DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
İstanbul
6°C
Kar Yağışlı
Paz 3°C
Pts 1°C
Sal 3°C
Çar 4°C

Silinen Bağ-Kur Hizmetlerini Düşük Primle İhya İmkanını Kaçırmayın

05.01.2021
A+
A-
Silinen Bağ-Kur Hizmetlerini Düşük Primle İhya İmkanını Kaçırmayın

Zaman zaman çıkan kanunlarla, Bağ-Kur veya Tarım Bağ-Kur prim borcu olanlara borçlarını ödemeleri için belir bir süre verilmekte, o sürenin sonuna kadar ödenmeyen prim borçları silinmektedir.

Silinen borçlarla birlikte tabii ki o yıllara / aylara ait Bağ-Kur sigortalı hizmetleri de silinmektedir. Ancak silme işlemiyle birlikte sigortalının kendisine veya hak sahiplerine daha sonra istemeleri halinde silinen hizmetlere ait primleri ödeyerek ihya etme yani geçerli saydırma imkanı da tanınmaktadır. Şüphesiz bu olumlu bir uygulama olmakla birlikte, silinen hizmetleri canlandırmak isteyen kişinin silinen hizmet süresinin tamamına ait primi ihya tarihinde geçerli prim tutarı üzerinden ödemesi gerektiğinden, silinen hizmet süresine bağlı olarak ihya priminin toplam tutarı çok yüksek olabilmektedir.

17 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7256 sayılı borç yapılandırma kanunu ile daha önce prim borcu nedeniyle Bağ-Kur veya Tarım Bağ-Kur sigortalılıkları durdurulmuş yani silinmiş olanlara silinen hizmetlerini daha düşük prim tutarı yani güncel ve yüksek prim tutarı yerine silinen yıla/ aya ait prim tutarı üzerinden ihya etme imkanı getirildi.

Söz konusu Kanunun 2/18. maddesi (2 inci maddesinin (18) numaralı fıkrası) uyarınca; köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar (vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığı gibi nedenlerle Bağ-Kur sigortalısı olanlar) ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan (Tarım Bağ-Kur sigortalılarından), prim borçları nedeniyle daha önceki kanunlar uyarınca sigortalılık süreleri durdurulmuş (hizmetleri silinmiş) olanlar veya sigortalı ölmüşse hak sahipleri, isterlerse silinen sigortalı hizmetlerini o tarihte geçerli prim tutarı üzerinden primlerini ödeyerek ihya edebilecekler. Yani normal ihya da kişinin ihya başvurusunu yaptığı tarihte geçerli prim tutarı üzerinden prim ödemesi gerekirken, burada ihya edilecek hizmet hangi yıla / aya aitse o yılda / ayda geçerli prim tutarı üzerinden ödeyecek. Burada sadece ödenecek primin ait olduğu yıldan / tarihten ihya başvurusun yapıldığı tarihe kadar geçen süre için Yİ-ÜFE (enflasyon oranında) hesaplanacak tutar prim tutarına (anaparaya) eklenecek, dolayısıyla faiz uygulanmayacak sadece enflasyon farkı uygulanacak. Bu şekilde hesaplanacak tutar normal ihya halinde ödenecek güncel prim tutarından düşük olacaktır.

(Yİ-ÜFE aylık değişim oranları: Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği 31/12/2004 tarihine kadar toptan eşya fiyatları endeksi (TEFE) aylık değişim oranlarını, 1/1/2005 tarihinden itibaren üretici fiyatları endeksi (ÜFE) aylık değişim oranlarını, 1/1/2014 tarihinden itibaren yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranlarını, 1/11/2016 tarihinden itibaren aylık %0,35 oranını (bu Kanunun yayımlandığı ay dâhil) ifade etmektedir.)

Ancak bu imkandan yararlanmak isteyenlere iki aylık başvuru süresi tanınmış olup, bu süre 1 Kasım 2020 tarihinde başladı, 1 Şubat 2021 tarihinde de sona erecek (31 Ocak Pazar gününe denk geldiğinden). Dolayısıyla söz konusu ihya imkanlarından yararlanmak isteyenlerin 1 Şubat 2021 Pazartesi günü sonuna kadar SGK’ya yapılandırma başvurusunda bulunulması gerekiyor. İkinci şart ise ihya başvurusundan sonra SGK tarafından hesaplanan tüm prim borcunun tamamının (28 Şubat Pazar gününe denk geldiğinden) 1 Mart 2021 Pazartesi günü sonuna kadar ödenmesi gerekiyor, yani taksitle ödeme imkanı yok.

