DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pts 3°C
Sal 5°C
Çar 7°C
Per 10°C

Sahte – Gerçek Çalışmaya Dayanmayan Sigortalılık ve Uygulanan Yaptırımlar

12.02.2013
A+
A-

Sahte sigortalılık, 4/a, 4/b veya 4/c kapsamında belirtilenlerden herhangi birine dahil olmadığı halde, ilgili kişinin Sosyal Güvenlik Kurumunun ve sosyal güvenlik mevzuatının yardım ve imkanlarından (emekli aylığı, sağlık yardımı, özürlü çocuğun eğitimi için para alma vs.) yararlanmasını teminen, bazen de asgari işçilik uygulamasına konu bina inşaatı ve ihale konusu işlerde asgari işçilik miktarını tamamlamak amacıyla, o kişiyi sigortalı olarak Kuruma bildirmektir. Sigortalı Sayılanlar ve Sayılmayanlar bölümünde de açıklandığı üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun açısından sigortalı sayılanlar Kanunun 4 üncü maddesinde, sayılmayanlar ise Kanunun 6 ıncı maddesinde belirtilmiştir. 4/c kapsamında olanlarla ilgili olarak herhangi bir sahte sigortalı bildirimi zaten pek mümkün değildir. 4/b kapsamındakilerle ilgili olarak da yine ilgili kişi sigortalı olarak bildirileceği zaman bazı bilgi ve belgeler de isteneceğinden, bu kapsamdakilerle ilgili olarak da sahte sigortalılık hayli zordur.

Sahte sigortalılık olayına daha çok 4/a kapsamına girenlerle, yani işçilerle ilgili bildirimlerde rastlanmaktadır. Ancak, primini ödese bile işverenin işyerinde çalışsın çalışmasın, istediği şahsı Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortalı olarak bildirme imkanı ve hakkı bulunmamaktadır. Eğer kişi hizmet akdine istinaden işyerinde fiilen çalışmıyorsa, o zaman o kişinin, eğer şartları da tutuyorsa, isteğe bağlı sigortaya dahil olması gerekmektedir.

Yeni dönemde sahte sigortalılığın büyük oran da azalması kaçınılmazdır.

Çünkü,

1-Sahte sigortalılık olayına başvurma nedenlerinden biri ilgili kişinin Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık yardımlarından yararlanmasını sağlamaktır. Ancak 01.10.2008 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası uygulaması başlamış olup, artık herkes en azından sağlık yönünden sigortalı sayılacaktır. Aynı şekilde, yeni dönemde isteğe bağlı sigortalılar da sağlık yardımı alabileceği gibi isteğe bağlı sigortalılık kolaylaştırılıp, kapsamı genişletildiğinden, emekli olabilmek için de insanlar bu yolu tercih edebilecektir.

2-Yeni dönemde, Maliyede olduğu gibi işveren işyeri tescil ettirmek istediğinde, Kurum gerekli görürse sosyal güvenlik kontrol memurlarına durum tespiti yaptırarak, işyeri bildirgesinde belirtilen bilgilerin doğruluğunu ve gerçekte öyle bir işyeri olup olmadığını kontrol ettirebilecektir.

3-Sahte sigortalılığa daha önceden asgari işçilik uygulamasına konu bina inşaatı ve ihale konusu işlerde asgari işçilik miktarını tamamlamak amacıyla tevessül edilmekteydi. Maliyede olduğu gibi artık SGK’da da uzlaşma sistemi getirildiğinden, işverenlerin asgari işçiliği doldurmak için gerçekte işyerinde çalışmamış olanları SGK’ya bildirmelerine gerek kalmayacaktır.

