DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
ALTIN 412,55
BIST 1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı
İstanbul
9°C
Yağışlı
Pts 9°C
Sal 9°C
Çar 11°C
Per 10°C

SGK Toptan Ödemede Hesaplamayı Nasıl Yapıyor ?

22.01.2021
A+
A-
SGK Toptan Ödemede Hesaplamayı Nasıl Yapıyor ?

SGK mevzuatına göre, emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim gün sayısı ve / veya sigortalılık süresi yeterli olmadığı için emekli olamayan kişi, talep etmesi halinde tüm sigortalı hizmet süresine ait primlerini yaşlılık toptan ödemesi olarak geri alabilmektedir.

Eğer sigortalı kendisi ölmüş, prim gün sayısı ve / veya sigortalılık süresi yeterli olmadığı için hak sahiplerine ölüm (dul – yetim) aylığı bağlanamamışsa, aynı şekilde talep etmeleri halinde hak sahipleri ölen kişinin sigortalı hizmet sürelerine ait primlerini ölüm toptan ödemesi olarak geri alabilmektedirler.

Toptan ödeme konusunda ayrıntılı bilgiler, Toptan Ödeme Nedir – Kimlere Toptan Ödeme Yapılır ?,  Ödenmiş Primleri SGK’dan Toplu Olarak Geri Almak Mümkün mü ? başlıklı yazılarda yer almaktadır. Talep dilekçesine de Toptan Ödeme Talep Dilekçesi sayfasından ulaşılabilir. Ayrıca e-Devlet SGK sayfasından da toptan ödeme başvurusu yapılabilir. (https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-toptan-odeme-talebi) Benzer bir konu olan geriye dönük dul – yetim aylığının toplu ödenmesinde hesaplamanın nasıl yapıldığı Geriye Dönük Toplu Ödenen Dul – Yetim Aylığı Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Öte yandan bazen sigortalının kendisine veya ölümü halinde hak sahiplerine yapılan toptan ödeme tutarı çok düşük olabilmektedir. Bunun sebebi toptan ödeme olarak iade edilen prim tutarının hesaplanma şeklinden kaynaklanmakta olup, toptan ödenecek tutarın nasıl hesaplandığı aşağıda açıklanmıştır.

Ödenen Tüm Primler Toptan Ödemeye Dahil Değildir ?

Toptan ödeme priminin nasıl hesaplandığını açıklamadan önce belirtmek gerekir ki gerek 4/a (SSK) kapsamında çalışanlar için ödenen primler, gerekse diğer sigortalılıklar kapsamında sigortalıların kendileri tarafından ödenen primler, tek bir kalemde aylık sigorta primi olarak ödense de bu prim içerisinde yüzde 20 emeklilik için ödenen prim (uzun vadeli sigorta kolları yani malullük – yaşlılık – ölüm sigortası için ödenen prim) yanında ayrıca, kısa vadeli sigorta kolları primi (iş kazası – meslek hastalığı – hastalık – analık sigortası), GSS primi, işsizlik sigortası primi de yer almaktadır. (Bkz. SGK Sigorta Prim Oranları) Bu primlerden sadece uzun vadeli sigorta kolları için ödenmiş primler iade edilir.

Toptan Ödemede Hizmet Dökümünde Görünen Tutarlar Esas Alınmaz

Sigortalı hizmet dökümlerinde görünen tutarlar, kişiler adına SGK’ya bildirilmiş veya ödenmiş primler olmayıp, bunlar prime esas kazanç tutarlarıdır. Bu kazanç tutarlarının sadece yüzde 20’si toptan ödenecek tutarın hesaplanmasında dikkate alınır.

Toptan Ödeme Primi Nasıl Hesaplanır ?

