığına bakıyor. Bunun dışında kişiye göre işlem söz konusu değil.

 28. gökhan dedi ki:

  Merhaba;
  Şubat ayından bu yana ödemelerimi iş yerimden alamıyorum. Benim prim gün sayım kçö için yeterli gelmedi. Ücretsiz izin ödemesi alacağım söylendi bugün İŞKUR dan oda çıkmamış size dediler. İş yerimden tek taraflı fesih hakkımı kullanıp tazminatımı alabilir miyim.

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçi günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanabilir normalde. Ancak işveren bu konuda İŞKUR’a gerekli başvuru ve işlemleri yamamış olabilir. Eğer işyerinde şu an çalışmıyorsanız İş Kanununun 24/III. maddesine istinaden zorlayıcı sebeple, çalışmaya devam ediyorsunuz ancak işveren ücret ödemelerini yapmıyorsa 24/II/e maddesine istinaden iş akdini haklı nedenle feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ancak fesih işlemini yazılı, mümkünse noterden ihtarname çekerek yapmanız daha garantili olur. (Bkz. İş Akdini Sözlü Fesheden İşçiler Dikkat ! İş Akdini Sözlü Fesheden İşçiler Dikkat !)

 29. Kutlay dedi ki:

  İyi akşamlar kısa çalışma ödeneğinde eksik yatan günler işsizlik maaşını ay olarak düşürür mü.son dört sene sigortam tam yattı ama şu an 10 gün kçö kesiliyor

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı ödemesi için son 3 yıla bakılacağından, son 4 yılınızda sigortanız da tam yattığına göre, 3 aylık süre için kısa çalışma ödeneği nedeniyle oluşan eksik prim gün sayısı sorun olmaz.

 30. Şenol dedi ki:

  Slm işyerimiz corino vuris nedeniyle işkur basvurdu bir ay oluyor nerdeyse oyle söylediler sizce işkura mü racar etmzese şikayet şansımiz dogarmi. Dogarsa nereye şikayet ede biliriz

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işyerinizde çalışma süresi azaltıldı veya tamamen durduysa, dolayısıyla işveren ücret ödemelerinizi tam veya hiç yapmıyorsa, kısa çalışma için İŞKUR’a başvuru da yapmamışsa, bu durumda yine İŞKUR’a şikayet edebilirsiniz. Bu konuda ALO 170’den de bilgi alabilirsiniz.

 31. Tolga dedi ki:

  Merhaba benim 450 günden fazla primim var 1 senedir aynı isyerinde çalışıyorum 450 gün prim şartı aynı şirkette 450 gün mü yoksa başka şirketler toplamı 450 gün mü? İşverene göre yararlanamiyorum ama sigorta diyor başvuru yapmamış omu karar veriyor bavsuru yapması lazım biz Red yada onay vericez şimdi beni ücretsiz izine çıkarmış ne yapmam lazım?

  1. Admin dedi ki:

   Aynı işyeri olması şart değil, son 3 yıl içinde adınıza bildirilmiş olan tün sigortalılık süreleri, başka işyerlerinden yapılmış bildirimler de dahil dikkate alınır. Ayrıca son 60 günde giriş – çıkış nedeniyle sigorta boşluğu olmaması gerekir. İşverenin başvuru yapıp yapmadığınız ALO 170’den öğrenebilirsiniz. İşveren başvuru yaptı ancak şartlarınız tutmadığı için kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadınızsa, günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanmanız için işveren İŞKUR’a başvuruda bulunabilir.

   1. Tolga dedi ki:

    Adıma başvuru yapılmamış direkt söylediği senin tutmuyor oldu başvuru yapıp bunun iskurun karar vermesi değil mi? Benim 2018 347 gün 2019 330 gün 2020 90 gün primim var 1 senedir aynı sirketteyim ama şirket bavsuru yapmadığı gibi 450 gün yok diyor ama var iskur aradığımda tutuyor dedi neden bavsuru yapmamış kendimi karar veriyor dediler bende habersiz de ücretsiz izine bağlamış beni Bi insan neden kısa çalışma ödeneğine basvurmaz onu anlamadım kendi kafana göre çıkmıyor demek ne demek başvuru yap çıkar yada çıkmaz iskurun görevi o 90 kişiye başvurmuş yeni giren 1 1.5 senelik eleman olan 4 kişiye başvurmamis

    1. Admin dedi ki:

     İşveren işçinin çalışma ödeneğini cebinden karşılayacak değil, eğer beyanında bir yanlışlık yoksa tabi, bu nedenle niçin kısa çalışmadan yararlanmanızı sağlamamış ve sizi ücretsiz izne göndermiş anlayamadık. Bu konuda İŞKUR’a veya ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 32. mehmet dedi ki:

