DOLAR 6,8612
EURO 7,7521
ALTIN 392,22
BIST 8,5740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Özel Muayenehane Hekimleri İstirahat Raporu Verebilir mi ?

25.12.2016
A+
A-

Sosyal Güvenlik Kurumu yakın zamana kadar, değil özel muayenehaneler, sözleşmesi olmayan özel hastane, tıp merkezi, poliklinik gibi yerlerden alınan istirahat raporlarını dahi kabul etmiyor, resmi sağlık kurum ve kuruluşlarına onaylatılmasını istiyordu.

Ancak daha sonra Kurum bu konuda uygulama değişikliğine gitti ve raporlarda onay şartını kaldırdı. (Bkz. SGK’dan Büyük Kolaylık – Raporlarda Onay Şartı Kaldırıldı) Ancak buna karşılık SGK; ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlık kuruluşu kapsamında (Ağız

Ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamında) olanlar hariç olmak üzere muayenehaneleri sağlık hizmet sunucuları arasında saymamakta, dolayısıyla herhangi bir sağlık tesisine bağlı olmadan özel muayenehanesi olan hekimler tarafından sigortalılar adına düzenlenen raporları kabul etmemekte, bu raporlara istinaden herhangi bir rapor parası ödememektedir.

Özel muayenehane hekimleri tarafından istirahati uygun görülen sigortalıların sözleşmeli veya sözleşmesiz sağlık hizmet sunucularına müracaat etmeleri, yapılacak muayene sonucu sigortalının istirahatine lüzum görülmesi ve yeniden rapor düzenlenmesi halinde SGK bu yeni rapora istinaden prim gün sayısı da yetiyorsa rapor parasını ödemektedir. Bu durumda da özel muayenehane hekiminden alınmış olan istirahat raporunun bir anlamı kalmamaktadır.

Sağlık hizmet sunucuları kapsamına girenler Muayene – İlaç – Tedavi Katılım Payı ve İlave Ücret Uygulamaları başlıklı yazının “6- Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının Sınıflandırılması” başlıklı bölümünde, rapor parası alma şartları ise Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir? Başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Özel muayenehane hekiminden alınacak raporun işyeri açısından geçerli olup olmayacağına gelince. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca alınması gereken işe giriş sağlık raporu, periyodik muayene, ağır ve tehlikeli işlerde çalışılabileceğine dair rapor ve diğer raporların işyeri hekiminden alınması, henüz işyeri hekimi çalıştırma/görevlendirme yükümlülüğü başlamamış işyerlerinde çalışanların ise bu yükümlülük başlayana kadar kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden almaları gerekmektedir. (Bkz. Az Tehlikeli İşyerlerinde Uzman ve Hekim Görevlendirme Yükümlülüğü Ertelendi başlıklı yazı.)

Özel muayenehane hekimlerinden alınacak istirahat raporlarının işveren tarafından kabul edilip edilmeyeceği konusuna gelince, bu konuda herhangi bir mevzuat hükmü yer almadığından işveren kabul etmeyebilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Serkan cakmak dedi ki:

  Ben özel şirkette çiziyorum dış agrım nedeniyle 2 gün ise gidemedim ama 1 gün için özel dış poliniginden rapor aldım ama şirket beni tazminatsız işten çıkarabilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Bir günlük istirahat raporu verildiğine göre geriye bir gün devamsızlık kalıyor, bir gün devamsızlık nedeniyle sizi işten çıkaramazlar, kaldı ki devamsızlığınız mazeretsiz de değil. (Bkz. İşten Çıkarma Gerekçesi Olarak İşçinin Devamsızlığı Nasıl Hesaplanır ?)

 2. Umutcan dedi ki:

  Rapor faln bos allah hepimize yardim etsin tum gece zirladim agridan

 3. SERDAR dedi ki:

  Çarşamba günü özel diş hekimine gideceğim.
  Kanal Tedavisinden Dolayı
  Okul İçin rapor yazdırabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere normalde SGK bunu rapor olarak kabul etmez, okul kabul eder mi bilemeyiz. En azından kanal tedaviniz bittikten sonra okula gidip, doktordan alacağınız belgeyi ibraz ederseniz, girmediğiniz dersler için belki yok yazılmazsınız.

 4. Defne dedi ki:

  Şirketim dis hekimimin vermis olduğu iki gunluk raporu, raporun SGK girisi olmadıgı icin kabul etmedi. Kendi yayınlamıs oldukları tonergeye gore SGK sistemine dahil edilmedigi gerekcesi ile gecersiz saymaktalar ve raporun gecerliligi icin SGK sistemine girilmesini sart kosmaktadır. ( dis helimi ya da baska hekim olmaksızın , verilen her istirahat raporu icin) Ancak bildiginiz gibi ozel muayenehanelerin bu sisteme entegrasyonları yok. İsveren boyle bir hakka sahip mi? İs kanununa gore isverenin bu rağoru kabul etmeme hakkı var mı? Yayınlanan ic yönerge calısanı magdur etmeye yönelik degil midir?

  1. Admin dedi ki:

   Raporu veren iş hekimi herhangi bir hastane veya tıp merkezinde mi çalışıyor yoksa özel muayenehanesi mi var ?

   1. Defne dedi ki:

    Özel muayenehanesi var. Bir de brans ve gun gozetmeksizin ( 1 ya da 2 gun icin de) SGK giris sartı kosuyorlar rapor kabulu icin ki zaten muayenelerin boyle bir sisteme giris yetkileri yok.

    1. Admin dedi ki:

     Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılmış olan Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge’de memur ve diğer kamu görevlilerinin sadece sağlık hizmet sunucularındaki hekimlerden istirahat raporu alabileceği belirtilmiş olup, özel muayenehaneler sağlık hizmet sunucu sayılmıyor. Ancak Yönerge de işçiler için bir açıklama yok, isterseniz Sağlık Bakanlığının internet sitesinden Bilgi Edinme Hakkı kapsamında konuyu sorun. Gerekli bilgiyi aldıktan sora burada da paylaşırsanız seviniriz, diğer ziyaretçilerimiz de bu bilgiden faydalanır.

 5. Erkan dedi ki:

  Sgk bağlı diş hastanesi en 10 gün istirahat verebilir mi

 6. Ahmet ali dedi ki:

  Merabalar ben ahmet ali yaklaşık 14 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum iş yerinin sorumluluklarını yerine getirmesi nedeni se makineleri hep boz çalışıyorduk bu durumda bedenimde yıprandı ve öyle çalıştım ve bel fitigina yakaladım doktora gittim 5 gün rapor verdi bu iş yerinde hem sağlim da oldum hem piskulujim bozuldu bu burumda burda çalışmak istemiyorum hakkımı nasıl alırım

  1. Admin dedi ki:

   Sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999’dan önceyse ve en az 3600 prim gününüz varsa SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp bu yazıya istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bu imkan yoksa, işyerindeki sağlıksız ve ağır çalışma şartları nedeniyle sağlığınızın ve psikolojinizin bozulduğunu, bu nedenle 4857 sayılı İş Kanununun 24/I. maddesine istinaden iş akdinizi haklı nedenle feshettiğinize ve kıdem tazminatınızın ödenmesini talep ettiğinize dair bir dilekçe vererek veya noterden ihtarname çekerek iş akdinizi feshedebilirsiniz. (Bkz. İşyerine Dilekçe Verme ve Gerektiğinde İspatlama Yolları)