Sosyal güvenlik reformundan yani 1 Ekim 2008 tarihinden önce yürürlükte olan, gerek 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda (SSK Kanunu) gerekse 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununda toptan ödeme olarak iade edilecek primlere güncelleme katsayısı uygulanacağına dair herhangi bir hüküm yer almamaktadır. Buna karşılık sosyal güvenlik reformuyla birlikte yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunun 31 inci maddesinde ise toptan ödeme olarak iade edilecek malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin her yıla ait tutarının, primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek toptan ödeme şeklinde verileceği belirtilmiştir. Aynı Kanunun Geçici 5 inci maddesinde de 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılara yapılacak toptan ödemelerin, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki hizmet sürelerine ait bölümünün, eski kanunların hükümlerine göre 1 Ekim 2008 tarihi tarihi itibarıyla hesaplanacağı, hesaplanan bu tutara 1 Ekim 2008 tarihi ile toptan ödemenin yapılmasına ilişkin yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için her yılın güncelleme katsayısı ile çarpılarak bulunan tutarın, 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki süreler için katsayı uygulanarak hesaplanan toptan ödeme tutarına ilâve edilerek ödeneceği belirtilmiştir.

Söz konusu hükümler uyarınca, toptan ödeme kapsamında iade edilecek prim tutarı hesaplanırken; 1 Ekim 2008 tarihinden önceki sigortalı hizmet sürelerine ait prim tutarlarının toplamı hesaplanır, bu tarihten öncesi için güncelleme katsayısı uygulanmaz, yani ödenmiş prim tutarı neyse doğrudan o dikkate alınır, herhangi bir artırma yapılmaz, bu prim tutarlarına sadece 1 Ekim 2008 tarihinden toptan ödeme başvurusunun yapıldığı tarihe kadar geçen süreye ait her yıl için güncelleme katsayısı uygulanır, yani artırma yapılır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki sigortalı hizmet sürelerine ait prim tutarlarına ise primin ait olduğu yıldan toptan ödeme başvurusunun yapıldığı tarihe kadar geçen süreye ait her yıl için güncelleme katsayısı uygulanır, yani artırma yapılır. Bu şekilde toptan ödeme olarak iade edilecek prim tutarı hesaplanır.

Dolayısıyla, kişinin 1 Ekim 2008 tarihinden önceki sigortalı hizmeti ne kadar fazlaysa, özellikle de bu hizmetler ne kadar eski yıllara aitse, yapılacak toptan ödeme tutarı da o oranda düşük olur. Çünkü bu primlere sadece 2008 sonrası için güncelleme katsayısı uygulanır. Buna karşılık 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasına ait sigortalı hizmetler ne kadar fazlaysa, tamamına güncelleme katsayısı uygulanacağı için yapılacak toptan ödeme tutarı da o oranda yüksek olur.

Esas Alınan Güncelleme Katsayısı

Yapılacak toptan ödeme tutarının hesaplanmasında güncelleme katsayısı olarak; TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla gelişme hızı (GH) esas alınır.

Emekli Sandığı Sigortalılarının Durumu

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun 83 üncü maddesinde; “Toptan ödeme, ilgililerin, fiili ve itibari hizmet süreleri ile borçlandıkları hizmet süreleri için ödedikleri paralara tekabül eden süreler toplamının her tam yılı ile, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylıklarının iki katının çarpımından oluşan miktarı ifade eder. Hizmet süresi toplamında bulunan yıl kesirleri tama iblağ edilir. Tahakkuk ettirilen toptan ödeme miktarı, bir yıllık hizmet için tahakkuk ettirilecek miktardan az olamaz.” hükmüne yer verilmiştir.

1 Ekim 2008 tarihinden sonrası içinse yukarıda belirtildiği üzere güncelleme katsayısı uygulanmaktadır. Dolayısıyla bunlara veya hak sahiplerine yapılacak toptan ödeme tutarları 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındakilere yapılacak toptan ödemeler kadar düşük olmaz. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Mehmet dedi ki:

    Pirim eksiğim var yaş tamam nasıl yapılır