Tüm yukarıda açıklananlara rağmen; sahte sigortalılık bildirimiyle ilgili uygulamalar tespit edildiği taktirde; sigortalı olarak bildirilen kişinin söz konusu hizmetleri iptal edilmekte, kendisine o sigortalılığı karşılığında yapılmış herhangi bir sağlık yardımı, yapılmış herhangi bir ödeme varsa sigortalı ve işverenden kanuni faiziyle birlikte tahsil edilmekte, söz konusu kişi emeklilik aylığı alıyorsa ve söz konusu hizmetlerinin iptal edilmesi halinde emeklilik hakkını kaybedecekse, emekli aylığı iptal edilmekte, ödenen tüm aylıklar kanuni faiziyle birlikte tahsil edilmekte, sahte belge düzenlemek ve Kurumu zarara uğratmak fiillerinden dolayı işveren, sigortalı olarak bildirilen kişi ve ilgisi varsa muhasebe meslek mensubu hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Yeni Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin eski 25 inci, yeni 24 üncü maddesi uyarınca da; Kanuna göre sigortalılık niteliği taşımadığı hâlde, gerçeğe aykırı olarak bildirim yapıldığı tespit edilenlerin tescil kayıtları, aynı maddenin ikinci fıkrasındaki usul dâhilinde iptal edilecek, yersiz tescil yapılan sigortalılara ilişkin Kurumca yapılan her türlü masraf ve ödemeler, ilgili mevzuat hükümlerine göre tahsil edilecektir.www.isvesosyalguvenlik.com

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. emrah dedi ki:

  Merhaba .. ben 2005 yılında bir işyeri açtım işlerimi yürütemedim 2008 yılında kapattım ama maliye kayıtlarımı 2010 yılında sonlandırdım, bu 5 yıllık süre içinde muhasebeci kendisi ve 3 kişiye daha sigorta göstermiş para almak için primleride ödememiş , ben bu durumu 2017 yılında maaşıma haciz gelince öğrendim ve durumu yetkili kişilere bildirdim yapılan incelemeler sonucunda muhasebeci ben fiilen çalıştım desede diğer 3 kişi çalışmadıklarını beyan etmişler ve SSK hepsininde sigorta primlerini iptal etti ve benim SSK ya olan borcum silindi , süreç devam ediyor , size olan sorum ben herhangi bir idari para cezası veya hapis cezası vs alırmıyım …iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   İnceleme sonucunda Denetmen nasıl bir rapor düzenledi bilemiyoruz, ancak idari para cezası uygulanacak olsa idi şimdiye kadar size tebliğ edilmiş olurdu zaten. Hapis cezası konusuna gelince, SGK hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu mu bulanmadı mı onu müdürlükten öğrenebilirsiniz, suç duyurusunda bulundu ise takdir savcılığa ait, takipsizlik kararı verirse sorun yok, iddianame hazırlayıp hakkınızda dava açarsa bu durumda da sonuç mahkemenin vereceği karara bağlı.

 2. Halil dedi ki:

  Merhaba efendim emekli olmuş birisi sahte sigortalılık geregiyle emekliliği iptal oldu işçi olaraka çalıştığı sürede işverenden habersiz muhasebeci olan şahıs işçiyi inşaatlarda göstermiş bugüne kadar aldığı aylığı faiziyle birlikte kurum geri istiyor işçi ise işvereni suçlayıp hakkında dava açıp yersiz ödemeyi işverene odetmeyi düşünüyor işverene sahte sigortalılık dönemindeki prim borçları tekrar yansıtıldı ve idari para cezası uygulandı buna rağmen birde yersiz ödemeyi yapması istenir mi

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz işçi davayı açarken yersiz ödemelerin işverene ödettirilmesi konusunda değil, iptal edilen sigortalı hizmetlere ait sürelerde o işverende işyerinde fiilen çalıştığının tespitini talep etmelidir. Eğer mahkemede gerçekten çalıştığını kanıtlayabilirse bu durumda tüm yaptırım ve cezalar işveren uygulanır, iptal edilen emekli maaşı tekrar bağlanır, ortada yersiz ödeme diye de bir sorun kalmaz.

 3. Yasemin dedi ki:

  2020 ekim ayinda fiili olarak calismadigim gerekcesiyle emekli maasim kesildi 2 yil eksik gun cikarildi ,emeklilikten sonrada 6 yil çalıştığım icim destek primlerim donusturuldu yeniden maas baglanmasini bekliyorum ogrenmek istedigim yeniden baglanan maasim düsükmu okur oncekinden ( ben fiili olarak cakistigimi ispat ediyorum yasal surec baslattim) tskkr

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Silinen iki yıllık süreniz aylık bağlama oranlarının yüksek olduğu yıllara aitse, buna karşılık dönüştürülen destek primleriniz aylık bağlanma oranının düşük olduğu yıllara aitse, silinen hizmetleriniz yüksek prime esas kazan üzerinden bildirilmişken, dönüştürülen destek primleriniz düşük prime esas kazanç üzerinden bildirilmişse bağlanan maaşınız düşük olabilir. Aylık bağlanınca öğrenirsiniz zaten.