DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
İstanbul
6°C
Kar Yağışlı
Paz 3°C
Pts 1°C
Sal 3°C
Çar 4°C

SGK’ya Gitmeden Yapılandırma Başvurusu Yapılabilecek – İşte Başvuru Formları

22.11.2020
A+
A-
SGK’ya Gitmeden Yapılandırma Başvurusu Yapılabilecek – İşte Başvuru Formları

Uzun süredir beklenen borç yapılandırma kanunu yayımlandı, en çok merak edilen konulardan biri de SGK Müdürlüklerine gitmeden borç yapılandırma başvurusu yapılıp yapılamayacağı konusuydu.

Koronavirüs salgını ortaya çıktıktan sonra SGK zaten birçok işlem ve başvuruyu internet üzerinden yapma imkanı getirmişti. (Bkz. E – Devlet’ten Yapılabilecek İşlemler İçin SGK’ya Gitmeyin) Kurum borç yapılandırmasının uygulanma şekliyle ilgili ayrıntılı düzenlemeyi 20/45 sayılı Genelge ile yaptı. 7256 sayılı Kanun Uyarınca Alacakların Yapılandırılması konulu söz konusu Genelge uyarınca borç yapılandırma başvuruları SGK Müdürlüklerine gitmeden de aşağıda belirtildiği şekilde yapılabilecek.

Borçlular kapsama giren Kurum alacaklarını yapılandırabilmeleri için 31 Aralık 2020 tarihi mesai bitimine kadar ilgili üniteye/birime (SGK Müdürlüğüne) şahsen yapılandırma başvurularını yapabilecekleri gibi, posta yoluyla, e-Devlet üzerinden veya 31 Aralık 2020 saat 23.59 a kadar e-Sigorta yoluyla da başvurularını yapabilecekler. Öte yandan 1 Ocak yılbaşı tatili öncesi olduğu için 31 Aralık günü öğleden sonra yarım gün tatil olup olmadığı genelde merak ediliyor, ancak 31 Aralık günü resmi tatil sayılmıyor, Devlet daireleri tam gün mesai yapıyor. (Bkz. 31 Aralık Günü Tatil mi ?)

Yapılandırmayla ilgili açıklamalar, Beklenen Borç Yapılandırma Kanunu Çıktı – İşte Şartları, Yapılandırma Kanunu Çıktı – GSS Borçları Ne Olacak – Silinecek mi ?, Yapılandırma Kanununa Göre Silinecek Borçlar başlıklı yazılarda yer almaktadır. Borcun türüne göre yapılandırma başvurusunun nereye ve nasıl yapılacağı ise aşağıda başlıklar altında açıklanmış, başvuru formlarını indirme linkleri verilmiştir.

4/a (SSK) Kapsamında Sigortalı Çalıştıran İşyerlerinin Yapılandırma Başvurusu

4/a (SSK) kapsamında sigortalı çalıştıran işyerleri; sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezası, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı ve eksik işçilikten (asgari işçilikten) kaynaklanan prim borçları için yapılandırma başvurusunu, e-Sigorta kanalıyla (e-Bildirge şifresi aktif olanlar) yapabilecekleri gibi, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak posta yoluyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapabilecekler. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur (4/b) Sigortalılarının Yapılandırma Başvurusu

4/b (Bağ-Kur) sigortalıları, prim borçlarını yapılandırmak veya primlerini ödemedikleri için silinen Bağ-Kur hizmetlerini canlandırmak (ihya etmek) için başvurularını e-Devlet SGK sayfasından yapabilecekleri gibi, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak posta yoluyla veya şahsen SGK’ya başvurarak yapabilecekler. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Prim borçlarını yapılandırmak isteyenler herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurabilecek. Durdurulan sigortalılık sürelerini ihya etmek isteyenler ise sigortalılık dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuracak.

Ek 5 – Ek 6 – İsteğe Bağlı Sigorta ve 2925 SSK Tarım Sigortalılarının Yapılandırma Başvuruları

Ek 5, Ek 6, 2925 SSK tarım, topluluk sigortası, isteğe bağlı sigortadan kaynaklanan prim borçlarını ödemek isteyenler yapılandırma başvurularını e-Devlet SGK sayfasından yapabilecekleri gibi, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak sigortalı dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine posta yoluyla veya şahsen başvurarak yapabilecekler. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Ev Hizmetlerinde Ek 9 Kapsamında Sigortalı Çalıştıran İşverenlerin Yapılandırma Başvuruları

Ek 9 kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıran işverenler, prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurusunu, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak sigortalı dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine posta yoluyla veya şahsen başvurarak yapabilecekler. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

SGK’ya Rücu Borcu Olanların Yapılandırma Başvuruları

İşverenlerin ve üçüncü şahısların, iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları her türlü rücu borçlarının yapılandırılması için, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak rücu alacağının tahsilatını takip eden sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine, posta yoluyla veya şahsen başvurarak yapabilecekler. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

SGK’ya Yersiz Ödeme Borcu Olanların Yapılandırma Başvuruları

SGK tarafından fazla veya yersiz olarak ödendiği tespit edilen iş göremezlik ödeneği (rapor parası), gelir ve aylıklara ilişkin borçların yapılandırılması için,

– 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılar ikametgâhının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine,

– 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalılar ise “Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/Ankara” adresinde bulunan Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığına,

SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurularak elden veya posta yoluyla başvuru yapabilecek. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Kamu Kurumlarının 4/c Sigortalılarıyla İlgili Yapılandırma Başvuruları

Kamu kurumlarının; 4/c kapsamında çalıştırılan sigortalılardan kaynaklanan,

a) Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı ile sigorta primi borçları için, e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığına, (Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.)

b) Fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresine ilişkin prim borçları için, e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığına, (Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.)

c) İdari para cezası borçları için, e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine, (Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.)

d) Ek karşılık prim borçları için, e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığına, (Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.)

başvurmaları gerekiyor.

