DOLAR 7,9433
EURO 9,3978
ALTIN 485,59
BIST 10,4012
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Sahtekar ve Sorumsuzlar Yüzünden Binlerce Çalışanın Hayatı Karardı – Kararıyor

27.09.2020
A+
A-
Sahtekar ve Sorumsuzlar Yüzünden Binlerce Çalışanın Hayatı Karardı – Kararıyor

Yazımızın başında hemen belirtelim, hiçbir meslek mensubunu ve işvereni karalamak, kötülemek gibi bir amacımız yok. Aşağıdaki yazı tamamen, sahtekarlık yapan, sorumsuzca hareket eden serbest muhasebeci ve mali müşavirler ve işverenlerle ilgili olup, işini hakkıyla, namusuyla yapan, dürüst meslek mensuplarını ve işverenleri tenzih ediyoruz.

İnsanların çalışmalarının iki temel amacı vardır, birincisi para kazanıp kendisinin ve ailesinin nafakasını temin etmek, ihtiyaçlarını gidermek, ikincisi ise yaşadığı sürece kendisi ve eş çocuğunun sağlık güvencesini sağlamak, yaşlılık veya maluliyet sonrası kendisini, ölümü halinde de geride kalacak eşini ve çocuklarını sosyal güvenceye kavuşturmak, yani emeklilik. Bu ikinci amaca ancak sigortalı çalışmakla ulaşılabilir. Ve bu yolda bir çalışanın başına gelebilecek en büyük bela ve musibet sahte sigortalılıktır. Bu öyle büyük bir bela ve musibettir ki kimisi yıllarca çalışır, tam emeklilik hayali kurarken sahte sigortalılık kapsamına girdiği gerekçesiyle sigortalı hizmetleri iptal edilir ve emekliliği yıllarca gecikir veya hayal olur. Bazıları ise yıllarca çalışır, emekli olur, hatta ölümü nedeniyle geride kalan hak sahiplerine dul – yetim aylığı bağlanır, ancak daha sonra sahte sigortalılık kapsamına girdiği gerekçesiyle sigortalı hizmetleri iptal edilir, geriye dönük ödenmiş olan tüm aylıklar kişinin kendisinden, ölmüşse hak sahiplerinden faiziyle birlikte geri istenir. Hatta bu da yetmez, sigortalı hizmetleri iptal edilen kişi veya eş – çocuk – anne – babası iptal edilen bu sigortalı hizmetler nedeniyle sağlık hizmeti almışsa, ayrıca yapılan tüm sağlık giderleri faiziyle birlikte o kişiden geri alınır yani SGK tarafından tahsil edilir.

Kişinin sahte sigortalılık kapsamına girdiği gerekçesiyle iptal edilen sigortalı hizmetleri eğer fiili (gerçek) çalışmaya dayanmıyorsa, bu durumda sigortalılık iptali nedeniyle karşılaşılacak sonucu o kişi hak etmiş demektir. Ancak bir de gerçekte çalıştığı halde sahte sigortalılık kapsamına girdiği gerekçesiyle sigortalı hizmetleri iptal edilenler var ki bu yazıda asıl kastettiğimiz bunlar.

Son günlerde sitemize bu konuyla ilgili çok fazla soru gelmekte. Bu duruma da genelde yazının başlığında bahsettiğimiz gibi sahtekar ve sorumsuz muhasebeciler veya işverenler sebep olmaktadır. İhale konusu işlerde, özellikle de özel bina inşaatlarında, işin bitiminden sonra SGK tarafından asgari işçilik hesaplaması yapılmaktadır. Örneğin inşaatlarda inşaat bittikten sonra, inşaatın kullanıma açılabilmesi yani dairelere elektrik, su, doğalgaz aboneliği yapılabilmesi için belediye veya il özel idaresinden iskan ruhsatı (yapı kullanma izin belgesi) alınması, bu ruhsatın alınabilmesi için de SGK’dan o inşaatla ilgili olarak ilişiksizlik belgesi alınması gerekmektedir. SGK’dan ilişiksizlik belgesi alınabilmesi içinse o inşaatla ilgili olarak SGK’ya yeterli işçilik bildirilmiş olması gerekmektedir. İşte özellikle binlerce çalışanın başını yakan, hayatını karartan sahte sigortalılık burada ortaya çıkmaktadır. Defterini tuttuğu mükellefine yaranmak veya bu durumdan menfaat temin etmek isteyen muhasebeci, aynı işverenin veya defterini tuttuğu başka mükelleflerin işyerlerinde çalışan işçileri bir o işverenin inşaat işyeri dosyasına kaydırmakta, yani o inşaatta çalışıyormuş gibi SGK’ya bildirmekte, dolayısıyla inşaat sahibi mükellefinin asgari işçiliğinin doldurmasını sağlamaktadır. Bu durum daha sonra SG tarafından tespit edildiğinde ise o inşaatta gerçekten çalışmamış kişiler adına yapılan bildirimler iptal edildiği gibi, o çalışanın bir başka işyerindeki gerçekten çalıştığı süreleri ispatlaması için de hizmet tespit davası açıp, yıllarca uğraşması gerekmektedir. Tabi sonucunda çalıştığını ispatlayabilirse. Aslında ihale konusu işlerde, özellikle de inşaatlarda çalışanlar sigortalı olarak ve gerçek ücretleri üzerinden SGK’ya bildirilse, o zaman asgari işçiliği doldurmak sorun olmayacaktır.

Bu tür durumla karşılaşanların yapmaları gerekenlere gelince; iptal edilen sigortalı hizmetlerinin gerçek (fiili) çalışmaya dayandığını ispat için hizmet tespit davası açmak ve bu işlemi yapan muhasebeci ile buna sebep olan işveren hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmaktır. Bu durumla karşılaşanlar muhasebeci ve işveren hakkında ayrıca tazminat davası da açabilir. Hizmet tespit davasını kazanmak için şahit göstermek ve o işverenden alınan ücretler belgelenebiliyorsa bunları kanıt olarak göstermek davayı kazanmak açısından faydalı olur. Hatta işverenden aldığı ücretleri belgeleyebilecek durumda olanlar mahkemede dava açmadan öne iptal edilen hizmetlerinin gerçek çalışmaya dayandığın ve geçerli sayılması için SGK’ya dilekçe verebilir, kanıt olarak da işverenden almış olduğu ücretleri delil olarak gösterebilir. İptal edilen sigortalılıktan dolayı eğer emekli maaşı kesildiyse, ödenmiş maaşlar SGK tarafından geri isteniyorsa, yapılan tedavi giderleri SGK tarafından geri isteniyorsa açılacak hizmet tespit davasına bu konudaki SGK işlemlerinin geçersiz sayılması hususları da dahil edilebilir. Eğer hizmetleri iptal edilen kişi öldüyse, aynı açıklamalar mağdur olan hak sahipleri için geçerlidir.

Çalışmadığı halde şebekelerle, sahtekar muhasebeci veya işverenlerle anlaşıp, kendisinin sahte sigortalı olarak herhangi bir işyerinden SGK’ya sigortalı olarak bildirilmesini sağlayanlar ise bu yazının konusu değildir, çünkü bunlar sigortalılık iptali nedeniyle ortaya çıkacak sonucu hak etmiş demektir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.