DOLAR 7,2913
EURO 8,6114
ALTIN 476,81
BIST 9,5344
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Mali Tatili Başladı – İşte Kapsama Giren İş ve İşlemler

01.07.2020
A+
A-
Mali Tatili Başladı – İşte Kapsama Giren İş ve İşlemler

5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun gereğince her yıl Temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) malî tatil uygulandığından, bugün (1 Temmuz 2020) mali tatil uygulaması başladı.

Söz 5604 Sayılı Malî Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun ve 5604 Sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanunun 2 nci Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ hükümleri uyarınca;

• 1 Temmuz ila 20 Temmuz arasında (20 Temmuz dahil) dolan idari ve mali süreler 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sona erecek.

• 21 Temmuz ila 25 Temmuz arasında (25 Temmuz dahil) dolan idari ve mali süreler, 25 Temmuz Cumartesi gününe denk geldiğinden 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sona erecek.

Öte yandan mali tatil maliye ve vergi mevzuatını da ilgilendirmekle birlikte bu yazıda sadece çalışma hayatına ilişkin mali tatil uygulamasına yer verilmiştir. Maliye ve vergi mevzuatına ilişkin mali tatil uygulamaları için 1 Sıra No’lu Mali Tatil Uygulaması Hakkında Genel Tebliğ’e bakabilirsiniz.

Mali Tatil Kapsamına Giren İş ve İşlemler

Mali tatil kapsamına giren iş ve işlemler SGK ve İŞKUR uygulamaları yönünden Mali Tatil Kapsamına Giren SGK İş ve İşlemleri, Mali Tatil Uygulaması – Kapsama Giren Diğer İş ve İşlemler başlıklı yazılarda açıklanmış olup, bu iş ve işlemlerden önemli bazılarına örnek olarak aşağıda yer verilmiştir.

Örneğin;

– 2020 Haziran ayına ait aylık prim ve hizmet belgesini verme süresi 23 Temmuz’da değil 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sona erecek.

• 15 Mayıs -14 Haziran 2020 dönemine ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan prim borcunun en geç 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü ödenmesi halinde borç süresinde ödenmiş sayılacak.

• İstirahat bitim tarihi 1 Haziran – 30 Haziran (30 Haziran dahil) aralığına denk gelen işçilerle ilgili çalışmadığına dair bildirim 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sonuna kadar yapılabilecek.

• SGK’ya verilmesi gereken son gün 1 Temmuz ila 25 Temmuz arasına (20 Temmuz dahil) denk gelen işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sonuna kadar verilebilecektir.

• Prim borcunun KDV iadesi alacağından mahsup yoluyla ödenmesinin talep edilmesi halinde, son ödeme süresi 1 Temmuz ila 25 Temmuz arasında (20 Temmuz dahil) dolan borçların son ödeme tarihi 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sona erecektir.

• SGK ve İŞKUR tarafından uygulanan idari para cezaları ile ilgili ödeme ve itiraza ilişkin sürenin son gününün 1 Temmuz ila 20 Temmuz arasına (20 Temmuz dahil) denk gelmesi halinde, ödeme ve itiraz süresi 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sonuna kadar uzayacaktır. Bu süre içerisinde yapılan ödemede 15 gün geçmiş olsa bile yüzde 25’lik peşin ödeme indiriminden yararlanılacaktır.

Teftiş ve Denetimler Mali Tatilde de Devam Edecek

İş Müfettişleri, SGK Müfettişleri ve SGK Denetmenleri tarafından işverenler nezdinde çalışma hayatı ile ilgili mevzuatın  uygulanmasının denetim ve teftiş işlemlerine mali tatil süresi içinde devam edilecek; yetki tespiti, bireysel iş uyuşmazlıkları, ihbar, şikayet incelemeleri hariç, çalışma mevzuatını ilgilendiren düzenlemesi mali mevzuatça yapılmış kayıt ve belgelerin ibrazı istenebilecek, ancak söz konusu kayıt ve belgelerin ibraz edilme süresinin son gününün mali tatile rastlaması halinde, kayıt ve belgeler, mali tatilin son gününü izleyen yedinci günün sonuna kadar ibraz edilebilecektir.

Örneğin; son ibraz tarihi 1 Temmuz ila 20 Temmuz arasına (20 Temmuz dahil) denk gelen işyeri yasal kayıt ve belgeleri 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü sonuna kadar ibraz edilebilecektir.

Mali Tatil Kapsamına Girmeyen İş ve İşlemler

Başta iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri olmak üzere bazı iş ve işlemler mali tatil kapsamına girmemekte olup bu konuda açıklamalar Mali Tatil Kapsamına Girmeyen Bu İş ve İşlemlere Dikkat Edin ! başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.