Ancak başka kapsamda sigortalılık süreleri de bulunup, Bağ-Kur şartlarında emekli olmak istemeyenlerin, silinen Bağ-Kur hizmetlerini ihya etmeden önce Bağ-Kur Prim Borcunu Sildirerek Erken Emekli Olma İmkanı başlıklı yazıya bakmalarında fayda var.

İhya başvurusu e-Devlet SGK sayfasından yapabileceği gibi, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak posta yoluyla veya şahsen SGK’ya başvurarak da yapabilecek. Başvuru Formunu BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Öte yandan ihya başvurusunu yapabilmek için emekliliğe hak kazanmış olmak gerekmiyor, dolayısıyla emekliliği gelmemiş olanlar da ihyaya başvurabilir. Aynı şekilde sigortalının kendisi vefat etmişse, silinen hizmetlerin ihyası halinde ölüm (dul – yetim) aylığı bağlanmasına hak kazanan eş – çocuk veya ana – baba da ihya başvurusu yapabilir.

Silinmiş Bağ-Kur hizmetlerinin ihyası dışında silinmemiş Bağ-Kur prim borçlarının veya diğer prim borçlarının yapılandırılması / taksitlendirilmesi konusundaki açıklamalar ise SGK’ya Gitmeden Yapılandırma Başvurusu Yapılabilecek – İşte Başvuru Formları başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Fatih Rüştü TAŞKIN dedi ki:

  Üstadım emeklerinize sağlık, halkın anlayacağı şekilde açıklamalar yapan nadir sitelerdensiniz, teşekkürler.

 2. Hüseyin Aktaş dedi ki:

  01/10/1997 ile 01/12/2000yillari arasi 1.140 gun ihya etmek istiyorum hesaplanan borcum ne kadardır tşk

 3. Bülent Şenel dedi ki:

  31/05/2008 ile 31 /05 /2015 arasında toplam 2490 gün ihya etmek için üfe tüfe dahil olmak üzere nekadar ödeme yapmam lazım.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Bu hesaplamayı ancak SGK’ya yaptırabilirsiniz, sistemden kolayca hesaplayabilirler. Uzun bir hesaplama, her aya ait prim tutarına ödeyeceğiniz tarihe kadar geçen sürelerdeki katsayıların uygulanması gerekiyor.

 4. Zeynel göktaş dedi ki:

  01 01 1987 girişim var 2005kadar olan kısım silindi 1987 1989 arası 19 ay ödemem gözüküyor 2005 te 1 ay ödemem gözüküyor 2010 dan itibaren ödemem gözüküyor 01 01 1987 den itibaren ihya yaparak emeklili olabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   İhya imkanı tanınacak şekilde silinmiş Bağ-Kur hizmet sürelerinizi ihya edebilirsiniz tabii ki. Ancak hangi hizmetlerinizin hangi nedenle silindiğini biz bilemeyiz. Örneğin; sigortalılık çakışması nedeniyle silinmiş hizmetler, sigortalılık şartları taşınmadığı için silinmiş hizmetler de olabilir. Bunu ancak SGK’dan öğrenebilirsiniz.

 5. Tasin akar dedi ki:

  2007 2015 arası.borc ne kadar

 6. Hakan kul dedi ki:

  BabamIn eski Bağkur ihyası için başvuru Yapmak istedik fakat Güncel Yüksek tutardan hesaplıyorlar . Ne yapabiliriz.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Eski tutardan hesaplayıp sadece enflasyon farkı ödenmesi gerekir. 7256 sayılı kanun yapılandırması kapsamında ihya yapmanız gerekir. Sorun çözülmezse SGK ile görüşün.

 7. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

  Ek 5 sigortalı olmanız başvuru yapmanıza engel olmaz. Ancak ihya işlemi primi ödenmediği için silinen Bağ-Kur sigortalılığı için geçerlidir, isteğe bağlı sigortada ihya imkanı bulunmamaktadır.

 8. Gökhan küçük dedi ki:

  Babam 2020 ağustos ayında vefat etti 1997 2005 arasında bagkur kaydı var.Sgk ya gittim 1800 gün ödeyip emekli olabilmek için.Yalniz 2008 sonrasını kapsadığı için siz yararlanamazsiniz dedi baska bir çözüm olabilirmi yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.