  İşverenim kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmış. ancak benim son 3 yıldaki prim sayım yeterli gelmiyor bu sebeple de ben kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorum. ancak sgk e devllet üzerinden baktığımda Mart ayı eksik yatırılmış eksik yatırılma sebebi olarak da 18 kodu girilmiş. koda baktığım zaman kısa çalışma ödeneği olarak geçiyor. Anlayamadığım nokta şu kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorsam sigortam neden öyle yatıyor? ayrıca bana yapılan herhangi bir ödenek de bulunmuyor. Kurumum bu durumda benimle iletişime geçmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 3 yılda 450 prim gününüzün olması, ayrıca son 60 gün sigorta giriş – çıkışına bağlı eksik gün (sigortasız gün) olmaması gerekir. Mart ayı kısa çalışmanın başladığı ay olduğu için zaten bu aydan önceki sigorta günleriniz dikkate alınır, Mart ayının eksik bildirilmiş olmasının bir önemi yok. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadıysanız, işvereniniz İŞKUR’a başvurarak günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanabilmenizi sağlayabilir. (Bkz. Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartları)

 33. ekrem dedi ki:

  merhabalar,
  işyerim beni 21 Nisan 2020 de işten çıkardı ancak çıkışımı sistemde 15 Nisan 2020 olarak yaptılar ve tazminatımı aldım. Ancak işveren yalan söyleyen ve sadece kendini düşünen biri ve ben 17 nisan 2020 de çıkan kanun sebebiyle işverenimi mahkemeye verebilirmiyim ve ne talep edebilirim.
  teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşçinin işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içinde SGK’ya sigorta çıkışını verebiliyor, yani Kanun işverene 10 günlük süre tanıyor. 17 Nisan 2020 tarihi itibariyle de 3 ay süreyle işçi çıkarma yasağı başladı, işveren muhtemelen bu yasağa takılmamak için sizi 17 Nisan’dan önce işten çıkarmış gibi gösterdi. Bu konuda ALO 170’e veya işyerinin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.

 34. Elifff dedi ki:

  Kısa çalışma ödeneğinden yararlaniyorum ve iş yerim açıldı az elemanla çalışmaya başladı. Bizim haftalık 30 saati aşmamak şartıyla calistirilabilecegimjz bir madde var şuan ve onda da ödemeler asgari ücrete tamamlanıyor. Fakat ben haftalik 50 saat çalışıyorum. Ve saat başı para ödeyeceğini söyleyen iş yeri sahibim şimdi bana istediğin kadar çalış biz seni sadece asgari ucretw tamamlayabiliyoruz diyor. Bu yanlış değil mi ya da benim yapmam gereken ne?

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçi işyerinde en fazla haftalık normal çalışma süresinin yani 45 saatin üçte iki kadar (30 saat) çalıştırılabilir. İşyeriniz bunu demek ki tersinden uyguluyor, yani çalışmaya gelince 30 saatten fazla çalıştırıyor, sınıra uymuyor, ama ücret ödemeye gelince çalışma sınırını aşan kısım için ücret ödemiyor. Yani yapılan mevzuata aykırı, işveren burada işçiyi ne kadar süreyle çalıştırıyorsa o süreye göre ücretini hesaplayıp ödemek zorundadır, isterse çalışma süresi sınırı aşıyor olsun fark etmez. İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz. (Bkz. Fırsatçı İşverenleri Mutlaka İŞKUR’a Bildirin !)

 35. Ok dedi ki:

  Is veren kisa calisma odeneginden faydalanıyor. Haftada en fazla 30 saat çalıştırmıyor mesela ben bu hafta 45 saat çalıştım geçen hafta 37.5 saat çalıştım ama aylik ortalamasını 20 gün çalışmış oluyorum haftalık değil aylik en fazla 20 gün çalıştırmış oluyor. Bu şekilde yapabilirmi yoksa haftada en fazla 30 saat 4 gün ayda 20 gün şeklindeki oluyor. Ben bir hafta 45 saat diğer hafta 37.5 saat diğer hafta 30 saat yani aylik 20 gün oluyor bu şekilde is akdini fest edebilirmiyim beni haftada 45 saat çalıştırdı diyip

  1. Admin dedi ki:

   İşverenin kısa çalışmadan, dolayısıyla da işçilerinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için ayda en fazla 20 gün çalışma yapılabilir, burada önemli olan işverenin İŞKUR’a bildirdiği kısa çalışma süresi. Örneğin işveren İŞKUR’a kısa çalışma süresini yani işyerinde çalışma yapılmayacak süreyi aylık 10 gün olarak bildirdiyse işçiyi ayda en fazla 20 gün, 15 gün olarak bildirdiyse ayda en fazla 15 gün çalıştırabilir. Yani işveren kısa çalışma kapsamında işyerinde çalışma yapılmayacak aylık gün sayısını düştükten sonra en fazla kalan gün sayısı kadar işçiyi işyerinde çalıştırabilir.

 36. Elif dedi ki:

  Is yerim kısa çalışma ödeneğine başvurdu yararlanamadim sonea pandemi ücret izne basvurdu ondan da yararlanamadim benim geçmiş 3 ay sigortami yatiracaklar mı

  1. Admin dedi ki:

   Ücretsiz izne bağlı günlük nakdi ücret desteği, aslında kısa çalışma ödeneği alma hakkından yararlanamayanlar için geçerlidir, siz niçin nakdi ücret desteğinden yararlanamadınız bilemiyoruz, ancak işverenin ücretsiz süresinde işçinin sigorta primini ödeme mecburiyeti yok. Zaten kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteğinden yararlanmış olsaydınız bile işveren o aylara ait primlerinizi ödemeyecek (eğer ay boyunca işyerinde hiç çalışmadıysanız), İŞKUR da sadece GSS primlerini ödeyecekti.