Ek karşılık prim borçları yönünden MOSİP Sistemi kanalıyla yapılacak olan yeniden yapılandırma başvuruları Kurum internet sayfasında (www.sgk.gov.tr) “E-SGK” menüsünün içerisinde yer alan “MOSİP” üzerinden “Kesenek Bilgi Sistemi” kullanıcı adı ve şifresi girilmek suretiyle yapılacaktır. Başvuruların onaylanmasını müteakip ödeme planı görüntülenebilecektir.

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran kamu idarelerinden, kapatılması veya faaliyetine son verilmesi nedeniyle kesenek bilgi sistemi kullanıcı adı ve şifreleri iptal edilenlerin emeklilik keseneği ve kurum karşılığı ile prim borçları, fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresine ilişkin kesenek-kurum karşılığı ile prim borçları, ek karşılık prim borçları yönünden Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığına, idari para cezası borçları yönünden ise işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine, elden veya posta yoluyla yapılması gerekmektedir.

Tarımsal Kesinti Sorumlularının Yapılandırma Başvuruları

Tarımsal kesinti sorumlularının tevkifat borçları ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre tarımsal kesinti sorumlularına uygulanan idari para cezalarının yapılandırılması için, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurularak posta yoluyla ya da şahsen tarımsal kesinti sorumlusunun bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapılabilecek. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

E-Sigorta – E-Bildirge Üzerinden Yapılacak Başvurular

e-Sigorta kanalıyla yapılacak olan yeniden yapılandırma başvuruları, SGK’nın internet sayfasından e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi / kesenek bilgi sistemi kullanıcı adı ve şifresi girilmek suretiyle yapılabilecek. Ancak, kanun kapsamından çıkmış olup daha önce e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi almamış veya e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresini unutmuş olan işverenlerce e-Sigorta kanalıyla başvuru yapılamayacağından, bu nitelikteki işyeri işverenlerince borç yapılandırma başvurularının elden ya da posta kanalıyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapılması gerekmektedir.

e-Sigorta kanalıyla yapılacak başvurularda, başvuru girişinin yapılması sırasında işverence yapılan işlemin mutlak surette onaylanması gerekmektedir.

Posta Yoluyla Yapılacak Başvurularda Dikkate Edilecek Husus

Posta yoluyla yapılandırma başvurusunda bulunacakların, başvuru formunu adi posta yerine taahhütlü veya iadeli – taahhütlü posta yoluyla göndermeleri gerekir. Bunun iki önemli sebebi vardır;

1- Adi posta yoluyla gönderilen dilekçelerde SGK dilekçenin postaya verdiği tarihe bakmaz, dilekçenin Kurum kayıtlarına girdiği tarihe bakar. Taahhütlü veya iadeli – taahhütlü posta yoluyla gönderilen dilekçelerde ise dilekçenin postaya verildiği tarihi Kuruma veriliş tarihi olarak kabul eder.

2- Adi posta yoluyla gönderilen evrakın takibi yapılamaz, kaybolması halinde evrakın postaya verildiği ispatlanamaz. Taahhütlü veya iadeli – taahhütlü posta yoluyla gönderilen evrakın ise karşı tarafa (SGK’ya) teslim edildiği tarihe kadar geçen sevkiyat süreci kayıtlara girer, hatta iadeli – taahhütlü postada evrak karşı tarafa teslim edildiğinde teslim tarihini ve teslim alan kişiyi gösteren alındı belgesi posta gönderisi üzerinde ismi yer alan kişiye geri gelir.

7143 Yapılandırması Devam Edenler

Borçlarını 7143 sayılı Kanunun ilgili hükümlerine göre yapılandırılan ve 17 Kasım 2020 tarihi itibariyle yapılandırması devam eden yani yapılandırması bozulmamış olanlar, talep etmeleri halinde bu yeni yapılandırma Kanunu hükümlerinden yararlanabilecekler. 7143 sayılı Kanun kapsamındaki kalan taksit borçları için bu yeni yapılandırmadan yaralanmak isteyenlerin, başvuru formlarındaki “Bozma koşulu oluşmamış ve taksit ödemeleri devam eden 7143 sayılı Kanunun kapsamındaki yapılandırma anlaşmamın bozularak yeni yapılandırma anlaşmasına dahil edilmesini istiyorum” seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir.

Belediyeler ve Bağlı Kuruluşların Durumu

Belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşların, 31 Aralık 2020 tarihi mesai bitimine kadar yapılandırma başvurusunda bulunmamaları halinde, bu kuruluşların kapsama giren borçları başvuru şartı aranmadan 120 aylık eşit taksitlerle yapılandırılacak. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Selçuk Yüzbaşıoğlu dedi ki:

    şifresiz başvuru yapma imkanı sadece posta aracılığı ile mi oluyor? e.mail ile olmuyormu
    u

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

      E-posta yoluyla başvuru imkanı tanınmadı, E-Devlet üzerinden veya posta yoluyla başvuru yapılabiliyor.