DOLAR 7,9400
EURO 9,3880
ALTIN 486,17
BIST 10,3896
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

KYK Öğrenim Kredisi Alacakların İşsizlik Maaşı Kesilir mi ?

18.09.2020
A+
A-
KYK Öğrenim Kredisi Alacakların İşsizlik Maaşı Kesilir mi ?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na öğrenim kredisi veya bursu başvuruları henüz başlamadı. Ancak ziyaretçilerimizden, öğrenim kredisi veya bursu almaları halinde işsizlik maaşlarının kesilip kesilmeyeceği yönünde sorular geliyor.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda;

– İşsizlik sigortası: Bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belli süre ve ölçüde karşılayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren zorunlu sigorta olarak,

– İşsizlik ödeneği (maaşı): Sigortalı işsizlere bu Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan parasal ödeme olarak,

tanımlanmıştır.

Dolayısıyla işsizlik maaşı almanın en başta gelen şartı işsiz olmaktır.

Aynı Kanunun 52 inci maddesinde de işsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı tespit edilenlerin işsizlik maaşlarının kesileceği belirtilmiştir. Kanunun bu hükmü doğrultusunda gelir getirici bir işte çalışma olarak kabul edilip işsizlik maaşının kesileceği hal ve durumlar ise İşsizlik Maaşının Kesileceği ve Kesilmeyeceği Durumlar başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Kanunun söz konusu hükmü ve yazımızda belirtilen açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Kredi ve Yurtlar Kurumundan (KYK) öğrenim kredisi veya bursu almak, gelir getirici bir işte çalışma kapsamına girmediğinden, bu nedenle hiç kimsenin aldığı işsizlik maaşı kesilmez. İşsizlik maaşının hangi hallerde kesileceği mevzuat ve İŞKUR’un açıklamaları doğrultusunda İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir ? başlıklı yazımızda genel hatlarıyla belirtilmiştir.

Öte yandan tersinden düşünüldüğünde de işsizlik maaşı alıyor olmak öğrenim kredisi almaya engel teşkil etmez, kredinin kesilmesini gerektirmez. Hatta öğrenim kredisi veya bursu alan kişinin sigortalı bir işte çalışması dahi kredi veya bursunun kesilmesini gerektirmez. (Bkz. İşe Giren Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilir mi ? başlıklı yazı.) (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.